Werd hij 21 jaar geleden vermoord? SENSATIEKOOPJES bij Ivar Kreuger, de ,,K oniiig der lucifers Frankrijks geboortecijfer daalt weer De Canadezen zijn één grote familie MEISJE 98 49 Zijn er bewijzen Meer doodskisten dan wiegen nodig Voorlichting moet nog beter Grevenbielit-Vrij gezellenoord komt weer in het nieuws Per 1 Augustus 1953 118.229 stuks DE DAGBLAD DE STEM VAN JANUARI 1954 Ophefmakend hoek aangekondigd Bouwbedrijvigheid in Zeeland gedurende '53 Duitse lichtingen voorlopig sterker Mrs. J. Vonk Canadabeantwoordt vragen GEZOND KLIMAAT K. A.-comité voor Nieuw-Guinea opgericht ,J)e stilte die aan de storm voorafgaat Drie dagen in September IMMIGRANTEN ROULETTE WERD NOODLOTTIG Recht op pensioen voor reserve-officieren SABOTAGE NIET UITGESLOTEN EEN NETTE DIENSTBODE HET ZWdRTEWOllB L. P. WIJFFELS TERNEUZEN Wij moeten ruimte hebben en daarom ook deze week: DE STOFFEN MAN l Op, u p AP 12 MAART 1932 trof men in een hotelkamer te Parijs, waar hij de dag te voren uit Amerika aangekomen was, het lijk van de Zweed Ivar Kreuger, te zijner tijd „Koning van de lucifers". Deze magnaat, die werkelijk ontzettend rijk was, zou volgens de lezing uit die dagen zich gezielfmoord hebben, te oordelen aan het feit, dat hij in zijn hand nog de revolver had en naast het üjk een door Kreuger ondertekende brief van af scheid lag. pEN paar dagbladen uit Stockholm. J—1 de Stockholmstidningent" en de „Aftonbladet" hebben dezer dagen deze 21 jaar oude zaak heropgerakeld, met de bewering, dat Ivar Kreuger er helemaal geen zelfmoord pleegde, maar wel te Parijs werd van kant gemaakt. Die Stockholmse kranten nu, waar van de eigenaar niemand minder is dan de broer van de koning der luci fers. bij naam Torten Kreuger, heeft de versie van de moord overgenomen, want, zegt broer Torsten, Ivar bevond zich niet, zoals toen verteld werd in een netelige financiële situatie, die een zelfmoord zou kunnen verklaren. Daarom ook zal hij zich nu inspannen om een morele rehabilitatie van Ivar, die zich trouwens opdringt, te be werken. In zijn taak wordt hij ter hulp ge komen door een bekende Zweedse schrijver Sven Stolpe, die het op zich heeft genomen te bewijzen, dat Kreu ger geen zelfmoord heeft gepleegd. En Stolpe bevindt zich daarvoor in een voordelige positie als gewezen ja renlange medewerker en vriend van de machtige Kreuger. Sven Stolpe gaat een boek publice ren waarin hij het mysterie, dat rond de dood van Ivar Kreuger hangt, zal ontsluieren. De omstandigheden van de dood van Ivar Kreuger zijn reeds op zich zelf een verwerping van de stelling van zelfmoord. Immers, op dat ogen blik bezat Ivar Kreuger de helft van een wereldindustrie en stond zijn droom inzake het wereldmonopolie voor de lucifers op de drempel van zijn verwezenlijking. Hij had zeventien landen belang rijke bc :en geleend voor een to taal van 333 millioen dollar. Aan Stalin wilde hij zelfs een bedrag van een milliard dollar lenen, maar het hoofd van het Kremlin had het aanbod af geslagen. Welnu, vraagt Stolpe zich af, stond voor een dergelijk schatrijk man, die weliswaar erg getroffen werd door de crisis van 1929, geen enkele andere weg meer open voor zijn problemen dan de zelfmoord? Zijn vrienden kunnen zoiets onmogelijk aanvaarden. Op 11 Maart 1932 arriveerde Ivar Kreuger aan boord van de „Ile de France" in Frankrijk. Hij kwam uit New-York en zijn vermoeide gelaats trekken getuigden toen nog van de geweldige zenuwcrisis, die hij door staan had op het ogenblik, dat hij de Verenigde Staten verliet. Niettemin had hij de volgende dag een afspraak met de vertegenwoordigers van de Amerikaanse bank Lee. Higginson and Co, die voor een groot deel zijn stoutste ondernemingen had gefinan cierd. Vergeefs echter wachtten de banken op de aankomst van Ivar Kreuger op 12 Maart 1932 in het „Hotel du Rhin". REVOLVER EN BRIEF FAe stelling van de zelfmoord steunde vooral op het feit, dat Ivar Kreu ger op 11 Maart tussen vier en vijf uur een revolver en honderd kogels had gekocht. Aan de verkoper had hij zijn volledig en juist adres gege ven. Veel ivoningverbetering \/olgens de gegevens aan de K.v.K. verstrekt door de directie van de Wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland werden in de particuliere sector beschikkingen ontvangen voor de bouw van 371 woningen en 1 te huis voor ouden van dagen; in de sector woningwetbouw 32 complexen met een totaal van 589 woningen; herbouw oorlogsschade 285 woningen, 43 woningen met bedrijfsgedeelte en 7 bedrijven. Herbouw watersnoodscha- de 15 woningen, 2 woningen met be drijfsgedeelte en 2 bedrijven. Woningverbetering: 489 woningen. Woningsplitsing: 32 woningen. In de rampgebieden kwamen ge reed: 337 woonketen, 140 Oostenrijkse zomerwoningen en 6 Noorse woningen terwijl in aanbouw zijn 8 woonketen, 1 Noorse 4-gezinsbarak, 61 Noorse woningen, 13 Oostenrijkse woningen, 16 Zweedse woningen en 1 Franse woning. BOOMPLANTACTIE VOOR SCHOUWEN Diverse propaganda middelen T~)E stichting Duiveland" Welnu, onderstrept Stolpe, op dit uur van de dag bevond Kreuger zich bij zijn vriend Kydbeck, met nog een ander van zijn vrienden, Christer Littorin, die in 1939 is gestorven. De revolver is wel degelijk op dat uur gekocht, maar niet door Ivar. Trouwens, de verkoper heeft aan de hand van foto's, verschenen in de Franse bladen, na de ontdekking van het üjk van Ivar Kreuger deze laatste nooit formeel kunnen herkennen. Om een uur in de namiddag op 12 Maart 1932 werd het lijk vgn Ivar Kreuger op zijn bed aangetroffen. De heer Littorin, commissari Mangaud en de wetsdokter stelden vast, dat hij de revolver in de linkerhand hield, hoewei Ivar geen linkshandige was. Daarbij had hij een physische vervor ming aan de linker wijsvinger, waar door het hem onmogelijk was, de trekker er mee over te halen, ver zekert Stolne. In zijn kamer werd ook de af scheidsbrief van Kreuger aan Littorin gevonden, die geschreven was in het Engels. Een schriftkundige heeft ver klaard, dat de brief inderdaad van de hand van Kreuger was, maar dan ge schreven onder bedreiging en dwang. Hierbij stelt Stolpe de pertinente vraag, waarom Kreuger, een Zweed, een afscheidsbrief naar een vriend, ook een Zweed, in het Engels zou stellen? LIJKVERWISSELING. LJet stoffelijk overschot van Ivar Kreuger werd op 19 Maart naar Zweden overgebracht, maar ondanks de herhaalde vragen van dc familie cn prof. Hedren, de vermaarde Zweed se wetsdokter uit die tijd, werd nooit tot een lij ksehou wing overgegaan. Maar dank zij 'n Zweedse staatsman, kon toch in het geheim tot een lijk schouwing worden besloten en zo zijn thans dric vooraanstaande Zweden in de mogelijkheid om te getuigen, dat de kist niet het lijk van Kreuger be vatte. Wie zijn die Zweden, vraagt men uit alle hoeken van het land aan Stolpe. Hun namen zal hij publiceren in zijn boek. Torsten Kreuger heeft maar één doel: de waarheid over de dood van zijn broer achterhalen en daarom stelt hij de kolommen van zijn bla den ook open voor diegenen, die er een andere stelling, namelijk deze van de zelfmoord op na houden. Zo vernemen we, dat de Amerikaan Herbert Gumprecht, die beweert di recteur te zijn geweest van het Pa- rijse bureau van Kreuger, samen met Littorin. een vriend van zijn chef, zich ongerust maakte over het lang wegblijven van Kreuger op de af spraak met de Amerikaanse bankiers in het „Hotel du Rhin". Ze gingen hem dan ook in zijn ap partement aan de Victor Emmanuel lll-laan opzoeken en vonden tot hun ontstellende verrassing de koning der lucifers dood in zijn bed. De revolver hield hij in dc rechterhand. Littorin is in 1939 gestorven, zegt Stolpe, en wat de heer Gumprecht betreft, deze was slechts een onbedui dende bediende van Kreuger te Parijs, die trouwens nooit getuige is geweest van de ontdekking van het lijk. Tot daar de feiten. Om de argumen ten van de heer Stolpe naar hun waarde te kunnen beoordelen, zullen we op de publicatie van zijn boek moeten wachten. Zal het geheim dan eindelijk opgelost zijn? (Van onze Parijse correspondent) \/OOR de oorlog had Frankrijk meer doodskisten nodig dan wiegen. Lege dorpe nen een steeds teruglopende bevolking waren het ge volg. Gelukkig is hierin verbetering gekomen ,maar reden om te juichen is er nog allerminst. Omdat er sedert 1946 geen volkstelling is gehouden, ontbreken nauwkeurige cijfers. Het Franse bureau voor de statistiek heeft ons evenwel toch voorgerekend, dat Marianne op 1 Januari 1954 weer 42.995.000 inwoners te verzorgen had. Op dit ogenblik moet Frank rijk dus de 43 millioen gepasseerd zijn. Dat is drie millioen meer als m 1946. „Nieuw Schouwen en heeft grote plannen om een van haar grootste wensen, nl. de herbeplanting van het door de watersnood in zo erge mate ontluis terde eiland zo spoedig mogelijk in vervulling te doen gaan. Zij heeft zo als bekend een boomplantactie op touw gezet, die aan het eind van deze maand op volle toeren zal gaan draai en. Door de financiële steun van ver schillende grote Nederlandse bedrij ven is het de propaganda-commissie mogelijk geworden deze actie over het hele land en in bescheiden mate zelfs buiten de landgrenzen te voeren. Thans ziet men reeds overal de tot deelneming aan de actie aanmoedi gende affiches, ontworpen door de tekenaar Eppo Doeve, verschijnen. De actie zal nog door diverse pro pagandamiddelen worden ondersteund. Zo zal in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in samenwerking met de fotodienst van het ANP een tentoon stelling over Schouwen en Duiveland ten bate van de boomplantactie wor den gehouden. Kort voor 1 Februari zal deze tentoonstelling worden ge opend. TTIERBIJ moge ik de honderden belangstellende briefschrijvers A (toekomstige emigranten?) de laatste serie vragen met ant woorden voorleggen. Over een poosje hoop ik dan nog eens „op dezelfde golflengte" terug te komen. Mogelijk zijn er dan weer vragen en in ieder geval zal er nog wat veel interessants te ver tellen zijn. yelen vroegen me, wat ik dacht over standsverschil, overheidsbemoeiing, vrouwenarbeid, spreken, lezen en schrijven van de taal. In deze volg orde komen dan de antwoorden: Standsverschil: I)at is er helemaal niet, of je nu dokter, burgemeester, werkman of boer bent, ze spreken je allemaal bij je voornaam aan en bent eén grote familie. Overheidsbemoeiingen: Die hebben we hier ook, maar alles gaat veel ge moedelijker. We noemen ze hier In spectors. Er zijn er niet zoveel als in Nederland. Wanneer de boter-inspec- tor binnenkomt, zegt hij: ..Hello, how is every body doing?" Dan neemt hij een stoel en maakt een gezellig praatje. ..En John, hoe gaan de za ken; is alles nog O.K.?" Na een half uurtje trekt hij zijn witte jas en gaat alles over graden en testen, de rapporten nakijken, de hele fabriek bezichtigen of alles in orde is. Iéder jaar worden er prijzen uitgereikt aan de fabriek die het beste onderhouden is. Hij doet zijn plicht, maar op een aangename manier. Ook zijn er ketel- inspectors en voor de electriciteit, ar beidskaarten, etc. Vrouwenarbeid: De meeste vrouwen trachten hier een baantje te vinden, wat hun meestal jelukt. In het Hotel of Hospital is er^ijna altijd te kort a&n personeel. De lonen, die de vrou wen verdienen, zijn niet slecht. In de steden zijn er veel getrouwde vrou wen, als winkeljuffrouw aangesteld. Ze brengen hun kleine kinderen in een tehuis, waar ze hen des avonds weer ophalen. De grotere van 10 jaar en ouder kunnen voor zichzelf zorgen. Die zijn veel verstandiger dan in Ne derland. Je moet die kinderen cake en koekjes zien bakken; daar kan ik niet tegen aan! Vraag: Wat zou er in de toekomst nog gedaan dienen te worden in het belang der emigranten? Volgens mij moet er in Nederland een nog betere voorlichting worden gegeven, die meer is afgestemd op de werkelijk heid hier, en niet zó, dat de emigran ten denken, dat ze hier het geld zo gemakkelijk kunnen verdienen, of dat je gemakkelijk geld kunt lenen, enz. Vraag: Hoe lang duurde het onge veer, voordat ge de taal voldoende kende? Verstaan: Dat ging betrekkelijk vlug. Niet alles natuurlijk, maar we begrepen toch gauw wat men bedoel de. Ik luisterde veel naar de radio en daar heb ik veel van geleerd, vooral van de verhaaltjes, die er geregeld verteld worden. Spreken: Dat was niet zo eenvoudig. Nu had ik het voordeel, dat ik er me nooit voor schaamde, als ik fouten maakte. Ik dacht bij mezelf: als jullie in Nederland waren, dan zou je ook wel fouten maken. Dus praatte ik rus tig verder. Ik deed altijd zelf mijn boodschappen en zocht vele dingen op in het woordenboek (onmisbaar!). We hebben nog heel vaak, dat we het niet precies uit kunnen leggen, zoals we 't bedoelen. Ook begrijpen we de men sen niet steeds precies en dat zal nog wel enkele jaren duren. Vooral wan neer het om technische dingen gaat, is het vaak zeer moeilijk. Lezen: Dat vonden we niet moei lijk. Het is voor mij geen verschil meer, of ik een Engelse krant of een Nederlandse lees. Wij zijn daar direct mee begonnen, toen we hier aan kwamen. We namen een krant en probeerden er maar uit wijs te wor den. Schrijven: Dat is een andere moei lijkheid. De zinsbouw is heel anders dan in onze taal. Als ik een brief schrijf, lijkt het een Nederlands-En gelse brief. Gelukkig kan ik de hulp inroepen van mijn oudste dochter cn die maakt het wel voor elkaar*. Ik leer steeds meer en meer van haar. Vraag: Hoe is het klimaat in Alber ta? Eerlijk gezegd: ik vind het een fijn gezond klimaat. De winters kunnen koud zijn, maar deze kou kun je veel beter verdragen dan in Nederland. Nu zult u zeggen: ja, maar kou is toch kou. Nee, heusch, dat is niet waar. Vorig jaar zagen we de eerste sneeuw pas na Niéuwjaar cn dit jaar is' het een dag na Kerstmis gaan sneeuwen. Maar ook de sneeuw is anders! Die is zo droog als iets." De zon schijnt haast /"WERTUIGD, dat ons volk de ver- plichting heeft de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea deelachtig te maken aan de natuurlijke cn bo vennatuurlijke goederen der christe lijke cultuur heeft zich uit alle lagen der katholieke gemeenschap in Ne derland een comité gevormd, dat de kersteningsactie in dit Overzeese ge biedsdeel zo krachtig mogelijk wil be vorderen. H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, Luit.-Generaal b.d., heeft het voorzitterschap aanvaard. Een ere-comité is als volgt samen gesteld: Mgr tl. van Hussen, Direc teur van de Pauselijke Missiegenoot schappen te Den Haag; Mr Dr F. Hou- ben te Maastricht; W. Andriessen, lid van de Tweede Kamer te Utrecht; Mr F Bachg, vertegenwoordiger van de Ned. Kath. Middenstandsbond te Den Haag; J. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. te Utrecht; J. Kamp- gchöer, vertegenwoordiger van de Katholieke Boeren- en Tuin der sbond; J. P. K. van Efechoud, oud-resident van Nieuw-Guinea te Den Haag; Prof. Dr W. Bronkhorst te Bilthoven; Prof. Mr A. de Block te Den Haag; Mr F. Baron van Voorst tot Voorst, voorzit ter van St. Adelbert te Vught; Mevr. C. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, presidente van het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwen beweging te Vorden; E. Baronesse Mi- chiels van Kessenich- Van Meewen te Maastricht. De actie wordt gevoerd onder aus piciën van de paters Provinciaal der Franciscanen, Augustijnen en Mis sionarissen van het H. Hart. Tot leden van het werk-comité werden door hen benoemd de paters M. Neijens M.S.C. en J. van Geloven M.S.C., beiden te Tilburg, S. Hogen- boom O.F.M. te Weert, E. Lohman O.F.M. te Maastricht en L. Verhagen O.E.S.A. te Eindhoven. Het secretari aat wordt waargenomen door Pater Bruno Groen O.F.M. te Weert. TIET KLEINE Limburgse plaatsje Grevenbicht, dat vorig jaar Sep tember onder het krantenlezend pu bliek, zelfs in het buitenland, in het middelpunt van de belangstelling stond door de organisatie van een in ternationaal congres voo* vrijgezellen, mag dan tijdelijk uit het nieuws zijn verdwenen", zo zei de initiatiefnemer, de heer G. Greijn, ,,dit is slechts de stilte, die aan de storm voorafgaat". Men wil het niet bij die ene keer laten. Ook dit jaar zal er weer een congres worden gehouden. Inmiddels is de correspondentie tussen Greven bicht en plaatsen overal ter wereld zeer druk. Dezer dagen hield de heer Greijn zelfs een persconferentie in Parijs. Een Franse barones had hem verklaard zijn voorbeeld te willen volgen. „Maar zij zal voorlopig moei lijk kunnen concurreren tegen onze gastvrijheid", zo verzekerde de ge meentesecretaris van Grevenbicht, „want het hele stadje staat weer open voor de eenzamen des harten, Dit is wat anders dan het kasteel van een Franse adellijke dame. Bovendien heb ben wij reeds eenmaal ervaring op gedaan". Er zal ditmaal een speciale zaal ge reserveerd worden voor serieuze bij eenkomsten van vrijgezellen, en ook de aangename kant van het congres zal dit jaar weer zeer verzorgd zijn. Het tweede wereldvrijgezellencon- gres in Grevenbicht is vastgesteld op 18, 19 en 20 September 1954. Zoals bekend is, is de gemeentesecretaris van Grevenbicht, de heer G. Greijn, initiatiefnemer. Hij zal ook het twee de congres voorbereiden. iedere dag en dan is het overdag heer lijk warm en zitten de kinderen in de sneeuw te spelen. Het eerste jaar dat we hier waren, was het niet zo mooi. Toen waren er blizzards en lag er al in October sneeuw. Maar dat komt niet zo dikwijls voor, zeggen ze. Ik kan u het klimaat toch niet beschrij ven. Dat moet u zelf meemaken; maar wij allen zijn hier nog kerngezond. Verder wil ik nog een raad geven aan alle toekomstige boeren-emigran- ten: laat ze zieh toch volkomen op de hoogte stellen van het farmen in de West. Dat is een groot verschil met boeren in Nederland. Dit zit hem hoofdzakelijk in het klimaat. Dan moet men zich bekwamen in het re pareren van alle landbouwmachines en er ook mee kunnen werken. Ook „truck driven" is een voornaam ding. Ook het hanteren van timmergereed schap is belangrijk. Alle farmers liier maken hun eigen schuren en ook hun huis ze doen het maar wat goed. Ik ga deze brieven beëindigen, na u allen hartelijk dank te hebben gezegd voor de brieven, die ik mocht ontvan gen en de goede wensen gericht tot mij en mijn gezin. Y/oor een goed begrip van zaken moet men er rekening mee houden, dat de stijging niet alleen te danken is aan een hoger geboortecijfer, waarin iedere natie uiteindelijk 'haar kracht moet. zoeken. Het aantal immigranten, dat na 1946 kwam binnen gestroomd is namelijk beduidend. Frankrijk telt momenteel al een kleine twee mil lioen niet-Franse ingezetenen, waar onder 600.000 Italianen. 332.000 Polen, 234.000 Spanjaarden, 70.000 Duitsers enz. De enige honderd duizenden N. Afrikaners die in Frankrijk vertoeven hebben de Franse nationaliteit, doch zijn ook veelal pas na de oorlog aan gekomen. Vele vreemdelingen hebben een gezonde gezinsbezetting. Zij heb ben dus relatief sterk meegewerkt om de 43 millioen te bereiken. Een zeer bedenkelijk verschijnsel is, dat ondanks de hoge kindertoeslag en andere uitstekende sociale maatre gelen het aantal geboortes wederom terugloopt. Gelukkig is het nog hoger dan in 1936. Toen werden namelijk 636.000 kinderen levend geboren. In 1949 bereikte men een hoogtepunt met 865.000. Daarna ging het bergafwaarts. In 1951 aanschouwde ner 823.000 kin deren het levenslicht; in 1952 nog 815.000 en in 1953 ongeveer 800.000. VROUWENOVERSCHOT Ook de ontwikkeling van de genees- kunde hielp mee om Frankrijk naar de 43 millioen te sturen. In 1936 waren er 642.000 overlijdens (dus Voor wanhopige vertegenwoordiger FVE 37-jarige vertegenwoordiger J. H, is op verzoek van de Haagse politie onder verdenking van verduis tering te Amsterdam gevangen geno men. De vertegenwoordiger had tekorten bij zijn firma. Ten einde raad ver kocht hij de auto, die hij in gebruik had, voor f 700.- te Apeldoorn. Van daar reisde hij prompt naar Baarle- Hertog, waar hij dit geld op de speel bank inzette. Zijn hoop op winst ver anderde in wanhoop, toen hij de f 700 onder de hark van de croupier' zag .verdwijnen. Hij bevindt zich thans in voorlopige hechtenis. meer doodskisten dan wiegen), terwijl in 1953 het aantal sterftes was terug gelopen op 555.000. Het aantal geheel of gedeeltelijk onproductieve ouderen die op de werkende gemeenschap moeten steunen, is hierdoor aanmer kelijk groter geworden, zodat de so ciale zorg ook meer geld gaat kosten. Tot 1960 zal de verhouding nog on gunstiger worden. Het vrouwenoverschot is weinig verontrustend meer. Weliswaar telt Frankrijk anderhalf millioen vrouwen meer dan mannen (W. Duitsland 2.5 millioen), doch in de leeftijdsgroep van 20 tot 45 jaar is er voor iedere Frangaise een man te vinden. In de zelfde leeftijdsgroep heeft W. Duits land anderhaH millioen Frauleins te veel. DE UNIFORMEN nader te bezien. Destijds waren beide lichtingen ongeveer even sterk, nl. 300.000. Tot 1960 zullen de W. Duitse lichtingen evenwel stijgen tot onge veer 475.000, terwijl de Franse lich tingen zullen teruglopen tot 240.000 in 1960. Daarna wordt het beeld gun stiger voor Frankrijk. In 1963 zullen beide landen ongeveer evenveel nieuwe manschappen kunnen oproe - pen. Daarna begint Marianne uit te lopen totdat het in 1967 400.000 vecru- ten bereikt tegen W. Duitsland 280.000. De cijfers voor W. Duitsland heb ben evenwel uitsluitend betrekking op W c s t-Duitsland. Indien de hereni ging tot stand komt, worden de ver houdingen voor Duitsland veel gun stiger. Aangezien er voor de Duitsers ook uniformen in de maak zijn en de Fransen nog steeds bevreesd zijn voor Duitse overheersing in het toekom stige Europese leger is het wel inte ressant ook de leeftijdsgroep, waaruit de soldaten worden gerecruteerd eens Wetsontnerp ingediend DIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de pensioenwetten reserve- personeel Land- en Zeemacht. De Minister is van mening, dat een offi cier, die na het vervullen van de dienstplicht zichzelf vrijwillig als re serve ter beschikking stelt, aan het hem later te verlenen ontslag recht op pensioen moet kunnen ontlenen. Om dit te kunnen bereiken wordt in het ontwerp op recht op pensioen erkend na een werkelijke dienst van tenminste 28 jaar waarvan niet minder dan 16 jaar bij het reser ve-personeel van de Land- of Zee macht. Als pensioengrondslag noemt de minister de laatst-genoten wedde. Voor hen, die na de tweede wereld oorlog enige tijd onder de wapenen hebban doorgebracht bij het KNIL, acht de minister het billijk, dat die tijd volledig voor het toekennen van pensioen wordt doorberekend. Deze tijd telt dubbel en kan met 1 3/4 pro cent van de pensioengrondslag worden vergolden. Gemotoriseerd Nederland WOLGENS de felling van het Cen- fraai Bureau voor de Statistiek bedroeg op 1 Augustus 1953 het aan tal motorrijtuigen in ons land 118.229, d.i. 2.767 meer dan op 1 Augustus 1952. Van het huidige motorrijwiel park werd 45 pet. gefabriceerd in de periode 1949-1953, terwijl nog ruim 40 pet. uit de vooroorlogse jaren da teert. De stijging moet worden verklaard uit een vermeerdering in de midden- en in de zware klassen en uit een vermindering in de lichte klasse. Voor de klasse 61-120 kg komt de toeneming voor een deel voor reke ning van de scooters, waarvan er op 1 Augustus vorig jaar 3.171 aanwezig waren tegen 1.452 op 1 Augustus 1952. De neergestorte Comet gABOTAGE als oorzaak van het ongeluk met de „Cornet" die Zondag bij Elba neerstortte, wordt niet uitgesloten geacht, aldus een woordvoerder van de B.O.A.C. De stoffelijke overschotten van tien inzittenden zullen op het kerkhof van Forte Azzurro, op het eiland, ter aarde worden besteld. Die van vijf andere slachtoffers zullen in de plaat sen van herkomst der omgekomenen worden begraven. De lijken dezer vijftien inzittenden zijn, kort na het ongeluk, uit zee ge borgen. Van de twintig andere inzit tenden is nog geen spoor teruggevon den. BIJVERDIENSTE AANGEBODEN aan eerlijke personen in Brabant, door groot Zaad teelt- en Selectiebedrijf, met de verkoop van bloem-, tuin- en landbouwzaden en poters. Brieven onder no. VB 11480-OO Dagblad Gazet van Limburg, Maastricht. Ruime keuze SCHOORSTEEN- KLOKKEN met Bim-bamslag Kleine modellen in electrisch en mechanisch •5* Aparte modellen uit de beste fabrieken met 5 j. garantie. LANGE KERKSTR.30-TEL.24I5 «0IS Gevraagd voor spoedige in diensttreding voor dag en nacht, GROOT CASINO P 65 SLUISKIL. GEVRAAGD v. d. of d. e. n. Hdog loon Hotel HET BONTE HERT HULST. 325-0 DE ECHTE KÖEK0EKI Gedipl. Horlogemaker Noordstraat 103 V (garantie: Uitsluitend onze BEROEMDE kwaliteiten en VOLDOENDE voorraad) RUIM 1200 m. WOLLEN JAPONSTOF, bruin, zwart, grijs, marine en cognac! 130 breed, van 5.90 NU: 1800 m. 1LOCK COCKTAIL ZIJDE, de nieuwste dessins, voor jong en oudi Uit Frankrijk geïmporteerd, 90 breed, van 8.50 NU: 1100 m. FANTASIE STOF, zwart/geel en zwart groen. Aparte streepdessins130 breed, van 4.90 NU: 2 5000 m. LINET IA EDELLINNEN in alle kleuren van de regen boog, geschikt voor blouses, pyama's, japonnen, over hemden enz. 90 breed, van 2.75 NU: 800 m. ZWITSERSE ORGANDIE, leuke nopjes in rose, reseda, zeer geschikt voor blouses en wiegbekleding! 150 breed, van 7.90 NU: 1100 m. SCHOTSE KATOEN, frisse dessins voor jong en oud, was- en kleurecht! 80 cm. breed, van 2.50 NU: VOOR DE FIJNPROEVERS OOK DEZE WEEK EXTRA KOOPJES ZWARE KWALITEIT KAMGAREN, zwart, marine, 10 90 145 breed, van 18.50 nu ItJi (grijs, petrol, bruin, voor mantelpakken, pantalons enz. 100% wol) TRA\ ERS TAILLEURSTOF, voor deux pieces, mantelpakjes. Fijne streepjes voor het voorjaar. Zeer chic. Waanzinnig goedkoop, 140 breed, van 9.80 NU: 1 Vergeet niet onze EXCLUSIEVE MANTELSTOFFEN 100% wol, 140 breed, van 18.50 NU 10.90 Nn nog ruime keuze: SIDELINE, TWEED, VELOURS enz. Bijpassendé crêpe de eliine voering, 90 breed 0.98 NOG SLECHTS KORTE TIJD UIT-VERKOOP. - HET IS DE MOEITE WAARD. Zèer vele andere artikelen, li .v.: 100% kamgaren herencostüum- stof, grijs, beige, zwart en bruin, moderne streepdessins, onze goede kwali teit, van 25.90, 150 breed NU 12.50 i Amsterdam BERGEN OP ZOOM, Bosstraat 20, Tel. 913 Maandagochtend om 10 uur geopend. 592-xxx-o AMI] de lin democi preside bereid men. EEN Haag, veel pi f 25 u van hz van de nieuwe SPAI ben ge^ bezoek Gibralt Dit be bevesti) HET van Bi ctffers Tot op vermist wie en EEN met 2 Engela hagen Eelde drie m HATV witt< drie moet ren stort DE maatsc weer ongelu passag tuigen dergaa EEN nation; men r Franse gen de HAS gids" daanse van zi, bunaal van ec genera IN 1 mene een ni dat ze duren. KA]> van d Coty eenkoi werd van G Legioe TE leeftiji homm dent was. EEÏ belian van i om g van van SY] richt? de dc Kore; enige Hhee, t D den J wol J wee t wes Iets J Var 5 Ma; f op

de Stem | 1954 | | pagina 10