115 Pasblaü VaïidilmK ONZE PUZZLE DE VREEMDELING Tweedracht zaaien de goud-gele VIRGINIA! 100 Jaar St. Marie Huybergen Twee doden, één geredde kopen Cadeaustelsel Platina voor de Aga Khan RADIO-PROGRAMMA'S 10 bve/e\ veVweJ? jiaf f 16.70 ok jaraties Kunstgebitten TWEEDE BLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1954 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND DE voorbereidende besprekingen te Berlijn hebben geen succes gehad. Na ongeveer veertig uur oraten bleek, dat er geen overeen stemming te krijgen was over ie plaats, waar de conferentie van de vier Ministers van Buitenlandse "laken moet worden gehouden. De Engelsen haastten zich te verkla ren, dat de besprekingen deson danks niet als mislukt moesten worden beschouwd en niet veel uren daarna kwam er een plinter- nieuw Russisch voorstel: we ko men 25 Januari bijeen in het ge bouw van de geallieerde bestuurs raad (Amerikaanse sector), daarna is er een zitting in Oost-Berlijn en vervolgens zullen de Ministers tel kens opnieuw zelf de plaats van samenkomst bepalen. HIER l! De huurverhoging Humanistisch gevaar In vogelvlucht iStudietyd bfctdZz- Uw- AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Niet naar Mars Oplossing vorige week Liturgische kalender L. A, Wij bezorgen alles franco huis CH£p&fi/G£rt fflmc&tuum ^ba/nes *rwt*K""L r N Ufc,K STfelfcJM er - beter èngoed- - Mevr. L. C. LOOF, dstraat 96a. - Terneuzen. Het is duidelijk, dat het hier gaat om een prestige-kwestie. Dat is na melijk een willig politiek woord, waarmee men zelfs een bepaalde onwil kan verheimelijken. We zou den overigens te ver gaan in onze conclusies, wanneer we nu reeds onwil aan de Sovjet-kant zouden suggereren. Hoogstens mogen we uit deze voor buitenstaanders een weinig belachelijke prestige-kwes tie besluiten, dat de Sovjets hun huid duur wensen te verkopen. Dat zij in het geheel geen conferentie willen, lijkt uitgesloten. Wel kan men nog aannemen, dat het Krem lin er niet rouwig om zal zijn, wan neer vroeg of laat de conferentie mislukt door omstandigheden, die de Sovjets „van alle smetten vrij" houdt. M.a.w.: een mislukking door een verkeerde zet van de geallieer den is welkom, zulks met het oog op de propaganda. schuilt dus een venijnige adder onder het politieke gras. Niet zozeer vanwege die begeerde propaganda natuurlijk. Op dat stuk is het Westen nu al zovele jaren op zijn hoede, dat men hier nauwe lijks van gevaar kan spreken. Met die prestige-kwestie zit het niet zo mooi. Daar dekt een fraai woord een uitgesproken stroefheid, die weinig goeds voorspelt ten aanzien van de resultaten naar het Palais Rose te Parijs, waar de vier Minis ters ruim vier jaar geleden pogin gen deden om over precies dezelf de zaken te spreken, die thans aan de orde zijn, dan kan men er slechts een hard hoofd in hebben. Het Westelijke standpunt is im mers nog precies eender: eerst vrije verkiezingen, dan een demo cratische regering voor het herenig de Duitsland en tenslotte de onder handelingen over een vredesver drag. Ook de Sovjets denken nauw keurig hetzelfde: nooit geen vrije verkiezingen (dat is te gevaarlijk) en vooral geen Duitsland binnen de Europese Defensie Gemeenschap. Het dode punt is dus zo dood ge bleven als dood maar zijn kan! £)AAR tussendoor wordt nu het prestige-spelletje gespeeld. De wereld moet vooral denken, dat het om belangrijke dingen gaat en dat telkens weer de Sovjets aankomen met bemiddelingsvoorstellen. De in het jongste verleden aan Frankrijk bestede glimlachjes zijn bestemd voor het politieke wereldtoneel en het Kremlin zorgt bovendien met genoegen voor de nodige voetlich ten en een behoorlijk applaus. Be grijpt u, waar de laars (de Italiaan se Laars ook een beetje!) wringt? Het zou alweer! de Sovjets bijzonder aangenaam zijn, wanneer er een diepere kloof kwam tussen Frankrijk enerzijds en het Anglo- Amerikaanse blok anderzijds. Hoe meer meningsverschillen, hoe lie ver. Al gaat het dan maar over een vergaderplaats, over standsverschil of over het al dan niet gebruiken van whiskey of wodka. Letterlijk mets zal men veronachtzamen om tweedracht te zaaien en in de meest onbetekenende détails schuilen vöoral aan de vooravond van deze conferentie de meest belangrijke problemen. i*..; JTR blijkt met betrekking tot de huurverhoging nog altijd een misverstand te bestaan, hoewel we al eens meegeholpen hebben bij een poging om het uit te roeien. Men heeft namelijk gehoord, dat er o.a. voor Breda, Bergen op Zoom, Den Bosch, Middelburg, Roosen daal, Tilburg en Vlissingen een huurverhoging van 23 procent geldt, maar men denkt, dat dit is 23 procent over de huurprijs van Mei 1940, welke dan in totaal met 33 procent omhoog zou zijn ge gaan. Die 23 procent wordt echter berekend over de reeds met 15 pro cent verhoogde huurprijs, zoals die gold op 31 December 1953. Verge leken met Mei 1940 is dat een ver hoging van 26.45 procent en de nieuwe huur ligt dus in totaal 41.45 procent hoger dan in Mei 1940. Voor plaatsen, waar een verhoging van 26 procent geldt, bedraagt de totale verhoging 44.9 procent en voor plaatsen van de laagste klas (thans een verhoging met 29 pro cent) in totaal 49.35 procent. Alvorens te reclameren tegen de door de verhuurders nieuw vast gestelde huurprijs, zal men dus eerst de hier genoemde percenta ges moeten toepassen. Men zal dan wel zien, dat de nieuwe prijs goed berekend is. f^EEDS in 1952 schreef het Huma nistisch Verbond een prijsvraag uit over „de wenselijkheid en de in de Nederlandse wetgeving te re aliseren mogelijkheid om onder nader aan te geven omstandighe den het bekorten van het leven van een zieke straffeloos te maken". Deze prijsvraag leverde geen be vredigende antwoorden op. Het Humanistisch Verbond vindt het vraagstuk echter wel zo belangrijk, dat het opnieuw een prijsvraag heeft uitgeschreven. Geen beter be wijs kan men aanvoeren voor de stelling, dat het Humanistisch Ver bond de christelijke grondslag van de samenleving tracht te ondergra ven, dan deze prijsvraag. We ne men onmiddellijk aan, dat menslie vendheid de moderne humanisten tot deze gedachtengang drijft. Het is echter een menslievendheid, los geslagen van het vaste anker der in de godsdienst wortelende zeden wet, een menslievendheid, welke in de practijk zou uitlopen op wil lekeur en grove onbarmhartigheid. Men mag daarom niet moede wor den de gevaren, gelegen in dit mo derne humanisme, te signaleren. (Advertentie) J/OOR de Broeders van Huijber- gen is 1954 een zeer betekenis vol jaar. omdat ze dan op 25 Sep tember het feit gaan herdenken dat Mgr. v. Hooydonk 100 jaar ge- leedn de Congregatie gesticht heeft. Het oorspronkelijk doel van deze stichting was: de Broeders de zorg voor een weeshuis in Huijbergen toe te vertrouwen. Bij deze bescheiden opzet is het echter niet gebleven. Nog in het zelfde jaar werd ook het Pensio naat geopend: het Bisschoppelijke Instituut Ste Marie te Hjiijbergen. De verdere ontwikkeling van de Congregatie kan door de volgende jaartallen in grote lijnen uitgedrukt worden: 1890 Stichting van de St. Vincentiusschool cn Weeshuis te Bre da .spoedig gevolgd door opening van de scholen in de Leuvenaarstraat en Kerkstraat. 1894: Stichting te Oosterhout: Arendstraat met uitbreiding in 1896. 1901: Stichting van de Lagere School te Bergen op Zoom, in 1902 gevolgd door de kweekschool, die in 1917 naar Breda is overgeplaatst, Dr. Jan Ingenhouszplein. In 1906 werd te Bergen op Zoom een Weeshuis gesticht. 1906: Opening der school in Hulst 1907: St. Willibrordushuis in Breda. In 1921 werd met het missiewerk op Borneo begonnen. In 1926 volgden de scholen te Am sterdam en Haaren. Laatste nederzettingen: L.O. en M. U.L.O. in Amstelveen. MEER DAN 3000 (Advertentie) WINTERTIJDIS I Cn waar zou U beter en voordeliger studeren, dan bij eeeeeeeeee Vraagt dus zo spoedig •«tegelijk ons gratis HILVERSUM Gekende Schriftelijk» Cursus H.B.S. A en B Staatsexamen en Onderwijzersakte - Mulo A en B Spoedig wettelijke regeling nodig Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbon den waarin samenwerken de Chris- 1? i denstandsbond' de Kon- v-0?v, ™C^SnStandsbond en de Ned- Kath. .Middenstandsbond, heeft tij dens zijn laatst gehouden vergadering een telegram gezonden aan de Staats secretaris van Economische Zaken, waarin wordt aangedrongen op een cadeaustelsel ^6 *n je^eSram wordt er op gewe zen, dat de recente ontwikkeling rond het cadeaustelsel voldoende aantoont, dat een wettelijke regeling niet lan ger uitgesteld kan worden. F\E aanvankelijk zeer bescheiden opgezette stichting van Mgr. van Hooydonk is het kleine zaadje ge weest, waaruit onder Gods zegenen de vruchtbaarheid de boom gegroeid (Advertentie) Stop die nare hoest!. Het is verbazend wat één zo'n POTTER'S CATARRH PASTILLE vermag. Bij ieder tablet dat U op de tong laat smelten voelt U onmiddellijke verruiming der luchtwegen en verzachting van de prikkeling in Uw keel. 7 gecombineerde geneesmiddelen wer ken effectief samen om de bacteriën te doden. Het hoesten bedaart - U haalt ruimer adem. Koop nog heden zo'n doosje a f. 0.95. bij apothekers en drogisten is, waarvan thans duizenden de vruchten plukken. Met gevoelens van innige dank baarheid zal de Congregatie dat feit gaan herdenken. Dankbaarheid is echter een deugd, die eenieder siert. De stichtingen, in Breda begonnen, zijn vooral de laatste jaren zeer sterk uitgebreid. We noemen slechts: de Aloysiusschool, St. Janschool, Fran ciscusschool. O. L. Vrouw van Lour- desschool, Rozenkransschool, St. Cle mensschool, Mulo in Karrestraat en Middellaan, Don Boscowerk en de Nieuwe St. Janschool. Meer dan 3000 kinderen van Breda ontvangen op deze scholen hun le vensvorming. Het is niet de bedoeling, reeds nu op de betekenis daarvan dieper in te gaan of de ontwikkelingsgang nader te beschouwen. Mogelijk zal dit later nog geschieden Waar wij op willen attenderen is het volgende: Hoe zal de stad Breda op haar beurt de deugd van dank baarheid ten opzichte van de jubile rende Congregatie tot uitdrukking brengen. Enige personen hebben reeds het initiatief genomen en zouden graag hierbij nog enige flinke werkers W kunnen gebruiken om plannen te maken, uit te werken enz. in ver band met dit grote feest. Het se cretariaat van 100 Jaar St. Marie, Huijbergen" is gevestigd op de Gro te Markt 31 te Breda. Bankrelatie is: Van Mierlo en Zn. te Breda. De daad is nu aan U. Weer auto te water ETEN auto, waarin drie personen wa- ren gezeten, is Donderdagavond omstreeks kwart over zeven in de haven van Delfzijl gereden. Twee der inzittenden zijn verdronken. In de haven van Delfzijl waren drie schepen, die in opdracht van de In donesische regering waren gebouwd, aan de eigenaresse overgedragen. Aan boord van deze schepen hadden twee employé's van een machinfa- briek uit Hoogezand de laatste hand aan de machine-installatie gelegd. Toen zij gereed waren, werden zij door een auto van de fabriek afge haald. Op de terugweg schijnt de chauffeur te zijn misleid door het licht van een lantaarn. Hij is met de auto van een schuine kademuur het water ingereden. De auto, is voordat zij in het water terecht kwam, gekan teld. Door de voorruit te verbrijzelen wist de naast de chauffeur zittende B. uit Hoogezand uit de auto en vervol gens op het droge te komen. De bei de andere inzittenden, de 40-jarige J. Z .die een vrouw en één kind, en de 32-jarige G. V., die een vrouw en twee kinderen achtlaat, kwamen om het leven. loslippigheden van LEONARD CATARRH PASTILLES IMP. Fa. H. TEN HERKEL. HILVERSUM Horizontaal: 1 overal; 5 pers. voorn.; 8 voor zetsel; 10 afgebaken de ruimte: 14 Bijbels persoon; 16 boom; 17 voorzetsel 18 zuivel product; 19 bestem ming; 22 lofdicht; 24 waterstand 28 plaats in Limburg; 30 noot; 31 vreemd; 33 groen te; 34 badplaats; 35 lichte bedwelming door drank; 37 ver voermiddel; 38 klein paard; 39 voorzetsel; 40 telwoord; 41 bier soort; 43 godin van de dageraad; 46 bij gevolg; 48 landbouwwerktuig; 49 plaats in Limburg; 53 voegwoord; 55 eenheid van arbeidsvermogen; 56 eenheid voor electrische stroomsterk- te (afk.); 58 hemelgeest; 61 water stand; 63 familielid; 64 keur; 67 ake lig; 68 onbeperkt; 69 telwoord; 70 wa ter in Noord-Brabant. Verticaal: 1 bouwland: 2 noot; 3 boom; 4 pers. voorn.; 6 hoeveelheid; 7 herkauwer; 8 noot 9 bovenmatig; 10 Italiaanse rivier; 11 gravure; 12 noot; 13 muziekteken; 15 verheugd; 18 rustplaats; 20 gewicht 21 hetzelf de (afk.); 23 roofdier; 25 voor delig; 26 bijtend-zuur; 27 naderbij komen 28 zetel (Latijn); 29 uit een nalatenschap verkrijgen; 30 ge keperde wollen stof; 32 vlaktemaat; 36 ijzerhoudende grond; 40 voorzetsel; 41 houding; 42 krijgsmacht; 44 ellips vormig; 45 Bijbels persoon; 47 voor zetsel; 50 opstootje; 51 noot; 52 plaats op de Veluwe; 54 Turks bevelhebber; 57 oude hout- en stromaat; 59 voor zetsel; 60 bijwoord; 62 voorzetsel; 63 pers. voorn.; 65 bergplaats; 66 voor zetsel. 4# W O D K MOE W M A L V ERA K E DEUR R DIVAN E ETUI N V EDIK L A T IJ N ARAK B AAN AA G G E N R ETS BRIT E G E L A S O T E ADRES RAL M P A P L K A PAR ARM P A R A I K K W I E L O R K R E A L P O G P E 0 R D MERE NOG K NO LAK 1 L PER QP HET VLIEGVELD VAN BANGKOK stond een paar dagen ge leden een Amerikaans vliegtuig, dat door ingewijden werd her kend als een „B-19". Dat zegt u en ons bitter weinig, maar we hebben ons laten vertellen, dat het een bijster groot loeder is. De Amerikanen zijn er vreselijk zuinig op, want de militaire geheimen liggen daarbinnen zogezegd voor het opscheppen. Kunt u begrijpen hoe de vliegveldbewaking schrok, toen er opeens een bruin kereltje, een Vietnamees, op het vliegtuig afstapte, het deurtje van de cock- pitt opende en gezellig de stuurknuppel begon te bespelen! Met twin tig man en een paar brandweerauto's stormden zij erop af. De Viet namees keek de heren verdrietig aan, toen ze hem uit de stuurstoel scheurden. „Ik stond juist op het punt om naar Mars te vertrekken sprak hij, „en daarna zou ik een reisje om de zon gaan maken om eens te controleren of de wet van de zwaartekracht wel juist is". Toen ze met water kwamen aandragen, zei de Vietnamees: „O, ik ben al eens op de zon geweest, hoor. Er was geweldig veel volk en ik moet zeggen dat ze heel mooie vrouwen hebben. Je kunt er nog een goed borreltje drinken ook". Er zat voor de verbouwereerde politiemannen niets anders op, dan deze ruimtevaarder achter slot en grendel te zetten. De man die het deurtje achter hem sloot zei nog: „Bekijk alles maar goed hier, dan kan je er straks over vertellen". Toen vroeg die Vietnamees: „Wordt ik dan nog ergens anders heengestuurd?" „Ja", zei de cipier. „Naar de maan!" Vis Raadsel r\E kat van mevrouw Esscher in "OON verzoekt opname van Dortmund had de merkwaardi- e j .„„j,,,]. fipt ge gewoonte geen melk te luste/i. Zij n tweede raadselfiei Zij zag het origineler en dronk is ZWart en je kunt el' Op Z1I- steeds het water uit de viskom. j.gn Daarin zwom een goudvis, die ech- f-naTiT ter niet de minste last had van de kat. In tegendeel. Tot ieders verba-„Bp (JSlyVY 'PKEZ ^JEAVZ) zing is de kat gisteren door die vis aangevallen. De kat drinkt weer melk. Buitenkans Verbazing \/OOR de eerste maal in zijn leven consulteerde de 110-jarige Pau lino Cisneros in Buenos-Aires een DAAR lezen wij tot onze verras- ^^*5°"të sing in een advertentie. dat te zje .;p- njej meer z0 goed". Amsterdam een vacature is voor nachthoofd. Toon schetst dit als een Teleurammen hoofd, voorzien van voor- en ach- i eiegrarnnien terlicht. Toon ziet er een zwaar T~\E strijd tegen angst en paniek gaat in Amerika voort. In Oma- hoofd in. Hulp IN de Franse stad Caen zijn ze weer maar eens aan het vech ten geweest. Twee ruziemakers waren bezig een politie-agent af te tuigen. Toen kwam een fietser voorbij, die werk van de zaak maakte en afstapte om de agent in zijn ongelijke strijd te helpen. Hij hielp hem tevens de arrestan ten naar het bureau brengen. Na afloop bleek zijn fiets te zijn ge stolen. Schot CCHOTLAND heeft met waarde- rend applaus de vondst ontvan gen van McMacking, die sterk blijkt te ziin in de nationale deugd der zuinigheid. Onze McMacking heeft/ braille-schrift geleerd om geduren- de de lange winteravonden bij het lezen licht uit te sparen. ha (Nebraska) worden de telegram men voortaan geschreven op ge kleurd papier. Blijde tijdingen op rose vellen, droevige op zwarte en neutrale mededelingen op gele. De meeste mensen krijgen namelijk hartkloppingen als ze een telegram ontvangen, omdat ze altijd iets ergs vrezen. Goed werk '"TIJDENS Hnl'hai een vrolijk feest in Holzhausen Duitsland) kregen twee drinkebroeders ruzie met el kaar. Een politieman, die vergezeld was van zijn hond, poogde de vech tenden te scheiden; daarbij viel hem een hele bendeyan i>t"'ln.t'af ™.".Neem me niet kwalijk heren, maar Toen bleek" de agent gewonnen tewacht lüer misschien een zekere hebben. heer Henk Smit? Driemaal op de weegschaal O QM te verhinderen, dat zijn volge- lingen hun huizen te lang onver zorgd moeten achterlaten, zal de Aga Khan in Augustus niet alleen in Da- res-Salaam, maar ook te Mombasa en Kapal met platina worden gewogen. Alle drie plaatsen liggen in Oost- Afrika. Dit wegen vindt plaats bij het ze ventigjarig jubileum van de Aga Khan als leider van de Mohamme daanse secte der Ismaelieten. De Aga Khan ontvangt bij deze plechtigheid zijn gewicht in platina. Men schat de waarde van de benodigde hoeveel heid platina op 2.500.000 gulden. De 30.000 Oost-Afrikaanse Ismaelieten hebben dit bedrag reeds bijeenge bracht. ZONDAG 17 Januari. Groen, 2e Zon dag na Driekoningen. 2e gebed H. Antonius Abt. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 18. Wit. St. Petrus' Stoel te Rome. 2e gebed H. Paulus. 3e H. Prisca. Credo. Prefatie van de Apostelen. DINSDAG 19. Rood. H.H. Marius enz. 2e gebed H. Canutus. 3e van de H. Maagd. WOENSDAG 20. Rood. H.H. Fabianus en Sebastianus. DONDERDAG 21. Rood. H. Agnes. VRIJDAG 22. Rood. H.H. Vincentius en Anastasius. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. ZATERDAG 23. Wit. H. Raymundus van Pennafort. 2e gebed H. Eme- rentiana. 3e van de H. Maagd. door CUNNINGHAM 38. Maar vertel dat aan de wereld, die je als een laffe moordenaar veracht; vertel het aan de politie, die je gezocht heeft en denkt, dat je je voor hen schuilhield. Zeg hen, dat John Gower niet aansprakelijk is voor de daad van Michael Dumont. Vertel het hun en zie wat ze doen. Ze zullen lachen. Ze zullen je uit lachen". Maar zij wist het Armande. Zij vertrouwde in hem. Nee nee. het was in Dumont dat ze geloofde. Mi chael Dumont had het niet gedaan. Zag zij niet in, dat John Gower, die haar liefhad, die haar aanbad dat hij het onmogelijk had kunnen doen? Zo moest ze het ook zien. Ze moest evenals hij geloven, dat de ander dood was en voor haar nooit had bestaan. Waanzin, Hij hield zich bitter voor. dat het waanzin was. Wat kon het een ander schelen hoe hij dacht. Ze zouden hoogstens zeggen, dat hij krankzinnig was. Hij moest er niet langer over denken. Hoe moest iets doen. Hij kon niet eeuwig blijven door lopen. Hoe koud en spottend leek de maan hoe had hij die ooit mooi kunnen vinden. Wreed zagen de ster ren eruit, als punten, gereed hem te doorboren hoe had hij ze ooit kun nen bewonderen! En de gehele wereld was een lelijk, afschuwelijk, angsaan- jagend oord. En toen hoorde hij het. Z?achte, te dere, klagende tonen in de stilte van de vriesnacht. Muziek, muziek, die zijn dwalende schreden leidde Bij de gdijze stenen kerkpoort bleef hij luisterend staan. Nu bestond er niemand meer op de wereld dan hij en de speelstad. Ze wist het - ze wist het en haatte hem niet noch ontvlucht te hem. De muziek sprak van hoop van vertrouwen van geluk zelfs Geluk een wilde hoop leefde in hem op. Zou er toch nog geluk moge lijk zijn voor hem en haar? Stevig omklemden zijn verstijfde vingers de post van de kerkpoort, toen de muziek zweeg. Nu kwam zij. Hij wide weglopen, haar ontwijken, zich in het duister verbergen opdat ze hem niet zag. Maar hij kon zich niet bewegen. Hulpeloos, verlegen, beangst voor hot ogenblik der ontmoeting en toch ernaar verlangend, bleef hij wach ten. Nu zag hij haar. Zij sprak niet, maar een tedere, kalme glimlach speelde om haar lippen. En ze stak hem de hand toe, die hij met een snik in de zijne greep en tegen zijn wang drukte, tegen zijn ogen, die ontzettend pijn deden. „Je vergeeft me. Je had me verge ven. Ik wist het niet. Je begrijpt nu, dat ik het niet wist. Het is net, of het iemand anders is, een persoon uit een onbekende wereld, die van deze misdaad beschuldigd wordt. Hij moet het gedaan hebben; niet ik niet ik, die van je hield, Ze me, dat Je me gelooft". „Ik geloof je". Haar hand streelde langs zijn wang, zijn haar en bleef op zijn schouder rusten. „Ik heb nooit opgehouden te geloven, ofschoon het soms moeilijk viel. Maar ik had gelijk. Nu weet ik zeker, dat ik gelijk had. Noch jij, noch degene die je vroeger was, liefste, kan ooit gedaan hebben. Ik kon het ook al niet aannemen." Hij hief het gebogen hoofd op: „Je hebt me voor wanhoop behoed, Ar mande. Nu kan het me niet meer sche len wat er gebeurt. Nu weet ik, dat je me vertrouwt". Ze wierp zich in zijn armen, haar wang sreek langs de zijne, hun lippen ontmoetten elkaar en de gehele we reld was vergeten... „Eruit! Moordenaar! Moordenaar!" Een afschuwelijk, angstaanjagend gehuil verscheurde de nachtelijke stil te en het was, of een bende roofdieren aanstormde. „Armande!" fluisterde hij, haar hand omklemmend. „Wat heeft dit te betekenen! Wat bedoelen ze! Ze zijn krankzinnig". „Ja", haar sem klonk kalm. „Krank zinnig, dat is het. Laten we niet bang zijn. We hebben geen kwaad gedaan. Hand in hand traden ze door de poort op de weg. Een ogenblik diensde de menigte terug. Mannen en vrouwen, wel twintig of meer, verdrongen zich in het maanlicht. Met hun fanatiek glinsterende ogen, gespannen lichaam en handen als klauwen, gereed om te grijpen en te verscheuren, hadden ze niets menselijks meer. Het was als een tafereel uit de middeleeuwen de slanke gestalte van de jonkvrouw de Vysart, haar gelaat bleek in het maan licht, de ogen helder, de kin fied op geheven de man naast haar, niet- begrijpend, doch onbevreesd. Het twee tal met op de achtergrond de grijze kerk, wier torenkruis zich donker te gen de hemel aftekende het kruis, dat liefde, medelijden en vergiffenis beduidt en de bloeddorstige benee, gereed deze mensen te vermoorden voor een vergrijp, waarvan ze niets wisten, „Wat moeten jullie van ons?" klonk Armande's stem helder door de kou de lucht. „Wat is dit voor dwaasheid?' „Je weet, dat hij een moordenaar is!" riep een vrouwenstem. „Wat sta je hier met een moordenaar?" Als jakhalzen slopen ze nader. En kelen hadden stokken. Anderen waren met scherpe stukken ijs gewapend. Een ervan, met kracht geworpen, versplinterde als glas tegen de post van de poort. „Terug!" riep Armande, „Terug! Jullie weten niet wat je doet Haar stem ging in het geschreeuw verloren. Was dan nergens hulp? Met hun knuppels zouden ze haar en hem bewusteloos slaan. Ze waren gek. Stukken ijs vlogen haar en de man, die zwijgend en uitdagend naast haar stond, om de oren. Plotseling voelde ze hem niet meer naast zich. Hij sprong naar voren wierp zich midden in het gedrang. Ze zag zijn vuisten maaien, zag gestalten in de sneeuw tuimelen, hoodde schreeuwen en vloeken en grommen als uit een hol vol wilde dieren. Ruwe handen grepen haar beet, trokken haar omlaag in de maalstroom, stomten haar. rukten aan haar kleren. Ze lag op de grond en zware laarzen trapten rond haar in de sneeuw. Zij waren bezig hem te vermoorden, wist ze. Ze zouden ook haar doden... (Wordt vervolgd) ZONDAG 17 JANUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.55 Sport- ber.; 9.00 „Langs ongebaande wegen'', caus.; 9.15 Volksdansen; 9.30 Geeste lijk leven"; 9.45 Met en zonder omslag; 10.15 Kamerork., kl. koor en sol.; 10.45 „Zoete Hoop", hoorsp.; 11.10 Promenade ork., kl. koor en sol. AVRO; 12.00 Sport; 12.05 Mandoline ork. en soliste; 12.35 Even afrekenen, Heren!; 12.45 Instr. sex tet en soliste; 13.00 Nws.; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 Hammond-orgel en piano; 13.30 Lichte- muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Strijkkwart.; 15.05 Disco-causerie; 15.50 Filmpraatje; 16.05 Dansork. en sol.; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijksextet; 17. 30 V. d. jeugd; 17.50 Sport; 18.50 Nws.; en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte kerk dienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst; 19.35 Gesprekken om de bijbel. AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Lichte muz.; 20.30 Klankb. over Oostenrijk; 21.00 Studio Europa! 22.00 Meded. en gram.; 22.10 „Rijk en geen geld", hoorsp.; 22.40 Orgelconc.: 23.00 Nws.; 23.15 Radiojourn.; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Orgelconc. IKOR: 10.00 „De open deur"; 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram.; 12.20 Apologie; 12.40 Hammondorgel en piano; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.10 Gevar. muz.; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Gram.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Radia Philharm. ork. en solist; 15.20 „Het Atoom in dienst van de vrede", klankb.; 15.40 Kamerkoor en strijkers; 16.10 ..Kath. Thuisfront overal!"; 16.15 Sport; 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Geref. Kerk dienst; 18.30 Gewijde muz.; 19.00 Nws. uit de Kerken; 19.05 Vocaal ens., ka- merk. en sol.; 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Amus. muz.; 21.15 „De aanstelling", hoorsp.; 22.00 Promenade-ork.; 22.25 Act.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit! kal.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 12.00 Gram.; 12.15 Lichte muz.; 12.30 Weer ber.; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Volksliederen; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Gram.; 15.30 Idem; 16.00 Voetbalrep.; 16.45 Gram.; 17.00 Koorzang; 17.40 Gram.; 17.45 Sportuitsl.; 17.50 Pianorecital; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19 30 Gevar. progr.; 21.50 Dansmuz.: 22.00 Nws.; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05—24.00 Gram. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Verz. progr.; 14.00 Gram.; 14.30 Harmonie-ork.; 14.55 Omr.ork, en sol.; 16.45 Gram.; 17.00 Nws.; 17.05 Gram.; 19.00 Kath. halfuur; 19.30 Nws.; 20.00 Mil. ork.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.25 Parijs bij nacht; 22.55 Nws.; 23.00 Gevar. muz.; 23.55 Nws. MAANDAG 18 JANUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.50 V. d. jeugd; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.35 Franse chansons; 9.00 Gym. v, d. vrouw; 9.10 „Onder de pannen", hoorsp.; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de Oude Dag", caus.; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Franse liederen; 10.40 V. d. zieken 11 40 Voordr.; 12.00 Gram.; 12.07 Accord', ork. en sol.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Accord, ork. en sol.; 13.00 Nws.; 13.15 V. d. Midden stand; 13.20 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Viool, clavecimbel en cello; 14.45 Gram.; 15.00 „Het Uniform van de Ge neraal", hoorsp.; 16.00 Gram.: 16.45 Vra- genbeantw.; 17.15 Gram.; 17.25 Kl. koor en orgel; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Glen Miller-progr.; 18.45 Pari. overz.; 19.00 Kinderliedjes: 19,10 Muz. caus.; 19.25 Volkszang; 19.45 Rege- ringsuitz.: Vraaggespr. met Dr. Ir. E. W. B. van den Muijzentierg, directeur van het instituut voor tuinbouwtechniek over „Tien jaar tuinbouwtechniek"; 20.00 Nws.: 20.05 Act.; 20.10 „In Holland staat een huis", hoorsp, met muz.; 20.40 Aetherforum; 21.20 Oude en moderne dansen; 21.55 „Immigratie, een wereld probleem", caus,; 22.10 Radio Philh. ork. -24.00 Gram0" 23'15 °rgel5p" 23 35 NwsILVE7RiSnUMrn' 298 m' NCRV: 7.00 Nws. ,.io Gram.: 7.15 Gym.; 7.30 ?nnWIife mUZ'; 745 Een woord v. d. dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.: r'r=J ïi 0 Tot uw dienst; 8.35 Gram.. 9.00 V. d .zieken; 9.30 V d li ooiram5 10 30 Morgendienst;' 11.00 Gr am.. 11.15 Gevar. muz.; 12.25 V boer en tuinder; 12.30 Land- en tuin^ bouwmeded.: 12.33 Orgelconc.; 12 59 en. 8iCi«V13'00 NWS': 1315 Mandohne- rrL UKavL14'00 Schoolradio; 14.30 t*5i v 1 vrouw; 15.15 Gram.; la.40 Vocaal ens.: 16.00 Bijbellezing- 16 30 Kamermuz.; 17.00 V. d. kleuters 17 15 Gram.; 17.30 v. d. ieugd; 17.45 Regerings- en de IX!de,rIand en de wereld: „Japan en de Westerse Wereld", door E. J Ba ron Lewe van Aduard; 18.00 Gemengd koor; 18.20 Sport; 18.30 Zigeunerkwint.; oln E"g' le.s:, 19 00 Nws- en weerber.: 19J0 Mozartvleugel en gitaar; 19.30 „Volk en Staat"; 19.45 Huismuz.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Negro-spirituals; 20.40 öo o°„Z hoorsP-: 21-45 Promenade-ork.; 7 Pianorecital; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15 „Het Evangelie in Esperanto"; 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 V d bouwers; 12.42 Vlaamse liederen'; Nws.; 13.15 pianospel; 13.30 Gram.; Pianospel; 14.00 Schoolradio; 15.00 zieken; 16.00 Gram 17.00 Nws.; Lichte muz.; 18.00 Franse les;' Gram.; 18.25 Financiële kron.; 18 d sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram Kamermuz.; 21.15 Orkconc.; 22 00* 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12 00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram 14.15 Kamermuz.; 15.00 en 15.30 Gram.'; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Pianorecital;, 17.50 Gram 18.30 Chansons; 19.15 en 19.25 Gram.- 19 30 Nws.; 20,30 Gram.; 20.45 Kamerork. en soliste; 22.00 Nws.; 22.55 Idem. 11.43 land- 13.00 13.45 V. d. 17.10 18.15 .30 V. 20.00 Nws.;

de Stem | 1954 | | pagina 5