Piet van de Pol of Kees de Ruijter? Deelnemers uit 21 landen Zuid-Beveland WAAROM daalde spelpeil zozeer in Nederland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 OM DE HOOFDKLASSE-TITEL Oud Waalwijker fantastisch in ophalen Scholte en Kleine nog te onervaren 24e Rallye Monte Carlo Speciale training GOES J a 'ter allemaal zoal gebeurde ONDER DE BERGSE PEPERBUS VOETBALFORUM Watersnoodherdenking in Waarde Kerkbestuur te Didam koopt N. H. kerk gebouw DE herrie tussen de directie van het Antwerpse en Parijse Sportpaleis is opgelost. De beide directies wilden op dezelfde data hun zesdaagsen voorschotelen, maar aangezien de Belgen zo han dig waren het gros van de piste- renners te contracteren, moest Pa rijs uiteindelijk het loodje leggen. MARKTEN ..-I? jurg 3 en de Kili- bij p. Zeeuws Schie- - Prijs- e om 6 uur. Theater. ivburg, 8 i de Kili- i uurIk Ché- melij- The crim- i Theater, 8 ar: Niagara. Malou van schat van slling; „Kin- TIET TOURNOOI TE AMERSFOORT heeft tot nu toe eigenlijk alleen maar bevestigd, wat wij al wisten. Wij hebben momenteel een kleine top klasse van 47-2 spelers: Piet van de Pol, de Ruyter en Metz en een vij a andere, die zich met meer of minder moeite in de hoofdklasse we en e handhaven en, als het hun wat meezit, bij wijze van uitschieter een avorie ten val kunnen brengen. De titel zal, afgezien dan van de „glorieuze onze kerheid", die in elke wedstrijdsport een factor is, waarmee rekening moet worden gehouden, gaan tussen de bovengenoemde drie. hem iets dergelijks overkomen, alhoe wel zijn achterstand toen niet zo ver opliep. Hij kreeg het ivoor in een trosje bij elkaar, haalde er slechts 22 ca ramboles uit, mocht dadelijk doorgaan omdat van Oosterhout ketste en stoot te in zijn volgende beur, zeer gecon centreerd en beheerst spelend, 122 ca ramboles bijeen. Dit werd het beslis sende keerpunt in de partij, want na een zenuwslopende finish, waarin bei de spelers kansen kregen en misten, maakte de Ruyter met een slotserie van 91 de 400 rond. Behalve in de titelstrijd schuilt het belang en óók de attractie van het tournooi in de deelneming van de„.,a;" de eerste klassers Scholte en de K-iei- ne, die als invité's naar Amersfoort zijn gekomen. Zij spelen uiteraard niet in de eerste plaats op winst, maar op het moyenne, dat hun de poor de hoofdklasse kan openen. Op de eerste dag bleven ze er alle twee bo ven en gaven zij tevens blijk van een onmiskenbaar talent, dat echter bij lange na nog niet tot rijpheid is ge komen. De techniek is respectabel en de wedstrijdmentaliteit goed, maar de ervaring is gering, natuurlijk, want het betreft amper twintig-Jarigen. In de derde ronde gingen zij beiden ten onder, de kleine tegen Metz en Schol te tegen Teegelaar. de ruyter haalde fan tastisch op. Van Oosterhout beweest in zijn partij tegen de Ruyter, dat zijn falen van de eerste dag hoofdzakelijk aan gebrek aan training moest worden toegeschreven. Hij startte vol zelfver trouwen tegen de Ruyter met een 64 van aquit en kwam in zijn vijfde beurt op een totaal 284. dank zij een in snel tempo gescoorde reeks van 157. Toen vermeldde het scorebord 57 caramboles voor de Ruyter, die dus voor de taak stond, een verschil van ver over de 200 punten goed te ma ken. In zijn beide vorige partijen was Een fantastische verrichting van de Maastrichtenaar, die met de rug te gen de muur vocht, toch zijn zenuwen in bedwang hield en de strijd, die ver loren scheen, verdiend in zijn voor deel besliste. Van de Pol had een overweldigend begin tegen Mol (189 in zijn tweede beurt), kreeg toen een diepe inzinking waardoor hij ook de vreugde in het spel kwijt raakte, doch herstelde zich met een slotserie van 189, moyenne 30.76, voor hem een matige prestatie. De uitslagen der middagpartijen luiden: Metz 400 10 179 40.— de Kleine 85 10 28 8.50 Scholte 173 12 85 14.41 Teegelaar 400 12 85 33.33 van Oosterhout 371 15 157 24.73 de Ruyter 400 15 122 26.66 Mol 119 13 34 9.15 van de Pol 400 13 189 30.76 Van en speciale verslaggever) MONTE CARLO, 15 Januari. r\E EERSTE EQUIPES, die Monte Carlo als vertrekpunt van de reis over ongeveer 3300 km. hebben gekozen, zijn reeds aan de Rivièra aangekomen, met een bemanning welke de meest ongeloofwaardige ver halen opdissen over de moeilijkheden, die zij onderweg hebben gehad en die, hetgeen belangrijker is, welke zij de volgende week zullen krijgen- Monte Carlo is slechts één van de acht startplaatsen van deze rallye. De ruim 400 equipes zijn verdeeld over geheel Europa. Janus van der Zande en de Europsese kampioen schappen 'TIJDENS een bespreking tuS' sen het dagelijks bestuur van de athletiekvereniging Olympia '47 te Bergen op Zoom- Halsteren en de technische com missie van de K.N.A.U. is beslo ten, dat de K.N.A.U. volledige medewerking zal verlenen aan de plannen inzake de training en de wedstrijden, welke de Ne derlandse marathonkampioen Janus van der Zande op zijn pro gramma heeft staan, als voorbe reiding van de Europese kam pioenschapapen te Bern. Onder deze voorbereiding valt ook het deelnemen aan enkele wedstrij den in het buitenland. ER MANKEERT NOG VEEL AAN Strenge straffen in afdeling Tuyente KNVB Het bestuur van de Afdeling Twen- te van de KNVB heefj twee junioren elftallen uit de competitie genomen en bepaald, dat deze elftallen tot 1 Aug. niet mogen deelnemen aan vriendschappelijke, serie-, of neder laagwedstrijden. Aan de spelers van deze elftallen zijn bovendien zware straffen opge legd, een en ander wegens wangedrag na afloop van een gespeelde wedstrijd, waarbij de kledingstukken van de spelers van de tegenpartij werden be schadigd of vervuild. F erwachtingen zwaarder dan ooit Een klein aantal heeft het vooral in de vooroorlogse jaren als startpunt zo bekende Athene uitgekozen, en het zelfde geldt voor Palermo. Als men weet, dat de wegen op de Balkan, welke door sneeuw en ijs voor de au tomobielen onberijdbaar zijn gewor den, als men dan verder weet, dat Noord-Italië en Oost-Frankrijk, waar de equipes van Palermo moeten pas- serij, door de hoge sneeuwval vaak afgesloten zijn van de buitenwereld, dan zal het duidelijk zijn, dat de aan looproute tot Bourges. waar vandaan alle deelnemers dezelfde étappes tot Monte Carlo moeten afleggen, de hoogste eisen zal stellen aan hen, die Maandag a.s in Athene pf op Sicilië zullen starten. Maar ook de berich ten over Zweden zijn somber. In Scandinavië is veel sneeuw gevallen. 13 NED. EQUIPES Degenen, die van Monte Carlo ver trekken, en hieronder bevinden zich 13 Nederlandse teams, zullen het ook ongetwijfeld zwaar krijgen na het vertrek van de Rivièra, want de weg naar Chambery lag enkele dagen ge leden nog onder de sneeuw en een Ne derlandse toerist, die overigens een bekwaam automobilist is, kwam de zer dagen uit Monte Carlo via Cham bery en Bern naar Nederland, maar hadtwee dagen vertraging ge had op een scherp vastgesteld schema. Het ziet er naar uit, dat zij, die Lis sabon of Glasgow hebben uitverko ren als startplaats, tot aan Bourges het misschien nog het minst moeilijk zullen krijgen. Bij deze equipes bevindt zich het team van Gatsonides, de winnaar van het vorig jaar met zijn nieuwe reis gezel, de niet minder ervaren Frans man Becquart deze combinatie start Maandag te Lissabon en ver- dr enkele damesteams, waarvan de bemanning, een benaming welke ei genlijk hier niet op zijn plaats is, in de meeste gevallen uit zeer gerouti neerde rijdsters bestaat, die op het gebied van het automobilisme dan al tijd, niet voor haar mannelijke colle ga's onder doen. De KNAC staat weer op zijn post REISVERHAAL MET FILM Voor de leden van Wetenschappe lijke Belangen heeft de heer v. Sijn Donderdag- en gisteravond in Schut tershof zijn talrijk gehoor een boeiend reisverhaal over het Rhone-gebied en het daarmee verbonden delta aan de Middellandse zee gegeven. Ook de film „Gletsjerwater" welke hij daarna draaide was van verras sende kwaliteit. Ovezande om de Nederlandse equipes, 19 in aan tal plus twee gemengde equipes, die van Gatsonides-Becquart en Lange- laanWorbedge, zoveel mogelijk bij te staan. De sportcommissaris de heer J. van Haaren is te Monte Carlo aan wezig om degenen, die daar vertrek ken, zonodig de helpende hand te bie den, terwijl drie andere sportcommis- sarissen van onze nationale automo biel organisatie, de heren Carol Scha de, A. van der Vlugt en ir J. van Wa- melen. naar de Col des Lecques zul len gaan om daar met behulp van walkies talkies de Ned. deelnemers vóór de beklimming de laatste inlich tingen te geven over het weer, de toestand van de weg, de reeds ge maakte gemiddelden en wat dies meer zij. DEELNEMERS VAN 21 LANDEN En zo zullen Maandag a.s. uit acht Europese steden de beste automobi listen aan deze sterrit beginnen (deel- nemers van 21 landen)Het aantal automerken is ontelbaar. Een gedeel te van de route, welke de equipes, die in Glasgow. Osl f. Stockholm, Monte Carlo en Munch enstarten, moeten nemen, leidt door Nederland, waarbij de Apollohal te Amsterdam in de nacht van Dinsdag op Woensdag weer de pleisterplaats zal zijn. De eerste deelnemer zal uit Amsterdam om vijf minuten na middernacht ver trekken. Dit wil zeggen, dat rond half drie naar schatting de Ned. Belgische grens te Wernhout, waarlangs als steeds ons land weer wordt verlaten, door de deelnemers met snelle wagens zal worden bereikt. De laatste deelnemer zal de hoofd stad om 6.21 uur moeten verlaten, wil hij geen strafpunten oplopen. De deel nemers van Monte Carlo en Glasgow komen over Venlo, waar een route controle is. INGESNEEUWD Uit Belgrado werd later nog ge meld, dat twee equipes, die onderweg zijn naar Athene om in de Griekse hoofdstad te starten op Maandag a.s., zijn ingesneeuwd. Stirling Moss, een van de beste coureurs, die Engeland op het ogenblik bezit, heeft op de Balkande trein moeten nemen, omdat hij zijn Sunbeam Talbot niet door de huizenhoge sneeuw kon krij gen. INTERLAND KORFBAL TE ROOSENDAAL ISederland B-België B op 27 Juni Op Zondag 27 Juni a.s. zal op het sportterrein De Luiten te Roosendaal een korfbalwedstrijd worden gespeeld tussen de b-twaalftallen van Neder land en België. „De Kroon" (Sluiskil) legt beslag op fraaie beker In hotel „De Kroon" te Sluiskil werd de beslissingswedstrijd gespeeld tussen de twee plaatselijke biljart clubs „De Kroon" en O.B.K. De Kroon stak reeds direct van wal door 3 ach tereenvolgende partijen op haar naam te brengen. De 4e partij was echter voor O.B.K., eveneens de 6e. De uit eindelijke uitslag was dus, dat De Kroon met 2 partijen winst zegevier de. De gedetailleerde uitslag was als volgt: OBK: J. Gelderland 65, J. Cas- teleyn 53, E. Bleyenberg 41, R. San- drini 80, J. Zeegers 31, J. Wullems 80, De Kroon: A. Luycks 80, F. Roovers 80, M. Stockman 80, A. van Esbroeck 57, F. Mollet 80, J. Hemelsoet 55. Door deze overwinning kwam De Kroon in het bezit van de beker, wel ke individueel werd, verspeeld tussen F. Mollet en A. Lucks. Eerstgenoem de wist met 80 tegen 41 car. te zege vieren, terwijl hij tevens in het bezit kwam van de medaille, uitgeloofd voor de hoogste serie. G. D. C. (Goes) BLEEF ONGESLAGEN In Zeeuwse damcompetitie (hoofdklasse) In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie bleef GDC uit Goes ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop, want Vlissingen I moest met een 12-8 nederlaag naar huis. Ook Vlissingen II trok aan het kortste eind, want Aagtekerke nam na een 515 óverwining de beide punten mee. De stand is nu: GDC 4 8; Aagtekerke 45; Middelburg 24; DID 33; Vlissingen I 4—2, Vlissin gen II 20; DOS 3—0. De uitslagen waren: VlissingenllAagtekerke: M. Maas D. Trieller 11; P. van BelzenS. Blaas 11, G. M. v. d. VoordeP. de Visser 02, C. FranckeA. Willemse 02, P. van OorschotL. Trielier 0 2, P. GoedbloedC. Jongepier 02, C. M. van Poelje—A. Boone 11, W. KootstraJ. den Hollander 0—2, J. RijkseM. C. de Smit 02; D. Valkier F. Blaas 20. GDCVlissingen I: L. Anderson W. Heydra 1—1, R. RijkseJoh. de Smet 1—1, J. SinkeIz. Porrey 20, C. van BiemenL. Goedbloed 1—1. M. JeremiasseP. Maas 11, F. den Her tog—O. Hellinga 1—1, C. de Klerk H. de Vlieger 11, J. BehageJ. Rijk se 20, J. MangeJ. Geljon 20, H. van BenthemG. Luwema 02. T af el tennistornooi te Hulst Weer was het Tafeltennisclnb S.T. O.G., die met iets nieuws voor de dag kwam, n.l. het eerste Tafeltennis dub- bel-tournooi te Hulst. Voor dit tournooi bleek wel de no dige animo te -hestaan gezien het gro te aantal spelers. In de finale kwam tenslotte het koppel A. v. TommeB. v. Remortel, dat een pracht-overwin- ning behaalde op het sterk spelende F.T.C.-koppel, Eug. BurmR. Kint, dat tweede werd. 3e werden Fr. Maes Em. Picavet, 4e Jo. v. d. Walle Th. Kerckaert, 5e Fr. Schauwaert Et. Schauwaert. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Fe bruari zullen te Haarlem de badmin- tonwedstrijden worden gehouden om de int. kampioenschappen van Neder land. De sterkste spelers uit Dene marken, Duitsland, Engeland, België en Zweden zullen aan deze kampioen schappen deelnemen; waarschijnlijk zullen ook Amerikanen en Fransen uit komen. LEDENVERGADERING K.V.P. Do afd. Overzande van de K.V.P. kwam in ledenvergadering bijeen ten einde voorlopige candidaten te stellen voor de Provincale statiën. De ver gadering telde slechts weinig aanwezi gen, doch dit was, aldus de voorzit ter enigszins te verklaren, gezien de slechte weeromstandigheden. Er waren echter voldoende leden aanwezig om candidaten te stellen voor de Prov. Staten. Als zodanig werden door de vergadering aangewezen: de heren mr. dr. Mes, Verdonk, Andriessen, Locke- feer, van Dongen en Schets, terwijl als Plaatsvervanger werd aangewezen, de heer van der Hulst te Goes. In verband met het vertrek van de secretaris uit q€ze gomeente binnen niet al te lange tijd werd in de be- stuurs-vacature voorzien door benoe- flng de heer M, Steijn tot be- tsuurslid, die de functie als secreta ris van de heer stobbelaar zal over nemen. De voorz. bracht de scheiden de functionnaris dank voor de wijze waarop door hem de werkzaamheden werden verricht. Bij de rondvraag kwam nog aan de °™e de toewijzing van bouwvolume. De heer Remijn was de mening toe gedaan. dat de gemeente Ovezande de laatste Jaren te weinig bouwvolume weid toegewezen, gezien ook de ver deling wat andere gemeenten betreft. De voorz. deelde mede, dat het ver delen van bouwvolume een uiterst moeilijke taak is en dat ook de pro vincie volgens een bepaalde formule van bouwvolume wordt voorzien, het geen ook voor de provincie slecht uit komt. PJRIE Koningen was nog maar nèt voorbij, of daer was weer f al4es §ebeurd in 't ouwe krabbegat. Mè den Ouwejaar ad de maan op z'n achterste gelege, en adde de badrave en ouwe schippers mekaar mé d'een schééf oog bekeke, daer zou èffeke vui- ligeid van komme manne! Op Nuuwjaarsdag ad 't water gegote en ware de mense gezellig thuis bij de werreme pons, 'n affe- kaatje, en een goeie sigaar ge- bleve, ge kon ommers éél de maand Jannewarie oeü femielje en kennisse een „Zalig Nuuwjaar" gaan wense! Daags na Nuuwjaar was de wind naar 't Noord Oosten gedraaid, en was 't gaan vrieze, da de Peperbus z'n goedig gezicht der van verstrakte, en z'n lang lijf der van rilde en kraakte, 's Nachts toen alle krabbe sliepe, ware der van 't Westen uit, grote snééuw- wolleke m vliegende vaart aan vlovt16 Ze44e' die ullie dikke vlokke as uit grote pluime kus- schud °V6r !cT7ege adde teegge- j„,d' 8 Ad toen wel ver in u motte zoeke, om erges delVAhn°n-e ?tad 4e kunne vin! e? I?»"6 kunstsch>lder zou 't da te vlrhef" ge,waasd ®bbe om leek neï een 4 Markiezenhof 4 4 sPr°okskespaleis t l lnj. °,®w verbeelding zo straks me vliegende vaandels en b?nlere, de kleurige hofstoet van „Jan Metten Lippen" zou gaan uit- rije, voor een lange tocht deur de besneeuwde stadHeer jan en de schone vrouwen vWre alle maal gekleed in 't donker fle- wéél, bestikt mè glanzende parels en edelgesteente.. De Bergse Pe perbus stong as een slanke bruid, blauwig wit tege de strakke ros sige vrieshemel afgetekend, en de Gevangenpoort leek 't geweldig slot van de grimmige winterkoning zelf wel te zijn.Een bellende arreslee suisde voorbij in de rich ting van 't Park, en dan was er alléén nog de sneeuw en de gouwe morgenzon, zoda 't één groot fan tastisch lichtspel wier van flon kering en glanzen.... Hoog bove de stad uit klaterde de leut van 't jonk volk, en was 't er na negene iets gebeurd, waar de krabbe 's avonds achter de ronkende platte- buis, bij 'n wèrm kommeke drinke nog veul leut om adde! Vanuit de Koevoetstraat was éél voorzich tig, zo lengs de Parade, de wage van 't tonnestelsel aan komme rije..'.Onder aan de Hoogstraat, vlak voor deftige huize was 't ge beurd. 't Pèrdje was gaan stei- gere en uitgegleje over 'n spiegel gladde glijbaan, die de kwaaijong dwars over de straat, voor school tijd adde gemaakt. Deur de grote schok was de wagedeur van ach- tere opegespronge. en ware der een stuk of drie, vier tonnekes de straat opgeroldDa was ineens 'n lilleke plek gewist op 't mooie Bergse winterschilderij, en stonge de mannekes mè de bale schorte voor, dan ok betuttert en ver slage bij 't ongeluk te kijke Voor de rame van de deftige hui ze, verschene tusse de kante op- genome gerdijne, eerbiedwaar dige hoofde, die ullie plezier of afschuw voor 't geval zichtbaar toonde. FAe mannekes wistte geen raad! Was zoiets nou maar op 't Stoclemat, de Potterikus, of in 't Smakkestratje gebeurd, maar nou net ier, waar de gróótste def tigheid van Berrege wóónde, slech ter kon 't wel nie! As straks den opzichter van de gemeentereini ging der achter kwam, zou 't er nog wel een stevig standje op pitte Een vriendelijke officiers dame ad toch veul meelij mè de stakkers, en liet de oppasser gauw n stevige schup brenge. Alles wier vliegensvlug mè sneeuw be- dekt' weer in de tonnekes ge poept en onder veul goeie wense vL„ roePe van slachters, bak- 5",fn Pietrol ïeventers, sukkelde ve^jiCleaVa,l ,'4. tonnestelsel weer er »m£0 in' wie weet wa vandaag nog allemaal gebeur- vsn'wi^t ze der zelf iets Tane ,1"^ die goei® tante zeFfde tleertruidaplein die- zeliae dag ok nog in de schande gekomme Na 't middagete toen t manvolk de deur uit was en 't boeltje opgeruimd, was ze in der eenfje affekaat gaan make. Iedere dag verwachtte ze nog 'n paar ouwe vriendinnen die geen één jaar oversloege om Nuuwjaar te komme wense. Vandaag mè de sneeuw zou 't er wel geen mens op komme dage en kon ze ongestoord aan 't werk blijve. Van zoiets konde maar moeilijk weglope, anders schifte alles deur mekaar, en daer was 't veuls te duur voar. In 't knusse keukentje van tante Jane wier 't een gekluts en geklop waar ze zelf veul plezier in kreeg, vooral om- da ze zonder da d'Ome Jan der iets van wist me Nuuwjaar stie- kum wa conjak ad achtergouwe. Die zou vanavond effekes opkijke as 't ie deur de snééuw thuis kwam. Een uurke later was alles klaar, en stong 't er midde op de tafel, een glaze viskom vol me lekkere goudgele affekaat! Vol daan gong tante Jane naast de plattebuis zitte om 't panneke uit te lekke zoiets konde toch nie aan de kat geve. Ze nam 'n paar lèkskes.... en toen was 't ge beurd! Mè 't panneke nog op der schoot was tante Jane in slaap gevalle, en g'ad op 't Kiekendepot wel een kenon van de veld af motte vure, om ze wakker te krijgeOnderwijl kwam de bakker, d'huisbaas.en Meneer kapelaan.... Toen de bakker na veul roepe en schrééuwe nog niks hoorde, was 't ie deurgelope naar 't keukentje en ad naast de glaze kom drie ronde brooie neer- geléédLachend ad 't ie 'n flinke lik affekaat genome, en was 't er stillekes van deur gegaan.. d'Huisbaas was ok in 't keukentje terechtgekomme, ad 't briefke van d'huishuur naast de brooie ge- lééd, ad me z'n oge dicht 'n forse lik affekaat geproefd, en was op z'n tene weggelopeMeneer kapelaan was op die mooie sneeuwdag de parochie ingegaan, om jonge lede te winne voor 't nuuwe Patronaatsgebouw, vlak bij de Gevangenpoort.... Nou zat 't ie in Ome Jan z'n zurgstoel ge duldig te waehte tot tante Jane wakker zou worre. Van achter z'n gouwe bril twinkelde z'n vriendelijke oge van groot plezier! Buite kwam d'avond blauwig over de witte wèreld gezakt.... In 't keukentje sloeg de klok ineens vijf heldere slage. Meneer kape laan begon te hoeste, en gelijk wier tante Jane wakker! Ze liet van de grote schrik 't panneke op de grond valle, toen ze in Ome Jan z'n zurgstoel meneer Kape laan zag zitteNaast de glaze kom mè goudgele affekaat lage de drie ronde brooie, en 't briefke van d'huishuurTante Jane sloeg van diepe schaamte d'r schort voor 't gezicht en ze zou zeker zijn gaan schrééuwe, as me neer Kapelaan nie om 'n lekker glaske affekaat ad gevroge. Toen 't manvolk thuis kwam, zat tante Jane eel gezellig me meneer ka pelaan aan d'affekaat! Ze krege allemaal wa, en voor d'ouwe vriendinne schoot 't er niks meer over.... Drie Koninge was nog maar nèt voorbij, of daer was weer al van alles gebeurd in 't ouwe Krabbegat! CATO UIT BERREGE Vy/ELKE zijn de re- denen, aldus infor meerde de heer Segers- Jonkers, voorzitter van „Baronie", waarom het spelpeil de laatste ja ren in Nederland zozeer is gedaald? Een hoogst interessante vraag, waarop de heer E. Wy- dicks als volgt ant woordde. TN de eerste plaats is van invloed geweest, dat tal van prominente voetballers naar 't bui tenland zijn gegaan. De clubs moesten daardoor uitblinkende figuren missen en het was prac- tisch onmogelijk daarin op korte termijn te voorzien. Een andere, in feite dieper gaande re den, komt op :rekening van de jeugd. Deze be zit een enigszins ande re mentalitiet dan voor de oorlog, toen zij alles inderdaad letterlijk al les voor de vereniging over had. Hij gaf daar van enige sprekende voorbeelden. Dit wordt in onze tijd node ge mist. Is er wellicht een tekort aan bereidheid ten deze? TN ieder geval is het innerlijk zeer ernstig aangetast. Materiele schade kan vrij snel worden hersteld - zie hoe bijvoorbeeld de ge volgen van de waters nood werden genivel leerd - doch geestelijk werd een veel moeiza mer terugkeer naar ou de, verlangde waarden waargenomen. Ook dit is als een der oorzaken van daling van het spel peil aan te merken. Overigens is het naar de mening van de heer Wydincks niet zo ern stig gezakt, als men in trein, tram, of op de tribune hoort verkondi gen. Het moet weer zó worden, dat onze jeugd de club weer gaat zien als haar club. In de voorbije jaren werd zij te veel verwend. Maar er is een kentering waarneembaar en her stel zal ongetwijfeld doorzetten. Zij moet op nieuw tot meer opoffe ring bereid zijn, het geen niet in de laatste plaats voortdurend, ern stige training impli- pliceert. Zij moet ook weer goed bedoelde terecht wijzingen weten te in casseren, een euvel waarover clubbesturen zich nog herhaaldelijk beklagen. Kortom: de jeugd moet weer meer pit gaan tonen en meer voor de vereniging over hebben. Gebeurt dit, dan zal binnen afzien bare tijd het spelpeil stijgen. Daaraan behoeft niet te worden getwij feld. ("AP een andere even- eens actuele vraag, namelijk waarom het Ned. Elftal nog altijd geen rugnummers draagt, antwoordde de he.r Wydicks: het ver velende van die rug nummers is, dat je van iemand een nummer maakt, zodat de speler dan in feite geen per soonlijkheid meer is. Nittemin wil dit niet zeggen, dat de K.N.V.B. binnen afzienbare tijd er niet toe over zal gaan aan het vaak geuite verlangen gevolg te ge ven. De heer A. Schro der wenste intussen minder aandacht aan de persoon te schenken. Er komt immers een elftal in het veld en het is al leen maar van belang, welke prestaties het verricht, aldus luidde de conclusie van dit Forum-lid. -Vt. ONGEZONDE POLITIEK Het onlangs in uw blad geciteerde dreigement van „Het Parool" t.a.v. het artsen-conflict moge velen dieper heb ben getroffen, dan in de bedoeling lag van „Het Parool". Zulk een welhaast ondubbelzinnige uitlating kan m.i. toch alleen maar ge waardeerd worden door partij-genoten en sympathiserenden. Waar niet-socia- listen, uiteraard gespeend van de ver eiste dosis marxistisch onderscheidings vermogen, er nu allerlei dwaze veron derstellingen aan vast kunnen knopen. En zulks lijkt mij in genen dele bevpr- derlijk voor de populariteit en daar mede het welzijn der partij: Voorop gesteld, dat het hier eon bespreking be treft tussen een minister en de verte genwoordigers van een buiten-parlemen taire bevolkingsgroep, zou ik, anders dan „Het Parool", in dit verband toch maar liever spreken van „minister Suurhoff en de artsen", i.p.v. fjartsen en regering". Temeer, aangezien het drei gement van „Het Parool" wel kennelijk geïnspireerd was op bepaalde uitlatin gen van minister Suurhoff voor een par tijvergadering: Alzo sprekende ten hoog ste als partij-man voor partijgenoten, en toch allerminst in de functie van be windsman ten overstaan van de volks vertegenwoordiging. Hetgeen dus minis ter Suurhoff op de bewuste partij verga dering debiteerde, behoeft dan ook geenszins de instemming te genieten van de overige leden van het kabinet; al was het alleen maar omdat zijn ambts genoten op dat tijdstip zeer waarschijn lijk onkundig waren van wat daar alle maal besproken werd.,,. Inderdaad nogal vèr gezocht, en mogelijk een vette kluif voor het VARA-Aether-Forum (van ouds bekend rondreizend cultureel cen trum voor democratische wijsheid); maar misschien raakt bovenstaande wel de kern van de moeilijkheden in een staats bestel, gedragen door lichtelijk-vervaag de principes. Een democratie, waar men het zelfs met het democratische princi pe niet zo nauw meer -chijnt te nemen, bedoel lk. Bovendien geldt het hier een onmiskenbaar marxistisch dreigement, hetwelk, over de hoofden der huisart sen heen, na enig nadenken reeds is op te vatten als gericht tegen het hele Ne derlandse volk: 1. „Dat het ii een conflict tussen art- VOWEL door de Ned. Hervormde als door de Gereformeerde Ge meente te Waarde zal de watersnood op Zondag 31 Januari tijdens de mor gengodsdienstoefeningen worden her dacht. Voor de Ned. Herv. Gemeente zal ds. J. S. Hartjes, emeritus predikant te Vlissingen, in de herdenkingsdienst voorgaan. Hij vervangt de pastor- loei ds. G. de Boer, die als gevolg van de ramp een maand rust moet hpuden. Bij de kleine Gereformeerde Ge meente, dit thans geen voorganger heeft en ongeveer 350 lidmaten telt, zal de herdenking tijdens een lees- dienst worden gehouden. Deze dienst wordt na de herdenkingsdienst van de Ned. Herv. Gemeente eveneens in de Ned. Herv. kerk gehouden, aange zien het kerkgebouw van de Gere formeerde gemeente als gevolg van de overstroming nog steeds onbruik baar is. Voor stichting nieuwe parochie TN VERBAND met de uitbreiding van de parochie en de daarmede ver bonden noodzakelijkheid om over te gaan tot het stichten van een nieuwe parochie werd 23 Mei 1950 door het Kerkbestuur van de St. Martinuspa- rochie te Didam met goedvinden van Kardinaal de Jong aan de Kerkvoog dij van de Ned. Herv. Gemeente het verzoek gericht, om het kerkgebouw van deze Gemeente te kunnen kopen als kerkgebouw voor de eventueel nieuw op te richten parochie. Dank zij de welwillende medewer king van de kerkvoogdij zijn de be sturen tot een zodanig resultaat ge komen, dat de verkoop en overdracht zal plaats vinden Maandag 18 Januari tenoverstaan van Notaris Kerssema- ker8 te Didam. De kerk blijft zolang in gebruik bij de N.H. Gemeente, totdat de door de ze gemeente nieuw te bouwen kerk binnen de door de beide besturen over eengekomen tijd gereed zal zijn. Het gebouw, dat van zeer oude da tum is, zal daarna na de noodzakelijke restauratie in gebruik worden geno men als parochiekerk voor de nieuw op te richten parochie in het dorp Didam. sen en regering hard tegen hard zal gaan", mag men zo maar niet uit een partij-vergadering opmaker. Het komt n.l. vaker voor, dat iemand bulten zijn partij-tempel milder gestemd blijkt dan daarbinnen. Het was intussen reeds lang te voorzien, dat belangrijke geschillen op de duur zouden moeten worden uit gevochten buiten de officiële volksver tegenwoordiging om, waar sinds jaar en dag het ene compromis op het andere wordt gestapeld, hetgeen ongetwijfeld bevorderlijk is voor de gezelligheid in het Binnenhof, doch blijkbaar funest voor het uitzicht op toestanden en no den in de maatschappij daarbuiten. Dat artsen ook hier en nu weer het spit gaan afbijten is een voor een de gelijke ontwikkeling volkomen normaal verschijnsel: De huisarts b.v. is in de uitoefening van zijn beroep meer dan wie ook afhankelijk van gezonde maat schappelijke verhoudingen. Het is dus in zekere zin zelfs een verblijdend ver schijnsel: We kunnen nu allemaal weten waar we aan toe zijn. 2. „De regering zou de noodzaak kun nen gaan voelen van een straffere greep op het ziekenfondswezen", schrijft „Het Parool". Het is bekend, dat de socialis ten de „noodzaak" van een straffere greep op alle mogelijke onafhankelijke culturele, sociale en confessionele instel lingen van begin af aan gevóeld hebben. Niet zozeer met het oog op de geeste lijke en lichamelijke volksgezondheid (want deze gaat er, getuige talrijke be richten van achter het IJzeren Gordijn, beslist niet mee op vooruit) als wel om de „straffe greep" als zodanig: Zij is een van de voornaamste voorwaarden, waaronder de consolidatie van een staats-socialistische staatsparadijs' moge lijk wordt. 3. „Haar verantwoordelijkheid voor de volksgezondheid zou haar kunnen nopen tot maatregelen ten opzichte van de art sen, die alleen kunnen gaan in de rich ting van de beperking van hun vrij heid van beroepsuitoefening". Bij de beoordeling van dit laatste dient men wel scherp in het oog te hou den, dat hier niet de regering, maar de redactie van een democratisch-socialis- tisch, en dus vrijheidlievend dagblad aan het woord isl Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de eerste aanblik zonder meer herinnert aan zekere pu blicaties uit de bezettingstijd, doch dit vindt dan natuurlijk zijn oorzaak in de ietwat eigenaardige combinatie: verant woordelijkheid - volksgezondheid - en vrijheidsbeperking van beroepsuitoefe ning. Van artsen, wel te verstaan I Hoe dan ook: Mij is nu wel duidelijk, wat een socialistisch minister eigenlijk bedoelde, toen hij ln de overwinnings roes na de verkiezing en van 1952 voor zijn partij-genoten uitriep: „De velden staan wit om te oogsten!" Dat klonk mij toen zo vreemd in de oren, want het was niet de minister van Landbouw, maar lk meen van Justitie. L. PISON. P. S. K. LAAT ZIEN WAT JE BENT Voor mij en -eker voor vele suppor ters van Philippine was het een vreug de te lezen, dat er in onze gemeente weer een voetbalclub is. De hoeveelste club dit in de laatste 25 jaar al is, weat ik niet, maar 't loopt in de 10-tallen. Wij zullen hopen, dat deze nieuw geboren club een langer leven beschoren zal zijn dan al de voorgaande. Velen met mij hebben zich al meerdere malen afgevraagd, hoe het toch komt, dat hier toch niks kan blijven bestaan. Als wij zo eens nagaan, dan komt hvt volgens mij toch wel voort uit een zeke re mentaliteit, dat men zich niet erg be wust is, dat een voetballer op de aller eerste plaats een sportman moet zijn. Al talrijk malen heb ik hier de wedstrijden meegemaakt en steeds kwam lk tot de conclusie, dat hier niet alleen voetbal gespeeld werd. Hoe kan het toch zijn, dat een zo bloeiende P.S.K. na en kele nederlaagjes zo ineens begon te kwijnen, dat de liquidatie binnen een paar weken een feit was. Wij beschik ken hier over een prima veld en ook goede spelers, mannen, die het vak ver staan, maar een volledig elftal schijnt niet meer mogelijk te kunnen zijn. Is het niet beschamend, oudere sportbroe- ders, dat nu een kinderclub weer moet beginnen om ons weer wat voetbal te geven! Alla, flinke mannen van P.S.K. eens zo gevierd in geheel Zceuwsch Vlaanderen, laat nog eens zien, wat je bent. Kunnen wij nog eens op een aan gename Zondagmiddag van U rekenen. Wij zijn nog met vele supporters. SUPPORTER Tijdens het tournooi om het we reldkampioenschap handbal werd te Oerebro de wedstrijd in groep A ge speeld tussen Zweden en Tsjecho Slo wakije, welke door Zweden werd ge wonnen met 2314, bij de rust was de stand 106. Te Lund speelde ip groep B Duitsland tegen Zwitserland; de Duitsers versloegen de Zwitsers met 209, nadat de rust met 114 was in gegaan. Liet is enkele jaren geleden voorge- komen, dat Kees Bellenaars, ge wond zijnde in de Ronde van Duits land, door Belgische bladen met een in memoriam werd bedacht, want men verkeerde in de veronderstelling, dat Felle het leven had gelaten. Het is gelukkig niet gebeurd. Een Frans blad heeft een soortge lijk geval aan de hand gehad. De En gelse autocoureur Hamilton, nog de laatste seizoenen winnaar van ver schillende belangrijke autowedstrij den, had een aanrijding gekregen. Een correspondent van het Franse blad was zo goed hem voor dood aan de redactie door te geven. Hamilton kwam daar achter en hij belde dood leuk de betrokken redactie, vragend of zij soms dachten, dat bij dood was! CEN volksgezegde luidt, dat iemand met goud wordt betaald, maar op het eerste oog zijn er maar weinig die dit voorrecht (sic!) genieten. Om met goud te worden betaald, behoort men wielrenner te zijn, mogelijk ook voetballer. Vast staat, dat de winnaar van de Ronde van Egypte een gouden beeldje in ontvangst krijgt te nemen. Ook de andere prijzen bestaan allen uit gouden voorwerpen. FAE Rallye van Monte Carlo trekt ook steeds de aandacht van de vele sportvrienden. Voor het eerst zullen thans Amerikanen in deze be roemde wedstrijd uitkomen, waaraan om een voorbeeld te stellen de heer J. v. d. Hooit uit Zevenbergen, prettige herinneringen bewaart. De deelnemende Amerikaan is dr Frederic Kramer, een professor in de geschiedenis aan een college. De pro fessor maakt de reis naar Monte Car lo met een vliegtuig, waarin zijn auto eveneens wordt vervoerd. T"NE wielerbeker Desgrange-Colombo bestaat nu reeds zes jaren. Niet kan worden gezegd, dat de belang stelling voor deze coupe zo enorm is, maar de beker is er nu eenmaal en dus is er een klassement. Dat klasse ment is vorig jaar gewonnen door Loretto Petrucci, die buiten Milaan- San Remo geen prestaties heeft gele verd, waarover brieven naar huis zijn te schrijven. Louison Robet werd 2de en onze landgenoot Wagtmans 7de in de algemene rangschikking. Het is de eerste maal dat een Nederlander zich onder de eerste tien bevindt. Merk waardig is, dat Fausto Coppi in het klassement niet voorkomt. Nu het wielerseizoen dicht voor de deur staat, moet het voor de sport liefhebbers interessant zijn te weten, wie deze beker ooit in het bezit heeft gehad. Dat zijn resp. geweest Briek Schotte, Fausto Coppi, Ferdi Kubler, Louison Bobet, nogmaals Ferdi Ku bler en Loretto Petrucci. Met uitzon dering van 1951 hebben de Italianen het landenklassement steeds voor zich opgeëist. Frankrijk en België deelden de overige ereplaatsen. IN de Engelse bekercompetitie zijn eigenaardige dingen aan de hand, want het regent gelijke spelen en 't regent dus ook wedstrijden, die over gespeeld moeten worden. Toevallige omstandigheden hebben er toe ge leid, dat de ploegen Burnley en Man chester City de laatste zes jaren steeds in de bekercompetitie tegen over elkaar hebben gestaan. Zij speel den daarbij ook tegen elkaar in de competitiewedstrijden. Uitgerekend is dat de 32 ontmoetingen tussen de bei de ploegen werden bijgewoond door bijna één millioen toeschouwers. Dat is gemiddeld per wedstrijd door dertigduizend toeschouwers. Kijk bij zo'n massale belangstelling is het mogelijk aan beroepsvoetbal te doen Intussen zijn de moeilijkheden nog niet uit de weg, want Antwerpen zit andermaal met een probleem. Als voorspel voor de zesdaagse zal een internationaal omnium worden gegeven, waaraan Fausto Coppi zou moeten deelnemen. Het is zeker de tiende maal, dat Antwerpen pro beert Coppi te krijgen. Dat lukt maar steeds niet. Erger wordt het voor de directie nu Bobet en An- quetil hebben medegedeeld rond de tijd van het vertrek van de zes daagse in Algiers te rijden. Ook die knapen zullen worden gemist! GOES, 15 Jan. '54. Spruiten Al 21 23, All 15—20, Bil 15, Witlof Al 42—44, All 3841, Ster 1422, Gr. sav. kool 11 18, Rode kool 7. boere kool 12, uien 3—7 peen 6, prei 15—16, veldsla 53, knolsell derij 1—15, LEEUWARDEN, 15 Januari. 49 stie ren 2.30—2.62 per kg. sl. gew„ 200 vette koeien le srt 2.50—2.75, 2e srt. 2.40—2.49 3e srt. 2.- —2.39 per kg. sl. gew. 1004 melk- en kalfkoeien 700—1055, 45 pinken en graskalveren 340—585 en 165—395. 642 nuchtere kalveren 40—55, 816 vette wei- deschapen 700—110 en lammeren 45—85, 324 vette varkens (oude) 1.501.60 (vette biggen) 1.771.80 (zouters) 1.77—1.80. 234 biggen en lopers, biggen 40—60, lopers 61—100. 27 bokken en geiten, 87 paarden 450—805. Totaal 3428. Overzocht: stieren: aanvoer minder, stemming vlot, prijs prijshoudend. Melk en kalfkoeien: aanvoer goed, stemming vrij goed, prijzen niet minder. Pinken- aanvoer weinig, stemming matig, prijs houdend. Graskalveren: aanvoer minder zware kalveren willig, lichtere kalveren kalm, zware kalveren duur, lichte kal veren niet hoger. Nuchtere kalveren: aan voer ruimer, stemming williger, prijzen duurder, zware kalveren boven de note ring. Varkens: aanvoer matig, stemming kalm, oude varkens en vette biggen la ter, zouters gelijk. Biggen en lopers: aan voer klein, stemming matig, prijshou dend. Schapen: aanvoer ruim, stemming erg rustig, prijzen iets lager. Lammeren: aanvoer ruim, stemming erg rustig, Iets lager, paarden: aanvoer minder, ster. ming kalm, prijzen gelijk. WATERSTANDEN Mannheim 1.44 0.08), Kaub 1.00 0.08), Trier 1.88 0.30), Koblenz 1.26 0.19), Keulen 86 0.13), Ruhrort 3.08 0.04), Lobith 8.99 0.19). Nijmegen 6.72 0.27), Arnhem 7.03 0.22), Eefde 2.43 (4- 0.42), Deventer 1.54 0.37), Na men la Plante 1.40 (4- 0.10), Borgharen 39.31 0.29), Belfeld 11.45 0.35), Grave 5.00 0.23).

de Stem | 1954 | | pagina 3