Ckefarine 4 ZUID-BEVELAND ECHTPAAR L. BAART-SEY te Hontenisse in het goud De vernieuwing van de Moerdijkbrug GATSONIDES niet optimistisch over 2e zege De Reserve-Rij ks] Tolitie in Zeeland Zeeuws Tijdschrift Eind 1955 in gebruik K.N.Y.B.-BESTUUR LAAT ZICH HOREN SANATOQ^ DE 24e RALLYE MONTE CARLO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 JANUARI 1954 GROOT FEEST TE KRUISDORP Tripje door Zeeland Propagatula-bijeen- komsten 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet GOES EEN POSTLAAN OP SCHOUWEN Levendige handel in o goudreinetten PATER EMERY DE KLERK Burgemeester Romijn geeft voorbeeld Spoorwegverkeer zal tijdelijk stopgezet worden Reglement wordt gehanteerd inzake Ned. Beroeps Voebal Bond K.R.O. bij de Rallye Z1enenWaV^rZOekSChrift de Uw gestel hunkert naar gezondheid VANMIDDAG WORDT FINISH BEREIKT Twee schepen in aan varing bij Westkapelle Talrijke straf puntloze equipes verwacht Ned. schaatsenrijders te Davos Spaanse Schaakbond verbolgen SPORT IN 'T KORT 4 /"NNDER overgrote belangstelling en in het genot van een behoorlijke weersgesteldheid heeft het echtpaar L. Baart-Sev te Hontenisse (Kruisdorp) zijn gouden huwelijksfeest gevierd. fraai cadeau van de buurt ET VEN vóór negen uur vertrok de gro- te stoet met maar liefst tien auto's vanaf het feestelijk versierde woonhuis te Kruisdorp naar de paro chiekerk van de H Martinus te 9r°f" nendijk. alwaar pastoor v. d. lijnde een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opdroeg. Tijdens de H. Mis hield de pastoor- een korte feestpredicatie, waarin hij de grote moraal van het christelijk hu welijksleven belichtte. Het hpwelijk van de jubilarissen kenmerkte zich door de grote zorgzaamheid en toewij ding bij de opvoeding der kinderen. Aan het einde gekomen der H. Mis werd het gouden paar de bijzondei e huwelijkszegen gegeven. Na de H Mis vertrok de féetsstoet weer terug' naar Kruisdorp waar de feestviering onmiddellijk werd ingezet. Verschillende geestelijke en wereld lijke autoriteiten gaven blijk van hun belangstelling. Zo kwamen o.m. pas toor v. d. Eijnde, diens kapelaan, bur gemeester v. Hooteghem, de gemeente secretaris o. Verstraeten, en Baron H. a. A. Colot d'Escury, rentmeester van het kroondomein, de gouden echtelin gen persoonlijk gelukwensen. Het woonhuis van de jubilarissen werd vrij spoedig omgetoverd in een bloemenfestijn, terwijl telegrammen en schriftelijke gelukwensen van alle kanten werden ontvangen. Kort na de middag brachten de buurtbewoners de feestelingen een zanghulde, gevolgd door een korte toespraak van de voor zitter van het buurtcomité, de heer R. Hiel, die he gouden paar een prach tige radiokast aanbood. Van de gehouden receptie werd door talloos velen gebruik gemaakt. st. cecilia bracht serenade St. Cecilia uit Kloosterzande, wat de oudjes zeer onder de' indruk bracht. Als tolk van de harmonie sprak de voorzitter, dr. Jos Hermans, woorden van gelukwens. Het gouden paar heeft de rest van de avond samen met kinderen en klemkinderen in intieme feestviering doorgebracht, terwijl de buurtbewo ners tot rond het middernachtelijk uur in het café Buijsrogge hebben ge feest De buurtschap Kruisdorp. hoe wel zeer klein heeft met dit gouden feest getoond groot te kunnen zijn in daden en ze heeft het hare ruim schoots er toe bijgedragen dat de feestdag voor het echtpaar Baart en familie tot een onvergetelijke is ge worden. FE Van A.N.V.V.-dames _JN zestiental dames, in dienst bij diverse inlichtingenbureaus van het A.N.V.V., heeft ter afsluiting van een gevolgde cursus over reismogelijkhe den. een trip gemaakt naar en door Zeeland. Gistermorgen arriveerden de dames te Goes, waar zij ontvangen werden door de heer Haasdonk van V.V.V., die ze de schoortheden van Goes Het bewonderen en ze daarna naar de Ko renbeurs bracht, waar ze o.m. getrac eerd werden door een Yersekse firma op verse Zeeuwse oesters. De A.M.Z. vervoerde daarna het gezelschap gratis naar Hoedekensker- ke en op de provinciale boot naar Ter- neuzen, hood deze dienst een smake lijke lunch aan. Na enkele plaatsen in Z. Vlaanderen te hebben verkend o.a. Oostburg, reisden de dames door naar Vlissingen, waar de plaatselijke V.V.V. als gast- vrouwe optrad. TN de namiddag volgden de door de buurt georganiseerde volksspelen. Zeer komisch was hierbij de eerste prijs voor de winnaar van de gaaibol- ling, n.l. een bok, welke in het bezit kwam van de daarmede overgelukkige George Pauwels. 's Avonds werd een serenade ge bracht door het harmoniegezelschap Nieuw er kerk offerblokken gelicht In onze parochiekerk heeft een dief in de middaguren alle offerblokken opengebroken en de inhoud gestolen. Niemand der omwonenden heeft enig verdacht persoon opgemerkt. De po litie heeft een onderzoek ingesteld, Aalst Verkeersongevallen. Op de grote verkeersweg hebben de laatste dagen verschillende aanrijdingen plaats ge vonden, gelukkig alle met alleen ma teriële schade. Alleen een 14-jarig jongetje werd slachtoffer en werd met verwondingen aan zijn schouder de ouderlijke woning binnengedragen. in 't Goese Schuttershof is de eerste bijeenkomst gehouden van de serie welke de Rijkspolitie uitschreef om propaganda te maken voor de reserv- rijkspolitie in ons gewest. Na een inleidend woord van de dis tricts-commandant. majoor W. van Balleganger-de Jong, sprak kapitein Timmermans uit Den Haag. Hij wees er op. dat de basis voor vrede en vei ligheid is en herinnerde aan de moei lijke oorlogsjaren en de jaren daar voor, toen wij op niets voorbereid wa ren. De internationale verbondenheid was volgens hem voldoende. Er zal ook een voldoende verbondenheid in eigen land moeten zijn, vooral tegen de vijfde colonne (de 50 tot 60.000 communisten, die Nederland telt). Niet alleen in oorlog, maar oei tijdens rampen kan de res. Rijkspolitie goede diensten bewijzen. Tenslotte riep hij de aanwezigen op het als een plicht en eer te beschouwen tot de reserve Rijkspolitie toe te treden. Daarna werden enkele films ver toond. waaronder een over het veel zijdige werk der Rijkspolitie in Neder land. Bij het begin van de bijeenkomst, die druk bezocht was, o.m. door enke le burgemeesters van Zuid-Bevelandse dorpen, heeft majoor van Ballegoyen de Jong het diploma „geoefende man" uitgereikt aan de heer D. Cotsman van de groep 's-Heer Arendskerke. IN axel door de heer van Ballegoyen de Jongh, waarna de officier der Rijkspolitie le klassse, de heer Offermans uit Den Haag een boeiende en suggestieve toe spraak hield waarin met ernst en klem op de noodzakelijkheid van de reser- ve-politie de aandacht werd gevestigd. Vervolgens werd de film „Hallo, hal lo. hier R.P. 10" ve I oond en na de pauze een film van de troonsafstand van H.M. Koningin Wilhelmina en de kroning van H.M. Koningin Juliana alsmede een van de reis van deze met Prins Bernhard naar Amerika en Ca nada. De benedenzaal van het Centruw was goed bezet door verschillende autoriteiten, leden van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, vrij willigers van de reservepolitie uit Axel en omgeving, een deel van het beroeps- personeel, benevens vrijwiligers van de nationale reserve en grensbewaking en voorts vele belangstellenden, o.a. aspi rant vrijwilligers en hun dames. Morgenavond wordt er een vergade ring te Hulst gehouden. QOK te Axel had een dergelijke ver gadering plaats. De bijeenkomst werd met een kort en hartelijk welkomstwoord geopend De vierde jaargang goed begonnen FNE REDACTIE van het Z.T. geeft het nummer, dat de vierde jaar gang opent, het volgende „ten gelei de" mee: „Als jong schepsel zoekt het Zeeuwse tijdschrift nog steeds naar een meer stabiele vorm. In de doopceel viel de nadruk op bijdra gen in populair-wetenschappelijke trant. De eerste verjaardag stelde de redactie daarnaast in het teken van de toekomst. De thans achter ons liggende cy clus ontving een nieuw kenteken: met behoud van een zo groot mo gelijke zuiverheid en eerlijkheid van denken, zou de persoonlijke toon naar voren worden geschoven. Ver handeling toekomstbezinning subjectiviteit: een cumulatieve trits van eigenschappen, die in het Z. T. gestalte zou krijgen. Zou krijgen, want de pogingen daartoe dienen nogals eens met het boetekleed te worden omhuld". WOOR de nieuwe jaargang wordt, bij handhaving van de oude abon nementsprijs, een vermeerdering van pagina's aangekondigd, welke bedrukt zullen worden met actuele beschou wingen en belichting van achtergron den van wat in Zeeland gaande is. Wat de inhoud betreft: Oostburgs burgemeester schreef een artikel over de herbouw van zijn gemeente, waar van hij o.m. zegt „dat de groei maar zere flauwtjes blijft doorkabbelen". Eerst bij de grotere ontplooiing van de verkeersmogelijkheden, zal er z.i. van werkelijke vooruitgang gespro ken kunnen worden. Intussen zat men niet stil. De vier verwoeste kerken zijn weer opgebouwd, evenals de vele getroffen woonhuizen en het Rijks- kantorengebouw. De plannen voor een nieuw raadhuis en een cultureel centrum zijn gereed en zullen hope lijk dit jaar nog worden uitgevoerd. C. VERMUYDEN (Advertentie) Chefarine ,.4" bevai 4 wereld beroemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n 4lje doet wonderen.' CANDID AATSTELLING PROV. STATEN De afd. Goes van de KVP stelde gisteravond de volgende candidaten voor de Prov. Staten: Mr. Mes (aftre dend); C. Verdonk (aftredend); Th. Andriessen, Ovezande; f. Schets, Vlis singen; W. Vroome, Go-es; E Suy, Kruiningen; M. de Vos, Middelburg; Mr. H. Steiger. Hoedekenskerke. PLArFFvE?r??TEN vesten zijn geen vuilnisbelten! m?«ntluatSfe 5aren besteedde het ge meentebestuur grote bedragen voor f® Y,an Plantsoenen, verfraai ing der wallen en reiniging der ves- i gewaardeerd wordt dit helaas niet. Het komt nl. herhaaldelijk voor, L Melse; d. schrijver, 81 j., echtg. v. C. Bolle; J. Woutersen, 97 j„ echtg. van R. Hommes; E. O. Willekes, twee mnd w. de Jonge, 43 j., echtg. van M. de Hond; H. Zuidweg, 62 j„ echtg. van A. Franco; F. Barends, 77 j., wed YH1 V. van den Berge; J. den Boer, J. Kapelle snoeidemonstraties De belangstelling voor de demon stratie in het snoeien van spillen, wel ke worden georganiseerd door de af deling Kapeile-Biezeünge en omgeving van de NFO, is zeer groot. Aan de Kapelse fruitkwekers is reeds verteld hoe zij deze boomvorm dienen te snoeien. Dit gebeurde op het bedrijf van mevr. wed. H Nijssen - I,uui- aan de Wemeldingseweg en er®waren allerlei afval deponeren meer dan 100 belangstellenden De he in de vesten en de plantsoenen. Uiter aard worden de bereikte resultaten hierdoor voor een groot deel te niet gedaan. Het is voor de plantsoen dienst ondoenlijk, deze ontsierende rommel steeds onmiddellijk op te ruimen. Deze onnodige arbeid eist bo vendien veel tijd waardoor minder aandacht besteed kan worden aan noodzakelijke onderhoud en de ver dere verbetering der plantsoenen dan anders mogelijk zou zijn. De gewraakte handelwijze is trou wens strafbaar. Ingevolge gemeente lijke strafverordening is het nl. ver boden zich van huisvuil of andere af val te ontdoen anders dan door dit mede te geven aan de gemeentelijke reinigingsdienst. Van de zijde van het gemeentebestuur werd ons mede gedeeld, dat, indien er in dit opzicht geen verbetering komt in de houding van 't publiek, men zich genoodzaakt zal zien, tegen de overtreders van ge noemde verbodsbepaling proces-ver- baal te doen opmaken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margret, d.v. G. Bakker- Langstraat; Petrus, z.v. C. de Pun- dert-de Koster; Pieternella, d.v. D. van Damme-Schipper; Hendrik, z.v. P Verbartivan Kalmthout; Theresia, d.v. A. Hoogesteger-Rijckaert; Izabel- la, d.v. K. Verhage-Aarnoudse. Ondertrouwd: B. WilmatiKlink, 23 j. en L. Muller, 23 J. Schipper, 29 j. en M. van den Berg, 28 j.; A. de Jonge, 28 j. en C. Duijnhouwer, 26 j,; P. Wijs, 30 j. en C. Bruël, 25 j.; i. Wisse, 24 j. en J. HoUestelle, 23 j L. Slager. 27 j. en M. Harinck, 23 j.; J Buddingh, 30 J. en J. Smith, 25 j.; C. Blankenburgh, 21 J. en E. Kooman, 23 Gehuwd: A. van Sabben, 27 j. en L. Deurlo, 22 j.; J. van Kalmthout, 32 j. en J. van Dalen, 28 J.; J. Zuidhof. 28 j. en W. de Bruijne, 27 J.; J. Bau er, 24 j. en P. Weezepoel, 20 J. Overleden: J. Joosse, 67 j„ wed, van ren Oele en de Punder van' de Riiks- tumbouwvoorlichtingsdienst toonden hoe de spillen gesnoeid dienen te wor- dieV? gaV6n aan hoe de opkweek dient te geschieden. Ook Cadzand schenkt bomen LJET personeel van de PTT heeft zich bereid verklaard, een aantal bomen te schenken voor de herbe planting van Schouwen en Duiveland. Hieraan werd de voorwaarde ver bonden, dat de straat of laan, waar deze bomen zullen worden geplant, een met de PTT verband houdende naam zal krijgen. Het aanbod werd door de stichting „Nieuw Schouwen en Duive land", welke de boomplantactie orga niseert, in dank aanvaard. Ook uit Canada is een bericht bin nengekomen over de schenking van een aantal bomen voor het eiland. Ca nada wil echter een bomenschenking in natura geven, hetgeen de stichting voor een probleem stelt. Aangezien men vreest, dat de bomen tijdens de over tocht veel te lijden zullen hebben en het bovendien lang niet zeker is, dat Canadese boomsoorten in Nederland zullen willen groeien, heeft de stich ting,. da..schenkers- het verzoek gedaan het voorstel te wijzigen "in een geld- sèhènktfig,waaïvöör Nederlandse bo men kunnen worden gekocht. Enige prijsverbetering JN het laatst van de afgelopen week is er op de West-Duitse markt een grote vraag gekomen naar Goudrei- netten uit ons land. De prijs kon ge regeld iets oplopen en thans wordt voor de grote huishoudkwaliteit rond 40 cent per kg behaald en voor de kleine maat ruim 30 cent per kg. In vergelijking met 14 dagen gele den is dit een prijsverbetering van on geveer 10 cent per kg. Voor deze prijs worden ook belangrijke kwantums ver laden, want bijna dageUjks rollen er op de Zeeuwse lijn enkele wagons af. Buiten de koelhuizen is nu practisch al het fruit geruimd. De appels die nu verkocht worden zijn afkomstig uit de koelcellen. De kwaliteit van dit fruit is over het algemeen zeer goed. In het afgelopen najaar stelde de prijs van de Goudreinetten teleur, maar zoals de gang van zaken nu is wordt het weer goed gemaakt. In de overige appelsoorten is weinig handel. De Cox Orange Pippin is ge ruimd en de meeste telers vinden het voor hun Jonathan nog wat vroeg. De handperen van de oogst 1953 zijn bijna geruimd. In de afgelopen week werden nog wat Conference ver laden voor rond 60 cent per kg. De laatste dagen liep de prijs van deze peren wat terug. De stoofperen vinden in het binnenland geregeld afzet. De prijs was iets flauwer maar toch be vredigend. (Advertentie! C"EN tweede interessant artikel, wat *-• dr W. Noordhoek afstond, behan delt de figuur van sir Cornells Ver- Zeeuw, die in Engeland de grote in- muyden, de bekende 17 e eeuwse dijkingen tot stand bracht en daar be halve adelbrieven ook veel tegenkan ting mee verwierf en als vergeten burger, 87 jaar -oud, stierf. De kunstschilder Louis Heymans, spreekt in zijn artikel „Zeeland in de mist" de hoop uit, dat door samen werking van velen het aantal kunst zinnig ongevoeligen in Zeeland ver minderen zal. Drs Louis Lockefeer prijst het lof felijk initiatief, met het Zeeuws Land juweel genomen, al werd daar nog niet het fabelachtig bedrag ingesto ken, dat Antwerpen in 1426 deed. De dichter J. C. v. Schagen geeft in een zwierig stukje proza weer, hoe Domburg Zeeland ten dans probeert te leiden en tenslotte vertelt de Vlis- singse archivaris, W. de Bruyne, een en ander over de komende Gruys-ten- toonstelling. Goed bedacht in Amerika pater Emery de Klerk is, naar hij in een brief meldt, uit Amerika vertrokken naar zijn missiegebied op de Salomonseilanden. Men heeft de missionaris in Amerika goed bedacht. Met een jeep, 30 koffers en kisten met kleren, boeken, beelden, misgewaden en medicijnen, benevens een aanzien lijk bedrag in geld is hij de laatste étappe van zijn grote reis begonnen. MAAR ons van de zijde van de stich- ting „Nieuw Schouwen en Duive land" wordt medegedeeld, zal burge meester J. Romijn van Ouwerkerk op Maandag 1 Februari in een Rotter dams warenhuis het eerste boomplant- certificaat kopen aan de hiervoor be schikbaar gesitelde stand. Zoals be kend is verwierf burgemeester Romijn zich een grote populariteit op Schou wen en Duiveland doordat hij steeds op ziin tot enkele tientallen vierkante meters verkleinde dorp is gebleven, toen het zeewater dit omspoelde. Herdenkingsdienst in Brouwershaven ""TER herdenking van de watersnood zal op 1 Februari 's avonds in de Ned. Hervormde Kerk te Brouwers haven een herdenkingsdienst worden gehouden. De beide plaatselijke pre dikanten, dr J. Sperna Weiland, Ned. Herv. en ds. J. Keijzer, Ger. Kerk art. 31, zullen hier voorgaan. De bur gerlijke overheid zal geen herdenking organiseren. Weg Goes-Hoedekenskerke wordt verbeterd T~\E provinciale weg Goes-Hoede- kenskerke, van belang voor het streekverkeer in dit deel van Zuid- Beveland, voldoet niet aan de eisen, die het huidige verkeer stelt. De weg is te smal en bovendien bevinden zich bij Hoedekenskerke twee gevaarlijke bochten. De ANWB bericht thans echter, dat bij Ged. Staten van Zeeland een plan gereed ligt voor algehele verbetering van deze weg, welke op het Rijkswe genplan voorkomt. Volgens dit plan zullen ook de bochten worden her zien. Omtrent het tijdstip van uitvoe ring der verbeteringswerkzaamheden is nog geen beslissing genomen. Ontspanningsavonden in rampgebied r\E Nederlandse vereniging van huisvrouwen gaat drie kosteloze ontspanningsavonden geven voor alle huisvrouwen in de door de ramp zo zwaar getroffen plaatsen Kruiningen, Zierikzee en Haamstede, resp. op 26, 27 en 28 Januari a.s. De avonden worden verzorgd door mej. Cia van Boort, die met haar pop penspel komt. Van de ruime giften der leden kreeg ieder getroffen lid reeds een keuken- uitzet, maar er werd ook een bedrag uitgetrokken voor deze avonden. Iz. Verplanke biljartkam- pioen van Oostlnirg Tengevolge van een fatale inzinking waardoor enkele partijen verloren gingen, zag Claysen zich op het laat ste nippertje het kampioenschap van Oostburg ontgaan. De beslissende partij tussen Ver planke en de Windt begon met beide spelers in zeer nerveuse toestand. In een zwak begin kreeg de Windt alle kans om uit te lopen. Toen dit niet gebeurde, begon Verplanke steeds sterker te spelen, waardoor de Windt werd overspeeld. Onder applaus beëindigde Verplan ke de kampioenspartij. Jubileumwedstrijtlen G.V. „Wilhelmina In het kader van de viering van haar 35-jarig bestaan organiseert de Middelburgse gymnastiekvereniging Wilhelmina Zaterdag 23 Jan. een drie kamp tussen de adspiranten van de drie gymnastiekverenigingen uit Mid delburg, Achilles, Medioburgum en natuurlijk het organiserende Wilhel mina. De wedstrijden worden gehouden in de Kweekschool aan de Herengracht en vangen aan om 6 uur n.m. TAE WERKZAAMHEDEN voor de vernieuwing van de Moer dijkbrug vorderen gestaag. Zoals destijds al bericht, zal de nieuwe brug dubbel spoor krijgen en bestaan uit een brug van 30 meter op twee steunpunten en uit 5 bruggen van 208 meter op drie steunpunten. Van deze vijf bruggen worden er drie ter plaatse en twee in Dordrecht gebouwd. Vermoedelijk zal midden Februari op een naast de brug geplaatste 200 meter lange steiger een begin wor den gemaakt met de montage van de eerste twee stukken van 104 meter, die samen een brug zullen vormen. Op deze steiger zullen dit jaar 6 stukken (drie bruggen) worden ingevaren. De overige vier stukken (2 bruggen) worden door Penn en Bauduin in Dordrecht vervaardigd en in 1955 ingevaren. Het ligt in de bedoeling de Moerdijkbrug met dubbel spoor eind volgend jaar in gebruik te nemen. Het verwijderen van de oude overspanningen en het invaren van de nieuwe bruggen moet overdag geschieden, waarvoor het spoorwegverkeer dus stopgezet dient te worden. Het samenvoegen van de stukken tot een brug en het aanbrengen op de steunpunten gebeurt 's nachts. Geduren-s de het invaren van de nieuwe bruggen zal het reizigersverkeer door bussen geschieden. Het Bondsbestuur begrijpt, dat er leden zullen zijn, die de reglementen niet voldoende kennen en de draag wijdte van bepaalde daden of ge dragswijzen ten aanzien van het be roepsvoetbal te kunnen beoordelen. Daarom stelt het bondsbureau, Ver lengde Tolweg 6 te Den Haag zich beschikbaar om alle gewenste inlich tingen aan de leden te verschaffen. Nimmer zal in de toekomst een be roep op onwetendheid ten aanzien van de reglementen van de K.N.V.B. als verzachtende omstandigheid wor den aanvaard. Naar aanleiding var de berichten in de pers omtrent "en opgerichte of in oprichting zijnde Beroepsvoetbalbond in Nederland, wenst het bestuur van de K.N.V.B. al zijn leden met nadruk te wijzen op de reglementsartikelen van de K.N.V.B. en zijn afdelingen, volgens welke ieder, die zich bij een Beroeps Voetbal Bond aansluit, hetzij als speler, hetzij als scheidsrechter, als organisator of als gewoon ild, door de K.N.V.B. in de beroepsklasse moet worden geplaatst met als gevolg, dat een terugkeer naar de K.N.V.B. voor langere tijd beslist is uitgesloten. Het. beschikbaar, stellen van terrei nen aan, en het spelen van wedstrij den tegen een'-met—tot tic K.N.V.B. toegelaten vereniging of combinatie is eveneens volgens de reglementen van de K.N.V.B. verboden. Reportages uit Monte Carlo In verband met de grote belangstel ling, welke blijkt te bestaan voor de Rallye van Monte Carlo, die het vorig jaar door onze landgenoot Gatsonides werd gewonnen, heeft de K.R.O. be sloten zijn verslaggever Leo Pagano naar het Zuiden van Frankrijk te zenden. In het programma van Donderdag 21 Januari wordt van 12.5013.00 uur een overzicht gegeven uit Monte Car lo. waar de eerste deelnemers dan juist zijn aangekomen. Zaterdag 23 Januari volgt dan van 18.15-18.25 uur een sp\ciale reportage van de klassementsproeven op het circuit van Monte Carlo, terwijl in de wekelijkse sportuitzending op Zondag om 16.15 uur een slotreportage zal worden uitgezonden van de klasse mentsproeven op het circuit van Mon te Carlo, gevolgd door de uitslag van de rallye, welke op dat uur verwacht wordt. tegen de hoge huren ge^nV?" de woninSwetwonin- voorlopig met 2!%* Dez'e mededeling hebben de betrokken huur ders ontvangen en zij zijn da a er minst mee ingenomen. Voor velen be- tkent het een drastische verhogtag en daarom heeft een groep van 63 nl" gemeenteraad om m dezen soepel te zijn en de gulden middenweg te kie zen bij de verhoging. uiit verre landen Door de heer A. C. de Klerk, «erd een meeuw geschoten, welke een ring droeg van het rijksmuseum te Stock holm. Direct heeft deze jager zich met dit instituut in verbinding gesteld en liu wacht hij maar af. Kloetinge De weg naar jeugdige gezond* Held ligt voor U open. Neem Sanatogen - puur krachtvoed* «el uiterst licht verteerbaar. Begin er nü mee. Nieuwe ener* gie voegt U toe aan Uw gestel iedere lepel He» Zenuwtonicum (Van een speciale verslaggever.) rPE BEGINNEN VANMIDDAG 12 UUR tot 8 uur deze avondworden de naar schatting 340 equipes die deelnemen aan de Rallye Monte Carlo aan de Middellandse Zee verwacht, met, naar vermoed wordt, een minimaal aantal strafpunten. Dat gaat daar straks dxis een massale entree worden en het is deze omstandigheid, welke de organisatoren van de Rallye gisteren met sombere gezichten deed rondlopen. Zij had den nu eenmaal en daarin stonden zij heus niet alleen gedacht, dat deze 24e eindelijk weer eens extra moeilijkheden voor de rijders op zou leveren. Dat is, zoals bekend, tot en met Woensdag uitgebleven en al is daar dan op de Col du Lecque die snelheids- en regelmatig- heidsproef nog (die deze ochtend aan de beurt kwam) men neemt niettemin aan, dat een record-aantal deelnemers zonder strafpunten de 3300 kilometer zullen hebben afgelegd. TERUGGANG DER BEVOLKING Gedurende het Jaar 1953 liep het zielenaantal terug van 1962 tot 1948. Tegen 36 geboorten stonden 22 sterf gevallen. Er vertrokken 90 personen en er vestigden zich er 61. Schore JONGEN GETROFFEN DOOR WIEL VAN AUTO Gistermiddag Is hier het wiel van een auto gevlogen en schoot toen tegen de daar juist passerende 14-jarige Cor nells Stevense aan, die daardoor ta melijk ernstig werd verwond en naar St. Jaanna is gebracht, waar opera tief ihgrijpen nodig bleek. Botsing kostte één geivonde gisterenmiddag omstreeks twee uur zijn tengevolge van de dichte mist twee schepen met elkaar in botsing gekomen ter hoogte van ht Zuider- hoofd bij Westkapelle. Het zijn de Franse trawler „Made leine Louise" en het ongeveer 2000 ton metende IJslandse schip „Goda- foss". De „Madeleine Louise", die scha de heeft opgelopen, is met een ge wonde aan boord de haven van Vlis singen binnengekomen. De „Goda- foss'. die behoort aan de rederij H. F. Eimskipafelag Island te Reykjavik, heeft zijn reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. P)IE PROEF tijdens de tocht tussen Gap en Monte Carlo ingelegd, stelt de organisatie inmiddels in de gelegenheid reeds vandaag een voor lopig klassement op te maken. Was dat niet het geval geweest, dan zou men op de Quai Albert Premier, waar de eindcontrole zich bevindt, wel een weinig met de handen in het haar hebben gezeten. PARIJS GEPASSEERD TN DE LOOP van Woensdagnamiddag en -avond passeerden de teams van de groepen Glasgow, Stockholm, Oslo, Munchen, Lissabon en Monte Carlo de Franse hoofdstad en wederom was het de equipe Blansjaar-Sellies, met DKW, welke als een der eersten Pa rijs weer verlieten. Wat de in Paler mo gestarte ploegen betreft: deze ar riveerden, eveneens in de loop van Woensdagmiddag te Dyon, op weg naar het ongeveer 250 k.m. verder ge legen knooppunt Bourges. Zij waren goed te spreken over de wegen, wel ke zij hadden moeten volgen. Voor de route van Parijs naar het Centraal Massief, waren intussen de weerberichten voor vandaag en ook voor de afgelopen nacht niet ongun stig: bewolkt, doch zacht weer met hier en daar enige regen. Zoals steeds in dit gebied bestond er echter ook kans op plaatselijke nevel of mist, doch sneeuw werd niet verwacht, wel in de nacht en vroege morgen drie tot acht graden vorst; óók in de Alpen. DROGE WEGEN ^NVERIGENS maakten men in Mon- te Carlo, Woensdagavond, geen voorbehoud watbetreft de wegen in Auvergne, waar de route langs de St Flour en Le Puy naar Valance voert. Dank zij een stijging van de temperatuur en het warme zonnetje, dat de sneeuw, een week geleden daar in grote hoeveelheden gevallen, deed smelten, waren de wegen volkomen droog, zodat ook daar geen moeilijk heden waren te verwachten, zoals ten. Ook voor de etappe Bourges- Monte Carlo, die de rijders uit Pa lermo moeten volgen, waren de weer berichten gunstig. Het wordt dus wat men mag noe men een zacht eitje voor de gerouti neerden. die bij tientallen aan deze rallye deelnemen. De eerste equipe, die deze ochtend aan de voet val de Col des Lecques werd verwacht, was de Oranje-DKW- ploeg van de omvangrijke meneer Blansjaar. De KNAC-commissarissen: Carol Schade c.s., zouden daar op hun p'ost staan, om hem en ook de daarna komende Nederlandse rijders de laatste inlichtingen over de toe stand der wegen op die Col te ver schaffen, die zullen overigens zeer re cent zijn, want om half zes deze mor gen zouden de heren de wegen nog eens in ogenschouw gaan nemen. Een zeer sportieve geste deden de ondernemers der busdiensten naar de Cote d'Azur, zij gaven namelijk or der dat de bussen een eindje om zuï» len rijden. Dit werd ook verwacht van de toe risten, die overigens wel een andere route moeten nemen, omdat de po litie in dit gedeelte van de Alpen de instructie kreeg, om de niet-Rallyers een andere route te laten kiezen. GATSONIDES NIET OPTIMISTISCH. Bij zijn aankomst te Parijs vertelde Maus Gatsonides, de winnaar van de Rallye 1953, thans met Ford Zephyr te Lissabon gestart, dat hij niet ver wachtte dit keer als winnaar uit de bus te komen. „Nog ruim 300 deelne mers zijn er op uit om de Rallye te winnen en die concurrentie lijkt mij te groot, om optimistisch over het prolongeren van mijn succes te mogen zijn." Van de controle te Parijswerd nog vernomen, dat in totaal 324 equipes hun carnet hadden laten afstempelen; 104 waren gestart te Monte Carlo, sl twee jaar geleden, toen sneeuwstor- te Glasgow, 41 te Stockholm, 15 te men slachtofers bij tientallen maak-1 Oslo, 30 te München en 46 te Lissabon. Kees Broekman komt Maandag Vier Nederlandse schaatsenrijders, t.w. Wim van der Voort, Gerard Maar- se, Anton Huiskes en Wim de Graaff zijn Woensdagmiddag te Davos gear riveerd. Kees Broekman zal zich Maan dag bij zijn kameraden voegen. Het weer was Woensdag goed te Davos, het vroor enkele graden en de baan verkeerde in uitstekende staat. Overigens zullen de Nederlan ders heel rustig beginnen: elke mor gen conditie-oefeningen, dan een kwartiertje rijden en vervolgens wat wandelen. De jongens zullen eerst aan het klimaat moeten wennen. Van Maandag af zal het tempo van de voorbereidingen worden opgevoerd, al naar gelang van de individuele be hoeften. De stemming in de ploeg is voortreffelijk. Voor de Zwitserse kampioenschap pen op 30 en 31 Januari bestaat zeer grote belangstelling; behalve Neder landers en Zwitsers hebben er Noren, Zweden, Finnen en Italianen voor ingeschreven, in tothal meer dan 40. Ook voor de Europese kampioen schappen op 6 en 7 Februari rekent men op een veertigtal deelnemers. De Russen, die eerst nog te Alna Mata rijden, worden in het begin van Fe bruari te Davos verwacht. Nasleep van Hastings De Spaanse Schaakbond heeft be sloten alle betrekkingen met de Brit se Schaakfederatie op te schorten, tot dat een bevredigend antwoord zal zijn ontvangen op de Spaanse nota, waar in opheldering wordt gevraagd over de „weinig sportieve houding", zoals het in de nota heet, van de Schaak club van Hastings jegens de Spaanse schaker Ramon Bordeli. Aan Bordeli. die eerst was uitge nodigd voor het tornooi te Hastings, zou later te verstaan zijn gegeven.dat de uitnodiging was ingetrokken op verzoek van de Russische spelers To- lush en Bronstein, die zich bereid hadden verklaard aan het tournooi deel te nemen op voorwaarde, dat de Spanjaard niet naar Hastings zou komen. HASTINGS VERDEDIGT ZICH. De heer Rhoden, leider van het enkele weken geleden te Hastings gehouden schaaktournooi, heeft ver klaard, dat de Spaanse meester Roman Bordeli van deelneming was uitgeslo ten in het belang van het tournooi en van Hastings. Hij voegde hieraan toe, dat er geen grieven bestonden tegen Bordeli, die hij een charmant mens noemde, maar de kwestie waar het. om ging, raakte de internationale ver standhouding. Te Bologna werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen vertegen woordigende elftallen van Italië- en. Engeland, bestaande uit spelers tot 23 jaar. De Italianen wonnen na een snelle wedstrijd op een slecht veld met 30. Het Amsterdamse elftal heeft gis teravond met 13 verloren van de Argentijnse profclub Independiente. De Argentijnen hadden bij de rust de leiding met 21.

de Stem | 1954 | | pagina 7