Staalkaart van Zeeuwsch-Vlaamse grieven en wensen Jaarrede van K. v. K.-voorzitter: Middelburgs burgemeester wenst geen onnodige reclame voor Maatsch. Zorg WALCHEREN Kamer van Koophandel Z. VI. vergaderde DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 JANUARI 1954 Helicopterlijn, Saeftinge, verkeer, kanaal, haven van Breskens problemen genoea; Toch vooruitgang 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Bedroevend beeld Geen droog" vermaakscentrum De heilzame boom Vrouwelijke blinden uit Grave op bezoek in Lamswaarde Ontroerende Mariahulde en indrukwekkende demonstraties Tweede Gewestelijke Sociale School HULST MIDDELBURG VLISSINGEN Lijdensmeditatie voor K.R.O. AGENDA HEDEN MORGEN o £)E JAARREDE welke ii'. C. A. L. Horstmann Dinsdagmorgen tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen heeft gehouden, is 'n opmerkelijke staalkaart van Zeeuwsch- Vlaanderen's moeilijkheden, grieven en wensen. Op alle wonde plekken naast die van reeds zeer oude datum ook die welke zich in het afgelopen jaar openbaarden heeft de voorzitter de vinger gelegd en de gehele rede is een document waarvan men niet anders kan hopen dan dat het eens terdege door diverse ministers zal worden bestudeerd. een einde komt en tevers dat er een oplossing wordt gevonden voor de lange wachttijden bij overstappen op boot-trein en omgekeerd. „De bus dienst op Breda heeft bewezen dat het reizigersaanbod uit onze streek aan zienlijk kan worden gestimuleerd wanneer de wachttijden worden ver beterd!" Ten aanzien van de dagelijks lei ding van de provinciale stoomdiensten zei ir. Horstmann „ik hoop dat de lei ding van dit bedrijt spoedig in jon gere handen zal worden gegeven". Ook het Verdronken Land van Saeftinge kwam vanzelfsprekend, als urgent Zeeuwsch-Vlaams probleem, aan de orde. De door de Kamer ge- Vfaststellende dat de vervulling van allelei materiële wensen in het afgelopen jaar volkomen onderge schikt was aan het dijkherstel, begon ir. Horstmann met zijn dankbaarheid te betuigen over het feit dat toch b.v. de beruchte „blauwe keitjes" zijn verdwenen, het fietspad langs het kanaal bijna is voltooid, de weg Wa- terlandkerkje-IJzendijke welhaast ge reed is, de Blikstraat eindelijk zal worden aangepakt, G. S. zich hebben uitgesproken over de Middenweg door de Braakman. „Het veer IPerkpolder-Kruiningen zal over enige maanden weer in be drijf gaan. Er zijn veel grotere par keerterreinenen aangelegd en wij ho pen dat dit geen aanwijzing is voor nog langere wachttijden. Ik meen ech. ter dat deze veerdienst in de toekomst minder belast zal zijn nu het be drijfsleven snellere weg via Antwer pen heeft leren kennen en waarde ren. Ged. Staten hebben weer. zonder na dere argumentering, tariefsverlaging, goedkope retours of 10-rittenboekjes afgewezen voor de veerdiensten. „Ik kan niet begrijpen waarom in Zeeland onmogelijk is wat overal elders be staat" aldus ir. Horstmann. De voorzitter betuigde zijn erkente lijkheid voor de faciliteiten welke de wederzijdse douane het wegverkeer hebben verleend en hij gaf te kennen dat de Kamer dit jaar speciale aan dacht zal besteden aan de gewenste uitbreiding van het hoefijzerverkeer. WACHTTIJDEN. „WÜ kunnen moeilijk begrijpen, dat het Ministerie van Verkeer en Waterstaat nog steeds geen beslissing heeft genomen over de plaats van de veerhaven te Breskens" vervolgde de voorzitter en hij sprak de hoop uit dat aan de onzekerheid spoedig (Advertentie- Alt u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond tWee Carter's Leverpillet.ies. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes, entameerde bestudering van de in- polderingsmogelijkheden zullen zeer binnenkort worden gevolgd door be sprekingen met alle betrokken in stanties. De haven van Terneuzen, al dus de heer Horstmann, heeft in 1953 een aanzienlijk hogere activiteit te zien gegeven dan in vorige jaren. Het goederenvervoer steeg met 10 pet. en he* vervoer per binnenschip zelfs met ruim 40 pet. De voorzitter be treurde dat er nog niet van vooruit gang ten aanzien van de kanaalplan nen sprake geweest is. Over de mogelijkheid van de op name van Zeeland in een toekomstig helicopter-net zei de voorzitter „ge zien het feit dat destijds de lijn op Haamstede van de K.L.M. de enige winstgevende binnenlandse luchtlijn was verwacht ik dat de eerstvolgen de helicopterlijn via Zeeland zal lo pen. Terneuzen ligt slechts 80 k.m. (he melsbreed) van Rotterdam; een unie ke kans dus om uit het isolement t. o.v. het Noorden te komen!" Na nog gewezen te hebben op de moeilijkheden loon- en sociale kwes ties (welke enkele bedrijven, w.o. de spinnerij te Axel voor een zware taak zet bij de aanwerving van b.v. vrouwelijk personeel) en de belasting- politiek uitvoerig te hebben behan deld, besloot ir. Horstmann zijn jaar- rede, waarop een overzicht van het bedrijfs- en zakenleven in Z. VI. volgde. Hierin wordt o.a. gezegd dat de centrale te Westdorpe in 1954 zal worden stilgelegd. In jaarverslag Stad en Lande van Schouwen Duiveland LIET jaarverslag van „Stad en Lande van Schouwen Duiveland" over 1953, uitgebracht door de secretaris, laat weinig opwekkende klanken ho ren, wat geen wonder is, gezien de vernielingen die de stormramp heeft aangericht. Veel waarvoor de vereniging ach interesseerde is in een nacht wegge vaagd, De schade op landschappelijk gebied is in het voor 3 4 overstroom de deel van het eiland niet minder bedroevend. Van de oude Zeeuwse hofsteden uit voorgaande eeuwen is weinig overgebleven en de enige over gebleven Schouwse stolp onder de ge meente Kerkwerve, een specimen an voormalige boerderijbouw op Schou wen, is thans een ruïne. Van de talrijke oude geveltjes in de diverse straten van Zierikzee gingen er in de rampnacht enige verloren. Het bestuur der vereniging wacht met niet geringe bezorgdheid op de aan vang van het herstel van vele kleine huisjes, die een bijzondere bekoring aan het stadsbeeld geven. Een twee tal molens werd door de zware storm omvergegooid, n.l. die van Sirjansland en ouwerkerk, welke laatste evenwel zal worden herbouwd. Het ministerie van O. K. en W. stelde f 1000 beschik baar voor het restauratiefonds der vereniging. Moeilijke jaren staan, zo schrijft de secretaris aan het eind van zijn jaarverslag, te wachten; ruil- en herverkaveling bedreigen het eiland met totaal nieuwe vormen. NIEUWJAARSREDE van Middelburgs voorzitter werd beantwoord door de heer v. d. Loo het oudste raadslid, waarna men onderdook in een aantal ingekomen stukken en mededelingen, waarbij een schrijven was van de Stoomtram Walcheren inzake eventuele stadsautobusdiensten, dat niet al te optimistisch was, gezien de te kleine afstanden. Niet veel vrolijker was het aantal stemmingen waartoe de raad verplicht was om de verschillende com missies en besturen van leden te voorzien. DAS kwam men aan wat steviger kost toe, toen de heer Hubregtse een zitting met gesloten deuren vroeg om iets te zeggen over het voorstel van B. en W. inzake vermindering van vergoeding voor een leerling die de kath. VGLO-school te Goes bezoekt. Na heropening werd bekend ge maakt dat de vermindering pas tegen Sept. a.s. zal ingaan. Enig debat ont stond over het adres van de Bond van Ouden van Dagen over de kolentoe- slag, waarin om meer bekendheid werd gevraagd t.a.v. de norm waar naar die toeslag wordt gegeven. Enkele raadsleden sloten zich hier bij aan. maar wethouder Berenpas vond dat men niet verder kan gaan dan iets meer los te laten over de nor men maar niet over de cijfers, omdat dit maatschappelijke zorg verhinderen zou met allerlei andere factoren reke ning te houden. De voorzitter merkte kort en goed op, dat men geen reclame behoeft te maken voor maatschappelijke zorg, waarheen men de weg maar al te goed weet te vinden, getuige het feit, dat 21 pet der gemeentelijke middelen er door opgeëist worden. Voldoen aan de wen sen van de Bond zou er naar zwemen alsof men zegt: „Kom alsjeblieft hier wat halen". Dat vond spr. niet nodig, waarmee de raad het tenslotte eens bleek. Goedgekeurd werd, dat de aan de buurtvereniging 't Zand verstrekte geldlening in 20 jaar inplaats van in 10 jaar afgelost wordt. De winkelsluitingsverordening werd hierna veranderd in die zin, dat ge durende de kermis en op bepaalde da gen, bepaalde zaken geopend mogen zijn; alleen twee leden der PvdA stemden tegen. Goedgekeurd werd ook een iets hoger tarief van de marktgel- den. LATEN STAAN OF ROOIEN stel van de fractie-voorzitters om die verhoging ook toe te passen voor de wethouders. De raad vond dit billijk en nam het daarmee uitgebreide voorstel aan. pTEN GROEP van 24 meisjes en dames van de Blindeninrichting „De Wijnberg" te Grave was twee dagen de gast van de parochie Lams waarde en trad by deze gelegenheid voor het voetlicht. Op initiatief van haar grote promotors, de heer en mevr. van Dor- selaer-Weemaes, werd jaren geleden door de parochie Lamswaarde be gonnen met een jaarlijkse steunactie voor de Blindeninrichting „De Wijnberg" te Grave welke steunactie inmiddels is uitgegroeid tot iets massals waaraan tegenwoordig schier geheel O. Z. Vlaanderen mede werkt. Jaarlijks zijn blinde kinderen met grote liefde voor een vacantiebe- steding in de gezinnen opgenomen en ook jaarlijks wordt een grote verloting gehouden voor het instituut te Grave. ETEN sappig debat ontstond over het voorstel van B. en W. om een boom bij de Koepoort, welke het ver keer heette ie belemmeren om te hak ken. Zo goed al,? alle leden zetten hier een boompje over op en weldra bleek, dat men bedoelde boom eigenlijk een weldaad vond, oradat hij chauffeurs tot voorzichtigheid maant. Ook in B. en W. waren de meningen verdeeld en toen tot stemming werd overgegaan waren er slechts vier leden er voor om de bijl aan de wortel te leggen. Bij wijze van variatie werd niet ge stemd met „voor" of „tegen" maar met „omhakken" en „rooien", wat ten gevolge had dat, toen een paar leden der PvdA „rooien" riepen enige hila riteit ontstond. Ook het voorstel van B. en W. een extra-vergunning te verlenen aan de restaurateur die bij het Vermaakscen trum naast de „Miniatuur-Walcheren" consumpties gaat verkopen, werd geen zacht eitje voor B. en W. De een bleek tegen het tappen van sterke drank en anderen stelden hun „ja" af hankelijk van de vraag of er een dans vloer bij dat vermaakscentrum zou komen. Met B. en W. waren de heren Schenk en Hesseling van mening, dat men het de exploitanten niet al te moeilijk moest maksn, ook omdat an ders he doel; veel vreemdelingen te trekken wordt voorbij geschoten. Tenslotte werd het voorstel aan vaard met de stemmen van wethou der Berenpas en de raadsleden Ka- land en Schot tegen. Het aanvullend crediet voor de res tauratie der Gasthuiskerk werd grif verleend en tegen de verzwaring van het electrische kabelnet bleken even min bezwaren te bestuur. SURPRISE VOOR DE WETHOUDERS Sas van Gent ADJUDANT VAN DE WOESTIJNE HIELD LEZING Door de groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant van de Woestij- ne. werd voor de leden van de plaat selijke afdeling van de R.K E.H.B.O. pen zeer geslaagde lezing gehouden, met als onderwerp: „Samenwerking van Politie met E.H.B.O. ten dienste der gemeenschap". Door de heer van de Woestijne werd een uiteenzetting gegeven, welke mo gelijkheden er voor een EHBO-er bij verkeersongevallen en dergelijke zijn en tot hoever in bepaalde bijzondere ge vallen kan worden gegaan. Spreker wist vele problemen op een boeiende heldere wijze te verduidelijken en haalde verschillende voorbeelden uit de practijk aan. ter illustratie van zijn betoog. De belangstelling van de talrijke opgekomen EHBO-leden was dan ook zeer intens, hetgeen uiteindelijk bleek, toen na de pauze gelegenheid werd ge boden tot het stellen van vragen, waar van gretig gebruik werd gemaakt Na afloop van de lezing dankte, de voorzitter, de heer R. A. Pollet, de heer van Woestijne voor deze mooie avond. Westdorpe Nieuwe mijlpaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen "JpOEN rector Mouwen precies 4 we ken geleden de gewestelijke So ciale School van de KAB te Hulst afsloot met de diplomauitreiking, waar bij hij de Sociale School in Zeeuwsch- Vlaanderen betitelde met „zorgenkind" zal hij niet kunnen hebben vermoeden dat hij oen maand nadien in dezelfde plaats Hulst zou terugkomen om een nieuwe school te openen. Dank zij het voortvarende werk van liet afdelings bestuur is op enkele weken tijd een nieuwe mijlpaal bereikt voor de Zeeuwsch Vlaamse arbeidersstand. Een 26-tal cursisten komend uit Hulst en omgeving zullen deze school komen bezoeken om zich op deze wijze een ruimere kijk te vormen op verschillen de sociale problemen die thans aan de orde zijn. Naast rector Mouwen waren even eens tegenwoordig de voorzitter van de diocesane bond, de heer G. Jacobs en de districtsbestuuider de heer J. van de Voorde uit Sluiskil. In zijn ope ningswoord wees rector Mouwen op het grote belang van deze vorming, temeer daar nu op de dag van van daag onze arbeiders vertegenwoordigd zijn in. verschillende colleges o.a. in bedrijven en gemeenteraden. De voor zitter yan de diocesane KAB uitte zijn tevredenheid over het feit, dat zo kort na het sluiten vaji de le school met een 2e school kan worden begonnen. Hij sprak de hoop uit dat ook van de ze school over 3 jaren aan velen het einddiploma mocht worden uitgereikt. Het eerste jaar wordt in de school ge doceerd in de vakken Nederlands, Godsdienst en Geschiedenis, terwijl voor het tweede jaar Economie en Staatsinrichting op het programma staan. DE DUIVEL IN HET KLOOSTER In het patronaatsgebouw werd de film „De duivel in het klooster" ge draaid door de filmdienst van de KAB. De belangstelling voor deze film was goed. De bezoekers hebben in ieder geval kunnen genieten van een prachtig filmwerk, 's Middags werd een aparte film gedraaid voor de schooljeugd. TWEE GOUDEN BRUILOFTEN Binnen enkele weken zijn er in deze gemeente weer twee gouden bruilof ten; op 5 Februari het echtpaar Ja cobus Compiet uit de wijk Stroo- dorpe en op 11 Februari het echtpaar Petrus de Buck. Begin van brand. De brandweer werd opgeroepen voor het blussen van een brand in een lemen bergplaats. Ondanks het feit dat het alarm bijna samenviel met het tijdstip van de we kelijkse beproeving van de sirene, was de brandweer zeer vlug paraat en kon onmiddellijk worden uitgerukt. Gelukkig behoefde de brandweer- niet meer op te treden aangezien het vuur reeds was geblust. Kort na het middaguur arriveer de de groep onder leiding van de Zusters van Grave per autobus te Lamswaarde bij de fam. v. Dorselaer alwaar de pleegouders tijdens dit be- boek hun blinde gasten kwamen af halen. Deze ontvangst was treffend en de ontroering maakten zich meester van allen die dit schouwspel zagen. Blinde kinderen gaven snoeperijen aan de rondom de autobus geschaarde Lams- waardese jeugd welke anders voor geen kleintje vervaard ditmaal toch onder de indruk kwam. Niemand die deze blinde mensen zag aankomen kon geloven dat deze zelf de groep des avonds in staat zou zijn voor het voetlicht te verschijnen en een zeer prachtige avond te verzor gen. 's Avonds volgde in het patronaats gebouw een ontspannings- en demon stratieavond, geheel door de blinden verzorgd. Tal van autoriteiten waren hierbij tegenwoordig, o.m. burgemeester van Hootegem van Hontenisse, de ge meente-secretaris en wethouder L. Vereecken, benevens vele geestelijken uit Lamswaarde en omliggende ge meenten. Het programma dat vóór de pauze werd geboden bestond uit zang, de clamatie, blokfluitspel en het optre den van een symphonie-orkest, waar van 14 blinde dames deel uit maak ten en dat onder leiding stond van de heer H. Hiddink. Het orkest bracht verschillende lichte klassieke werken ten gehore. DEMONSTRATIES LOTING. EN VER- waarde toonde zich als steeds zeer gul en men moest dan ook in ijltempo de voorraad loten welke was uitge put gaan aanvullen. Men kwam let terlijk en figuurlijk handen en loten tekort. Tijdens het tweede gedeelte van het optreden der meisjes werd o.l.v. de eerw. zuster Martino een demonstratie gegeven van het blindenonderwijs. Het is onbegrijpelijk hoe de Zusters van Grave met alle mogelijke hulp middelen deze zo zwaarbeproefde me demensen kunnen brengen tot een graad van ontwikkeling die de nor male evenaart, ja zelfs overtreft. Le zen, rekenen, aardrijksxunde, steno en machineschrijven, alles werd gede monstreerd. Aan de aanwezigen werd een exemplaar, waarop vermeld een dankbetuiging aan de Zeeuwen, en dit zowei in brailleschrift als in blok schrift door de blinden zelf „geprikt", overhandigd. MARIAHULDE. "Tijdens de pauze werd een verloting gehouden en werden ansichtkaar ten van de inrichting verkocht. Lams- Tenslotte brachten de blinden met brandende kaarsen in de hand en staande rondom de beeltenis van de H. Maagd Maria een ontroerende kin- derhulde, vanwege het Mariajaar. Zij droegen hun lijden, hun lichamelijke beproevingen op, tot heil der mens' heid, tot heil van hun zielsleven. Ademloos werd deze indrukwekkende Mariahulde aanschouwd. Tot besluit van de avond werd met een speciaal geschreven lied door de meisjes dank gebracht aan Oost Z. Vlaanderen en in het bijzonder aan de grote promotors, het echtpaar van Dorselaer, voor het vele zeer vele werk en de grote offervaaaradigheid ten gunste van de blirdeninrichting. Zondagmiddag en Zondagavond brachten de blinden een herhaling van hun optreden. DIJ het voorstel de salarissen van 't gemeentepersoneel met 6 pet. te verhogen kwam als surprise een voor- YERKIEZINGEN PROV. STATEN K.V.P.-candidaten T\E afdelingen Breskens, Groede en Eede van de K.V.P. hebben als candidaat gesteld voor de verkiezin gen voor de Provinciale Staten de he ren Ch. Bukkens en J. van Dongen. Commissaris benoeming IN de gisteren gehouden vergadering der Algemene Zeeuwse Verzeke ringsmij. N.V. en der Onderlinge Brandwaarborgmij. voor de provin cie Zeeland van 1829 .alsmede van de Zeeuwse Brandwaarborgmij. van 1824, werd tot commissaris benoemd de heer J. Hupkes te Koudekerke. LEDENVERGADERING K.V.P. Vanavond om half acht zal in het St. Joseph-patronaat een ledenverga dering van de K.V.P. worden gehou den. Op de agenda staat o.a. de can- didaatstelling van de Provinciale Sta ten. Burgemeester J. v. Dongen van Aarrienburg zal daarna een toespraak houden en tot slot een film draaien over de Noordpooltocht die hij ruim 25 jaar geleden heeft ondernomen en tijdens welke hij, zoals bekend is, be trokken was bij de redding van de Noordpoolreiziger Nabile. Graauw JAARVERGADERING K.A.B. Tijdens de jaarvergadering van de KAB werden de heren Z. Doplman en R. Delforge in het bestuur herkozen. In een vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer De Koster. De heer Jacobs uit Breda gaf een uit voerige uiteenzetting van de W.W. en andere sociale voorzieningen. Het eigenlijke onderwerp voor deze vergadering was een propagandistisch woord in verband met het 50-jarig be staan van de KAB. Na deze rede kreeg dc geestelijke adviseur, kapelaan Struyk het woord. TEERDAG Voor het eerst sinds haar bestaan heeft onze plaatselijke voetbalclub een feestavond gehouden om meteen gele genheid te hebben op passende wijze het kampioenschap, dat het eerste elf tal wist te behalen, te vieren. Na een ledenvergadering werden en kele leden en donateurs bezocht, waar na men in hel café van De Caluwé een koffiemaaltijd gebruikte. De avond werd verder in gesloten kring in café Weltevreden doorgebracht. Liedjes en voordrachtjes verhoogden de gezellige sfeer. Geslaagd De heer Adr. den Boer slaagde bij het examen vakbekwaam heid broodbakken voor het prac'/sch gedeelte. Koewacht SPRINGTIJ Het reizend volkstoneel gaf in Don Bosco, voor een bomvolle zaal de op voering van het watersnoodspel „Springtij" van Drs. L Lockefeer. De regie was in handen van de schrij ver. Décor en grime was prima ver zorgd, terwijl het spel alle verwach tingen overtrof. Boter aangeslagen Door de amb tenaren der invoerechten en accijn zen werd 50 kg. boter aangeslagen, die opgeslagen lag in de schuur van B. in de Wouterij alhier. De boter was bestemd voor België. In deze zaak zijn meerdere personen betrok ken. Retranchement HERSTELWERKZAAMHEDEN Dezer dagen is men begonnen met de herstelwerkzaamheden aan de Ned. Herv. pastorie. Dit jaar zal ook de Herv. Kerk worden gerestaureerd. De kosten hiervan zijn hoofdzakelijk voor rekening van Monumentenzorg. Breskens AFDELING K.V.P. OPGERICHT Er werd een vergadering gehouden om tot oprichting van een afdeling K.V.P. Breskens te kunnen komen, hetgeen is gelukt. De heren V. van Houte, voorzitter; Joc. Bruin, secretaris', A. Doppegieter, penningmeester; G. de Weerdt en F. Goethals leden werden in het bestuur gekozen. In deze vergadering werd aangewezen als afgevaardigde naar de Statenkring de heer V. van Houte, terwijl de als candidaten aangewezen personen, de heren C. Buckens uit Sluis en J. van Dongen uit Aarden- biu'g zullen worden gesteund. Verder hield Mr. Dl'. Mes nog een lezing over het doel en streven van de KVP tor- wijl er gelegenheid was vragen te stel len. BEEN GEBROKEN Tijdens het spelen werd het 5-jarig zoontje van de heer D. J. door een speelkameraadje zodanig tegen het beentje geschopt, dat het knaapje moest worden overgebracht naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg. waar bleek, dat het beentje gebroken was. FEESTAVOND „BRESKENS" In het gemeentelijk ontspannings gebouw werd voor leden en donateurs der V.V. Breskens een feestavond ge houden, waaraan werd medegewerkt door de accordeonvereniging „Misian" De avond werd gevuld met-muziek, zang en een voordrachtje dat zéér in de smaak viel. De gezellige avond werd besloten met een baL Benoemd Door B. en W. is benoemd tot gemeente-Vakman de heer Ph. A. Keymel, Sluis CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN In de algemene ledenvergadering van ds afdeling Sluis van de KVP werden voor de Prov. staten de navolgende voorlopige candidaten gesteld; C. van Belleghem te Eee, Oh. J. A. Bukkens te Sluis, J. van Dongen te Aardenburg, L. A. J. van Dongen te Sluis en G. A. Nelissen te Hoofdplaat. Aardenburg MUZIEKUITVOERING De Kon. Muziekvereniging „Aarden- burgse Fanfaren" gaf in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" haar jaar lijkse winterconcerten. Aangezien, de dirigent van het gezelschap, de heer J. Legrand uit Nieuwvliet, wegens ziekte verhinderd was, werd het korps gedirigeerd door de heer A. Verschoo- re uit Oostburg. Naast enkele marsen weden o.m. gespeeld een selectie uit de bekende operette van Karl Zeiler „De Vogelkoopman", de wals „Mond nacht auf der Aister" van A. Dreissen en enkele andere werken. Na de pau ze werden diverse schetsen opgevoerd, waaraan medewerking werd verleend door leden van de Aardenburgse Korf balclub AKC. Leden van de muziek vereniging brachten verder nog de thriller „Vakwerk" van A. v. d. Lin den ten tonele. Een verloting ten bate van de club kas, en een gezellig bal completeerden deze avonden. De belangstelling was vrij goed. Zelzate St. Jansieen OUDERAVOND K.A.J. De kajotters van onze parochie heb ben een zeer geslaagde ouderavond gegeven. Met een vlot programma van voordracht, muziek en schetsjes heeft men de gasten aangenaam bezig ge houden. Het blijspel „Levie Baart" werd zeer goed gespeeld, waarbij bleek dat er onder de kajotters goede to nelisten schuilen. De leier de heer P. Zwartelé heeft alle eer van deze goed verzorgde avond. Kapelaan Ad- riaensen sprak tot slot een dankwoord. De Klinge (B.) OUDE MAN VERMIST Door familieleden werd bij de poli tie aangifte gedaan, dat de 86-jarige Theophiel Coene, die bij zijn dochter in de Kerkstraat inwoonde, niet op de gewone tijd naar huis was terugge keerd. 8 Januari j.L heeft men hem voor de laatste maal gezien, zodat de kans niet uitgesloten wordt geacht, dat hij in het kanaal Gene-Terneuzen is terecht gekomen. De opsporingen worden door de politie ijverig voortge zet. Geen voldoening inzake bevrachtingscommissariaat PI de 12e algemene vergadering van i weg Breskens-Schoondijke n.l., waar de Kamer van Koophandel en Fa- de asfaltlaag ver verdwenen is. De heer R. van Acker bracht de kwestie de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, welke Dinsdag te Terneuhen in hotel „Rotterdam" werd gehouden, werdt'i zowel de voorzitter, ir C. A. L. Horst mann, als de vier onder-voorzitters met algemene stemmen herkozen. De heer Horstmann herdacht tijdens zijn openingstoespraak het overleden lid van de Kamer, wijlen de heer M. L. van Liere. In de vacature ontstaan voor het vertrek van de K.A.B.-afge- vaardigde, de heer Jacobs, werd tot lid van de Kamer gekozen de heer J. F. v, d. Voorde te Sluiskil. Naar de voorzitter meedeelde, is van de minister van Verkeer en Wa terstaat antwoord binnengekomen op de brief, welke de Kamer schreef ter zake van de verplaatsing van het Be vrachtingscommissariaat van Terneu zen naar Middelburg. De minister meent, dat een concentratie van de R.V.I. en het Bevrachtingscommissa riaat te Middelburg, geen vertraging met zich mee zal brengen, aangezien aan het hoofd van het bijkantoor te Terneuzen van de R.V.I. zodanige be voegdheden zullen worden toegekend, dat het sluiten van overeenkomsten voor ongeregeld vervoerd (wilde vaart) even vlot verlopen als thans. Het bestuur van de Kamer is door dit antwoord, aldus ir. Horstmann, niet bevredigd en heeft opnieuw aan de Minister geschreven en tevens om een onderhoud verzocht. In de rondvraag wees de heer J. Brugge er op, dat er nog steeds „blau we keitjes" in Z.-Vl. bestaan, op de van de nog uit te keren saldi aan de rechthebbende vlassers ter sprake. Het bestuur van de Kamer zegde toe deze zaak grondig te bestuderen. Tenslotte sneed de heer van Dors- selaer het moeilijke probleem der aan werving van arbeidskrachten voor de industrie aan, zulks ter aanvulling van hetgeen de heer Horstmann hier over in zijn jaarrede reeds gezegd had. De heer van Dorselaer vroeg het bestuur deze kwestie steeds grote aandacht te schenken, hetgeen de voorzitter toezegde. Voor de jaarrede van de voorzitter zie men het verslag elders in ons blad. Faillissementen LIETT faillissement is uitgesproken van W. van Wanroov. betonvlech- ter te Breda, R.C. mr J. Willekens. Cur. mr B. Drion, Marksingel 1 Bre da en van H. J. J. Homberg, auto monteur te Zundert. R.C, mr J, Wil lekens, Cur. mr S. Overwater, Sophia- stvaat 26 Breda. Het faillissement van P. J. Vergeer, vrachtrijder en textielhandelaar te Vogelwaarde is opgeheven wegens ge brek aan actief. In de maand December 1953 werden in Noordbrabant 18 faillissementen uitgesproken tegen 8 in Dec. 1952. In Zeeland 3 tegen 5 in December 1952. Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen in 1953 in de provincie Noordbrabant is 115. In Zeeland 19. NIEUWE WETHOUDER In de vacature ontstaan door het overlijden van de tweede wethouder, werd benoemd, de heer J. Hendricjtx. Diefstal T /n een frites-verkoper zich met zi.in vrouw naar St. Gilles begaf, hebben onbekenden een bezoek gebracht aan hun woning en een be drag van ca. frs 300 ontvreemd. Nieuw-Namen VERGADERING TRANSPORT ARBEIDERS De transportarbeiders kwamen in vergadering bijeen. De voorzitter be- spak de activiteiten van het voorbije jaar en de moeizame gang van de ver schillende voorzieningen voor de tran sportarbeiders, werkzaam in België, de altoos terugkomende moeilijkheden op sociaal gebied voor de groep grensar beiders. Hij sprak het vertrouwen uit in de leiding van de KAB en hoopte, dat in dit jaar de gewenste resultaten zouden bekomen worden. De contribu tieverhoging, die zal ingaan begin Fe bruari, werd door de leden aanvaard. De opkomst was zeer bevredigend. JAARVERGADERING' KAB In de grote zaal van het Parochie huis hield de KAB haar jaarvergade ring. De voorzitter sprak een korte meuwsjaarswens uit en resumeerde de voornaamste feiten van 1953. Waren wij in 1953 gehandicapt door de ver bouwing van het Parochiehuis, thans kunnen wij onze activiteit volop ont plooien, aldus de voorzitter. Secretaris sen en penningmeesters en vakorgani saties lazen om beurten hun jaarver slagen voor die zonder discussie wer den aangenomen en accoord bevonden. De controleurs voor 't nazien der kas- besoheiden werden aangesteld. De res pectievelijke voorzitters der vakbon den spraken om beurten hun leden toe en spoorden hen aan tot activiteit en propaganda onder de nie-georgani- seerden. Namens Herwonnen Levens kracht sprak de voorztiter A. Kindt namens Concordia de agent A. Vle gels. De voorzitter der KAB sprak over de viering van het 50-jarig bestaan der KAB in het Bisdom Breda, De feestvei'gadering der KAB heeft plaats op 31 Januari, De culturele club geeft een bont programma voor de paro chie op Zondag 7 Februari. Bij de be stuursverkiezing wei-den de ondervoor zitter P. van Roeyen, de seaetaris Th v Laere en het bestuurslid C GEM. BEGROTING IN WOORD EN BEEbD. Om de belangstelling der burgerij weer levendig te maken voor de ge meentelijke huishouding hebben B. en W. een boekwerkje uitgegeven, waar in zij de begroting 1954 in woord en beeld weergeven. Waar een bespre king der gehele begroting de gewen ste beknoptheid weer in het gedrang zou brengen, hebben zij, naast een kort algemeen overzicht, slechts het hoofdstuk „Onderwijs" uitvoerig ge geven. „Onderwijs" kost de gemeente thans f 437.000 en is op „Maatschappelijke steun" na het duurste paardje, dat zij op stal hebben. Deze f 437.000 maken 18 pet. uit van de totale uitgaven der gemeente. Om enkele voorbeelden te noe men: het middelbaar onderwijs kost f 64.000; het hoger onderwijs f 75.000 en het nijverheidsonderwijs f 74.000. Voor leeszaal, muziekkorpsen, volks feesten en sportvelden, die ook onder deze post zijn ondergebracht, wordt f 54.000 besteed, evenveel als voor het bijzonder lager onderwijs. Leerlingen der lagere school kosten de gemeente per jaar f 31 tegen f 19 in 1948. Voor het openbaar V.G.L.O. zijn de ze bedragen f 67 en f 49 en voor het openbare Ulo-onderwijs f 69 en f 15. Het bijzonder V.G.L.O. is voordeliger n.l, f 54 tegen f 34 in 1948 evenals het bijzonder Ulo dat het met f 4' moet stellen, het dubbele van 1948. Kostbaar is het buitengewoon lager onderwijs en wel f 180 per leerling U 62.—). Voor het bijzonder kleuteronderwijs geeft de gemeente een subsidie van f 42 per leerling (f 21). Het allerkostbaarst is het hoger on derwijs gymnasium), dat f 74.560 con sumeert uit de gemeentelijke kas te gen f 30.000 in 1948, wat dus nog heel, wat meer dan f 1000.per leerling is. LEGEERSTRAAT WORDT GEHALVEERD In de Nieuwjaarsrede van de bur gemeester in de raad uitgesproken, werd melding gemaakt van het voor nemen van B. en W. om de panden van de Zuidzijde van de Legeerstraat spoedig te slopen, om daarvoor de reeds zo lang gewenste verkeersverbetering tot stand te brengen. Bedoelde panden zijn reeds allemaal in handen der gemeente en voor de vrijkomende gronden zijn reeds lief hebbers gevonden. die vooruit reed. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Door een bewoner van de Hendrik straat werd geklaagd dat zijn buur man elke nacht zijn honden maar liet blaffen waardoor de nachtrust in die straat werd verstoord. De politie stelt een onderzoek in. In de nacht werd ontdekt dat van een woning aan de Badhuisstraat de achterdeur aan de Duinpoortweg open stond. Bij onderzoek bleek dat er geen inbreker aan het werk was geweest, maar dat was vergeten de leur op slot te doen. Bij het servicestation aan de Keer sluis ontstond eveneens een aanrijding tussen een bestelwagen en een vracht auto. Omtrent de oorzaak van het on geval wordt door de politie een onder zoek ingesteld. JvJAAR de K.R.O. heeft bekend ge maakt. zullen de Lijdensmeditaties op de Dinsdagavonden tijdens de Vas ten gehouen worden door Pastoor J. Lücker vanuit de St. Pieterskerk in Den Bosch, ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Venus bespied. AXEL. Centrum, 8 uur: Intrigues in het oosten. GOES. Slot Ostende: Vergadering K.V.P. Grand: Sneeuw van de Kili manjaro. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Carson Ci ty. MIDDELBURG. Electro: Koningin der bandieten. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Ninotchka. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het mas ker van de Pharao. VLISSINGEN. Alhambra: Zestig za dels voor de marine. Luxor: Zon dige Ruby, WESTDORPE. Patronaat, 7 uur: Kin deren gaan niet naar de hel. WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM Op de Prins Hendrikweg vond een verkeersongeval plaats tussen een vrachtauto bestuurd door een bewo ner van St. Jansteen en een bus oe- stuurd door een Rotterdammer. Bei de auto's stonden in de fille voor de Bos- boot naar Breskens. Toen zij wilden schaert terug gekozen. Wegens paro- gaan rijden reed de vrachtauto in chiële arbeid kon de adviseur de .er- plaats van vooruit per ongeluk ach- gadering slechts gedeeltelijk bijwonen. teruit en kwam in botsing met de bus ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Venus bespied. Kon. Vlaamse Opera, 19.30: Lohengrin. AXEL. Centrum: A. Viruly over ,,25 Jaar verkeersvliegen.*' GENT. Kon. Ned. Schouwburg. 19.30 uur: Gouden regen. GOES. Grand: De dame in hermelijn. Slot Ostende: Toneelavond R.K. Vrouwenbond. MIDDELBURG. Concertzaal, 8 uur: Amateurskwartet. Electro: Char mante chantage. JAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Sportfilm 1952. TERNEUZEN. Filmvoorstelling ..Kin deren gaan niet naar de hel". VLISSINGEN. Alhambra: Vrouwen kamp Borneo. WEMELDINGE. Bedrijf M. Glerum, 1.30 uur: Demonstraties spillensnoei.

de Stem | 1954 | | pagina 2