Zo was het - zo is het nu! M- Meester W. Blommaart in St. Jansteen is al ruim 30 jaar „radionees" UP- Bij Zeelands eerste zend-amateur De historie op een sigarenbandje Oo DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 JANUARI 1954 Een ongelukkige lief de leverde eerste toestel op Honderden kaarten De heer Verrijzer is een verwoed verzamelaar Napoleon naast Jan Pi jnenburg EXAMENS Wederopbouw Schouwen en Duiveland VOR 94e JAARi [yjEESIEK W BLOMMAART in St. Jansteen heeft wel meer aan zijn hoofd dan de rekensommen en dictees van de jongens op de school waarvan hij hoofd is. Behalve de complete Steense schooljeugd kent hij ook nog zo'n paar honderd mensen, die verspreid over de hele wereld bol wonen. Zo weet hij b.v. dat er ergens in Zuid-Amerika een paar lui wonen, waar je niets mee kunt doen; die wel van alles beloven, maar er niet aan denken die beloften te houden. En van bijvoorbeeld een meneer in Beyrocth en een of andere Japanner weet hij dat ge er mee uit vissen kunt gaan, omdat het beste kerels zijn. Hoe de heer Blommaart dat alles weet? Wel. met al die lieden en nog dozijnen anderen zit hij soms een half uurtje te praten". Bij hem op een zolderkamer staat een ingewikkelde warboel van lampjes, draad jes, knopjes en krukjes, die tezamen een prima zendinstallatie vormen. gulden kostgeld moest betalen. Een condensator kostte toen honderd gul den. dus daar kon niets van komen. Maar toen leerde ik van een kennis solderen en op de duur ging het nog beter ik kende een meisje dat verke ring had met een sergeant van de ..draadloze telegrafie" in Terneuzen. Die sergeant bouwde een kasteel van een radio voor dat meisje, van kilo- zware onderdelen en toen het met de vrijerij niets werd en het meisje niets meer van de sergeant wilde weten, kreeg ik het toestel. Ik prut ste er van alles aan; van lepeltjes, een patroonhuls en een beschuitblik bouwde ik een installatie om accu's te laden". WU zijn er wel meer radio-zend amateurs in het land. Maar „meester" Blommaart is een „radio nees" van de eerste tijd. Hij is de eerste amateur in Zeeland en num mer acht van heel Nederland. Hij be hoort dus tot de veteranen, die al in de illegale tijd de aether vol mor seseinen slingerden en een ervaring van zo'n dertig jaren hebben. De heer Blommaart heeft ons eens verteld hoe hij daar zo toe kwam en toen hoorden we van de joviale en geestige Steense hoofdonderwijzer een machtig interessant verhaal, de allereerste radio-amateur van Zee land waardig. „Ik werd al in 1918 met de radio bacil besmet, toen ik eens een boekje kocht over het ontvangststation van de heer Korver. Ik wilde ook gaan „amateuren", maar m'n salaris be droeg in die tijd precies f 65,34 per maand, waarvan ik eigenlijk tachtig weerbe richten dienst HET eerste resultaat was het weer bericht dat Vossegat bij Utrecht uitzond. Ik plakte dat iedere dag op de lantaarnpaal voor m'n huis en de vlassers kwamen dat steeds bekijken. Langzamerhand bouwde ik m'n zend installatie op; met veel moeite ove rigens. want pasgekochte zendlampen wilden wel bij de eerste druk op de seinsleutel springen. In 1926 kreeg ik de eerste geregelde buitenlandse ver bindingen. Overigens mocht dat allemaal niet. Er was intussen een illegale organisa tie van amateurzenders, die waar schuwingen voor „razzia's" verstuur de en soms werden er enkelen ge pakt. In die jaren kwam de regeling tot stand, waarbij aan bonafide ama teurs vergunning zou worden gege ven. Toen dit bekend gemaakt werd. gaf niemand zich op. In Zwitserland had men n.l. hetzelfde gedaan en toen alle amateurs blij uit de be schutting hunner anonimiteit opdo ken, zette men ze allemaal in de nog! Hier ging het echter gelukkig an ders en in 1929 deed ik mijn examen; mijn vergunning was met een 8 ge noteerd. Toen kreeg ik ook mijn of ficiële oproepletters: P.A. o.L.Y. Die laatste twee letters zijn de initialen van mijn vrouw!" de „sjeu" er af.... „TOEN het mocht, was eigenlijk de „sjeu" er een beetje af; de ro mantiek was er uit verdwenen. Niet temin hebben alle amateurs in de toen volgende jaren druk en enthou siast gezonden en langzamerhand werd er een prima internationale or ganisatie op touw gezet. Van ieder contact hebben we het bewijs, door dat we elkaar een kaart sturen. Er bestaan ook speciale onderscheidin gen welke een amateur kan verdie nen door bepaalde resultaten te be reiken". Aan de kamerwand hangen wel acht van dergelijke documenten. Als 20ste in Nederland kreeg de heer Blommaart het certificaat voor ver kregen contact met 100 verschillende landen; hij bezit het certificaat voor verbindingen met alle werelddelen en nog vele andere fraaie documenten, welke wel aantonen dat hij met zo wat de hele wereld heeft zitten sei nen. „Voor de oorlog deed ik er weinig aan; ik had toen een andere hobby: fotograferen. Van '40 tot '45 kwam er natuurlijk niets van, althans niet van normaal zend- en ontvangcontact. Maar in 1946 bouwde mijn zoon Sep, die toen 13 jaar was, uit zijn hoofd zonder schema een goede ont- vanginstallatie en een jaar later een zender. Hij is óók met de bacil be smet; een echte radionees!" TUUT-TUUT-TU UT VfOOR ons plezier demonstreerde de enthousiaste heer Blommaart zijn installatie in de zolderkamer. Met het grootste gemak bewogen hij en zijn zoon zich tussen de warwinkel van draden, spoelen, knoppen en op de oproep van de heer Blammaart kwam er al direct antwoord. Hij volgde even het langzaam, zelfs voor een lekenoor kruk-achtig gesein uit de luidspreker. „Een beginner, vast een Belg", zei hij meteen. En toen hij het „gesprek" uitluisterde, bleek het juist te zijn. Want de heer Blommaart is in de aether even goed thuis als in de klas. We dachten al een hele verza meling kaarten van collega-amateurs (uit practisch alle landen en streken der aarde!) gezien te hebben, doch in de „radiokamer" waren nog honder den anderen (ook illegale uit de ver boden tijd) aan de muur geprikt, in schriften geplakt en op stapels gezet. Ergens op de kop getikte zenders stonden er gereed om door Blom maart Jr. omgebouwd te worden. Dat is voor hem een vrij koud kunstje, voor iemand die er niet voor terug deinst een televisietoestel te bouwen het schiet al aardig op moet de radio en telegrafie al wel onder de knie hebben. Enfin, als U eens aan de radioknop draait en de schaalwijzer in een on bekend hoekje soms van die geheim- JN het Zeeuwse plaatsje YVilhelminadorp woont een man, die alle siga ren-rokers nauwgezet gadeslaat en direct in actie komt, wanneer het bandje wordt weggegooid. Met zijn 40 jaren is de heer C. Verrijzer namelijk nog steeds een verwoed sigarenbandjes-verzamelaar en in de loop der jaren heeft hij het gebracht tot een merkwaardige en rijk ge schakeerde verzameling. liij heeft er plm. 4650 bij elkaar ge- cnViovvolcl zxt-i rJ O (- ic rrnon lrloinirf. bij de oud-wereldkampioen schaken dr Max Euwe en tussen politieke fi guren als Adolf Hitler en Stalin. Dan duikt Göring op en Mussolini naast de keizer van Japan, Willem Teil en het Nederlandse voetbalelftal uit glo- scharreld en dat is geen kleinig- j rieuze dagen, heid als men bedenkt, dat Verrijzer Maar Julius Caesar is er ook nog, ze zo maar niet voor het oprapen evenals Joh. Seb. Bach, die van heeft gehad, want Wilhelminadorp is klein en veel verder dan Goes komt de heer Verrijzer maar zelden. Waar mee we maar willen zeggen dat iemand die in een grote stad woont, nu eenmaal beter aan zijn trek komt. Er zijn grote en kleine bij, mooie en minder fraaie, maar dat maakt voor hem niets uit. Een simpel bandje be tekent voor hem evenveel als de reuzenbaandjes van soms wel 15 cm. lengte, die met hun fel rode kleuren en goudgalon dikwijls veel lijken op een compleet portiersuniform. Hoeveel bandjes van verschillende merken in zijn album zijn geplakt is moeilijk uit te maken maar het moe ten er verschillende honderden zijn. rijke verscheidenheid Cportfiguren, filmsterren en politieke „koppen" wisselen elkaar af op elk bladzijde. De heer Verrijzer heeft o.a. zeven bandjes met afbeeldingen van Napoleon er op. We kijken op de kop van president Wilson, van Roo sevelt en M. C. Kinley. Ze staan er naast Jan Pijnenburg de zesdagen- koning uit vroeger dagen en naast Shirley Temple, de kleine filmster, Cherry Brandy gehouden moet heb ben, omdat hij dit vocht zo dicht in de buurt heeft Die bonte verscheidenheid is een lust voor het oog en wij zelf hebben er spijt van dat «wij onze hobby in onze schooljaren, die ook bestond uit het verzamelen van sigarenbandjes, niet hebben voortgezet. ondanks alles t~Ae vroegere president van Frank- rijk, Lebrun en Laval staan naast Bismarck en de Duitse kroonprins, die destijds in ons land, een onderkomen vond. En de Koningen Albert en Leo pold van België schijnen zich méér thuis te gevoelen in het gezelschap van een circusdirecteur. De verlovingstijd van ons aller Ju liana en Bernhard roept ons weer prettige herinneringen voor de geest technische hogeschool delft a Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsex- zinnige tuut-tuut-tuut seinen te voor- j amen werktuigkundig ingenieur, de schijn brengt, is het misschien welheer N. J. A. van den Hemel te Sas één van die enthousiaste liefhebbers van Gent. die op een vrije Zondagmiddag op Voor het candidaatsexamen scheeps- hun gemak achtereenvolgens met j bouwkundig ingenieur slaagde de drie werelddelen zitten converse-1 heer H. A. van der Hoeven te Vlis- renI singen. -f**. -wutsf- I en in gedachten beleven we weer even de beroemd geworden K.L.M. vlucht van de „Pelikaan", die immers in 1933 in de recordtijd van vier dagen de Kerstpost naar Indië bracht en de terugreis nog iets vlugger deed. Op de terugreis schiet ons plotse ling te binnen, dat wij ondanks alle sigarenbandjesperikelen van die avond, helemaal vergeten hebben onze gastheer een sigaar aan te bieden., met een bandje er om. Maar die krijgt hij later nog wel eens. Tijdelijk bureau te Zierikzee TENEINDE een snelle voortgang van de wederopbouw op het eiland Schouwen en Duiveland te bevorderen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting besloten, dat in verband met de geïsoleerde ligging van het eiland oen tijdelijk bureau op dit eiland hiermede ral worden opgericht In verband hiermede zal met, ingang van 1 Februari 1954 onder leiding vat de heer D. Stam. plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van de Wt deropbouw en de Volkshuisvesting i de Directie Zeeland een bureau ma zelfstadige bevoegdheden te Zierikzet worden gevestigd. Materialen voor Scliouwse melklianrlelareii A .S. Donderdag 38 Januari zal dos nam. te 2.30 uur in het „Huis van Nassau" aan de Lange Nobelstraat te Zierikzee de laatste uitreiking van ma terialen plaats vinden aan de getrof fen melkhandelaren op Schouwen en Duiveland. Bij deze laatste uitreiking komen o.m. aan de beurt de getroffe nen uit Ouwerkerk, Ellemeet, Eiker zee Duivendijko. Serooskerke en Noordwelle. Dit is dan de derde uit reiking, die op Schouwen en Duiveland plaats vindt. Herstelcommissie Schouwen Duiveland opgericht r\E vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen Duive land heeft een speciale commissie in het leven geroepen, die inzake alle go- meentelijke problemen van algemeen belang met betreking tot vraagstukken die bij of tengevolge van de water snoodramp zijn gerezen, in het belang der gemeenten kan optreden. De commissie heeft zich ten doel ge steld de bevordering van het herstel, de opbouw en de verbetering van de objecten, welke voorzieningen vragen in verband niet de stormvloedramp en de daaruit nadien voorkomende gevol gen. Men wil trachten een gezamenlijk standpunt in te nemen inzake de ge meentelijke belangen. digheid van H. M. de Koningin en vele autoriteiten het -vierde caisson het laatste in het weerspannige gat bij Ouwerkerk tot zinken ge bracht. Het gat was dicht! Sinsdien is hier in den beginne dag en nacht hard gewerkt om het gat goed af te grendelen: zoals op de onderstaande luchtfoto duidelijk te zien is. De caissons zakken geleide lijk weg in de bodem, mnar daarom heen ligt nu een stevige dijk. Onder: Honderden gaten in de dijken moes- 1 ten worden gedicht. Hieronder waren veel kleine, maar ook enkele grote en héél grote. Tot deze laatste_ behoorde Het gat bij Schelphoek kon op Augustus worden gedicht. Van de tot zinken gebrachte caissons is hier niets meer te zien: een stevige dijk bevei ligt weer het land van Schouwen, zo als de jongste stormen hebben bewe zen. De onderste opname werd in de afgelopen week gemaakt en geeft een goed beeld van de toestand van dit ogenblik. (Luchtfoto's A.N.P.). Uitgave: n. Verschijnt e| Keigersiraat nistratie 677a redacteur: J.l C. J. v. Hootf H. b. L. de V. m. Vercl vooruitbetaiii] f 6.55, per bestell.) f Losse numml Bureau vod MaandaA van buitë de con ja" minister1 „EEN VERï atoomwapenl positie plaaJ perbevelhebj krachten in DE BRITSEi goedkeuring f ming van Af van Perzië DE EX-SUL gisteren meij ville, Frans gekomen opl verbijlfplaatsl rust. DE VERENll handel beleg! denvergaderif te Amsterdal fing van de I handel te kd ganisatie var| land. in DE STAf onrust door belangrijke Er zijn verse] houden en stad is door I meent, dat d| aanslag op KUSSEL TOj „waterbabiesl bevonden aaif dochtertje en Hij liet het hoge toren if DE ZAANfl goed, Wal last met hef keersgevard Wormerveel punt doorl en brak ee» EEN HAAGS mannen verd! een auto. Vlal Toen ze de maar de manl schuwingsschq Het pak was I niet aangegevj zes mens: dood gevondei een twecmotol tuig. 15 km. de Zuidkust IN HET KOIV eerste school „Rijdende sch genomen tei van kermisin NEDERLAND ken aan zeew zee in IJmui briek gebouw ken zal beg van kali uit TOEN ir F gisteren na vrachtwagen juist een 23-j driel achter door de auto dood. EEN HILVE Antwerpen gloednieuwe maar de Sinj achter aan. B de dieven de puin. De weei denavond i Op de m f weer met Krachtige wind. Vandaag: Morgen: Z( J op 3.14 uur

de Stem | 1954 | | pagina 6