Pagblad ?3 e Stcw» J' euk DEBRALIIME Komeet 1953-11 zal staart ver tonen SCHATTFN VAN CHINA Onze militaire verdediging 8 TWEEDE BLAD VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Merkwaardig Het geheim Zó verkoop ik ROXY, direct uit het F.S. Pack. Elk pakje 100 fabriekvers. Dat merkt u aan de heerlijke geur en smaak. Dank zij deze patent-verpakking rookt u de beste Amerikaan in de beste conditie Geen wonder dat mijn klanten zeggen: ja-r^7 Tussen 22 en 27 Januari aan de Z. O. horizon Buiten ons zonnestelsel zijn er wel honderd milliard De ontdekking van Ilalley AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Dieren en dierlijk RADIO KOU-KOORTS-GRIEP gij beraadslagingen in de Staten Generaal gedurende de laatste maanden is duidelijk de aandrang naar voren gekomen om tot beper king der Staatsuitgaven te komen. Ik geloof, dat men daarbij het eerst dacht aan beperkingen der dage lijkse uitgaven, op die van de ee wone begroting, niet op die van de kapitaalsbegroting. In de Tweede Kamer richtte zich de drang tot beperking van de be groting van 's lands defensie voor al op die van de Landmacht. Het is namelijk gebleken, dat de minis ter na eerst gedurende de laatste jaren de vorming van drie divisies, met de nog te vormen legercorps onderdelen één legercorps, dat bij de Europese Defensie Gemeenschap c.q. Nato-strijdkrachten zal wor den ingezet, nu nog weer twee af zonderlijke divisies wil gaan ma ken. Wat ons een milliard meer zal kosten. De uiteindelijke beslissing is tot dit jaar uitgesteld, als de mi nister in een nyta rustig en uitvoe rig zijn zienswijze heeft uiteengezet. Bij het debat in December zijn en kele bezwaren uit de Kamer aan de minister bekend geworden. De eerste, en meest typische, was: nu weer wat anders. Werk nu eerst het gehele Eerste Legercorps maar eens af. Consolideer de organisatie, de legering, de bewapening. Men ging op dit alles niet diep in, maar met één enkele opmerking kwam toch om de hoek kijken de stand van de bewapening: Amerika zond niet genoeg en zendt nog niet genoeg wapens. De minister sprak dit niet tegen, maar zeide toch wel, dat het in het laatste half jaar be ter was geworden. Maar het Nederlandse volk, dat op dit punt onvoldoende voorlichting krijgt, kan deze ontwikkeling van al of niet moderne bewapening niet beoorde len. Men vertrouwt de toestand niet en eigenlijk evenmin de ministerië le mededelingen. En als er op dit ministerie met milliarden gespeeld wordt, is het duidelijk, dat de volks vertegenwoordiging zegt: Kalm aan nu maar eens een beetje. J7R WAREN nog andere bezwaren, die vooral van militaire aard zijn en die men toch ook nü in mi litaire kringen beluisteren kan. Een op- of liever aanmerking is van veel belang: „Minister, bij dat gevormde legercorps is de encadre- ring met officieren en onder-offi cieren nog onvoldoende, hoe wilt ge de encadrering van twee nieuwe divisies regelen?" Ook dit is een opmerking, die steek houdt. Het aantal onder-of ficieren en officieren is misschien wel voldoende: zij zijn in eigen op leiding echter nog te onervaren, om zeker te zijn, dat ze. in oorlogsver band, voor hun taak ten volle be rekend zullen zijn. Ja, men kan ook gerust zeggen, dat die alleen voor de uredesopleiding nog onvoldoen de opleidingservaring hebben. Overigens is dit zulk een mili tair-technische kwestie dat men ver onderstelt er geen krantenartikelen aan te moeten wijden. De meeste bladen praten lieven over de tekort ten van ons Lager Onderwijs. Een derde, nuchtere, opmerking, die in de Kamer gemaakt werd, was dat wij onze sterkte niet moeten zoeken in een groter aantal men sen, maar in een sterkere weer kracht. Merkwaardig is, dat men deze opmerking in militaire krin gen minder hoort. Ze is toch van een zeer nuchtere, juiste waarheid en waarde. Ik heb datz vide gebrek aan inzicht reeds in 1940 meege maakt. Men stelde zich toen maar gerust dit tekort aan inzicht te be schouwen als een camouflage van het toen bestaande zeer grote te kort aan bewapening. Dat dat te kort nu weer bestaat, hebben wij hierboven al aangestipt. Maar nu mag men niet meer camoufleren. Nu is het tijd, dat het juistere in zicht: sterker weerkracht van min der mensen eens als grondslag van een juiste organisatie gelden gaat. Een tegenwoordige oorlog eist snelle verplaatsing van een zeer sterke en beweeglijke weerkracht. 1 "e Kamerdebatten werd daarbij aan meer en beter-bewapende en sneller-werkende luchtverdediging gedacht. Het is niet nodig die ge maakte op- en aanmerking nog eens duidelijk te onderlijnen, om dat het zeker en gewis is, dat de minister dit ook wel weet. Vo is het duidelijk, dat de minister in zijn in Februari te verschij nen nota een moeilijke taak zal hebben de Staten Generaal van de rechtmatigheid en de juistheid van zijn zienswijze te overtuigen. Het is jammer genoeg, dat het tekort aan goede, in E.D.G.-verband uniforme en in voldoende hoeveel heid beschikbare moderne wapens, door de minister slechts in vage termen zal worden besproken. Men vindt deze kwestie immers in de hoogste legerinstanties een „topge heim," dat men onmogelijk aan de grote klok kan hangen. Maar kun nen de Staten Generaal dan niet vertrouwelijk worden ingelicht? B. o. Z. IR J, (Advertentie) is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel |\JEDERLAND beschikt weer over een kleine 4 1/2 milliard de viezen: waaronder behoren een 850 millioen vorderingen op het E.B.U. - verband. Deviezen genoeg in 1 1/2 jaar opgespaard om er wat van te missen, zonder dat onze internatio nale economische positie er door verzwakt wordt. De regering ge bruikte ze in 1953 al om 1900 mil- l:oen Belgische francs af te lossen. En wel langs het verband van de E.B.U. Men zag dit dan ook in 1953, toen de stijgingen in sommige maan den tot tekorten overgingen. Maar toch viel dit niemand op, want op 't einde van ieder kwartaal was er wel weer een geringe stijging. En tegenover België staan we nu weer als vrij man. Nu gaat de regering ertoe over schulden aan Engeland in een snel ler tempo af te lossen. Deze gelden waren wij aan Engeland schuldig, voor alles wat dit land ten behoeve van ons, gedurende de oorlog, ge daan heeft. In 1948 werd dit bedrag definitief vastgesteld op 45 millioen pond, terug te betalen in 20 jaar lijkse termijnen tussen 1949 en 1968. Welnu, op 15 Januari 1.1. werd de verplichte aflossing van 1955 tot 1960 ineens afgelost. En omdat we dat deden, kregen we nog een voordeeltje van 1 1/2 disconto. We losten af 143 millioen en weer zoals met België van de vorderingen die wij in E.B.U.- verband hadden. Afgezien van de deviezen-ver meerderingen, die in Januari er nog wel zullen zijn, zal ons bezit aan deviezen dus met een 140 millioen verminderd zijn. De financiële po sitie van Engeland in de E.B.U. zal er door verbeterd zijn en Neder lands internationale positie al even zo. De toestand van 's lands schat kist, die dit bedrag immers aan de deviezen kas moet terug betalen, maakte deze afwikkeling 'óók mo gelijk. Zo kan een gewone lezer, voor wie dat gegoochel met deviezen vaak onbegrijpelijk is, merken, waarvoor die dingen goed zijn en waarvoor ze onder meer gebruikt kunnen worden. pROFESSOR Gerretson is sinds jaar en dag de drager van ver schrikkelijke geheimen omtrent verraad van het koninkrijk. Hij heeft nu weer de wetenschap, dat met het E.D.G.-Verdrag onze jon gens verkocht worden ten behoeve van vreemde mogendheden. Al thans hij suggereerde dit door aan haling van het spreekwoord: „Er is geen rook zonder vuur". En als hij de rook maakt, dan is er altijd vuur. Zijn partijgenoot, minister Staf heeft fel van zich afgebeten en de verschrikkelijke beschuldiging met kracht verworpen. Hij voelde er ook niets voor uit de keukens van de Westerse defensie te klappen. De potentiële vijand luis tert immers ook! Intussen heeft de cbristeli.ik-historische professor weer de kans gekregen, straks door Molotof met welgevallen te worden geciteerd. En hij zal dat dan wer kelijk aan zich zelf te wijten heb ben! (Advertentie) joxvr QNDER niet te ongunstige omstandigheden zal tussen 22 en 27 Januari een nieuwekomeet te zien zijn, dus een van die kosmische zwer vers, welker afkomst nog liiet vast staat. Naar goede gewoonte in astro nomische kring heeft ook deze komeet een naam gekregen hoewel hij wat nuchter klinkt: 1953-H. Maar misschien gaat zij nog eens heten de ..komeet van Pajdusakova" naar de vrouwelijke Tsjechische sterre- kundige, die haar op 5 December 1953 ontdekte. Zij zal voor de gewone waarnemer vrijwel zeker alleen zichtbaar zijn door haar „staart", waaraan elke komeet dan ook haar bijnaam „staartster" ontleent. spelling kwam uit ook: Op Kerstdag 1758 werd de ..komeet van Halley" zoals ze sedertdien werd ge noemd wéér gezien. Ze heeft ons zonnestelsel voor zover bekend nog steeds niet verlaten, want ze be zocht ons in 1835 en 1910 en men ver wacht haar weer in 1985. CTADSBEWONERS zullen vermoe- delijk weinig kans hebben 1953-H te zien, want deze vertoont zich op genoemde data even voordat de zon opgaat vlak boven de Zuid- Oostelijke kim en wel als een glan zende streep. De komeetkern zelf zal moeilijk waarneembaar zijn. Als de 1953-H-staart zichtbaar is, passeert de komeet juist- de zon en snelt in razende vaart weer onbekende he melruimten in. Of zij ooit terug zal komen is voor zover ons bekend nog niet voorspeld. Want dat terugkeren is nu juist een der (dikwijls voorkomende) hebbe lijkheden van kometen. Het is de ver maarde Engelse sterrekundige Ed mund Halley geweest, die op deze hebbelijkheid heeft geduid en., haar heeft bewezen ook. Hij berekende met zeer veel moeite de banen van 24 kometen, die tussen 1337 en 1698 zichtbaar waren geweest en vond tot zijn grote verbazing, dat er drie bij waren welker baan zó op elkaar ge leken. dat men wel moest aannemen met drie verschijningen van dezelf de komeet te maken te hebben. De eerste verschijning geschiedde in 1531, de tweede in 1607 (waargenomen door Kepler) en de derde had Halley zelf gezien in 1682. Halley waagde het er op een vierde verschijning te voor spellen: in 1758 of 1759. En zijn voor- EEN ZUSTER UAIE 1953-H is dus een zuster van de komeet van Halley. Voor ons is het opmerkelijkste haar staart die zich .dat is wel zeker pas ontplooit als zij de zon nadert. De kop is de eigenlijke komeet, die volgens som mige astronomen ongelooflijk ijl is, dus een wolk gas, die door de aan trekkingskracht van de zon met steeds groter wordende snelheid naar die zon vliegt, er omheen gaat en dan weer de ruimte in. Daarbij verliest ze vaart om dan, aan de „rand" van ons zonnestelsel, stapvoets door het heelal te gaan, totdat ze zich omkeert naar de zon toe, steeds meer vaart krijgt, enz. Anderen menen, dat de kern grotendeels bestaat uit ijs, be vroren koolzuur en steentjes. Hoe dan ook: de staart voor ons het meest spectaculaire ontstaat door druk van de zonnestraling, waardoor uiterst fijne deeltjes uit de komeetkern wor den „geschoten", die achter haar zwe ven als een lichtende sluier. Beweegt de komeet zich van de zon af, dan zou diezelfde stralingsdruk er debet aan zijn, dat de sluier om de komeet kern gerold wordt. De Nederlandse prof. Oort meent, dat zich om ons zonnestelsel een „wolk" van misschien wel honderd-* milliard (100.000.000.000) kometenkop- pen bevindt. Een passerende ster zou daarin door haar aantrekkings kracht het evenwicht hebben ver broken. waardoor een aantal kometen „op drift" is geraakt, binnen ons zon nestelsel. Vermoedelijk zijn die ko- metenkoppen de resten van een pla neet. eens behorend tot ons zonne stelsel. maar door onbekende oorzaak geëxplodeerd. Ze zouden dus enigs zins familie zijn van de massa gruis, welke zich bevindt tussen de planeten Mars en Jupiter, en die men gemeen lijk aanduidt met de naam planetoï den. Oók vrijwel zeker overblijfselen van een uit elkaar gebarsten planeet. En nu maar tussen de 22-ste en de 27-ste goed opletten, of wij 1953-H aan de Zuid-Oostelijke horizon kun nen ontdekken, even voor dat de zon opkomt. Zij die op het platteland wonen, hebben de beste kansen. w loslippigheden van LEONARD U/AT ZIJN WIJ toch een rustig en kalm volk. Je hoort hier maar zelden van opstanden en grootscheepse vechtpartijen en zeg nu eens eerlijk in de eerste de beste Amerikaanse film kom je meer sadisten tegen, dan in heel Nederland tegelijk! Wat zei U? Inderdaad, wij hebben hier geen duivelse dokters, geen Raspoetins en monsters van Frankenstein. Maar „de dierenbescherming" weet mee te praten over gruwelijke misdaden, begaan jegens de dieren. Wij kregen een lijst van gruwelen toegestuurd en daaruit lichten we b.v. dat geval in Tiel, waar een klein hondje, dat men de kop tegen de linkerachter poot had gebonden, in het water dreef.... In Dordrecht wrong iemand een hond met de kop tussen de basaltkeien van de rivierdijk, waar door het dier stierf. In Zaandam liet een man enkele kinderen zien, hoe je leuk een konijn kunt martelen. Hij had het konijn opgehangen aan een touw en telkens als het dier bewusteloos was, liet hij het op de grond zakken, waar het kon bijkomen, om opnieuw gemarteld te worden. In Leerdam schopte een boer een koe tegen de ogen. Een Hilversummer had zijn renpaard de hoeven tot op het leven afgesne den. Iemand in Wateringen sloeg een kat tegen de muur dood. In Die ren (stel u voor), stak een man een paard met een gaffel in de buik. Leerdam onderscheidde zich extra, doordat iemand daar een paard bij vol bewustzijn (wij hopen, dat de beul daarna bewusteloos is ge raakt) de staart afsneed. Den Haag: In een kist van 80 bij 60 bij 30 centimeter bewaarde een dierenhandelaar een grote en drie kleine honden. In Zoetermeer rukte iemand in een dronken bui een aantal eenden de koppen af.... En zo kunnen we nog een hele poos doorgaan. Maar zonder dat beseft u ook wel, dat het voor sommige mensen.be- paald een eretitel is, als men ze voor „hond" of „zwijn uitscheldt. Heus, vrienden, we zijn nog niet zo bar beschaafd. kiezen van haar kleding, leiden door de echtgenoten. Hieruit blijkt dus wel dat ze niet al leen financieel aansprakelijk zijn. Geen gevaar ]~~\E BURGERS van Mooresville hebben geweigerd deel te ne men aan de veilig-verkeersactie in de staat Noord-Carolina. De dokter is daar de enige, die een auto heeft en die heeft in dit verband nog het voordeel, dat er geen motor inligt. Het is reeds negen jaar geleden, dat er een verkeersongeluk gebeur de. Toen verloor een kip jammerlijk het leven, doordat ze werd overre den. De betrokken wagen kwam met de schrik vrij. Oplossing p, AAR MELDT een lezer in pa- niek, dat hjj op een openbaar gebouw de vlag onderste boven had zien staan, in die zin, dat het blauw boven en het rood onder was. Zo moeten wij dat wel zien. Hij stelde voor het gebouw met vlag en al om te draaien, dan liep het niet zo in de kijk. Grapjassen U\E BEWAKERS van de Wake- field-gevangenis hebben iets ge daan, dat ze niet zo gauw zullen rondvertellen. Zij organiseerden een wilde klopjacht, toen ze een bed rechtop tegen de muur zagen staan. Ze dachten direct aan een ontsnap ping en werden in dit vermoeden gesterkt, toen bij een inderhaast in gesteld appèl inderdaad twee man ontbraken. De bewakers darden uren door het landschap. Daarna hielden ze weer appèl en toen waren de twee gevangenen wél present. Ze hadden zich onder een partij dekens ver borgen en de tijd doofgebracht met onderdrukt lachen. Smaak £)it is een berichtje om uit te knippen en zorgvuldig te bewaren: Volgens Janette Spanier, een vermaard-mode- deskundige te Parijs, laten de meeste vrouwen zich in het Onderwijzer pRANKRIJK is toch een land van onbegrensde mogelijkheden. Het heeft momenteel een onderwijzer van elf jaar oud. In Bouzemont (El- zas) had de enige onderwijzer ont slag genomen. Omdat de ambtelijke molen langzaam draait, had men geen vervanger voor hij vertrok, zo dat de kinderen alleen zaten. De elfjarige Michel Levcque nam toen het heft in handen. Hij ging achter de onderwijzerslessenaar zitten. Hij zit er al zes weken. De burgemees ter heeft zijn actie officieel gesanc- tionneerd, omdat het nog weken kan duren voor er een nieuwe is! „Dat is de eerste, die ik gemaakt heb". ZATERDAG 23 JANUARI 1954. HILVERSUM I 402 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.) VPR: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Tango rumba-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 orgel en zang. 14.25 Vocaal dubbelkwar- tet; 14.45 Amateurprogramma. 15.15 Eerst denken, dan doen, vragen en tips. 15.30 Gram. 16.00 Van Boek tot Boek. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Orgelspel. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Socialis tisch comm. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 Amusementsorkest. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Symphonette-orkest en sol. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en katholiek nws. 13.20 Accordeonver. en Mondorgel club. 13.40 Gram. 13.45 Luchtmachtkapel. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Promenade orkest. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Amusementsmuziek. 18.40 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nws. 19.20 Partijraads vergadering van de K.V.P. te Utrecht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Wie is de nieuwe Partijvoorzitter van de K.V.P.? 22.00 Wed strijd in sterke verhalen. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.2224.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orkestconcert. 14.10 Gram. 14.15, 15.15 en 15.45 Idem. 16.00 Meisjeskoor. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nws. 19.04 Gram. 19.45 Cabaret. 21.00 Accordeonrecital. 21.15 Gram. 21.30 Accordeonrecital. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.05 Dansmuz. 23.40—24.00 Gram. BRUSSEL. 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogramma. 14.15 Gram. 14.30 Operamuziek. 15.30 Verzoek programma. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonmuziek. 19.15 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chan sons. 21.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. -Advertentie' SANAPIRIN (Mijnhardt) veel voudige geneeskracht door veel voudige sa menstelling. Koker 90-50e. door J. P. MARQUAND 4) Meteen besefte hij dat het hem geen sceek aanging hoe mr. Newall eraan kwam, maar de ander keek niet boos Newall trommelde nog steeds op tafel iti plaats van te antwoorden, deed hij een wedervraag. „Hoeveel stukken van dat Kaneel lenkt u dat er heden aan de dag nog .u-staan meneer eh.... Jones?" Rodney schudde het hoofd. Dat was nu echt de vraag van een leek. „Dat is uiterst moeilijk te zeggen ik ben hier niet lang genoeg om dat te weten. Er kunnen zich in allerlei provinciesteden, op alle mogelijke plaatsen nog stukken bevinden. Toen de Ming dynastie viel, is een groot deel der keizerlijke schatten door ambtenaren weggehaald niemand weet waarheen, heden aan de dag nog niet. Als u mijn schatting wilt horen dan geloof ik niet, dat er honderd onbeschadigde stuks Ming Kaneel op de wereld bestaan. Dat is, wat men mij gezegd heeft." Newall knikte. „Hoeveel denkt u dat het waard is?" „Dat hangt van de vraag af. Tot op heden is Ming Kaneel uitsluitend door Chinese kenners verzameld. Nu Amerfka ervan gehoord heeft" hij keek Newall aan „bestaat er geen limiet meer." Er viel een korte stilte, waarin Jones voelde, hoe Newalls blik hem taxeerde. „Best", zei Newall ineens, „voor de dag ermee. Hebt u een stuk te koop?" Rodney Jones wist niet waarom die vraag hem zo woedend maakte, of het moest de onvriendelijke toon zijn die het deed, maar hij werd woedend Hij schoof zijn stoel achteruit en stond haastig op. „Ik ben geen handelaar en ook niet een van die mensen, die u hier door de stad ziet lopen op zoek naar com missieloon. Als ik een stuk Ming Ka neel kon betalen, wat wel nooit het geval zal zijn. zou ik het zelf houden. Het spijt mij dat ik u zo lang ïeb opgehouden. Goede middag meneer Newall" en hij was tl bij de deur toen Newall hem terug riep. „Kom terug", riep de oude heer. „U moet niet zo vlug op uw tenen ge trapt zijn. A's u rijk was, zou u ook wantrouwig zijn. Neemt u mij niet kwalijk mr. Jones." Hij zweeg even en lachte zacht. Het was de eerste keer dat Rodney Jones hem zag la chen of ook maar glimlachen en het was geen aangename lach. .Luister naar me Jones; ik vertrouw op mijn goed gesternte. Ik heb er altijd aan geloofd. Ga zitten. Ik ben blij, dat ik je ontmoet heb, Jones." Jones ging zitten, niet zozeer uit eigen beweging, dan wel omdat hij een sterkeren wil ontmoet had die geen tegenspraak kende. ..Heb je wel eens gehoord van de collectie-Rose in New-York?" vroeg ewall hem. „Heb je die ooit gezien?" Rodney Jones knikte. „Slechts eens ]ac,r «eleden toen het Gemeente museum een gedeelte in bruikleen had." ..Zo. Om je de waarheid te zeggen, mag ik Rose niet lijden. Die K'ang Hsi „sang de boeuf' van hem had ik moeten hebben als hij zijn woord niet gebroken had. Maar dat doet hier biet ter zake. Hij liet zijn stem da len. „Nu zoekt Rose naar een effen Ming Kaneel. Daar- n ben ik hier." Hij zweeg en keek Rodney Jones bijna verontschuldigend aan. „Dat zult u wel kinderachtig van me vin den, niet?" „Ja. Eigenlijk wel." In later jaren vond hij die naijver tussen Newall en Rose over porceleln een van de grappige kanten van h.t avontuur, dat zonder dat zij het be seften reeds begonnen was. „Er is altijd iets wat ik hebben wil" bekende Newall „en dat zal altijd wel zo blijven" hij wierp een blik op de klok „tot aan mijn dood. Ik ben niet langer in zaken. Ik ben hierheen gezonden" hij lachte weer die on hoorbare lach „voor rust. Dacht je dat iemand als ik kon rusten?" „Het zou u geen kwaad doen." „Geen tijd. Hoor mij aan Jones. Ik ben hier om Rose te overtroeven. Noem het een gril als je wilt. Als er nog van dat Ming Kaneel is in China zal ik het hebben en hij niet! Natuurlijk doe ik dit in het verborgen Ik begrijp wat er gebeuren zou, als men merkte dat ik wilde kopen." Hij haalde een kaart uit zijn zak. „Weet je waar die Chink woont?" „Jawel" antwoordde Rodney Jones, ..maar noem hen Chinezen en geen Chinks. Het kwetst hen, Chinks ge noemd te worden." Doch die laatste opmerking kon Newall niets schelen. „Je sprak van 'n Kaneel schaal. Dit is het adres waar die is, nietwaar?" „Ja". „Nu ik ben niet zo mal om iets naar mijn hotel te laten brengen. Ik ga gewoon als toerinaar die winkel Het is zelfs beter als je me meeneemt. Heb je tijd om er nu heen te gaan? Ik zal je je moeite vergoeden." Rodney Jones gevoelde een zekere bewondering, nu het raadsel was op gelost. „Bent u al eerder in China geweest? vroeg hij. „Nee. Ik kom zo van de boot." „Hebt u wel eens met Chinezen zaken gedaan, meneer Newall?" „Ja, in New-York." „Dat is heel iets anders", zei Rod ney Jones. „U wilt naar de winkel van een antiquair, mr. Wong. De Wongs handelen vermoedelijk al drie eeuwen in porcelein. Ik heb zo'n idee dat mr. Wong u zal kennen." „Dat waag ik erop. Ga je met me mee?" „Ja. En u behoeft mijn tijd niet te betalen. Ik weet wat u denkt, mr. Newall, maar ik ben ook niet van plan mr Wong een beloning te vragen." „Dank je. Hoe gaan wij? Per auto?" „Het is in de Chinese stad", ant woordde Rodney Jones. „Een rick shaw zal gemakkelijker zijn." Newall keek verbaasd. „Nóg een stad? Hoeveel steden zijn er in Pe king?" „De Verboden Stad', zei Jones, „De Keizerstad, de Tartaarse Stad en Je Chinese Stad. alle omringd door hun eigen muren'. „Dat zijn heel wat muren", meende Newall, opstaande. De bediende kwam met de rekening aanlopen. Rodney Jones keek naar diens keurige witte gewaad. „Ja, men komt er gemakkelijk over heen en dan staat men weer voor een volgende." Zij verlieten de bar door een zijdeur i i het helle licht van de namiddag. Een tram belde, auto's toeterden. Een aantal rickshaw-koelies kwam aanlo pen, hun belachelijke karretjes achter zich aantrekkend. Hun broeken wa ren aan de enkels boven de zwart- vilten pantoffels dichtgebonden. Hun kaalgeschoren kruinen zweetten in de zon. Zij snaterden als vogels in een geui van knoflook Juist toen zij instapten, hoorde Jones een stem achter zich. „Adieu, meneer Jones", zei de stem. Philip Lioe stond op de witte oprij laan van het hotel tussen de bloei ende struiken maar Rodney trok het zich niet aan. Hij was er van over tuigd, dat Philip Lioe heel goed wist dat hij met mr. Newall had zitten praten. HOOFDSTUK II Zodra zij de poorten van de Chi nese stad gepasseerd waren, over stelpte hen een vloed van geluiden en omstuwde hen China's onverganke lijk leven als een golf. Als een vloed golf stuwde het leven tegen de Tar taarse stadsmuur en omspoelde in donkere golven de grauwe wachttoren naast de poort. Ondanks al het la waai voelde Rodney er het leven als een kalm, onvermijdelijk voortglijden van de geboorte tot de dood. Slingers var houtsnijwerk tooiden de winkels; bonte, met grote letters beschilderde banieren hingen langs de geve's om laag. Koper, tin, aardewerk, kle dingstukken lagen in de deuren op gehoopt. In rickshaws kwamen dikke vrouwen en smalle mannen met klei ne snorretjes voorbij, blijkbaar 'e- heel in gedachten verzonken. Een kruiwagen vol houten vaten met wa- tei kwam knarsend langs hen heen. Een oude man in lompen, met een korf op de schouders, verzamelde met een langgesteelde schep, mest. Een bedelares zat neergehurkt met kleine door snoeren misvormde voeten. Zij strekte de handen uit en boog het hoofd tot in het stof. „Laoyeh!" riep zij. „laoyeh!" De grijnzende marmeren leeuwen aan weerszijden van de poort in de Tartaarse rr.uur, gladgeschuurd door de wrijving der ee"wen, staarden met blinde ogen Zuidwaarts. De groen- geglazuurde ornamenten op de hoeken van de groene torendaken keken uit over de velden buiten de muren. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5