CPNmotie tot uitstel van debat over de EDG verworpen de publieke tribune gilde een vrouw Schaapherder wandelt van Drente naar Middelburg Op Autogrammen jacht in Japan noodzakelijk Merapi braakt voortdurend nieuwe idoed wolken uit Dulles: Conferentie in Berlijn in drie weken beëindigd Geestelijke verzorging ivordt .Jioo H. Vader: EENHEID Commissie gevormd ast ernstig genomen DAGBLAD VOOR ZEELAND Internationale Bidweek Specialisten-conflict Een praterij" in n Zacht Interpellatie strandde Apu-valle in groot gevaar Kalief van Tetoean verzet zich tegen gezag van cle sultan ONRUST in Spaans Marokko Overleg in de West vordert langzaam Overdracht der gevangenen Slachtoffer aanslag overleden „Wet op landverraad" in Ver. Staten IN Westen blijft op zijn stuk staan Zijn bruine en radicaal versleten hoed nam hij.... IN FIJNAART WERDEN TWEE LIEVE, PIKZWARTE DIERTJES GEBOREN „Butskop" aangespoeld op Schiermonnikoog Bondsdag worde geen Bonzen-dag Vietnamese leger wordt versterkt T Wasmanden vol aanzoeken 94e JAARGANG No. 20932 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlanaia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat IB. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: U- J. v. Hootegem, Mr Ur A J J M Mes, Mr 1 de Rechter L J v 't Westende. P V M Vercauteren Abonnementsprijs bij Vboruitnetaling t 5.85 per kwartaal pei post 6.55, pet Week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t o.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - Bij bureaux :~Ternêuzen, Noordstraat 56. Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Intentie van Januari Woensdag, 20 Terugkeer van de Angli caanse Kerk onder hel gezag van de Paus. jyjEER DAN OOIT is in de tegen- woordige tijd de eenheid der Katholieken noodzakelijk", zeide de H. Vader Dinsdagochtend tijdens een speciale audiëntie, verleend aan een honderdtal priesters uit geheel Italië. Deze priesters hadden tezamen met pater Ricardo Lombardi S.J., de pre diker van de Kruistoctt der Goedheid de middelen en wegen besproken tot verbetering van de wereld. De H. Vader wees erop. dat slechts wanneer de Katholieken één zijn, zij hun taak op de wereld kunnen vol brengen. FNE MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft onlangs enige vooraanstaande personen uitge nodigd, zich op korte termijn een oor deel te vormen over de moeilijkheden gerezen tussen ziekenfondsen en spe cialisten. Tot voorzitter van deze adviescom missie is nu benoemd prof. dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noordbrabant. Andere leden der commissie zijn mr C. R. F. van Rog gen, president van de Arrondisse- mensrechtbank te Middelburg, prof. dr G. C. E. Burger, te Eindhoven. De commissie is met haar arbeid be gonnen. COMMUNISTEN zetten een stevige ouverture in bij de be handeling van het E.D.G.-verdrag, waarmee de Eerste Kamer gisteren een aanvang maakte. De communist Brandenburg stelde een motie voor, om de beraadslagingen uit te stellen met het oog op de aanstaande conferente van de Grote Vier in Berlijn. De mo tie werd met 41 tegen 2 stemmen verworpen. Toen de voorzitter, mr. Jonkman, het verdrag aan de orde stelde, nam eerst de com munist Geugjes het woord. Hij wist zoveel pathos op te brengen, dat een vrouw met de handen voor het gezicht van de publieke tribune snelde, en gilde: „Oh, als de Duitsers weer komen!" En nadat vervolgens de rustige anti-revolutionaire professor Anema in duidelijke zinnen had gezegd, dat het verdrag aanvaardbaar was, daalde van de tribune een regentje van strooibiljetten neer op de hoofden der senatoren. Het opschrift luidde: „Weg met de E.D.G. Geen Hollandse jongens onder Duitse generaals". Maar de vergadering stagneerde er geen seconde door. PROF. Dr G. A. VAN POELJE lid van de Raad van State, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Van Poelje is voorzitter van de staatscommissie voor de Pensioenwetgeving. HET AMERIKAANSE leger zal tegen 30 Juni, als bezuinigingsmaatregel, reeds gesloten contracten tot een be drag van 500 millioen dollar annuleren Het leger zal voortgaan met het ver kopen van overtollige voorraden. DE 37-JARIGE machinist van het Groninger kustvaartuig „Tinda", is tijdens een storm in het Kanaal over boord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw en vier kinderen ach ter. GISTERMORGEN is het nieuwe Ita liaanse kabinet, samengesteld door Amintore Fanfani, door president Einaudi beëdigd. DE NEDERLANDSE Hoge Commis saris in Indonesië heeft met de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken gesproken over de recente ar restaties van Nederlanders en de daarop volgende campagne tegen Ne derlanders in de pers. [WIR WENDELAAR (V.V.D.) diende de communisten van repliek met te zeggen: „Ze zullen zich daar in Berlijn er niet veel van aantrekken wat wij hier besluiten". Hij noemde de bijeenkomst, die daar gaat komen een „praterij". Mr Sassen (K.V.P.) wees er op. dat juist de machtsver houdingen in Berlijn bepalend zullen zijn. „We hoeven ons dus niet klein te houden". De heer Geugjes voerde de Duitsers als wilde horden ten to nele en hij besloot met de kreet, dat Nederland het E.D.G.-verdrag nóóit zou nemen. Een opgetrommeld troep je op de publieke tribune die ove rigens niet overmatig was bezet ondersteunde hem met een applaus, dat echter weinig zin nad, omdat op dat moment de voorzitter de zitting als voor een korte pauze had onder broken. Professor Anema was de enige van de sprekers van gisteren, die in een korte, heldere redevoering de nood zaak van het verdrag verdedigde. En thousiast is niemand erover zei hij, maar dit is het enige tegenover de twee alternatieven:' een neutraal Duitsland, dat een vacuum zou zijn in Europa, of een Puitsland met een eigen leger. Geen van beiden zijn aan vaardbaar. De enige oplossing is: een defensiegemeenschap. In grote lijn toonde hij en passant aan, dat absolute souvereiniteit tegenwoordig door geen enkele mogendheid meer kan worden behouden. Zelfs de grootste staat heeft geen zelfstandig defensie-recht meer, omdat geen enkele staat zich zelfstan dig kan handhaven. Prof. Anema acht te het een principiële plicht om tot de defensiegemeenschap toe te treden, omdat beslissingen in deze gemeen schap alleen met algemene stemmen kunnen worden genomen. Iedere deel nemer heeft dus een doorslaggevende stem. EEN OUD Sovjet-leider, Matvei Sjkiryatof, is Maandagavond op 70-jarige leeftijd overleden. Sjki ryatof, die lid was van het cen trale comité der partij, wordt één van de weinige hoge functionaris sen genoemd, die in Rusland een normale dood zijn gestorven. VELE BRITSE electriciens, die na een staking van één dag weer op hun werk kwamen, werden gisteren terug gestuurd. Vandaag mogen zij pas de werkplaatsen weer binnenkomen. DE TEXELSE postboot vertrok gis teren zonder post uit Den Helder. Dit kwam doordat de chauffeur van de PTT-auto het sleuteltje van zijn auto niet vinden kon. EEN 63-JARIGE invalide man is gis termorgen in Enschedé om het leven gekomen. Toen hij thee wilde zetten vatten zijn kleren vlam. De man bleek niet meer gered te kunnen worden. ER BESTAAN plannen voor oprich ting van een nationaal monument ter nagedachtenis van dr A. Plesman, de overleden president-directeur van de K.L.M. Op het Haagse stadhuis zijn hierover al besprekingen gevoerd. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met vrywel overal droog weer. Over wegend matige wind uit Westelij ke richtingen. Zacht voor de tijd van het jaar. Vandaag: Zon onder 17.05 uur. Maan op 19.00 uur. Morgen: Zon op 8.36 uur. Maan onder 9.23 uur. mer had moeten komen en niet in „De Telegraaf". De heer Wendelaar meende, dat degenen die zich tegen het E.D.G.-Verdrag hadden verklaard, in Rusland een heel ander antwoord op hun vredesverlangen zouden heb ben gekregen. Men moet bereid zijn tot praten, steeds maar praten, doch tegelijkertijd moet men zich zo sterk mogelijk maken, zo zei hij. Over de verhouding tussen de E.D.G. en En geland maakte de heer Wendelaar zich, in tegenstelling tot de heer Ger- retson, niet ongerust. Wel vroeg hij: „Wat is er waar van de telkens op duikende geruchten over het terug trekken van de Amerikaanse troepen uit Europa?" Hij vroeg een antwoord op de vraag of voortijdig staken van een eventueel begonnen strijd, niet als verdragschennis moest worden be schouwd. De regering zou terzake de Kamer meer zekerheid moeten ver schaffen. Bij de bondgenoten zou zij een verklaring kunnen uitlokken. De heer Scbermerhorn (Arb.) sloot zich aan bij de vragen van de heer Sassen, die garanties voor de geza menlijke verdediging van het Neder landse grondgebied had geëist. Voorts zei hij, dat het Rusland niet gaat om het militaire aspect van de E.D.G. maar om het politieke. Overigens is er voor Europa geen keuze, aldus de ze spreker. Mr Sassen voerde nog aan, dat gezien de offers die West-Europa voor de gezamenlijke verdediging brengt, medezeggenschap vereist was in het doen en laten van de Angelsaksi sche troepen op het Europese vaste land. (Van onze parlementaire correspondent) £)E ZITTING van de Eerste Kamer, belegd om het E.D-G.-verdrag te behandelen, had gisteren een parlemen tair gezien sensationeel be gin. De communistische heer Brandenburg diende een ver zoek in tot een interpellatie over de prijsstijgingen en voor zitter mr. Jonkman stelde de veertig aanwezige kamerleden voor, het verzoek in te willi gen. Prof. mr. Rip maakte ech ter ernstige bezwaren. Ook zijn (antirevolutionaire) fractie is door de prijsstijgingen veront rust, maar het bedrijfsleven en de vakverenigingen houden zich ook al met dit punt bezig en bovendien past het meer bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting. Een an dere kwestie is nog, dat een interpellatie meer thuis hoort in de Tweede Kamer. Voorzit ter Jonkman had kennelijk de markt niet tevoren verkend, want toen hoofdelijk werd ge stemd, werd zijn voorstel om de interpellatie-aanvraag toe te staan met 22 tegen 18 stemmen verworpen! Tegenstemmers wa ren de KVP, de AR en de CHU met uitzondering van mr. Vixe- boxe. Op deze uitzondering na stonden rechts en links dus weers eens tegenover elkaar. Dat het moderne Japanse meisje haar Westerse zusters navolgt, blijkt wel uit deze foto: Japanse meisjes met windjack en hoofddoek omrin gen de Russische schaatskampioen op de korte afstand, in de hoop een handtekening los te krijgen, waaraan lurij Sergeyu, die we hier links zien staan, kennelijk met genoegen voldoet. De Russische schaatsers sloegen op de wereldschaatswedstrijden voor mannen te Sapporo (Ja pan) waar zij streden op de 1500, 10.000 en 5-000 meter geen slecht figuur. IAE TOP van de vulkaan Merapi gaat geheel schuil achter zwarte asre- gens. De gloedwolk. di deze vulkaan, de gevaarlijkste van Java en één der onbetrouwbaarste van geheel Zuid- Oost-Azië, Maandag uitstiet, is inmid- De antirevolutionnaire woordvoer der ging slechts op één détailpunt in, en wel dat van de geestelijke verzor ging van de Nederlandse troepen in de E.D.G. Volgens de huidige ver dragstekst zal geestelijke verzorging alleen plaats hebben, als de militai ren er zelf om vragen. „Degenen, die er niet om vragen hebben het harder nodig!" meende prof. Anema en hij vroeg de regering achter de groe ne tafel zaten de ministers Drees, Beyen, Luns, Staf, De Bruyn, Suur- hoff en de staatssecretarissen v d Berge en Kranenburg hieraan wat te doen. Maar mr Sassen (K.V.P.)die na hem hetzelfde onderwerp aanroerde was al tevreden gesteld door een me-' dedeling van minister Staf in de stuk ken, „dat de geestelijke verzorging zal geschieden op de wijze, zoals dit in Nederland is geregeld". Hieraan houdt mr Sassen de regering dan echter op de letter. Want, zo stelde hij waar schuwend: wij nemen dit hoogst ern stig. „En de regering gelieve deze term „hoogst ernstig" letterlijk te ne men!" De debatten bewegen zich voorts rond de vraag van de grondwettelijk heid van het verdrag („buiten twijfel" zeggen de staatsgeleerde senatoren), souvereiniteit en procedure-kwesties! zoals ze ook in de Tweede Kamer aan de orde zijn geweest. De heer Wendelaar van de V.V.D. opende het vuur op de C.H.-afgevaar- digde prof. Gerretson, „die met zijn bezwaren tegen de E.D.G. in de Ka- INBREKERS ROOFDEN KOSTBARE JUWELEN TN Parijs hebben inbrekers zich door drie winkels een weg gebaand naar een juwelierswinkel. Zij verdwenen met juwelen ter waarde van 200.000 gulden. Zij open den onder meer twee brandkasten met behulp van acetyleenbranders en ledigden de vitrines. Goedkope zaken lieten zij liggen. Opperhoofden uit geheel Spaans Marokko zijn opgeroepen te Tetoean bijeen te komen. Men achtte het mo gelijk, dat de bedoeling is de huidige sultan van Marokko te loochenen en trouw te betuigen aan zijn voorgan ger, Sidi Mohammed ben Joessef. In Franse ambtelijke kringen werd ge zegd. dat Frankrijk de bestaande ver dragen „met alle middelen die te zij ner beschikking staan", zal verdedi gen. "WOLGENS betrouwbare kringen te v Parijs bereidt de kalief van Te toean zich er op voor in opstand te komen tegen het gezag van de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Moe- lay Arafa. De kalief, Moelay Hassan, zal zich tot sultan uitroepen of beweren, dat hij de enige wettige vertegenwoordi ger van de afgezette sultan, Sidi Mo hammed ben Yoessef, is. Tetoean ligt in Spaans-Marokko. Frankrijk moet volgens de bestaande verdragen het gezag van de sultan van Marokko zowel over Frans- als Spaans-Marokko handhaven. Sidi Mohammed ben Yoessef werd in Augustus afgezet, omdat hij de an ti-Franse Marokkaanse nationalisten zou hebben gesteund. De kalief van Tetoean heeft geen trouw aan de nieuwe sultan gezworen en de gebe den in de moskeeën in Spaans Ma rokko worden nog steeds uitgesproken uit naam van de voormalige sultan. Franse functionarissen vrezen, dat de Spaans-Franse betrekkingen door TJOEWEL de geheimhouding rond het overleg der kleine commissie te Willemstad nog onverminderd geldt bestaat er toch de algemene in druk, dat dit overleg minder gericht is op juridische zekerheden dan op practische politieke mogelijkheden. De noodzakelijkheid is gebleken 't zelfbeschikkingsrecht voor de staten leden op één of andere wijze op te nemen in het statuut. Het voorzetten dels nog door andere gloedwolken en enkele lavastromen gevolgd. De lavastroom baant zich een weg langs de Noordelijke vulkaanhelling en buigt dan af naar het Westen, door de Apu-vallei. De evacuatie van dui zenden mensen, die in normale tijden de hellingen van de vulkaan bewonen is in volle gang. Of het aantal slacht offers nog is toegenomen kan niet be paald worden. De mensen, die uit het bedreigde gebied zijn gevlucht spreken van „honderden" maar ook van „enkele tientallen" doden. Men hoopt echter, dat de ramp een be perkte omvang zal hebben. Maanden geleden hadden de geleerden reeds uitgemaakt, dat de Apu- en de Tru- tingvallei de meest bedreigde streken zouden zijn en inderdaad baant de vernielende gloedwolk zich nu een weg door de Apu-vallei. Men heeft in lange tijd in het gebied van de top van de vulkaan geen directe tempera- tuursmetingen kunnen doen, maar in twee lager gelegen observatieposten mat men indertijd temperaturen tot 900 graden Celsius. Op de hellingen van de vulkaan wonen twee millioen mensen. VANDAAG: TAE INDISCHE bewakingstroe- pen in Korea zullen van daag de 22.000 anti-communisti sche krijgsgevangenen aan de geallieerden overdragen, die hen op 23 Januari in vrijheid zullen stellen. Daar de Noordelijken intrekking van het plan om de gevangenen over te dragen hebben geëist, zullen de krijgsgevangenen die de zijde van de communisten hebben geëist, voorlopig nog onder Indische bewaking blijven. Aan gealliëerde zijde is alles voor de ontvangst gereed, doch de commu nisten hebben generaal Thimaja ge vraagd zijn besluit te herzien. Zij verklaarden toen echter niet nadruk kelijk dat zij zouden weigeren hun gevangenen (een aantal Zuid-Korea- nen, Amerikanen en één Brit) in ont vangst te nemen. P Maastricht is Maandag op 44-jari- ge leeftijd mevrouw C. H. uit Heer die Donderdagmorgen het slachtoffer van een aanslag is geworden, over leden. Zij werd die Donderdagmorgen met ernstige verwondingen aan het hoofd in de'gang van haar woning gevon den. Een zekere L. uit Maastricht wordt er van verdacht de aanslag te heb ben gepleegd. Hij is vroeger verloofd geweest met de oudste dochter van het echtpaar H. en hoewel de verlo ving reeds lang is verbroken, maak te L. het volgens de politie de fami lie en het meisje nog voortdurend lastig. Er bestaan aanwijzingen, dat hij op de bewuste morgen in de na bijheid van de woning van de fami lie H. is geweest en dat hij bedrei gingen tegenover de familie heeft ge uit. Sindsdien schijnt hij naar Bel gië te zijn uitgeweken. HET Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is een wetsontwerp ingediend op grond waarvan het Amerikaanse burgerschap zal worden ontnomen aan een ieder, dié schuldig worden bevonden aan verraad of sa menzwering om de Amerikaanse re gering met geweld omver te werpen. Het ontwerp is door het departe ment van Justitie opgesteld. Het legt een verzoek van president ten uitvoer. van het nu begonnen overleg, te Pa ramaribo, schijnt vrijwel zeker te zijn. een eventuele stap van de kalief van Een datum is nog niet genoemd. De Tetoean ernstig te lijden zullen heb ben. De kalief zou door de Arabische Liga worden aangemoedigd. Het doel zou zijn de nationalistische activiteit in Frans-Marokko te stimuleren. Surinaamse en Nederlandse delega ties stellen zich voor wat betreft de Arubaanse wens tot afscheiding, op het standpunt, dat dit geen kwestie voro de kleine commissie is. TK HOOP, dat de conferentie van "-1 Berlijn in drie weken beëindigd zal zijn. Er kan veel werk verricht worden, maar alles hangt af van de houding der communisten". Dit zei de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, gisteren op zijn persconferentie. Dulles voegde hieraan toe, dat het Westen de bevrijding van Oostenrijk (Van onze speciale verslaggever). P)E SCHAAPHERDER WAS NIET SPRAAKZAAM. Daar had hij Dinsdagmiddag, toen hij met zijn kudde van honderdtwintig dieren in de nabijheid van Fijnaart vertoefde, om precies te zijn in de weide van de landbouwer Kees Dane, alle reden voor, want de oude man, die daaromtrent drie-en-tachtig jaar moet zijn, werd in zijn gedachten ge- striekt door de blijde gebeurtenis, die deze middag zijn kudde op hon derd-twee-en-twintig dieren bracht. De schaapherder had niet veel tijd om te praten, maar toen een breedgeschouderde landbouwerszoon de twee lieve, pikzwarte diertjes veilig onder zijn armen nam en er mee wegwandelde om ze gedurende een paar dagen in de stal te zetten, zodat de beestjes beschut zouden zijn tegen de gure Noord-Westerwind, toen glimlachte de oude man zeer mild en wilde hij wei iets vertellen over zijn bonte en merkwaardige leven. ]AE SCHAAPHERDER kende zijn naam niet. Hij wist al evenmin waar en wanneer hij werd geboren. Hij vond dat van de meest onderge schikte betekenis en hij wenste er ook niet verder over te praten. Het enige, waarvan hij op de hoogte was, hield verband met zijn kudde, waarover hij uren zou kunnen spreken, want hij stak het niet onder stoelen of banken, dat hij veel van zijn dieren hield. De herinnering van de man was niet zo levendig meer. Hij vertrok uit Drente toen het nog zomer was en de zon hoog aan de hemel stond. Hij ver trok er welgemoed, ongeschoren, zo als altijd. Hij trippelde van boerderij tot boerderij, elke dag tien of meer kilometers verder. Hij sneed door de provincie Overijssel, nagestaard door de kinderen, die deze vreemde man op zijn even vreemde tocht door het land soms uren vergezelden. De her der. een stuk, dat zo maar uit elk willekeurig museum kon weggelopen zijn, daalde af in Gelderland en ver scheen zo in Noord-Brabant met het vaste plan via Klundert, Willemstad, Fijnaart en Dinteloord naar de Zuid westhoek af te dalen en vandaar op weg te gaan naar Middelburg, het einddoel van zijn rondtocht. Dat alles viel op te maken uit de weinige zinnen, die de man in het midden bracht. Hij had het te druk met zijn onwillige hond, die voortdu rend in strijd, was gewikkeld met een van zijn dieren, hen opjagend en weer bij de kudde voegend, die na een van die hoestbuien van de hond meer ge leek op één compacte massa wol, dan op een stelletje individuele schapen! ZWERVERSLEVEN IAE ZWERVER had niet veel te ver- tellen, maar een kleine sluier van zijn hoogst merkwaardige en interes sante leven werd toch door hem ge licht. De herder zei, dat hij sinds zijn jeugd temidden van de schapen had geleefd. Alleen bij wijze van uitzon dering was hij er nu eens op uitge gaan om een geheel andere streek van het land te zien. Hij was nog nooit tevoren in de provincie geweest en van Zeeland had hij alleen in de ver te horen spreken. Reeds in de vroege morgenuren, als de zon nog niet is opgestaan, begeeft de herder zich te midden van zijn troep. Hij verzamelt de kudde en trekt er mee de wei in om niet terug te keren voordat de avond valt en de wolken bezit geno men hebben van de hemel. Het is dan nog lang niet altijd zeker of de her der zich verwijdert van zijn dieren. Het kan gebeuren, dat een van de beesten ziek is en bijzondere verzor ging nodig heeft. Het kan ook gebeu ren. dat de herder geen slaapschuur heeft gevonden en hij dus met zijn schapen naar bed moet gaan. Hij vindt dat niet erg, want hij behoeft slechts een groot stuk zeil uit te leggen, er op te gaan liggen en de dieren maken hem het leven dan wel warm. De zwerver had nu lang genoeg ge sproken. Hij keerde terug naar zijn troep. Hij schold opnieuw tegen de hond, die even blafte en die alle die ren weer opnieuw tesamen bracht. De herder-zonder-naam keek uit naar de volgende weide. Hij veegde even door zijn woeste baard en hij trok het touw, waarmee hij zijn jas om het midden snoert, wat vaster aan. Zijn bruine en radicaal versleten hoed nam hij af en.... hij ging verder QP HET eilandje Schiermonnikoog is een groot dier aangespoeld, waarvan men vermoedt, dat het een zgn. „butskop" is. Een butskop is een soort van tand walvis, een vraatzuchtig dier, dat 6 a 9 meter lang wordt. Het aangespoel de dier is ongeveer 7 meter lang. Vandaag zal een deskundige uit Leiden zich naar Schiermonnikoog be geven om de vondst nader te onder zoeken. eist. Duitsland kan herenigd worden door het houden van vrije verkiezin gen. Het is echter noodzakelijk, dat de Sovjet-Unie in deze meegaat. Naar aanleiding van een opmerking, dat Engeland zich volgens geruchten, al had neergelegd bij een mislukking van de herenigingspoging, zei Dulles, dat Amerika alles in het werk zal stellen om de hereniging te bewerk stelligen. Tijdens de conferentie te Berlijn zal Dulles met zijn Sovjet-col lega. Molotov, spreken over president Eisenhowers plan voor een atoom bank. Dulles zal morgen naar Berlijn ver trekken. Als de Oostenrijkse kwestie in bespreking komt, zal de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Za ken, Figl, in Berlijn verschijnen, om te vragen om de spoedige sluiting van een vredesverdrag. pEN ZWITSER hoeft aan de West- duitse Bondsdag een borstbeeld van Bismarck ten geschenke gezon den, dat niet alleen vreugde, doch ook moeilijkheden met zich heeft ge bracht. Sedert Bismarck in het Bondsdag gebouw prijkt wordt er voor geijverd om de koude zakelijkheid van het gebouw door een historische noot op te warmen. Veel afgevaardigden vin den, dat niet alleen Bismarck in het gebouw moet prijken, doch ook de na hem komende rijkskanseliers. De moeilijkheden beginnen dan reeds bij Hindenburg. Over von Papen en Hit- Ier valt natuurlijk helemaal niet meer te praten TAE VIETNAMESE Regering heeft plannen ingediend, om de sterk te van het leger te verhogen van 200.000 tot 280.000 man in dit jaar. Naar verluidt zal de Franse minis ter van Defensie. René Pleven, de volgende maand een bezoek aan Indo- China brengen. Oprukkende Franse troepen leve ren zware strijd om de stad Thakhek op de Vietminh te heroveren. Slaagt de Franse aanval, dan zullen de ri vierverbindingen tussen Noord- en Zuid-Laos hersteld kunnen worden. fyJET HELE wasmanden moe ten in het Westduitse gréns- 'camp Friedland bij Goettingen 1e huwelijksaanzoeken aan te ruggekeerde krijgsgevangenen worden weggegooid. Nu regel matig transporten krijgsgevan genen uit de Sovjet-Unie in het kamp worden gevoerd, wordt plotseling het nog altijd bestaande vrouwenoverschot in de bondsrepubliek op een merkwaardige wijze duidelijk. Duizenden vrouwen, meestal oorlogsweduwen, schrijven aan de kampleiding, dat zij bereid zijn met een teruggekeerde ge vangene in het huwelijk te treden.

de Stem | 1954 | | pagina 1