De geloofsverkondiging in Nieuw-Guinea Missie moet nog met primitieve en ontoereikende middelen werken WAT IS HET EL ROPA- COLLEGE IN BRUGGE? MIDDELBURGS bevolkingscijfer liep iets terug Veertig studenten uit negentien landen D Reuzentaak Om het één-worden van ons werelddeel ïn de bouwsector nog grote plannen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 JANUARI 1954 De mooiste kerk in dit land is te slecht voor noodkerk in Nederland „Koningin Emma" in revisie UNIEKE INSTELLING IN DE EVOLUTIE DER TIJDEN Waarom daar DE„ Stichting Volkshogeschool Zee land wil haar programma voor dit jaar starten met een vijfdaagse cursus (van Maandag 8 tot Zaterdag 13 Februari a.s.) in de Jeugdherberg „Mariendal" te Ginneker Nieuwjaarsrede van burgemeester Bolkestein Verkouden T DAMPO Maatschappelijk werk en gezinsverzorging E AANDACHT van de Katholieke Missie was reeds vroeg op Nieuw-Guinea geves tigd, zij het nog niet op het westelijke, Neder landse, maar op het oostelijke gedeelte met de bijbehorende eilanden. Het waren de Maris- ten, die dit gebied kregen toegewezen. In 1845 arriveerde er in de oostelijke wateren een schoener met aan boord Bisschop Epalle met zeven paters en zes broeders. Ze begonnen hun werk, doch reeds na zeven jaar moesten zij het opgeven: Mgr. Epalle was overleden aan verwondingen, bekomen bij een aanval der inboorlingen. Twee paters en een broeder waren vermoord en opgegeten. Mgr. Collomb, die Mgr. Epalle had opgevolgd, was overleden aan malaria, evenals twee andere paters. In 1852 werden de overblij venden vervangen door Italiaanse missionarissen. Ook deze moes ten echter in 1855 reeds hun pogingen opgeven, nadat onder meer een der nieuwe paters was vermoord. In ons gedeelte startte (te protestantse zending in 1855, terwijl de missie er voor liet eerst haar werk begon in 1891. Wel had Pater van der Hey- den in 1892 getracht een post te stichten te Selerika voorbij Merauke, vlak bij de grens van ons gebied doch deze post had gefaald. Nadat de Jezuiet Pater Le Cocq d'Armandville een punt, bij het huidige Fak- fak gelegen in 1894 bezocht had, stichtte hij er ill 1895 met twee broeders een missiepost. Op een van zijn vele tochten verdronk de pater echter en voorlopig werd de post opgeheven. rtf 1902 werd de bestuurspost Me rauke opgericht en in 1905 vestigden zich daar de Missionarissen van het H Hart. Ze kwamen er terecht bij een uiterst baarbaarse bevolking, die nog onder bestuur gebracht moest worden en die voor een groot deel be stond uti koppensneller^ die gena deloos moordden, waar zij kans zagen en in woeste orgieën hun dierlijke driften uitvierden. Wanneer we foto's van die woestelingen bekijken, dan is het te begrijpen dat men zich vroe ger wel eens heeft afgevraagd, of daar nu in 's hemelsnaam nog christenen van gemaakt konden worden. Er zijn christenen van gemaakt, maar het heeft twee generaties ge duurd eer de missionarissen met enig recht van succes konden spreken. Wie kent niet de namen van Geurt- jens, .Viegen en Vertenten, die de reu zentaak op zich hadden genomen de ze woestelingen te hekeren, die hele stammen aan de andere zijde van de grens uitmoordden en zich een uus- danige faam als koppensnellers en kannibalen hadden verworven, dat de Nederlandse regering zich genood zaakt nag de post .Herauke te stichten om een eind te maken aan dit mens onwaardig bedrijf. Langzaam begon het bovenmense lijke werk vrucht te dragen; gestaag werd het missiewerk uitgebreid, nam het aantal priesters, broeders en zus ters toe. Vele missieposten werden opgericht, het aantal scholen werd groter. In 1937 kwamen de Francis canen te hulp en na de oorlog ont plooide deze orde, die sedert kort ge- een bijzondere activiteit. Thans zijn er in Nieuw-Guinea rond 300 missie schooltjes met ruim 9000 leerlingen. door JAN P. K. VAN EECKHOUD oud-Resident LIET lag voor de hand, dat langs de weg van het onderwijs dit volk het beste te benaderen zou zijn. Met de ouderen was weinig te beginnen, maar als men de kinderen m de school zou kunnen krijgen, zou men een basis kunnen leggen voor een christelijke opvoeding. Het bijbrengen van school se kennis was daarbij natuurlijk geen hoofdzaak maar bijzaak', de nadruk diende te liggen op de opvoeding, op de karaktervorming van deze kleine wilden, die geen begrip hadden van orde en netheid, van gezag en disci pline. Men stelle zich niet voor dat er ge werkt werd onder omstandigheden, die ook maar enigermate te verge lijken zijn met die in Nederland. Er waren geen stenen schoolgebouwen met betegelde vloeren en grote glazen ramen, geen moderne leermiddelen; er was geen fatsoenlijk schoolmeubi- lair. De dorps- tevens godsdienston derwijzers waren Indonesiërs, later gedeeltelijk Papoea's, met een mini mum aan opleiding; zij deden hun werk in afgelegen dorpen, diep in het bos of de moerassen. De naters gaven hun leiding en controleerden de schooltjes. Vooral dit laatste viel niet mee; de dorpen lagen veelal enige dagen lopen of roeien uit elkaar en moesten worden bezocht klimmend over bergen en wadend door rivieren, in tournée's die weken, ia maanden duurden. De schooltjes waren door de bevol king zelf gebouwd van primitieve materialen uit het bos; de banken be stonden uit dunne stammetjes, terwijl het schrijfblad dikwijls slechts een vlakgelegd stuk boomschors was. In de aanvang woonden de paters ook in primitieve behuizingen en de eerste kerkjes waren zodanig, dat het Kerstkindje moet geconstateerd heb ben, dat Het er sinds Bethlehem nog niet erg op vooruit was gegaan. Nog steeds bestaan de meeste ker ken en schooltjes uit dezelfde mate rialen, al werden ze later meestal wel wat zorgvuldiger afgewerkt. Een ste nen kerk is de missie in Nieuw-Guinet nog altijd niet rijk, maar wel werden er enige van planken gebouwd. De mooiste kerk van Nieuw-Guinea zou in Nederland echter zelfs voor nood kerk onmiddellijk worden afgekeurd Vanzelfsprekend, zou ik haast zeg- gen, zijn de ziekenhuizen en de poliklinieken al even primitief als de kerken en de scholen. Met zeer gebrek kige middelen moet er worden ge werkt, maar toch wordt er gedaan wat mogelijk is om de bij de Papoea zo veelvuldige en veelsoortige ziekten te bestrijden Immers, ook het medisch missie- ■BSHMMni De huidige kerk aan de Wisselmeren. Zierikzee-Kalseveer Nachtvaarten geslaakt rtJISTEREN is de „Koningin Emma" van de Prov. Stoombootdienst, op de lijn Zierikzee-Katseveer, uit de vaart genomen om een revisie te on dergaan op de Scheldewerf. Ook met de „Zandkreek" zal iets dergelijks moeten gebeuren. Vermoedelijk zijn met deze karwei en ettelijke maanden gemoedi. Inplaats van beide schepen is nu een gehuurde Basel-boot ingezet. Hier mede kunnen meer auto's worden overgezet dan met de „Emma". De nachtvaarten worden evenwef ge staakt. werk is van groot belang voor de verbreiding van het geloof, omdat dit de weg is om de Papoea rechtstreeks te benaderen. De primitieve kent geert biologische oorzaken van de ziekte; hij ziet in alles de werking van toverij of boze geesten. De praktijk leert hem evenwel, dat onze geneesmiddelen ef fect sorteren en al neemt hij aan vankelijk slechts aan, dat ze een ster kere magische kracht bezitten dan de zijne, dit neemt niet weg, dat hij ver trouwen gaat stellen in degene, die hem geneest. Door dit vertrouwen opent hij de weg naar zijn hart, ook voor geestelijke zaken. Hiernaast: de eerste pastorie aan liet Tigi-meer. (Wisselmeren.) JEDER BESCHAAFDE moderne mens kent de wet van Archimedes, heeft horen spreken over Myxomatose, en weet ongeveer wat een Rekenhof of een Kamer van Inbeschuldiging stelling is. Zo een begrip is ook het Europa-Col lege te Brugge. Iedereen heeft er al eens over gelezen of gehoord, sommigen hebben een vaag idee over het wat en het hoe ervan, zeer weini gen echter kennen er de werking en de geest van. (Van een Belgische correspondent) We lezen er meteen, dat het Europa-College zich tot doel stelt een onbevooroordeelde studie van de economische, politieke, juridische sociale en culturele problemen die zich stellen bij een één-worden van Europa, en het bekwamen van jonge Europeërs die zich geroepen voe len tot een functie in de groeiende internationale instellingen, het open baar leven de diplomatie, de journalistiek, enz. en hun loopbaan in een internationaal en vooral Europees perspectief willen plaatsen. tot de negentien geraken indien u niet wist, dat er ook twee Amerikanen, een Egyptenaar en een Indonesiër, 'n supra-Europees cachet aan de verga dering geven DE PROFESSOREN O Nuchter administratief gezien is het College een Instelling van openbaar nut gesticht op 19 Juni 1950 door een Brussels notaris. Wie het Staatsblad van 23 Juni 1950 openslaat zal er de publicatie van de acte vinden, en de namen van de stichters. Tussen de meest bekende buiten landers noteren we o.m. Minister Churchill, Sal vador en Madariage, Denis en Rougemont, Pro fessor Brugmans Zo zijt u dus officieel ingelicht. U vraagt zich nu wellicht af waar om dé keuze op Brugge gevallen is, en zo komen we dan op het terrein van de geschiedenis. In 1949 congres- seert de Europese Beweging; haar In ternationale Culturele commissie voelt het tekort aan jonge intellectuelen die positief Europees denken, haar klach ten en wensen vinden weerklank in een actief Brugs comité dat lokalen vindt, steun krijgt van de stad, van de provincie en na een tijdje zelfs van de regering, in September 1949 kan reeds een voorbereidende sessie van wal schieten, en een eerste re gelmatig Academie-jaar werd geopend verklaard op 12 October 1950 in aan wezigheid van de minister van Open baar Onderwijs, en talrijke leden van het corps diplomatique. Alles was verloren in een ongewoon snel rhyth- me en een atmospheer van geestdrift en vertrouwen in de toekomst. DE STUDENTEN T aat ons nu even ons college in le- ven zien: er zijn maximum veertig studenten, ze spreken allen Frans en Engels, bezitten een universitair di ploma en zijn in principe onge huwd. Verschillende nationale selec- tie-comité's beslissen over hun can- didaturen en regelen op hun wijze de kwestie der studiebeurzen die het verblijf en de studie-onkosten te Brugge dekken. Gedurende het lopen de academisch jaar 1953-1954 volgen er 39 studenten de lessen, en samen vertegenwoordigen ze 19 nationalitei ten. Naast de vier Belgen (waarvan drie Vlamingen, waarvan twee Antwerpe naars) en de studenten uit de „ge wone" buurlanden die u zelf kan vin den en optellen, zou u misschien niet LJet professorencorps vertoont de zelfde internationale allures als de studentengemeenschap. Er zijn Belgen Duitsers, Fransxe Amerikanen, Zwit sers, mensen uit Cambridge en uit Ox ford, geleerden uit Italië en Neder land. Zoals nu ongeveer algemeen be kend is, is professor H. Brugmans (Utrecht) rector, en laat hij het col lege delen in het groot gezag dat hem internationaal als cultuur-historicus wordt toegekend. Om nauwkeurig te zijn en die lange opsomming van professoren te verkla ren, moet hier onderscheid gemaakt worden tussen drie klassen van men sen; er zijn er die heel het jaar door te Brugge vertoeven, samen met de studenten in hetzelfde Home, die zijn eerder gering in getal, een vijftal on geveer; anderen verblijven bestendig te Brugge gedurende twee perioden van één maand, in de loop van het studiejaar; een laatste reeks ten slotte is die van de „passants par- lants", die slechts op doorreis even te Brugge halt maken en er een kleine conferentiereeks van drie, vier dagen geven, zo was bv. de heer Robert Schumann die van het plan! dit jaar een van de eerste lesgevers in die categorie. HET PROGRAMMA '"Tussen de professoren en de studen ten staat in de eerste plaats het leerprogramma. Hier heb ik dan de gelegenheid om er vooraf aan te her inneren, dat Frans en Engels de offi- Volkshogeschoolciirsus in Gimiekeii Deze cursus is bedoeld voor jonge mannen en meisjes va,i het platteland van Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant dat ook tot het werkterrein der Zeeuwse Volkshogeschool behoort. Er zullen inleidingen worden ge houden over de wederopbouw in het rampgebied, waarbij o.m. de vraag zal worden behandeld, hoe het ver enigingsleven der jongeren zo aan trekkelijk mogelijk kan worden ge maakt. In verband daarmede komt ook de verenigingstechniek aan de orde met als onderdeel het spreken in het openbaar. Daarin zal dagelijks gezamenlijk worden geoefend. Er zal voorts een dagexcursie worden ge maakt naar een industrie en een landbouwcoöperatie. Gedacht wordt aan de Kunstzijdefabriek, de Vlasfa- biek en de nieuwe spinnerij te Steen- bergen. Ter afwisseling is er een vra- genavond en practisch werk, alsmede sport, wandeling en zang. Cursuslei der zal zijn ir. H. J. Lugtmeyer. INh1eldNihZk 'SffhetT'f8 (M,i"deIburgs burgemeester gisteren in de raad nielci, bleek, dat net zielental met I6» l 01 ono j. 1 1 meester toeschreef aan het toegewezen'Verin! V8 5S?~ 1953 slechts 93 huizen voor hew^ng Vriw51b„OUWVOlumJ!' Eï, TerAen m panden, die voor de oplossing van het woninenrnhl uaar.?nt'®r herbouw- hebben. Het aantal woningzoekenden steeg dan ook van''*639 tot'673 6 6 „Indien voldoende bouwvolume zou worden gegeven zon nou afgezien van de trouwcandidaten en de noodzakelijke woningverbetering voor onze stadgenoten - het aantal gezinnen steil,g mct 200 %n derhalv" het aantal inwoners met ongeveer 800 kunnen toenemen. Door de verdeling van het bouwvolume hebben de minister en Ged. staten de bevolkingstoeneming der gemeenten in de hand en hierdoor is de bevolkingsaanwas van Middelburg kunstmatig geremd. nieuw politiebureau, een drietal gym nastieklokalen. enige kleuterscholen en een verdere uitbreiding van het ziekenhuis (zusterhuis). In een verre toekomst zal men ook gaan denken aan een medisch centrum (met sola rium), een overdekte zweminrichting en een nieuwe schouwburg, misschien wat fantastisch, maar mis schien vond men tien jaar geleden ook wel fantastisch wat nu uitgevoerd Het gemeentebestuur zal niet rusten, voor dit alles is tot stand gekomen en als dit klaar is, zijn er wel weer nieuwe wensen er voor de architecten, de aannemers en de bouwarbeiders voor vele jaren werk genoeg aan de winkel blijft in Uiteraard zal het Rijk moe ten zorgen voor voldoende bouwvolu me en voor een behoorlijke regeling der financiële verhouding. NOG GEEN FAILLISSEMENT! JN deze onzekerheid, die te wijten is aan de traagheid van de Regering, leven wij voort. Hierdoor zou het verantwoordelijkheidsgevoel van het gemeentebestuur kunnen afnemen, vooral wanneer er zoveel dringende behoeften moeten worden vervuld, in dien niet een bekwame wethouder Verder betoogde de burgemeester, het bouwvolume wil laten vallen, Mid- dat wanneer men de herbouw onder delburg voor de komende jaren op 390 woningen recht heeft, daar er nog ongeveer 200 herbouwplichten zijn en voor het inlopen van het woning tekort 60 nieuwe huizen per jaar no dig zijn. VOOR DE TOEKOMST MA een overzicht te hebben gegeven van wat in 1953 in de bouwsector tot stand kwam, speciaal wat de restauratie der monumenten betreft, deelde de burgemeester mede, dat met de aanleg van het zwembad is begonnen en vele sportvelden in 1954 gereed komen. Het tweede voetbal veld zal waarschijnlijk in het seizoen 1955-'56 bespeelbaar zijn. B. en W. hebben nog heel wat bouwplannen in petto, zoals de brand weer- en reinigingsgarage. Vrijwel alle bruggen moeten worden ver nieuwd. In een wat verdere toekomst zullen onherroepelijk aan de orde ko men een nieuw gymnasium, waarvoor ir Lussanet de la Sablonière een zeer goed idee aan de hand deed en waar voor de eerste voorbereidende maat regelen reeds worden getroffen, een van financiën en zijn ambtenaren daar tegen zouden waken. Toch gaan mis schien sommige burgers, die maar ho ren en lezen van tekorten op de be groting en desondanks maar allerlei werken zien uitvoeren, denken, dat een faillissement nabij is. Hiertegenover zou ik de vol gende nuchtere beschouwingen en cijfers willen stellen. Op 1 Januari 1948 zijn de tekorten over de jaren 1940 t.e.m. 1947, dus de oorlogsjaren en de eer ste na-oorlogse jaren, opgeteld. Dit was een bedrag van f 1.072.624.57, dat in 30 jaren zou worden afgeschreven. Doordat er verscheidene keren extra af schrijvingen zijn geweest, was dit gecumileerde oude tekort op 1 Januari 1954 nog slechts f 237.109.05. Hier wordt thans f 27.500 per jaar op afgeschre ven, wat betekent, dat wij, hier mede doorgaande, hier in 9 ja ren of einde 1962 af zijn. DE WERKGELEGENHEID WAN vestiging van nieuwe industrie in Middelburg merken wij nog niet veel. Trouwens in geheel Zee land niet. Wel is er uiteraard een niet altijd zo opvallende, maar toch wel geregelde groei van de bestaande bedrijven. De werkzaamheden van de door B. en W. ingestelde commissiè Industrie vestiging zijn door andere drukke be zigheden van de leden van het bu reau dezer commissie even blijven lig gen, maar zullen binn^-kort weer be ginnen. Zijn er dus geen grote dingen te vermelden, enige kleinere bedrijven vestigen zich, al of niet met financie ring van de gemeente, op het groot industrieterrein. Verheugend was, dat ook de silo weer hersteld en in ge bruik genomen werd. EEN VERVOERSKWESTIE A/JET de winterdienstregeling zijn er directe busverbindingen, onder houden door de Auto Maatschappij „Zeeland", gekomen tussen Noord-Bc- veland en de zak van Zuid-Beveland enerzijds en Middelburg anderzijds. Het zal de taak van het bedrijfsleven zijn deze verbindingen, die van groot belang zijn voor de genoemde gebie den cn voor onze stad, ook rendabel te maken. Helaas is op de lijn Goes Katseveer de oude concessie gehand haafd. Deze beslissing, zo zei spr., is juridisch te verdedigen; een andere beslissing zou ook juridisch te verde digen zijn geweest. Met het belang van Zeeland is bij het nemen van deze beslissing duidelijk geen reke ning gehouden. DE WATERVOORZIENING f~)E burgemeester memoreerde ook nog de tegenslag met de prise d'eau te Oranjezon door de storm ramp, het indringen van de zee in het kanaal. Het is nog niet zeker, of het water uit dit kanaal, vermengd met dat uit de bronnen, in de komende zomer is te gebruiken. Daarom wordt er ge werkt aan plannen om de watertoe voer uit Ossendrecht door middel van een aanjaagstation te 's Heer Arends- kerke te kunnen vergroten. Door de polder Walcheren wordt een dijk opgeworpen 'op de meest be dreigde plaats, waar de duinen vrij wel zjjn verdwenen en het zeewater op drie punten naar het kanaal was doorgebroken. Een meer definitieve versterking met hoofden laat nog op zich wachten. Het belang van deze zaak is zowel door B. en W. alsook in de Tweede Kamer onder de aan dacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gebracht. Na nog gewezen te hebben op de verblijdende culturele activiteiten, o.m. wat de muziekschool in wording betreft en de grootse plechtigheden welke voor deze zomer óp het pro gram staan, eindigde de spr. met het uitspreken van de beste wensen voor de stad, de raad, de pers en alle ge- meentenaren. ciële talen zijn van het college en alle cursussen of seminaries zowat als alle gewone mededelingen der halve in één dezer talen gebeuren. De leerstof kan in twee grote delen gesplitst worden, een eerste groep vakken vertoont inderdaad Humario- ra-allures, terwijl de andere meer technisch van aard is. Nadat de studenten de drie eerste weken alle lessen gevolgd hebben, moeten ze dan een definitieve keuze vastleggen, die minstens twee vakken uit de ene groep en één uit de andere omvat, terwijl ze voor de seminaries als minimum, uit elke groep een moe ten kiezen. Dit systeem van vrije keuze is voortreffelijk: ieder kan zo rekening houden met zijn vroeger ondergane vorming, zijn bijzondere interesse, zijn concrete toekomst plannen, zijn sympathie voor de pro fessor en nog een hele boel subjec tieve beschouwingen. Het gehele pro gramma omvat als vakken in de ..technische" afdeling: economie-recht (internationaal, constitutioneel, ver gelijkend en administratieve weten schappen; in de ..Humaniora": studie van 'een bijzondere stichting in de Literatuurgeschiedenis, Geschiedenis, Menselijke Aardrijkskunde, Sociologie en Politieke leerstellingen. In al die vakken zijn naast de gewone lesuren ook nog seminaries voorzien waar over we het later zullen hebben, en in Economie en Recht worden cursus sen voorzien voor beginners in het vak om zonder de meer-gevorderden te hinderen de rechtmatige belang stelling op deze gebieden te beant woorden. Vanzelfsprekend is dan nog een speciale afdeling voorzien gedu rende het derde trimester, waar men dan de actuele stand en werking van de verscheidene bestaande of groeien de Europese organismen onder de loupe zal nemen. DE STUDIEREIZEN Tn het leerprogramma zijn ook de studiereizen van het college in geschakeld. in de cursussen van geo graphic humaine, economie en socio logie wordt er regelmatig op gezin speeld, en op het einde van de tweede trimester verlaat het college dan zijn gewone residentie om de wereld in te trekken. Vorig jaar was het Sardinië, dit jaar zal Bretagne en Noord- Frankrijk van dichterbij worden be keken; tussendoor dan nog kortere in- dustriebezoeken, die vooral de socio logen en economisten interesseren, maar waarover alle studenten een soort technisch verslag moeten afle veren, in de zin van „Wij reizen om te leren Tenslotte behoort het tot de tradi tie van het college op het einde van het jaar Berlijn aan te doen, om daar de harde werkelijkheid te zien van wat men genoemd heeft „les deux Europes". ONDER EEN DAK |"Ae lessen worden gegeven op de Dij- ver, daar is ook de administratie en het cabinet van de Rubor, maar een kleine tien minuten daar vandaan leeft de gemeenschap der negen en dertig studenten in een oud hotel hen door de stad Brugge ter beschikking gesteld. Rector Brugmans en enkele professoren verblijven er met de stu denten, en allen samen vormen ze naar de klassieke formule één gro te familie. Hier is het echter geen formule zonder inhoud, maar de banden waardoor die kleine commu- nauteit samenhoudt zijn zo hartelijk en stevig, dat er een ongedwongen meeleven bestaat tussen al de studen ten en professoren; de een heeft een electrisch scheerapparaat gekocht en laat het proberen, de andere viert zijn verjaardag en ontvangt 's middags 'n cake en bloemen met een roerende discours, een andere wordt regelma tig geïnterpelleerd over zijn sentimen tele successen, een Duitser helpt een Zweed een Goethe-tekst begrijpen, taalliefhebbers brengen een avond door op de kamer van een Italiaan die hen met brede gebaren wegwijs maakt in zijn klankrijke moedertaal.... Ge sloten clans bestaan er niet, en de meer afzijdige kluizenaarsnaturen zijn op één hand te tellen. ROND VELE TAFELS 17 en beschrijving van het menu zou hier misstaan, laat ons enkel zeg gen. dat het degelijk is, en dal een delegatie van de studenten zelf met de keuken overleg pleegt om het suc ces van de kok zo groot mogelijk te maken. Even belangrijk is echter hoe men eet en hier heeft men in het Euro pa-College weer een voortreffelijk systeem gevonden: de tafeltjes per vier. Naargelang men in de eetzaal bin nenkomt worden de tafeltjes aange vuld; zonder vaste orde, tot ze vol ledig zijn. Zo is er voor elke maal tijd een ander viertal te samen met de tafel als trait d'union tussen hen. De rector en de professoren maken hierop geen uitzondering en vallen ook onder die regel van „drie is te weinig, vier is genoeg". Dat dit tot belangwekkende tafel discussies aanleiding geeft, behoeft geen betoog. Er worden soms con versaties gehouden waarvan men n:er meedraagt dan van de meest bitterende les ex cathedra, en men oct er een mensen- en nationali- teitenkennis op zonder weerga. DE SCHOK DER GEDACHTEN U")e jongste student dit jaar aan het college is 23 jaar, de oudste 32, wat de vroegere vorming betreft vindt men er vooral juristen, economen, so ciologen en filologen-met-politieke in teresse, wat de nationaliteiten aan gaat: negentien, voor de godsdienst', een vierde katholieken, de anderen allerhand of niets, tenslotte zorgen de vijf meisjes-studenten voor het ver schil in geslacht. Dat alles onder één dak, de Noor die nooit met een katho liek gesproken had, zit naast de Na- politaan die nooit een protestant ge zien had, de oud-strijder vhn Rommel naast de weerstander, en denk maar niet. dat de netelige kwesties uit be leefdheid omzeild worden! Elke week organiseren de studenten een discus sie-avond over een actueel onder werp: de kwestie van Triëst, het Britse Commonwealth en de reis der koningin, de conferenties te Berlijn., een van hen is inleider en bezorgt de basis voor de bespreking, daarna de bat, soms na de officiële sluiting voortgezet met niet minder overtui ging achter pot en pint tot de café baas de lichten dooft. Meer in het academisch kader staan de seminaries die door de studenten dienen voorge bracht in de verschillende vakken van het programma, de professor heeft hier de leiding, verleent het woord aan de student die zijn mening uit eenzet, en leidt en besluit daarna het debat. Tenslotte dient nog de club „Ecclesia" vermeld die onder leiding van een protestants en een katholiek geestelijke de geinteresseerden regel matig bijeenbrengt om meer specifiek godsdienstige aangelegenheden onder de loupe te nemen. Vooroordelen val len weg, eng nationalistische stand punten worden verruimd bredere en ruimere horizonten worden ontdekt. Dan is er nog een ping-pongtafel, er zijn bridge-liefhebbers en volley-ball- spelers alles internationaal! Terecht legt rector Brugmans er dan ook steeds de klemtoon op, dat het gemeenschapsleven te Brugge even belangrijk is als het zuiver we tenschappelijk werk. t (Advertentie) Op Tholen definitief ter hand genomen JN EEN te Tholen gehouden verga dering van vertegenwoordigers van Protestantse Kerken en van de bur gerlijke gemeenten op het eiland Tho len, die onder leiding stond van bur gemeester L. A. Verburg van Steve- nisse, is besloten het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging op het eiland Tholen definitief ter hand te nemen. Het merendeel van de Protestantse Kerken en de burgerlijke gemeenten heeft reeds besloten in een in het le ven te roepen stichting voor maat schappelijk werk en gezinsverzorging deel te nemen De reeds op het eiland werkende maatschappelijke werkster, zal thans in dienst kunnen treden van de nieu we stiching, die zeer binnenkort, na dat alle deelnemende instellingen een vertegenwoordiger voor het algemeen bestuur hebben aangewezen en de stichtingsakte gepasseerd zal zijn, in het leven zal worden geroepend. Tijdens de vergadering werd nog me degedeeld dat de oecumenische stich ting voor hulp aan Kerken en vluch telingen (de z.g. interchurch) te Utrecht een buitenlandse woning ter beschikking heeft gesteld om te die nen als centrum voor het maatschap pelijk werk en de gezinsverzorging op het eiland Tholen. Men besloot om spoedeisende redenen onmiddellijk de woning in de gemeente Scherpenisse, als geografisch middelpunt van het eiland, op te bouwen. Resten van Claeskinderkerke gevonden "J'ENGEVOLGE van de overstro ming van het eiland Schouwen- Duiveland zijn, nu dit eiland weer is droog gevallen, restanten bloot geko men van plaatsen, die in de 13de en 14de eeuw hebben bestaan, zoals Claeskinderkerke en het z.g. Oude Duivendijke. Behalve scherven en der gelijke vond men ook verschillende menselijke overblijfsels (schedels etc.) van door de stroom bloot gekomen begraafplaatsen.

de Stem | 1954 | | pagina 5