Z-VLAANDEREN Oiid-Gastelse boeren bewaakten (in de koude) hun bezittingen Competitie-voetbal Afdelingsvoetbal in Zeeland Louis Cliiron heeft le prijs nóg niet DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 JANUARI 1954 TERNEUZEN AXEL Derde Intern. Schoe nen- en Lederbeurs NIEUW LABRE-HUIS TE EINDHOVEN Proces tegen diens Lancia nog hangende WHAT YOU CALL Hjalmar Andersen naar Davos DE SCHOOLSCHAAK- COMPETITIE „Zal liet branden - Angstige en beklemmende vraag Aan hun voeten een bruine hond en een jachtgeweer om de schouder Programma Zondag 31 Januari Verrassende nederlaag van Hoofdplaat Het botert allerminst in beroepsvoetbalbond Perscommissaris van Lent afgetreden MARKTEN M |l van hoe |/ordt Uw lisem, delen lell U. la Uw |k een el be aker's ■oed". I klein esten, eerst ka- |r on- pttige was. It het fagere door |l ook fnd. kos- |n ge1 fen B. pitaal- acht [Hands- I ;men". In deze lieldere Ingezet, Ie volg- Iver de laijkgat la-tciond |:>ot de- J L.T.B. len. De 1 bevre- lirzitter, In ope- Jan het- |-d ver- len an- pe toe- pegelen, herver- Ige tijd Igehou- lop het jton ge worden ld kan lnoemd, f-a con- goede Jdeling, Vervol- J hoofd- let kort lwet op ponden, neester kedeeld werk. I beslo- laan de lritatief Ite ver- rstuurs- bonman ?m jemd tot het Ge- N.J.C. iet Kan voor de burgerlijke stand Geboorten: Rudi, zv A. Coone-Wou- ters, Maria dv J. van EsOele. Li- duina dv J. van de Voordevan Pa- melen; Johanna dv A. Hamelinkde Blaeij; Yvonne dv C. van PutteBos (won. te Dordrecht). Huwelijksvoltrekkingen. Gilles Buij- ze, 42 jaar. en Cornelia H. Versteeg 44* j. gesch. Overleden; Josepha Maia Sarneel, 4 dagen, en Andries Frederiksen, 87 jaar. Philippine goed geslaagd bal Voor de eerste maal sinds jsijii be staan heeft het bestuur van het Wi - Gele Kruis een actie op touw gtzet en wel in de vorm van een ba la von Enkele mannen, die een comité vormden onder de naam Nodo. hebben deze avond zodanig geanan- geerd dat zij nu het afgelopen is. wel met lauweren omhangen mogen wor den De balavond is bijzonder goed geslaagd. Het heeft velen wel enige ping-ping gekost, doch het bestuur van bet W.G. Kruis zal het weten te waar deren. De kas is er weer wat contan ten rijker door geworden. Sas van Gent K.K. BOERENBOND VERGADERDE stenverordening en een voorstel op het verzoek van de plaatselijke mu ziekverenigingen om verhoging van de gemeentelijke subsidie. l.j.g.-dagen in „BLEYE- haghe" Uit alle delen van onze provincie kwamen in de jeu/lherberg ruim 40 E van de Landbouw-Jongeren- Gemeenschap bijeen om in de geest van de Volksuniversiteiten een drie tal dagen ie wijden aan het actuele orobleem: landbouw en industrie. Ir CAL Horstman, voorzitter van de' Kamer' van Koophandel voor Z-Vlaanderen en directeur der Ned. Sniesreifflas- en Superfosfaatfabrieken te Sas van Gent. trad ter inleiding van deze studiedagen op en behandel de diverse facetten van dit probleem. De heer J. W. Scheeie uit Bosch- kapelle sprak over de omwenteling, die de industrie bracht op het be drijf en in huis en hiermee in ver band de groei van het arbeids- en so ciale probleem. Tijdens deze studiedagen werd dooi de deelnemers een bezoek gebracht aan de door de heer ir Horstman ge leide industrie te Sas van Gent. St, Jan*teen In Hotel „De la Bourse" aan de Westkade alhier hield de R.K. Boeren bond (afdeling van de N.C.B.) zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering, welke zeer goed werd bezocht. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer F. de Caluwé, het on langs overleden lid, de heer P. Ver- helst, terwijl een kort gebed voor hem werd uitgesproken en een mi nuut stilte in acht werd genomen. Hierbij deelde voorzitter nog mede, dat het in de bedoeling lag, voor zijn zielerust een H. Mis te doen opdra gen in het parochiekerkje van de wijk Zandstraat en wel op Zondag 7 Fe bruari 1954. Als leden van het dagelijks be stuur werden met algemene stemmen herkozen, de heren J. C. Audenaert en H. P. Cortvricndt. Op uitnodiging van de bond waren deze avond twee op het gebied van de landbouw bij uitstek deskundige heren aanwezig, welke elk een spreekbeurt vervulden. Als eerste spreker hield de heer G. J. Vercauteren, leraar aan de R. K. Landbouwwinterschool te Hulst en secretaris van de kring Hulst van de N.C.B., een causerie met als onder werp: „Grepen uit de ontwikkeling van de Nederlandse landbouw". De directeur van deze landbouwwinter school, de heer Ir J. P. M. v. d. Wolf, behandelde een heel apart onder werp, n.l. „de samenwerking en het contact met de besturen van de plaat selijke afdelingen der N.C.B.Beide sprekers mochten zich in een belang stellende aandacht van de aanwezi gen verheugen, waaraan het feit, dat hün betogen helder en duidelijk wa ren, zeker ten grondslag lag. Bij het sluiten van de vergadering werd nog het plan geopperd om in na volging van vorige jaren, ook in 1954 weer een reis voor de leden te orga niseren, Bij de hierover gehouden be sprekingen bleek wel, dat ieder er zijn instemming mede kon betuigen, dat de tocht een tweedaagse dit jaar zou gaan naar de Noord- Oost-polder. Westdorpe onderhoudswerken woning wetwoningen. Men heeft een aanvang gemaakt met de extra onderhoudswerken aan diverse nieuwe woningen, in deze gemeente, welke bij de bouw niet ge heel konden worden afjewerkt. Ook zullen de nog steeds ontbrekende bergplaatsen worden bijgebouwd. VIJF ZILVEREN K.A B.-ERS Zaterdag a.s. zal de plaatselijke af deling van de K.A.B. een feestverga- dering houden. De leden Alb. Jansen, L. Jansen, J. Blornmaert, J. v. d. Bun der en L. v. Waesberghe vieren n.l. hun 25-jarig lidmaatschap. In het jon- gcnspatror.aat zullen deze zilveren K. A.B.-ers eens in de bloemen gezet wor den. Het belooft een gezellige avond te worden. Het vrolijke deel wordt n.l. verzorgd door het in Zeeuwsch-Vlaan- deren al bekende humoristen-ensem ble van Aug, de Laat uit Tilburg. Al le leden en hun huisgenoten worden natuurlijk verwacht. De bijeenkomst begint om 6 uur. Benoeming. Onze dorpsgenoot de heer G Dobbelaer.werd benoemd als onderwijzer aan de R. K. School te Wouw. Nieuvc-Namen Film Bij gelegenheid der trek king van de grote loterij ten bate van het Sint Aloysius Patronaat werd ge draaid de prachtig Italiaanse film „In vrede leven". Het Parochiehuis was tamelijk goed bezet en er was geheel de avond een gezellige stemming. In de namiddag werd een kindervoor stelling gegeven en de kinderen amu seerden zich kostelijk. Granaten gevonden Bij het her stellen van het havenhuis ten behoe ve van de ingenieur van waterstaat, die voor het peilen en onderzoeken der schorren voor de a.s. bedijking aldaar hun bureaux gaan inrichten, vond men 2 granaten van Duitse or- gine. De politie werd dadelijk ver wittigd en de projectielen zijn in vei ligheid gebracht tot de demontage- dienst komt. gesteld voor de Provinciale Staten- verkiezinga. Cam. van Bellegem, Eede, jhr L. E. D S. von Bönninghausen tot He- ri'nckhaven, IJzendijke. Cam. Doens, IJzendiike. J. van Dongen, Aarden burg, G. A, Nelissen, Hoofdplaat. Na afloop van deze candidaatstel- ling hield burgemeester jhr von Bön ninghausen een spreekbeurt over „Het ontwikkelingsplan in de Braakman" GEVAARLIJK SPELLETJE Dat er zich hier en daar nog steeds gevaarlijke projectielen bevinden en dat deze vooral voor kinderen een ware aantrekkingskracht bezitten, werd weer eens bewaarheid, toen en kele jongens zich aan het „oefenen" waren enkele gevonden kleine gra naten te demonteren. Gelukkig dat enkele verstandige ouderen direct de politie hiervan in kennis stelden, die vlug een eind aan dit gevaarlijk spel letje maakte. Tevens werden van ho gerhand door de plaatselijke omroeper de ouders gewaarschuwd om hun kin deren op het gevaarlijke van zulke soort spelletjes te willen wijzen. \/AN 28 Juni tot en met 2 Juli zal v te Utrecht de derde internationale Vakbeurs voor Schoen- en Lederbran ches worden gehouden. Uit de voor- genwoordtgers van de schoen- en le derindustrie en -handel is gebleken, dat de belangstelling voor deze derde vakbeurs groot zal zijn. Meegedeeld kan worden, dat deze manifestatie de beide vorige aanzienlijk zal overtréf- fen. Dit jaar zal de vakbeurs dan ook worden georganiseerd in de Bèrnhard- hal op het Croeselaanterrein vandé Jaarbeurs. PEREN NAAR FRANKRIJK [V/IETT ingang van Maandag 25 Jan. is de export mogelijk van 4200 ton Nederlandse peren naar Frank rijk. Dit is het kwantum dat was over eengekomen in het handelsverdrag. De perenvoorraad is thans niet groot meer, maar toch mag verwacht wor den dat er nog wel enkele zendingen naar Frankrijk verzonden zullen wor den, wat zeer zeker prijs-stlmulevend kan wérken. De pérenprijzen waren de laatste week iets flauwer in verband met dalende prijzen op de Engelse markt. IN Eindhoven is het nieuwe Labre- huis. tehuis voor zwervers en dak lozen. dat in de Lichtstad wordt be heerd door de Paters Augustijnen, door de Deken geopend. Tijdens de korte plechtigheid hield de Secretaris generaal van het ministerie voor Maatschappelijk Werk, rar. Ph. Werner oud eerste voorzitter van het bestuur van het Labrehuis een, een korte uit eenzetting over het sociaal-charitatief werk voor de zwervers. Vele geestelij ke en burgerlijke autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. Lamsivaarde In de loop van Maandagmiddag was men te Monte Carlo nog steeds niet toe aan de prijsuitreiking, welke door prins Rainier van Monaco zou ge schieden. Zoals men weet, was er na het be kend maken van de uitslag van de Rallye een protest ingediend tegen de Lancia Aurelia van Chiron, die als winnaar werd geklasseerd. De Frans man Hoel motiveerde zijn protest met de bewering, dat het type Lancia, dat door Chiron was gebruikt, als serie wagen oorspronkelijk een motor met een cylinderinhoud van 2000 c.c. heeft en niet een van 2500 c.c., zoals bij Chiron het geval was. Bovendien meent Houel, dat 't aan tal wagens van dit type, dat door de Italiaanse fahriek vervaardigd is, he neden het door het Rallye-reglement voorgeschreven getal blijft. Volgens het reglement moesten er tenminste 500 aan de cliëntèle zijn afgeleverd in November j.I. AFGEWEZEN. Teerdag Het schuttersgilde „De Vreda" heeft zijn jaarlijkse teerdag gehouden in het sociëteitsgebouw bij dc heer Al. v. Driessehe. Reeds van af het middaguur waren de schutters bijeen en dat het er erg gezellig naar toe ging bewijst wel het feit dat het oudste schuttcrslid. de twee en tach tigjarige C. Verschueren, als laatste man naar huis ging en dat was rond om het middernachtelijk uur. Bij de gehouden koningsschleting werd Jos Maas koning, P. v. Dries sehe Az. erf-prins en L. Fassaert, prins. Koetvacht De commissarissen van de Rallye hebben het protest behandeld en zijn, naar zij mededeelden, met „de bewij zen in de hand" tot de conclusie ge komen. dat de wagen geheel en al beantwoordt aan de eisen, in het reg lement gesteld. Het protest werd daarop afgewezen, en men meende dat de zaak hiermee uit de wereld was. Maandag maakte Houel echter bekend, dat hij besloten had zijn protest te handhaven. De vol lende instantie, welke er zich toen mee moest bezig houden, was de Auto mobiel Club van Monaco, die, naar verwacht werd, het protest zou ver werpen, Indat geval zou het worden overgedragen aan de Franse Automo biel Club,waarvan Houel lid is, en deze zou oordelen, of het protest al clan niet zou worden doorgezonden aan de Intern. Automobiel Federatie GEBLOKKEERD. vergadering k.v.p. Tijdens het openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de heer R. Rammeloo het penningmeesterschap overgedragen had aan de heer p. de Wolf. Een kort verslag werd door de se cretaris gegeven van het afgelopen jaar, waarbij vooral de gemeente raadsverkiezing domineerde. Niettegenstaande het nadelig exploi tatie-saldo, werd besloten de contri butie toch niet te verhogen Daarna kwam aan de orde de aan wijzing van de voorlopige candidaten voor de verkiezing van de Provincia le Staten. Na een uiteenzetting van de heer Rammeloo van hetgeen onder de Zeeuwse katholieke kringen op dit punt leefde, werden als voorlopig can- didaat aangewezen: C. Bukkens, Sluis, G. Dikötter, Ter- neuzen, J. van Dongen, Aardenburg, A. Lockefeer. Hulst, E. van Ruymbe- ke, Nieuw Namen, p. Vercauteren, Clinge. hengelsportvereniging g.o.a. De hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" is voornemens om op Woensdag 17 Februari a.s. in een zaal van 's Lands Welvaren alhier, een ontspanningsavond te organiseren. Door het bekende Koestraatse To neelgezelschap zal bij deze gelegen heid een toneelstuk opgevoerd wor den. Een verloting en een gezellig sa menzijn met dansen zal deze avond besluiten. raadsvergadering De raad dezer gemeente zal vandaag om 7 uur n.m. in openbare verga dering bijeenkomen. De af te handelen agenda telt 19 punten, waarvan genoemd worden: een drietal onderwijszaken, t.w. be schikbaarstelling van gelden t.b.v. de chr. U.L.O.-school voor ieermiddele. een voorstel op verzoek van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om te verklaren op grond der Nijver- heidsonderwijswet, dat de oprichting en instandhouding van een Am bachtsschool nodig wordt geoordeeld, een yerzoek om medewerking tot stichting van een nieuwe bijzondere lagere school te Spui. Verder zal o.m. ter tafel worden gebracht het geven van een straat naam in pian „West", wijziging van ti ?eS'ement voor het B.A., voor- stei tot het verstrekken van 5 pet. op nn bezoldigingen van het gemeente- s°heel en het wijzigen van diverse nui ningen' wijziging van het ka- a'Swerkenplan, vaststelling van 'n amt|tenarenreglement, wacht geldregeling en arbeidsovereenkom- MAATSCHAPPIJ NIEUW LEVEN Op de algemene vergadering van de duivenmij „Nieuw Leven" trad het oude bestuur als gewoonlijk enbloc af. Als bestuursleden werden herkozen de heren Alphons van Rumst, Gust Ver- meire, Pol van Goethem. Pol de Kind, Lowie Verschuren en Charel Suij, ter wijl de heer René de Bock als nieuw bestuurslid werd gekozen. Retranchement bal voor „retranchement" In de zaal van de heer Luteijn werd een bal gehouden ten bate van de plaatselijke voetbalvereniging. Dit word opgeluisterd door het orkest „De Zwinboys" onder leiding van de bekende amateurs, Pierre Leenhouts uit Oostburg. Ondanks het winterweer was er 'n grote belangstelling, ook van Belgi sche zijde. De voetbalkas werd weer belangrijk „verbeterd". Stekene Auto ontvreemd. Toen de vlas handelaar Alb. C. een paar boodschap pen deed op de Lokerse markt, hebben onbekenden de kans gezien zijn wagen te ontvreemden. Biervliet Intussen zijn alle prijzen en bekers voor de eerste plaats de eerste prlis is een millioen francs geblokkeerd. Ook de plechtigheid van de prijsuit reiking in het paleis van Prins Rai nier van Monaco, welke op Maandag middag was bepaald, is niet doorge gaan. De organisatoren hebben bekend gemaakt, dat deze uitreiking, behalve uiteraard wat de eerste plaats betreft, deze Maandagavond zou geschieden, tijdens het banket in de International Sporting Club. RALLYE DER PROTESTEN Tijdens het banket in de Interna tional Sporting Club zijn alleen de prijzen uitgereikt welke niet beïn vloed kunnen worden door het tegen Chiron aanhangig gemaakte protest. (Advertentie) „De Zondvloed" Na het succes met Ko Keepers Suuske Perdaems, zal de R.K.J.B.B. en R.K.J.B. afd. Biervliet dit seizoen nogmaals op de planken komen en wel met L. Locke- feers „De Zondvloed". De repetities zijn reeds begonnen en getracht zal worden dit mooie, maar moeilijke stuk zo goed mogelijk te spelen. Eede vergadering k.v.P. Door de propaganda afdeling der K.V.P. werd in „Sancta Maria" een ledenvergadering gehouden voor het aanwijzen der leden voor de a.s. gros lijststemming voor de verkiezing der Provinciale Staten. Zij stelden de volgende leden: 1 Burgemeester J. v. Dongen, Aar denburg. 2 C. v. Bellegem te Eede. 3 Bukkens te Sluis. 4 R. de Badt te Schoondijke. 5 Burgemeester van Hootegem te Sluis. 6 C. v. Damme te Aardenburg. het auto - ongeval Bij het auto-ongeluk van Zaterdag werd abusievelijk de naam van R. de Stover genoemd. Dit moest eohter zijn zekere de Loove uit Maldegem (B.). Het kan nog weken duren voordat in deze kwestie de beslissing valt. Nog nooit tevoren in de geschiede nis van de rallye zijn zoveel protes ten ingediend en sommigen menen, dat deze 24e sterrit bekend zal bly ven als de „rallye der protesten". De „Coupe de Comfort" is toege kend aan de Nederlandse equipe B. D. Proos Hoogendijk-G. Seitz, met Sunbeam Talbot, te Stockholm gestart. Ook in 1953 had Proos Hoogendijk de ze coupe gewonnen. Europa schaatskampioen- schappen Noorse rijders aangewezen De Noorse Schaatsenrijders Bond heeft de volgende rijders aangewezen voor de Europese kampioenschappen, welke op 6 en 7 Februari te Davos worden gehouden: Hjalmar Andersen, Roald Aas, Sver- re Haugïi, Finn Hodt, Torstein Seier- stcn en Knut Johannesen. Reserve is Knut Tangen. Frans de Visser clubkampioen 1953 van „De Zeeuwen" Hoewel zwaar op zijn huid gezeten is het aan Frans de Visser gelukt de titel Clubkampioen 1953 van de Mo torclub De Zeeuwen ujt Middelburg in de wacht te slepen. Met onderling zeer kleine verschil len wisten A. Bouwens en W. Flipse beslag te leggen op de tweede en derde plaats. Aan spanning heeft het, getuige de stand, niet ontbroken. De volledige einduitslag luidt: 1 F de Visser, 19S pt.; 2 A. Bouwens. 196; 3 W. Flipse. 194: 4 P. Kodde. 189; 5 W .Janse, 187 6 P. den Hollander. 185; 7 I. Ova. 184; 8 W. Dekker, 183; A. Kodde. 182; 10 M. de Pagter, 179; 11 B. Melse. 175 12 A. Houterman. 170 13 J. van Sluis, 167 14 J. Markusse 165; 15 H. Heijboer, 141. Koningssschieting „Soranus' te Heinkenszand De Handboogsociëteit Soranus te Heinkenszand hield schietwedstrijden om de koningstitel. Na spannende strijd was het dc heer P. de Koster uit Heinkenszand, die met een wel gemikt schot de hoofdvogel deed tui melen en dus voor 1954 de zo zeer begeerde titel wist te verwerven. Hierna volgden nog onderlinge schietwedstrijden, waarvan de uitslag was: Hoofdvogel: P. de Koster; le klep C. Bek; 2e klep A. de Jonge; 3e klep C. de Jong. Zijvogels C. Ver- mue en A. de Jonge. Meeste kleine vogels L. Vermue. In de finale van de Zeeuwse school- schaakcompetitie veroverde het Gym nasium Middelburg de leiding door een 4:21'4 overwinning op de R.H. B.S. Middelburg en een 33 gelijk spel tegen het Lyceum Terneuzen. Het Lyceum Oostburg heeft echter evenveel punten en slechts één bord puntje minder, want het klopte de R.H.B.S. Middelburg met 314214 en speelde eveneens gei*>k tegen het Ly ceum Terneuzen (3—3). De R.H.B.S. Middelburg is nu in ieder geval uit geschakeld. De stand is: Gymnasium M'burg 2 1 1 0 3 744 Lyceum O'burg 2 1 1 0 3 6 >4 Lyceum Terneuzen 2 0 2 0 2 6 R.H.B.S. M'burg 2 0 0 2 0 4 ^iet branden. Deze angstige en beklemmende vraag lag Zondagavond over het uitgestrekte Oud-Gastel. Het was niet druk in de café's. De kastelein zei, dat de meeste jongens naar huis waren gegaan, om dat er vannacht op de boerderijen werd gewaakt. Het zou immers kunnen gebeuren, dat de pyromaan, die reeds zeven maal op Zondagavond en anders in het begin van de Maandagnacht een stromij t in de fik stak, opnieuw actief werd en wie zou daar deze keer het slachtoffer van zijn? De pyromaan Onder de kleine lichtkcgel van een straatlantaarn in de Dorpsstraat slenterden drie jonge kerels. Diep in de kragen van hun jassen gedoken, zich beschermend tegen de venijnige, scherpe Oostelijke wind. Zij voer den een gesprek en waarover zou dit anders kunnen gaan dan over de pyromaan. ,.Ik hoorde vanmorgen beweren, dat de brandstichter niet werkt met lucifers en benzine. Hij gebruikt fosfor. Dat kan hij in elke stro klamp verbergen. Het gaat pas een paar uur later branden....!" ..Jij, laat je van alles wijs maken. Hij kan geen fosfor gebruiken. Dat bestaat eenvoudig niet. Als het zo koud is, gaat fosfor niet branden. Met geen mogelijkheid „Ja, maar, hoe doet die vent het dan?" Liet antwoord op de vraag hoe de pyroaan werkt, bleven de drie jonge mannen elkaar schuldig. Zij konden er geen wijs uit worden. Zij gingen op de hoek van de straat uit elkaar .knoopten hun jassen wat ste viger vast en verdwenen. De een in de richting van de melkfabriek, de ander wandelde de Roosendaalseweg op, de derde trok de donkerte in van de buurt Achterdijk. De Kerkstraat lag volkomen verlaten. Het licht in een étalage werd gedoofd. Het was stil, maar lang duurde het niet, want van de bovenste verdieping van een huis kwam geluid. Een man opende het venster. Hij rookte een sigaret, keek de nacht in, overzag de polder, wierp een peukje op straat en ging "weer slapen om het geld? dag niet vandaag. Hij heeft nog nooit twee weken achter elkaar geopereerd. Er zat altijd een tussenpauze in. maar zijn komst is toch een verrassing en waarom zou hij eens niet van gedach ten veranderen?" „Als hij van gedachten verandert zijn we over een half jaar zijn op treden vergeten. Dan zal hij geen brandjes meer maken. Maar zo'n vent verandert niet van gedachten. Hij zal vijf weken niets van zich la ten horen en dan ineens weer ver schijnen". De boeren staakten hun gesprek, want er passeerde een wielrijder. „Zeker ééntje, die een beetje lang bij zijn meisje heeft gezeten!", was het commentaar. waakhond en geweer Tn de polder moest het te doen zijn! Het was twaalf uur, de tijd, waar op de pyromaan gewoonlijk een of andere stromijt in brand zette. De eerste keer was dat die van de land bouwer Akkermans. Toen volgde de klamp van van Kalmthout. Ker- stens, van Merriënboer, Braat, Rade makers en van Hassel kregen ook een beurt. De laatste, de jongste Maan dagnacht. Zou er opnieuw iets gebeu ren? Betrad een ziekelijke dwaas op dit moment voor de achtste keer het erf van een boerderij of sliep hij er gens rustig, wie-weet-waar? Bewoog de brandstichter zich misschien over een bepaalde akkpr. afgaande op zijn doel. bekijkend of het wel veilig zou zijn om een misdaad te plegen? Het antwoord moest van hem ko men, van de mysterieuse, onbekende man. Op de hoek van de Vierschaarstraat stond een huisvader naast zijn fiets. Hij zette die tegen een boom. Rondom zijn jas zat een riem en daaraan ben gelde een zaklantaarn. Hij vroeg wie er waren en het eerste wat hij zei was. dat het hein niet om die twec- honderdvijftig gulden was begonnen „Ik weet het. dat de burgemeester twechonderdvijftig gulden heef! uit - geloofd voor degene, die kans ziet om voldoende aanwijzingen te geven, zo dat de brandstichter wordt gepakt. Ik weet het, maar ik ga hier niet staan om dat geld te verdienen. Daarvoor is het mij te koud. Het is echter ang stig leven. Als je weet, dat ik daar een ongedorsen stroklamp heb staan en dat ik de helft van het jaar heb gewerkt om een goeie oogst te krij gen, dan begrijp je toch wel dat ik er helemaal niets voor voel om dat ding door die gek in brand te laten ste ken. Daar wil ik wel eens een paar nachten voor wakker blijven. Vroeg of laat loopt deze man toch in de val. Hij moet niet denken, dat wij het op geven!" CH kwam een tweede wielrijder na- derbij. „Wat een weertje", zei hij en stapte ook van zijn fiets. „Er gebeurt niets, geloof ik, maar je kunt het niet weten. Ik b(»n even bijgeweest. Ik zag een politie agent het erf van een boer opgaan. Ik denk, dat alle politiemannen op pad zijn. Het is trouwens wel nodig ook, want hij moet gepakt worden. Daar gaat geen cent af. Het is een brutale vlerk, die pyromaan. Hij durft midden in de Kerkstraat brand te stichten. Het was geen grote brand, maar wie zal me zeggen, wat hij nog meer van plan is. Hij is gek!" De boeren keken elkaar eens aan en vertelden, dat zij voorlopig nog niet zouden gaan slapen. „Ik kan me ook niet voorstellen, dat er iets zal gebeuren. Het is zijn FNE polder lag niet in diepe rust. Er waren maar weinig huizen te vin den in de Vierschaarstraat en op de Meir, waar geen lichten branden. De mensen waren wakker of zij lieten het licht aan om de pyromaan mee te delen, dat hij niet te dicht in de buurt moest komen. De lampen in de schuur van een grote hofstede wa ren evenmin gedoofd. Zouden deze bewoners nog wakker zijn of niet? Zij warén wakkêr! Twéé struise boerenjongens leunden tegen de schuur aan. Aan hun voeten lag een bruine waakhond. Een van de zoons had een jachtgeweer over zijn linkerschouder hangen. Zij keken beiden naar de slechts tien meter van de schuur ver wijderd staande stroklamp. Zij klaag den over de koude en verwensten de brandstichter, die hun deze last be zorgde. Zij voegden er echter met een aan toe. dat zij geen ogenblik wilden aarzelen om hier desnoods dertig nachten achter elkaar te staan. „Wij laten ons boeltje niet in brand steken", meenden zij. „Je moet eens kijken wat voor een klamp dat is. Die is nog ongedorsen. Zou jij het prettig vinden als dat al lemaal naar de haaien ging? Er zitten vier hectaren oogst in. Dat is toch niet weinig. Als die kerel dat zaakje in brand steekt zijn er een paar dui zend gulden naar de knoppen. Je kunt je wel verzekeren, maar dat kost ailemaal extra geld. De polissen zijn de laatste weken in Gastel toch al hoog genoeg gestegen. Het krioelt hier van de verzekeringsagenten. Ik zou er niks voor voelen om meer te gaan betalen, maar de angst zit er in. laat ik je dat wel vertellen". De hond lag nog altijd aan de voe ten van de beide jongens. Het geweer zat stevig aan de schouder geklemd. Wat kou deze mannen gebeuren? „Er wordt vannacht flink gewaakt. Ik kan me niet voorstellen, dat er veel boeren hun spulletjes onbewaakt laten. Wij hebben in deze buurt in elk geval een afspraak gemaakt. Heb je niet gezien, dat de wegen zijn af gezet. Stonden er geen mannen op de hoek, misschien hier of daar wat verdekt opgesteld?" De zonen bevestigden hun eigen vragen. Zij trappelden van koude met hun voeten, zodat de hond opschrok. Het brandde Zondagavond niet, Maandagnacht evenmin! Het was twee uur en „volgens het schema" was het uur van de pyro maan verstreken. Het betekende ech ter niet, dat de boeren hun klampen onbewaakt lieten en dat de politie mannen op hun respectievelijke bed den lagen. Er werd gewaakt in Oud-Gastel, ste vig gewaakt. De lichten in de Dorps straat waren uit. Op de polderwegen scharrelden mannen roti's gewapend met zaklantaarns, sommigen met een geweer. Tien minuten over half twee. Geen sprake van", zeiden de twee boe renzoons. „Wij gaan voorlopig nog niet naar bed, want wij voelen er niets voor een paar hectaren oogst te verliezen." Gewapend met een zaklantaarn (in de rechterjaszak) en een geweer bewaakten deze man nen hun stroklampen. IJzendijke LEDENVERGADERING K.V.P. Tijdens de ledenvergadering werden door de plaatselijke afdeling van de u l dft volgende personen in al- phabetische volgorde als candidaat Eerste klassen: Wageningen- DWS; Zwolse Boys- Haarlem; Elinkwijk -Be Quick; RCH- Oosterparkers; Her- acles-Ensch. Boys*; Ajax- Leeuwarden; NEC-Stormvogels. B. - GVAV-Blauw Wit, Rigtersbleek- Vitesse, VSV-AGO VV, 't Gooi-Sneek, Ahead. Enschedé - DOS, De Volewij- ckers EDO. C. BW Emma LONGA PSV, Bleijerheide Sit- tardia, VW—Sparta Xerxes NAC, HBS WH '16, SVV—Brabantia. D. Maurits Hermes DVS, DHC ADO, Limburgia MW, Eindhoven Excelsior, Feijen- oordNO AD, Wil lem II Juliana, EB OH RBC. Tweede klassen. 2e Klas A: DESK VELOC, Oss Wilhelmina; Schljn- del - Kolping SDW Helmondia TOP; SET De Valk; 2e Klas B: Baro nie— MoC; Alliance Vlissingen; Rood Wit TSC; RAC— Goes; Terneuzen Internos; DOSKO - Middelburg. Derde klassen. 3e Klas B: RKDVC Baardwijk; Sint Michielsgestel Concordia SVD' RKTVV-OJC; Uno Animo Zwaluw VFC; Heijden Hieronymus; RWB GUDOK; 3e Klas C: WVO- RKC; Hero VES; SCO—Virtus; DHV Dongen; WSC Zierikzee. 3e Klas D: ODIO- RKFC; Zeelandia - Corn. Boys; Nieuw Borgvliet Axel; Hulst METO; De ECS Breskens. Vierde klassen. 4e Klas D: Zalt- bommel Vlijm. Boys; HVCH RKJVV; Wit Zwart DESO; Haar steeg GW. 4e Klas E: Oister- Wijk—GSBW; PCP Broekhoven; Nevelo Ons Vios; VOAB Were Di. 4e Klas F; Boei- mere RSV; Groen Wit Mad. Boys; Breda—Gilze; Veer- se Boys Zundert. 4e Klas G: Robur Halsteren; S. C. Gastel Steenber gen; NSV Grens wachters; HSC Ierseke. 4e Klas H: Koe wacht Sluiskil; Oostburg Honte- nisse; IJzendijke Steen; EMM—Luc- tor; Clinge Aar denburg. Reserve klassen: SARTO, Helmond Zeeuwen -Biervliet; Res. le klas: De Wit 2. Valk 2 Helmon dia 2; NAC 2—BW 2; PSV 2—Willem II 2; Taxandria 2 Eindhoven 2. Res. 2e Klasse B. Willem II 3—DOS KO 2; RBC 2 NOAD 3; LONGA 3 RKTVV 2; BW 3 —Baronie 2; BSC 2 NAC 3; Roo sendaal 2 Allian ce 2. Res. 2e Klasse C. Goes 2 rcs 2; Zeelandia 2 De Zeeuwen 2; Middel burg 2 —Terneuzen 2; Vlissingen 2 Breskens 2. Res. 3e Klasse B. OJC 2-TOP 2; GW 2 WSC 2; Hiero- nymus 2 BW 4; Concordia SVD 2 ODC 2; RKC 2— St. Michielsgestel 2. Res. 3e Klas C: Internos 2—SET 2; NAC 4 RAC 2; TSC 2 Willem II 4; SARTO 2—Hero 2; MOG »32 2—Rood Ook in de afdeling Zeeland van de KNVB moesten de meeste vastgestel de wedstrijden worden afgelast. In de le klasse A vonden echter alle wed strijden doorgang. Lewedorpse Boys behield de leiding want het stuurde Volharding met een 30 nederlaag naar huls. Hierdoor werden de Noormannen definitief uit geschakeld, hoewel zij hun laatste wedstrijd, tegen Domburg, met 12 wonnen. Anders gesteld is bet niet Kruiningen, dat in 's-Heer Arends- kerke de beide punten weg haaide (2—4) en dus nog steeds de beste napieren heeft, zoals blijkt uit onder staande stand: HEER H. v. LENT ver zoekt ons mee te delen, dat hem niet, zoals sommige be richten luidden, per aangete kend schrijven ontslag is ver leend als perscommissaris van de Ned. Beroepsvoetbalbond, maar dat hij gisteren als zoda- nis is afgetreden. Hij zal alle bij zijn vroegere functie behorende bescheiden vandaag over handigen aan zijn bestuur van de Be roepsvoetbalbond. Lewed. Boys 13—9—3—1—21—46— 21; Noormannen 148331942 —22; Kruiningen 10—8—1—1—17—35 —14. In de le klasse B werd slechts één wedstrijd gespeeld, maar deze lever de een grote verrassing op. Hoofd plaat, tot nu toe zonder een enkel vcrliesnuntje aan de kop, zag zich namelijk op eigen veld geklopt door Rapenburg (12). Hoewel Hoofdplaat de leiding be hield, zijn de kansen van Schoondijke door deze nederlaag weer gestegen. In de 2e klasse A veroverde hek kensluiter Middelburg 4 twee kost bare punten, door Noormannen 2 met een 21 nederlaag naar Westkapelle terug te sturen. Kwadendamme bleef nok al baas in eigen huis en bezorg de Ierseke 2 een 20 nederlaag. OOSTEURG BIJNA SCHAAK KAMPIOEN In de 2e klasse C (Zeeeuwsch- Vlaanderen) van de Zeeuwse schaak competitie kwam Oostburg weer wat dichter bij de titel, want V.S.V. moest er in Sluiskil met 36 aan geloven. Breskens behield haar kansen door een benauwde 414— 5J4 overwinning op Terneuzen II. Landau II blevf zon der een enkel puntje op de onderste plaats, want Zuidzande nam na eon 37 overwinning de volle buit mee naar huis. De stand is nu: Oostburg Landau I Breskens Terneuzen II Zuidzande V.S.V. Landau II 25 2514 22 29'4 22 19' 0 15 il Om de persoonlijke Zeeuwse schaaktitels In de finale om het persoonlijke schaakkampioenschap van Zeeland werden de eerste wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: Flisse- baaljeMast 01; WoudstraMast 01, Woudstrade Vlieger 14-14, je 0—1, WoudstraFlissebaal.ie '414. De stand is nu: Mast 2 uit 3, Flisse- baalje 1'4 uit 3, Breel 1 uit 2, Woud stra 1 uit 3, de Vlieger 14 uit 1. GOES, 25 Jan. Spruiten Al 3031, A2 24—25, BI 19—20, Witlof A2 41—48, BI 22—32, Gr. Savoyekool 18—22, Witte kool 8, Rode kool 610, Boerenkool 1217, Peen 6. Prei 9—21, Uien 2—5. ROTTERDAM, 25 Jan. Binnenlands® granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, witte tot f 28.15. Betere kwaliteit iets daarboven. Tarwe rode tot f 27.60 op vocht- conditie. Vaedergranen. Zomergerst met rneer aanbod, kalm prijshoudend, maal- kwaliteit tot f 21.50. Overigens f 22.25— f 23.75. Grove geschoonde daarboven. Haver vast f 21.25—22.50. Blanke tot f23.25 Rogge prijshoudend, f 21.7521.50 Mais doorsneekwaliteit tot f 28.25. Peulvruch ten zeer kalm. Groene erwten f 10—51. Schokkers f 50—71. Bruine bonen f 80 f 10i.— ROTTERDAM, 25 Jan. Aanvoer in totaal 1946. Vette koeien en ossen 963. Varkens 840. Schapen of lammeren 143. Vette koeien 273—298, 262—276. 222—246 Varkens (lev. gewicht) 185—183--180 tn lammeren 105—95—85. Vette koeien aanvoer even kleiner, han del levendig, prijzen iets stijver, prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aanvoer iets minder, handel redelijk, prij zen gemiddels als vorige week, afloop stroef. Lammeren aanvoer iets korter, handel willig, prijzen even stijver. WATERSTANDEN Mannheim 2.90 25), Kaub 2.42 (—12), Trier 2.30 (—41), Koblenz 2.81 12), Keulen 2.84 19), Ruhrort 5.23 (—5), Lobith 11.36 (+9), Nijme gen 9.10 (->-9), Arnhem 8.99 10), Ecfde 3.98 (—2), Deventer 2.94 1), Namen La Plante 1.40 32). Borg haren 40.50 (—52), Belfeld 11.81 (—36), Grave 4.95 5).

de Stem | 1954 | | pagina 3