Proef kolonisatie is nattig en zelfs noodzakelijk Geheel West-Brabant voelde weerslag van de watersnoodramp ZAL COMPETITIERAD ZONDAG VOLLEDIG DRAAIEN? Qpierpyn Deskundig onderzoek nodig op velerlei gebied MERKWAARDIGE STIJGING GING TENTET OP HOOP VAN ZEGEN.... Moeilüke opgaven voor N.A.C. en R.B.C. SLOAN'S liniment' *4 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 JANUARI 1954 KOLONISATIE IN NIEUW-GUINEA Voorzitter van Kamer van Koophandel: PROBLEEM VAN VAKSCHOLING VRAAGT NU OM EEN OPLOSSING St. Bureaucratius bleek weerbaar De draaiende schijf Behalve voor enkele fondsen VAN MIERLO enZHONO. Nu KONING WINTER abrupt naar diens specifieke grondgebied terug la wer®* en we weer echt Hollands aan kwakkelen togen, f) t ae kans groot, dat komende Zondag het ovegrote deel van het programma, naar men weet hetzelfde van 10 Januari, (in zijn geheel aar overmogen verschoven), zal kunnen worden afgewerkt. Drie eerste sie Klassers zijn tot nog toe ongeslagen gebleven: Emma. EBOH en NEC; nit namelÜk elk eenmaal gelijk gespeeld. Het ziet er naar »h 7,3 ko't,fn(ie Zondag dit praedicaat zullen gaan verliezen, nu J „,vo,'r stuk met gelijkwaardige tegenstanders af te rekenen krij gen: Sittardia, Wiilem II en Ajax. Belangrijk treffen in Terneuzen politiek weder- samen- volken schier- uit- in te zich teiyk DAT voor een deel van de Nederlanders emi gratie noodzakelijk is geworden, behoeft geen betoog meer. Men kan alleen nog de vraag stellen of het èn voor de emigrant en voor Nederland niet wenselijker is, dat Nederlanders emigreren naar gebieden binnen het omn rijk bijv. naar Nieuw-Guinea. Ongetwijfeld is het belang van Nederland er mee gediend, wanneer zijn zonen deel blijven uitmaken van de volksgemeenschap. Als we ons tot Nieuw-Guinea bepalen, rijst echter de nieuwe vraag: „Zijn er concrete mogelijkheden voor een volksplanting en meer speciaal voor een agrarische kolonisatie? Dit laatste, omdat er alleen in de landbouw voorlopig sprake kan zijn van emigratie op grotere schaal. Vf/aaneer er in deze tijd van land- honger nog èrgens op de wereld gronden ongebruik liggen, moet daar wel een of andere reden voor zijn en het is logisch dat men naar de oor zaak zoekt. Die behoeft echter geens zins te liggen in onvruchtbaarheid van de bodem en was in ons geval bijvoorbeeld dat het oude Indië geen interesse had in Nieuw-Guinea. Men had daar dichter bij huis meer dan genoeg te doen. Zo bleef dit gebied onond'erzocht en door de geisoleerde ligging en het gebrek aan verbindin gen. stuitte elk initiatief af op transportmoeilijkheden. ONJUIST Vfroeger dacht men, dat de Papoea wel de beste gronden in bezit zou hebben, doch die veronderstelling is in grote trekken onjuist gebleken. Doordat de Papoea nog werkt met zeer gebrekkige landbouwmethoden legt hij bij het beoordelen van de bodem geheel andere maatstaven aan dan wij, zodat we uit het schaars be volkt zijn alléén, niet bij voorbaat een argument tegen de mogelijkheid van een agrarische kolonisatie mogen destilleren. Daar het entameren van een kolo- lisatie die de kolonisten geen behoor lijk levensonderhoud kan verschaf fen zinloos is, moét de economische zijde van de zaak op de voorgrond staan, al zijn de andere facetten niet minder belangrijk. Kan men zeggen, dat er reeds vol doende bekend is, omtrent de facto ren, die onder het economisch aspect vallen? Zeker niét! Het klimaat mag in grote trekken veel gemeen hebben met dat van In donesië, het is niet hetzelfde en wat van meer belang is: we weten van de details nog veel te weinig af. Om maar bij de regenval te blijven: er zijn regencijfers over een 20 tot 30 ja ren van enkele plaatsen op Nieuw- Guinea. De regenmeters stonden steeds bij de bestuurskhntoren en de cijfers geiden dus alleen voor die spé ciale plaats, zodat niets garandeert dat ze 5 of 15 kilometer verder ook nog gelden. De cijfers van Hollandia bijv. golden voor de kust, waar het plaatsje lag. In sommige gedeelten aan het Sentanimeer echter, een 20 kilometer verder, blijken ze nu onge veer het dubbele te bedragen, terwijl er in de naaste omgeving op af standen van enige kilometers weer juist veel lagere cijfers zijn, omdat die terreinen in de regenschaduw van het Cycloopgebergte liggen. KOLONISATIEPLAN door JAN P. K. VAN TECHOUD oud-Resident ders is dan daar. De nare ervaringen met het Tanganyika aardnotenplan mogen ons tot lering strekken. BELANGRIJKE VRAGEN kingsbedrijven in Nieuw-Guinea zul len verrijzen? Zijn het eenjarige ge wassen of overjarige cultures? Heeft men veehouderij op het oog of ziet men de toekomst in gemengde bedrij ven? Welke mechanisatie is noodza kelijk en welke zou wenselijk zijn? Moet men op kunstmest rekenen of niet? Tenslott komt dan nog de finan ciering aan de orde. Wat kost het openleggen en panklaar maken van een hectare oerwoud? Wat zijn de kosten van de aan te leggen civiele werken? Hoe lang behoeven de kolo nisten steun voordat ze op eigen be nen kunnen staan? Op welke termijn moeten credieten worden gegeven? Wat "wordt a fonds perdu gestort en wat moet terugbetaald worden? In hoeveel termijnen? Alle vragen, welker beantwoording afhangt van verschillende hiervoren reeds opgesomde nog niet onder zochte factoren! Men ziet, dat het met de huidige gegevens onmogelijk is de vraag of kolonisatie verantwoord is, te beant woorden. Zoals op vrijwel elk gebied zal ook hier nog veel meer onderzoek verricht moeten worden eer men met een redelijke kans op succes koloni satie mag entameren en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat in dit stadium de regering niet genegen is om er aan te beginnen. Het is echter wel nuttig mijns inziens zelfs nood zakelijk met een proefkolonisatie te beginnen, omdat er vele factoren zijn, waarvan de waarde slechts in de praktijk is vast te stellen. Werder dienen zich belangrijke vra- gen aan: welk type boerderij komt in aanmerking? Hoeveel hectaren moet zij groot zijn? Stelt men zich voor om exportproducten te planten of wordt alleen gewerkt voor de locale markt? Of denkt men zich dat er verwer- Zo ziet het sombere moerasland in Zuid-Guinea er uit rjat het bodemkundig onderzoek nog pas aan het begin staat, werd reeds eerder vermeld. Bovendien is is een globaal onderzoek voor een concreet kolonisatieplan niet voldoen de; men heeft detailonderzoek nodig. Bodem- en landbouwdeskundigen zul len moeten vertellen voor welke ge wassen bodem en klimaat van elk af zonderlijk gedeelte geschikt zijn, wil men kunnen komen tot een verant woorde landinrichting. Daarna zal echter de econoom nog hebben te beoordelen, welke van de gewassen, die er op kunnen groeien, voor aanplant in aanmerking komen, met het oog op de afzet op de plaat selijke of op de wereldmarkt. Men zal moeten erkennen dat dit een van de belangrijkste factoren is: het heeft al heel weinig zin om gewassen te kwe ken, die onverkoopbaar zijn. Bij de openlegging van het koloni satieterrein stuit men figuurlijk op vele voetangels en klemmen. Ge zien het zeer beperkte arbeidsreser- voir van Nieuw-Guinea staat 't vast, dat deze mechanisch zal moeten ge schieden. Met mechanisch rooten van tropisch oerwoud voor agrarische doeleinden hebben we evenwel nog bitter weinig ervaring. Bovendien moeten we er ons voor wachten om ervaring, elders opgedaan, zonder meer toe te passen in Nieuw-Guinea, want niemand garandeert ons dat in Nieuw-Guinea dezelfde omstandighe den bestaan als in het gebied dat we tot voorbeeld namen. Het kan gaan om een andere samenstelling van het bos, om andere wortelstelsels der bo men, om een andere samenstelling van de bodem en om méér, dat hier an- WESTELIJK NOORD-BRABANT is één van die gebieden in ons land, waar de gevolgen van de Sint Ignatiusvloed tot in alle geledingen van het bedrijfsleven zijn gevoeld. Be halve de ondernemingen, die direct door het water getroffen werden, waren er de honderden bedrijven, bijvoorbeeld bepaalde verwerkingsindustrieën die zij het wat de materiële kant van de ramp betreft, gevoelige slagen kregen. Doordat het carnaval werd afgelast, en tevens door de bijdragen die door particulieren aan het rampenfonds werden afgestaan, beleefde de middenstand slechte tijden. Volgens globale be rekeningen, is er in Breda en in Bergen op Zoom voor ruim vier ton aan omzet gemist. bevrijd van de plaag der structuele werkloosheid. Dit zijn Roosendaal, Oosterhout, Oudenbosch, Etten, Ruc- phen, Woensdrecht en Ossendrecht. Doch juist bij industrie-vestiging wordt de vraag naar geschoolde ar beiders dringender gesteld. Een ruim aanbod van geschoolde arbeiders. zal een goede stimulans zijn voor het vestigen van z.g. basis industrieën. De lichte industrie trekt veel ongeschoolden aan. De Kamer stelt zich voor, aldus mr. Van der Sc'nrieck, hieromtrent met werkge vers, werknemers, gemeentelijke over heden en andere instanties, spoedig een breed overleg te openen. 0eze terugslag, maar ook de hoop gevende opgang daarna,, vonden we weerspiegeld in de nieuwjaars rede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor W.-Brabant, mr. G. E. F. M. van der Schrieck. Min of meer toevallig is ook het algemeen beeld van 1953 zodanig, dat er kan worden gesproken van „een nacht, die in dageraad verkeert". De Benelux-crisis scheen een hoogte punt te naderen, maar aan het eind van het jaar werden wij uit Luxem burg verrast met een optimistisch slot, aldus mr. Van der Schrieck, waarvan verwacht wordt, dat nu een definitieve stap is gezet in de rich ting van economische eenwording. Na de slachtoffers van de ramp, speciaal die in Nieuw-Vossemeer, Halsteren en Klundert te hebben herdacht, memoreerde mr. Van der Schrieck de verlichting van het werk loosheidsprobleem, mede door de ramp. Waren er in Januari 8000 werk lozen in het district van de Kamer eind Maart was dit aantal gedaald tot 2500 en eind Juni zelfs tot 1400 Een verlichting voor lange duur is dit uiteraard niet. SCHOLING. Schrieck, dat de machine- en moto- renfabrieken bij het verkrijgen van uitvoervegunningen moeilijkheden ondervinden van de zijde van offici ële instanties door grote ambtenarij. Men kreeg soms de indruk (ook in andere sectoren) dat er geheime amb telijke instructies bestaan, welke een vlotte afwerking van verzoeken tot uit- of invoer belemmeren. De ijzer en metaalgieterijen beleefden een opleving. De haarden- en kachelfa- brieken ondervonden in het tweede halfjaar een grote vraag naar hun artikelen, vermoedelijk door opti misme onder de kopers, in verband met de loonronde. De agrarische in dustrie deelde ten vol,le in de gevol gen van de watersnood. Voor wat de vlasteelt betreft, trad in November echter een merkwaardige versteviging van de markt in, gepaard aan ver hoogde prijzen voor het gezwingelde vlas. SUIKER. (Advertentie) gterker ging echter het tekort aan geschoolde arbeidskrachten spre ken. Het zal zaak zün, alle aandacht te concentreren op de opleiding en opleidingsmogelijkheden van de werk nemer. De gemeentebesturen zullen tevens aandacht moeten besteden aan selectie, by vestiging van nieuwe in dustrieën, gezien het vraagstuk van een tekort aan vrouweiyke arbeids krachten. Verschillende gemeenten zijn in 1953 tenen ij,"™, hardnekkig het onkruid omhoogschieten. De hebben er a» u'j 's ee,n nooiJ ophoudend gevecht. Groot en klein wee. En ann n aan. Zelfs deze kleine peuter pikt een grasje ernstig gezicht valt wel te zien, dat hij zijn karweitje serieus opvat. WATERWEGEN. Qok in deze Nieuwjaarsrede werd aangedrongen op de oplossing van het waterwegenprobleem en dat van de afwatering van West-Brabant. Het tegemoetkomen aan de haven-eisen van Bergen op Zoom mag niet worden gebruikt, om andere gerechtvaardigde eisen op waterstaatkundig gebied voorbij te zien. Oude wensen leven ook nog ten aanzien van de Rijkswe gen 17 en 27. Komend tot een overzicht van de onderscheiden sectoren van het be drijfsleven, zeide de heer Van der dommige suikerfabrieken maakten een langere bie tencampagne dan in 1952. De dagcapaciteit was over het al gemeen iets hoger. Er kan voor dit jaar op 'een flinke uitzaai van suikerbieten en dus op een behoorlijke campagne worden gerekend. De melkveehouderij nam in betekenis toe evenals de sigarenindustrie, waarin niet meer van werkloosheid kan worden gesproken. Er is zelfs een tekort aan arbeidskrach ten Bij de vestiging en voortzetting van Horeca-bedrijven. blyken de gestelde eisen van vakbekwaamheid veelal te zwaar te zyn. De bouwondernemingen hebben een jaar van grote activiteit achter de rug. De heer Van der Schrieck besloot zijn nieuwjaarsrede met enkele woor den tot nagedachtenis van de heer M. J. Kolk, onder-voorzitter van de Kamer, die in Juni is overleden. g[LS een Duitse cabaretartist zijn liedje zingt, dan „zingt" hij zijn liedje. Als een Fransman zijn lied je zingt, dan „zegt" hij zijn liedje. Het is niet zó verwonderlijk, dat de vraag, wat in een opera het be langrijkste is, het woord of de mu ziek, dus of het woord de gehoor zame volger van de muziek is, of wel de muziek zich geheel behoort aan te passen aan het woord, ver schillend beantwoord wordt. De mu ziek werkt rechtstreeks op het ge voel. Het woord moet eerst tot het verstand doordringen (begrepen worden) vóórdat het gevoelens op wekt en wat deze langere weg be treft, krijgt het woord het gemak kelijker als het door gebaren en vooral door de manier van zeggen wordt onderstreept. Op die manier zijn de twee wijzen van uitdrukking naar elkaar toe te brengen, maar het blijft onmogelijk om iemand in muziek te vertellen, dat hij morgen om 10 uur met een braadpan doodgeslagen zal worden; wel is het mogelijk hem in muziek in een somber voorgevoel van naderend onheil te vangen. Daarom is het vrij vruchteloos te gaan debatteren over de vraag wat het juiste standpunt is. De man, die zegt, dat hij al die gang bare opera's onzinnig vindt, omdat men maar wat wegkweelt en omdat bv. hoe bestaat het Margaretha in Faust dood gaat, terwijl ze dezelfde aria tot driemaal toe in een steeds ho ger register zingt en wie sterft er nu zo? vergeet, dat de muziek niet een beroep doet op het verstand en dus op de logica maar op heel andere menselijke vermogens en dat ze toch maar klaarspeelt om de toehoor der volkomen te doen meeleven in de ontwijfelbare hemelvaart van dit meisje. En daarom is het toch maar te doen. De man, die zegt: „de muziek gaat voor", zegt om gelijke redenen evengoed iets onmogelijks. De muziek alleen kan mij geen enigermate lo gisch samenhangende geschiedenis vertellen. Zijn het woord en de muziek dan gelijkwaardig? Ja, omdat elk op zich. zij het op andere wijze, het gevoel aanspreekt. En nu ligt het er maar net aan, wat voor soort mens men zelf is, of men het ene waardeert of het andere. Decca brengt onder LXT 2828 de muzikale comedie van Ravel „L'heure Espagnole". Het woord „muzikale co medie" zegt al genoeg. Hier gaat het woord voor. Geen enkele aria zelfs, waarin men zijn gevoelens uitzingt of het komt er minder op aan wat voor woorden. De „echte" operalief hebber schrikt dan en zegt: „niets voor mij". Velen van die echte opera liefhebbers vergeten echter, dat zij ook liefhebbers zijn van het toneel, waar alleen het woord en de manier van zeggen heersen. Stelt u nu voor, dat die manier van zeggen, de intona tie, beduidend versterkt wordt dooi de toonhoogte (de zang) van de stem. en dat er een pracht van een muzi kale achtergrond geschapen wordt en u hebt een idee wat er te maken ls door een spotter als Ravel van een kort intermezzo, waarin een juffrouw die weet wat ze wil, een zwevende dichter ontmoet, in een klokkenwin kei, waar ze doorlopend doorkruist worden door een gemoedige sjouwer. Inderdaad: een stuk waarnaar men enkele keren luisteren moet. voordat de talrijke muzikale en dikwijls gees tig, trekjes doordringen. Maar heus: een ding is alleen maar mooi, wanneer het, na elke keer horen of zien, mooier wordt. Het is maar matig, als enkele keren na het eerste enthousiasme ge zegd wordt: „ja, dat ken ik". Wekelijks beurs-ov er zicht van 7 t/m 13 Januari 1931 r\E aandelenmarkt heeft deze week een merkwaardig beeld vertoond. Donderdag en Vrij dan was de beurs vast gestemd en zelfs willig voor di verse waarden. De vraag was behoor lek en over een breed front verdeeld en waar verkopers alleen bereid wa ren tegen hogere limites te laten, wa ren koersstygingen van 5 tot 10 pet. geen uitzondering. Speciaal de aandelen Philips ston den in het middelpunt van de belang stelling zodat op Vrüdag voorbeurs tegen een koers van ca. 216 werd ge handeld. Gedurende de officiële beurs- tijd werden zij tegen 212 afgedaan. Ook de andere internationale waarden waren gevraagd. Het viel echter op, dat de arbitrage in mindere mate een rol speelde, doch dat de vraag kwam van de zijde van het publiek en de beroepshandel. De reactie, die hierop op Maandag en Dinsdag jl. intrad, kwam voor ve len als een verrassing. De stemming bleek voor vele fondsen omgeslagen en de koersdalingen deden de daar aan voorafgaande stijgingen in vele gevallen teniet. Toch waren er ook fondsen die tegen de draad in verder stegen, zoals: Carton- en Papierfabr. Schollen, Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers, D.R.U., Hazemeyer, Hooi- meyer, Scholten's Aardappelmeelfabr. Verenigde Blikfabrieken, Verenigde Nederlandsche Rubberfabrieken. De meest belangrijke koersdalingen kwa men voor bij aandelen Nederlandsche Kabelfabriek, Amsterdamsche Droog dok Mij., Heinekens, Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek en Meelfabriek der Nederl. Bakkerij. Deze daling wordt door de beurs als een gezonde technische ractie be schouwd, temeer daar de koersstij gingen van de laatste tijd een vrij snel tempo hadden aangenomen. Winstnymingen waren hiervan de oor zaak, alsmede verhoogde activiteit van de beroepshandel, die hier en daar wel een stukje in de wind is gegaan. De opheffing van de speculatiewinst belasting, die voorheen steeds de han del ter beurze remde, is aan deze reactie zonder twijfel niet vreemd ge weest; immers voelden de beleggers er vroeger niet voor uit de markt te gaan en winst te nemen, daar de fiscus indien deze verkopen binnen een jaar na de aankopen plaats had den, zijn aandeel in de winst opeiste. De minder goede stemming van de laatste dagen op de Amerikaanse effectenbeurs zal deze winstnemingen mede in de hand hebben gewerkt. Overigens is in de huidige situatie fundamenteel niets gewijzigd, hetgeen ten overvloede blijkt uit nieuwe di vidend-verhogingen en gunstige pu blicaties uit het bedryfsleven. FRAAIE CIJFERS boekjaar eindigde na afschrijving op vervangingswaarden met een netto winst, waardoor het verliessaldo over 1952 ad. bijna 8.5 ton volgens de voorlopige cijfers voor ongeveer de helft werd ingehaald. De president-directeur van de A.K.U. heeft in zijn nieuwjaarsrede voor het personeel medegedeeld, dat, hoewel de winstmarges voor enkele producten van de A.K.U. een duide lijke verlaging onderging, de grotere omzet de oorzaak was dat de uitein delijke bedrijfsresultaten over 1953 beter uitvielen dan over 1952. GOEDE ONDERGROND ETen verder gunstig geluid laat de president-directeur van W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken horen, die onlangs heeft medegedeeld, dat de resultaten over het afgelopen jaar bevredigend zijn geweest en be duidend beter dan die van het vorige jaar. Dit is in hoofdzaak te danken aan ver doorgevoerde modernisering van fabricagemethode van de beide fabrieken Tenslotte meldt de Nederl. Instru menten- en Apparatenfabriek NIEAF ook een bevredigende gang van za ken in 1953 en spreekt de verwach ting uit, dat voor 1954 eveneens een redelijke bezetting van het bedrijf wordt' verwacht. De goede ondergrond van de markt biykt uit het herstel, dat op Woens dag jl. intrad. De Indonesische waarden hebben gedurende enkele dagen der berichts- periode in de belangstelling gestaan. Hogere koersen voor diverse cultuur waarden konden worden geboekt, doch deze winsten konden niet geheel behouden biyvcn. Op de beleggingsmarkt kwamen alle staatsfondsen op een hoger niveau. De toewijzing op de 2.5 pet. premie lening Enschede, is wederom voor de banken en commissionairs zeer moei lijk gebleken, al krijgt men de in druk, dat de guichetkantoren ditmaal een iets royalere toewyzingpolitiek hebben gevolgd. De Amerikaanse effectenbeurs blijft in haar zwakke tot weifelende stem ming volharden. De Amerikaanse be leggers zoeken momenteel tevergeefs naar indices, die vertrouwen in moe ten boezemen t.a.v. een gunstige ont wikkeling in de nabije toekomst. (Advertentie) 7 o is de Heinekens Bierbrouwerij te Amsterdam met zeer fraaie cijfers over het per 30 September 1953 ge- eindigde boekjaar voor de dag geko men. Na afsluiting is een netto winst gemaakt, die ruim 8 ton hoger ligt dan het voorgaande jaar en thans bij na f £.4 millioen bedraagt. Het jaar verslag rneldt een stijging van de binnenlanuse omzet van ca. 9 pet. en een toename van de export van ca. 13 pet. De liquiditeit is zeer bevredi gend, terwijl de open reserves bij een kapitaal, dat na de herkapitalisatie tot f 20 millioen zal stijgen, ruim f 13.5 millioen bedragen. De directie koes tert hoopvolle verwachtingen ten aan zien van het dividend over het lopende boekjaar. De Bakovenbouw v.h. H. P. den Boer maakte bekend, dat dit bedrijf in 1953 gunstig heeft gewerkt. Het dividend wordt liefst met 3 pet. verhoogd tot 8 pet., terwijl een aanzienlijk bedrag aan de reserves wordt toegevoegd. De vooruitzichten voor 1954 zijn gunstig, terwijl het bedrijf goed met orders is voorzien. De directie van Diepenbrock Rei gers (D.R.U.) deelt mede, dat de ver betering in de algehele positie, die in de eerste helft van 1953 reeds was be gonnen, zich in het tweede halfjaar heeft voortgezet. De resultaten zijn gunstig geweest. Niet alleen is de bankschuld geheel afgelost, doch is zelfs in een behoorlijk creditsaldo bij de bank omgeslagen. Het afgelopen De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatiek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN obligaties 3 Ned. '62-'64 3—3 1/2% Ned. '47 3 Ned. (doll.) 3 Ned. '37 3% Ned. Inv.cert. 100 1316 3 Grootb.obl. '46 98 3'8 3 Ned. Ind. '37 A 98 1116 5/1*54 100 15 16 99 18 95 3'4 97 3 16 *53 103 7,8 186 179 7'8 179 3 4 134 1'5 170 3 4 182 3 4 3 3i4% Ned. AANDELEN (Cert. v. aand.) A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstz. Unie v. d. Bergh's en J. F. 286 1/2 Machinefabr. Breda" 134 Van Gelder Zonen 182 1 '4 Unilever 231 1 '2 Holl. Kunstz. Ind. 37 1/2 Ned. Kabelfabriek 244 G. B. v. aand. Philips 207 3'4 Kon. Ned. Hoogovens 17314 Wilton Fijenoord 188 3 4 Intn. Gew. Betonb. 144 1/2 Internatio 150 Billiton Mij II 249 1'2 Kon. Petroleum 354 1/4 Rubb. Cult. Mij A'dam 99 Bandar Rubber Mij 124 1/2 Holland Amerika Lijn 148 Kon. N. St.b. Mij N. B. 139 Ned. Scheepv. Unie 135 1 '2 R'damsche Lloyd 130 1/4 K. Java-China P.v. L. 121 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 22 1 4 Handelsver. A'dam 121 1/4 Ned. Ind. Suiker Unie 77 Ver. Deli-Mijen 101 Senembah 981/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 315/8 General Motors 59 1/4 Bethlehem St. Corp. 50 1/4 Int. Nickel 36 Rep. Steel Corp. 49 9'16 United St. Steel Corp. 39 1/4 Cities Serv. Comp. 83 1/2 Shell Union Oil Comp. 79 Tide Water Ass. Oil C. 20 1/4 Southern Pac. Comp. 37 1/2 Union Pac. Railr. C. 1081/2 121*54 101 1/16 99 5 16 95 7/16 98 101 98 916 98 15/16 104 185 7 8 179 3 4 180 1/2 127 1 4 170 1 4 135 3 4 282 1/4 136 12 189 1 2 229 3/4 93 233 208 170 1/4 190 147 1/2 150 1/2 242 345 105 1 2 124 1/2 147 138 li2 136 132 1/2 122 21 7 8 122 1 2 81 1 4 99 3 4 90 1/2 31 9/16 59 49 1/4 36 47 7/8 38 1 2 80 1 8 76 3 8 19 9/16 36 107 1/4 De eerste klassers JN 1 C wordt het programma geo- pend met BW—PSV. Hoewel bei de clubs het dit seizoen maar matig doen en er dus veel van de oude glans van dit treffen af is, zal het er toch vinnig toe gaan; voorlopig heeft BW iets betere papieren. Emma moet heel erg oppassen met Sittardia, dat er steeds beter inkomt, en uitstekende partij speelt en er natuurlijk op ge brand is, om de koploper de kroon van het hoofd te nemen. Longa krijgt Sparta te gast en hoewel deze Til- burgenaren thuis vooral dikwijls goed voor de dag plegen te komen, kunnen we ze toch weinig succes voorspellen Bleyerheide treedt als gast heer op van NAC. De laatste jaren is het de Bredanaars slechts bij hoge uitzondering ge lukt winst tegen deze Limbur gers te behalen. Dat zal ook dit maal moeilijk zijn, maar NAC moet de rollen om gaan draaien gezien zijn delicate positie en in dergelijke omstandigheden kun nen soms wonderen verricht worden. vw zi,e" we in Venl° het Heer- lense WH 16 een nieuwe nederlaa» bezorgen, evenals Xerxes in Rotter- daM dat Brabantia doen zal, HBS is al bij voorbaat verloren tegen SVV Maurils heeft contra ADO een winstkans in 1 D en ook Hermes DVS gunstig voor de beide punten. DHC evenwel zal Exelsior niet met gunstig gevolg van het lijf kunnen houden en, naar verwacht mag wor den, Limburgia evenmin NOAD. Eind hoven is ongetwijfeld in staat om Ju liana een nederlaag te bezorgen. Feyenoord speelt thuis tegen RBC: een voor de Roosendalers niet te on derschatten tegenparty. De Oranje- witten zün er echter beter in aan het komen en als zy er in slagen tot het laatste toe tempo te handhaven èn het in de voorhoede wil lukken met schieten, is succes allerminst uit gesloten. In Tilburg is er het belangrijke treffen tussen Willem II en EBOH; wij voorspellen de eerste nederlaag voor de jongste Dordtenaren. De tiveede klassers J^ESK is in 2 A sinds 3 Januari geen hekkensluiter meer, maar er is met Schijndel slechts een punt ver schil en bovendien heeft deze een wedstrijd minder gespeeld dan de lui uit Kaatsheuvel. Er is Zondag echter een kansje om de positie te verbete ren, tegen Veloc. Dat moet mogelijk zijn! Sarto kan een zware tegenstan der zijn voor Wilhelmina, waar we verwachten toch een zege van de ka naries. Helmond zal weinig moeite hebben met Kolping en Ook Oss zien we winnen, van TOP. Schijndel heeft zeer minieme kansen contra De Valk. Een interessante ontmoeting IN 2 B kan BaronieVlissingen worden. De groenwitten verloren destijds in de Ruyterstad. maar het vermoeden be staat, dat de rollen ditmaal omge keerd gaan worden MOC krijgt het zwaar te verant woorden contra TSC. wellicht te zwaar. Alliance heeft op eigen grond iets betere papieren dan het bezoe kende Goes. Rood Wit-Internos wordt in St. Willebrord en Etten altijd als een derby beschouwd. Thuis zijn de Rood Witten heel wat mans, daarvan zal ook Internos overtuigd zün, maar de krachtsverhoudingen in aanmer king genomen, zou een zege van de bezoekers niet verbazen. RAC wint vermoedelük zonder veel moeite van Middelburg. Dan is er tenslotte nog Ter- neuzen-Dosko. In eigen omge ving spelend zijn de gastheren allerminst voor de poes en het zal de Bergenaren vermoede lijk genoeg moeite kosten om de twee punten mee retour te kun nen nemen. i De derde klassers jV/JET grote belangstelling zal uitge- zien worden naar het resultaat bij Uno AnimoGudok. De thuisclub zou vriend en vijand verrassen ais Gudok de eerste nederlaag werd bezorgd! RKDVC en Concordia zijn volledig aan elkaar gewaagd, doch Baardwijk is sterker dan OJC en haalt beslist de volledige winst binnen. Sint Michiels- Gestel weet ongetwijfeld raad met Zwaluw VFC, hetgeen niet kan wor den gezegd van RKTW met Hiero- nyraus. Heusden zal aan RWB ver moedelijk een zacht eitie hebben, In 3 C opent WVOBSC de rij, een ontmoeting waarin beide partijen practisch dezelfde kansen hebben. RKC zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om VES met succes het hoofd te bieden; het is echter de vraag of dit zal gebeuren. Roosendaal zien we zijn 11e over winning in de wacht slepen, nu tegen Virtus. Hero heeft op eigen terrein de beste papieren contra Dongen, evenals SCO tegen Zierikzee. hetgeen niet kan worden gezegd van DHV contra WSC. Hulst's fraaie leiderspositie in 3 D zal door het bezoekende Breskens wel niet ongunstiger kunnen worden gemaakt. ODIO staat ietwat beter voor de winst dan het te gast ko mende Corn. Boys. Een spannende ontmoeting wordt die te Bergen op Zoom tussen RKFC en Axel; voorlopig houden wc het op een kleine zege voor de thuisclub. Zeelandia heeft eveneens iets bete winst papieren dan het bezoekende METO. Nieuw Borgvliet's kansen staan ongeveer gelijk aan die van Biervliet en hetzelfde is het geval bij de Zeeuwen—RCS. De vierde klassers TN de vierde klasse D heeft HVCH het in eigen hand, om Zondagavond aan de kop te staan; wanneer gewon nen wordt van DESO is dat namelijk een feit en heel erg moeilijk kan dat niet zijn. Raamsdonk zal een nieuwe nederlaag te incasseren krijgen van Vlijmense Boys. Een puntenverdeling ligt echter voor de hand bij Zaltbom- melNieuwkuik en misschien valt er eenzelfde uitslag by Wit Zwart-Haar- steeg. In 4 E, dat nog werkloos bleef in het nieuwe jaar, heeft koploper VOAB het al heel gemakkelijk, nu Nevelo als tegenstander fungeert. GSWB kan van Broekhoven winnen, hoewel dat niet eenvoudig zal zijn. PCP moet eens alle zeilen bezetten contra Ons Vios, wellicht vloeit er dan succes uit voort. TAC gata o.i. zegevieren over Were Di. Drie wedstryden slechts vermeldt het programma in 4 F en daarvan opent RSV—Madese Boys de rij. Voor alsnog hebben de bezoekers de beste winstkansen. Breda krijgt het zwaai te verantwoorden tegen Zundert, wellicht te zwaar. Nog zwaar der echter staat SAB ervoor, nu het zen een nieuwe nederlaag voor de Veerse Boys op visite heeft; wij vre- gastheren. Leider Steenbergen in 4G heeft een vrij gemakkelijke opgave tegen het onderaan ben gelende Robur en ook nummer twee van de ranglijst, Iers'eke, zal zich niet te veel zorgen ma ken over de ontmoeting tegen NSV, uit. Een spannend treffen wordt evenwel Gastel-Grens wachters; wellicht geeft eigen terrein hier de doorslag. In 4 H aan koewacht voor dende rend nieuws zorgen door Hontenisse te kloppen; of het echter daarvan komen zalSluiskil is waarschijn lijk niet opgewassen tegen Steen en Yzendijke bepaald niet contra Luctor. RIA kan evenwel winst trekken uit de ontmoeting tugen Aardenburg, evenals EMM contra Clinge.

de Stem | 1954 | | pagina 5