hyl VALLENDE METEOOR erger dan een atoombom ook Janus Braspennincx (Zundert) heeft een naam hoog te houden ATOOM-MOORD IN MEXICO ONZE PUZZLE >ed en dig Plaats bleef 19 jaar verborgen Vrouw doodde echtgenoot mët uraanzout GEEN SIKKEPITJE GEDULD MEER BON Krater geslagen met doorsnee van ruim 3000 meter 5? \Jk s Chloropiiyl cream DERDE BLAD ZATERDAG 23 JANUARI 1954 Aardschok deed ramen en deuren schudden O O Vrouwen! Voor het eerst in geschiedenis Lijst van kardinalen niet veranderd Dit jaar wordt beslissend voor de „Nieuwe Bras" Grote verwachtingen.... Nieuw wapen in de geschiedenis van de misdaad |3)ikken Bruines f)uivenkroniek Een jubilaris in Steenbergen Oplossing vorige week Hitiers geboortehuis weer restaurant ng op vast voedselv meeste babies, ook babies met! uitstekend ündermeel groot 3 ind in gewicht edig mogelijk een, Spaar de controle- zegels op de verpakking. .75 zegels geven récht op onze be kende, on- verslijtbare paplepel. ook met de LOOK llllllllllllllfi//^ e bezwaren van angsjaren vrou- den verzachting Tiodieke pijnen, g van spataderen, moeheid in de zwollen benen, de natuurlijke van knoflook igroen van de dragees. fvekfc ADEM en zuiver Door ,te grondstoffen i dubbel-actieve lim dringt tot in |ft ook na mond- profiteert nu van vant MEDINOS dcream "V «v ,v ■-% f iron Q lrm tuiddnlllin 1 nnf nllne r)e bewoners van de Franse kustplaats Dieppe werden korte tijd geleden opgeschrikt door een geheimzinnige, krachtige ontploffing. Enkele minuten tevoren was op enige tientallen kilometers van de stad een verblindende lichtflits in de lucht waargenomen. Door de luchtdruk werden ruiten verbrijzeld en deuren opengeworpen. Een spoorwegemployé te Orchies, bij de Belgische grens, verklaarde ongeveer op het tijdstip van de ontploffing bij Dieppe een vurige schijf te hebben gezien, die zich met grote snelheid door de lucht bewoog. Dit is waarschijnlijk een meteoriet geweest, die toen zij binnen de atmosfeer van de aarde kwam, zó heet werd dat zij verbrandde. TTIT KANSK (aan de Transsiberi- che spoorweg) op zeshonderd ki lometer afstand werden aardschok ken gerapporteerd, die deuren en ven sters deden schudden en waarbij on deraards gerommel werd gehoord. Het „Bulletin" van de Centrale Seismische Commissie voor Rusland maakte er slechts terloops melding van, met de toevoeging: „Men ver neemt dat de aardebeving werd ver gezeld door de val van een meteo riet". De directeur van het observatorium te Irkoetsk, die omtrent de ramp in lichtingen had ingewonnen, heeft vastgesteld, dat er een meteoriet moet zijn neergekomen; hij heeft zelf de plaats daarvan ten naastebij bepaald. Verder heeft men echter over dit schokkend gebeuren de eerste tien jaren niets meer ghoord. In 1921 kwam de Russische geoloog Kulik in Kansk en hoorde daar zulke wonderlijke verhalen over het ge beurde in 1908, dat hij op nader on derzoek heeft aangedrongen. Volgens de Toengoezen, die in deze streek le ven, zouden hele wouden zijn ont worteld en talrijke rendieren en ook enige gezinnen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Een oog- en oor getuige uit Wanawara, op slechts 50 kilometer van de plaats der ramp, vertelde dat er iets was als een vuur vlam, die zulk een hitte gaf dat zijn hemd bijna vlam vatte. (De ramp had plaats om 7 uur in de ochtend van de 30ste Juni 1908). Deze getuige had ternauwernood tijd om de omvang van de vlam op te merken. Daarna was er een explosie, die hem van de been enwierp en enkele meters ver der deed neerkomen. Glas en binten van het huis braken en kluiten aar de werden uit de grond voor zjjn hut opgeworpen. Een ander merkte op, dat er iets tegen zijn oor scheen te branden, weer een ander had het ge voel alsof hij in een vlam was ge huld. De meteoriet moet met een snel heid van 50 tot 100 kilometer per se conde, dat is 180.000 tot 360.000 km. per uur, de aarde hebben getroffen. Zij schijnt in een vrij vlakke baan van 500 km. lengte door de atmosfeer te zijn gegaan. Nu vallen er wel meer meteorieten, maar meestal treffen zij het aardoppervlak niet, omdat de ge ringe hoeveelheid stof, waaruit zij bestaan, reeds volledig in de atmo sfeer verbrand is, vóór zij het aard oppervlak bereiken. Hier moet men dus wel met een zeer grote meteoor te doen hebben gehad. Het was dan ook verbijsterend wat Kulik te zien kreeg, toen hij in 1927 negentien jaar na de ramp, de plaats des onheils bereikte. Een kratervor pRGER dan van een atoombom was de verwoesting, die ruim vijfen veertig jaar geleden een vallende me teoriet in Midden-Siberië aanrichtte. Gelukkig kwam deze „vallende ster" terecht in een streek, die zo dun be volkt is, dat er waarschijnlijk zeer weinig mensen bij zijn omgekomen. Maar als zo'n meteoriet eens in ons dichtbevolkte landje was gevallen? De ramp zou dan niet te overzien zijn geweest. Een kratervormig gat met 'n middellijn van ruim drie kilometer wijst hu nog de plaats aan waar het gevaarte in Siberië is neergekomen. Tot op vijftien kilometer in het rond werd alle bos verbrand en tot vijftig kilometer werden alle bomen ontwor teld. Het merkwaardige is, dat pas ne gentien jaar na de ramp de plaats des onheils werd ontdekt. Vóór die tijd had men er geen flauw idee van, wat er eigenlijk was gebeurd. Wèl had men in Engeland en in andere landen op de microbarografen, dat zijn barome ters, die zelfs zeer kleine en snelle veranderingen van de luchtdruk op tekenen, iets zeer bijzonders opge merkt, maar geen der meteorologen heeft toen begrepen dat dit een „be richt" was van een der ernstigste bot singen, die een meteoor ooit met de aarde heeft gehad. Ook de uitzonderlijke helderheid van de nachtelijke hemel van 30 Juni op 1 Juli 1908, die zó helder was dat men de astronomische waarnemingen op de Sterrenwacht te Heidelbei'g in die nacht heeft moeten staken, heeft men niet begrepen. Pas in 1930 heeft de Engelse meteoroloog Cave verband gelegd tucsen de val van de enorme meteoor in Siberië en de drukgolven in de atmosfeer. Het licht, dat gedu rende enkele nachten daarna nog werd waargenomen moet veroorzaakt zijn door het stof en de as, die bij de val waren opgeworpen. Het is wel zeer verwonderlijk, dat de val van zo'n enorme meteoor niet ter algemene kennis van de weten schappelijke wereld is-gekomen. Want al was de streek, waar het gevaarte neerkwam, nog zo dun bevolkt, de omwonenden moeten toch tot op hon derden kilometers afstand er wel iets van hebben gemerkt. In Irkoetsk (bij het Baikalmeer) op een kleine dui zend kilometer afstand, heeft men die ochtend een aardbeving geregistreerd en ook in andere plaatsen, tot zelfs in Jena (Duitsland) op zesduizend ki lometer van de plaats des onheils. mig gat van 3 km middellijn met alles daaromheen verbrand. Hoe men later ook zocht, van de meteoor werd niets teruggevonden, ook geen resten, zodat men vermoedt, dat de meteoor door haar hitte na de val is geëxplodeerd. HELE ZWERMEN. WAAK VALLEN er meteorieten in zwermen, vooral in de herfst maanden, maar ook van dit soort be reikt vrijwel nooit een meteoriet de aarde. In Juli 1912 is in Amerika ten Noorden van Mexico een zeer grote zwerm gevallen, van omstreeks 14000 stenen en steentjes met een gezamen lijk gewicht van circa 220 kg. Verder heeft men hier en daar nog wel eens een krater ontdekt, die door een me teoor van groot formaat veroorzaakt moet zijn, maar deze kraters stammen alle uit voorhistorische tijden. De beroemdste van deze meteoren is van Canon Diablo in Arizona, die een kratervormig gat met een mid dellijn van 1.2 km. heeft nagelaten. Onlangs is er nog een krater, die net zo groot is of misschien zelfs iets groter dan die in Siberië, ontdekt, die naar schatting al 2000 tot 15000 jaar geleden, door een vallende meteoor werd veroorzaakt. Op luchtfoto's die door de Canade se luchtmacht waren gemaakt en die in 1949 werden vrijgegeven, ontdekte een .geoloog tussen de velen meren in Noord-Canada er één, dat opviel door zuivere cirkelvorm. Met behulp van een amphibie-vliegtuig van een uitgeversbedrijf van geïllustreerde (Advertentie' Vrouwen hebben vaak moeilijke en niinlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart'nn'?re" |n" maag. Bij apoth. en drog. f 0.9a, f 2.40. bladen werd de eerste voorlopige ex peditie ondernomen. Men vond toen een krater met een middellijenn van 3.33 km. en een ringwal van 160 m. hoogte daaromheen. De krater kreeg de naam van Chubkrater, zo genoemd naar degene die haar het eerst op de luchtfoto's, had opgemerkt. Op 12 September 1947 is nog een reusachtige meteoor in het onmetelijke Siberië neergekomen, ditmaal in de bergen ten Noorden van Wladiwostok Volgens ooggetuigen overtrof de staart van de meteoor, die 4 a 5 seconden zichtbaar was, zelfs het zonlicht in helderheid. De vallende ster moet met een snelheid van ongeveer 20 km. per seconde, dat is 72.000 km. per uur, door de atmosfeer zijn gevlogen. Door de wrijving met de lucht is de tem peratuur van de meteoor daarbij ge stegen tot 5000 gr. C., toen is de me teoor uit elkaar gespat en als een regen van scherven neergestort. De val ging gepaard met een snorrend geluid, dat tot op meer dan 100 km. afstand werd gehoord. Een expeditie, die door de Russi sche Academie van Wetenschappen werd uitgerust, heeft in de meer dan duizend gaten 257 van de brokstuk ken gevonden, waarvan sommige bij na twee ton wogen. Het totale ge wicht van de meteoor moet, vóór zij in de atmosfeer uiteenspatte, minstens duizend ton hebben bedragen. Voor verder onderzoek heeft men een ge bied van 48 vierkante kilometer rondom de plaats waar het gevaarte neerkwam, tot nationaal reservaat verklaard en voor de tijd van vijf jaar ter beschikking van de Russische Aca demie van Wetenschappen gesteld. WOOR HET EERST in de ruim twee eeuwen lange geschiedenis van het Pauselijk Jaarboek is in twee achtereenvolgende jaren de lijst van kardinalen voltallig en onveranderd gebleven. De redactie van de Vaticaan se drukkerij Polyglotta heeft zojuist het eerste exemplaar voor 1954 de Paus aangeboden. Volgens het nieuwe jaarboek, telt de hiërarchie van de Kerk 10 patri archen, 335 metropolieten en aartsbis schoppen, 1147 bisschoppen verder 887 titulaire patriarchen, metropolieten, aartsbisschoppen en bisschoppen in de functie van apstolisch nuntius, inter nuntius, delegaat, vicaris enz: De Kerk telt, behalve de ruim 1500 bis dommen nog 70 prelaturen en abdijen „nullius" 12 apostolische administra ties, 232 apostolische vicariaten, 135 apostolische prefecturen en 8 andere missiedistricten. Eerst in het jaar 1716 begon het Vaticaan met een jaarboek, dat de Romeinse drukkers Gracas uitgaven onder de titel „Berichten" en dat data en gegevens bevatte van de voornaam ste personen der kerkelijke hiërarchie van de Romeinse Curie en van het Pauselijk Hof. In 1860 gaf de „Apostolische Kamer" van het Vaticaan een. jaarboek uit on der de titel van Pauselijk Jaarboek met een gelijke inhoud als die van de „Berichten" van Gracas. In 1872 werd dit Jaarboek verzorgd door de gebroeders Monaldi in Rome, die aan hun uitgave de titel van „De Katho lieke hiërarchie en de Pauselijke fa- familie gaven. Sedert 1885 nam de Vaticaanse drukkerij de uitgave in handen. In 1912 werd de titel van het jaarboek weder vervangen door de vroegere titel en werd wederom „Pauselijk Jaarboek". Langzamerhand werd het Jaarboek practischer inge deeld en kreeg het zijn huidige vorm. Van onze bijzondere correspondent WIJF JAAR GELEDEN liepen alle wielersupporters in Zundert warm voor een „ster in opkomst". Allen waren enthousiast, toen eensklaps Janus Braspennincx op de fiets gesprongen was en bij de nieuwelingen het ene succes na het andere behaalde. Geestdriftig juichten ze hem toe, toen hij na een weergaloze race de eerste ronde van Zundert op zijn naam bracht, na een adembenemende achtervolging tegen de Bredanaar Cantineau, die hij tenslotte in de sprint kansloos versloeg. Het scherpste slagwapen van spurter Cantineau was afgebot door de krachtige slagen van Braspennincx, die de „wet van de jungle", het recht van de sterkste toepaste. Daarna, toen Janus in de amateur-gelederen opereerde, bleven zijn aanhangers hun kelen schor schreeuwen en hun favoriet gaf hun dikwijls reden tot juichen. Maar toen hij opgenomen werd bij het geselecteerde gezelschap voor de wereldkampioenschappen, moest hij zijn rennerstenue verwisselen met de wapenrok en twee jaar hoorden we niets meer van de „Nieuwe Bras". Toevallig ontmoetten we een dezer dagen Janus Braspennincx in ,.De Ko renbeurs" te Zundert, toen hij van Antwerpen kwam, waar hij met zijn wielervriend, de bekende amateur Henk van der Kloot, een ploegkoers had bijgewoond. We namen de gele genheid te baat om eens een praatje met hem aan te knopen, teneinde iets naders over zijn toekomstplannen te weten te komen. Nu dient gezegd, da» Janus Braspennincx niet bepaald een Brugman is en dat hij veel liever een zware course betwist dan een uur te moeten praten. Toch kregen we hem zo ver dat hij zijn Chocomelletje even liet staan. GKOTE PLANNEN DRAS koestert grote plannen dit jaar. „Het wordt nu alles of niks, want ditmaal zal de definitieve be slissing moeten vallen. Dit seizoen zal ik minstens tien wedstrijden moeten winnen bij de amateurs, want ik wil aan het einde van dit jaar nog prof worden. Als ik maar een paar wed strijden bij de amateurs kan winnen, haalt het bij de beroepsrenners toch niets uit." Daarmee gaf Zunderts „hope" blijk van een goede kijk op de gang van zaken, die zich terdege realiseert dat men voor het welslagen in de hoogste klasse iets „meer" moet kunnen. Klin kende uitslagen bij de amateurs zijn een eerste vereiste om bij de profs kans op welslagen te hebben. Het verleden heeft immers overduidelijk bewezen, dat men bij de beroepsren ners geen „groten" aantreft, die ook bij de amateurs niet iets bijzonders in hun mars hadden. Kijk naar Wim van Est, Wagtmans, of kijk naar een Rik van Steenbergen of een Jan Nol ten. Janus Braspennincx heeft het op minstens tien overwinningen staan. „Dat moet kunnen want ik voel me veel sterker dan twee jaar geleden, maar ik moet er nog een beetje het „vet" afrijden." Luchtfoto van de Chubkrater in N.- Canada, van 6500 meter hoogte. Een meteoor sloeg hier enkele duizenden jaren geleden een gat in de grond, dat een diameter heeft van 3300 meter. £TEN Mexicaanse, Lucina Alvarado, Tessada, heeft voor het eerst in de geschiedenis van de misdaad een nieuw doch duur wapen gebruikt om zich van haar echtgenoot te ont doen: De radioactiviteit in de vorm van uraanzout. In het begin van 1951 stierf plot- selig haar echtgenoot Alfonso Tes sada Grillo, een rijke man die te Tam- pico woonde. De jonge weduwe erf de. Isabella Tessada dochter van de overledene, geboren uit een eerste huwelijk, die dit overlijden verdacht achtte, verzocht om opgraving en on derzoek van de ingewanden. Destijds vonden de geneesheren geen sporen van arsenicum of enig ander bekend vergift. DESKUNDIGE HULP Jsabella gaf het echter niet op, en maakte gebruik van de diensten van een vooraanstaande Mexicaanse geleerde, met name van de atoom- natuurkundige Januel Sandoval Vil- larta, thans ondersecretaris van op voeding bij de Amerikaanse regering. Na langdurige ontledingen vonden de geleerden eindelijk de sporen van een vergift, waarvan de samenstel- ding nog niet juist bekend was, doch dat volgens Sandoval Villarta „gelijk staat met vier milligram uraanzout" een waarde vertegenwoordigend van meer dan 12.000 dollar. De conclusies van de geleerden zijn formeel: Alfonso Tessada werd gedood door de radioactiviteit van het uraanzout. Isabella Tessada heeft thans offici eel de weduwe van Alfonso aange klaagd wegens vergiftiging. Deze is, als gevolg van de ingewikkelde pro cedure, in vrijheid. Tot dusver is het geheel niet bekend hoe Lucina Tes sada zich het atoomvergift heeft kun nen verschaffen, dat naar alle waar schijnlijkheid haar echtgenoot heeft gedood. En wij zijn er van overtuigd, dat de Bras zal slagen. Met deze woorden willen wij ons helemaal nog geen Da vid of een ander groot profeet noe men, maar we herinneren ons enkele prestaties van hem a la Schulte. Wij doelen hierbij op een wedstrijd in Rotterdam, waar hij zo'n meesterschap aan de dag legde, dat hem een or kaan van toejuichingen te beurt viel. Wij denken hierbij ook aan zijn rij den in de ronde van Rijsbergen, drie jaar geleden. Daar had hij toen het peloton de rug toegekeerd en tesamen met Thijs Roks en Adri Suikerbuijk een flinke voorsprong op de groep genomen. Toevallig waren we toen getuige van het mooiste moment van de gehele wedstrijd. Op een stil, zan derig en smal gedeelte van het par cours kwamen de drie aangestormd. Thijs Roks aan de leiding, Braspen nincx in derde positie. Plotseling ging toen Thijs Roks aan de haal en Sui- kerbijk liet hem gaan. Thijs had reeds enkele tientallen meters genomen, toen Suikerbuijk als een pijl uit de boog achter de vluchter aan schoot, de verraste Braspennincx achterla tend. Maar toen ging plots die Bras op zijn trappers staan om weer op Adri „neer te strijken" en om hem voorbij te steken, vloog hij, door het karspoor, voorbij de verbaasde Sui kerbuijk. Thijs Roks te achterhalen was toen nog maar een kwestie van seconden. Janus Braspennincx won die koers niet, want ontmoedigd stond hij even daarna met een platte band, met nog enige ronden voor de boeg. Toch had hij voor ons zo'n schitterende presta tie geleverd, dat we die wedstrijd niet licht zullen vergeten. FAMILIE-ROEM jV/ïAAR Janus was een wispelturig renner, die het er soms hopeloos naast deed, wat overigens voor een groot gedeelte aan zijn groei te wij ten was. Soms gaf hij zonder meer op, of nam genoegen met een vijfde plaats, waar hij gemakkelijk een twee de of derde had kunnen veroveren. Maar „het kan verkeren" heeft eens Bredero gezegd en Janus is nu uitge groeid en is in de militaire dienst een beetje harder geworden. Persoonlijk geloven we dan ook in Braspennincx, óók als baanrenner. Indertijd zagen we hem bezig in het Antwerpse Sportpaleis, waar hü fraaie prestaties leverde. Hoewel geleid door zijn oom en naamgenoot, de zesdagen koning Janus Braspennincx, ziet ook deze meester der piste de grootste toekomst voor hem op de weg, waar ook neef John zo goed aan zijn trek kwam. Zundert's Bras zit het fietsen dus in het bloed, want ook oom Jan kan er bij de veteranen nog wat van, en broer Piet won enkele keren op knap pe wijze bij de amateurs. Piet moest de fiets aan de wilgen hangen wegens een onwillige knie èn het besluit van de KNWU, die de kersverse amateur tot prof bombardeerde wegens het ontvangen van geldprijzen in de ronde van Brabant. (Waar toen ook o.a. Thijs Horizontaal: 1 voor zetsel, 3 inhoudsmaat, 7 projectiel, 10 toilet artikel, 11 afstamme ling, 12 vlaktemaat, 14 amphibie. 16 li chaamsdeel, 17 onbe schoft, 19 biersoort, 20 lofdicht, 22 boom, 23 groente, 25 onrustig - verward, 28 rust - kalmte, 30 pers, vnw, 31 noot, 32 overlast - moedwil, 36 slijk, 40 familielid, 41 berg weide, 43 herkauwer, 44 voorzetsel, 46 op gewassen, 49 vrucht, 51 sportterm, 52 on heilsgodin, 53 gereed - vaardig,, 54 ivoor, 55 vis, 56 twintigtal, 57 gravure. f-yVER twintig, dertig jaar - schrijft een mijner goede konfraters - was Lichtmis hier in Vlaanders voor onze duivensjarels het vertreksein tot het koppelen cn bijeen zetten van hun dui ven. Doch in de moderne tijd is het tempo versneld en zijn de datums ver vroegd. De grote fondvluchten lukken, op weduwschap, het best in de maan den Juni. Vier weken later, als wan neer de grote klappen zouden moeten vallen, zitten de meeste melkers al reeds op zwart zaad. Ge moet er tegen woordig vroeg bij zijn, wilt ge nog entwat van de vette kluifkens mee delen. Wie te lang wacht, vindt on herroepelijk de hond in de pot. Ge lukkig kennen we ook zo geen harde winters meer, lijk vroeger en is het ook zozeer niet meer van doen de platte jongskens te koesteren achter de stoof, uit schrik dat we 's-morgens op het duivenkot een paar klompkens ijs zouden ontdekken.... Maar wat te zeggen van de man nen die hun duiven alreeds bijeen zetten van zodra het Klaasfeest achter de rug is? Die op de eerste dag van 't nieuwe jaur de deur van het lokaal uit de stijl lopen om ringeskes, die ze om de poten van een duif van veer tien dagen omzeggens niet meer ge wrongen kunnen krijgen..... Dat Is de moderne duivensport! Haastige spoed en geen sikkepitje ge duld meer. Lichtmis is voor deze man nen een vergeten datum. Spijtig, het was een schone traditie, die nu wel haast voorgoed voorbij is en „geweest". Alleen nog de ouderen die er alle jaren met weemoed zullen aan terugdenken. De kweek gaat nu ook voor dezulken beginnen, nu wordt het tijd voor de grote kuis. De duiven er af, nestbak- ken er uit en indien mogelijk alles grondig kalken. Doch vooraleer zulks te doen, wordt aanbevolen, bijzonder op oude hokken, waar reten in de mu ren zijn, alles af te krabben en de muren na te gaan met de soudeer- lamp. De vlam van zulke lamp doodt alles, insecten, eieren en larven. Bij zondere uitwerking op hokken waar teken huizen. Aan de temperatuur van zulke vlam kan geen enkele teek het uithouden. Kittel hem even tegen zijn frakske en hij trapt het met geweld af: hij weert zich lijk de duivel in gewijd water! Het grote belang van het witten met zekere verfsoorten aldus dr. Stoss- kopf bestaat hierin dat men aan deze kleur een insectenpoeder kan toe voegen waarvan de blijvende werking (zes weken tot twee maand) 'n garantie is tegen ongedierte, luizen en teken. De kwestie der insectenpoeciers is nu opgelost. H.C.H. (hexachlocychexane) nu ge zuiverd heeft bepeald de Amerikaans- Zwitserse D.D.T. verdrongen. Het is van langere duur en actiever. Het doodt de gevreesde teken die geen hinder hebben van D.D.T. zowel bij aanraking als door zijn dampen. Al de insectenpoeders voor duiven bevat ten nu deze stof, die bijna reukloos is geworden sinds ze gezuiverd werd. Haar muffe reuk was haar gebrek, lenslotte zal men als wit poeder een mengsel gebruiken waar slechts een klem gedeelte kalk in is aangezien ze uitdioogt cn prikkelt. Een goed meng sel bevat 20 ten honderd kalk 10 th talkpoeder, 1 t.h. H.C.H., 0.005 t.h! chloramine of quaternaire ammonium (5 gr. voor 100 kg.). GROTE GEBEURTENISSEN Uye machtige maatschappij „De Ver- wachting" te Axel hield haar jaar lijkse tentoonstelling, waarbij als keurmeester optrad de beroemde Uni- on-speler Arthur de Schepper te Moer- bekc-Waas, Het feest ging door ln lokaal Pieters en de uitslag was als volgt: Oude doffers: 1 C. Oppeneer, 2 A. Brevet, 3 C. van Hoecke. Jonge dof fers: 1 J, Hengstdijk, 2 C. Sijs, 3 E, Misseghers: Oudo duivinnen: 1 J. Sijs 2, Jac. Vasseur, 3 E. van Dorsselaer: Jonge Duivinnen: 1 C. Oppeneer, 2 en 3 C. Hengstdijk, De maatschappij „De Vliegsport", te Steenbergen die in haar gelederen de nationale fondkampioen Jan Aarden telt en gevestigd is in café Van Agt- maal, zal dit jaar haar dertigjarig be staan vieren. Nog slechts drie leden oprichters zullen met hun presentie aanwezig kunnen zijn, te weten de taaie melkers M, Slokkers en de ge broeders Delhez (spr. uit Delei), bij genaamd de Toet en de Reus. Van de Toet, die hoewel moeilijk ter been, op geen enkele belangrijke duivensportgebeurtenis ontbreekt, durf ik te zeggen dat hij al vele ja ren mijn beste vriend is in Steenber gen, ik denk dat het stil aan twin tig jaar geleden is dat we samen aan de gebakken mossels zaten bij Aarden in de keuken. Onderwijl oefende de dochter des huizes Mimi, zich op de hoge C, schei uit, zei Toet gekscherend terwijl hij zijn neus in het schuim van zijn pintje stak, het is net of er een kat met zijn stert tussen de deur zit..,. Dat zul je toen wel niet ge dacht hebben, aanstaande jubilaris, dat zij nu concertzangeres is bij de Nederlandse Opera! En de populairste Carmen van heel Europa. Als Jan zijn zaak herbouwd is, en „De Vliegsport" bestaat dertig jaar, halen wij die her inneringen nog eens op Toet, met bier en gebakken mossels. Want dan kom ik naar Steenbergen hoor, als er geen bussen moesten rijen, te voet. 't Bloed kruipt waar het niet gaan kan, naar ge weet. En ik zal jullie uitgefotte- gefeerd in de krant zetten, daar kunt ge op rekenen. Het nieuwe bestuur, op de jaarver gadering gekozen, dat de voorberei dingen voor het jubileum begonnen is, bestaat thans uit de volgende sport- makkers. Voorzitter dhr. Jac. (Koosje) Verkouter, niet groot van stuk, doch een krachtige figuur, die klappen op tafel durft te geven, dat heel de buurt van het gedacht is, alsdat de Rus al reeds in aantocht is, Jan Potters, C. Slokkers en Piet van Kelle. Mannen waar ze niet mee gaan kuieren, al is de maatschappij dan 101 man sterk en krijgt ze soms grote stads-allures. NOG UITSLAGEN ■"Tot slot nog de uitslag van een ten toonstelling in Retranchement. Ze hebben mij gevraagd of ik dikkels dacht dat het aldaar dichtgeplakt was met ouwe kranten, zo weinig komt er uit deze kontereien in de gazet. Daar om haast ik mij mijn leven te bete ren. Oude doffers: 1 D. van Kerkho ven, 2 S. Boeije, 3 J. van Grol, Oude duivinnen: 1 C. Marteijn, 2 A, Tas, 3 Gebr. Louwagie: Eenjarige doffers: 1 S. Boeije. 2 A. Tas, 3 P. de Meij: Eenjarige duivinnen: 1 J. Vis, 2 M. van den Bussche, 3 C. Merteijn: Jonge doffers: 1 Jac, van Hoorn, 2 C. Mar teijn, 3 A. Tas: Jonge duivinnen: 1 en 2 D. van Kerkhoven, 3 S. Blokdijk. Late jonge doffers: 1 Izak Dierckx, 2 P. de Meij: Late jonge duivinnen: 1 A. Dierckx, 2 A. Schouten. Kampioen duif (fraaie beker): D, van Kerkhoven voornoemd. De nationale duivententoonstelling te Putte, gekeurd door de heer Ant. Peeters te Steenbergen (vlak deze per soon niet uit, zit er 's-zomers op de fond ook altijd met zijn tractement tussen!) gaf de volgende uitslag te zien: Vliegklasse doffers oud: 1 F. Al leman, Idem duivinnen: Fr. Geers. Op de Liefdadigheidskrlngtentoon- stelling in „De Sportwereld" te Kaats heuvel hoop ik toekomende week in extenso terug te komen. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINEN Verticaal: 1 streling, 2 Indonesisch eiland, 3 vreemde titel. 4 kledingstuk, 5 landbouwgewas, 6 tijdperk, 8 edel steen. 9 dwaas, 10 schaaldier, 11 kell- ner, 13 plaats in Gelderland, 15 aan wijzend vnw., 18 ogenblik, 21 plaats aan de Waal, 24 boom, 26 pers. vnw., 27 aawijzend vnw., 28 bedrag, 29 ge sloten, 32 hoofddeksel, 33 gezelschaps spel, 34 Westindisch eiland, 35 zang stem, 37 regelmaat, 38 schuldig, 39 keukengerief, 41 Scandinavische go den, 42 tijding, 45 ijzerhoudende grond, 47 wandversiering, 48 landtong, 50 priem. ALOM EGO MET PERK K A L E B ES IN BOTER K M LOT I ODE S U EB WYNANDSRADE SI RAAR SLA EMS ROES TRAM KID OVER TIEN ALE EOS ERGO ÈG GRIENDSVEEN EN G A ERG O AMP V D ENGEL EB MA ELITE NAAR VRY ELF AMER IJET geboortehuis van Adolf Hitler, dat van 1938 tot 1945 een „natio naal monument" van het Duitse „Der de Rijk" was en dat na de oorlog is terug gegeven aan de voormalige eigenaar, zal worden verbouwd tot restaurant en daardoor zijn oorspron kelijke bestemming herkrijgen. JANUS BRASPENNINCX Zal het dit jaar lukken?...™ Roks en Witteveen de dupe van wer den.) Janus Braspennincx heeft dus een naam te verdedigen en dit jaar zullen we weten, of er weer een nieuwe grote „Bras" gekomen is, die zijn vroegere tegenstanders Wagtmans, Roks, Suikerbuijk, Voorting etc. bij de beroepsrenners zal gaan opzoeken. Maar de wielersport kan soms mee dogenloos zijn en nukkig, zodat af wachten voorlopig nog de boodschap is. Maar hij heet Braspennincx.... (Advertentie) Solide kwaliteiten, dege lijke spullen met een ja renlange duurzaamheid, dat zijn eisen die onze klanten stellen aan hun graslinnen lakens. Ook onze postorderklan ten stellen die eisen en daarom hebben wij spe ciaal voor hen, die even goed onze klanten zijn, een aanbieding „TWENT'S" graslinnen lakens. Niet zo maar lakens zonder meer, neen, merklakens die wij al jarenlang verkopen. Niet van gewoon katoen maar van origineel zwaar Twent's graslinnen met brede bovenzoom. Deze lakens in de grote maat 180 x 225 (dus 50 cm. breder dan een nor maal tweepersoonsbed), serieprijs 7.90, lakens voor hen die gewend zijn de beste kwaliteiten te kopen, worden verkocht in deze opruiming voor een prijs die bijna twee gulden lager is dan normaal. Onze postklanten (en het zijn er in die paar weken al duizenden) kopen deze Twent's graslinnen lakens in die - grote maat, ®/j Per klant niet meer dan vier stuks. Bijpassende slopen met overslag 58 Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden Iraneo). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. S.T.4 VERZOEKE BIJ BESTELLING DEZE BON BIJ TE VOEGEN WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

de Stem | 1954 | | pagina 9