Minister van Tliiel bezocht Zeeland Watersnood stelde 2000 aansluitingen buiten dienst Z-VLAANDEREN Walcheren Pie Zuid PIJNLOOS MISVERSTAND Soberheid te 's Ileèrenhoek geboden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 9 Geconfronteerd met maatschappelijke behoeften Herbouw vordert langzaam DOKTER W. J. MAZZOLA OVERLEDEN W. Metzelaar gaat Zierikzee verlaten EEN goede bekende van de pers mensen, die sinds 1 Februari 1953 Schouwen-Duiveland hebben bezocht, gaat Zierikzee verlaten. De heer W. Metzelaar, technisch hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat, vertrekt name lijk Maandag 18 Januari a.s. naar Middelburg, waar hij tijdelijk wordt gedetacheerd bij de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat. Verandering bij keuringsdienst niet welkom DOKTERSDIEN ST Dodelijk ongeval op Breda's N. $.- emplacement BOUW ZEESLUIS TE CADZAND BEGONNEN Sluis nam afscheid van kapelaan L. Goosen Vier koeien aangeslagen te Middelburg (B) OESTERVERZENDING IN DECEMBER 1953 Telefoondienst had het niet gemakkelijk Thans echter tot 400 teruggebracht W aarschu wingsdienst in voorbereiding AXEL HULST OOSTBURG MIDDELBURG Raadslid Meliefste vraagt ontslag Belastingdienst heeft nieuw kantoor VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN M A 4NDAG Ou Sch not Spe ER RU QISTERMORGEN kwart voor elf arriveerde te Kruiningen, de minister van Maatschappelijk Werk, mr v. Thiel, die verge zeld was van zijn referendaris dr Hendriks en dr v. d. Putten, hoofd Landelijk contact. De minister werd ontvangen door de Commissaris der Ko ningin, de leden van Ged. Staten, mr Mes en A. Schout, het ge meentebestuur van Kruiningen en twee Herstelcommissi-leden. Bij de bespreking welke hierop in de raadszaal volgde, was mede aanwezig de maatschappelijk werkster, mej. F. van Waes. T~)e minister toonde dadelijk veel in- teresse hoe het in Kruiningen was gegaan met de uitreiking van de kampeer-uitrustingen en kleding, dek king enz. Hem kon worden medege deeld dat alles op buitengewoon bevre digende wijze was verlopen, mede dank zij het werk van mej. v. Waes, dat thans tot een eind kwam. 'n Zelfde gunstig antwoord kon worden gegeven op de vraag hoe het met de evacuatie-vergoedingen stond. Vijf en negentig procent van de gedu peerden. zei de loco-burgemeester, de heer Polderman, was tevreden, wat heel veel zegt, omdat iedereen toch nooit voldaan kan worden. Het meest nijpende probleem blijft zo zeiden B. en W. verder dat van de huisvesting, daar uiteraard de herbouw slechts langzaam vorderen kan. De heer de Grooff, voorz. der Her stelcommissie Kruiningen brak een lans voor de bouw van het nieuwe dorpshuis en liet de minister de teke ningen voorleggen, niet vergetend er op te wijzen, dat financiële hulp nodig is om de plannen te verwezenlijken. EXTRA UITKERING Dij de verdere discussie bleek nog de belangstelling van de Minister voor de bejaarden in de noodgebieden die constant met een minimum aan inkomen moeten toekomen en Z. Exc. liet doorschemeren, dat gedacht wordt aan een extra-uitkering voor hen. NAAR KLOETINGE Ma ruim een half uur vertrokken de hoge gasten, waarbij zich ook de heer v. Leeuwen uit Middelburg had gevoegd, naar Kloetinge. waar eerst ("YP 62-jarige leeftijd overleed gisler- nacht te Vlissingen de bekende neus- keel- en oorspecialist dokter W.J. Mazzola. Aanvankelijk was dr. Mazzola huis arts te Vlissingen, maar daar de spe- cialistenpractijk hem meer aantrok, bekwaamde hij zich daarvoor en ves tigde zich in 1930 als zodanig te Goes. In 1935 vertrok dr. Mazzola naar de Zeeuwse hoofdstad, waar hij zeventien jaar lang een overdrukke practijk waarnam, die zich ook buiten Wal- oheren uitstrekte. In 1952 werd dit leven hem te zwaar en ging hij naar Vlissingen om daar zijn welverdiende rust te genieten; lang heeft dit he laas niet het geval mogen zijn. Velen zullen prettige herinneringen aan de heer Metzelaar bewaren, want altijd en overal stond hij gereed om de bij de voorlichting betrokkenen van dienst te zijn. De voorlichtingstaak bij de dienst droogmaking Schouwen en Duiveland zal worden overgenomen door de heer K. Westhoeve, technisch opzichter bij de Rijkswaterstaat. TJET duister van de avond lag als een mantel der liefde over het stadspark. En het paartje op de bank scheen dit ten volle te besef fen. Want het had zich gehuld in de beproefde romantiek van par fums uit de sjieke winkel op het hoekje en gesprekken, waarin niet op een engelennaam meer of min der wordt gekeken. J^JAAR opeens was daar het man netje op de andere bank, die maar leergierig toekeek. En maar net deed, of hij er bij hoorde. En soms waarderend mompelde. „Naar ventje", zei het meisje en haar gezel raakte zichtbaar in pa niek. „Wie?", vroeg hij strijdbaar, want hij zat gauw op de kast in die din gen. Haar vinger wees vol vermaan naar het oude mannetje, dat schijn baar docht, dat dit tot het ritueel behoorde, zodat hij onbeweeglijk bleef zitten. In de jongen ontwaak te een gevoel, dat in de voorbije eeuwen reeds zo veel narigheid heeft veroorzaakt: Hij haalde er manneneer bij, goed fatsoen en de gelijke normen bij en ging denken aan vechten. Aan zware dreunen verkopen en kloeke klappen uit delen. Of dat zo maar niets was. „Wat mót je?", riep hij voorbe reidend. Het mannetje zweeg. De knaap stond op en ging vorm geven aan zijn gedachten. „Zo, oude grapjas", zei hij, „denk jij, dat wij daar voor de show aan de gang zijn? Ik kèn dat, ik heb dat Maar de zware dreunen en kloe ke klappen bleven achterwege. Hij liep terug naar zijn kleumende lie ve en hervatte zijn warmende beeld spraken- Want het oude mannetje zat te slapen. Nn. het uit 33 woonruimten bestaande zeer onsmakelijke barakkenkamp aan de Rijksweg werd bezichtigd. In de daarop volgende bespreking met B. en W. in het gemeentehuis, gingen de disoussies ook daarover. B. en W. toonden aan noe urgent hun plannen zijn tot opruiming van dit kamp. Een nieuw bouwplan is met instemming van de raad reeds ontworpen en kan vrijwel onmiddellijk uitgevoerd worden indien er bouwvolume wordt gegeven; voor middenstandswoningen langs en bij de rijksweg is de animo groot. Wij vernamen later, dat B, cn W. de indruk uit dit onderhoud overhiel den, dat zowel de minister als het provinciaal bestuur achter de plannen van Kloetings gemeentebestuur tot afbraak van het kamp staan. NAAR ZIERIKZEE TN de middag rok de minister met de Prov. boot van Katseveer naar Zierikzee waar in hotel van Oppen een bespreking plaats had met een deputatie uit de kring van de burge meesters op Schouwen - Duiveland en met vertegenwoordigers van organi saties op het gebied van maatschap pelijk werk en jeugdzorg. Heel wat onderwerpen werden aangesneden o.a. de wenselijke vergoeding voor huur- derving. Ook werd o.m. door de soc. werkster mej. v. Leeuwen de aandacht gevestigd op het groot gebrek aan rrp-'/s'Wty MINISTER VAN THIEL sociale werksters en gezinsverzorgsters. De minister zei een beroep te willen doen op deze krachten om uit ideële overwegingen naar Schouwen te ko men. De burgemeester van Zierikzee drong op coördinatie aan van alle te verrichten werkzaamheden en kreeg de toezegging dat de heer Veldkamp als coordinator zal optreden. Aange drongen werd op financiële hulp voor te stichten dorpshuizen Evenals te Kruiningen deed de Minister uitkamen, dat gedacht wordt aan een noodvoor ziening voor de geevacueerd geweest zijn kleine pensioentrekkers en ouden van dagen die van hun ouderdomsuit- kering moeten leven. Tenslotte bracht de minister dank aan allen die zich ingezet hadden om de maatschappe lijke en sociale noden van de getroffe nen zoveel mogelijk te verzachten. Het slot van het reisprogram werd ge vormd door een bezoek aan de zwaar getroffen gemeente Nieuwerkerk. '"TIJDENS de eerste vergadering van de 's-Heerenhoekse raad wenste burgemeester van Haringte alle leden een voorspoedig jaar en het zieke lid. de heer de Jonge, en spoedig herstel. Zowel wegens de minder goede fi nanciële toestand van de gemeente als door het feit dat er weinig bouw volume zal zyn kan de voorzitter geen optimistische geluid doen horen voor 1954. De grootste soberheid zal be tracht moeten worden; gehoopt wordt echter dat de eenvoudige verbouwing van het gemeentehuis, geraamd in de begroting 1954, goedkeuring mag ver krijgen. Bovendien, wanneer de bij zondere bijdrage aan de gemeente ver hoogd wordt krijgt men wat meer armslag. De korte rede wordt beantwoord door Wethouder Raas die de voorzit ter eveneens het beste toewenste voor 1954 en hem namens de Raad alle steun toezegde in het bsturen der ge meente. Voorgelezen werd o.m. een brief van B. cn W. waarin deze de minister van Wederopbouw voorstelden de huur der woningwethuizen met 10 inplaats van met 29 te verhogen. BETERE STRAATVERLICHTING F\AAR een straatverlichting met 40 Watt lampen niet voldoet, zal ge-v tracht worden een betere straatver lichting te verkrijgen. Een proef zal worden genomen met H.P.L. kwik lampen van 80 Watt op enige punten in de gemeente, wanneer deze goed bevalt zal de gehele Molendijk en de Hoofdstraat van deze lampen worden voorzien. De voorzitter deelde mede, dat hij op zijn bureau gevonden heeft het Ko ninklijk Besluit van 23 December 1953 waarbij meerdere gemeenten in Zuid-Beveland zijn aangewezen om gezamenlijk de keuringsdienst voor vee en vlees te regelen met als cen trumgemeente Goes. De voorzitter merkte op, dat dit niet impliceert dat nu ook van een centrale slachtplaats gebruik moet worden gemaakt. Zeer grote spijt wordt uitgedrukt over dit besluit, immers de keurings dienst „Heinkenszand" werkte goed. Van de zijde der inwoners kwamen althans geen klachten en de dienst werkte zonder enig verlies. De ver schillende gemeenteraden zullen nu de gemeenschappelijke regeling moe ten vaststellen en alsdan zal het zaak zijn, dat de belangen van het platte land goed behartigd worden en niet in het gedrang komen. Een vrijgekomen woning werd nu verhuurd aan de heer A. Rentmees ter. Daar er zich voor deze woning wel tien gegadigden hadden aange meld. bewijst dit wel de grote wo ningnood in onze gemeente. Garantie werd verleend voor een lening, door de heer C. Boonman te sluiten met de Bouwkas voor Noord- Nederlandse gemeenten tot een be drag van f 7600, Besloten werd nabij de vuilnisbelt een brandplaats voor varkens te ma ken van tegels, daar de vroegere brandplaats niet meer toegankelijk is. Er is nog gesproken over de kin derspeeltuin en het voetballen der jeugd buiten de schooltijd. ytyJan 81k Zondag wordt te Goes dienst ge daan door dokter v. d. Werff, te Mid delburg en Vlissingen resp. door de doktoren Frumeau en Dettmar en te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter Staverman. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. DIENST DIERENARTSEN De dienst op West Zuid-Beveland wordt Zondag waargenomen door de heren A. Elzerman, Goes, en Joh. Klaassen, Heinkenszand. QP 't emplacement der Nederlandse Spoorwegen te Breda Is Vrijdag morgen omstreeks 4 uur een ernstig bedrijfsongeval gebeurd, waarvan de rangeerder, de 59-jarig heer A. Ma- thijssen uit Breda, het slachtoffer werd. Deze was bezig met rangeren en wilde enkele wagons achter een loco motief koppelen. Door nog niet opge helderde oorzaak kwam de heer Ma- thijssen tussen de buffers terecht, zo dat hij zeer zwaar gewond werd. Dus danig ernstig waren de inwendige kneuzingen, dat het slachtoffer ter plaatse overleed, J^jONDERDAG is een aanvang ge maakt met de bouw van de nieu we zeesluis te Cadzand, door het stor ten van grond op de bermen van het afwateringskanaal naar de sluis aan de Wielingen. De benodigde grond wordt afgegra ven van de dijk naast de rijksweg te Draaibrug (Aardenburg). Aangezien deze dijk het uitzicht voor het ver keer ter plaatse ernstig belemmert slaat men twee vliegen in een klap. Bovendien behoort het tot de plan nen voor de naaste toekomst om het gevaarlijke kruispunt Draaibrug te saneren door de wegverbindingen om te leggen. (YNDER grote belangstelling werd in het Parochiehuis te Sluis afscheid genomen van kapelaan L. Goosen, die met ingang van 14 Januari overge plaatst werd naar het seminarie Ype- laar te Nieuw-Ginneken, waar bij be noemd werd tot sub-regent. Door de heer A. F. J. Aernoudts, oud-burgemeester en voorzitter van het comité ter bevordering van de opbouw van het parochiehuis, werd de vertrekkende toegesproken. Hij zei o.m. dat het voor de parochie Sluts en het comité een zeer zwaar verlies was, vooral omdat door de kapelaan steeds alle mogelijke in Sluis bestaande ka tholieke verenigingen werden geacti veerd. Hij had steeds op de bres ge staan voor de belangen van de ver enigingen. De opbouw van het paro chiehuis lag hem zeer na aan het hart. Spr. hoopte dat verder zal doorge werkt worden in de geest zoals de ka pelaan die steeds heeft voorgestaan. Hierna namen de heren Schepers, van den Neste en vele anderen af scheid van de kapelaan. Vervolgens sprak de pastoor van Sluis te vertrekkende toe. Hij memo reerde de jaren waarin zij samen hadden gewerkt en sprak zijn dank uit voor het vele door de kapelaan verrfchte werk. Hij wenste hem ver der veel zegen toe bij zijn nieuwe taak. Tot slot dankte kapelaan Goosen alleen die hem 0p een of andere ma nier geholpen hadden bi.i zijn werk en sprak het vertrouwen uit, dat nu de pastoor alleen kwam te staan voor het werk in de parochie, ieder zijn steentje zou bijdragen en hem zou helpen bij zijn werk. Onder leiding van de heer Sche pers werd de avond opgeluisterd door de R.K Jeugdverenigingen met het ten tonele brengen van enkele pret tige voorvallen uit de periode dat ka pelaan Goosen te Sluis verbleef. STORM VIT HET WESTEN OVER ZEEEAND QISTERMIDDAG wakkerde de Westenwind langzamer hand aan tot een storm, die ve len bedenkelijk deed kijken. Ge lukkig echter was het doodtij, zodat er geen abnormale wa terstanden te vrezen vielen en de dijkwacht niet gealarmeerd behoefde te worden. ^/EER hadden de smokkelaars pech. toen zij, reeds de grens gepas seerd zijnde, in de omgeving van het Belgisch plaatsje Middelburg door de Belgische douane werden achtervolgd. Door het feit, dat ze juist voor een diepe vaart kwamen, waren zij ge dwongen de buit in de steek te la ten. De vier aangeslagen koeien wer den naar het kantoor te Stroobrugge vervoerd. Jongen stal portetnonnaie met f 135.' L)E politie te Middelburg heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 18-jarige M.J.P, die vorige week een portemonnaie, inhoudende f. 135.— gestolen had uit een jasje van een vrouw, die bij het huis van zijn ouders inwoonde. De jongen had het jasje zien hangen aan een haak van de trapdeur en de beurs uit de binnenzak gehaald. De recherche koesterde al spoedig verdenking tegen hem. Na het onderzoek bekende hij. Een deel van het geld kon nog worden achterhaald. JN DE maand December 1953 werden de volgende aantallen oesters ver zonden door de kwekers: Nederland 290.011 (227.440), België 5.107.015 (5.408.746), Duitsland 127.771 (145.360), Engeland 12.450 (54.750), divei'se lan den 51.350 (51.350), totaal 5.588.597 (5.887.646). De tussen haakjes vermel de cijfers zijn die van de maand De cember 1952. (Advertentie) Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook r\E GANG VAN ZAKEN bfj de telefoondienst in Zeeland werd in 1953 sterk beinvloed door de gevolgen van de watersnood. Tal van centrales werden verwoest met als gevolg, dat ongeveer 2000 telefoonaansluitingen buiten dienst kwamen. Door directe noodvoorzieningen en vrijwel onmiddel lijk ter hand genomen herstelwerkzaamheden is bereikt, dat in de loop van 1953 met alle telefoonnetten op de Zeeuwse Eilanden interlocale telefoon gemeenschap weer mogelijk werd, terwijl het aantal buiten dienst zijnde abonné's tot ongeveer 400 werd teruggebracht. Een belangrijk gedeelte hier van kon door de inundaties nog niet worden heraangesloten. De automati sche telefooncentrales te Ellewoutsdijk, Kortgene en Wolphaartsdijk, welke door het water waren verwoest, zijn weder herbouwd, nadat tijdelijk door middel van noodcentrales met handbediening in de verkeersbehoeften was voorzien. de ramp veroorzaakt is er t.a.v. de te lefoonaansluitingen sprake van een gestadige groei in ons gebied (nl. van 700 aansluitingen over het jaar), het geen eveneens tot uiting kwam in de aanleg en uitbreiding van automa tische huistelefooninstallaties. AUTOMATISERING. INE toestand op Schouwen en Dui- veland is nu zo. dat binnenkort in de gelukkig weer drooggekomen gebieden, nieuwe handcentrales zul len worden geplaatst. Vooruitlopende op de voorgenomen vervroegde auto matisering van de telefoondienst op dit eiland, zullen enkele concentra ties worden toegepast, waarbij de te lefoonnetten Nieuwerkerk, Ouwer- kerk, Sir Jansland en Oosterland zul len worden verenigd evenals Scharen- dijke, Serooskerke en Duivendijke, terwijl de netten Ellemeet en Noord- welle met Renesse zullen worden ver enigd. Tijdens de herstelwerkzaamhe den aan de dijken hebben de mobilo foons hun nut bewezen. 17 Kantoren zijn in 1953 doorlo pend opengesteld. Met de Rijkswa terstaat wordt samengewerkt tot in stelling van een waarschuwingsdienst, waarbij tevens maatregelen worden getroffen om ook in de overige netten in geval van nood doorlopend tele foonverbindingen tot stand te kunnen brengen. Ondanks de tegenslag door Philippine LOOP DER BEVOLKING De stand van de bevolking was op 21 December 1952: 683 mannen en 653 vrouwen. In 1953 vestigden zich 14 mannen en 14 vrouwen en werden 9 mannen cn 10 vrouwen geboren. Er vertrokken 23 mannen en 18 vrouwen, terwijl twee mannen en 7 vrouwen overleden. De stand op 31 December 1953 was zodoende: 636 mannen fen 652 vrouwen, totaal 1288. Paard op hol. Het was Donder dagmiddag in onze gemeente wel een spannend ogenblik, toen juist al de schoolkinderen op weg waren naar de school. Een nog jong paard van landbou wer M. sloeg op hol. Met kar en al vloog het dier door de drukste straten en op de grote verkeersweg. Daar heb ben ze het dier tot stilstand gekregen. Gezien al de kinderen op straat mag het wel een wonder heten, dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Sas van Gent UNIFORMEN VOOR DE HARMONIE Het actiecomité voor het uniformen fonds der harmonie „De Verenigde Vrienden" is thans zover met zijn in zamelingen gekomen, dat de thermo meter op de stadspomp het getal 30 aanwijst. Aan verschillende fabrieken etc. zullen reeds offertes worden ge vraagd voor levering der uni formen. wel een bewijs, dat het co mité er van overtuigd is. dat de no dige gelden zullen kunnen worden bij eengebracht. Intussen gaan de acties onvermin derd voort. Het bal. dat in zaal Re seda alhier werd gehouden, werd ook thans weer druk bezocht. Het feit, dat op deze avond een fraai buta- gasstel werd verloot, is aan dit drukke bezoek zeker niet vreemd geweest. De houder van het lot E nr. 64 is de gelukkige winnaar van deze nuttige prijs geworden. A.s. Zondag zal in zaal Flora weer een bal ten bate van het uniformenfonds worden gehouden, aan welk bal verschillende attracties zullen zijn verbonden, terwijl er ver der een stofzuiger zal worden ver loot. En zo zal ook dit bal weer bij dragen tot bereiking van het gestelde doel: onze muziek moet in een tuniek. OPRICHTING BRIDGE-CLUB Het voornemen bestaat om tot op richting van een bridge-club te ge raken. Om dit te verwezenlijken heb ben enkele initiatiefnemers een op richtingsvergadering op Woensdag 20 Januari a.s. aangekondigd. Indien de reeds overwogen plannen doorgang kunnen vinden, hoopt men binnen af zienbare tijd in competitieverband met omliggende gemeenten dit kaart spel te beoefenen. Zu iddorpe RIOLERING Eindelijk wordt het ernst met de, op verschillende plaatsen dringend nodige, riolering van onze gemeente. De gemeentenaren daartoe per circu laire uitgenodigd kunnen nu hun voor of tegen kenbaar maken. Vanwege de belastingverhoging die dit werk- object meebrengt is genoemde cir culaire niet overal met hetzelfde en thousiasme ontvangen. Teken des tijds overigens: geen rozen zonder doornen. Bevordering Met ingang van 1 Januari is de heer J. Kuilenburg van de Rijkspolitie bevorderd tot opper wachtmeester. BENOEMING Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Kunstkring „Van de Vos Reinaerde" de hoogeerw. heer G. van Dijk. Clinge LEZING PATER BREUKERS Pater Breukers gaf in het St. Aioy- siuspatronaat een iezing met lichtbeel den over de ijsvelden aan de poolcir kel. Het was een zeer interessante avond en het is zeer jammer, dat men niet meer belangstelling heeft voor dit mooie missiewerk van de Pa ters Oblaten. Koewacht (~)OK het verkeer vertoonde in 1953 een vooruitgaande stijging. Wat de vooruitzichten voor 1954 betreft, zal in de eerste plaats de sector Krui ningen (Kruiningen met Hansweert, Krabbendijke met Waarde, Rilland en Yerseke) worden geautomatiseerd en zullen een aantal aangeslotenen van Domburg op een nieuw te stich ten, automaatcentrale Werstkapelle worden overgebracht. De mogelijkheden van het automa tisch verkeer voor de aangeslotenen van de automatische netten in Zee land zullen belangrijk worden uitge breid: de aangeslotenen in de auto matische netten van de telefoondis tricten Alkmaar, Arnhem, Deventer, Eindhoven. Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden. Maas tricht, Nijmegen, Tilburg, Venlp en Zwolle zullen langs automatische weg bereikt kunnen worden. Zoals uit de behandeling van de PTT-begroting in de Saten Generaal blijkt, zullen in 1954 gewijzigde ta rieven worden ingevoerd. haar jaarlijkse teerdag. Een flink maal en heerlijke drank deden de in wendige mens goed, terwijl de Vlaam se moppen voor de goede stemming zorgden. Zoals gebruikelijk vond er ook het kaarten om 't clubkampioen schap plaats. Na een schitterende kamp werden Jozef Gijsels en Petrus Staelens kampioenen voor het jaar '53. Zelzate Bevolking Het aantal ingezetenen onzer gemeente, dat op 31 December 1952: 10288 bedroeg is over 1953 met 5 verminderd, zodat Zelzate per 31 December 1953: 10233 inwoners telde. VERGADERING KATH. KRING Door het bestuur van de Katholieke Kring, werd een vergadering belegd, om een uiteenzetting te geven van de exploitatie van het gebouw, een over zicht van het financieel oeleid en een beschouwing over de gang van zaken. Voor deze vergadering waren van el ke vereniging, organisatie of instelling twee bestuursleden uitgenodigd. Deken A. Lievegoed opende de ver gadering met een kort woord, waaruit bleek, dat de Katholieke Kring, wat betreft de exploitatie, zichzelf zal moe ten bedruipen. Uit het financieel overzicht, gege ven door Drs. G. Momout, konden we afleiden, dat dit zeer goed mo gelijk is. Het eerste jaar van de ex ploitatie is alles nog moeilijk te over zien, wat betreft vaste kosten e.d, De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst, de onkosten kunnen wor den gedekt, door de inkomsten van de cantine, zodat de zaalhuuv voor de diverse verendginen verlaagd zou kunnen worden. Hiervoor is het nodig, dat de prijzen van soncumpties, voor al op grotere bijeenkomsten, sterk zullen stijgen. Kapelaan P. de Vuyster bestreed met kracht de mening, die er zou be staan, dat de Katholieke Kring een café is Voorts zal getracht worden een staf van los personeel te krijgen, voor bediening bij toneel- en filmavonden. BROEDER BOONMAN GAAT WEER TERUG ?4AAR CURACAO Na 6 jaar werkzaam te zijn ge weest op Curacao heeft Broeder Boon man een vacantie van 6 maanden door gebracht in -Oostburg. Op 27 Januari hoopt Broeder Boonman per vliegtuig weer naar de West de vertrekken, waar hij mede de zorg heeft over een in ternaat van waaruit de jongens di verse scholen bezoeken. Bovendien staat hij voor een tim merwerkplaats, waar inlandse Jongens worden "pgeleid. Breskens BOERDERIJBRAND Tijdens de vliegende storm van gis terenavond brak tengevolge van kort sluiting brand uit in de grote land- bouw-hangar van de wed. J. Ramond. In een ommezien stond de hangar, die slechts gedeeltelijk gevuld was met stro, landbouwwagens en machi nerieën in lichter laaie. De brandweer die vrijwel direct na het alarm ter plaatse verscheen stond voor een schieV hopeloze taak. De landbouw wagens en machinerieën met uitzon dering van een grote jacobsladder konden nog gered worden. Dank zij het krachtdadige blussingswerk ging de hangar niet eheel verloren. Slechts een vierde gedeelte van het dak stort te omlaag. Gelukkig stond de wind gunstig ten opzichte van de aangren zende gebouwen, zodat hiervoor geen gevaar bestond. De enorme vuurzee, fel aangewak kerd door de stormwind, bracht veel kijklustigen naar het terrein van de brand. Verzekering dekt de schade. Opgedragen. Door het architec tenbureau J. Loonen werd aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van een woonhuis met bijbehoren aan de K.'uisdijk te Groede. Het werk is op gedragen aan de fa. Gebr. Visser al hier. Sluis R.K. KERKHOF Het opvoeren van het nieuw aan gekochte stuk grond ter uitbreiding van de R.K. Begraafplaats loopt schit terend. aangezien hieraan door de he le gemeente wordt meegeholpen. Deze week waren het de wijken Prins Hen drikstraat, Bosdorp en St. Andries welke de grond van uit de Wouterij naar de plaats van bestemming over brachten. Zo zal er door iedere wijk. om beurt, worden medegewerkt om de uitvoering van dit doel te bereiken. De boeren voeren met paarden en wa gens de grond aan. De zelfstandigen, vlassers, boeren e.d laden en lossen en de werkgevers van grotere bedrij ven bieden de helpende hand door het beschikbaar stellen van hun per soneel. Indien op de manier van de afgelopen week wordt doorgewerkt, zal dit doel op korte termijn verwe zenlijkt zijn. Vogelwaarde BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Vogelwaarde maken bekend, dat door enkele inwoners dezer gemeente een verzoek is ingediend om het voetpad Koningsdijksekerkpad. voorkomende op de legger der wegen van de ge meente Vogelwaarde onder nr. 73. aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden worden vanaf he den tot en met 27 Januari 1954 in de gelegenheid gesteld ter gemeente secretarie van het verzoek kennis te nemen en hun bezwaren daartegen aan de gemeenteraad in te dienen. Vogelwaarde. 13 Januari 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. Hendrikse. burgemeester. R. Hermans, secretaris. 606-0 Wachtebeke Overplaatsing De ambtenaar van I. en A. G. Visser werd met ingang van 1 Februari a.s. overgeplaatst van IJzendijke naar hier. E.H.B.O. Tot penningmeesteresse van de afdeling „St. Lucas" van de nationale R K. EHBO werd benoemd mej, T, I. F. M. van Hootegem, Teerdag, De kaartclub „Niet zeu ren" vierde in haar verenigingslokaal Fie heer P. Meliefste heeft aan de A.R.-Kiesvereniging medegedeeld dat hij ontslag zal nemen als raads lid. De reden van deze beslissing is gelegen in het feit. dat de heer Me liefste is benoemd tot secretaris van de Woningstichting „Algemeen Volksbe lang", als opvolger van wijlen de heer W.A. den Hollander, welke functie zo veel werk medebrengt, dat hij niet langer raadslid kan zijn. Als zi.in op volger op de candidatenlijst komt voor ir. H. Steur. Gisteren heeft de ontvanger van de Dienst der Directe Belastingen, In voerrechten en Accijnzen zijn intrek genomen in het pand Lange Noord straat 39. Daarmede is een eind geko men aan wat ruim 12'A jaar een nood toestand is geweest, doordat de dienst was gehuisvest in enkele voor het doel volmaakt ongeschikte vertrekken in in de Biogardzaal aan de Bogardstraat waarheen men vertrekken moest na het bombardement op 17 Mei 1940, dat de dienstgebouwen in het vroeger entredepot aan de Rotterdamse Kade verwoestte. De ingebruikneming van het nieuwe kantoor zal met een kleine ntet-offlciele plechtigheid gepaard gaan. De huisvesting van de ontvanger en zijn staf (een man of 15) was in de loop der jaren berucht geworden bij het publiek. Een onmogelijke trap leidde naar het bureau en voor de ambtenaren was het evenmin een ple zier hier te werkerx Dit alles is nu veranderd, In het belastinggebouw aan de Lange Noord straat kan men over ruime en lichte vertrekken gelijkvloers, bij het bin nentreden, rechts in de hall, beschik ken. Daar is een afdeling voor de lo ketambtenaren, een spreekkamer voor het publiek, een vertrek voor de Ont vanger en een kleine zaal voor het personeel. Deze verhuizing was mogelijk, door dat het personeel der Inspectie, dat tot voor enkele maanden hier was ge huisvest, overging naar de barak in de tuin van het gebouw. De vrijkomen de kamers zijn volledig gerestaureerd en verbouwd. Eergisteren zijn zij in gericht. Oproep De Commissaris van Po litie verzoekt de bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen, die op 23 December 1953 getuige was van een verkeersongeval op de Langeviele- singel, waarbij een personenauto in de langs die singel gelegen vest reed, zich te melden aan het Bureau van Politie afdeling Verkeer. WAAR DE POLITIE AAN TE RAS KWAM In de Walstraat ontstond een aan rijding doordat'de bestuurder van een vrachtwagen de heer V. uit Wemel- dinge vanuit de Rioolstraat komende geen voorrang verleende aan het ver keer op de Walstraat en daardoor in aanrijding kwam met een vrachtauto bestuurd door de heer J. uit Vlissin gen. De oorzaak was echter ook ge legen in het feit. dat twee personen auto's te dicht bij de hoek van de straat waren geparkeerd. Bij de Keersluisbrug is een roeiboot komen aandrijven die vermoedelijk ten gevolge van de harde wind is los geslagen. De eigenaar is nog onbe kend. Elf jongens zijn door de politie aan gehouden omdat zij rovertje speelden in in aanbouw zijnde panden en daar bij verschillende vernielingen pleeg den. Ook bij het Havendorp ontstond een verkeersongeval. Toen n.l. de school bus bij de halte kwam aanrijden viel de 6-jarige de R. uit het Havendorp, doordat hij struikelde, op de rijweg, waarbij de bus met het voorwiel over zijn armpje reed. De jongen is naar huis gebracht en bij het doktersonder- zoek bleek, dat hij er met enige ont vellingen was afgekomen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Venus bespied. Kon. Vlaam se Opera, 8 uur: Het geheim huwelijk. AXEL. Somebody loves me, Het Cen trum om 6.30 en 9 uur. DE KLINGE. Martin en Lewis para chutisten, daarbij De Majoor en de Mindere Kinema Van Dijck om 7.30 u. GOES. Grand: Klimanjaro. HULST. Ik beken, Bioscoopgebouw om 8 uur. Prijspieken "in Café Gentse Poort. MIDDELBURG. Caroline Chérie. Schouwburg: De onoverwinnelijken. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The Crim son Pirate. OOST- EN WEST Souburg. Gebouw „De Zwaan", uitvoering „Vlijt en Vol harding.'' SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Because you're mine. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Concert gebouw, 8 uur: De loodgieter en het atoomgeheim. VLISSINGEN. Alhambra: Malou van Montmartre. Luxor: De schat van de gouden cundor. WESTDORPE. Patronaat, 's middags: KAB-filmdienst met film voor de jeugd, 's avonds: De duivel in het klooster. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 8 uur: Venus bespied. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: Bohème. 7.30 uur: Lohengrin. AXEL. Centrum, 4.15 uur: Somebody loves me. Centrum, 8 uur: Intrigues in het oosten. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: Martin en Lewis, parachutis ten en De majoor en de mindere. GENT. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Gouden regen. GOES. Grand: Sneeuw van de Kili manjaro. GRAAUW. Prijskaarting bij E. de Ca- luwé en J. Buys om 5.30 uur. HOOFDPLAAT. Prijskamp bij p. Pijcke, Hoogweg om 6 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur: De onzichtbare tegenstander, 5.15 en 8 u\ir; Ik bekend. Prijspieken in café Gent se Poort. Prijskaarten bij G. Nijs, café Graauwse Poort, om 6.30 uur. ST. JANSTEEN. Schieting bij Jan Pluym om 3 uur. Filmvoorstelling bij P. de Cock om 4 uur. Prijskaar ting bij O. Calle om 5.30 uur. Prijs- piering bij P. Hageman om 11 uur v.m. KOEWACHT. Don Bosco: Zeeuws Volkstoneel met iSpringtij. Schie ting bij A. de Nljs om 3 uur. Prijs kaarten bij A. v. Remoortere om 6 uur. MIDDELBURG. Electro: Caroline ché rie. Schouwburg: De onoverwinnelij ken. SAS VAN GENT. Olympia Theater. 2.30. 5 en 8 uur: Because you're mine. Café Oude Brug. 3-4 uur: Wildprijs- kamp op het biljart. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Niagara, 2 uur: De loodgieter en het atoomgeheim. roncerlgebouw, 3 uur: De loodgieter en et atoomgeheim. VLISSINGEN. Alhambra: Malou van Montmartre. Luxor: De schat van de gouden cundor. ANTWERPEN. Ned. Schouwburg, 8 uur: Venus bespied. GOES. Grand: Sneeuw van de Kili manjaro. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ik beken. MIDDELEURG. Electro: Caroline Ché rie. Schouwburg: De onoverwinnelij ken. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The crim son pirate. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Because you're mine. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: Niagara. VLISSINGEN. Alhambra: Malou van Montmartre. Luxor: De schat van de gouden cundor. ZANDSTRAAT. Filmvoorstelling: „Kin deren gaan niet naar de hel.'» LIET TO beves klasse vai andere, di handhavei ten val kt kerheid", «orden gi Behalve belang ei tournooi de eerste ne, die zijn gekom niet in de e op het moy de hoofdkl eerste ven en k als dag gav onmiskenbi n De lange na komen. I de wedstrij ervaring ii het betreft de derde onder, dr te tegen r k T DE TAf Van Oos partij tegei van de eei gebrek aar toegeschrer trouwen te van aquit beurt op e in snel tei 157. Toen caramboles voor de tai ver over dj ken. In zyr Janus v Euro JIJDEN sen 1 van de Olympia Halsteren missie vaf ten, dat medewerk de planne en de wed derlandse Janus van gramma h reiding v« pioenschaj deze voor! deelnemen den in hel Strenge s Ti Het bestui te van de K elftallen uit en bepaald, Aug. niet vriendschap] laagwedstrij Aan de si zijn bovendi legd, een en na afloop va: waarbij de spelers van schadigd of REISVE Voor de le lijke Belange: Donderdag- e tershof zijn t: reisverhaal 01 het daarmee Middellandse Ook de fili hij daarna sende kwallt* Ovezande LEDENVI afd. de De kwam einde voor gadering gen, J— ter slechte weero echter voldo< candldaten t Staten. Als vergadering O in led< voorlop Pro' teld doch dl enigszins dr. feer, wv all AJOI Plaatsvervam heer In Mes, Ver van Dor -J| van der verband taris uit al te la secretaris biet ai te la| stuurs-vacatu ming var tsuurslid, ris van nei de van q. die de 1 nemen. De v functionn waarop door werden verrii de ron de toei heer Ret - Jaan, dat laatste jarer werd toegew< deling wat a De voorz. c delen van b moeilijke taa vincie volger van bouwvolt geen ook voc komt. Bij orde De L gedaan.

de Stem | 1954 | | pagina 2