Molotofs agenda-voorstel in Berlijn aanvaard spaanse student overleden edgspoedig aan de orde felle brand in oude pekela Vorst houdt nog wel enkele dagen aan denk om uw waterleiding!! Zeeuwse rampherdenking belangrijk onderdeel Westelijke concessie die vriend en vijand verraste Oost tegenover W' est in Berlijn De 50.000ste is er in Deventer V ijf-mogenclliedenconf erentie door Dulles afgewezen Opnieuw drie arrestaties Stadje ingesneeuwd Verhoging van jeugdlonen VAN ZANDSTORMEN, IJSBERGEN EN MOEDIGE REDDERS Brand in Roermondse eiermijn r Dit is (helaas): van onze redacteur ropbouw ïn Duiveland DAGBLAD VOOR Vandaag verklaringen Slachtoffer van anti-Britse demonstraties Z. H. de Paus moet rust houden In Indonesië Premier Fanfani: Presidentsd ochter en dienstbode GOED BEWAAKT Besprekingen in Februari hervatten Voorraad van strocartonfabriek verwoest Vuur voorlopig nog niet geblust Radioprogramma op 1 Februari Sinds twee weken VORSTENZON 5 Voor Rijkspersoneel Aanval op de barre kou ging niet door STEVIGE GREEP Schade wordt geschat op 1 millioen LAMPENIST OVERBOORD eleven we weer even orden K.L.M. vlucht die immers in Itijd van vier dagen r Indië bracht en de is vlugger deed. schiet ons plotse- iat wij ondanks alle ikelen van die 'ergeten hebben onze iai- aan te bieden er om. t hij later nog wel ruu le Zierikzee snelle voortgang van >uw op het eiland eland te bevorderen van Wederopbouw ng besloten, dat in eisoleerde ligging van jdelijk bureau op dit al worden opgericht, mede zal mei ingang )54 onder leiding van i, plaatsvervangend ecteur van de We. Volkshuisvesting in nd een bureau met ïdheden te Zierikzee oor Schouwse andelaren 28 Januari zal des uur in het „Huis van Lange Nobelstraat te te uitreiking van ma nden aan de getrof- ren op Schouwen en ize laatste uitreiking de beurt de getroffe- h'k, EUemeet, Eiker- a, Serooskerke en s dan de derde uit houwen en Duiveland lissie Schouwen d opgericht "an burgemeesters en op Schouwen Duive- peciale commissie in n, die inzake alle ge- lemen van algemeen :ing tot vraagstukken vol ge van de water- erezen, in het belang an optreden, leeft zich ten doel ge ring van het herstel, e verbetering van de voorzieningen vragen e stormvloedramp en voorkomende gevol- hten een gezamenlijk nemen inzake de ge- ïgen. M. de Koningin en het vierde caisson in het weerspannig» :rk tot zinken ge was dicht! Sinsdien i beginne dag en 'ewerkt om het gat idelen: zoals op de ichtfoto duidelijk te ions zakken gëleide- ocu ,n, ,maa i laarom- 1 stevige dijk. ;n in de dijken moes- :ht. Hieronder waren ook enkele grote en leze laatste behoorde Iphoek op Schouwen. 0 toont hoe de toe- Mei 1953 was. helphoek kon op 28 1 gedicht. Van de tot caissons is hier niets n stevige dijk bevei- d van Schouwen, zo- ormen hebben bc-we- opname werd in de ;emaakt en geeft een de toestand van dit .uchtfoto's A.N.P.). T 94e JAARGANG 20933 Uitgave- N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigersiraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechtet, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "w^tsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 7EER DUIDELIJK EN ZAKELIJK heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, gisteren zijn aandeel gele verd in de vier openingsredevoeringen, waarin Maandag zijn drie ambtgenoten reeds wa ren voorgegaan. Niettemin heeft de verklaring van Dulles, die ongeveer 20 minuten sprak, de nodige sensatie verwekt. Hij zei nl., dat hij na mens de drie Westelijke landen de door Molotof voorgestelde agenda, waarop als eerste punt 'n :if-mogendhedenconferentie, met inbegrip van communistische China, prijkt, aanvaardde. Het Westen deed hiermee een belangrijke concessie, die mogelijk ook Molotof verrast zal hebben en die niet direct in het Russische plan de campag ne zal passen. „Wij willen", zo argumenteerde Guiles zijn instemming, „van deze conferentie er niet een maken zoals die in „Palais Rose" (Parijs 1951), waar onze afgevaardigden vele weken vergaderden over futiliteiten in verband met de agenda. Maandagmiddag is in Berlijn de conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" begonnen. Overzicht van de conferentiezaal: Oost tegenover West. Molotov tegenover de drie ministers van buitenlandse zaken van het westen Eden (links), Dul les en Bidault, op de rug gezien. (Telefoto A.N.P.) QNMIDDELLIJK na de verklaring van Dulles stelde Molotof voor, dat in Mei of Juni van dit jaar een bijeenkomst van de Grote Vijf wordt gehouden om de maatregelen te be spreken die nodig zijn om de span ning in de wereld te verminderen. Hoe dit voorstel door de drie Wes telijke ministers ontvangen zal wor den laat weinig twijfel. In zijn ver klaring had Dulles hierover al klare taal gesproken, toen hij liet uitko men, dat Amerika niet wil deelnemen aan een conferentie met China over de wereldvrede in het algemeen. „Al- „EEN VERBOD op het gebruiken van atoomwapens zou ons in een nadelige positie plaatsen", verklaarde de op perbevelhebber der verbonden strijd krachten in Europa, Alfred Gruenther. DE BRITSE REGERING heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Ali Scheili tot ambassadeur van Perzië te Londen. DE EX-SULTAN van Marokko is gisteren met zijn gevolg in Brazza ville, Frans Equatoriaal Afrika, aan gekomen op weg naar een nieuwe verbijlfplaats. Hij houdt er 48 uur rust. DE VERENIGING voor de Effecten handel belegt op 2 Februari een le denvergadering in het Beursgebouw te Amsterdam, om, i.v.m. dc ophef fing van de bedrijfsgroep Effecten handel te komen tot eenheid in or ganisatie van effectenbedrijf in ons land. IN DE STAD GUATEMALE heerst onrust door een gerucht, dat er een belangrijke samenzwering is ontdekt. Er zijn verscheidene personen aange houden en de centrale markt in de stad is door brand verwoest. Men meent, dat dit verband houdt met de aanslag op vice-president Arriola. RUSSEL TONGAY. dc vader van de „waterbabies" in Miami is schuldig bevonden aan doodslag op zijn 5-jarig dochtertje en tot 10 jaar veroordeeld. Hij liet het kind van een 10 meter hoge toren in een bassin duiken. Tweede Engels protest DEN DER STUDENTEN, die Maan dag werd gewond bij botsingen met de politie, toen er gedemon streerd werd tegen het voorgenomen bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan Gibraltar, is overleden. Nadat hij onder de hoeven was ge raakt van een politie-paard voor de Britse ambassade, moest hij zwaar gewond naar huis worden vervoerd. De Madrileense studenten hebben gisteren, tweeduizend in getal, een demonstratie gehouden, waarbij zij zwijgend en zeer langzaam lopend, als bij een begrafenisstoet door de straten trokken. Daarna hebben ze zich echter voor het hoofdbureau van politie verza meld, waar ze beledigingen schreeuw den aan het adres van de Spaanse politiechef, generaal Rafael Hierro, wiens aftreden zij eisten. Ook demonstreerden ze voor het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar ze het aftreden van de minister eisten. HERNIEUWD PROTEST. DE ZAANDAMSE heer Vallent- goed, Waterstaatsambtenaar be last met het onderzoek naar ver keersgevaren op een kruispunt bij Wormerveer, werd op dat kruis punt door een auto aangereden cn brak een been £)E BRITSE ambassadeur te Madrid is opgedragen bij de Spaanse re gering te protesteren tegen de Maan- IT WELINGELICHTE BRON te Vaticaanstad wordt vernomen, dat Z H. Paus Pius XII lijdt aan een voortdurende hik. Hoewel deze ner veuze aandoening op zichzelf niet ge- vaarlijk is. kan ze grote vermoeidheid vei oorzaken. De H. Vader heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag niet kunnen slapen. Zijn artsen hebben hem een rust kuur van vijf of zes dagen geadvi seerd. EEN HAAGSE AGENT zag twee mannen verdacht rondscharrelen bii een auto. Vlak bij hen stond 'n pak Toen ze de agent zagen vluchtten ze maar de man wist ze met een waar schuwingsschot tot staan te brengen Het pak was afkomstig van een nog met aangegeven diefstal. ZES MENSEN hebben Dinsdag de dood gevonden bij het neerstorten van een tweemotorig Frans militair vlieg tuig, 15 km. van Saint Maxime aan de Zuidkust van Frankrijk. IN HET KOMENDE SEIZOEN zal de eerste schoolwagen van de stichting „Rijdende schooi" in gebruik worden genomen ten behoeve van houders van kermisinrichtingen. NEDERLAND gaat kunstmest onttrek ken aan zeewater. Vlak bij de Noord zee in IJmuiden wordt een proeffa briek gebouwd, die over enkele we ken zal beginnen met de productie van kali uit zeewater. TOEN ir F. Philips uit Eindhoven gisteren nabij Waardenburg een vrachtwagen passeerde, kwam daar juist een 23-jange arbeider uit Kerk- driel achter uitgelopen. De man werd door de auto gegrepen en op slag ge dood. EEN HILVERSUMS echtpaar had in Antwerpen zijn auto gestald. De gloednieuwe wagen werd gestolen, maar de Sinjoren-politie ging er rap achter aan. Bij de achtervolging reden de dieven de wagen voor een deel in puin. JN TASIKMALAJA zijn Zaterdag op last van de Procureur-Generaal drie Nederlanders gearresteerd. Zij zouden volgens het dagblad „Bintang itimur" auctor intellectualis zijn van de Darul Islam en aan deze organi satie medewerking verlenen. 7J?erffear,resteerden zÜn: dr Schmut- miria R=na Ur van de rut,beronderne- de he?i E Tneigav Gunun« Uupi, teur van Ti; Vcrsteeg. administra- J Kattnn onderneming en de heer J. Katton. een employé. hetft aeanrd!e v" Ned' J°"™alisten V aan de Vereniging van Ned Journalisten in Indonesië haar mede: leven geuit met dc arrestatie van de journalist Evenhuis. dag by demonstraties aan Britse eigen dommen te Madrid, Barcelone en Huelva aangerichte schade. Dit is het tweede Engelse protest in een week tijds. A MINTORE FANFANI, de nieuwe Italiaanse premier, heeft gisteren het parlement zijn nieuwe regering voorgesteld en zijn regeringsverkla ring afgelegd. Daarin deelde hij o.a. mee, dat hij „in de nabije toekomst" een wetsontwerp zal indienen tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag. Voorts beloofde hij alles in het werk te stellen om de Italiaanse rechten in zake Triëst te verdedigen. „De geal- liëerden dienen er zich rekenschap van te geven, dat de oplossing van dit vraagstuk niet mag worden uit gesteld". Fanfani kondigde maatregelen aan om het sluiten van industrie te voor komen, de landbouw nieuw leven in te blazen en de werkloosheid te be strijden. Men verwacht, dat het parlement begin volgende week, na een debat over Fanfani's regeringsprogram, tot stemming zal overgaan. De eerste in druk is, dat Fanfani. wiens partij slechts 264 van de 590 stemmen be heerst, de stemming zal overleven, dank zij een groot aantal onthoudin gen. le buurlanden van dit communistisch regiem in China voelen zich bedreigd door zijn nauwelijks verheelde agres sieve bedoelingen", zo zei Dulles. „Amerika verwerpt de Russische op vatting, dat de z.g. Grote Vijf het recht hebben de wereld te regeren en over de toekomst van andere naties te beslissen". TELEURSTELLEND nE MINISTERS van de Grote Vier" in Berlijn hebben in de conferentiezaal in het gebouw van de geallieerde bestuursraad ieder een officiële bewaker bij zich. Minister Mo lotof heeft echter bovendien nog een uit tien man bestaande lijfwacht. Van de zijde van de Franse veiligheidsdienst wordt verno men. dat van de twintig des kundigen die de Russische mi nister ter zijde staanongeveer de helft bewapend is. QNOMWONDEN noemde Dulles de openingsrede van Molotof een grote teleurstelling. „Er is niets be kend, dat de Europese verdedigings gemeenschap zou kunnen vervangen", zei hij. „De Sovjet-Unie heeft zoiets zeker niet voorgesteld. De Sovjetvoor- stellen zouden slechts een terugkeer betekenen naar 't verouderde bankroe te stelsel van Versailles en andere z. g. vredesverdragen die tot nieuwe oorlog hebben geleid". Ook de aanval van Molotof op de Amerikaanse politiek in Europa werd door Dulles weerlegd, die tot slot de nadrug legde op het constructieve ka rakter van de verklaringen van zijn Franse en Britse collega's. Bidault en Eden hebben gisteren ook kort gesproken. Zij verklaarden de voorkeur aan een agenda te geven, te beginnen met Duitsland en Oosten rijk, maar dat zij het Russische voor stel aanvaardden om tijdverlies te voorkomen. Vandaag zullen alle vier ministers verklaringen afleggen over het eerste agendapunt: maatregelen ter vermin dering van de internationale spanning en de bijeenroeping van een confe rentie van vijf, zo heeft een Britse woordvoerder meegedeeld. iV. Koreaans voorstel: DADIO-PEKING heeft Dinsdag ge- meld, dat de pro-communistische gevangenen die in de neutrale zone in Korea zijn achtergebleven, asyl in Noord-Korea of China kunnen kry- gen, als zij dat wensen. De 350 gevangenen, 330 Zuidkorea- nen, 21 Amerikanen en een Brit, zijn achtergebleven in het Noordelijk kamp in de neutrale zone, nadat de Indische bewakers zich op 22 Januari hadden teruggetrokken en de com munisten weigerden zich over hen te ontfermen. De Noordelijke verbindingsofficieren bij de voorbereidende onderhandelin gen voor de politieke conferentie op Korea hebben een verzegelde brief aan het adres van Arthur Dean over handigd, waarin volgens radio»Peking wordt voorgesteld de besprekingen in Februari te hervatten. Dean brak de voorbereidende be sprekingen op 12 December af. n.a.v. naar zijn mening beledigende uitla tingen van de zijde van de Noorde lijken. (TSTERMIDDAG omstreeks twee uur is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in de voor raad van circa twee en een half mil- lioen kg. stro die bij de strocartonfa briek „Albion" te Oude Pekela (Gr.) lag opgeslagen. De vlammen die spoe dig uit de in vijf stapels op een ter rein van naar schatting honderd bij veertig meter opgetaste pakken stro loeiden werden aangewakkerd door de straffe Oostenwind. Het hakselge- bouw, dat aan de strocartonfabriek is gebouwd vatte ook vlam. Spoedig waren de brandweren van Oude- en Nieuwe-Pekela aanwezig, die later assistentie kregen van Veen- dam. Winschoten en Stadskanaal. Toen het zes uur was, stond de brandweer echter nog tegen over een grote vuurhaard. Het zag er toen naar uit, dat de brand nog wel enkele dagen zal duren. De fabriek liep gisteravond geen gevaar meer, maar wel joeg de wind plukken brandend stro in de richting van een rij arbeidershuizen. Na enkele uren van blussingswerk moesten twee brandweren hun werk staken omdat de motoren en de slan gen wegens de vorst dienst weiger den. De pakken van de brandweerlieden stonden stijf van het bevroren wa ter. Dmsdagmorgen om 6.10 uur is de 50.000ste inwoner van Deventer geboren. Hij is een zoon van Arend Jan Kwakkel en zijn 26-jarige echtgenote mevrouw Henny KwakkelDorgelo. Lambertus Johannes, zoals zijn doopnamen zullen luiden, weegt 7 pond. Het is bekend, dat de nieuwe inwoner een orgineel geschenk ont vangt van de gemeente Deventer, in de vorm van een eigen huis, op een eigen stukje grond. Ook vele grote firma's lieten reeds hedenmor gen hun felicitaties aan de ouders van de 50.000ste vergezeld gaan door een cadeau. Het gezin waarin Lambertus het tweede kind is woont thans in de Smyrnastraat te Deventer, waar zij inwoning hebben van een ander gezin. De gelukkige moeder met haar bijzondere baby op MAANDAG 1 Februari zullen de radio-organisaties weer even nauw samenwerken als in de dagen van de ramp. Ze zullen die dag een belang rijk deel van de zendtijd over beide zenders inruimen aan de herdenking van de watersnood ramp, waarvoor een grote staf van reporters en technisch ma teriaal o.a. naar Zeeland zal gaan. In een uitgebreid „Schakel-pro gramma" zal men de stand van zaken kunnen beluisteren in Zierikzee, Dreischor, Oude Tonge, 's-Graven- deel, Fijnaart. Stavenisse, Kruiningen en tenslotte Den Haag, waar de Rijks waterstaat en het Rampenfonds zijn gevestigd. In de avonduren zal het program ma van half acht tot half elf gewijd zijn aan de ramp-herdenking. Het eerste deel „Nederland herdenkt" zal worden ingeleid met klokgelui, o.a. HET STADJE Debar in Zuidsla- visch Macedonië, is reeds twee weken door sneeuw van de buiten wereld afgesloten, waardoor honderd reizigers zijn gestrand, aldus werd Dinsdag in de Macedonische provin ciale raad te Skoplje medegedeeld. Volgens uit Debar ontvangen berich ten dreigt er voedselgebrek in het stadje. De weersverwachting tot he- J denavond luidt: Op de meeste plaatsen zonnig weer met strenge of matige vorst. Krachtige tot matige Oostelijke t wind. t Vandaag: Zon onder 17.18 uur. J Morgen: Zon op 8.28 uur. Maan op 3.14 uur. Maan onder 11.15 uur. pjE Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtena renzaken heeft gisteren een ontwerp van algemene noodregeling voor het jeugdig rijkspersoneel (beneden 21 jaar) aanvaard. Deze regeling loopt annex met de 5 pet. salarisverhoging welke aan het overige Rijkspersoneel is gegeven en zal van 1 Januari j.l. af van kracht zijn. De thans getroffen regeling is on geveer in overeenstemming met die, welke getroffen is voor het jeugdig administratief personeel in het parti culiere bedrijf. Clarie Rubattel (20 jaar, is hulp "l fe huishouding bij de heer Er- nest I Utiger een katoenhan- B f Liverpool in de Quar ry Road. Hinderton (Cheshire). Cla-ire werkt er sinds drie maan den. en zij heeft het er best naar haar zin. s Morgens staat zij om 7 uur op, als eerste; zij maakt dan de kachel aan, en zorgt voor het ontbijt van de Utigers. Haar werk dag eindigt na het avondeten, als zij de borden heeft gewassen, en de keuken voor de laatste maal heeft opgeknapt. Zo op het eerste gezicht is Claire dus een doodge woon meisje, dat. door middel van werk in de huishouding in een vreemd land. haar talen goed toil leren spreken. Toch is Claire een foto waard, en dat niet alleen omdat zij zo vrien delijk lacht. Zij komt n.l. uit Zwit serland. en de President van dit land. wiens ambtsperiode in Janu- ri van dit jaar is begonnen, heet ook Rubattel. Claire is namelijk zijn dochter.... - K IS EEN BELANGRIJKE VELDSLAG MISLUKT, jammerlijk mis lukt. We bedoelen die veelbelovende depressie, die zich volgens de weerprofeten boven het Zuidelijk deel van de Britse eilanden ontwik kelde en die voornemens was ons land te bezoeken. Op het laatste nip pertje zag de depressie van haar plannen af en ze trok naar Frankrijk. Weshalve wij nu in de kou zitten en nog wel enkele dagen zullen blijven zitten. Voelt U? Urk naar Amsterdam te komen van wege de zware ijsgang. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren werd stilgelegd en die van Oostmahorn-Schiermon- nikoog zal vandaag dat voorbeeld wel volgen. Ameland werd geisoleerd. Maandag voer de barkas „Borndiep" voor het laatst uit. Gisteren is de verbinding voor post en enkele passagiers met militaire vliegtuigen onderhouden. SLACHTOFFERS. gAMEN met een hogedrukgebied on derhield deze depressie een krach tige luchtstroming, waardoor koude lucht uit Rusland en Polen waar het in de nacht 25 graden vroor naar West-Europa kwam. Door dit alles daalde het kwik in Oost-Duits- land tot 20 graden onder nul en in het Oosten van ons land vroor het even vrolijk 10 graden. Door de nieuwe koudegolf is de greep van de winter op ons conti nent belangrijk steviger geworden en aangezien in de algemene lucht drukverdeling maar weinig verande ring komt, moet er op gerekend wor den, dat de vorst nog verscheidene dagen zal aanhouden. PRACTIJK. ^,OED, dit klinkt misschien allemaal erg theoretisch, maar in de prac- J Yriest "et geen graad minder. De gevolgen zijn navenant. Op het IJs- selmeer werden gisteren ijsbergen van drie meter hoog gesignaleerd. Drie schepen kwamen in dat ijs vast te zitten, waarvan er twee kans zagen om op eigen kracht nog in Schelling- woude binnen te komen. Het derde bleef wachten op assistentie. Een Ur- ker visser had acht uur nodig om van JJITERAARD ontbreken de berich ten over ontsnappingen aan de verdrinkingsdood niet, nu het ijs we gens de Oostenwind erg slecht is. In Rotterdam raakten twee broertjes van 6 en 7 jaar te water. Er moesten nog twee redders door het ijs zakken, eer de twee (en de redders) op het droge waren. Toen de 3-jarige Keesje Dik uit Wormerveer door het ijs zakte, werd dit opgemerkt door een reiziger in de juist passerende trein. De man trok aan de noodrem, snelde te hulp en kon het kind nog tijdig redden. Een Tilburger, de heer A. v. Stip hout, die per auto door Sittard reed, zag daar hoe een 7-jarig meisje door het ijs van de roeivijver zakte. Hij stopte, sprong gekleed te water en wist het kind heelhuids op het droge te brengen. Bij Kruiningen heeft gisteren de hele dag. tot aan de veerhaven toe, een zandstorm gewaaid. Het zand werd tot in de woningen geblazen en het werk in dit gebied werd zwaar belemmerd. £)ENK OM UW WATERLEIDING: als de vorst eraan komt, kan de zaak bevriezen en zit U met de stuk ken en.... de kosten. U sluit eerst de hoofdkraan af, waardoor de toevoer van water van af de buitenleiding is afgesloten. Dan draait U in huis de kranen open, ter wijl U er zorg voor draagt een em mer of teiltje te plaatsen onder de zogenaamde aftapkraan, die in het laagste gedeelte van de leiding is aan gebracht. Via dit aftapkraantje laat U het nog resterende water in de bui zen ontsnappen. Liggen de leidingen langs een bui tengevel, dan verdient het aanbeve ling deze af te dekken met kranten en zakken, waardoor bevriezing voor komen wordt. uit Hontenisse en Klundert. Reporters zullen daarbij iets over deze plaatsen vertellen. Een toespraak van Prins Bernhard en herdenkingsdiensten in de mid daguren sluiten het eerste deel af. Daarna wordt overgeschakeld naar Goes, waar vanuit de Grote Kerk de provinciale Zeeuwse dodenherdenking wordt uitgezonden. Zoals bekend zul len 200 Zeeuwse zangers en zangeres sen, begeleid door het N.V. Hollands Philharmonisch Orkest het „Requiem" van de overleden Zeeuwse componist G. H. von Brucken Fock uitvoeren. Sluitstuk van de uitzending is het klankbeeld „De ramp-de redding", waarin o.a. een aantal geredden die in reportages van vorig jaar voor kwamen, hun verdere wederwarighe- den zullen vertellen. QISTERAVOND rond 7 uur is brand uitgebroken in de Roermondse eiermijn, de groot ste van Europa. De linkervleu gel van de eiermijn is geheel uitgebrand, waarbij sorteerma- chines, verpakkingsmateriaal en eieren verloren gingen. Men schat de schade ruw op 1 mil lioen gulden, waarbij de schade aan het gebouw is inbegrepen. De brandweren van Roermond en Venlo bestreden met 10 stralen de enorme vuurzee, die volop aange wakkerd werd door de felle Oosten wind. Rond 9 uur had men de brand bedwongen, maar het nablussen zou de gehele nacht vergen. Omdat het sorteren van de voor ex port bestemde eieren geen stagnatie mag ondervinden, heeft de directie gisteravond onmiddellijk nieuwe ma chines besteld. Enkele vrachtwagens waren spoedig vertrokken om de ma chines te halen. Van Ned. s.s. „Cottica" HET Nederlandse vrachtschip „Cot tica" van de K.N.S.M., 3.900 ton, heeft Maandag geseind, dat bij kaap Finisterre een lid van de bemanning wordt vermist. Het is de 23-jarige lampenist A. C. ten Hoeve uit Utrecht, die vermoede lijk tijdens stormachtig weer over boord is geslagen. Na lange tijd vruchteloos gezocht te hebben, heeft het schip, dat op weg is naar de West, zijn reis voortgezet. De uitermate gulden regelen, welke u ter voorkoming van bergen sloten-vol!narigheden in deze dagen van barre vries kou moet volgen, heeft uw re dacteur tot zijn schade en schande verwaarloosd. We be doelen de hiernaast omschreven regelen, volgens dewelke u de waterleiding moet afsluiten. Doet u het niet, dan... loopt u blootvoets en na dringend alarm van de benedenbuur („Kom er uit. wc liggen in bed te ver drinken") in het holle van de nacht op uw zolde in uw keu ken en in uw gangen te dwei len en een stevige kou te vat ten. Dan druipt gloeiend kaars vet over uw verkleumde vin gers (de zekering sloeg door, want de electrische leiding was doorweekt). Dan regent het in uw keukenkast drabbig water (ook in de vleespan, hoewel afgesloten!) Dan kruipt u.nade ergste rommel te hebben op geruimd en te laat toch nog de hoofdkraan te hebben afgeslo ten twee uur later bibberend in uw bed en dan hebben (ten slotte) alleen uw kinderen de volgende morgen plezier. Niet van dat lek natuurlijk, maar van de ..prachtige" glijbaan op uw zolder. Nogmaals, dit is helaas van uw redacteur!

de Stem | 1954 | | pagina 1