In het dorp van Sjef kwam de fabriek 109, VOOR MIJN VROUW EEN WASMACHINE.... Het licht]»aleis zoog alles tot zicli BESTUREN - niet laten meevoeren HIER TELT HET DOEL ALLEEN DUIVENFEESTEN {Dikken Bmine's Du in Noordhoek, Ulvenliout en Sas van Gent BON DERDE BLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1954 Het ambacht verdwijnt Nooit ivas men eenzamer Bijzondere reportagereeks DE geestdrift is er bij allen, die zich bewogen voelen door de maatschappelijke riood in onze provincie. Maareen zo grote geestdrift, dat men voor het grote doel zo nodig iets van de eigen opvatting en de eigen competentie opgeeft, zie, die bestaat niet overal Nieuw bestuur in Breda i: TTE JONGEMAN als ma s' LEERLING om opgeleid nde. - Aanm. in ons filiaal ag 18 Jan. a.s. tuss. 2 en 6 u. A LS DE schemering valt over het vlakke land, rijst als een lichtpaleis de nieuwe fabriek op. Grote, brede ruiten, waardoor overdag het zonlicht vol naar binnenvalt en waar- door 's avonds de fabriek als met duizend ogen in de duisternis schijnt te staren. Een indrukwekkend zinne beeld van nijverheid en ivel- vaart voor het dorp, dat enkele honderden meters verder ligt en waar, in hun kleine huizen, maar ook in moderne flatgebouwen - veel te groot voor dit dorp - de mensen leven, die het leven vormen van de fabriek. Iedere morgen om zeven uur loeit de sirene en dan stromen zij bij honder den door de geweldige poort, geven hun penning af bij de portier, of druk ken hun arbeidskaart in de stempelklok, die in de hal staat. Dan verspreiden zij zich in het gebouw, zoeken hun machines en hun iverk- banken en achter de hoge ramen kun men hun gestal ten zien. Honderden men sen. Fabrieksarbeiders. TB IS IN HET DORP, dat door de fabrikanten voor de vestiging van een dochter-onderneming werd uitge kozen, iets wonderlijks gebeurd en dat houdt nauw ver band met dat grote lichtpaleis. Drie jaar geleden was er op de plaats waar nu de fabriek staat, het gezonde bouw land van Sjef de Baet. Er liep een zandweg in vele bochten en er was een keetje, waarin Sjef, als hij de hele dag op zijn land ging werken, de kruik met koffie en de zak met brood neerzette, die hij van moeder de vrouw bij zijn vertrek had meegekregen. In de hoog- zomer stond het koren vol en goed te wuiven als een wolk van rijkdom voor de boer. Dan zag men tientallen maaiers op het land verschijnen en hun kreten klonken luid op in de heldere zomerdag. Als fonteinen spoten de schoven later op uit dat land van Sjef de Baet. Toen zette ergens in een voornaam kantoor aan één van de Amsterdamse grachten een blanke hand een krabbel op een stuk papier: een contract. En voor Sjef, maar ook voor hon derden anderen mét hem werd een vonnis ge tekend. Er zou een fabriek komen in het dorp en dat was een ding dat je niet kunt tegenhouden evenmin als je het de automobiel kon doen en het vliegtuig. Het komt breed en machtig op je af en bijna weerloos teken je de verklaring, waardoor je de rijke grond, je eigen land ontnomen wordt. Om dat enorme gebouw en die solide, betonnen wegen te kunnen bouwen en aanleggen. In de gemeenteraad van het dorp, waarover ik het nu heb, werd geen woord van protest gehoord in ver band met de komst van de fabriek. Allang stond het vast, dat de fabriek hetzelfde is als welvaart. Daar zijn honderden voorbeelden van. De industrie geeft vele handen werk, zij brengt verkeer op plaatsen waar vroe ger buiten het luiden van de kerkklok en het roepen van het vee, geen gerucht werd vernomen. Al vele jaren wist men, dat de grond hoewel in oorsprong mild en rijk tenslotte toch niet al die monden zou kunnen voeden. Het grimmige spook van de armoede grijnsde steeds op de achtergrond. Sjef vooraan yO kwam ue fabriek er: een droom in staal en steen en met haar kwamen er flatgebouwen en nieuwe we gen. De bouw duurde een jaar en toen hing er een pa pier in het grijze kastje bij het gemeentehuis, waarin arbeiders voor de fabriek werden opgeroepen. Sjef de Baet stond vooraan in de rij, toen de aan melding begon en zijn „dank u, meneer!" toen hij een maal was aangenomen klonk even gretig als dat van de vele, vele anderen. Het nieuwe tijdperk was begonnen. Magneet LI AD de fabriek een eigen ziel gekregen? Het leek wel zo, want sinds de toverstaf van de moderne tijd dit dorp had aangeraakt, leek niemand zichzelf meer te zijn. Velen gingen op in de fabriek en werden er heen getrokken, als door een enorme magneet. Heel het leven in het dorp zoog de fabriek naar zich toe. O, volkomen onmerkbaar en vriendelijk, maar toch onherroepelijk en dodelijk zeker. Dat ondervond je als er een oud-dorpsgenoot terugkwam uit een andere stad. Die zag het verschil beter dan jij zeif. Hij merkte dat er in de huiskamer meer gesproken werd over de personeelschef en over hetgeen hij zei, dan over wat de grijze pastoor die Zondagmorgen van de kansel had geroepen. Dat het prestatieloon voor de forsgebouwde Marten Vriens een belangrijker punt van gesprek was, dan het feit, dat een zoon van de schoolmeester zijn. priesterroeping ging vervullen. Tevoren nooit gekende woorden vernam die teruggekeerde dorpsgenoot. Namen van machines en van producten, maar ook van mensen de chefs in de fabriek, die met haar waren mee gekomen, van over de rivier. Kinderen \/EELAL zeiden ze niets over wat hun ogen zagen, die terugkomers, maar ze konden soms minutenlang peinzend kijken naar het vroeg-oude gezicht van een zestienjarig meisje. Een wétend gezicht. En dan vroegen zij zich af: „Hoe zou dit kind eruit hebben gezien, als ze inplaats van naar de fabriek, haar vader en broers naar het land en de blauwe, wijde lucht was gevolgd?" Ook de grijze pastoor zag hoe de verandering het ging ook zo snel voor hem, die in eeuwen dacht zich voltrok. En hij begreep het temeer uit de steeds minder wordende vertrouwelijke gesprekken met zijn parochia nen. Uit de biecht van sommigen. Wie zou hem de kracht moeten geven om deze getijstroom te keren? God? Ja, als deze mensen, deze nieuwe mensen in de kente ring van hun geest, Zijn naam hadden aangeroepen. Maar Sjef de Baet en de anderen, zij vroegen om bioscopen, zelfs in de veilige beslotenheid van het gezin, werken machten die de historische bindingen losweken, die met een overweldigende kracht een véél te grote hoeveelheid „ontwikkeling" uitstorten in de zielen van mensen. Ont wikkeling ik ken er geen ander woord voor, zoals men die tegenwoordig ziet en zoals we die zagen in dat dorp. Eenzaam NJOOIT is de massa eenzamer geweest dan juist nu. Nooit sterker is er de behoefte geweest aan hech tere onderlinge banden, die tezamen de machtigge bun del kunnen vormen naar God. We leven in een tijd van grote getallen, van het massale en het vele. We ver dringen ons in fabrieken, bioscopen, massale bijeenkos- sten, kortom op plaatsen, waar elke infectie een grage bodem vindt. We zijn steeds met velen, maar nog nooit dreigen we meer verlaten te worden dan juist nu. Zo was het ook in het dorp, dat ik u zojuist be schreven heb. Dit dorp had voor God en zichzelf ver loren kunnen gaan, als er niet enkele mannen waren opgestaan, die de stroom die hen allen meevoerde, be grepen. Zij doorgrondden een deel van het wezen der fabriek en daardoor van de geest van de tijd, de ontem bare. Een rivier kun je niet naar de bergen terugdrij ven, begrepen zij, maar wel kun je de kracht van haar stroom benutten om haar een andere baan te doen vol gen. Zo, dat zij spaart wat gespaard moet blijven en dat zij uitslijpt wat ondeugdelijk is. En wat deden zij? De ommekeer "7IJ begonnen met dat, wat men een „actief deelnemen" aan het maatschappelijk leven noemt. Zij zorgden ervoor, dat vertegenwoordigers van de arbeiders hun in vloed ten goede gingen aanwenden. Zij bevorderden, op alle manieren ontwikkeling, sport en ontspanning, maar steeds zo, dat tenslotte de machtige rivier, door de fa briek in beweging gezet, weer uitliep op het grote meer, dat zij en vele anderen konden controleren. Deze ontwikkeling, minder zichtbaar en minder be grijpelijk misschien, is in geheel Brabant en een deel van Zeeland gaande. Wanneer men deze provincies zou willen vergelijken met dat dorp van Sjef de Baet, dan zal men niet op te grote tegenstellingen stuiten. Maar god dank vinden we ook hier de wijze „dorpsraad", die ge duldig werkend met het ideaal voor ogen, de stroom wil gaan leiden, tot zegen van allen, die in deze kenterings- tijd leven. In een reeks van reportages zullen we hun belangrijke werk volgen, evenzeer als zij gedreven door de wens om die stroom met zijn onweerstaanbare kracht te doen verkeren van een bedreiging in een zegen! om hogere toeslagen op het loon. Zij rekenden in pro centen en in arbeidsuren. Wat ook zij wilden hun vrou wen een wasmachine geven, zoals die Noorderlingen de den, ginds in de flatgebouwen. En zij wilden een bio scoop met films zoals ze die in de cantine van de fabriek hadden gezien. Hun Zaterdagavonden wilden ze door brengen in de stad, waar duizend lichten hen toelachten. Waar vertier was en muziek. Och, kon de pastoor ze dit alles maar geven. Hij zou ze ermee gewonnen hebben. Maar het was de fa briek, die dit aan het dorp zou schenken. De fabriek met haar eigen, ondoorgrondelijke ziel, die allen aan trok. Rijp en rot Jj)E FABRIEK BEHEERSTE het dorp en alles wat daar gebeurde. Steeds meer zag je die vreemde ogen staren in bleke gezichten. Kinderen met de blik van volwassen mensen, té vroeg gerijptEn daardoor spoediger rot, zoals de volksmond zegt. De fabriek en het dorp waarover ik u verteld heb, bestaan niet. Of toch eigenlijk wel, maar onder andere omstandigheden en misschien wel zó dicht in uw omge ving, dat ge' het niet meer ziet. Overal, zowel in de grote stad als in de dorpen daarbuiten, zijn glazen pa leizen als deze fabriek verrezen. Schitterende symbolen van groei en bloei. Maar het zijn niet de fabrieken alleen. Overal, tot TN HET DORP VAN SJEF DE BAET was de fabriek gekomenDaarover kunt ge lezen in het nevenstaande verhaal, dat is voortgeko men uit de verbeelding, maar dat toch steunt in de werkelijkheid. In onze gehele provincie is een ontwikkeling gaande, zoals die in Sjefs dorp, maar goddank ook hier treffen we perso nen en instanties aan, die zoals de verstandige mensen in het dorp van Sjef de Baet, de stroom van de moderne tijd willen besturen, inplaats van zich erdoor te laten meevoeren naar een onbekende afgrond. In de reeks reportages, die met het verhaal over het dorp van Sjef de Baet wordt ingeleid, zullen we die personen en instellingen gaan bezoeken en u over hen en hun werk vertellen. Niet met statistieken en cijfers maar gezien door de ogen van de mensen om wie het bij het maatschappelijk werk gaat. En dat zijn u en wij. Het is niet zo, dat de moderne tijd op ons wordt losgelaten, zonder dat we wapens hebben gekregen om haar geheel in onze dienst te dwinge.n Juist nu bloeit het maatschappelijk werk op. Er is veel wanbegrip en veel gekrakeel om ondergeschikte kwesties, maar er zit in elke organisatie die zich het .lot van de mensen aan trekt, toch hetzelfde streven: namelijk het aangeven van de weg, die de vereenzaamde mens moet terugleiden naar zichzelf en de maatschappij waartoe hij behoort. Er zijn bureaux voor beroepskeuze-voorlichting, we heb ben de gezinszorg, het woonwagenwerk, de bejaarden zorg, de gerepatrieerdenzorg, een organisatie die de werklozen opvangt, verenigingen voor meisjesbescher ming, een huwelijksvoorlichtingsbureau, medisch-op- voedkundige bureaux. Daar zijn het voogdijwerk, het Mater Amabiliswerk, constultatiebureaux voor drank zuchtigen, de vereniging voor reclassering en zo zouden we nog een hele tijd kunnen doorgaan. yéggen de namen van deze instellingen ons iets? Misschien hebben we van hun bestaan gehoord, maar wat wordt er door de mensen, die zich met al deze vor men van maatschappelijk werk bezighouden nu precies gedaan? Of om het anders te zeggen: hoe kunnen we die weg vinden, die naar onszelf en de maatschappij voert? De reeks reportages die wij u in de loop van dit jaar gaan brengen, wil daarop een antwoord geven. Houd deze reportages in het oog, want hetgeen de tijd onver biddelijk aan Brabant en Zeeland gaat doen raakt ons allen. En dus ook het streven om dit komend getij te doen verkeren in ons voordeel. jJET is eenvoudigweg verbijsterend, op hoeveel manieren en door hoeveel groepen en organi saties, er nan maatschappelijk werk wordt gedaan- Hier is het een vorm van armenzorg, elders de zorg voor zieken, b.v. uit naam van een vakbond, er zijn tientallen fondsen van verenigingen; kort om er wordt veel en veel méér gedaan, dan men aanvankelijk zou denken. Is dit aan de ene kant verheugend, aan de andere kant schept het pro blemen, want het is zonder meer duidelijk, dat een verspreide inspanning van krachten, tot ver snippering (dus verzwakking) kan leiden. In 1950 is daarom ook in het Bredase bisdom overgegaan tot de instelling van een Diocesaan Sociaal-Cha ritatief Centrum, dat bedoeld was om alle acti viteiten te bundelen en te regelen. [N het diocesaan centrum namen de meeste orga nisaties zitting met één of meer afgevaardigden, zodat er steeds gelegenheid was tot overleg en samenwerken. Vervolgens werden er parochiële en interparochiële centra ingesteld, van ongeveer dezelfde opzet en samenstelling als het diocesane centrum. Toch is die samenwerkingsgedachte zo mooi op papier in een schema gevangen nog lang niet overal doorgedrongen en volgroeid. Dat is ook begrijpelijk. Het historisch ontstaan en het pionierswerk van bepaalde instellingen, de vrees, dat een ander het terrein van eigen werkzaam heid zou gaan bevoogden of inperken, de drang naar volledige zeggenschap in eigenhuis, zodat bijvoorbeeld in „parochieraden" het zo nodige sociale werk wordt gekoppeld aan typisch paro chiële activiteiten, deze en dergelijke verschijnse len doen hun invloed gelden en bemoeilijken een harmonieuse concentratie. Toch wape het wel gewenst, als degenen, die een politiek van zekere apartheid blijven huldi gen, eens volkomen objectief tegenover deze sa menwerkingsgedachte gingen staan en zich af- vroegen, of met het offer van een stuk competen tie de zaak, welke men met zoveel ijver en in spanning dient, op de duur niet méér gebaat zou zijn. De leiding van het Diocesaan Centrum neemt in deze het standpunt in, dat er geen enkel be zwaar tegen zou zijn, als een andere instantie al het maatschappelijk werk ging coördineren. Als het dan maar gebeurt! De practijk heeft uitgewe zen, dat er juist op dit gebied zo heel moeilijk tot samenwerking te komen is. Het Diocesaan Centrum, met achter zich het nodige gezag, was een groot stuk op de goede weg, maar terwijl de strijd voor de opbouw nog in volle gang is, ver tonen zich weer symptomen van verbrokkeling. (Advertentie) £)E maatschappij „De Gevleu gelde Vrienden" te Noordhoek hield een clubten toonstelling, waaraan door een (kleine) honderd inzenders werd deelgenomen. De animo was speciaal hierom zo groot, omdat de heer Chr. van den Berk van de Vaareindseweg on der Prinsenbeek, bereid gevon den was de vogels te keuren. Spr. is dat weet het kleinste kind de strafste speler van uren in de omtrek. Als hij zijn wakkere luchtreizigers in Bre da komt concoursen, is het ge woonlijk met het vooropgezette plan, de vette kluifkens in de wacht te slepen. Iets wat hem door het gros van de liefhebbers (al hadden zij ze liever zelf) trouwens van harte gegund wordt, omdat ze voelen en be seffen dat het met pure kwali teit is dat Christ het haalt. En omdat het een sportieve vent is, die op een gegeven moment zo kurkdroog uit de hoek kan komen, dat ge dikwijls moeite hebt het niet in uw broek te doen van het lachen. Op het eerste gezicht is 't maar een boertje, maar geeft hem de ruimte, hij staat ervoor bekend dat hij omzeggens doorheen een duif ziet. f^etuige de, onderstaande uitslag op de Noordhoek: 1 W. van de Luit- gaarden 172'/i p: 2 H. van Aalst 17214 (dat scheelde dus maar een haar. wat een kwaliteit moet daar - mekaar op de hielen - gezeten hebben) 3 P. de Jong Mzn. 168 3/4 p; 4 Th. Jongmans 168'p; 5 C. Kouters 16714 p; 6 A. van de Luitgaarden 166'/> p; 7 P. de Jong Azn. 166' p: Ant. Kouters 166'i p; 9 Gebr. Kouters Czn. 163'/« p; 10 M. Verhulst 162 3/4 p. Al deze grote kampioenen onze hartelijke gelukwensen. In Ulvenhout was het eveneens dui- venfeest. Er waren een kleine acht honderd duiven ingezet, waardoor de concurrentie natuurlijk ontzettend zwaar tvas, gewoon om van te rillen. De schoonste doffer bleek een exem plaar te zijn van Jaan Struis, de schoonste duivin een kampioene van Frans Martens, beide van 't Gatbroek. Keurmeester Alfons Metsaars van de Rijen, heeft zijn grote reputatie eer aangedaan, aan zijn beoordeling viel niet te kluiven. Woorden van dank werden gespro ken aan het adres van de Commissie, de schenkers van ereprijzen en dhr. A. de Jong die zijn zaal gratis beschik baar had gesteld; ook de respectieve wederhelften die de drukke laatste veertien dagen, al zeg ik het zlf, veel hadden afgezien met die duivenbewe- gmg, werden hierin betrokken. De uitslag was als volgt: Oude dof fers^ 1 Jaan Struis, 2 Cor Paulussen, 3 Koos kocks; Oude duivinnen: 1 Frans Martens (met een niuwe ster) 2 Driek Bogers. 3 Jan Antonissen; Jon ge doffers: 1 Willem van Oosterbosch, 2 Jaan Voeten,, 3 den dikke Jan Grauwmans; longe duivinnen: 1 G, Oomen, 2 Wim Grauwmans, 3 Jan Frijters; Late doffers: 1 Frans Hey- blom, 2 Kees Wijgaats; Late duivinnen 1 Cor Paulissen, 2 Driek van der Aa, Namens de organisatoren van de duivenkeuring Roverts in 't Ginneken bericht ik dat deze persoon tot 's avonds half tien heft moeten wer ken om gedaan te krijgen. Hij zal echter het laatste weekeind in deze maand terugkeren voor het doen van de aangevraagde hokbezoeken. Nade re inlichtingen hierover zijn te beko men bij ons wakker Bondsraadlid dhr. P. Hissink. De grote jubileumtentoonstelling van de combinatie Snelpost-Lucht- bode te Etten-Leur sond in het teken van eendracht een saamhorigheid. Hiervan getuigde de herhaaldelijk met donderend applaus onderbroken rede van dhr. Twan Buijs, die als gastspreker optrad, die namens de /NB een fraaie zilveren duif op ware grootte aanbood. De heren Jan Jong mans, Ward van Haperen, Marinus van den Berk en Marinus van den Beemt werden stevig in de bloeme tjes gezet. De keuring der ingezonden kampioenen werd verricht door de heren Berkhof en Middelkoop uit Dordrecht. Ziehier de uislag. Oude doffers, schoonheid: 1 M. Heeren te Etten, 2 Andries Jaspers te Leur, 3 beenhouwer J. Fasen te Etten. Idem vliegtype: 1 Adr. van de Lindeloof te Etten (te vens beste oude doffer der tentoon stelling), 2 Joh. Fasen te Leur, 3 P. Vermeulen te Etten. Oude duivinnen, schoonheid: 1 Gebr. Vervaart te Leur, 2 J. Fasen te Leur, 3 S. Pijper te Et ten. Idem vliegtype: 1 C. Lambrechts te Etten, 2 P. Rijnaarts te Etten, 3 Andr. Jaspers te Leur. Jonge doffers, schoonheid (wat een adonissen) 1 Wilhelmus Hermus te Etten, 2 Corn. Mol te Leur, 3 M. van den Beemt te Etten. Idem vliegtype: 1 en 2 J. Fa sen, 3 A. Dekkers, allen te Leur. Jon ge duivinnen, schoonheid: 1 en 2 Wilh. Hermus te Etten, 2 J. Fasen te Leur. Idem vliegtype: 1 Comb. Van de Berk- Roovers te Leur (tevens beste jonge duif der tentoonstelling), 2 idem de zelfde, 3 Gebr. Hermus te Etten. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN RN dan moet ik nu als de Engelse weerlicht naar Zeeuwsch-Vlaan deren voor de tentoonstelling van „De Vrede" te Sas van Gent, gekeurd door de beroemde Sjef Danckaert te St lansteen. Algemeen kampioen werd een oude doffer (zeer fraai) van dhr. A. Schaauwvlieghe alhier. Oude doffers: 1 A. Schauwvlieghe te Sas van Gent, 2 W. Timmerman, A. Meuleman, 4 A. Vermout (zon der h), 5 Camiel van Hecke (allen te Sas). Oude duivinnen: 1 C. Begijn (een die ook in de zomermaanden uit de voeten kan), 2 J. Sijs te Axel, 3 Jaap Heida, de kampioen-generaal, 4 idem dezelfde, 5 G. Inghels. Jaarlingen dof fers: 1 A. Meuleman, 2 H. Bouten, 3 Begijn, 4 H. Marquenie, 5 G. Inghels, alleen te Sas van Gent, Jaarlingen duivinnen: 1 P. Vermout te Sluiskil, 2 A Sschauwvlieghe te Sas van Gent, 3. T. de Waele, idem, 4 G. Begijn, 5 O. Talboom te Zuiddorpe. Jonge doffers: 1 J. van Oppen te Sas van Gent, 2 J. Hida idem, 3 K. Hamelynck te Sluiskil, 4 G. Wulfaert te Sas van Gent, 5 G. Begijn te Sas van gent. Jonge duivinenen: 1 A. van der Bilt te Sas van Gent. 2 K. Hamelynck te Sluiskil, 3 G. Inghels te Sas van Gent, 4 Jos Rcnique te Sas van Gent, 5 Ph. van Acker te Westdorpe. BELANGRIJKE VERGADERING "TOT slot nog enig nieuws over de buitengewone algemene vergade ring van de C.C. Breda e.o., gehouden volgens artikel 13 van de statuten, op Donderdagavond 14 Januari jl. in de Graanbeurs. Op de agenda stond slechts één punt: Oplossing van de gerezen be- stuursmoeilijkheden. De gijze voorzitter Franken met zijn 48-jarige staat van dienst, die tegen middernacht onder donderend ap plaus, bij acclamatie zou worden her kozen, stond als een kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise" aan het roer van zijn schip. Zijn grote openingsrede vooral, maakte diepe in druk. Ook de sprekers Verdaasdonk en van Leeuwen wisten gevoelige sna ren te treffen. De meningsverschillen echter waren groot. En bleek een be langrijke loyale oppositie te bestaan, op een gegeven moment dreigden er moeilijkheden „Kurt Carlsen's" krach ten zelfs te boven te gaan.' Als een „deus ex machina" trad toen een an dere kapitein tussen beide, een van het slag van de machtige zeeslepers en reddingsboten van „Hollands Glo rie". Hoog gingen de golven der agi tatie, doch vast was de greep van de heer J. Kapitein, voorzitter van de Bondsraad, op de vergadering. Rustig, sober en zakelijk was zijn beleid. Door het overwicht van deze dominerende figuur, die zich gesteund wist door de bekwame Bondsraadsecretaris Re mie, kwam het zover dat het hele be stuur, zowel de op de laatstgehouden laarvergadering nieuwgekozenen, als de reeds jaren zitting hebbende leden, aftraden. Hierna werd overgegaan tot nieuwe verkiezingen, die een uit slag opleverden, waarvan een deel onzer lezers reeds kennis nam. Voor zitter Franken bij acclamatie. De he ren Verdaasdonk 328. Schuurmans 328. Van Leeuwen 285. der nieuwe Steijlen 279, van Oosterhout 222, van Rijsewijk 211, van Gils 211, van Nu- nen 202. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, zullen zij de mannen zijn, die in samenwerking met de Bondsraad wiens invloed op de gang van zaken door een projecterende uitbreiding van bevoegdheden uiterst belang rijk (zo niet beslissend) is geworden, de C.C. in de jaren die voor ons lig gen, moeten leiden. Hun taak is moei lijk en verre van benijdenswaardig. Doch laat ons hopen, dat zij er tegen opgewassen zijn. Allemaal goeie. DEN BRUINEN. Wij gaan door met aan biedingen van diverse artikelen voor onze post- klanten, waarvan U niet een enkele keer, maar regelmatig kunt profiteren, daar al de aangeboden goederen in voldoende hoeveelheid (dus ook voor nabestellingen) in voorraad worden gehouden. lh onze magazijnen staat nog een grote partij twee persoons binnenveerma trassen. Originele 'Jumbo matrassen in Luxe uitvoe ring, catalogusprijs 210 gulden, die, omdat de nor male verkoopprijs ook wel een beetje aan de luxe kant is, minder snel ver kocht zijn dan wij hadden verwacht. Maar daar hebben wij dpn ook een opruiming voor en speciaal aan onze post- klanten willen wij ze ver kopen, in één slag, voor bijna de helft van de prijs. Tweepersoons binnenveer- matrassen, merk Jumbo (waarvan wij er per jaar meer dan 10.000 stuks verkopen) 120 x 190 cm., maar nu in luxe uit voering. Cylindrisch interieur omvat door stalen band, afge dekt met gestepte crine en watten. Overtrokken met zware damast in oud- rose met afgewerkt pa neeldecor. ST 3 Onze postklanten kopen nu zo'n luxe matras met ingeweven zijkanten en met inbegrip van twee met Java kapok gevulde kussens, stuk voor stuk onder de volle twintig jaar schriftelijke garantie, niet voor 2AQr gulden maar voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. VERZOEKE BIJ BESTELLING DEZE BON BIJ TE VOEGEN WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM

de Stem | 1954 | | pagina 9