Uitbarsting van 25 doden vulkaan Merapi eist 66 gewonden en Gloeiende lava stroomt in richting van Bojolali Twee Bredanaars waagden autotocht naar Spanje Eisenhower dient plan in voor gezondheidszorg in de V. S. Arm ontbloten en niet gillen Fanfani vormt een regering van het (bange) evenwicht Evacuatie in volle gang DAGBLAD VOOR ZEELAND Internationale Bidweek e margarine Pakj 1 cent duurder Deens koningspaar naar Nederland Agrarisch plan ontmoet verzet 31/4 Procent Staatslening Kunstmatige vuurdoop voor Ned. militairen Kogels fluiten in de Harskamp Drie kinderen gedood bij brand Na Mussolini de jongste premier NEDERLANDER EN DUITSER IN INDONESIË ONTVOERD Overvallen door een bende van 12 man VERKLARING OVER ARRESTATIES Meer wind Bizarre avonturen rond een lading sinaasappelen Weigerende remmen op een steile helling Examendata voor M.O. vastgesteld INHEEMS GERECHT Lichting'53 dient twintig maanden VRIJLATING Niet zender het „ja" van de communisten Een roos als een kameleon 94e JAARGANG No. 20931 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlanaia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem. Mr Ui A J J M Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J v 't Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal pei posl f 6.55, per week (uitsluitend by niet-post- bestell.) 1 0.45 Incassb wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 19 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke jard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan- rienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden ÜOËS. Westsingel 98, Telefoon no 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Pooit 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Intentie nuari van Dinsdag 18 Ja- Terugkeer van de Oos terse afgescheidenen tol de eenheid. j~jE PRIJS van de inerkmargarines wordt voor de gebruiker verhoogd met vier cent per kilogram, hetgeen voor de halfpondpakjes dus neer komt op één cent. Deze verhoging is geen gevolg van de loonronde, doch vindt haar oorzaak in de prijzen van de verpakkingen, die omhoog gegaan zijn. Men merkt in dit opzicht op, dat de margarine industrie meer een kapitaal- dan een loonintensief bedrijf is. GISTEROCHTEND kreeg een arbei der, die op de Merwekade aan het werk was, een stuk van een loopkraan op het hoofd. De man was op slag dood- LERAEN uit Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk en Engeland, de len in een vlugschrift mee, dat zij grote bezwaren hebben tegen de in voering van één enkele Westeurope- se taal. DOOR EEN STORING in het 150 KW koppelnet hebben verschillende ste den in het Westen van het land van gisternacht 4 uur, tot 's morgens 6.30 uur zonder stroom gezeten. OOK HE DERDE slachtoffertje van de vreselijke brand, die Zondag in Groningen heeft gewoed, is thans overleden. Het is de lV4-jarige Jantje Kuiper. I)c oorzaak van de brand is nog onbekend. ALS EEN nieuwe wet in Egypte wordt goedgekeurd, dan zal een man daar pas een tweede vrouw kunnen trou wen, na toestemming van de rechter. Nu is het toegelaten maximum aantal vrouwen per man vier. EGYPTE wil aan de Sovjet-Unie en andere communistische landen om technische hulp voor zijn ontwikke lingsplannen vragen. Men wil ook met de Russen handelen en als beta lingsmiddel Roebels gebruiken. rvE MERAPI, één der beruchtste vukanen van het eiland Java, die reeds acht maanden geleden dag en nacht rook en vuur uitbraakte, is gisteren plotseling gaan werken. Om zeven uur 's morgens voelde men in het gehele gebied van de Merapi, tot ver in de Vorstenlanden, twee aardschokken, 's Middags kwam er een grote gloedwolk uit de krater, die langzaam in de richting van 't. plaatsje Bojolali dreef. Daar daalde de vurige wolk, als gevolg van de zware bewolking en een striemende moessonregen. Vijf en twintig personen verbrandden levend en 66 liepen min of meer zware verwondingen op. De krater perste vervolgens een stroom gloeiende lava uit, die langs de hellingen van de vulkaan vloeide, alles op zijn weg verbrandend. ter. Ook in Poerwakarta en Anbara- wa en tientallen kleinere dorpen tus sen beide steden, had men van asre- gens te lijden. Vele geëvacueerden worden opge vangen in Solo, waar vanwege het ministerie van Sociale Zaken gaar keukens zijn ingericht en waar de vluchtelingen de eerste tijd kunnen verblijven. De Merapi heeft een hoog te van 1227 meter en de voet van de ze vulkaan vormt teven de voet van een andere vuurspuwende berg, de Merbaboe. Tussen beide vulkanen ligt het dorp Selo, dat daardoor steeds be dreigd wordt. Bij de evacuatie werd daarom het eerst aan Selo gedacht. De laatste uitbarsting van de Me rapi dateert van 1930, toen ruim 1300 mensen het leven verloren en ruim 1100 huizen werden vernield. Lawi nes van lavablokken verwoestten al les op hun weg. Sinds 1560 zijn er ruim 50 uitbarstingen van deze ver vaarlijke steenpuist op het lijf van moeder Aarde bekend. Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat de ver plaatsing van de Hindoe-Javaanse macht van het Merapi-gebied naar Oost-Java, in het jaar 9!5, met een uitbarsting van de Merapi verband houdt. Uit de weinige gegevens, die de persagentschappen nu nog over deze uitbarsting ten dienste staan, is niets gebleken over mogelijke Nederlandse slacht offers. TAE KONING en Koningin van Denemarken zullen in de tweede helft van April 1954 een staatsbezoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arriveren de konink lijke gasten op 26 April hier te lande en zullen zij drie dagen in Nederland verblijven. Omtrent het programma voor die dagen kunnen vooralsnog geen bijzonderheden worden meege deeld. T~JE twee aardschokken waren voor de duizenden bewoners van het gebied in Midden-Java, waar de grau we, kegelvormige berg zich verheft, een laatste waarschuwing. „Merapi mara", hadden de mensen de laatste maanden reeds honderden malen ge zegd, als 's nachts een rode vuurgloed boven de krater hing en als een dof gerommel weerklonk. „De Merapi is boos Gisteren kwam de uitbarsting, spoe dig gevolgd door de alles verschroei ende, gevreesde lavastroom, die langs de rug van de vulkaan in de richting van Bojolali liep. Direct werden leger en politie gealarmeerd, om een aan vang te maken met het wegvoeren van de duizenden burgers uit de be dreigde gebieden. Er waren acht maanden geleden reeds voorlopige maatregelen getroffen, omdat er reeds toen tekenen waren, dat een uitbar sting niet lang op zich zou laten wach ten. Niettemin kwam de eruptie van gisteren nog als een verrassing, want juist de laatste weken was de vuur gloed boven de vulkaan wat minder geworden. Behalve door een gloedwolk en de lavastroom, maakte de uitbarsting zich kenbaar door asregens. Het plaatsje Solo werd op sommige plaat sen met een laag as van 16 centimeter bedekt. Het zicht bedroeg daar tij dens de hete regen slechts vier me- PRESIDENT EISENHOWER zal bin- 4 nenkort aan het Amerikaanse congres machtiging vragen, om tot 'n maximum-bedrag van 1 milliard dol lar aan overschot-landbouwproducten te kunnen gebruiken ter versterking van de economie van bevriende lan den. Deze overschotten zouden binnen 'n tijdsbestek van drie jaar worden ge bruikt in de plannen voor economi sche hulp. De voorstellen van de pre sident om de regeringssubsidies voor de Amerikaanse boeren te verminde ren, heeft in de Republikeinse gelede ren in het Congres verdeeldheid doen ontstaan. In een boodschap aan het Congres, betreffende de gezondheidszorg, had de president voorgesteld, de particu liere verzekeringsorganisaties steun te verschaffen ter verbetering van de gezondheid van de Amerikanen. De president verzocht om 25 millioen dol lar, teneinde een stelsel van herver zekering van particulieren verzekerin gen op te zetten om te helpen bij het I dekken van buitengewone, nog niet I gedekte onkosterr. Voorts stelde Eisen hower een vijfjarenplan voor de uit breiding van het program voor her plaatsing van invaliden voor. Volgens dit plan zouden 660.000 invaliden weer als werkende burgers betrekkingen met volledige verantwoordelijkheid kunnen bekleden. VANAF 1 FEBRUARI zal men in Amsterdam door het draaien van een bepaald nummer, het weer bericht over de telefoon kunnen beluisteren. De tekst van het weer bericht wordt 3 maal per dag ver nieuwd. senator McCarthy heeft beweerd dat het radioprogramma „De stem Van Amerika" niet vrij is van communis tische invloeden. In de programma's zijn onoprechte denkbeelden verwerkt zo zegt de senator. EEN ENGELSE tankboot, de Wave- Victor", is gisteren brandend naar de baai van Swansea gebracht, waar de brandweer het hare kon doen. De be manning bevindt zich aan boord. HET AANTAL gevallen van witte pokken in Den Haag bedraagt thans 27 terwijl XI personen in observatie zijn genomen. Geen van de gevallen laat zich ernstig aanzien. In Delft gaat men nu herinenten tegen de pokken. MILOVAN DJILAS, de Zondag ont takelde Zuidslavische communist, zal in de toekomst waarschijnlijk als ge woon burger leven en een lage func tie bekleden. DE OORLOGSSLACHTOFFERS in 't voormalige Duitse gebied van EIten hebben ertegen geprotesteerd, dat zij van hun uitkeringen, die zij uit Duitsland ontvangen, aan Nederland belasting moeten betalen. IN ENGELAND staakten gisteren hon derden electriciens, na een oproep van het onder communistische leiding staande vakvereniging van electri ciens. De staking trof echter slechts enkele bedrijven. DE HEER C. G. A. MERTENS uit Hout-Blerick, heeft de heer G. W. Kampschoër opgevolgd als voorzitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond. De heer Kampschoër was om gezondheidsredenen afgetreden. MINISTER van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van een 3 1/4 procent Nederlandse Staatsle ning. groot 300 millioen gulden, tegen een koers van 99 procent, looptijd 40 jaar. Vanaf Donderdag 28 Januari staat de inschrijving open. De agent van het ministerie van Financiën heeft geen schatkistpapier meer af te ge ven. Reeds geruime tijd wordt geen nieuw schatkistpapier meer verstrekt, maar wel was de agent bereid het rSZ ien s^atkistpapier te verlengen. Uok deze laatste beleggingsmogelijk- ^a£van.vooral de bankiers ge- maken, is thans niet meer aan- In bankierskringen neemt men aan, dat de jongste maatregel van de agent verband houdt met de uitgifte van de nieuwe lening. Het succes dezer lening acht men reeds bij voorbaat verzekerd. gINDS enkele maanden heeft de „vuurdoop" zijn intrede gedaan in het opleidingsprogramma van de Nederlandse militairen. In de Hars kamp is daarom een zogenaamde „ge- vechtsbaan" aangelegd, die de dope lingen moeten volgen, als kruipend en glijdend. Op geringe hoogte boven de baan fluiten dan de mitrailleurkogels. Drie kinderen kwamen om het leven hij een branddie in een woonhuis in Groningen woedde. Onze joto laat zien in welke mate de woning door de brandwaarvan de oorzaak nog niet ontdekt is, geteisterd werdHet nablus sings werk vergde vele uren. Alle militairen, die niet in het bezit zijn van een geldig internationaal inentingsbewijs, uitgereikt na 1 Januari 1951, moeten in verband met het voorkomen van witte pokken in Den Haag ingeënt worden. Maan dagmiddag is in Amsterdam in de Oranje Nassaukazerne met het inen ten van de in Amsterdam gelegerde militairen begonnen.. Hier en daar in het terrein zijn springladingen ingegraven, die tij dens het voorwaarts gaan van de te dopen soldaten, ontploffen. Een ge luidsinstallatie verspreidt het geluid van vliegtuigen in duikaanval. Al met al is het een echt oorlogstoneel, hoe wel de gevaren door allerlei veilig heidsmaatregelen, tot het uiterste zijn beperkt. Toch is het echt een kar weitje voor mensen met zenuwen als scheepskabels, maar daarvoor noemt men het ook een „vuurdoop". Een andere methode om.de opleiding van militairen perfect te doen zijn, wordt van 26 tot en met 29 Januari in prac- tijk gebracht. Dan worden namelijk in Den Haag excercitie-wedstrijden gehouden, waaraan 28 detachementen, ter sterkte van 40 man, gaan deelne men. r\E Christen-Democraat, prof. Amin- tore Fanfani, is er in geslaagd een nieuwe Italiaanse regering te vormen. In zijn nieuwe eentrumregering heeft Fanfani getracht een zorgvuldig even wicht te bereiken van de verschillen de stromingen, die er in zijn partij zijn. Hij wordt zelf premier. Prof. Fanfani is één der leiders ZONDAGMORGEN heeft een bende, op de weg van Makassar naar Ma- lino, op Celebes, een auto aangehou den, waarin een Nederlander en een Duitser zaten. Beide mannen zijn ont voerd. Die ochtend waren dr. C. van de Wetering, die deel uitmaakt van de Stichting Sulturele Samenwerking en de Duitse medicus, dr Wahl, in het gezelschap van twee dames uit Ma kassar vertrokken. In een tweede wa gen zat een Zwitser, zekere René Na- ville. Even buiten de stad stopte deze tweede wagen, omdat de heer Naville enkele foto's wilde nemen. De eerste auto reed door en werd ter hoogte van Goa aangehouden door een bende van 12 man. De overvallers lieten de beide dames ongemoeid, maar dr. Van de Wetering en dr Wahl werden in de bossen weggevoerd. Het militaire commando heeft de in de omgeving gestationneerde legereenheid gelast 'n onderzoek in te stellen. Indonesië Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog. Matige en la ter krachtige Zuidwestelijke wind Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 17.04 uur. Maan op 17.44 uur. Morgen: Zon op 8.38 uur. Maan onder 9.07 uur. van van TN EEN OFFICIëEL antwoord -theï ïndonesische ministerie Buitenlandse Zaken aan het Neder landse Hoge Commissariaat in Dia- karta, wordt gezegd, dat de 18 Ne derlanders, die tegelijk met 11 Indo nesiërs en één Chinees werden gear resteerd, binnenkort zullen worden voorgeleid. Voor wat betreft de aanleiding tot de arrestaties, bepaald de verklaring zich tot hetgeen eerder in een rege ringsverklaring werd gezegd, name lijk, dat de gearresteerden hebben deelgenomen aan een verboden vere niging en dat zij het verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens heb ben overtreden. Uit Bandung wordt bericht, dat daar pnlangs nog een Nederlander is gearresteerd. Verdere bijzonderheden ontbreken. (Van onze redacteur) JTEN WIEGELENDE VRACHTWAGEN met kapotte remmen, met één rotte en vijftien ton goede sinaasappelen cn met twee vermoeide mannen in de cabine voltooide in de Van Voorst tot Voorststraat te Breda een letterlijk en figuurlijk Spaanse reis. Spaans, omdat sinaasappelen nu eenmaal de eigen schap hebben, dat ze alleen in landen als Spanje groeien en daar dus ook moeten worden gehaald. En Spaans, omdat deze autotochten over verlaten spiegelgladde wegen zoveel bizarre avonturen opleverde, dat groente-grossier Baay met recht tegen zijn vrouw kon vertellen, dat het er Spaans was toe gegaan. En over dat laatste handelt dit verhaal. P)E schriftelijke eindexamens gym- nasium A en B en de staatsexa mens gymnasium A en B zullen dit jaar worden afgenomen op 19, 20 en 21 Mei. Voor de eindexamens en staatsexa mens HBS A en B zijn als data vast gesteld 24, 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk eindexamen Middelbare School voor Meisjes is bepaald op 31 Mei en 1 en 2 Juni dat aan de handelsdagschool met 3-jarige cursus op 31 Mei t.m. 3 Juni; handels dagschool met 4-jarige cursus op 24. 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni en handelsavondschool met 3- en 5-jarige cursus op 17, 18, 19, 20, 24, 25 en 26 Mei. f\JAAR het voorbeeld van Belgische en Duitse collega's sloeg de heer Baay aan het rekenen. Het werd een papier vol cijfers over transport, ver- Koopbaai heid en andere ingewikkel de dingen, die leidden tot de conclu- Sle' ^at sinaasappelen veel beter per auto dan per schip kunnen worden geïmporteerd. Ze. "jdoton nu nog uitzoeken, of het werkelijk waar is, maar de eerste auto-nt een primeur voor Nederland, is in ieder geval achter de rug. Sedertdien worden er in zijn maga zijn brede verhalen verteld en mensen, die komen kijken of de baas en zijn chauffeur. Jan Ewen, erg bruin ge worden zijn in de week. dat de trip duurde, en of ze reeds sombrero's dragen en stieren naar het leven staan. RARE DINGEN daarbij zijn zijflank openscheurde, maar van armoede moest doorrijden, omdat de chauffeur van de bus niet het hart had met die gladheid nog eens te gaan remmen ook. Op de twee de plaats ontdekten de Nederlanders, dat hun aanhangwagen op een ang stig klein stukje na „van de ketting af lag". Wanneer ze drie kilometers verder hadden kunnnen rijden, zou den ze bij het plaatselijk politiebu reau aangifte hebben moeten doen van een verloren aanhang. INHEEMSE SCHOTEL bus de helling afstuiven, die de Ne derlandse kolos niet kon ontwijken, was er helemaal van onder de in druk. Zijn landgenoten vonden het lekker, zei hij, en dat bleek ook wel, want later zagen ze. hoe hij in een duister hoekje zijn baas benadeelde door zelf heimelijk de twee porties achter de kiezen te werken. DE REMMEN.. tTR waren bescheiden moeilijkheden bij de Spaanse grens, omdat iede re douanier daar, door het optreden van legio smokkelaars gescherpt wantrouwen en vaderlandsliefde, een hand vol sinaasappels uit de lading wilden hebben om samen met zijn ka meraden eens te gaan proeven of het daarmee allemaal wel goed zat. Maar op een steil dalend wegge deelte van de Franse stad Lyon. op de terugreis dus. nam de grootste sensatie een aanvang. De zwaar beladen wagen denderde de helling af en bij de nadering van een scherpe bocht bemerkte Baay, dat de remmen niet werkten. Dat er iets was met de luchtdruk, met de gelei dingen of iets anders, dat ze in een garage snel genoeg zouden hebben ontdekt, maar op die vliedende tocht met de bocht gapend van voren, wei nig minder dan een ramp betekende. Ze hebben het gehaald. De wagen zwiepte met zijn aanhang op één kant langs het ravijn en de beide mannen hebben op dat ogenblik gedacht, dat dit het wrede einde was van een op timistisch begonnen avontuur. WAT DOE JE TN de buurt van Dyon, zegt Ewen, die het weten kan, omdat hij op dat moment achter het stuur zat, bleef de (toen nog) lege auto met zijn formi dabele aanhangwagen tegen de be ijzelde helling hangen. Hij sprong uit de cabine om te zien, wat daar alle maal aan te doen was. En toen ge beurden er een hele boel rare dingen. Op de eerste plaats kwam een auto- TYAT was het begin. Het avontuur beleefde zijn tweede bedrijf in een Spaans hotel, waar de heren ook wel eens deftig wilden doen en royaal een inheemse schotel bestelden. Ondertussen werd hun auto geladen door vrouwen, die voor dit werk vier hele guldens per dag kre gen cn er dus weinig 's Zondags uit zagen. Goed, de ober komt met een puik inheems maal afzakken, dat bij een verontrustend onderzoek bleek te be staan uit bejaarde rijst en rotte mos selen. Zonder een woord Spaans te kennen slaagden ze er toch in de ober in een armen-en-benon-taaltje duidelijk te maken, dat hij kon afnok ken met zijn rommel. De arme man T~)E remmen hebben het de hele ver- dere tocht niet voldoende meer gedaan. Maar het gevecht met de tijd was ingeluid. Er was de Nederlan ders veel gelegen aan een tijdige aan komst. Er was bovendien niemand, die de remmen snel kon nazien en als ze niet vlug waren, zouden de grens- kantoren zijn gesloten. Wat doe je in zo'n geval? Dan riskeer je de woede van auto mobilisten in Brussel en Antwerpen, die de wegkolos (in zijn eerste ver snelling) niet konden passeren en het daarmee helemaal niet eens waren. Dan geef je elkaar de hand, zo moe als je bent, wanneer de 3000 kilome ters lange tocht tot een goed einde is gebracht. En je vrouw een kus. van de linkervleugel. Hij is 46 jaar oud en hij staat bekend als een dyna mische persoonlijkheid en als een ka tholiek maatschappelijk hervormer. Fanfani is vroeger reeds minister van Binnenlandse Zaken, van Land bouw en van Arbeid geweest. Nu wordt hij de jongste Italiaanse mi nister-president, sinds Mussolini, die in 1922 ,op 39-jarige leeftdij aan de macht kwam. Verwacht mag worden, dat de nieu we regering een wisselvallig en woe lig leven beschoren zal zijn. Aange zien de Christen-Democraten in het parlement niet over een meerderheid beschikken, zal de regering voor steun afhankelijk zijn van linkse en rechtse partijen. Het program van Fanfani's regering zal waarschijnlijk gericht zijn op so ciale hervormingen, bestrijding van het communisme in het binnenland en krachtige steun aan het Atlantisch Pact, na een voor Italië bevredigende oplossing van de kwestie-Triëst. Van daag komt het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. Minister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe kabinet, wordt Attilio Pic- cioni. Binnenlandse Zaken krijgt de 35-jarige Giullo Andreotti. Pala Emi lia Taviani wordt minister van De fensie. ENE DUUR van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de z.g. specia listen is echter een termijn van 24 maanden gesteld. Ook de in de toe komst aan de minister van oorlog voor te stellen groot-verlofsregelingen zullen op het bovenstaande zijn geba seerd. P)E INDISCHE voorzitter van de neutrale repatriëringscommissie op Korea, Thimaja, heeft de opperbe velhebber van de V.N.-strijdkrachten meegedeeld, dat de V. N. de bestands overeenkomst schenden, als zij de anti-communistische krijgsgevangenen Vrijdag vrijlaten. Volgens Thimaja zouden de com munisten hiervoor eerst hun toestem ming moeten geven. Een vergadering van de verbin dingsmannen van beide partijen, die drie uur duurde, en tijdens welke ge tracht zou worden een verzoening tot stand te brengen, eindigde zonder re sultaten te hebben gebracht. ]CEN RUSSISCHE bloemkwe ker, die luistert naar de vaam Iwan Koftoenenko, heeft de wereld in verbazing ge bracht door zijn bewering, dat hij een „toverroos" (een varia tie op de toverbal) heeft ge kweekt. Het is een bijzonder geval, want de roos verandert in zijn bloeitijd verschillende malen van kleur, tot hij ten slotte blijvend lichtrood is ge worden. Aan de roos is een op voedkundige naam gegeven, namelijk: „Overwinning van de vrede". Rozenkwekers in Lon den, die van het bericht hoor den, hebben direct onderzocht of dit mogelijk was, maar hun commentaar luidde na afloop van het onderzoek: on bestaan baar. De schrandere lezer be grijpt, dat dit niet slaat op de naam van de roos, maar wel op de roos zelf.

de Stem | 1954 | | pagina 1