NIEUWVLIET EERDE „soldaten- dijkwerkers WALCHEREN Z-VLAANDEREN za Zl Aparte lijsten voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de eilanden ZEEUWSE K.V.P, STELDE Muz Snoep voor Oostenrijkse jeugd Hoofdplaat installeerde pastoor Deenen VERKIEZINGSRAAD SAMEN Schuur met grond in Koudekerke moet f 6000.- kosten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 JANUARI 1954 Voor zonen van „Johan Willem Friso" NIEUWE SCHOOL KREEG NAAM VAN INFANTERIE-REGIMENT Opening door officieren Wees kieskeurig kies.. Ar onaf Beroepstoneel naar Hulst Eer en waak zaamheid Hartelijke hulde voor nieuwe herder Drukbezochte receptie De K.V.P. en de Statenverkiezingen Proef stemming op 21 Februari DE. Verkiezingsraad der K.V.P., ln 't leven geroepen voor de Statenver kiezing heeft het besluit genomen om aan die verkiezing deel te nemen met twee lijsten: één voor Zeeuwsch-Vlaan deren en één voor de Eilanden. Dit is een verstandig besluit, wat aan veel onaangename wrijvingen een eind maakt. Voor de komende Statenverkiezing Middelburg afwezig R. K, BOERINNENDAG TE OOSTBURG MIDDELBURG OUDHEIDKUNDIGE VONDST Mr N. Sikkel overleden De oesterverzending in 1953 Nog een Statenlid, dat niet terugkeert Geen eenstemmigheid van B. en W. B. VLISSINGEN WEER TERUG NAAR HET HOGE NOORDEN AXEL AGENDA HEDEN MORGEN „EXPI WIL C Eer dan B. en W groot sell TWEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN, en daarvan uitgerekend nog de kleinste gemeente Nieuwvliet, is er het eerst bij geweest 0111 de militairen die in die eerste en moeilijkste Februaridagen van 1953 hun krachten gaven om Zeeland's dijken te helpen herstellen en versterken, in een blijvend symbool te danken en te eren. Zaterdagmiddag is in Nieuwvliet n.l. een nieuwe lagere school ge opend en dit feit zou misschien behalve voor Nieuwvliet zelf - niet zo opmerkelijk geweest zijn als die nieuwe school niet was genoemd naar het infanterie-regiment „Johan Willem Friso" uit Den Bosch. £)e jongens van dit regiment hebben in West- en ook in Oost Zeeuwsch- Vlanderen dagen en nachten lang ge sjouwd en het is voor een groot deel mede aan hen te danken dat de ramp voor Zeeuwsch-Vlaanderen een nog tamelijk gunstig verloop gehad heeft. Toen Nieuwvliet, dat in die dagen achter zijn bedreigde zeedijk in angst zat en de hulp van de infanteristen dan ook met enthousiasme begroette een naam voor zijn nieuwe school moest zoeken opperde een raadslid 't idpe de jongens van dat regiment te enen door de school de naam van „Johan Willem Friso school" te geven. Dit denkbeeld sloeg in, want het was wel een van de beste vormen om de dankbaarheid van de bewoners je gens de soldaten en hun officieren te tonen. Zo kon het dan Zaterdag gebeuren dat een kapitein der infanterie, de heer G. H. H. Schroder, een school opende. Het was een groot en geva rieerd gezelschap dat in de Stads herberg verzameld was. Het lid van Ged. Staten, de heer A. Smout, de waarn. hoofinspecteur van het l.o. uit Den Haag, de heer Tazelaar, de inspecteur van Zeeland de heer A. Leenhouts en daarnaast de dijkgraaf van het Vrije van Sluis, de heer C. M. v. d. Broecke vormden met nog talloze andere gasten een gezelschap dat drie totaal verschillende „kasten" vertegenwoordigde: besturende over heid, leger en onderwijs. NIET PRATEN; POETSEN! Madat burgemeester J. C. Everaars uitvoerig had uiteengezet om wel ke reden-v> men de nieuwe school al dus gedoop, had en er daarbij uit drukkelijk op had gewezen dat men bedoelde hiermee tevens de mannen van het regiment ...Menno van Coe- hoorn" te eren (een school kan nu eenmaal geen twee namen dragen!) kreeg kapitein Schroder het woord èn de sleutel van de school. Naar hij zei, plegen de zonen van „Johan Willem Friso" als echte Noor delingen weinig spraakzaam te zijn, zodat hij het maar in korte kernach tige zinnen deed. Na gemeentebestuur van Nieuwvliet en de bevolking be dankt te hebben voor de gastvrijheid die aan de soldaten is verleend in die dagen welke de sjouwende mili tairen aan de dijken op hun beurt als een weldaad ondergingen be tuigde de kapitein zijn instemming met de martiale term „niet praten, maar poetsen!" om daarmee tot de f Advertentie) Vitamine v tandpasta UUU E R.UA B R I E K C N .HILVERSUM opening van de school over te gaan. Nadat hij, toen het gezelschap bij het fonkelnieuwe gebouw was aange komen de naam van de school had onthuld, lieten de schoolkinderen op timistisch gestemd hun ballonnetjes los. Ze schenen echter erg lang ge wacht te moeten hebben, want het merendeel wilde bij gebrek aan gas niet best omhoog, hetgeen het enthou siasme echter slechts ten goede kon komen. Na de bezichtiging van de school werden in de Stadsherberg nog ver schillende toespraken afgestoken. Puck speelt „Een vrouw en een klip UAONDERDAG a.s. zal het beroeps toneelgezelschap Puck in het bios coopgebouw te Hulst een opvoering geven van het blijspel „Een vrouw en een klip". Deze voorstelling is een onderdeel van het dit seizoen wel zeer goede- programma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" te Hulst. Nu de vele toneelliefhebbers in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen één der helaas weinige gelegenheden tot het zien van beroepstoneel wordt gebo den, zal er ongetwijfeld grote be langstelling voor deze opvoering be staan. Het gezelschap „Puck" heeft wel een zodanige reputatie dat het overal volle zalen trekt. Hoeveel te meer dus wel in het „toneelland" Zeeuwsch-Vlaanderen. Het blijspel van Jaap Maarleveld „Een vrouw en een klip" is een bij zonder charmant en ook spannend stuk, waarmee „Puck" talrijke zeer gunstige beoordelingen oogstte. Na de opvoering zullen speciaal voor de bezoekers extra bussen rijden naar St. Jansteen, Koewacht, Axel, Terneuzen en naar Kloosterzande via Lamswaarde. t J DEHALVE kapitein Schroder hadden nog meer militairen de J ipening van de Nieuwvlietse school willen bijwonen. Het is wel merk- waardig dat ze juist werden ver- hinderd door de storm die Zater- 1 dag woedde en die-de legeronder- delen weer waakzaam deed zijn. Op de dag waarop ze geëerd wer- den voor hun krachtdadige hulp na de stormramp, toonden ze juist J die eer waard te zijn door een t gezellige dag te ontberen tenein- de zo nodig wéér paraat te kun- nen zijn. Kinderen in Stavenisse hielden inzameling ^ELF in 1953 een ramp meegemaakt hebbende en weterde, dat snelle hulp dubbele hulp betekent, heeft de jeugd van Stavenisse in enkele uren tijds een inzameling van versnaperin gen voor de getroffen kinderen in Oos tenrijk gehouden. De opbrengst was ongeveer 400 chocoladerepen, rollen zuurtjes en der gelijke. Versnaperingen zullen via het Jeugd-Rode-Kruis Nederland naar Oostenrijk worden gezonden. rtNDER zeer grote belangstelling werd de nieuwbenoemde pastoor H. Deenen, voorheen kapelaan te Ginneken, op plechtige wijze geïn stalleerd in de R. K. Kerk van de parochie van de H. Eligieus te Hoofd plaat. Hij werd daartoe afgehaald door het R. K. Kerkbestuur, het R. K. Armbestuur, het Gemeentebestuur, vertegenwoordigers van alle paro chiale verenigingen, zangkoren en bruidsmeisjes. Burgemeester J. F. C. Temmerman sprak namens gemeentebestuur en be volking het welkomstwoord. Hij hoopte in de toekomst prettig en goed te mogen samenwerken. Pastoor Deenen dankte de sprekers. Hij hoopte gelukkig te leven, maar verzekerde in de eerste plaats te zijn gekomen voor het geluk van de aan hem toevertrouwde parochianen. Tijdens de drukbezochte receptie werden door bruidjes bloemen aange boden namens het personeel en kin deren der R. K. Josephschool, het Wit-Gele Kruis, de Katholieke Actie, het zangkoor en de E.H.B.O.vereni- ging. De aanbieding namens voor noemde school werd met een treffend door twee meisjes gehouden voor dracht verricht. Door 't met vlaggen versierde dorps centrum ging de stoet, waarbij zich familieleden en vele geestelijken uit de naaste omgeving en van elders aan sloten, naar de prachtig versierde kerk. De installatie werd in de volledig bezette kerk verricht doo.' Deken A. Lievegoed van het dekenaat Aarden burg. De officiële getuigen waren de pastoors J. van Kampen te Terneu zen en E. Doens uit Ginneken. GELUKWENSEN rxeken Lievegoed hield de predica- tie waarin hij pastoor Deenen gelukwenste met zijn benoeming en met de hem toegewezen bloeiende en volgzame parochie. In zijn geluk wens betrok hij familieleden en pa rochianen. In het bijzonder wijdde hij aandacht aan het pastoraat, de priesterlijke waardigheid en de ver houding tussen parochianen en gees telijke herder Hoofdplaats zangkoor werd tijdens de plechtigheid door zangers uit de parochie Ginneken, die op deze wij ze hun medeleven met hun scheiden de kapelaan wilden betonen Na afloop sprak de oudste kerk meester, de heer H. J. Cammaert me de namens de parochianen woorden van welkom tot de geïnstalleerde pas toor. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen verwacht men zeven zetels wat nogal optimis tisch is en voor de Zeeuwse eilan den drie. De twee eerste plaatsen op de Z.-Vl. lijst worden gereserveerd voor de des kundigen, de derde en vijfde plaats zijn bestemd voor candidaten uit W. TNE Rijkskieskring Middelburg der K.V.P. heeft, zoals reeds in het kort werd gemeld, op een bijeenkomst in De Korenbeurs te Goes de Verkiezingsraad voor de a.s. Statenverkiezing vastgesteld. Zonder slag of stoot is dit niet ge beurd, omdat de tegenstellingen tussen Zeeuwsch-Vlanderen en de Eilanden nogal eens te scherp aan het licht kwamen. samenstelling van de Partijraad be sproken en aan de afgevaardigden naar de Partijraadsvergadering met een vrij mandaat toevertrouwd. De heer Blommaert wees nog op de vervelende omstandigheid, dat de zg. Duw-premie in Z. VI. niet wordt gege ven, omdat er geen werkloze bouw vakarbeiders zijn. De voorzitter zei, dat dit de aan dacht heeft. jV/Tet een enkel woord opende mr dr Mes de vergadering, waarop alle afdelingen, behalve Middelburg, pre sent waren en stelde direct de verdere behandeling van het Ontwerp-regle- ment op de voorbereiding der Staten verkiezingen, aan de orde, omdat men daar op de voorlaatste vergade ring niet geheel klaar mee was ge komen. van de Verkiezingsraad. Volgens het van de verKiezingsraad. Volgens het ontwerp zouden de aantallen leden der afdelingen daarin een woordje meespreken, maar de kring Hulst diende een amendement in om de Ver kiezingsraad samen te stellen uit een dubbel Kringbestuur. Zeeuwsch-Vlaanderen was daar in zijn geheel voor en de Eilanden ble ken unaniem tegen en omdat in het bestuur zich dezelfde controverse voordeed, werd het amendement met 32 tegen 27 stemmen aanvaard. Van de twaalf leden waarmee nu het bestuur moest worden uitgebreid om de Verkiezingsraad te vormen, waren er al zes aangewezen. Namens de Zeeuwsch-Vlaamse Sta- tenkringen werd nu bekend gemaakt, dat zij van de zes overige plaatsen er vijf opeisten, nl. drie voor Hulst en twee voor Sluis. Dit wekte nogal ont stemming bij de afgevaardigden van de Eilanden, die zich daarom zo goed als allemaal van de stemming voor de vijf eerste plaatsen onthielden; alleen aan de stemming over de'zesde plaats namen zij en bloc deel. Wordt een van de leden van de Ver kiezingsraad candidaat gesteld, dan moet hij worden vervangen door een ander lid van zijn afdeling. Het gehele ontwerp-reglement werd nu, op een onbeduidende wijziging na, goedgekeurd. DE PARTIJRAAD Dij een bespreking over de komende D Partijraad werden enkele amende menten van de kring Emmen over de WAARSCHUWINGEN Dij de rondvraag drong ir Dikotter (Terneuzen) aan op een tijdig doorsturen van de stukken aan dege nen die er mee te maken hebben, wat hem toegezegd werd. De heer J. Roose (Goes) waar schuwde het bestuur, dat indien de candidatenlijst geen andere samen stelling krijgt dan die waartoe men geneigd schijnt, de afdeling Goes, uit genomen voor de kop, daar weinig in teresse voor zal hebben. Hij veroor deelde het aan de dag getreden re gionalisme dat niet anders dan onge wenste tegenstellingen met al haar gevolgen zal veroorzaken. De heer P. Raas Cs Heerenhoek), bracht als zijn mening naar voren, dat bij uitsluiting van vertegenwoor digers der arbeiders, in die kringen weinig enthousiasme zal kunnen wor den opgebracht en het gevaar voor dissidentisme acuut wordt, wat tot een debacle zou kunnen voeren. 'N ERNSTIG BEROEP Z.-Vlaanderen en de eerste voor die uit het Oostelijk deel. Op de lijst der eilanden is de twee de plaats voor een Z.-Bevelandse can didaat: de derde voor een Walcherse; de vierde weer voor een Bevelandse en de vijfde voor een Zierikzeese. Op 13 Febr. zal de Verkiezingstand de deskundigen aanwijzen en advise ren omtrent de overige plaatsen. Op 21 Februari wil men dan de proefstem- ming houden. UYE JAARLIJKS te houden R. K. Boerinnendag is voor dit jaar vastgesteld op 26 Januari in de Kath. Kring te Oostburg. Voor de eerste maal zal deze dag begonnen worden, met een H. Mis, om 10 uur, opgedragen door de Kring adviseur Deken A. Lievegoed. Daarna zal door Pater van Acker een conferentie worden gehouden over: „De achteruitgang van het gees telijk leven". De deelnemers zullen in de gelegenheid gesteld worden tot het gebruiken van een koffiemaaltijd. Na de pauze zal men een bespre king houden, over het onderwerp: „Onze medewerkring aan de vooruit gang van het geestelijk leven", welk onderwerp in discussie wordt ge bracht. T ijdens herstelwerkzaam heden "TTJDENS de herstelwerkzaamheden aan het zjjkanaal Sluiskil-Axelse Sassing zijn twee arduinen stenen ge vonden, elk metende ongeveer 1.30 lengte bij 1 meter breedte en ca. 15 c.m. dikte. Deze platen wegen naar schatting ieder ongeveer 520 k.g. De ze zware gevaarten zijn fraai bekapt. Op de ene plaat is uitgebeiteld de Hollandse leeuw met pijlenbundel en zwaard, waarnaast speren, vlag, trom mel en lauwerbladen, terwijl op de andere op een schelp het jaartal 1789 is uitgekapt met daaronder een ge broken rad en versierselen. Vermoedelijk zijn de stenen bij het bouwen van een afwateringssluis daar geplaatst en later bij het graven van de verlenging van het kanaal naar Hulst aan weerszijden van het nieuwe kanaal verplaatst. Overwogen wordt om deze stenen op de groenstrook van het plein van de Sassing te plaatsen. "TE Heemstede is overleden mr. H. J. G. Sikkel, sinds December 1949 Officier van Justitie bij de Haarlem se Arrondissementsrechtbank. Van 1925 tot 1938 was de heer Sikkel eerst als ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie en later als waarnemend Of ficier van Justitie werkzaam te Mid delburg. Aanmerkelijke vermindering U)E VERZENDING in 1953 bedroeg 16,829.328 stuks. In 1952 wat dit totaal 19.166.217 stuks. Alzo een ver mindering van bijna 2 1/2 oesters. In hoofdzaak is deze vermindering ontstaan in de le helft van 1953 en wel als gevolg van de ramp op 1 Februari. Gedurende 15 dagen na de storm was het vissen en verzenden van oesters verboden, terwijl daarna door vervoersmoeilijkheden en de ver keerde voorstelling in België, het sei zoen totaal verliep. Het 2e halfjaar 1953 geeft een vermindering te zien van 600.000 stuks. Velen zijn de me ning toegedaan dat er een vermeerde ring zou zijn geweest indien het Be drijfschap de export van de kleinere soorten niet had verboden Bij gele genheid van de feestdagen had men hiervoor grote orders uit België kun nen verwachten. Ook de invoer uit Denemarken en het late openen van het seizoen- zijn van invloed geweest op de teruggang in het 2e half jaar van 1953. DEHALVE de heer Poppe uit Graauw heeft nu ook de heer Govaert uit Groede, aan het bestuur van de K.V P. in de kring Middelburg bekend gemaakt, dat hij een nieuwe candida- tuur voor de Prov. Staten meer kan aanvaarden, daar overdrukke werk zar.mheden hem dit beletten. EN VV. van Koudekerke hebben de raad medegedeeld, dat zij het niet helemaal eens kunnen worden over de aankoop van 'n schuur met de nodige grond voor verbreding van de Tramstraat. Een minder heid in het college vindt de vraagprijs, f 6000.alleszins billijk en is van oordeel, dat de gemeente, nu op deze wijze een verantwoorde sa nering van een bestaande, ongewenste, toestand kan plaatsvinden, tot aankoop dient over te gaan r\e voorzitter sprak de dringende hoop uit, dat men, ondanks teleur stellingen, eensgezind zou willen mee werken bij deze verkiezing opdat de K.V.P.-fractie in de Staten een be langrijke plaats kan blijven innemen. Spr. deed een ernstig beroep daartoe op alle afgevaardigden. „Er hangt meer van af, dan u denkt." Tenslotte dankte spr. allen, die tot de vlotte afwerking der agenda had den bijgedragen. De heer A. Cijvat, eigenaar van de schuur, wense die te verbouwen, hetgeen echter betekenen zou, dat de verbreding niet kon doorgaan. Onder handelingen tussen hem en B. en W. leidden ertoe, dat de heer Cijvat schuur en grond wilde verkopen voor f 6000.De gemeente zou dan de beschikking krijgen over ca. 220 m2 grond, aan de zijde van Cithershill 5 meter en aan de Tramstraat 1.65 meter breed, alsmede over de oude schuur, die op de hoek staat. Tegen de heer Cijvat is gezegd, dat hij bij ev. ver koop de beschikking verkrijgt over een nieuwe schuur, te bouwen aan de Noordzijde van zijn woning, terwijl hij in het andere geval slechts een gerestaureerde schuurt krijgt. Naar de mening van de heer Cijvat zal het verschil tussen de kosten van her bouw en nieuwbouw inderdaad 6 mille bedragen. De minderheid vóór aankoop zegt, dat, wanneer de gemeente vroeger of later de grond persé moet hebben, zij zich grotere uitgaven zal hebben te getroosten dan nu het geval is, maar de meerderheid, die in beginsel overi gens niet ongenegen is het voorstel tot aankoop te doen, heeft tegen het bedrag overwegende bezwaren. Indien de woningbouw in Koudekerke krach tig voortgang zou hebben (hetgeen b. v. mede een gevolg zou kunnen zijn van industrievestiging, waarmede een een begin wordt gemaakt, nu in de vroegere remise van de Stoomtram Walcheren een machinefabriek wordt gevestigd), zou er misschien enige aanleiding kunnen betaan tot aankoop van schuur en bijbehorende grond. En voor een ev. uitbreiding van Cithershill kan een strook van het bestaande schoolplein worden ge bruikt. UITVOERING „EXCELSIOR" In de grote zaal van het „Schut tershof" gaf de Middelburgse muziek vereniging „Excelsior" haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs en belang stellenden. De directeur der vereniging, de heer J. J. Laroes, sprak een kort openings woord en bood de heren A. Broodman. C. Hendrikse en A. v.d. Weele een klein geschenk aan. Dpzc heren waren 25 jaar lid van het muziekgezelschap. Hierna voerde het gezelschap van Siem Nieuwenhuyzen ..De nieuwe ca priolen van Baron Kneut" op, een blijspel in drie bedrijven. Een gezellig bal onder leiding van de heer J. Geers. met muziek van „The Constallations" besloot de avond. Excursie Zaterdagmiddag was voor het PZEM-personeel, de gelegen heid opengesteld de Centrale Zeeland te Vlissingen te bezichtigen. Onder lei ding van een aantal deskundigen op Werktuigbouwkundig- en Electriciteits- gebied werd een rondwandeling door het fraaie gebouw gemaakt, waarbij de opstelling en werking der verschil lende machines en apparatuur od dui delijke wijze werd verklaard. De be langstelling voor deze tweede excursie was buitengewoon gtoot. ETHIOPIë, LAND MET EEN GROTE TOEKOMST Voor de Kon. Veren, „Oost en West" hield de heer K. J. Junius Ingerman in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" een causerie met licht beelden over Ethiopië. De heer Junius wees op de goede naam, welke de Nederlanders er in korte tijd hebben veroverd. De Negus dweept geweldig met de onzen. Voor jonge Nederlanders ligt hier dan ook een grote toekomst. Toegelaten in Tthiopië worden echter alleen zij, waarop werkelijk niets valt aan te merken. Van een rassenhaat, zoals die in het Engelse deel van Zuiud-Afri- ka valt op te merken, is hier geen sprake. Tussen blank en bruin of bruin en blank bestaan hier geen ver- schilen. Voor de koffiecultuur is dit een ide aal land. De koffie uit Ethiopië wordt tot de beste van de wereld gerekend. Op sommige plaatsen groeit de koffie zelfs in het wild. De eerste suikerfabriek draait op volle toeren en voorziet geheel Ethi opië van suiker. Tot het stichten van meerdere suikerfabrieken zal spoedig worden overgegaan, opdat de uitvoer van dit product kan worden overge gaan. De leiding van deze fabriek komt in Nederlandse handen. De Noren zijn begonnen met de aanleg van stuwdammen, teneinde het land van electriciteit te voorzien. Ook onze landgenoten zullen een derge lijk project onder handen gaan nemen. Sinds Eritrea aan Ethiopië is toe gevoegd, beschikt het land over een aantal goede havens, die ook al weer door Nederlanders bedrijfsklaar en in gericht worden. HOOFINSPECTEUR M. DE VALK WERD GEHULDIGD. Op waarlijk grootse wijze is Zater dagmiddag de hoofdinspecteur van politie, M. de Valk, gehuldigd van wege het feit, dat hij 40 jaar geleden in overheidsdienst trad." De jubilaris hield, met zijn vrouw en kinderen, 'n receptie in het Chr. Militair Tehuis aan de Zuidsingel en daar kwam een paar uur achtereen een bijna onafge broken stroom van vrienden en be kenden de heer De Valk feliciteren met dit gedenkwaardige jubileum. De commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, hield een korte toe spraak tot de jubilaris, waarin hij hem schetste als een politieman met uitzonderlijke gaven, die b.v. over een zeer uitgebreide en parate wetsken- nis beschikt en hoegenaamd alle voor schriften uit z'n hoofd kent. Dhr. Re neman noemde het 'n goede daad van wijlen burgemeester Walré de Bordes in 1940 de heer De Valk te hebben benoemd. Het merkwaardige daarbij was, dat er toen voor de nieuwbe noemde politieman een rang moest worden gemaakt. Dat werd: hoofd agent met de persoonlijke rang van adjunct-inspecteur, een rang, die nog nimmer een Nederlands politieman de zijne heeft mogen noemen! De com missaris dankte de heer De Valk zeer hartelijk voor al hetgeen hij in het belang van de gemeenschap heeft ge daan en bood hem namens het gehele personeel een electrische klok aan. De heer De Valk heeft daarna enkele dankwooorden gesproken. ZILVEREN DIENST JUBILEUM BIJ P.Z.E.M. Zaterdag j.l. was het 25 jaar gele den, dat de heer A. Tilroe, Klerk le klas ten kantore van de N.V. P.Z.E.M. bij dat bedrijf in dienst trad. De di recteur, ir. T. Michielsen kwam de ju bilaris te zijnen huize gelukwensen en bood hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. De Chef Stroomver- koop, de heer p. Hoefkens, wenste namens de afdeling geluk en bood hem een fraai bloemstuk aan. De Voorzitter der Personeelsvereniging, de heer C. van Hoek, sprak eveneens gelukwensen uit en bood een cadeau tje aan. GEMEENTE-SECRETARIS 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST De gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene, herdacht de dag, waarop hfj 40 jaar geleden als dienstplichtig soldaat in overheidsdienst trad. De heer Koene heeft dit jubileum onge merkt doen voorbijgaan. Hij werd per 1 April 1924 benoemd tot commies en chef der afdelingen financiën en on derwijs op de Middelburgse gemeen te-secretarie, werd in 1936 hoofdcom mies en twee jaar later waarnemend secretaris. Dat bleef hij tot even voor de bevrijding. Met volledige instem ming van de illegaliteit .werd de heer Kcene op 25 October 1944 waarnemend burgemeester der Zeeuwse hoofdstad, die door vertrek van de N.S.B.-bur gemeester Meerkamp van Embdcn leiding ontbeerde. Op 7 November '44 droeg hij zijn functie over aan mr. A. J. van der Weel. In de eerste zit ting van de nood-gemeenteraad op 1 Augustus 1945 werd de heer Koene geïnstalleerd als gemeente-secretaris. WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM. Een 14-jarig meisje heeft wel zeer veel moed getoond om haar hondje dat in het donker over de muur van de Boulevard de Ruijter was gevallen, te redden. Via het Roeiershoofd liet zij zich op de glooiing zakken en ging tot haar middel in de golven om het beestje te redden. Op het droge bleek dat de hond een poot had gebroken, die door een agent op het politiebu reau is gespalkt. Het meisje werd er van droge kleren voorzien. De door de politie gewaarschuwde vader heeft haar met het hondje per auto van het bureau afgehaald. Van een grote met teer gevulde tankwagen is juist toen hij de bocht Paul Krugerstraat - Badhuisstraat doorging een der assen gebroken waar door hij midden op het kruispunt bleef staan. Men is er in geslaagd om de tankwagen aan de kant van de weg te krijgen waar gewacht moet worden op een wagen om de teer over te laden. Daar een tankwagen voor teer hier niet is te vinden moet ge wacht worden op een wagen uit Hol land. De Alaska-pionier, A. Castel, die in de maand December j.l., na een afwe zigheid van 43 jaar, hier terug kwam voor een bezoek aan zijn 94-jarige moe der en aan zijn familie, is vorige week weer naar het hoge Noorden vertrok ken. Castel geniet in Alaska, waar hij als pelsjager, handelaar en kustvaarder optrad, grote bekendheid. Een door hem ontdekte baai bij Banks Island, draagt zelfs zijn naam. De laatste ja ren woont hij in Nome, een plaats van 1606 inwoners, meest goudgravers en tindelvers, waar de winter negen maanden duurt. Toevallig kreeg moeder Castel, die in het Gasthuis alhier wordt ver pleegd, met Kerstmis ook haar tweede zoon, een zeeman, uit Engeland over. DIEFSTAL VAN BROMFIETSEN Bij de politie is door drie verschil lende bromfietseigenaren kennis gege ven van diefstal van hun voertuig. Twee ervan zijn door de politie op een andere plaats, dan waarvan zij zijn meegenomen, teruggevonden. In het derde geval zag de eigenaar, dat zijn fiets werd gestolen, waarop hij zelf een vervolging inzette. De dief, die in de gaten kreeg dat het misliep, gooide de bromfiets daarop neer. Zijn identiteit kon niet worden vastgesteld. Voors is een man aangehouden, die ln de nacht van Zondag op Maandag er aardigheid in had de boompjes op de Nieuwedijk af te breken. Na het eerste boompje werd hij gearresteerd. Het was een der opvarenden van een in de haven liggend schip te zijn. Voor diefstal van ijzeton bouten werd een 10-jarige jongeman aange houden, Hij wilde deze bouten verko pen en het geld gaan versnoepen. bevolkingsonderzoek start heden Vaandaag start men hier met het tweede bevolkingsonderzoek op long- tuberculose. Begonnen wordt met de bewoners van het Havendorp er. omgeving en wel in de cantihe van het z.g. Zwit serse kamp aldaar, welke localiteit door het Prov. Bureau Huisvesting voor dit doel welwillend ter beschik king werd gesteld. 's Morgens zal de apparatuur wor den opgesteld, waarna het onderzoek zal worden gehouden des middags van 2-5 en des avond van 6-9 en op Woens dag 20 Januari des morgens van 9-12 In de middag van 20 Januari wordt de apparatuur overgebracht naar het Medisch Centrum, waar op 21 Januari het onderzoek zal worden voortgezet. Vrouwenpoldvt speld ingeslikt Het 9 maanden oude dochtertje van het echtpaar G. alhier, slikte een vei ligheidsspeld in. Eerst werd het kind naar het Gasthuis te Middelburg ge bracht, waar men geen hulp kon bie den. In allerijl is men er toen mee naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gereden en daar is de speld door operatief ingrijpen verwijderd. Philippine DORPSGENOOT HAD AUTO ONGELUK TE RiREDA In het Bredase Wilhelminapark kwamen een Tilburgse vrachtauto en de luxe wagen van de heer D. v. E. alhier met elkaar in botsing, doordat beide bestuurders bij het elkaar pas seren onvoldoende uitweken. De wa gen van de heer v. E. werd daarbij aan de linkervoorzijde zwaar bescha digd. Er waren geen gewonden. LEZING MET LICHTBEELDEN. In „het Centrum" werd door de af deling Axel van de Bond van Platte landsvrouwen een vergadering ge houden, die meer gold als een specia le bijeenkomst ter introductie van de nieuwe jaarkring. Bij deze gelegenheid werd door de presidente der afdeling Zeeland, me vrouw Huisman-Griep, een lezing ge houden over het onderwerp „Ik zag Venetië". Door schitterend gekleurde lichtbeelden uit de bekende „Dogen- stad" met zijn wereldberoemde San Marco-kathedraal, zijn bruggen en gondels, werd deze causerie nog aan trekkelijker gemaakt. „BLEYE-HAGHE" Niet minder dan 2200 overnachtin gen werden in het afgelopen jaar in de jeugdherberg „Bleye-Haghe" ge boekt. Dit grote aantal touristen be stond voornamelijk uit buitenlanders, zoals Belgen, Engelsen, Amerikanen, Canadezen, Duitsers, Nieuw-Zeelan- ders enz. Dit jaar verwacht men een nog groter aantal bezoekers; reeds nu zijn al ongeveer 1000 overnachtingen ge registreerd. NIEUW KERKGEBOUW. De bouw van de nieuwe gerefor meerde kerk aan de Pironstraat na dert met rasse schreden de voltooiing. Op Donderdag 11 Februari hoopt het kerkbestuur dit fraai en modern kerkgebouw in gebruik te nemen, in verband waarmede de ca. 500 zit plaatsen dan vrij zullen zijn. l\ieuw-I\amen MISSIE LICHTBEELDEN AVOND Wij hebben Pater Breuken van de Oblaten van O.L. Vrouw Onbevlekte Ontganenis op onze parochie op oe- zoek gehad en dit zal ons lang heugen. Tijdens zijn predicatie in beide H. Missen nodigde hij allen uit 's avonds naar tfe lichtbeelden over de missie in het hoge noorden te komen kijken en wij moeten het tot zijn eer zeggen: zelden hebben onze parochianen zo een prachtige interessante, leerzame avond beleefd. Tjokvol was de grote toneelzaal. De pastoor opende deze avond met een zeer geestige speech. Wat het boeienste was, de lichtbeel den, of de uiteenzetting van Pater Beukers die doorspekt was met humor, wij weten het niet, men kan gerust schrijven dat het geheel de parochi anen heel de avond begeesterde. Het enthousiast dankwoord van de pastoor werd onderbroken door een warm applaus aan het adres van pa ter Beukers, die de harten van de Kau- termollen gestolen heeft en die wij gaarne binnen enkele maanden weer zullen zien voor het houden van een Triduum. Stoppeldijk VAL VAN PLATDAK. Het zesjarig zoontje van de familie M„ viel van een platdak van drie meter hoogte. Het kind liep hierbij inwendige kneuzingen op, die van vrij ernstige aard waren. Ir verband met de aard van de kwetsuren kon het jeugdig slachtoffertje niet naar het ziekenhuis worden vervoerd. JAARVERGADERING JONGE BOERENSTANDEN. De plaatselijke afdelin van de R. K. Jonge Boerenstand hield in het Verenigingsgebouw haar jaarvergade ring. Uit het verslag van de secre taris en de penningmeester bleek, dat de afdeling zich in een gezond bloei mag verheugen. De aftredende leden van het bestuur, de heren R. de Theije en A. Mangnus, werden herko zen. Verder werden nog enige activi teiten voor het lopende jaar bespro ken. Evenals vorig jaar zal ook nu weer aan de proefveldenwedstrijd worden deelgenomen. Op de a.s. jaar- ve-gadering van de Boerenbond zal de Jonge Boerenstand een revue op voeren. Ook aan de Landbouwdagen, die dit jaar in Hulst worden gehou den, zal worden deelgenomen. Ge tracht zal worden om een uitstapje te ondernemen naar de Ardennen of Limburg. Lezing. In het Verenigingsge bouw hield pater H. Breukers O.M.I., een lezing met lichtbeelden over de ijsvelden van de Poolcirkel. Voor deze zeer interessante lezing bestond be stond behoorlijke belangstelling. Vogelwaarde AANBESTEDING OPHALEN HUISVUIL. Op het gemeentehuis werd aanbe steed het ophalen van het huisvuil in deze gemeente gedurende het jaar 1954. Er werd als volgt ingeschre ven: P. A. Roctus te Hengstdijk, voor perceel I (Stoppeldijk) f 310.voor perceel II (Boschkapelle) f 325.voor perceel III (Hengstdijk) f 200.voor perceel IV (Ossenisse) f 300.In massa f 1135. J. F. de Bakker te Hengstdijk, voor perceel I f 700.voor perceel II f 700.voor perceel III f 50O. voor percael IV f 500.In massa f 1497.—. E. van Hijfte te Groenendijk, in massa f 1560.P. A. Mahu te Stop peldijk, voor perceel I f 520.voor perceel II f 572.voor perceel III f 676.voor perceel IV f 624.In massa f 2392. Koetvacht FABRIEKS ARBEIDERSBOND De R.K. Fabriekai beidersbond in onze gemeente hield een algemene le denvergadering speciaal oelegd /oor het kiezen van een voorzitter en een secretaris-nenningmeester,. Tot voor zitter werd gekozen de neer Alphons Rombout. Tot secretaris-penningmees ter werd gekozen de heer Ant Boers. Binnenbrandje Bij de heer C. de Letter, alhier, ontstond orand in de schoorsteen. Voot dat de brandweer arriveerde hadden de bewoners het vuurtje al bedwongen. Teerdag Onze duivensocieteit „Nieuw Leven" hield haar jaarlijkse teerdag. 's Middags werd er in het lakooi bij L. de Kind gezamenlijk ge dineerd, waarna de café's in het Dorp werden bezocht 's Avonds werd de lunch gebruikt in het lokaal, waarna de avond in onderlinge gezelligheid, met kaarten, zang en declamaties werd doorgebracht. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Venus bespied. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rustlcana Paljas. GOES. Grand: Sneeuw op de Kiliman jaro. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De onzichtbare tegenstander. KAPELLE. Demonstratie spillensnoei op het bedrijf van wed. H. A. Mijssen om 9 uur. MIDDELBURG. Schouwburg: Sport film 1952. Electro: Koningen der ban dieten. SAS VAN GENT. Filmvoorstelling: „Kinderen gaan niet naar de hel". Olympia Theater, 8 uur: Ninotchka. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het mas ker van de Pharao. VLISSINGEN. Alhambra: Zestig za dels voor de marine. Luxor: Zon dige Ruby. Ariensgebouw, 19.30 uur: Vergadering E.H.B.O. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Venus bespied. AXEL. Centrum, 8 uur: Intrigues in het oosten. GOES. Slot Ostende: Vergadering K.V.P. 'ASTBURG. Led-I, 8 uur: Carson Ci ty. SAS VAN GENT. Olympia Theater. 8 uur: Ninontchka. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het mas ker van de Pharao. WESTDORPE. Patronaat. 7 uur: Kin deren gaan niet naar de hel. J-JET IS MIS en daar de bewerker te muziekleraar, attent maakt het hool'dthcir Zo iets kan U bachtsschool ii naar een film opstel in elkaa Moeten die jot schien een coi een goed vaki eerste plaats e „Hier wordt v experimentele LIET experim cieel geno ethisch onderw kele jaren. Op 200 Nederlan wordt het rei niet bij alle 1 experimenteel, gen dit onder' die nog op de pen: tot verdw, les krijgen. De man die meeste ervarin onderwijssystec Th, Winnubst, R.K. Technisch te Hulst. Hij w; die het experir toepassen. „Je bent nii velen hem, toi kenbaar maakt Hulst reeds vo< cursus volgens toch al wel rui het experiment te voorsprong verouderde r geven. Wat is dit e? dan wel? HOOFl DEN vergelijk teem maakt Men kan niet het zo en teg van vroeger is oude manier w past. En er is beweren dat d: deugdelijk is. 1 lieden hebben groot deel te c technisch onde vakmensen. Mt onderwijs wil goed mens en vakman maken. Het is 'er op leren denken e gen. Inderdaad, eens ten koste of van de dir Maar een leer menteel onderw bij een latere w ven te zeggen ik heb 't op sch heeft leren denl alle voorkomen) eigen initiatief heeft geleerd onder zijn scht gebruiken. Het oude systl metaalbewerker stukje ijzer eer, len .Als het vic gende opdrach En weer vijlen zweet. Dan kei hoeken en zo de jongens ze en als ook dit een gaatje bord Dat is het o zen is het vo daar zeggen w geaarde ambai D. en W. hebbe gekondigd gi gelegd, waarmee standigheden vo reeks van jaren 1 in Goes hopen Met de inspec ben zij het vrat sproken en doo teur zal nu wo: de urgentielijst bouw vermeld 8-klassige R. F en V.G.L.O.; vormde lagere Chr. lagere sch openbare lagere Bovendien ste voor een verb (Kohnstamschot 5-klassige open vervanging var Beestenmarkt e var, de twee i straat tot één g baar kleuteront Tenslotte ste cipe te besluiti een geldlening bouw ener 5-k school in Oost. In verband r de Kapitaaldie in zijn uitgavei f 658.860. ARTI ZONG Zondagmidda ti" voor de ps huis waaronde: lid bevindt, ee: ven, welke na' werd gesteld. JONGE CH EI De Goese wii dagavond half zijn auto make n.l. in de Ganzi een abrupt ei;

de Stem | 1954 | | pagina 2