Reëvacuatie Schouwen opgehouden Gebrek aan woningen Over 'n goede week valt de beslissing INE Hogere rijks studietoelage ECONOMISCHE ASPECTEN VAN ZEEUWS BEDRIJFSLEVEN Amsterdam schonk Scheidsrechters gaan zich meten Tour de France - kopstuk in Amsterdam DE RUIJTER favoriet voor de titel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1954 Hoopvolle stemming ten aanz ien van woningwetwoningen Verwachting over huizenbouw in 1954 nog niet uit te spreken KREOFLAVON „JOYRIDER" AANGEHOUDEN Tien pomp-agregaten bij Flaauwers Inlaag Geen oplossing op korte termijn DE bouwkosten liggen voor boerde rijen ongekend hoog. Wil men deze drukken, dan zal dit waarschijnlijk alleen kunnen worden bereikt door toepassing van systeembouw, waardoor sneller en goedkoper kan worden ge werkt. Tegenover deze voordelen staat echter, dat de boer in vele gevallen zijn speciale wensen zal moeten prijs geven en rekening houdend met ge noemde moeilijkheden en mogelijk heden valt te concluderen, dat de al gehele wederopbouw van het zwaar geschonden Schouwen en Duiveland een kwestie van jaren zal worden. De ze vooruitzichten mogen echter geens zins een schaduw werpen op de kwes tie van de woonruimte. Het zal welis waar niet mogelijk zijn om de wo ningnood op korte termijn volledig op te lossen, <joch wel mag worden ver wacht, dat het rijk de 'douw van woonhuizen in de eerste plaats zal bevorderen. Notaris Libourel te Delft overleden Kolenmijnte Goes ontdekt Klaas Boot Jr heeft nieuwe concurrenten START VAN TOUR DE FRANCE IN AMSTERDAM PRACTISCH ZEKER Tour-formule ongeveer gelijk aan die van 1953 4 rookgenot - rookvoldoening Nederlandse ambacht wordt geteld In landelijke spelregelwedstrijd SPORT IN 'T KORT 27 Januari te Breda: Gew. kampioenschap Kon. Ned. Dambond Candidatentornooi dammen MARKTEN Officiële mededelingen pgave bij) ;peeld. de dienst- van het Dt op deze orgd door karnen en sober ge- 1. De be- bij de vo- Prosper- ugzien op >e pastoor met zijn Wetensch. \/OOR SCHOUWEN EN DUIVELAND is de bouw van woningen een harde V noodzaak geworden. Reeds voor 1 Februari 1953 was er sprake van een niet onaanzienlijk woningtekort. De verwoesting van niet minder dan 1700 woningen als gevolg van de watersnood heeft deze toestand nog aanmerkelijk verslechterd. De inmiddels gebouwde gez.nsbarakken, woonketen en andere soorten noodwoningen, ongeveer 600 in getal, hebben weliswaar enige uit komst gebracht, doch niettemin kan de reevacuatie van een vrp groot aantal zich thans nog aan het vasteland bevindende eilandbewoners met worden doorgevoerd wegens het ontbreken van woongelegenheid. (Advertentie) KANS "ÓP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75* Audiëntie 2-H. Exc. de Bisschop van Breda geen audiëntie verlenen Januari. zal op 17 Spelerijden met twee vracht auto's te Zierikzee VEKERE B. M. wonende te Giethoorn heeft te Zierikzee met een paar grote vrachtauto's, hoewel hij niet m het bezit was van een geldig rijbewijs, een paar tourtjes gemaakt met GMC's die hier voor dijkshersel warden ge bruikt. Twee chauffers hadden hun wagens, na volbrachte dagtaak, in en bij de stad geparkeerd, maar toen Zij de andere dag weer achter het stuur wilde klimmen, waren hun wagens spoorloos. Ze werden eerst later op de dag onbeheerd en beschadigd aan getroffen. Uit een der wagens waren boven dien gereedschappen verdwenen. De politie werd op een en ander attent gemaakt, met als resultaat dat bo vengenoemde M. werd aangehouden, die bekende aan het spelerijden te zijn geweest. Bovendien had hij zich ook aan mishandeling schuldig ge maakt door met een vaas H. v. E. uit Voorschoten op het hoofd te slaan. Al deze feiten bekende B.M. die nog vier maanden gevangenisstraf moet ondergaan, hem door de rechtbank te Zwolle opgelegd. Daarheen is de man inmiddels overgebracht. DIJ het gemaal van de polder Schou- wen aan Flaauwers Inlaag, aan de Zuidkant van het eiland, zijn momen teel tien pomp agregaten ingeschakeld om het nog overtollige water uit de polder te verwijderen. Een hulpge maal stuwt het water in de kleine boezem voor het gemaal en vandaar wordt het buitendijks geloosd. Ook de natuurlijke waterlopen worden thans weer ingeschakeld. Bij Serooskerke staan vier pompen die het water uit de daar gelegen geul wegmalen. Door het aanslaan van deze installaties zakt het polderwater behoorlijk. Ook de geulen naar de waterlopen worden opengemaakt door een noodontwate- ring, zodat ook het lage weidegebied van midden-Schouwen, het zoge naamde „Prunjebevang", van water ontlast wordt en het peil voortdurend lager wordt. De brug aan de Provinciale weg bij Serooskerke wordt weer berijdbaar gemaakt en de stroomgeul met zand gedicht, teneinde een snellere verbin ding te krijgen. De heer A. J. Argelo. directeur van de centrale dienst voor gemeentewer ken, welstandstoezicht en bouw- en woningtoezicht „Noord-Zeeland" is van mening dat het niet gemakkelijk is om reeds thans een algemene ver wachting betreffende de ontwikkeling van de woningbouw in 1954 uit te spreken. Te veel factoren beinvloeden deze kwestie. De bouwvolumes zijn toegewezen en men weet dus wat er gebouwd kan worden. Een belemme ring voor een spoedige herbouw wordt ongetwijfeld gevormd door het grote verschil tussen de rijks „curveprijs" en de aannemersbegroting. Hier zal het juiste midden moeten worden gevon den. Voor zover het de bouw van woning wetwoningen betreft heeft de heer Argelo goede verwachtingen. Ook deze bouw brengt zijn problemen met zich. maar er bestaat nu toch een rede lijke kans dat indien snel wordt aan gepakt nog dit jaar een flink aantal woningen zal kunnen worden gebouwd en opgeleverd. Het aantrekken van vreemde arbeidskrachten van buiten het eiland speelt hierbij een grote rol. doch de toegezegde 12f/2 pet toeslag voor reis- en verblijfkosten zal on voldoende blijken om op dit punt uit komst te brengen. Deze toeslag zal moeten worden verhoogd om de aan nemers in staat te stellen, voldoende krachten van buiten het eiland aan te trekken. HET WACHTEN IS OP HERVERKAVELING wiens bedrijf verwoest is wil echter weten waar hij dit dan wel mag her bouwen, evenzo de overige particulie ren, van wie de huizen verwoest zijn. SYSTEEMBOUW D\ hoge bouwkosten zullen zeker hun stempel drukken op de par ticuliere bouw, waarvoor ook voorheen reeds zeer weinig mogelijkheid op Schouwen en Duiveland bestond. Men ziet echter niet alleen de hoge bouw kosten als een rem op de particuliere bouw, ook de reconstructie van het eiland en de herverkaveling van de gronden kunnen de herbouw vertra gen. Momenteel is het zo, dat de boer die zijn bedrijf wil herbouwen daar toe niet kan overgaan, omdat nog niet bekend is waar zijn land zal lig gen, omdat door de herverkaveling een geheel nieuwe indeling van de grond zal worden verkregen. Wanneer vol gens deze plannen bijvoorbeeld een gehucht zal worden „bevroren", zal al daar herbouw en nieuwbouw niet méér mogen plaatsvinden. De boer QP 75-JARIGE leeftijd is gisteren avond overleden mr dr Ph. B. Libourel, notaris en advocaat te Delft. Mr dr Libourel werd op 14 October 1878 te Raamsdonk geboren. In 1898 legde hij met goed gevolg het examen voor candidaat-notaris af. Hij stu- steerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechten. Op 28 December 1916 werd hij be noemd tot notaris te Delft. Dr Libourel heeft steeds een be langrijke plaats ingenomen in het maatschappelijk leven. Hij was o.a. voorzitter van de Broederschap van Notarissen in Nederland. Hij was Rid der in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De laatste jaren zijn verscheidene loterijen van de E.H.B.O. voor de K. R.O. onder zijn leiding gehouden. Voor onderwijzersopleiding jyiET ingang van de cursus 1954-1955 kunnen de studietoelagen aan leerlingen van kweekscholen voor on derwijzers worden verhoogd tot ma ximaal f 1500 per jaar, indien de fi nanciële omstandigheden der ouders daartoe aanleiding geven. In het bijzonder is hierbij gedacht aan leerlingen uit afgelegen streken, die om een kweeksqhool te kunnen bezoeken in pension moeten gaan. De helft van deze toelagen zal als beurs worden verstrekt, de andere helft als renteloos voorschot. Bij aanvaarding van een betrekking als onderwijzer zal voor elk dienstjaar een tiende ge deelte van het renteloos voorschot worden kwijtgescholden. De nieuwe weg Graauw-Duivelshoek Lloofdpunt op de agenda van het be stuur van het Wegschap Hulst- Paal te Hulst, was de vaststelling van het tracee voor de nieuwe weg Graauw- Duivelshoek, aansluiting op de nieuwe weg Hulst - Graauw. Men was het aanvankelijk niet eens over het gemaakte plan, maar per slot werd het ter tafel liggende plan met 11 tegen 3 stemmen aangenomen De provinciale Waterstaat heeft niet veel meer te doen aan het plan, zodat het wel zeer spoedig aan het College van Ged. Staten zal kunnen worden ge» zonden ter goedkeuring. In verband met de slechte, maar bovenal zeer gevaarlijke weg Graauw- Paal verwacht men, dat laatst ge noemd college, wel op korte termijn zal afwerken, opdat zo spoedig moge lijk de aanbesteding zou kunnen plaats hebben. Padviiidsters van Bruinisse onderdak U)e afdeling Bruinisse van het Ne- derlandse Padvindsters Gilde heeft via haar hoofdbestuur een houten ge bouwtje ten geschenke gekregen. Deze barak zal als clubhuis gebruikt worden. De opening van het clubhuis zal a.s. Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van afgevaardigden van hoofdbestuur en zusterafdelingen geschieden. Fiscale druk nog te zwaar, Benelux 'n lichtpunt TN zijn te Goes gehouden Nieuwjaars rede, wees de voorzitter der K.v.K. voor de eilanden op de gunstige werk loosheidcijfers. Per duizend personen van de man nelijke beroepsbevolking bedroeg de werkloosheid in 1950: 19; 1951: 21, in 1952: 28 en in: 1953 slechts 14. De oorzaak van deze sterke daling is na tuurlijk de verruiming van werkge legenheid tengevolge van de ramp Bü het geleidelijk gereed komen van de werkzaamheden aan de dijken, landerijen en huizen, moet uiteraard met enige stijging rekening worden gehouden. Niettemin, zei de heer Kammeraad verder, dienen we toch een open oog te hebben voor de verzwaring van las ten die ondanks enige zeer onvol doende geachte verlichting in de fis cale sector, in het bijzonder op het mid den- en kleinbedrijf komen te rus ten uit hoofde van de op 1 Januari jl. ingevoerde loons- en huurverho ging. Voor deze verzwaring van de onkostenrekening zijn nog geen vol doende compensaties aan te wijzen. Dit laatste klemt temeer wanneer het branches betreft die met dalende markten en verscherpte concurrentie te kampen hebben. Een lichtpunt aan de economische horizon is ongetwijfeld de vooruit gang die in het achter ons liggende jaar in de verdere uitbouw van de Benelux is bereikt. Men schijnt thans over het dode punt heen te zijn en ik acht dit van meer betekenis voor onze gehele Europese samenleving dan voor de drie betrokken landen alleen. Met het voorbeeld van een geslaagde Benelux voor ogen kan er tenminste een redelijke kans bestaan dat het vraagstuk van de Europese integratie nader tot oplossing zal worden Ge bracht. Een mislukte Benelux daaren tegen zou alle initiatieven in de goede richting verlammen. HELICOPTèRE ZAL WELKOM ZIJN de binnenlandse aftakkingen zullen zijn gerealiseerd, doch het stemt tot grote voldoening dat in dit opzicht ons eilandendistrict als No. 1 op het verlanglijstje staat. Het jaar 1953 is, behoudens in de rechtstreeks getroffen gebieden, niet ongunstig geweest. Lieten de vooruitzichten zich direct na 1 Februari in onderscheidene tak ken van nering en bedrijf zeer ongun stig aanzien, reeds spoedig kwam de economische activiteit op gang en naar gelang ook het verkeer en ver voer weer meer normaal werd, heer ste er alom een verheugende bedrij vigheid. Ook in het afgelopen jaar kon de arbeidsvrede in de ondernemingen gehandhaafd blijven, tot groot voor deel van land en volk. Onder kapperswinkel Dij het opbreken van de ver- nieuwing behoevende vloer in de kapperswinkel van de heer C. te Goes, ontdekten de timmerlie den een grote hoeveelheid anthra- ciet; minstens anderhalf mud. iedej- stond voor een raadsel, ook de eigenaar. De meest voor de hand liggende veronderstelling is, dat ratten, om overigens on begrijpelijke redenen, zich deze „wintervoorraad" aangelegd heb ben. Op IS ederlandse lurnkampioen schappen U'LAAS BOOT JR, de Nederlandse turnkampioen, kan Zondag in Lei den zijn titel voor een jaar varlengen. Veertien keurturners zullen die dag in de Stadsgehoorzaal de strijd aan binden om deze titel, waarvoor reeds tweemaal een selectie werd gehouden. Eerst door de districtswedstrijden en daarna door het voor het eerst in lassen van een halve finale. Daardoor is het peil van deze wedstrijd zeker verhoogd, want het staat nu vast, dat alleen de allerbeste turners zich heb ben kunnen plaatsen. EEN NIEUWIGHEID C"EN nieuwigheid is, dat de punten. die de turners in de halve finale hebben behaald, tevens gelden voor de komende eindstrijd. Dat is een voor deel voor Klaas Boot, omdat die uit de halve finale als eerste kwam met een kleine voorsprong op zijn rivaal van Galen (Enschede). Boot behaal de toen 103.4 p. en van Galen 101.6 p„ direct gevolgd door de Hagenaar Groeneveld met 99.4 punt. Er zijn verder nog enkele turners die een hartig woordje kunnen meespreken, zoals J. van der Sande (Vlissingen), Winands (Bocholtz), Meynen (En schede). Hoogers (Tilburg) en de Am- stredamse kampioen Sail. Er zal aan de volgende toestellen worden gewerkt brug, ringen, paard, rek en paardspringen: voorts moeten de turners een vrije oefening uitvoe ren, alle oefeningen zijn naar keuze. TEAN GARNAULT, secretaris-generaal van de Tour de France, sprak gis- J teren in Amsterdam met enkele Nederlandse sportjournalisten. Daarbij heeft hij het uiteraard ook gehad over de mogelijkheden van het vertrek van de Tour 1954 uit Amsterdam. De nadruk moet gelegd worden op moge lijkheden, want de heer Garnault is een zeer voorzichtig man en zolang het contract niet getekent is, is voor hem de zaak nog niet in kannen en kruiken. sterdam nog niet definitief vast, daar over kan pas over acht of tien dagen een beslissing worden verwacht, maar de indruk is over het algemeen gun stig. De organisatoren zijn in September van het vorig jaar met de voorberei- ringen voor 1954 begonnen. FORMULE PRACTISCH HETZELFDE LJIJ EN DE commissaris-generaal, kol. R. Beaupuis, vertoeven mo menteel in ons land om zich reken schap te geven van die mogelijkhe den, welke trouwens nauw verband houden met een overeenkomstig pro bleem voor Antwerpen, het eindpunt van de eerste étappe. Beide proble men moeten tezamen opgelost wor den: het ene hangt onverbrekelijk sa men met het andere. SITUATIE GUNSTIG ARNAULT verklaarde, dat hij de situatie over het algemeen geno men gunstig inzag. Het Amsterdamse stadion is wat terrein en tribunes be treft groot genoeg, maar de depen dances zijn ,voor zijn doeleinden, wat bekrompen. Het is echter mogelijk om daar kleine verbouwingen en sa menvoegingen van ruimten de be schikking te krijgen over grote zalen en ruimten, die de tour voor kanto ren, bureau's, opslag van materiaal enz. enz. nodig heeft. De directeur van het stadion zal er voor zorgen, dat er de nodige spoed achter wordt gezet. De heren Garnault en Beaupuis heb ben eveneens besprekingen gevoerd over de kwestie van de huisvesting van de vele honderden karavaandeel nemers en renners in Amsterdam en omgeving, en op het Departement van Waterstaat over het afsluiten van de wegen voor en tijdens de doortocht van de karavaan. Voorts zijn er nog tal van aangelegenheden betreffende de radio- telefoon- en telegraafverbin- bindingen en het passeren van de Nederlands-Belgische grens, die gere geld moeten worden. Als gezegd staat het vertrek utt Am- (Advertentie) tussen licht m d. BIGGELAAR halfzwaar CO. NV. ROOSENDAAL Aan geadopteerd Schouwen-Duiveland gLIJKENS een thans verschenen overzicht van de tot heden door Amsterdam aan de gemeenten van het geadopteerde Schouwen Duiveland verleende hulp is voor dit doel bijna f. 250.000.- uitgegeven, dat is de helft van het crediet dat de gemeenteraad kort na de ramp voor de hulpverle ning ter beschikking heeft gesteld. Voor redding, berging en opruiming bedroegen de uitgaven ruim f. 63.000.- voor evacuatie en materiële hulp ruim f. 30.000.-, voor technische hulp (her stel. energievoorziening, polderbema- ling etc) ruim f, 115.000.-., voor ont wikkeling en ontspanning ruim f. 7.500.—. In verloop van 5 jaar: L_IET CENTRAAL bureau voor de Statistiek zal binnenkort een be gin maken met een telling van het Nederlandse ambacht. Hiermee wordt beoogd een zo volledig mogelijk over zicht te verkrijgen van de omvang en de betekenis van het ambacht in ons land. Men rekent met een telperiode van vijf jaar, zodat ieder jaar ongeveer 20 pet. van het ambacht aan de beurt komt. Begonnen wordt met de groe pen. schoenherstellers, maatkleerma- kers en schilders. In totaal omvatten deze groepen ongeveer 30.000 bedrij ven. Onmiddellijk daarna volgen de metaalverwerkende ambachten. T"~\E C.O.V.S. (Centrale Organisatie van Scheidsrechters) heeft een landelijke spelregelwedstrijd uitge schreven voor actieve scheidsrechters van K.N.V.B. en Afdelingen. Ons land is daarvoor verdeeld in districten en in elk district zijn de scheidsrechters- groepen uit dat district ondergebracht. In het district Zeeland zijn onderge bracht de scheidsrechtersverenigingen Noord-Zuid Beveland. Oost Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren. Als wed strijdleider fungeert de districtsbe stuurder van de C.O.V.S. de heer H. Mos uit Vlissingen. Iedere groep van de C.O.V.S. mag deelnemen met één ploeg van 4 leden, die nog actief scheidsrechter zijn. De leider van de wedstrijd stelt te voren evenveel reeksen van 16 vragen vast als het aantal deelnemende ploegen bedraagt. Iedere vragenreeks wordt genummerd. Door loting vóór aan vang van de wedstrijd wordt vastge steld uit welke reeks aan de leden van elke deelnemende ploeg de vra gen worden gesteld. Voor Zeeland fun geert als vragensteller de heer A. Imanse, voorzitter van de K.N.V.B.. afd. Zeeland en distritsbestuurder van Zuid I van de K.N.V.B. DE JURY toegekende punten per deelnemende ploeg bij elkaar geteld. Winnaar van de wedstrijd is die ploeg welke het hoogste gezamenlijke aantal punten heeft verkregen. EVENTUEEL EXTRA VRAAG WOOR puntenwaardering is een jury samengesteld. Voor Zeeland be staat deze jury uit de heren J. Bom, secretaris van de afdeling Zeeland en voorzitter van de Scheidsrechterscom- missie, P. Koster, voorzitter van de Strafcommissie van de afdeling Zee land en C. v. Nimwegen, administra teur van de afdeling Zeeland. Ieder lid van de jury waardeert afzonderlijk het antwoord op de gestelde vraag met 0, 1, 2, 3, 4 en 5 punten noteert de toegekende punten op de punten- lijst. Nadat alle vragen zijn beant woord worden de door de juryleden CPECIAAL vermeldde spr. de moge- lijkheid om Zeeland nader te bren gen tot de grote bevolkingscentra, waarmee hij bedoelde 't lofwaardig initiatief dat zusterkamer te Rotter dam heeft ontwikkeld voor de tot standkoming van helicoptèreverbin- dingen. Het zal ongetwijfeld nog enige jaren duren alvorens de ten deze ge nomen initiatieven voor wat betreft Lijk gevonden in polder Kruiningen Dij graafwerk in de polder Kruinin- gen is gisteren het lijk gevonden van het 12-jarig dochtertje van het echtpaar Balkenende, dat eveneens in de rampnacht is verdronken. Er zijn thans nog 9 lijken van rampslachtof fers uit Kruiningen niet geborgen. De finale van het herendubbel spel in de open tafeltennisskampioen- schappen van Frankrijk werd gewon nen door de Fransen Roothooft en Lanskoy, zij sloegen Bergmann en Leach (Engeland) met 16-2121-15 23-21 15-21 21-18. Dondrdagmorgen zijn in liet Olympisch Stadion te Amsterdam bespre kingen gevoerd betreffende de organisatie van de start van de Ronde van Frankrijk die, naar bekend, te Amsterdam zal geschiedendoor een afgevaardigde van l'EquipeJean Garnaultde organisatoren van de Nederlandse étappe en een aantal journalisten. Tijdens de bespre kingen in het Olympisch Stadion te Amsterdamvan links nacht rechts: Dr TetznerJean Garnault, de directeur van het Stadion D. Bessem, één der terreinknechts en, gedeeltelijk zichtbaar, de hoofdopzichter van het Stadiona de heer C, Berger TNDIEN twee of meer ploegen een zelfde aantal punten hebben ver kregen, wordt aan ieder lid van de betreffende ploegen een extra vraag gesteld. Indien dan nog geen beslissing is verkregen wordt wederom aan ieder lid van deze ploegen een extra vraag gesteld, totdat een beslissing is ver kregen. Het hoofdbestuurslid dat het district vertegenwoordigt waarin de Districts wedstrijden worden gehouden is de leider van deze wedstrijden. Hij wijst een vragensteller aan en daarnaast een jury bestaande uit 3 leden. Hij bepaalt eveneens, in overleg met de deelnemende ploegen, waar en wan neer de Districtswedstrijden worden gehouden. Dit zal voor Zeeland plaats hebben op Zaterdag 16 Januari a.s. Voor de kwart-finales, halve finales en de finale wordt door het hoofdbe stuur van de C.O.V.S. de jury samen gesteld en de vragensteller aangewe zen. Dit H.B. bepaalt tevens waar en wanneer deze wedstrijden worden ge houden. DE PRIJZEN F\E winnende ploeg van de finale ontvangt als wisselprijs de zilve ren bal van de K.N.V.B, de verliezen de ploeg als wisselprijs de C.O.V.S.- beker. Beide ploegen ontvangen een oorkonde. Iedere deelnemer van de finale-ploegen ontvangt een persoon lijke prijs. De scheidsrechtersvereniging „Maas tricht" heeft de finale van de test wedstrijd van het district Limburg ge wonnen. In de kwart-finale komt Maastricht nu uit tegen Zeeland en Noord-Brabant, welke laatste even eens deze maand nog zal worden gehouden. Zaterdag zullen aantreden voor de testwedstrijd voor Zeeland voor Noord-Zuid Beveland de scheidsrech ters A. J. Pieters, Heinkenszand, A. Lockefeer, Goes, P. J. Schetters, Goes, en J. Vermeulen Azn., Heinkenszand; voor Oost-Zeeuwsch Vlaanderen de scheidsrechters P. A. v. Driel, Ter- neuzen, G. F. A. Ferket, Hulst, P. A. Kouwijzer, Terneuzen en A. P. van Riel, Axel en voor Walcheren de scheidsrechters J. B. Bomer, Vlissin gen, J. F. F. Hoogeboom, Middelburg, Fr .Schot, Vlissingen en G. M. Seug- ling. Voor deze testwedstrijden van de C.O.V.S. bestaat onder de scheids rechters groet belangstelling. Nederland-België (militair) De interland voetbalwedstrijd tus sen de militaire elftallen van Neder land en België in het raam van het tournooi om de Kentish-beker zal 27 Januari te Breda worden gespeeld. „Atoom"-gala op Gentse wielerbaan In het Gentse kuipke zal a.s. Za terdag een koers ghcouden worden voor auto's, motoren èn motoren met zijspan. Om de grote snelheid die bereikt wordt, is deze koers bestempeld met de naam „Atoomgala". Aan de auto-races zal worden deel genomen door de bekende Duitse ren ner Helmut Schoo, de Belg Alb. van Haac, de Nederlander Gast. Mathot en de Engelsman Williams. Aan de motoren-races wordt o.m. deelgenomen door de in Zeeuwsch- Vlaanderen bekende crosser Fr. van Mol. Tn de loop van deze maand zal de route in grot» lijnen bekend wor den gemaakt, maar thans kan reeds gezegd worden, dat de for mule niet veel zal verschillen van die, welke in 1953 werd toegepast. De prijzen voor de renners zullen onge twijfeld op een hoger peil liggen. Garnault sprak er bij herhaling zijn tevredenheid over uit, dat ditmaal Amsterdam zo serieus als vertrekpunt in aanmerking komt. De organisato ren hadden in het recente verleden vaak de mogelijkheid van een start plaats buiten Frankrijk overwogen en. de prachtige zege van Nederland in het ploegklassement van verleden jaar ls van doorslaggevende betekenis ge weest. Maar dit wil niet zeggen, dat hier mee een dwingend antecedent zou worden geschapen, en dat het land, dat eerste wordt in het ploegklasse ment, altijd aanspraak zal kunnen maken op de start van de Tour in het volgend jaar. Rond het middaguur werden de he ren Garnault en Beaupuis, vergezeld van de heren Bessem en dr Tetzner, leden van het comité „Tour de Fran- ce-Nederland N.V.", door burgemees ter d'Ailly op het Amsterdamse stad huis ontvangen. Over enkele dagen reist de heer Garnault met kol Beau puis terug naar Parijs om verslag van zijn bevindingen uit te brengen. Hoofdklasse kampioenschap van Nederland 47/2 Geen verrassingen in eerste faze "TE AMERSFOORT is Donderdag- middag onder grote belangstelling het tournooi begonnen om het Neder landse kampioenschap hoofdklasse, kader 47/2, waaraan wordt deelgeno men door de titelhouder Tiet van de Tol, H. de Kleine Jr., H. Metz, A. Mol, C. van Oosterhout, C. de Ruyter, H. Scholte en L. Teegelaar. De eerste vier partijen hebben geen verrassingen gebracht. De overwin ningen van van de Pol, de Ruyter en Metz lagen geheel in de lijn der ver wachtingen. Wat het succes van Tee gelaar tegen van Oosterhout aangaat, deze twee spelers zijn in het cadre spel 47/2 vrijwel van gelijke kracht, in weerwil van zeer verschillende stij len en van de off-day, welke van Oosterhout had. FRAAI EN SPANNEND F\E spannendste en ook de fraaiste strijd ging tussen van de Pol en Scholten, waarbij Scholten even de indruk maakte van de titelhouder te zullen bedreigen. Zover kwam het ech ter niet. Toen van de Pol in de vierde beurt met een fraaie 79 uitliep tot 89 tegen 41 en de stand na 6 beurten 160- 100 in zijn voordeel was, leek de uit slag van de partij wel zeker. Maar Scholten, die tevoren al getoond had, dat hij het spel tot in de finesses kent en ook de a cheval-positie op de ka- derlijnen weet uit te buiten, sloeg hard terug met een meesterlijke reeks van 90, waarmee hij de leiding nam. De kampioen kreeg er een schok door. Hij houdt nu eenmaal niet van een achterstand, zijn tactiek is er steeds op gericht, de tegenstander al in de aanvang van de partij met een forse serie moreel knockout te slaan. Hij herwon na een paar poedels zijn zelf beheersing en tevens de macht over het ivoor en een monumentale reeks van 166 was er het gevolg van. Daar mee was ook het gevaar finaal be zworen. BIJ VLAGEN ZEER STERK TAE RUYTER stond na 7 beurten met 30 tegen 113 achter tegen een vlot en aantrekkelijk spelden De Kleine. Toen kwam de scoringsmachine op toeren (beurten van 88-105-11-125) en daarmee was het iot van De Kleine heslist. De Kuyter liet in deze partij Beslissing nodig tussen de Graag en Anderson In de afgelopen weken vonden te 's Hertogenboseh, Hoensbroek en Goes de wedstrijden plaats voor het Ge westelijk kampioenschap K.N.D.B., waarin uitkwamen de heren de Graag, Heusden, L. Andersen, Goes en F. Okrogelnik, Hoensbroek. Onder grote spanning werd gespeeld waarbij vooral in Hoensbroek gewel dige belangstelling bestond. Het re sultaat is geweest, dat de Graag en Anderson de eerste plaats delen, zo dat er nog drie beslissingspartijen no dig zijn om uit te maken, wie zich als kampioen zal plaatsen in de finale voor het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Tot de laatste partij had de Graag de bste kansen en reeds aan remise voldoende om zich gewes telijk kampioen te noemen, waardoor hij Noord-Brabant zou hebben verte genwoordigd in het landskampioen schap. Hij verloor echter zijn laatste partij tegen Anderson, zodat beiden gelijk eindigden. De beslissingspartijen zullen nu worden gespeeld in het clublokaal van de Damvereniging D.A.V.O. te Til burg. De eindstand is als volgt: I. Anderson, Goes 4 2 1 1 5 pt. A. de Graag. Heusden 4 2 1 1 5 pt. F. Okrogelnik Hoensbr. 4 0 2 2 2pt. (Tafeltenniscompetitie) C. N. A. VERLOOR IN HULST Met een grote overwinning bleef S.T.O.G. 1 in eigen huis heer en meester. C.N.A. 1 uit Sluiskil, dat bij de Hulstenaren te gast was had in de ze ontmoeting niet veel in te brengen. Door het beduidend beter spel van de gastheren moest zij met een 7-3 nederlaag huis toe. Voor het wereld, kampioenschap Zaterdagavond 13 Februeri wordt te Leiden een aanvang gemaakt met het candidatentournooi voor het we reldkampioenschap dammen, waaraan zal worden deelgenomen door Fanel- li (Italië), Demesmaecker (België), Guignard (Zwitserland), King (Frank rijk) en onze landgenoot W. Huis man. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit Eerste ronde: Leiden, 13 Februari. Tweede ronde Leiden, 15 Februari. Derde ronde: Dordrecht, 16 Februari. Vierde ronde: Dordrecht, 17 Februari. Vijfde ronde: Rotterdam, 18 Febru ari. Zesde ronde: Rotterdam, 19 Fe bruari. Zevende ronde: Den Haag, 20 Februari. Achtste ronde: Naaldwijk, 22 Februari. Negende ronde: Leiden. 23 Februari. Tiende en laatste ronde: Leiden, 24 Februari. De spelers komen tweemaal tegen elkaar uit, en de winnaar van het tournooi krijgt het recht de wereld kampioen P. Roozenburg uit te dagen voor een wedstrijd om de titel. na een zwak begin, bij vlagen zeer sterk spel zien en hij zal als hij deeze vorm handhaaft hoge ogen gooien bij de strijd om de titel. De onvervaarde caramboleur Tee gelaar nam tegen van Oosterhout, zon der ooit tot werkelijk grootse presta ties te komen, door tal van nuttige serietjes een flinke voorsprong. Hij scoort zijn reeksen fris van de lever, met gedurfd, vitaal en aantrekkelijk spel. En dat ze vaak afknappen door een zekere achteloosheid, die inhae- rent is aan zijn stijl, baart hem geen zorgen. Van de wedstrijd Mol-Metz valt weinig goeds te zeggen. Het werd, met erbarmelijk slecht spel aan weers zijden, een soort van marathon en hierbij kwam de jeugdige Amster dammer natuurlijk adem te kort tegen de taaie Hagenaar, die tenslotte met 200 punten voorsprong als eerste dooi de finish ging. DE UITSLAGEN Mol 200 29 34 6.89 Metz 400 29 88 13.79 Teegelaar 400 16 61 25.00 Van Oosterhout 95 16 31 5.93 De Ruyter 400 16 125 25.00 De Kleine Jr. 177 16 52 11.06 Scholten 226 13 90 17.38 Van de Pol 400 13 166 30.76 Goese dammers wonnen weer In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie heeft het de Goese Damclub ook de vierde wedstrijd ge wonnen. Thans was het Vlissingen 1, dat in de Goese dammers zijn meerde ren moest erkennen. Laatstgenoemden wonnen met 12-8. KOEWACHT, 14 Januari. Strovlas ge repeld 3040, ongerepeld 1825, vlaslint putroot 180270, dauwroot 170225, vlas- lokken, ruwe 2240, gezwingelde 6095, lijnzaad, ongekeurd 3842, gekeurd 59— 61, bolraap 6. Vlotte markt. TERNEUZEN, 13 Jan. Groenten; Peen afw. 1013, Boerekool 19, Rode kool 67 Sav. kool 11—21, Witte kool 7—11, Peen 610, Prei 812, Knolselderij 616, Spruiten 2631, Uien onges. 45, Witlof 3555, Breekpeen 47. Appelen: Golden delicious HI grof 38—50.80, Hl 35, K 22.70 38, F 1125, Goudreinette H grof 26 29.30, HII 20—24, K 20—24, F 12—20, Jona than H grof 39.80—41.10, Hl 37.60—38.90, K 2132, F 720, Zoete Ermgaard 1520 Overige soorten appelen 313, Peren: Overige soorten peren 14. WAALWIJK, 13 Januari. Na de va- canties nam de activiteit weer toe hoe wel we de toestand nog als vrij kalm kunnen betitelen. Ook de winterartike- len kregen nog een goede beurt, al is het vrij laat geworden om de geleden achterstand en de verkoop nog in te ha len. Op de overleermarkt zijn de zaken goed lopende gebleven. De schoenfabrikanten dekken hun be hoefte voor de productie van de voor jaarsartikelen. Prijzen zijn standhoudend tot vast. Voor zoolleer is de situatie minder gunstig, terwijl toch de vooruitzichten, o.a. voor wat het verbruik betreft, iets hoopvoller stemmen. Het ledervervan gingsmateriaal voor schoenbezoling ver liest terrein. Begrijpelijk is het, dat de dikke plompe rubberzolen het niet lang zouden doen. Een voorbeeld welk een ommekeer in betrekklijk korte tijd het verbruik van schoenbezolingsmateriaal heeft meegemaakt, vernamen wij van een fabrikant voor herenschoenen. Voor heen was op dit bedrijf 80 pet. der pro ductie van herenschoenen voorzien van niet lederen zolen, terwijl thans ruim 80 pet. der gefabriceerde schoenen ge heel van leder zijn vervaardigd. Leder is niet te vervangen! Laten wij er volledigheidshalve bijvoegen: Als het van goede kwaliteit is. Dat de looiers zorgen een goed product op de markt te brengen, want daar ontbreekt het nog wel eens aan. De concurrentie en de lu xe dwongen hun hier wel eens toe. Voor afvallen halzen en liezen is de vraag als voorheen nog zeer goed, de voorraden hierin zijn niet groot in te genstelling wat croupons betreft. Het natte weer bracht wat meer werk voor de schoenherstellers, waardoor de afna me van croupons wat beter was. Van de huidenmarkten valt weinig ver andering te melden. Prijzen zijn stand houdend. WATERSTANDEN Mannheim 1.36 0.17), Kaub 92 0.16), Trier 1.58 0.04), Koblenz 1.07 0.17), Keulen 73 0.01), Ruhrort 3.04 0.40), Lobith 8.80 (4. 0.63), Nijmegen 6.45 0.56), Arnhem 6.81 0.48), Eefde 2.01 0.31), De venter 1.17 0.25), Namen La Plan- te 1.30 0.10), Borgharen 39.60 (4- 0.18), Belfeld 11.10 0.20), Grave 5.23 0.18). OPROEP AAN BEZITTERS VAN DE ONDERWIJZERSACTE De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verzoekt be zitters van de onderwijzersacte, die thans niet bij het onderwijs werk zaam zijn, doch die in beginsel bereid zijn, alsnog een betrekking bij het la ger onderwijs te aanvaarden, zich zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval v o o r 1 Maart a.s., schriftelijk aan te melden bij de afdeling Lager Onder wijs van zijn departement, Prinsesse- gracht 15, 's Gravenhage. De regering overweegt ernstig door het toekennen van extra diensttijd voor zodanige per sonen de overgang naar het Lager On derwijs (mits deze voor 2 Januari 1955 plaats heeft) mogelijk te maken. 827-00

de Stem | 1954 | | pagina 3