Minister-conferentie in Berlijn begonnen „Ons Doka'' in Graauw wordt 102 Ex-sultan van Marokko naar onbekend verblijf HEMINGWAY is niet verongelukt r Molotof arriveerde in zwarte gesloten auto Barbara vast en bidt EDEN-Dit is een conferentie in Europa over Europa Haagse pseudo- gangster gevat Berlijners toonden geen enthousiasme Eerste lange afstandswedstrijd Dreigende woorden van Selwyn Lloyd Preek van Kardinaal Feltin Prijsstijging van koffie en cacao Breuk in C.V.P. in België Drie schipperskinderen omgekomen REDDEND VLIEGTUIG STORTTE NEER EN VERBRANDDE Vliegen of varen? DAGBLAD VOOR ZEELAND Te laat voorafspraak Terwijl betogingen in Spanje voortgingen Engeland zal het „ernstig opnemen" KRAS OUDJE IN DE BELANGSTELLING Toenemende bewolking ACHT PERSONEN BEDWELMD Met vrouwen, bijvrouwen en dochters Bij brand op Belgische rijnaak Russisch generaal priester gewijd Twee vliegtuigongelukken in oerwoud overleefd Vlak bij waterval Verrichtingstarief tot 15 Februari uitgesteld PERSONEELS INKRIMPING Gevangenen op hoog niveau 94e JAARGANG No. 20937 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlanaia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tei. Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Wat» DINSDAG 26 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 cent per m, m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3d) 2 Rnrhnrrt "PIpiipv flp p st.flii.it XP. Een HAAGSE winkelbediende, vol uit 21 jaren oud, had vorige week Zondag kennis gemaakt met een meis je, bij welke uitzonderlijke gelegen heid hij zich had voorgedaan als Ame rikaan. Hij had zodanig veel indruk gemaakt, dat er een nieuw afspraakje was gemaakt voor Zaterdag j.l., maar toen ontbrak helaas de pseudo-Ame- rikaan het geld. Om dit tekort aan te vullen stapte hij, gewapend met een pistool, een winkel binnen en gelastte de twee winkeldames hem de kas te geven. De winkeldames wisten zich evenwel vakkundig tegen dit soort gangster- dom te weren. De overvaller ging op de loop, waarbij hij meesterlijke kwa liteiten vertoonde. Hij benaderde zijn prestaties in militaire dienst, waar hij eens een veldloop van 7 k m. heeft gewonnen. Na een inspannende jacht werd hij door twee jeepagenten gevat en in gesloten. TV IT IS EEN CONFERENTIE in Europa over Europa. Als voornaamste Europese pro blemen dienen Duitsland en Oostenrijk te wor den gezien". Met deze woorden gaf de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, gistermiddag een korte karakterschets van de viermogendhedenconferentie, die om goed drie uur was begonnen. De eerste bijeen komst heeft vier uur geduurd en in die tijd heb ben achtereenvolgens Bidault, Eden en Molotof het woord gevoerd. De Franse en de Engelse mi nister legden er beiden de nadruk op, dat dit een bespreking moet zijn over Europese aangelegen heden, maar niettemin somde Molotof op zijn beurt een aantal agendapunten op, waarbij hij als eerste noemde: maatregelen ter vermindering van de spanning in de internationale betrekkin gen en een vijf-mogendhedenconferentie, inclu sief communistisch China. Waarmee de eerste voetangel was gelegd. Barbara Pleyer. de Westduitse studente, die bij de Olympische Spelen te Helsinki in 1952 als „vredesengel" optrad, heeft mee gedeeld, dat zij de komende week zal vasten, bidden en waken, opdat „de Grote Vier van goede wil mogen zijn en het juiste besluit omtrent onze toekomst mogen nemen." Zij zeide te zullen pogen, haar ac tie te volvoeren in een West- Berlijnse kerk, die zij overigens niet met name noemde. PRINS BERNHARD zal met een her denkingswoord een radioprogramma inleiden, dat over beide Hilversumse zenders op 1 Februari wordt uitge zonden ter herdenking van de waters noodramp. DE PRIJS van f 25.000 is gevallen op lot no. 21227 van de 522ste Staatslo terij eerste klasse. DE VIETMINHS hebben in de afgelo pen 4 jaar, aldus officiële berichten uit Hanoi, 200.000 man in de strijd verloren, nl. 93.357 gesneuvelden en 113.000 krijgsgevangenen. TWAALF CHINESE zakenlieden en rubberplanters zijn in Zuidelijk Thai land, nabij de grens van Malakka ge arresteerd. Zij worden verdacht van communistische samenzwering en moordplannen. IN ZWIGGELTE nabij Westerbork is varkensperst geconstateerd onder het vee van landbouwer Tollenaar. Er zouden honderd dieren bij betrokken zijn, waarvan het vlees overigens is goedgekeurd voor consumptie. HET „PRINSES IRENE-FONDS", dat zich beijvert voor goede en culturele ontspanning aan zieken en langdurig verpleegden, zal zijn activiteiten ook gaan uitbreiden tot de bejaarden in verzorgings- en rusthuizen. Boven dien worden plaatselijke comité's op gericht. HET DERDE BEDRIJF dat zijn prij zen vrijwillig gaat verlagen, heeft zich aangekondigd. Het is een landelijk le- vensmiddelenbedrijf, waarbij 1450 zelfstandige kruideniers zijn aangeslo ten. EGYPTE heeft officieel geprotesteerd bij Engeland tegen een incident in de kanaalzone, waarbij een Britse pa trouille geschoten zou hebben op Egyptisch luchtmachtpersoneel. DE EERSTE anti-communistische Chinese krijgsgevangenen uit Korea zijn op Formosa aangekomen. Er wer den er 2692 uit vijf landingsschepen ontscheept. In totaal komen er 14.000. EEN GROTE TELESCOOP vormt punt van bespreking op een conferentie van West-Europese astronomen, die zo'n hemelkijker op het Zuidelijk half rond willen bouwen. Het is een Ne derlands idee. TV/IINISTER DULLES, die de eerste week als gastheer fungeert, omdat de besprekingen in de Amerikaanse sector gehouden worden, was het eerst aanwezig. Twee minuten na hem arriveerde Molotof in een zwar te gesloten auto, waarvan de gordijn tjes waren gesloten. Voordat de eigenlijke besprekingen begonnen, hadden Dulles en Molotof een onderhoud over procedurekwes ties, waarvan men zegt, dat dit in zeer hartelijke sfeer verliep. Spoedig werd over alle hangende kwesties overeenstemming bereikt. Toen de auto's van Molotof en zijn gevolg in zicht kwamen, braken de ongeveer 5000 Westberlijners, die zich in de omgeving van het gebouw van de bestuursraad hadden opgesteld, door het cordon van Westberlijnse politiemannen, doch zij werden te ruggedrongen voordat de auto van de Russische minister, voorafgegaan door een escorte van de Amerikaanse mi litaire politie, de ingang van het ge bouw bereikte. De menigte gaf noch van enthousiasme, noch van vijandig heid blijk. TWEE PIJLERS. DIDAULT als eerste spreker was van mening, dat men Aziatische vraag stukken niet „op kunstmatige wijze" moet verbinden met het Europese probleem. „Onze bijeenkomst hier moet, reeds door haar aard gewijd zijn aan Europese vraagstukken", zo meende Bidault, die hieraan toevoeg de, dat „het duidelijk is, dat de pij lers van een regeling in Europa de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk zijn". Iedere toekomstige Duitse regering zou vrijelijk moeten worden gekozen. „De Franse regering is altijd van oor deel geweest, en zij is dat nog, dat het, teneinde de gevaren van een Duits militarisme te voorkomen, wen selijk is, Duitsland te laten toetreden tot een bondgenootschap van 'n strikt defensief karakter". Nadat hij gewaarschuwd had tegen iedere poging om het Westen te ver delen, besloot Bidault: „Wij zijn bereid ieder voorstel te onderzoeken en willen niets liever dan concrete resultaten bereiken". DE NIEUWE REGERING. £DEN heeft op de openings vergadering verklaard, dat de eerste taak van de vier mi nisters moet zijn het afbreken van de barrières binnen Euro pa en daarna het vergroten van het vertrouwen tussen Oost en West. „Dit is een conferentie in Europa over Europa", zei hij, ,als voornaamste Europese pro blemen dienen Duitsland en Oostenrijk te worden gezien". Sprekend over vrije verkiezingen en de vorming van een regering, ver klaarde hij: „De regeringen in de bei de landsdelen moeten in elk geval in functie blijven totdat deze regering voor het gehele land gevormd is. Ik neem aan, dat de Sovjet-Unie onze mening op dit punt deelt. Als de grondwet eenmaal is aangenomen, kan de regering voor het gehele land in overeenstemming daarmee worden gevormd. Naar onze mening moet die regering vrij zijn de internationale rechten en verplichtingen van beide regimes over te nemen." Molotof, die drie kwartier sprak, stelde naast het reeds genoemde agen dapunt als tweede voor het Duitse vraagstuk en verzekering der Euro pese "Veiligheid en als derde het Oos tenrijkse staatsverdrag. „Voorts dienen de ministers hun aandacht te concentreren op kwesties die „het belangrijkst en essentieel" zijn, 'aldus Molotof. Over een Europees leger meende Molotof, dat het mogelijk zou leiden tot een „verdedigingsbondgenootschap van andere Europese landen", waar door Europa in twee tegenover el kaar staande militaire kampen zou worden verdeeld. Bij Parijse journalisten-Mis TAE traditionele H. Mis van de jour- nalisten, welke als andere jaren op 29 Januari gecelebreerd zal wor den, naamdag van de Heilige Fran- ciscus van Sales, patroon der jour nalisten ,zal dit jaar bijgewoond wor den door Kardinaal Feltin, Aartsbis schop van Parijs, die er liet woord zal voeren. De plechtigheid heeft plaats in de kerk van Saint-Frangois-de Sales en de mis wordt gelezen door Pater Jean Villain, directeur van de „Etudes". QE BRITSE MINISTER van Staat voor Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag in het Lager huis verklaard, dat Engeland „het ernstig zal opnemen" als Spanje tij dens het bezoek van Koningin Eliza beth aan Gibraltar in Mei vijandige betogingen organiseert. Desgevraagd zeide Lloyd, dat de Spaanse ambassadeur op 12 Januari de Britse minister van Buitenlandse Zaken „een vriendelijke waarschu wing" deed toekomen, dat het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar in Spanje wrevel zou wekken. Eden had medegedeeld, dat hij onder geen beding demarches over een dergelijk onderwerp van welke buitenlandse mogendheid ook zou kunnen aan vaarden. BETOGINGEN. F)E BETOGINGEN in Spanje gingen gisteren „normaal" voort. Dertig politiemannen en. 18 studenten wer- EEN KIKOEJOE-VROUW, die op de kroningsdag van Koningin Eli zabeth tot „koningin van de Mau- Mau" werd uitgeroepen, is tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ze heet Wagiri Njeroge. Haar kroning ging met veel ceremonieel gepaard. ZATERDAGMIDDAG is in Djakarta opnieuw een Nederlander gearres teerd. Het is de gymnastiekleraar aan de Carpentier Altingschool. IN GRONINGEN is een 41-jarige kleermaker gearresteerd, die met hu- welijkszwendel en oplichting onge veer 30.000 gulden heeft „verdiend". BIJNA 8000 ELECTRICIENS zijn Maandag in het gebied van Londen een staking begonnen van een week. Het gaat om loonsverhoging. TWEE ITALIAANSE missionarissen in India zijn uitgewezen. Hun visa werden niet verlengd wegens be schuldiging van anti-Indiase activi teit. De weersverwachting tot he- f denavond luidt: Geleidelijk toenemende bcwol- t king, maar op de meeste plaatsen J droog weer. Tot krachtig toene- J mende Oostelijke wind. Overwe- t gend matige vorst. i Vandaag: Zon onder 17.16 uur. J laan op 0.53 uur. Morgen: Zon op 8.29 uur. Maan op 2.04 uur. Maan onder 10.50 uur. i lAONDERDAG A.S. viert de wed Vermeulen - de Koning te Graauw haar 102e verjaardag. „Ons Doka", want zo is ze bekend in haar dorp en in heel de omtrek, is daarmee een van de oudste inwoonsters van Nederland en de belangstelling welke ze in vori ge laren reeds mocht genieten als de 28e Januari aangebroken was, zal nu nog wel overtroffen worden. Doka maakt het nog steeds heel best. Natuurlijk kan men niet velangen op 102-jaige leeftijd nog totaal geen last van de ouderdom te hebben, maar al neemt haar weerstand dan langzamer hand af. zei is voor haar zeldzame hoge ouderdom toch nog heel kras. Ze neemt het er dan ook gemakkelijk van. Ze slaapt van 's-avonds 9 tot 's-morgens 9 uur en overdag zit ze in haar gemakkelijke stoel ook wel eens wat te dutten. Ook met het eten weet ze nog best raad. vooral met het spek bij haar ontbijt! En als het mooi weer is. loopt ze nog parmantig buiten. Voor een 102-jarige heeft ze een pr- ma geheugen; zowel van vroeger ais van de laatste tijd kan ze alles goed onthouden. Vorige maand vierde ze nog opgewekt de gouden bruiloft van haar dochter in Hulst mee en bij die gelegenheid werd de laatste foto van haar gemaakt, welke we hierbij afdruk ken. Ze schijnt het tussen de bloemen manden best naar haar zin te hebben. Al was ze bij dat gouden huwelijks feest eigenlijk al het middelpunt, Don derdag zal ze echter helemaal in het centrum van de belangstelling staan. Want Graauw laat dit feit natuurlijk niet zo maar passeren. Trouwens, ook uit anderp plaatsen zal er genoeg me deleven getoond worden, want Doka is bekend in de gehele streek. den bij een anti-Britse betoging in Madrid gewond. Een groep belogt... vernielde de ruiten van een kiosk in Madrid, waar een Brits weekblad met een foto van Koningin Elizabeth op de voorpagina lag uitgestald. Eerder op de dag waren groepen studenten door de stad getrokken on der het roepen van leuzen als „Wees voorzichtig, koningin Elizabeth" en „Gibraltar voor Spanje". De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajo, verscheen op balcon van het ministerie en wuifde naar de betogers. Belgische regering bezorgd TAE BELGISCHE regering maakt zich zorgen over de prijsstijging van koffie en cacao, twee producten, die mede het maandelijks indexcijfer uit maken. Wanneer dit indexcijfer, dat in December 418.4 pet bedroeg, tot 420 stijgt, zullen de lonen in verschei dene industrieën moeten worden aan gepast. De gewone verbruikskoffie is ge stegen van fr 120 tot fr 130 en fr 140. Een verdere stijging ligt nog in het verschiet. De koffie, die vroeger in België volksdrank bij uitnemendheid was, is echter al lang een luxe artikel geworden, dat personen met een ge ring inkomen zich niet meer kunnen permiteren. De cacaoprijs is'reeds gestegen van Ir 58 tot fr 61 per kg. Aangenomen wordt dat ook deze stijging zich nog zal voortzetten. Merkwaardig is, dat de stijging van koffieprijzen gepaard is gegaan met verhoogde prijzen van de chicorei, een zuiver binnenlands product. Deze verhoging hebben de chicoreifabrikanten zelf afgekondigd, zonder de prijzencommissie te hebben geraadpleegd. Te Veenoord (gemeente Sleen) werden nationale langeoaanwed,- strijden op de schaats gehouden door de IJsclub Nieuw-Amsterdam Veenoord, over 500, 1500 en 3000 meter. De rijders Wervers uit Rot terdam (voorgrond) en Doetz (Loosdrecht), beide behorende tot de selectieploeg, welke deelnam aan de wedstrijden in Noorwegen, in actie op de 500 meter. "J"USSEN de C.V.P. en de „Christelijke Sociale Verzameling voor Volk en Vrijheid" van de Kath. volksvertegen woordiger Saint Remy is het defini tief tot een breuk gekomen. Laatst genoemde groepering heeft besloten eigen candidatenlijsten in te dienen voor de aanstaande verkiezingen. Saint Remy is de laatste maanden voortdurend het „enfant terrible" ge weest in de C.V.P., waar hij met en kele aanhangers een soort verdedi ging vormde van de middenstand en zich een felle tegenstander toonde van leiders van het Alg. Chr. Vakverbond met zijn progressieve ideeën. Saint Remy is ook een voorstander van ab solute taalvrijheid. In een bijeenkomst in het afgelopen weekeinde drong het comité er bij de aanhangers van Saint Remy op aan, hun houding te herzien en wees op de gevolgen voor het katholieke bevol kingsdeel van België. Het antwoord van de „Christelijke Verzameling voor Volk en Vrijheid" was evenwel, dat zij haar verantwoordelijkheid op po litiek plan voortaan zeil zal dragen en een eigen partij zal vormen. Brand in Amsterdam A CHT PERSONEN, drie burgers en vyf brandweerlieden, zijn gisteren bij een felle binnenbrand in een oud huis in Amsterdam door de hevige rookontwikkeling bedwelmd geraakt. Twee burgers en twee brandweerlie den moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De brand ontstond aan de Rechter- boomsloot, doordat in het pand „d'Roode Leeuw" een stuk wasgoed van de lijn op de kachel viel. Van het huis brandden de achterkamer op de bel-etage en de eerste verdieping ge heel uit. Er was voorts heel wat wa terschade. TN een uiterst comfortabele DC 4 is gisteren de ex-sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, die door de Fransen is afgezet en naar het eiland Corsica verbannen, op reis ge gaan naar een tot op heden onbeken de bestemming. De laatste geruchten spreken van een eiland van Frans- Nieuw-Caledonië. een eiland trn oos ten van Australië, als het nieuwe ver blijf van de sultan. Vergezeld van zijn vrouwen, bij vrouwen en dochters is Ben Joessef van Ajaccio, de Corsicaanse hoofd stad. naar Bastia gebracht en daar ging het gezelschap aan boord van de DC 4. Onder protest van de ex-sultan overigens, want hij verklaarde zich ongeschikt voor zo n veis. Maar er werd een militaire arts bijgehaald, die vond dat het best zou kunnen en die de oud-sultan moed insprak. Zeven bijvrouwen weigerden uit protest iets te gebruiken. Ze zijn in hongerstaking gegaan. Het gezelschap reist onder toezicht van een Franse ambtenaar. Officieel wordt over de nieuwe verblijfplaats van de ex-sul tan niets meegedeeld. Van de drie hoofdvrouwen van de sultan zijn er twee meegegaan. De derde komt met nog dertien bijvrou wen achterop. Zoals men zich herinnert is de sul tan in Augustus j.l. afgezet door de Fransen omdat hij in verbinding zou staan met de uiterst nationalistische partij en zich fel verzette tegen de Franse plannen om de Marokkanen een grotere mate van zelfbestuur te geven. Rond de figuur van de nieu we sultan zijn in de laatste dagen in Spaans Marokko ongeregeldheden ont staan. JTEN BRAND aan boord van de Rijn aak „Uranus" van schipper Olink die gisterochtend om 5 uur plotseling uitbrak, heeft aan de drie kinderen van het gezin het leven gekost. Twee van hen konden nog uit de vuurzee worden gehaald, maar in het zieken huis stelde men vast, dat ze waren overleden. Schipper Roelof Olink ging om vijf uur naar de kajuit om te kijken naar zijn kinderen, de 4-jarige Roelof, de 3-jarige Leendert en Aaltje, een zui geling. Toen hij een lucifer aanstak, deed zich een hevige ontploffing voor waardoor een deel van de kajuit werd vernield. Schipper Olink en zijn vrouw slaagden erin twee kinderen uit de vlammenzee te halen, maar de zuigeling moesten zij achter laten. Men is van oordeel dat de ontplof fing een gevolg is van een lek in de toevoerleiding van butaangas. Zeer waarschijnlijk waren de kinderen reeds overleden voordat de explosie en de brand zich voordeden. De ouders werden niet gewond. De brandweer zag kans om het vuur te beperken tot de kajuit. Het schip, dat toebehoort aan een Ant werpse rederij, lag in bassin 21 van de haven. Ly A R DIN A AL FELTIN, aartsbis- 1^L schop van Parijs, heeft in de No tre Dame de priesterwijding toege- diend aan de 68-jarige seminarist H. Cronkowski, eens generaal van het Russische leger. Cronkowski werd na de bolsjewis tische revolutie gevangen genomen en naar Siberië gezonden. Na enige ja ren slaagde hij erin via China te ont vluchten en de Ver. Staten te berei ken. Daar werd hij Katholiek. Na het overlijden van zijn vrouw besloot hij in Frankrijk voor priester te gaan studeren. J)E AMERIKAANSE schrijver Ernest Hemingway, van wie gisteren werd aangenomen, dat hij bij een vliegtuigongeluk in Afrika om het leven was gekomen, is niet verongelukt. Integen deel, hij heeft zelfs nog een tweede vliegramp overleefd, wat naar alle waarschijnlijkheid wel een record zal betekenen. Een van de vliegtuigen, waarmee naar Hemingway c.s. werd gezocht en dat de schrijver en zijn vrouw later oppikte, stortte bij het opstijgen neer en vloog in brand, waarbij bemanning en passagiers onge deerd bleven. toestel, stortte bij het opstijgen neer, vloog in brand en werd geheel ver nield. Weer echter werd het echtpaar Hemingway, samen met hun piloot Marsh en de bemanning van het vliegtuig gered. Dit gezelschap is later naar Masin- di, eveneens in Oeganda en enige ki lometers van Buriaba gelegen, over gebracht. J—JET WONDERLIJKE verhaal van deze wereldbekende schrijver be gon met de noodlanding, die Heming way's vliegtuig Zaterdag nabij de waterval van Murchison in N W Oeganda moest maken. Het toestel' verongelukte, zoals reeds bekend was. Reizigers, die in een barkas vberen, namen de Hemingways en hun piloot aan boord en zetten hen af te Butia- ba aan het Albertmeer. Hier gingen zij gedrieën aan boord van 'n vlieg tuig, dat naar hen had gezocht. Dit Bij de waterval van Murchison, waar Hemingway's eerste vliegtuig verongelukte, stort de Nfll over een afstand van 120 meter omlaag. WOOR DIT ALLES bekend was had de Amerikaanse pers uitvoerig en opvallend over het vermoedelijk einde van 's schrijvers leven geschre ven. William Love, v.m. hoofdredac teur van het Amerikaanse tijdschrift „Look", verklaarde, dat Hemingway geruime tijd een angst voor het vlie gen heeft gehad. Eerst in de afgelo pen maand is hij er toe overgegaan een klein vliegtuig te huren, omdat het wild, waarnaar hij op jacht was daaruit gemakkelijker viel waar te nemen dan vanaf de begane grond. Voor reis naar Ameland: A MELAND gaat weer de traditio- nele vorstmoeilijkheden onder vinden. De bootverbinding met de vaste wal wordt ernstig bedreigd. De boot kan wegens de lage waterstand de pieren niet bereiken en in de geu len bevindt zich ijs. Reizigers zijn voor een mogelijk isolement gewaar schuwd. In dat geval zal na enige da gen een vliegdienst worden ingesteld. Als de vorst aanhoudt, zal vandaag de bootverbinding worden gestaakt. In de nacht van Zondag op Maan dag daalde het kwik tot 9 graden. Dit was in het oosten van het land. Langs de kust was het over het algemeen 6 graden. In Vlissingen en Den Helder was het ,,'t warmst". Tegen de och tend was het weer vrijwel overal I graad onder nul. De artsenhonoraria ZAP DE ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging Zaterdag jl. gehouden, is besloten de overgang op een verrichtingstarief voor geneeskundige hulp aan zieken fondspatiënten, die per 1 Februari zou ingaan, uit te stellen tot uiterlijk 15 Februari a.s. De ziekenfondsraad had verzocht deze overgang totdat de onderhande lende partijen (huisartsenvereniging en landelijke ziekenfonds-organisa ties) gelegenheid zouden hebben gehad nadere voorstellen uit te werken en te bestuderen. Mocht blijken, dat de besprekingen met de ziekenfondsen onmogelijk een basis van overeenkomst kunnen ople veren, dan zal alsnog tot invoering van het verrichtingstarief per 1 Febr. worden overgegaan. Bij Dienst In- en Uitvoer DIJ de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer staat een aanzienlijke per soneelsinkrimping te wachten. Er kun nen ingrijpende vereenvoudigingen in de deviezencontrole worden aange bracht, terwijl voorts de door de dienst te verzorgen verslaggevingen en publicaties kunnen worden be snoeid. Dit zal een personeelsinkrim ping van vrij grote betekenis ten ge volge hebben. Deze vereenvoudigingen zullen nog gevolgd worden door andere, die op nieuw ontslag van personeel met zich zullen brengen. Nauwkeurige ramin gen dienaangaande zijn neg niet be schikbaar. Verwacht wordt evenwei, dat aan 100 tot 125 personen ontslag zal worden verleend. Een Amsterdamse concierge en zijn gezin hebben ondervon den, hoe moeilijk het is om steeds met twee benen aan de grond te blijven. Zondagmid dag wilden ze gebruik maken van de lift in een groot kantoor aan de Herengracht. Alles ging goed, tot de lift halverwege de eerste verdieping en de begane grond was. Toen ging het niet goed, erger nog, het ging hele maal niet meer. De lift bleef steken en ze bleek voor geen goede woorden vatbaar. Tot Maandagochtend even na negen uur hebben de gevange nen op hoog niveau in het on zekere verkeerd omtrent hun toekomst. Toen kwam het per soneel van het kantoor, dat bij ontstentenis van de concierge de politie riep om de deur te openen. Daarbij ontdekte men het verheven gezin, dat geen last van kou, maar wel van honger had gekregen.

de Stem | 1954 | | pagina 1