en le: RS EN Pellenaars druk aan 't voorbereiden Ruim 30% der PRIESTERS in arrest 9 Broeder Salesius viert zilveren professiefeest CLINGE NAM AFSCHEID VAN KAPELAAN VAN OSTA VOORZITTER DER K. V. K. VOOR DE EILANDEN HERKOZEN Publieke Tribune De kerkvervolging in Tsjechosloivakije ZWARTE LIJST" VAN GELOVIGEN s uit met Ontevreden over gang van zaken bij CDB Kruiningen wil uit gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht Betere bezoldiging kraamverpleegsters Inernationaal team werkt op Schouwen Minder drukte in haven van Zierikzee Verbinding Zierikzee- Brouwershaven F eest bij de Broeders van Huybergen Financiën zijn gezond Gevarieerde rondvraag Barak te Ellewoutsdijk afgebrand Tour de France vraagt weer aandacht Als training met team naar Giro d'Italia Aantal renners op de nominatie De hockey-interland tegen Gr. Brittannië Heiligverklaring Pius Xe op de televisie Concentratiekampen MARKTEN e en ellen wilt! TRACT I kof- ppen voor ts zo geen ge an i 3 ironwen iefstuk n 8, met 6r maakproef van het evr. Th. s, Stads- ,Zo zuiver ■te, zo naar zak van B. n dikke 8, f mij maar vat je bakt jn al» Kruiningen moet de gemeente opzichter dagelijks ter beschikking 'jn Nu moet hij zijn tijd over ver schillende gemeenten verdelen. Een eigen dienst is zeer aanbeve lenswaardig. Bovendien bespaart men dan jaarlijks f 2500.- als bijdrage voor het salaris van de „top" (de chef van de C.D.B.) aldus wethouder Suij. Volgens de voorzitter, wethouder Polderman, zit de gemeente nog 10 jaar aan de regeling vast. Toch besloot de raad om te trachten uit de gemeenschappelijke regeling los te komen. Alleen de voorzitter, die deze pogingen toch vruchteloos achtte, was hiertegen. DORPSHUIS DE gemeenteraad van Kruiningen, die in openbare vergadering bij een kwam, was zeer ontevreden over de gang van zaken by de Centrale Dienst Bevelanden. Met aigemene stemmen besloot men Ged. Staten te verzoeken de begro ting van deze dienst voor het jaar 1054 niet goed te keuren. Reeds herhaaldelijk is door het ge meentebestuur getracht het salaris van de gemeente-opzichter te K ningen op een peil te bre"Se"' ipze overeenstemming is mot de een functie verbonden verantwoording. Steeds zijn deze P°g!n®eV^hter zo- ces gebleven. Thans is men ver, dat de argumenten bekend rijn- waarom het b<;st"lir De verhouding tegen verhoging is. ue h ,,.„„mees. tussen technisch perso neel 6 zou daardoor scheef komen te iie,ïïi.„j.r Suii (KV P.) deelde de ze laatste bijzonderheid mede en de ^rerrbwTteg(Vrye'Lijst, stelde UKS4 uTde° gemfensxhappelyke rel"-' lin» voor het bouw- en woningtoe zicht te treden. In een rampgebied G. S. willen subsidie geven ptE commissie voor de hygiëne van het kind, liceft voor haar zes Zeeuwse centra, die te Axel, Goes, Groede, Hulst, Middelburg en Zienk- zee aan de provincie om een subsidie verzocht van f 0.50 per interne ver- plegingsdag. Hiermee werd adhaesie betuigd door Wit Gele en Groene Kruis, ter wijl de inspecteur der Volksgezondheid in Zeeland gunstig adviseerde omdat z.i. wil het tekort aan kraamverpleeg sters worden opgeheven, het noodza kelijk is, dat de honorering gunstiger wordt. G.S. zijn van oordeel, zo schrijven zij de Staten, dat het inderdaad van groot belang moet worden geacht dat de moeilijkheden, die de kraamcentra ondervinden ten gevolge van de te geringe bezoldiging welke aan de kraamverzorgsters kan worden toege kend zoveel mogelijk worden opgehe ven. Mitsdien zijn er naar hun mening alleszins termen aanwezig om ook hier uit de provinciale middelen hulp te bieden. Daarbij zijn zij echter van opvat ting dat het gemeentelijk belang bij een vlotte fuhetionnering van de kraamcentra zeer sterk spreekt zodat het hun billijk voorkomt, dat de 50 cent per interne verzorgingsdag wel ke gevraagd wordt, gezamenlijk door de provincie en de betrokken gemeente ieder voor de helft wordt bijgepast. Zij merken daarbij ten overvloede op, dat de uitgaven wegens subsidies op het gebied van de volksgezondheid (tbc- en kanker-bestrijding, kruisver enigingen), alsmede die voor maat schappelijke steun, in steeds toene mende mate op de begroting gaan drukken en dat het te voorzien valt dat in de naaste toekomst nog voor meer voorzieningen op dit gebied een beroep op de provincie zal worden ge daan. Adressante deelt mede, dat het aantal interne vei^orgingsdagen over 1952 ongeveer 25.000 bedroeg. Het komt G.S. echter voor dat in dien door een betere bezoldiging van de kraamverzorgsters haar aantal gaat toenemen, ook het aantal verzorgings- dagen zal stijgen. Zij menen dit aantal te mogen stel len op 30.000, waardoor de provincie voor een uitgave komt te staan van f 7500. Verder zijn zij van oordeel, dat voor verzorgingen, waarvoor geen rijksbijdrage wordt verleend, ook geen provinciaal subsidie dient te worden genoten. Door de binding van beide subsidies aan elkaar wordt de waar borg verkregen, dat het subsidie uit sluitend ten goede komt aan erzor- gingen, welke aan bepaald uniforme centraal gestelde eisen voldoen. IIET voorstel tot herbouw van de 30 woningen aan de Julianastraat, lokte critiek uit van de heer Witte, indien de raad de plaats dezer wo ningen gaat bepalen, treedt de raad op het terrein van de woningbouw vereniging, aan wie deze woningen toebehoren. Het voorstel van B. en W. achtte hij dan ook niet juist. De raad besloot overleg te plegen piet de woningbouwver. en grond be schikbaar te stellen te Hansweert Oostzijde. Van deze woningen komen er dus geen te Kruiningen, zoals B. en W. zich dat oorspronkelijk wel eens voorgesteld hadden. Na een langdurige bespreking in bc sloten vergadering werd besloten aan de stichting „Ons Dorpshuis" een per ceel grond te verkopen, gelegen aan de Berghoekstraat voor de prijs van pl.m. f 20.000.-. Tegen stemden wethouder Polder man, wethouder van Iwaardcn, de heer Pouwer (C.H.), de heer de Bruin (A.R.) en de heer Lokerse (S.G.P.). Gezonden door Wereldraad van Kerken TN December is op Schouwen-Dui- A veland een team vrijwillige arbei ders aangekomen, gezonden door het departement voor interkerkelijke steun van de Wereldraad van Kerken te Geneve. Het team bestaat uit 6 leden: 2 uit de Verenigde Staten, 1 uit Groot Brit- tannië, 1 uit Frankrijk, 1 uit Italië en 1 uit Oostenrijk. Voor het merendeel zijn het studenten, die zich voor eni ge tijd van hun studie losmaakten. De jonge mensen werken thans te Noordwelle, waar zij bezig zijn de huizen schoon te maken in dit dorp, dat nog niet zo lang geleden is droog gevallen. Zij zijn ondergebracht in een barak, waar vrouwen uit het dorp voor de warme maaltijd zorgen. Om beurten treedt een van de leden van het team telkens voor twee we ken als leider op. Daar de barak slechts zeer primi tieve huisvesting biedt (er is geen water en electrisch licht) heeft het groepje gedurende de vrije Kerstda gen de beschikking gekregen over een zomerhuisje op Schouwen. Vermoede lijk zal het team tot Maart op het eiland blijven. rjE grote bedrijvigheid, die in 1953 in de haven van Zierikzee heeft geheerst, begint langzamerhand af te nemen. In het afgelopen jaar ken merkte de haven zich door een enor me drukte, die veroorzaakt werd door de vele bij de dijkdichting betrokken vaartuigen van allerlei soort, waarvan een groot deel Zierikzee als ligplaats had gekozen. Door zijn lange kaden, die kort voor 1 Februari geheel -waren hersteld, leende de haven zich hiervoor bij uit stek. Nu de dijken op het eiland ge sloten zijn, is veel van het gebruikte materiaal weer naar de Zuiderzee werken teruggebracht, waar het op nieuw bij de daar aan de gang zijnde werken werd ingeschakeld. Daardoor is de allergrootste drukte aan de Zie- rikzeese haven voorbij, maar niette min gonst het er nog altijd van de motoren. Sinds enkele maanden wor den hier nu nl. millioenen kubieke meters grond aangevoerd, bestemd voor de versterking van de dijken op het eiland. Deze grond wordt per schip van Heerewaarden in de Betu we naar Schouwen en Duiveland ge transporteerd. Verwacht wordt, dat dit vervoer, zij het dan in in iets min dere mate, nog wel enkele maanden zal voortduren. Route via Schuddebeurs bijna klaar A/OORAL in automobilistenkringen op Schouwen en Duiveland werdt met verlangen uitgezien naar het ge reedkomen van de oude verkeersver binding Zierikzee-Brouwershaven via Schuddebeurs. Het gedeelte van de weg dat voor rekening van de Pro vincie wordt hersteld is, volgens me dedeling van de Prov. Waterstaat zo goed als klaar. Het wachten is nu op het gereedmaken van de opritten aan het einde van de zgn. „vijfminuten- weg". Dit object is een aangelegen heid van de Rijkswaterstaat, Er wordt druk aan gewerkt. Als gevolg van de voortdurende verslechting van de weg door het Bettewaerde dat nu het ver keer met Schouwen verwerkt. Er zijn reeds enige verkeersongevallen met materiële schade gebeurd. Gemeentebesturen kwamen op de receptie pISTEREN werd in het klooster van de Broeders van Huljbergen te Bergen op Zoom het zilveren jubi leum van Broeder Salesius (A. Huy- ben uit Oosterhout), de Vicaris van het hoofdbestuur, gevierd. De dag werd begonnen met een stille H. Mis met algemene H. Com munie. waarna om half tien een meer stemmige H. Mis werd gecelebreerd door Rector M. Koenraadt. Het koor stond onder leiding van Broeder Feli- cianus. Om elf uur kwamen de Broe ders en genodigden in de nieuwe aula bijeen voor de huldiging van de zil veren jubilaris. Broeder Clemens, de algemeen Overste, hield de feesttoe- spraak, waarin hij de grote verdien sten van de jubilaris naar voren haalde en hem prees om zijn eenvou dige en rustige karakter, dat hem al tijd bijgebleven was. Tussen de bedrijven door zongen en beschreven de medebroeders de le vensloop van de Vicaris. De receptie, die om 1 uur begon, was op één uur vastgesteld, maar het aantal bezoe kers was wel zo groot, dat pas om kwart voor drie deze officiële huldi ging beëindigd kon worden. Tot degenen, die Broeder Salesius kwamen feliciteren, behoorden de vol- TOEN HET BERICHT van het vertrek van Kapelaan P. van Osta de parochie Clinge bereikte, ging dit als een lopend vuurtje door het ganse dorp. Ruim vier jaar had kapelaan van Osta het zieleleven in Clinge verzorgd. Het is niet te verwonderen, dat dit hericht even de aandacht vroeg van de Clin- genaren. Kapelaan van Osta had in die vier jaren tijds een vaste hand gelegd. Zieken, ouden van dagen en minvermogenden hadden zijn speciale belagstel- ling. Vooral deze mensen zullen hem node zien vertrekken. STILLE MAAR HARDE WERKER QOK in het verenigingsleven heeft Kap, van Osta een rol gespeeld. De KAB lag hem na aan het hart. Als geestelijke adviseur heeft hij al het mogelijke gedaan voor deze ar beidersbeweging, Zelfs heeft hij er aan medegewerkt om tot oprichting te komen van de KAV. Maar ook andere verenigingen hadden zijn aandacht. Met enthousiasme woonde hij de ver gaderingen bij van de Kajotters en Kajotsters. De Katholieke Actie zowel voor gehuwden als ongehuwden, wist hij te leiden tot het doel waarvoor zij in het leven geroepen waren. En dan de Jonge Boerenstand en de Boerin, nenbond konden ten alle tijde op zijn steun en medewerking rekenen. En tenslotte de jeugd. De jeugd had wel de meeste aandacht. Voor zijn patro naat had hij alles over. De Zonne kinderen en de welpen werden met de grootste zorg vertroeteld. En in het algemeen heeft hij het zover weten te brengen, dat er een speeltuin kwam voor de jeugd. FRAAIE CADEAUX TN de gisteren gehouden bijeenkomst der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, werd de voor zitter, de heer C. Kammeraad herko zen. Eveneenr. was dit het geval met de onder-voorzitter de heer J, Maljers uit Middelburg en het bestuurslid, de heer K. v. Everdingen te Vlissingen, Meegedeeld werd, dat de heer J. Roose te Goes door de minister van Waterstaat benoemd is tot plaatsver vangend lid der noteringscommissie bij het bevrachtingscommissariaat te Terneuzen. In de helicoptercommissie werd namens de Kamers van Koop handel, de heer C. Kolff te Rotterdam aangewezen. Enige discussie ontlokte het verzoek der Kamer te Tilburg om adhaesie op haar adres aan de minister, waarin werd aangedrongen op een meer bil lijke verdeling der kosten van de Soc. Econ. Raad. De heer M. v. d. Himst (Goes) ried aan hier niet op in te gaan gezien hetgieen in de Volksvertegenwoordi ging is besproken. Een bijdrage door het rijk werd als verwerpelijk aan gemerkt en een bijdrage van werkne merszijde technisch niet mogelijk. De voorzitter verdedigde het adres vond het onjuist dat alleen zij die in het Handelsregister zijn opgenomen voor de h0ge kosten opdraaien. Na enig debat werd besloten het stuk nog even terug te nemen om de leden gelegenheid te geven zich nog te oriënteren. N°5»velnamen wij, dat de minister van Financiën verzocht is ook de ha ven van Hansweert te beschouwen als zeehaven in de zin van de omzetbelas- tingwet. Een goede tijding was, dat 5 f'hA^fi'fin der Kamer gezond zijn het jaar 1953 met een batig saldo afgesloten kan worden. OVERBRUGGINGSSTEUN BU de rondvraag merkte de heer ,,de Rijke op dat op Schouwen de middenstanders nog niet allemaal we- rai welke weg zij moeten bewandelen °m de overbruggingssteun te bekomen. De voorzittei' antwoordde dat in de Evacuatie-post" in den brede voor- oenting daarover is gegeven en die >ntgave aan alle betrokkenen is toe zonden. Niettemin is de Kamer be- u om desgewenst naar Schouwen te komen om op een vergadering de mensen alle gewenste inlichtingen te geven. Aandacht van de Kamer werd ge vraagd voor de geschenkzendingen waar de middenstand merendeels naastgrijpt en voor de maatschappe lijke werkers. De heer Roose wees op de ingewik kelde loon- en belasting-administratie en beval samenwerking met andere organisaties aan om hier verandering in te krijgen. Ook het euvel der zwarte lonen sneed spr. aan en de zeer hoge lonen tijdens de fruitpluk, waarmee de fruittelers niet alleen hun eigen maar ook de welvaart van anderen onder mijnen. Tenslotte bepleitte hij, ln het raam van het drie-eilanden-plan, de betere verbindingen tussen Noord en Zuid De voorzitter zei, dat deze zaken de aandacht hebben, maar inzake de ho ge lonen is weinig te doen, daar deze kwestie beheerst wordt door de wet van vraag en aanbod. De heer Berdenis v. Berlecom (Mid delburg) informeerde naar de heli- copterdienst. waarmee de Kamer zich ook bemoeid heeft. De voorzitter antwoordde, dat men nog wacht op het antwoord van een terzake ingestelde commissie door de Rotterdamse. Nieuws daaromtrent kon hij nog niet meedelen. DIRECTEUR VERLAAT STEENS KOOR Het wekte enige beroering, dat onder getekende ontslag nam als directeur van het koor te St. Jansteen. Indien nodig is hij steeds bereid zich hieromtrent openlijk te verantwoorden. Sommigen vinden dit natuurlijk fijn. Er zijn zo van die lieden, die in iets kapot maken al tijd plezier hebben. Dat men ondergete kende nu echter anonieme berichten stuurt, strijdt volkomen tegen ieder be ginsel van fatsoen en opvoeding. Verder verzoekt hij verschoond te blij ven van anonieme briefjes, daar deze doorgegeven zullen worden aan de poli tie. Hij dankt de redacteur voor de plaatsruimte. W. G. M. BARTZ J-JET is dan. ook niet te verwonderen dat Clinge kapelaan van Osta niet zonder meer wilde laten vertrek ken. Er werd een afscheidsavond be legd. waarbij tevens de ouders van kapelaan van Osta aanwezig waren. Verschilende verenigingen boden hem cadeaux aan, terwijl vele herinnerin gen uit de afgelopen vier jaar werden opgehaald. Zulk een grote sympathie vanwege de bevolking had kapelaan van Osta niet verwacht en zeker niet zovele prachtige cadeaux. Volgens kapelaan van Osta is er een tijd van komen en gaan. Graag mocht hij in Clinge verblijven, doch nu de bisschop eenmaal gesproken heeft zal hij naar st. Willebrord vertrekken. Niettemin zal hij nog dikwijls teru! denken aan Clinge. Ook sprak hij de wens uit, dat alles op dezelfde voet zou doorgaan, wanneer zijn opvolger, kapelaan O. Gielliet, er is. Materiaal voor dijkivacht ging verloren QISTERNACHT is te Ellewoutsdijk brand uitgebroken in de barak der fa. Bos bij de haven, waarin allerlei materiaal voor de dijkwacht lag op geslagen. De oorzaak is onbekend. Direct na het ontdekkei van het vuur heeft men nog geprobeerd met emmers water blussingswerk te ver richten, maar de vlammen grepen zo ?ne j om k€en> daarbij aangewak kerd door de straffe wind, dat er wei nig uit te richten viel. Ook met een „a?grrop de waterleiding lukte het niet. Het duurde ongeveer een uur eer ae gealarmeerde brandweer uit Ove- zand verscheen. Het werd hoog tijd, want een vonkenregen daalde neer op de m de buurt staande huizen, waar bij vooral het pand van de heer J Remijnse ernstig gevaar liep De brandweer begon daarom onmiddellijk dit perceel nat te houden. Van de nieuwe barak, die vijf bij acht meter groot is, bleef weinig meer over. dan een smeulende en verkoolde massa. ledige gemeentebesturen van Bergen op Zoom, Breda en Oosterhout, De ken van Dam, dr van Berne met nog twee afgevaardigden van de Priesters van het H. Hart, al het lekenperso- neel van de Broederscholen van Ber gen op Zoom en Breda, Pastoors en Kapelaans van Bergen op Zoom. de Inspecteurs Eggermont en mr Mer- kelbach van Enkhuizen, van resp. de Inspectie Roosendaal en Breda, en af gevaardigden van de K.O.B. en I.K.V. VEEL CADEAUX WERDER was er een stroom van te- legrammen binnen gekomen, waaronder een van de Bisschop van Breda en een van de Vicaris-Generaal Mgr W. Koenraadt. Terwijl zeer vele bloemstukken en fraaie cadeaux de mondelinge en schriftelijke felicita ties vergezelden. Het jubileumstuk dat de Broeders in de avonduren voor het voetlicht brachten was getiteld „Herberg de vier winden". KITTY PETERS RESERVE Voor team in Limburg Coupe Zondag 24 Januari worden te Rotte- dam taf el tenniswedstrijden gehouden om de Limburg-Coupe, waaraan de sterkste speelsters van Nederland zul len deelnemen. Het zijn: Mies Bonnier (den Bosch) Thea Bul (Utrecht), Jenny Henkel- mans (Eindhoven), Coby en Nora van Megen (Nijmegen)Beb Oosterwijk (den Haag), Corry Schuyt (Bever wijk), Henny van Woezik (A'dam) Margo van Wijk (den Haag) en Tine de Zeeuw (R'dam). Als reserves werden aangewezen: M. GroeneVeld (Delft), Tine Blauw (Alphen aan de Rijn), mevrouw Krom-Perton (Enschede) en Kitty Peeters (Bergen op Zoom). De rallye van Monte Carlo Naar een bestuurslid van de Auto mobiel Club van Z. Slavië meedeelt, is de weg: van Nisj naar Aleksinac in midden-Servië, tengevolge van de zware sneeuwval onberijdbaar. Dit traject is een gedeelte van de route, welke de op 18 Januari uit Athene vertrekkende deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo zul len moeten volgen. Ploegen arbeiders zetten alles op alles om de weg tijdig berijdbaar te maken. Ook in andere delen van Servië en Macedonië is veel sneeuw gevallen, maar het verkeer is mogelijk voor lichte wagens. Volgens het meteorologisch instituut zal de wind in kracht afnemen en is warmer weer op komst. nriJDENS EEN ONDERHOUD heeft Kees Pellenaars, technisch directeur van de Nederlandse ploeg van de Ronde van Frankrijk 1953 een en an der meegedeeld over zijn plannen inzake de voorbereidingen van een team voor 1954. Met verschillende renners heeft Pellenaars voortdurend contact en dezer dagen is hij naar Brussel en Parijs geweest om voorlopige afspra ken te maken inzake de samenstelling van de „bemanning", welke hij voor een goed verloop nodig heeft. Op de eerste plaats kan worden medegedeeld, dat de Belg Leon Sonnet bereid is wederom als soigneur op te treden; hu zal daarbij weer geassisteerd worden door Tomas. geen enkele positieve uitlating op dit ogenblik wil doen. Het spreekt vanzelf, dat Pellenaars ook nog andere renners onder de lou pe zal nemen. Wat gaan Ilekkers en Faanhof dit seizoen doen?, zo heeft hij zich afgevraagd. Maar één ding staat vast: geen enkele renner komt automatisch in de ploeg van dit jaar. Wout Wagtmans heeft de wens te kennen gegeven niet aan de Ronde van Italië deel te nemen, maar wel aan de Ronde van Romandië, welke van 13 tot en met 16 Mei op het pro gramma staat. Maar tijdens deze Ronde van Roman dië wordt te Valkenburg, op 16 Mei het kampioenschap van Nederland gehouden, een wel zeer ongelukkige datum, terwijl op het U.C.I.--congres te Zurich zo met klem aan de ver tegenwoordiger van de Kon. Ned. Wielren Unie was gevraagd om het nationale kampioenschap tegelijkertijd te houden met de titelwedstrijden, door andere landen uitgeschreven, na melijk op 27 Juni (Zwitserland, Lu xemburg, Italië, Frankrijk en België). Als een goede voorbereiding voor renners, die eventueel voor de tour- ploeg in aanmerking komen, be schouwt Pellenaars ook het deelnemen aan de 6 Provinciën Rit in Frankrijk, waarvoor als data zijn gekozen 20 tot en met 27 Mei. EN ONZE RONDE? Te Parijs heeft hij vernomen, dat de chaufffeur van Pellenaars, de Frans man Roger Duduyer in beginsel gaar ne bereid Is weer de jeep van de ploegleider te besturen. De Tour van 1953 schijnt de kleine handige vak man, die Duduyer is, uitstekend be vallen te zijn. Een strenge, maar uit stekende baas is Pellenaars, zo heeft Duduyer het eens tijdens de vorige ronde uitgedrukt. Verder heeft Pelle naars contact gehad met de chef-me- caniciën Montilot. EERST NAAR DE GIRO? Verscheidene Nederlandse renners, waarschijnlijk een ploeg van 8 man, zullen, als de onderhandelingen sla gen, deelnemen aan de ronde van Ita lië, als voorbereiding voor de Tour de France. Hoewel enkele buitenlandse cracks, naar het zich laat aanzien, niet in de Ronde van Italië zullen starten als voorbeel werd Hugo Koblet ge noemd beschouwt Pellenaars deze ronde meer als een aanloop voor de genen, die in aanmerking komen om in de ploeg van de Tour de France te worden opgenomen Wim van Est, Gerrit Voorting, Jan Nolten en Thijs Roks de laatste heeft altijd veel kilometers nodig om in vorm te komen en wellicht ook Hein van Breenen zullen naar Italië gaan en mèt hen een drietal jongere renners .waarnaar Pellenaars uitkijkt. Er gaan geruchten, dat enkele ama teurs naar het professionalisme over gaan, maar Pellenaars staat op het standpunt, dat hij geen enkele ama teur wil overhalen. Dat moeten ze volgens hem zelf weten. Daan de Groot schijnt prof te willen worden en zo ook de kampioen op de weg der amateurs, Paymans. De Utrechtenaar Koch is reeds beroepsrenner, daaren tegen schijnt Pauw amateur te wil len blijven. EERST GADESLAAN Hoe het ook zij, deze en andere amateurs moeten zelf eerst een beslis sing nemen om naar de beroepssport over te gaan en zijn zij dat eenmaal geworden, dan zal Pellenaars hen nauwkeurig tijdens verschillende wedstrijden gade slaan. Want men moet nu niet denken, dat Pellenaars zomaar een ploeg voor de Tour de France zal samen stellen. Zeker, van Est, Wagtmans, Nolten, Gerrit Voorting, Roks en van Breenen zullen wel de kern vormen van de ploeg 1954, maar de definitieve sa menstelling hangt van zoveel facto ren af, dat de directeur technique Over de Ronde van Nederland kon Pellenaars geen enkele mededeling doen. In Maart gaat hij naar Zwitser- Te Amsterdam op 24 April Naar wij van de Kon. Ned. Hockey Bond vernemen, zal op Zaterdag 24 April in het Wagener stadion te Am sterdam een wedstrijd worden ge speeld tussen de hockey-elftallen van Nederland en Groot Brittannië. Op dezelfde dag komt het Neder landse B-elftal uit tegen een Engels B-elftal. Ook voor 1955 is een ontmoeting tussen de beide sterkste hockey-lan- den van Europa vastgesteld en wel op Zaterdag 30 April 1955 te Nottingham of te Birmingham; ook op die dag zul len de B-elftallen van Nederland en Engeland .tegen elkaar spelen. BIJNA 40 WEDSTRIJDEN Voor Fifa-jeugdtornooi in Duitsland Het Fifa-jeugdtournooi, dat van 9 tot 19 April a.s. in Duitsland zal wor den gehouden, omvat met de troost- ronde inbegrepen, een kleine 40 wed strijden. Voor de finale van dit tournooi zal een keuze worden gemaakt tussen Bonn of Keulen. De overige wedstrij den zullen worden gespeeld in Neuwied, Koblenz, Gelsenkirchen, Duisburg. Dortmund, Hamm, Bochum Rheydt, Beuel. Wesseling, Oberhausen Essen. Soest, Hagen, Dusseldorp, Wup- pertal, Leverkusen, Dueren, Monat- baur, Limburg .aan de Lahn, Bruehl, Mayen, Siegen, Wissen, Siegburg, Eus- kirchen, Bad Godesberg, Bad Neuen- ahr, Betzdorf en Olpe. Kees Paymans werd onafhankelijke Naar wij vernemen, heeft de kam pioen van Nederland der amateurs 1953, de Tilburger Cees Paymans een licentie als onafhankelijke aange vraagd. De amateurs-klasse zal dit seizoen 'n zware aderlating ondergaan, immers, zowel Cantineau, Sonnemans, Wies van Dongen als Cees Verstrae ten zullen naar 'n andere categorie overgaan. Nieuw wereldrecord zweefvliegtuigen gevestigd Het wereldrecord duurvliegen da mes voor tweepersoons zweefvliegtui gen is in Zuid Frankrijk met precies tien uur verbeterd. De Frangaises Jacqueline Mathe en Marinette Garbarino bleven met hun toestel 38 uur en 41 minuten in de lucht. Het oude record stond op naam van de Franse zweefvliegsters Chois- net Gohard en Mazelier met 28 uur en 41 minuten. Belangrijke Tour-figuren in Amsterdam FAe heren J. Garnault en R. Ls Beaupuis, tezamen vormend j J de delegatie van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk, ver- toeven op het ogenblik in Neder- land, teneinde hier besprekingen te voeren inzake de start van de Tour te Amsterdam en de eerste étappe door Nederland. Beide he- 2 ren zullen heden, Donderdag, 12 J S uur ten stadhuize te Amsterdam J door de burgemeester, mr. A. J. J S d'Ailly worden ontvangen, in ge- J 2 zeischap van de heren W. Pluy- 2 gers, D. J. Bessem en dr J. C. 2 Tetzner. vormende tezamen het 2 comité „Tour de France - Neder- 2 land N.V." 2 land om met de organisatoren van de Ronde van dat land besprekingen te voeren inzake deelneming van een Nederlandse Ploeg. En tevens heeft hij een uitnodiging gekregen om Mi laan—San Remo te volgen en het spreekt welhaast vanzelf, dat Pelle naars van de gelegenheid gebruik zal maken om zijn contacten verder uit te breiden. Data Benelux Ronde gewijzigd De reeds eerder vastgestelde data van de Benelux Ronde werden dezer dagen gewüzigd. Thans zal dit toer- evenement op Vrydag 6 en Zaterdag 7 Augustus voor de vüfde maal wor den verreden. „Krijt op Tijd" (Sluis) verloor ook in Zeebrugge De biljartclub Krüt op Tijd uit Sluis speelde in Zeebrugge (België) haar returnwedsrtijd tegen de biljart club aldaar en moest ook deze keer de eer aan de Zuiderburen laten. De uitslag was: ClaeijsR. Grahame 01, VerheijeH. Vancraeynest 10, TavenierJ. de Bruijne 10, Ver- straeteSwerus 10, VerbekeDu- sarduijn 10, v. d. KerkhoveO. Bat- selaere 10, v. d. BroeckeH. v. So lingen 01, CouwijzerP. de Wispe- laere 01, J. GheijleG. Metz 0—1, DemunterA. Verstraete 0—1, Claer- houdtA. Groosman 10. Eindstand: 6—4. PRIJSKAMP TE SLUIS 99 TAE bevolking van Slowakije, die voor meer dan 95 Katho- liek is en aan de priesters en religieuzen zowel in het godsdienstige als in het openbare leven steeds een grote plaats heeft geboden, ziet de laatste jaren haar priesters en klooster lingen ten prooi aan een ononderbroken vervolging door het communistisch bewind. Vanzelfsprekend is de politiek der communistische bevelhebbers elke gedachte aan God uit het hart van het volk te bannen erop gericht de herders te verslaan en zodoende de schapen te verstrooien. UAE PLECHTIGHEID van de heilig verklaring van Z. H. Paus Pius de Tiende op 29 Juni a.s. zal door tele visiekijkers uit acht Europese landen kunnen worden aanschouwd. Dit is Woensdagavond aan het eind van een conferentie van televisiedeskundigen uit België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, West- Duitsland en Zwitserland medege deeld. UVaarom werden zowel de mannelijke als de vrouwelijke religieuze or den en congregaties reeds in 1950 door de regering van Tsjechoslowa- kije verboden en de paters en broeders in kloosters, door de regering tot concentratiekampen omgebouwd, ge ïnterneerd. Slechts aan enkelen werd het toegestaan naar huis terug te ke ren, onder voorwaarde echter, dat zij het kloosterkleed zouden afleggen. Degenen, die terugkeerden, werden in hun woonplaatsen onder streng politietoezicht geplaatst. De meeste concentratiekampen voor priesters in Tsjechoslowakije zijn gele gen in Bohemen waar de gevange nen onderworpen zijn aan mensont erende behandelingen. In Belusske Slatiny bestaat een speciaal kamp voor oude, gebrekkige geestelijken en religieuzen, die door de communis tische regering als „onproductief" worden betiteld. Een uit het oogpunt van hun politiek wel bijzonder tac tische maatregel hebben de commu nisten genomen door de lekenbroe ders. die tot zware handen arbeid ge dwongen worden ieder contact met de priesters te verbieden en onmogelijk te maken. In hun „vrije tijd" moeten de broeders bovendien speciale cur sussen volgen in de communistische ideologie. NIET ALLEMAAL j—je' uitoefenen van de zielzorg is tot nu toe nog niet aan alle we reldgeestelijken verboden. Ook deze priesers worden echter streng be waakt en hun aantal vermindert met de dag. De meesten van hen gijn reeds in de concentratiekampen opgesloten onder beschuldiging, dat zij gevaarlijk zijn voor de staat. In sommige bis dommen is 't percentage van de we reldgeestelijken, die zonder meer „verdwenen" zijn of in concentratie kampen zijn opgesloten hoger dan 30%. De „gevaarlijkste" onder de secu liere geeselükheid zijn overgebracht naar een kamp te Leopoldov, waar zij dwangarbeid verrichten in de ura- niummijnen van Jacjmov en in de steenkolenmijnen van Handllova. Andere priesters, die door de com munistische regering „onbetrouw baar" worden geacht, zijn onderge bracht in het kamp van Muceniki bij Nitra. Een gedeelte van hen is kort geleden overgeplaatst naar het kamp van Pezinok, waar zij lange conferen ties over het marxisme moeten aan horen en communisische geschriften moeten doorwerken. Het lot van de priesters, die buiten de concentratie kampen zijn gebleven is niet veel beter. Zij staan voortdurend onder scherpe controle, op hun preken wordt een strenge censuur toegepast en hun pastories staan steeds bloot aan huiszoekingen. GEDWONGEN ONTSLAG. UXe gelovigen, die hen bezoeken wor- den op de z.g. „zwarte lijst" ge plaatst, terwijl de toegang tot de scholen aan de priesters is verboden. Als de communisten er niet in slagen de priesters te beschuldigen een of andere „bijzondere" misdaad, worden zij onrechtmatig gedwongen hun ont slag in te dienen. Bovendien zijn zij verplicht de openbare communistische vergaderingen bij te wonen en daar toespraken te houden. Indien zij wei geren staat de gevangenis onherroe pelijk voor hen open. Bij de arresta tie van een priester is het de taak van de plaatselijke' pers te bewijzen, dat de gearresteerde een achterlijk, onwetend iemand is, een strijder te gen het regiem en een vijand van het volk. Het komt slechts sporadisch voor dat een priester onder deze maat regelen bezwijkt: de overgrote meer derheid blijft trouw. De afvallige priesters hbbben zich aangesloten bij de organisatie van communistische priesters, die zich dan aan dient onder de naam van „patriottische priester organisatie". Dat het aantal afvallige priesters niet groot is, is mede te danken aan de houding van de gelovigen, die hun priesters, soms zelf met verlies van hun persoonlüke vrqheid of van hun leven verdedigen. Dit is ook de reden, waarom sommige priesters in de grootste parochies nog in staat zijn de zielzorg uit te oefenen. OOK SEMINARISTEN. ("Vok de seminaristen delen het lot van de geestelijkheid. Sedert 1950 zijn alle seminaries gesloten en zijn de studenten in .militaire dienst op geroepen. Terwijl de rest van de be volking slechts twee jaar onder dienst hoeft, worden de seminaristen ver plicht, na deze diensttijd voortdurend herhalingsoefeningen mee te maken, waaraan nooit een eind komt. Ook de vrouwelijke religieuzen zijn sinds 1950 uit hun kloosters verdre ven. Sommigen van haar mogen nog als verpleegster in de zieken huizen werken. Het is haar echter ten strengste verboden het klooster habijt te dragen, in een communiteit te leven of godsdiensoefeningen bij te wonen. De zusters, werkzaam in de ver pleging hebben de strengste consignes gekregen nooit met de patiënten te spreken over geloofsaangelegenheden. Velen van haar zijn naar de concen tratiekampen overgebracht en worden daar met alle beschikbare middelen geprest om hun trouw aan de geloften te breken. Om dit doel gemakkelijker te be reiken houdt men religieuzen syste matisch van haar oversten gescheiden. In hotel Centraal te Sluis vond een biljartprijskamp plaats, waaraan door 30 personen werd deelgenomen. De uitslag hiervan luidt: 1 C de Witte en A. Aalbrechts, 2 G. Tanghe en O. de Clerck, 3 G. Canier en R. Grahame, 4 Iz. le Roij en M. Coppens. Damclub „Breskens" opgeheven In een gehouden vergadering van de damclub „Breskens" is besloten de clubavonden te staken, dit in verband wegens gebrek aan belangstelling. Besloten werd het aanwezige dam- materiaal en een klein batig saldo ter beschikking te houden voor een even tueel later op te richten damclub. GOES, 13 Jan. *54. Spruiten Al 19—20 All 15, Witlof All 31—37, B II 24—26, Afw. 1819, Gr. Sav. kool 1517, Rode kool 79, Boere kool 29, Andijvie 56 Veldsla 645, Uien 6, Peen 67, Prei 16—22. 's-HERTOGENBOSCH, 13 Jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 5.121 stuks vee, zijnde 2.166 runderen, 165 lopers, 270 vette kalveren, 1.282 biggen, 685 nuchtere kalveren, 205 schapen, 47 fokzeugen, 15 geiten, 286 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van 775—1125 p.s., guiste koeien 565775, kalfvaarzen 6851075, klamvaarzen 570—700. guiste vaarzen 580 —710. pinken 400550, graskalveren 245 370, fokkalveren 90155, nuchtere slachtkalveren 42.50—55, zware soorten 62.5088, drachtige zeugen 275350, lo pers 7092, biggen 4060, schapen 6585 vette schapen tot 105, vette lammeren 70 98, Zware guiste koeien hoven notering. Aanvoer van slachtvee 956 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 2.903.05 le kw 2.70—2.80, 2e kw. 2.55—2.65, 3e kw. 2.25—2.35, vette stieren 2.60—2.70, worst koeien 2—2.20, alles per kg. geslacht ge wicht. Vette kalveren extra zware soor ten 2.60—2.85 p. kg. lev. gew., vette kal veren lichtere soorten 1.852.25, vette kalveren middenklasse 2.302.50, nuch tere slachtkalveren 1.30—1.40, zware soor ten 1.601.70, slachtzeugen 1.541.62, met 4 kg. tarra. Overzicht: groter aanvoer van rundvee met zeer veel belangstelling. De handel in melk- en kalfkoeien verliep voor de goedsoortige dieren lui-duur. Handel in guiste koeien kalmer, prijzen moeilijk te handhaven. Ruime aanvoer van jongvee, kwaliteiten werden lui- prijshoudend verkocht, de mindere soor ten trage handel, prijzen iets minder. Grotere aanvoer van vette kalveren, tra ge handel, ook voor export, lagere prij zen. Nuchtere slachtkalveren handel wil liger met hogere prijzen. Fokzeugen han del iets beter met voor de kwaliteiten hogere prijzen. Lopers kalme handel met staande prijzen. Biggen vlotte handel met stijf-duurde- re prijzen. Minder aanvoer van vette schapen, vlugge handel met hogere prij zen. Ruimer aanvoer van slachtvee, waardoor de handel iets stagneerde met over het geheel iets lagere prijzen. Vette stieren en worstkoeien flauw-prijshou- dend. Slachtzeugen in het begin goede handel met staande prijzen, afloop traag. KAPELLE, 13 Jan. 1954. Exportvei ling: Peren: Conference 1 gr. 60.60, 1 F 60.60, St Remy 1 gr. 21.-, F 16.60, 1 F 23.70 K 18.9019.10, Appelen: Lombard Cal ville 1 gr. 44.-, Cox. Orange P. 1 Lgr. 80.25—84.50, 1 F 75.80—78.30, I 13.20, K 29.40—33.10, fabr. 7.20—15.30, Goudreinette 1 gr. 38.10, 1 F 26.60—26.70. II 13.-. K. 20.95 fabr. 13.2013.50, Jonathan 1 gr. 44.60 45.20, 1 F 42.50, II 16.50—19.10, K 32.10, fabr. 14.80. Verpakt fruit: Goudreinette 1 3344, Jonathan I 4854. Gewone vei ling: Conference 9—27, Kleipeer 731, Brederode 11—25, Cox Orange Pippin 10 43, Zoete Ermgaard 10—36, Goudreinet te 14—27, Gieser Wildeman 10—42, Jona than 1236, Golden Delicious 1059, Saint Remy 14—22, Winston 1636, Pondspeer 1821, Bellefleur 325, Comtesse de Paris 1426, Souvenir du Vacheur 17, Lombard Valville 2044, Zoete Campag ne 519, Zoete Hollaert 4J20, Glorie v. Holland 8—15, Doyenne du Cornice 31 59, Winterrietpeer 1119, Sterappel 14. Groenten: Savoy e kool 10—14, Spruitkool 1521, Rode kool 59, Boerekool 10, Prei 811, Breekpeen 5,56,5, Veldsla 32 —39, Witlof 27—49, Kroten 13, Knolsel derij 6,5, Witte kool 7—7,5, Uien Stek) 1,5. WATERSTANDEN Mannheim 1.19 0.03), Kaub 66 (+0.12) Trier 154 0.44,) Koblenz 90 0.09), Keulen 72 0.46), Ruhrort 264 0.56). Lobith 8.17 0.36). Nijmegen 5.89 0.26). Arnhem 6.33 0.24), Eefde 1.70 0.24). Deventer 92 0.21), Namen La Plante 1.20 0.01), Borgharen 39.78 0.47), Belfeld 11.30 0.24), Grave 5.05 0.08).

de Stem | 1954 | | pagina 7