K.N.M.I. in De Bilt viert eeuwfeest Rallye-rijders alweer op terugweg naar zonnige Zuiden ZUID-BEVELAND Reeds 20.000 inschrijvingen Hoe sfaan de clubs er voor 9 DE 24e RALLYE MONTE CARLO Janus van der Zande naar Bern Rallye-rijders passeerden Nederland GEEN AFSCHAFFING DER AMATEURBEPALINGEN GOES DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 JANUARI 1954 Militair uit Kapelle verongelukt Bevolkingsonderzoek te Vlissingen Landelijke ruiterverenigingen wijzigden 't reglement Voetangels en klemmenlagen in Frankrijk Mogëlyk ook de Koning van de partij „Vogel vreugd" Oost Z. Vlaanderen groeit gestadig 't Politieke forum naar Zeeland H" z.g. Politieke forum" van de K.R.O., dat al verschillende plaat sen bezocht, komt in April naar Zee land. De afd. Goes van de K.V P. zal als gastvrouw optreden. LAKENBERG in 1955 weer amateur EXAMENS Nieuw programma „Olympia '47" VOETBALFORUM Afd. Zeeland K.N.V.B. K.N.V.B. AFD. ZEELAND AANBESTEDINGEN MARKTEN —m. *fyr...<y$rTV^g^l Rotterdams Philharmonisch Orkest komt GOLaE muziekliefhebbers zijn cr in geslaagd bij de Z.V.U. te bewer ken, dat het grote concert, wat zij jaarlijks in Zeeland arrangeert, dit maal te Goes zal worden gegeven. Voor dit concert is thans geënga geerd het Rotterdams Philharmonisch Orkest, tachtig man sterk, dat onder leiding staat van Kduard Flipsc. Diens broer, Marinus Flipse, zal als piano solist optreden. Het concert heeft plaats op 11 -u a.s. m de Grote Kerk. STEEDS MEER LICHT De electrificatie van de stad woijdt Steeds intenser. De verU^ting van de Sationsweg bijv. wordt thans ^k^nd met het aanbrengen van een .'eusach tige tussen twee zware masten zwe vende T L.-buis boven het belangrijke knooppunt van vijf wegen bij de Dam, Een grote verbetering is ook dat van de oude Kloetingseweg de Egyptische duisternis is verdreven. Heinkenszand. UNIFORMENACTIE FANFARE „EUTERPE" Dat de actie voor het uniformen fonds van de fanfare ..Euterpe" allen in deze gemeente bezig houdt moge blijken uit het feit dat de plaatselijke toneelverenigingen ..Kunst naar Kracht" en „Vriendenkring" thans in naburige gemeenten gelden voor dit sympathieke doel trachten bijeen te krijgen „Kunst naar Kracht" trad op in Nieuwdorp met het toneelstuk „Werp geen steen" en Vriendenkring in Ovezande met het toneelstuk „Ver loren dorp". Beide opvoeringen oogst ten groot succes. Het laatste toneel- suk zal ook nog te Lewedorp worden opgevoerd. Door deze acties konden belangrijke recettes aan het Unifor menfonds worden toegevoegd. 1 erseke ledenvergadering kvp De afdeling KVP kwam in ledenver gadering bijeen met als hoofdpunt het stellen van voorlopige candidaten voor de Prov. staten. Door de vergadering weiden aangewezen mr. dr. Mes en burgemeester Andriessen. Door de afgevaardigde naar de Kringvergadering werd verslag uitge- bacht over de laatste Kringvergade ring te Goes. Aangezien de leden zich met de gang van zaken op SO"oem vergadering niet konden werd het bestuur opgedragen zich over deze kwestie te beraden. „oV.pr Rii de rondvraag kwamen de gevoel de imeentepohtiek en de uitvoering van" enkele raadsbesluiten ter sprake. Het Sur verklaarde bereid te zijn medewerking te verlenen in geval en waarbij één der leden, of de katholie ke gemeenschap in zijn geheel, be (rokken zou zijn. Zierikzee de bevolking in 1953 1 Januari 1953 telde onze gemeente 7129 inwoners, n.l. 3509 mannen en 3620 vrouwen. Dit aantal vermeer derde door geboorte met 68 mannen en 71 vrouwen, totaal 139 inwoners en door vestiging met 144 mannen en 141 vrouwen, totaal 285 inwöners, zodat de vermeerdering bedroeg: 424 inwo ners n.l. 212 mannen 212 vrouwen. In 1953 overleden 42 mannen en 38 vrou wen of 80 inwoners en vertrokken 247 mannen en 259 vrouwen, totaal 506 inwoners, zodat de vermindering 586 inwoners bedroeg. De bevolking ver minderde dus met 77 mannen en 85 vrouwen totaal 1-62 inwoners. Op 1 Januari 1954 bedroeg het inwonertal 6967. n.l. 3432 mannen en 3535 vrou wen. Voor Nationale duiven) derby 1954 DOOR de concoursvereniging „Til burg Vooruit" is in November 1953 per circulaire de gelegenheid opengesteld in te schrijven voor een geheel nieuwe wedstrijd in de duiven sport, een wedstrijd die gebaseerd is op de gedachte van de Derby-races in de paardensport. Deze races worden verlopen door driejarige paarden die reeds vóór hun geboorte hiervoor worden ingeschre ven. De nationale Derby 1954 wordt gevlogen door jonge duiven, die nog moeten worden uitgebroed. Aan deze wedstrijd zijn zeer hoge geldprijzen verbonden, die het totaal van de in schrijfgelden evenaren. De vlucht zal op 22 Augustus plaats vinden en is gekoppeld aan de nationale vlucht van Orleans. Bij openstelling van de inschrijving op 1 Nov., met als sluitingsdatum 1 April a.s., rekende men op een totaal van 30.000 aanmeldingen. De vlucht zal worden gesplitst in twee gedeel ten, een Voor Noord-Nederland en een voor het Zuiden. Rekening houdend met 15.000 inschrijvingen per vlucht, wordt ook f 15.000 aan prijzen uitge keerd. Het is echter gebleken, dat deze wedstrijd in geheel Nederland grote belangstelling heeft getrokken. Thans zijn reeds meer dan 20.000 inschrijvin gen uit het gehele land binnen. De organisatoren, die nu de broed tijd der duiven is aangebroken, reke ning houden met een verdubbeling der aanvragen, overwegen de sluitingsda tum van 1 April te vervroegen, daar anders de organisatie te zwaar wordt belast. Sluiskil biljartte beter dan Terneuzen Te Terneuzen vond een ontmoeting plaats tussen de aldaar gevestigde biljartclub „De Uitkijk" en O.B.K. uit Sluiskil. Het werd een gezellige en spannende strijd, waarin Sluiskil een overwining wist te behalen door 7 partijen van de 11 te winnen. De uitslag was als volgt: P. van Ta- tenhoveF. Sijs 1833, P. Oppeneer— J. Sijs 2440, P. DielemanP. Gel derland 2341, J. OppeneerL. Hei dens 4937, M. FaasE. Bleyenberg 68—80. R. VerstraeteJ. Casteleyn 93 64, C. DielemanA. Snoek 3540, G. v. d. AkkerenL. de Koeyer 19— 14, R. v. Vliet—J. Wullems 44—73, P. JansenJ. Zeegers 4738, P. Diele manP. Maes 2343. Totaal 443503. Door vrachtauto gegrepen Onder Kapelle-Biezelinge, op het kruispunt Rijksweg—'Veri wegeo, is de 22-jarige militair C. Lausen uit Kapel le-Biezelinge, die een motor bereed, gegrepen door een vrachtauto van de la. de M. uit Borssele. Dodelijk gewond werd L. opgenomen en naar het St. Joanna-ziekenihuis te Goes vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. L. was op weg naar z n verloofde. De tweede ronde begonnen (""ISTERMIDDAG klonken in de re- I creatiezaal van het Zwitsers ba rakkenkamp in het Havendorp de nu wel bekende woorden, „Wilt u even diep inademen, stevig inhouden en gaat u maar". Deze woorden zal de heer Paardekoper, de technisch leider van het bevolkingsonderzoek waarmee gisteren voor de tweede keer in Vlis singen is gestart, in de komende da gen nog vele honderden keren moeten uitspreken. Bijgestaan door twee help sters en ambtenaren van het bureau voor Sociale Zaken zal hij weer een schermbeeld maken van iedere Vlissin- ger die zich aan het bevolkingsonder zoek wil onderwerpen. Begonnen is in het Havendorp waar ongeveer 900 per sonen zijn opgeroepen. Donderdagmor gen zal in het Medisch Centrum wor den voortgegaan. Begonnen wordt dan met de leerlingen van de RHBS en de ULO-scholen wat klasgewijs zal ge beuren. De eerste indruk, die is gekregen, is zo, dat verwacht mag worden, dat ook deze tweede ronde goed zal slagen. Het percentage dat zich aan de huis^ bezoekers (sters) heeft opgegeven is iets kleiner dan de vorige keer maar dit komt, omdat van de Schelde-arbei- ders op het bedrijf zelf een scherm beeld zal worden genomen. Bij het begin van deze tweede ron de waren aanwezig wethouder j. Post en de heer H. Visser, directeur van het Bureau voor Sociale Zaken, BILJARTCONCOURS TE SAS VAN GENT In café „De Oude Brug" bij de heer J. l. Maas te Sas van Gent werd een zeer geslaagd biljartconcours gehou den. waaraan door niet minder dan 48 personen werd deelgenomen. De uitslag van deze vredige kamp op he tgroene laken werd als volgt: 1. A. C. H. Kieboom (Sas van Gent) A. Lacaijse (Zelzate), 2 A. Schieman (Zaamslag)van Kerckhove (Zelza te), 3 J. L. Maas (Sas van Gent)—A. Beaurain (Sas van Gent), 4 A. Oubrie (Biervliet)G. Begijn (Sas van Gent) 5 F. Kaijser (Sas van GentlJ. v. Op- dorp (Sas van Gent), 6 W. v. Aver- maete (Sas van Gent)B. v. Voren (Assenede). L.B.V. „De Treffers" te Oostburg Met de schietsport in Oostburg gaat het crescendo. Het aantal leden is verdubbeld. Maandag was voor de vereniging een historische dag. Er was grote vreugde bij bestuur en le den, toen burgemeester mr K. Hoek- zema het erelidmaatschap en be schermheerschap der vereniging aan vaardde. Het bestuur werd uitgebreid met de heren P. Rieteco, W. de Schrij ver en L. F. Verhulst. Na een zeer gewaardeerde speech, opende de bur gemeester met welgemikte schoten de eerste schietavond. Verschillende le den toonden zich op de eerste avond goede nazaten van Willem Teil. Ocwirk naar Barcelona Het bericht over het afsluiten van een voorlopig contract tussen Ocwirk, de bekende internationale spil van Austria en de Spaanse club F.C. Bar celona heeft in Wenen groot opzien gewekt. Ocwirk verplicht zich hierbij om, zodra hij hiervoor toestemming krijgt van de Oostenrijkse Voetbalbond, als lid toe te treden tot de F.C. Barcelo na. Dit zal in elk geval niet vóór het aanstaande wereldkampioenschap, waarvan de eindronden deze zomer in Zwitserland worden gespeeld, kun nen geschieden. En ook daarna zal Ocwirk, die 28 jaar oud is, nog twee jaar moeten wachten alvorens hij de voor buitenlandse transfer geldende leeftijdsgrens heeft bereikt, tenzij die grens door de Oostenrijkse bond ver- Ruietrwedstrijden te Goes Het bestuur der federatie van de ge- westelijke bonden der landelijke rui terverenigingen, dat gisteren te Goes vergaderde, heeft ingrijpende veran deringen voor het wedstrijdreglement aangenomen. De belangrijkste wijziging is, dat de 8-tallen thans zijn ingedeeld in drie klassen nl. een lichte, een midden en een zware klasse. Het voordeel van deze wijziging is, dat thans voor veel vereniging en de mogelijkheid is ge schapen om op wedstrijden toch prij zen te behalen. Tot nu toe waren het steeds dezelfde verenigingen, die met de prijz engingen strijken. Enkele be palingen betreffende promotie en de gradatie zijn in het reglement opge nomen. Deze mededelingen werden gedaan op de vergadering van de Gewestelij ke Bond van Landelijke Rjjverenigin gen in Zeeland, die in „De Landbouw" te Goes werd gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, ir J. D. Dorst, in het bij zonder de amazones en ruiters uit het rampgebied welkom. Gebleken was, dat veel hulp was ontvangen van de Federatie voor de getroffen vereni gingen. Door de ramp waren verschil lende paarden van de Bond verloren gegaan. De plannen voor 1954 ontvouwend, deelde de voorzitter mee, dat tijdens de ZLM-tentoonstelling, die deze zo mer te Goes wordt gehouden, waar schijnlijk op Vrijdag 18 Juni, nationa le ruiterwedstrijden te Goes zullen worden georganiseerd. Verder wordt van 710 Juli in Re- nesse een provinciale ruiterkamp ge- (Van een speciale verslaggever). £)E STROOM VAN AUTO'S officieel nemen 363 ploegenuit 21 lan den deel heeft zich de twee voorbije nachten en de gehele Dins dag gespoed langs de moeilijkste wegen en over de lastigste passen van Europa, voor de zwaarste proef ter wereld, zowel voor auto als voor rijder: de 24ste Rallye van Monte Carlo. Als gewoonlijk zijn er ook nu weer heel in het begin pechvogels geweest, zoals die Franse equipe, welke met Renault uit Lissabon vertrokken, op moest geven, omdat...' onderweg het zgn. carnet de route verloren was gegaan. En zo wist men opnieuw, dat geen enkel onderdeel verwaarloosd mag worden om deze krachtproef met goed gevolg te kunnen volbrengen, zelfs geen stuk pa pier, a.l betrof het hier dan een wel zeer belangrijk. Er zijn óók altijd weer opnieuw zeer grote optimisten onder de deelnemers. Eén daarvan is ongetwijfeld de Fran se coureur Louis Chiron. Ieder jaar vóór het vertrek in Monte Carlo wist hij te vertellen, dat hij de rallye ging winnen en hoewel het hem nog nooit is gelukt, verklaarde hij nu wederom, dat de zege hem ten deel zou vallen. Ergens „en route" heeft hij er later aan toegevoegd: „Indien ik dit jaar niet win, zal ik nooit meer aan de Rallye Monte Carlo deelnemen...." Dat lijkt heel erg op het noodlot tar ten, maar men mag van ons aanne men, dat het verstandiger is om zulke dingen niet te doen. HET KAN ÓÓK MEEVALLEN moesten bereiken. Al de overigen moesten Amsterdam aandoen en via Wernhout ons land weer verlaten. REGEN IN NEDERLAND houden Naar aanleiding van een gestelde vraag werd nog meegedeeld, dat de vereniging uit Zevenbergen definitief is aangesloten bij Zuid-Holland en de vereniging uit Willemstad bij Zeeland. Tot slot vertelde de heer G. Bom uit Wissekerke op interessante wijze over zijn reis naar Zuid-Afrika. Deze werd geïllustreerd door enkele licht beelden en een film. Jr?e v'ce-voorzitter van „Olympia 4i de heer Frits de Leeuw en de secretaris Ant. Scheepers, alsmede Ja nus van der Zande hadden vorige week te Rotterdam een onderhoud 5?'Ir £e Technische Commissie van de K.N.A.U., Waarbij o.a. aanwezig wa ren voorzitter van der Lee en secre taris Moermann. Hierbij kwam vast te staan, dat al het mogelijke zal wor den gedaan om athleet Janus van der a "Ag e conditie te krijgen voor de Europese Kampioenschappen, ln„ £ug"stus te Bern zullen geh°ufdei?- medewerking van de bondstramers, dokter Verrijp 1 v T"d,/ Smede van masseur knar wfd.toeg^egd en door de K.N.A.U. zal hij voordien no. Jaarvergadering te Hulst De vereniging „Vogelvreugd" Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hield te Hulst haar jaarvergadering. Voorzitter J. de Roos herdacht tijdens zijn openings toespraak met een minuut stilte de overleden leden. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vereniging in 1953 met sprongen vooruit is gegaan; het leden tal bedraagt nu al 60. De tentoonstel ling is een groot succes geweest. De voorzitter werd met algemene s'emmen herkozen terwijl in de plaats van het bestuurslid M Ficanet de heer Aug. Verstraeten werd gekozen. Hoofdbestuurslid K.O.B. *yOT hoofdbestuurslid van de K.O.B. in het bisdom Breda is bij her stemming gekozen mej. A. Reith te Dongen. enkele grote buitenlandse wedstrij den worden uitgezonden. Hierbij zal hij zelf zijn keuze mogen maken. Wanneer zijn prestaties goed z|jn, is het niet uitgesloten, dat van der Zande's clubgenoot Cees de Koning eveneens voor deelneming aan de Eu ropese Kampioenschappen in aanmer king komt. Aanstaande Zondag zal de gehele athletenploeg van „Olympia '47" deel nemen aan een cross te Eekeren- Donck in België. De afstand bedraagt ruim acht ki lometer en de wedsrtijd wordt geor ganiseerd door de Antwerpse Athle tiek Club. LJET gaat vaak zó wie veronderstelt grote moeilijkheden te zullen on dervinden, loopt die nogal eens mis. Dat was bijvoorbeeld het geval met de uit Glasgow vertrokken 90 deel nemers. Tot aan Dover, waar zij als steeds moesten worden ingescheept om Frankrijk te kunnen bereiken, werd het een vlotte tocht en slechts hier en daar moest een stuk door mistbanken worden gereden. Ook de in Tthene gestarte wagens 15 hebben in Zuid-Slavië practisch geen narigheden te overwinnen ge had; de wegen waren daar vrij van sneeuw en.... het zonnetje scheen. De 48 equipes, welke uit Lissabon ver trokken waaronder de Ford Ze phyr van Maus Gatsonides en zijn Franse co-equipier Becquart kon den Spanje zonder noemenswaardige last verlaten en alle deelnemers op één na, passeerden Burgos. MOOI OP TIJD W/AREN de weersomstandigheden aanvankelijk overal nogal gun stig geweest, bij de nadering van de Nederlandse grens te Venlo werden de rijders „vergast" op fikse regen buien. De heer Blansjaar, eerste in Monte Carlo vertrokken, meldde zich ook als nummer een te Venlo, waar men zich ternauwernood de tijd gun de om wat warms tot zich te nemen. De meesten vervolgden full speed hun weg naar Amsterdam, waar te gen elf uur gisteravond de eerste deel nemers de controle in de Apollohal aldaar binnenreden en waar de KNAC voor een goede ontvangst had ge- ozrgd. Ongeveer 300 ploegen konden daar worden verwacht, doch zij moch ten, in volgorde van startnummer, pas veel later weer hun weg vervol gen. De officiële vertrek tijd van de eer ste was namelijk bepaald op 0.10 uur, dat was dus om tien minuten na mid dernacht. Om de minuut werden daar de overige van start gezonden, in de richting van de Nederlands-Belgische grens te Wernhout, waar de eerste te goed twee uur werd verwacht. Uit gesprekken met Nederlandse deelnemers: in totaal waren er dat 19 bleek, dat tot in Amsterdam niet zoveel moeilijkheden waren onder vonden en men zelden of niet in tijd nood was geweest. En tot aan het ge deelte in Frankrijk, de Col du Lecque, waar de snelheids- en regelmatig- heidsproef moet worden verricht, meenden zij, dat die ook nu wel zou den uitblijven. De eerste deelnemers verwachtten tussen half negen en ne gen uur deze ochtend dat traject te hebben bereikt. Bij het heengaan waren de wegen op die beruchte Col droog geweest, maar de weersomstandigheden ver anderen daar soms met het uur en het is dus zeer goed mogelijk, dat de rijders met sneeuw of gladde wegen te kampen zullen krijgen, in welk ge val de proef meer dan gewone inspan ningen zal eisen. Er moet daar namelijk een gemid delde snelheid van 45 k.m. per uur worden gehaald.... Een voordeel is, dat de KNAC er twee leden heeft ge- pasteerd, Carol Schade o.a. en zij zou den alle mogelijke inlichtingen ver strekken. Ongetwijfeld zal dat van groot nut zijn .geweest. Het gebouw van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Insti tuut te de Biltwelk instituut op 31 Januari a.s. een eeuw bestaat. De oud-NEC-er, Blauw Witter en Nederlands Elftalspeler Wim Laken- berg, uit Druten, die enige tijd als prof is uitgekomen voor de Italiaanse vereniging Pro Patria, heeft een aan bieding gehad van de Zwitserse club Lugano. Lakenberg, die al weer ruim een jaar in ons land verblijfthij is le raar van de gymnastiekvereniging te Druten voelt hier niets voor en is evenmin van plan toe te treden tot de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond. Daar hij in Januarv 1955 weer de status van amateur zal krijgen, waar op hij zeer veel prijs stelt, zal hjj niet op dergelijke aanbiedingen ingaan. Concours te Heinkenszand Aan het jaarlijks concours op de liggende doelen, georganiseerd door de handboogsiciëteit „Soranus" te Hein kenszand, namen 7 verenigingen deel. De uitslag was: Hoofdvogel: P. Ver- mue, „Jacoba van Beieren" Goes; le klep: A. de Jonge, Willem Teil, Ove zande; 2e klep: A. Sorber, de Batavie ren, Goes; 3e klep: A. de Jonge, So ranus, Heinkenszand; le Zijvogel: P. Rijk, St. Sebastiaan, Heinkenszand; 2e zijvogel: C. Vermeule, Soranus, Heinkenszand. Kallen: P. Vermue en G. Vermue, Jacoba van Beieren, Goes en C. Vermeule en P. de Koster, So ranus, Heinkenszand. yOOR zover 't de route door Duits- land betrof, en tot in Frankfort, verliep bet voor de 32 in Munchen gestarte deelnemers uitstekend: zij kwamen allen tijdig aan de controle daar binnen. Ook de uit Palerma ver trokken equipes ontmoetten weinig hinder: zij passeerden allen (13) op tijd Rome en voorts kwamen alle equi pes, die Oslo en Stockholm als ver trekpunt hadden gekozen, op tijd in Odensee aan. Van de 106 te Monte Carlo vertrokken ploegen, meldden zich 105 tijdig te Luxemburg. Al deze meldingen waren van Dinsdagavond zeven uur. En vanaf dat tijdstip kon men zeggen, dat de race naar de Ne derlandse grens begon, met uitzonde ring van de in Athene, Lissabon en Palermo vertrokken ploegen, die via I Parijs, Dyon of Valence de finish Prins leidt in scliaaktornooi in Spanje nationaal ^haakTournoofVTwSllo" enPBertran Tspanje^dert.? mef^S "p Recassens, Perez, Mora (allen q P' jaarden) en de Portugee Dtaao PvoT gen met elk 3 pnt. vo1" Schieting te Philippine In Philippine werd door de plaatse lijke schuttersvereniging een schut" terstournooi gehouden, waaraan ver scheidene peletons uit de omtrek deel namen. De Hogevogel werd door Joh" Mollet uti Sas van Gent geschoten. De le en 2e zijvogel waren voor de schut ters J. Vermast en A. de Caluwe uit Philippine. De meeste vogels n.l. 4 waren voor A. de Caluwe uit Philip, pine. De extra prijzen werden gescho ten door M. Scheele uit Sluiskil en Th. de Wit uit Philippine. Het programma voor 1954 van door B.H.S.V. .Olympia '47" te organiseren wedstrijden is ai weer vastgesteld en door de K.N.A.U. officieel goedge keurd. Op 28 Maart zal te Halsteren de 7e Internationale Veldloop worden geor ganiseerd. Op 25 April volgt dan te Lepelstraat de 15 K.M.-loop. In Ber gen op Zoom zal de jaarlijkse 25 KM- stratenloop worden behouden op 16 Mei en ter sluiting van het seizoen wordt op 24 October te Halsteren de vierde internationale cross georgani seerd. P)E Vereniging van Eerste Klassers (V. E.K.) heeft een nieuwe voorzitter, de heer H. Erbé, sedert 1946 prae- ses van De Volewij- ckers; hij werd bij en kele candidaatstelling in de vacature-Hekman als zodanig gekozen verklaard. De nieuwe V.E.K,-voorzitter heeft dezer dagen zeer behar- tenswaardige dingen gezegd over problemen welke de laatste jaren in de Nederlandse voet balwereld heersen, o.m over de invoering van het professionalisme, waarvan hij tegenstan der blijkt te zijn en ook van de afschaffing der amateurbepalingen. Onderwerpen, c5H dus bij uitstek in dit ru briekje thuis behoren. t"hE heer Erbé ziet het voetbalspel in ons land als een voortreffe lijk middel tot recrea tie van de jeugd. Het mag misschien wat con servatief klinken, be toogt hij verder, maar ik leg, als ik over voetbal spreek, altijd het ac cent op het culturele en sociale element, dat dit spel in zo hoge ma te bevat Ik juich het toe. dat voetbal een volkssport is geworden: dat het een sterke greep op onze jongens heeft en al mag men de in teresse voor andere dingen nooit verwaar lozen, toch kan het spel, juist omdat het een teamsport is, van grote waarde zijn bij de vorming van de jeugd, óók voor het maatschappelijk leven. TTET beoefenen van J-l voetbal is, in ver houding met de meeste andere takken van sport, goedkoop. En zo lang voetbal niet door een andere tak van sport zal kunnen worden ver vangen, zal het spel in ons land populair blij ven. Wij hebben een ster ke periode van actie achter de rug; het aan tal beoefenaars is ge groeid, de publieke be langstelling is groot. Ik wens, zo vervolgde de heer Erbé, de waarde van goed representatief spel niet te verkleinen en ben doordrongen van de gedachte dat een sterk Nederlands Elftal van grote pro pagandistische waarde is. Maar men moet niet te veel tegen sterke prof-elftallen spelen. Aan de ene kant acht ik dat niet consequent in het beleid van de Bond en aan de andere kant bestaat het ge vaar, dat de spelers een minderwaardigheids complex krijgen, omdat zij steeds tegen betere tegenstanders moeten opboksen. Het aankwe ken van voetbaltechni- sche kennis is belang rijk, maar is het ont- wikkelen van de na tuurlijke eigenschappen van de spelers en voor al van de jongeren, niet het voornaamste? INE heer Erbé, die zijn ^inzichten zuiver per soonlijk gaf en dus los van zijn functie als V.E.K.-voorzitter, zeide inzake de Ned. Beroeps Voetbal Bond nog, dat in eerste instantie het bestuur van de KNVB zijn standpunt in deze diende te bepalen, het geen naar hij meende (een mening welke wij kunnen onderschrijven) zeer binnenkort zal ge schieden. Zijn wij wel ingelicht: nog deze week. De inzichten van de heer Erbé hij moge ze dan niet in zijn kwaliteit van V.E.K.- voorzitter hebben gege ven zullen ongetwij feld de instemming hebben van het gros der clubs, welke hij vertegenwoordigt en overigens worden ge deeld door alle sports men, die het wel me nen met de jeugd en haar opvoeding, welke meer dan ooit Intense zorg vereist. -Vt. Van Dinsdag op Woensdag passeerde het merendeel van de rallye-equi- pes naar Monte Carlo ons land. De ploegen, die startten in Monte Carlo en Glasgow, legden ruim 400 km. af via Eysden, Venlo, Amsterdam, Wernhout. De ploeg endie vertrokken in Oslo, Stockholm, München, re den ongeveer 320 km. op ons grondgebied via Hengelo, Apeldoorn, Am sterdam, Wernhout. De kaart geeft een overzicht van de route met ver schillende controle-punten. De standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: lste klasse A Lewedorpse Boys 12- 19, Noordmannen 13-17, Kruiningen 9-15, 's Heer Arendskerke 13-13, Hans- weertse Boys 12-12, Domburg 12-11, Volharding 9-3, Walcheren 10-0. lste klasse B: Hoofdplaats 7-14, Schoondijke 9-14, Vogelwaarde 8-8, Rapenburg 9-8, Retranchement 9-4, Groede 10-2. lste klasse C: Burgh 7-12, Mevo 6-6, Dreischor 6-6, Renesse 6-6, Zierikzee 3 5-0. 2de klasse A: Vlissingen 4 15-23, Ierseke 2 11-16, Kwadendamme ll-16x, Goes 4 15-16, RCS 3 13-15, Hansweert- se Boys 2 13-10, Zeelandia 3 14-10, Ro- bur 2 13-9, Noormannen 2 14-9, Mid delburg 4 13-6, 2de klasse B: Graauw 10-16, Bres- kens 3 8-11, Clinge 2 9-10, Hontenisse 3 7-6, Hulst 3 8-5, IJzendijke 8-2. 2de klasse C: Burg 2 8-14, Zonne- maire 8-9, Renesse 2 89, Mevo 2 6-5, Brouwershaven 6-5, Dreischor 2 8-2. 3de klasse A: De Zeeuwen 4 10-18, Patrijzen 8-14, Lewedorpse Boys 2 9-9, Domburg 2 9-8, Middelburg V 10-6, RCS 4 10-1. 3de klasse B: Zuidzande 13-22, Schoondijke 2 11-16, Breskens 4 12-14, De Zeeuwen 5 12-12, Vlissingen 5 11- 10, Retranchement 2 11-10, Hoofd plaat 2 99, EMM 3 15-9, Walcheren 2 12-4. 3de klasse C: Zuiddorpe 10-17, Vo gelwaarde 2 10-17, Koewacht 2 10-12, Corn Boys 3 11-12, Rapenburg 2 11-6, Clinge 3 11-4, Graauw 2 10-2. Uitslagen Zoiidagcompetitie 17 Januari le klasse A: Domburg I-Kruiningen I 1-3. 's-H. Arendskerke I-Hansw. B. 1 3-2. Noormannen I-Lewed. Boys I 3-3. le klasse B: Rapenburg I-Hoofd plaat I 1-5. le klasse C: Mevo I-Renesse I 0-4. 2e klasse A: RCS 3-Robur 2 8-0. Zee landia 3-Kwadendamme I 2-3. Hansw. Boys 2-Middelburg 4 3-3. Goes 4- Ierseke 2 1-1. 2e klasse B: Hulst 3-Breskens 3 1-4. 2e klasse C: Mevo 2-Burg 2 0-10. Zonnemaire I-Dreischor 2 2-0. Renesse 2-Brouwershaven I 4-2. 3e klasse A: Domburg 2-Lewed. Boys 2 1-3. 3e klasse B: Zuidzande 1-Hoofd- plaat 2 7-1. 3e klasse C: Vogelwaarde 2-Graauw 2 4-2. Programma 24 Januari. le klasse A: 's-Heer Arendskerke 1- Kruingen 1. Domburg 1- Noormannen 1. Lewed. Boys 1-Volharding '32 1 Hansw. Boys 1-Waleheren 1. le klasse B: Hoofdplaat 1-Rapen- burg 1. le klasse C: Mevo 1-Renesse 1. 2e klasse A: Kwadendamme 1-Ier- seke 2. Robur 2-Vlissingen 4. Zeelan dia 3-Hansw. Boys 2. Goes 4-RCS 3. Middelburg 4-Noormannen 2. 2e klasse C: Mevo 2-Burg 2. 3e klasse A: Domburg 2-Patrijzen 1 3e klasse b: Hoofdplaat 2-Schoon- dijke 2. Walcheren 2-Breskens 4. Zeeu wen 5-Vlissingen 5. Zuidzande 1-Re- tranchement 2. 3e klasse C: Graauw 2-Vogelwaarde 2. Corn. Boys 3-Koewacht 2. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-arts-examen, de heer G.J.M. Oppenraay te Tilburg. Voor het candidaatsexamen tandheelkunde slaagden de beren C. Boere te Groede; J.J. den Engelsen. Breda; J. Lolcama, Breda en J.CA. Neve te Ossenisse. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE HAAMSTEDE In het gemeentehuis te Haamstede werd namens de directeur van de Cen trale Dienst Noord Zeeland aanbesteed de verbouwing van de landbouwhuis- houdschool aldaar. Laagste inschrijver was de firma Bijkerk en Steur te Burgh voor f 18543.De guning werd aange houden. GOES, 19 Januari. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeneieren9; poelje-eieren 7,5, eendeneieren 8, kal koeneieren 15, ganzeneieren 20. Prijs voor verse kippeneieren f 1.78 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbestaald. GOES, 19 Jan. '54. Exportveiling: ap pels: Op monster Grote 37.20, id. Jonathan 51.30—52.70, Gud R.tte A 42.30 BC 35—37» IGr 41—41.70, I 35.20—35.70, II 17.60. keu ken 23.80, fabriek 13.60—14.10, Gold Del. A 62—73, Bk 50—63, I gr 63—71, I 54—67, II 22—32, Jonathan A 53, Bk 48—53 I 46 —51, 150.65, II 18—23, Sterappel I 28—34, Lomb. Calv. I Gr 49, I 4445, Zoete Erm- gaard I 2631, II 1028. peren: Op mon ster Dayenne du Camm. 71.90, St. Remy I Gr 21—25, I 23—26, II 18, Pondspeer I Gr 19—20, I 19, II 16, Goeser Wildeman I 3440, Conference I 61, Harm Harkes I Gr 17.10, I 18.10, Gayenne du Camm I Gr 62—64, I 68, II 59, Kleiperen I 22—31. Verpakt fruit: Goud Reinette AA 42—45 A 43, B 42, Gold Delicious A 65 B62, Jo nathan AA 5861, A 61. Gewone veiling appels: Cox range Pippin K 3143, F 7 21, Jonathan K 23—36, F 18—21, Gold De licious K 38—61, F 14—36, Zure Fellefleur K 2425, Zoete Ermgaard K 1018, F 3 6, Sterappel K 11, Lomb. Calville K 23 29, Peren: Pondspeer K 20, F 1517, St. Remy K 1922, F 17J21, Gieser Wildeman K 27—39, F 18, Kleipeer K 12—26, F 10—11 Conference K 24—26, F 14, Harm Harkes K 17, F 15—16. ROTTERDAM, 19 Januari. Aanvoer in totaal 3432 (5522), Vette koeien en os sen 650, gebruiksvee 844 (364), vette kal veren 80, graskalveren 141, nucheere kal veren 962, varkens 191, biggen 171, paar- ren 123, veulens 5, schapen of lamme ren 287, bokken of geiten 48. Prijs in cents per kg. le kw. 2e kw. 3e kw.: vet te koeien 276—296 260—279, 225—290, vette kalveren 27'—285 265—275, 235—255, slacht- paarden 180 170 155, Prijs in guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw.: graskalveren 420 350 240, nuchtere kalveren 56 50 42, biggen 50 40 35, schapen 130 120 90, lammeren 100 90 80, kalfkoeien 1125 940 780, melkkoeien 1125 940 780, vare koeien 750 625 550, vaarzen 870 700 575, pinken 585 485 375. Aanvoer, handel, prijzep: Vette koeien: iets minder, redelijk, als gisteren, prima's boven not. vette kal veren: gewoon, kalm, iets lager, graskal veren: iets meer. stroef, vooral niet ho ger, nuchtere kalveren: even groter, ge woon, iets minder, biggen: kleiner, re delijk, vooral niet lager, slachtpaarden: kleiner, tamelijk, iets stijver, schapen: korter, vlot, vast in prijs, lammeren: kor ter, vlot, vast in prijs, kalfkoeien: als vo rige week, stil. goed prijshoudend, melk koeien: als vorige week, stil, goed prijs houdend, vare koeien: gewoon, redelijk, prijshoudend, vaarzen: als vorige week, stil, onveranderd, pinken: als vorige week stil, onveranderd, bokken of geiten: rui mer, goed, vooral niet lager. WATERSTANDEN Mannheib 3.22 0.23), Kaub 2.12 0.33), Trier 2.77 0.09), Koblenz 2.90 0.41), Keulen 2.58 (-f 0.86), Ruhrort 4.41 0.78). Lobith 9.84 0.36), Nijme gen 7.49 (4- 0.25), Arnhem 7.68 (4- 0.25), Eefde 2.74 0.09), Deventer 1.80 0.06) Namen La plante 1.50 0.20), Borgha ren 4061 0.27). Belfeld 1159 0.14), Grave 497 .0.06).

de Stem | 1954 | | pagina 7