D BELANGRIJK JAAR BELL-BOY DE VREEMDELING Zo vinden de Zeeuwen hun huis beu-boy 'ren radio) Qa-va-Seul Eleonora is zoek R 12.' ;/v TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 JANUARI 1954 HAAGSE Uitweg Merkwaardig stuk In 25 minuten over Ereketen van 5 km voor WONDERAPPELS Bij rheumatiek E.H.B.O.-steentjes voor Moerdijkse kerk AT EEN 0NDERLIJKE ERELD L. A. CUNNINGHAM m 86 vr. Het jden met 23, vertrek met 31 December inwoners dus In 1953 wer- :n. ERSCHOOL zijn ontvan- tot de bouw .erschool. Dit oede richting menleving in irochie Bres- wachtmeester groep Bres- overgeplaatst wachtmeester isse naar hier 4 Jan. t.m. 0—88, 150 kg ijting 4566, >0 kg expovt- 34 kg haring aaide haring )LKING neente Groe- jaar af met eg het aantal en 1085 vr.) door geboor- vr.) en door en 39 vr.) verlijden met door vertrek Op 31 - Dec. ingezetenen 51 vr.) In '53 esloten. IRG DERDE het „Schut- rbalvereniging lering. Enke sten wegens hun functie door nieuwe het nieuwe de dames W. i A. Brugge- 1. Bruggeman functieverde- eden zal bin- vergadering bestuur wer- ïd toegevoegd de heer A. Ie heer H. C. nieuwe kas- immissie bleef t uit mej. T. Wisse en H. e in het leven van het 20- ereidcn. Hier- r. R. Looise, n de heer G. kte de voor- korfbalbond, kampioensme- hoop uit, dat spelpeil van doch dat de igste korfbal ende ploegen »en, sportieve 3rd. >VER 1KA de ZVU gaf n de Concert en en beiang- i over Noord- waarnemend Walcheren der zijn openings- de spreker en ivond, de heer 1 door de heer films voor :n over be- i en architec- vertoond. De rs een indruk x uiteenlopen- bevolking, de inte Sahara antengroei in Arabische in- ictuur van de n 20 Februari nastiekvereni- ,.de Zwaan" van deze ba dend voor de instrumenten et 14 en door in 38 vr.). bedroeg het 'LKING daalde gedu- 767. Het ge- het sterftecij- ngen stonden TIVEEDE R g van Zuster at ze haar be- Voor de ver- ie meer daar bezoek, ver- :e handhaven, t wel met een aamse Opera, 8 a Paljas, inuwburg, 1930 lier. nigingsgebouw: is over de IJs- ipia Theater, 8 uur: Niagara. het jaar 1954 zal ongetwijfeld een belangrijk jaar worden voor de ontwikkeling van het vraagstuk van de politieke keuze der katholieke Nederlanders, be langrijk voor de „oplossing van het vraagstuk der eenheid, wat e K.V.P. betreft belangrijk met leen in de zakelijke, maar ook in ue persoonlijke sfeer. Allereerst dan de P^™0".1.1-^ sfeer De Partijraad der Katholieke Volkspartij komt op 22 en 23 Janu ari bijeen voor haar laarliikse ver gadering- Op de agenda staat de keuze van een nieuwe voorzitter. Het reglement der partij kont aan het partijbestuur de bevoegdheid toe een voordracht op te maken van één of meer candidates En dit bestuur heeft zich waarschijn lijk als gevolg van een grote be perktheid der keuze ertoe ia- paald één candidaat voor te dragen, Mr. H. W. v .Doorn, substituut Of ficier van Justitie te Rotterdam en voorzitter van de kring Rotterdam der K.V.P. De leden van de partij raad en de kringen der partij heb ben geen gebruik gemaakt van hun recht om andere candldaten voor te stellen. Zodat verwacht kon wor den, dat Mr. v. Doorn de volgende week tot voorzitter der Katholieke Volkspartij zal worden gekozen. Na Andriessen, die voortge komen uit de arbeidersbeweging als voorzitter der partij een alge meen vertrouwen genoot, in alle maatschappelijke kringen, komt nu een figuur uit intellectuele kring, wiens binding aan de partij ge groeid is in de jaren, toen velen uit deze groepering zich van haar in meerdere of mindere mate distan- cieerden, vooral als gevolg van de moeilijke positie der middengroe pen. Een man die in betrekkelijk weinig jaren vertrouwen verwierf in de geledingen der K.V.P. te Rot terdam en, na vrij korte tijd als af delingsvoorzitter te zijn opgetreden, met de leiding van de Kring werd belast. In welke functie hij met na me uitstekend organisatorisch werk verricht heeft. Zijn organisatorische talenten zullen hem in de komende jaren zeer van pas komen. Maar vooral zijn vermogen om te „bin den" zal op een zware proef gesteld worden. Mr. v. Doorn gaat leiding geven aan de K.V.P. op een keer punt een gunstig keerpunt in haar bestaan. Hij moge onder Gods zegen er in slagen, goed werk te doen in het belang der katholieke zaak en in het belang van ons va derland. gINNEN zeer korte tijd kan de publicatie van het rapport van de eenheidscomissie, op verzoek van de K.V.P. door het Centrum voor Staatkundige Vorming inge steld, verwacht worden. Het was een uitgebreide commissie, breed samengesteld, representanten be vattend uit heel het volksdeel, waarin de K.V.P. als zodanig ech ter niet was vertegenwoordigd. Een dergelijke samenstelling biedt zon der twijfel voordelen; de K.V.P. was daardoor niet in staat voor eigen parochie te spreken. Ander zijds is er natuurlijk het bezwaar, dat zo betrouwbaar mogelijke en zo uitvoerig mogelijke „inside in formation" over werk, beleid en problemen der partij moesten wor den gemist. De personen, die de commissie vormden, bieden overigens de ga rantie, dat een belangrijk rapport verwacht kr.n worden. En zonder twijfel zal de leiding der partij dit rapport aan een diepgaande studie onderwerpen, zodra het aan haar is uitgebracht. En met alle respect voor de overige leidende figuren in de K.V.P. het weder aanwezig zijn van een voorzitter zal met het oog op het beleid der partij met be trekking tot dit rapport van een ongetwijfeld gunstige betekenis zijn. De K.V.P. heeft aan de samen stelling ervan niet meegewerkt. Zij kan straks objectief haar oordeel bepalen en haar beleid uitstippe len. Ten aanzien van organisatori sche vraagstukken, waaraan het rapport ongetwijfeld niet zal voor bij gaan, zal zij eventuele verlan gens of voorstellen mede hebben te toetsen aan bestaande instanties, aan de sfeer in de partij, met name in de kringen van waaruit de leden van de Partijraad gekozen worden, kortom aan de problemen, die zij zelve het beste kan beoordelen. Zij zal wellicht enerzijds steun kunnen vinden in dit rapport met betrek king tot verbetering harer organi satie tegenover conservatieve ele menten in de partij, anderzijds zal zji de mogelijkheden in de practijk van het partijwerk niet uit het oog mogen verliezen. WAARSCHIJNLIJK zal dit rap port van het Centrum voor Staatkundige Vorming ook van be lang zi.in voor de besprekingen over de politieke eenheid, die thans tus sen vertegenwoordigers van de K- V.P., K.N.P. en Kath. Werkgemeen schap in de P v.d.A. zijn aangevan gen In het bijzonder zullen de prin cipiële gedachten van het rapport, die zeker niet zullen ontbreken, aan het „gesprek" goede diensten kunnen bewijzen Dit gesprek is het derde belangrijke punt, waarvoor ik kortelings uw aandacht vraag. Het is van betekenis, dat de voor- I bereiding ervan geslaagd is. Men is om de tafel komen te zitten. Dit is een begin. Maar daarmee is men er nog lang niet. Zal men gezamenlijk bereiken, wat de K.V.P. bij haar initiatief voor ogen stond: het tot realiteit brengen van de eenheid, waartoe Z.E. de Kardinaal de ka tholieken van Nederland heeft aan gespoord? Zullen met name de ka tholieken, die bewust de P.v.d.A. kozen tegenover de beginselpartij of de confessionele partij (zoals men die in socialistische kring pleegt te noemen) deze eenheid willen na streven? En zullen de politieke ver schillen tussen K.V.P. en K.N.P. tot een oplossing gebracht kunnen worden? Een communiqué over het eerste „gesprek" meldde, dat de bespre kingen een vertrouwelijk karakter zullen dragen. Mogen ze ook door onderling vertrouwen gekenmerkt worden en moge het gesprek, over en naar aanleiding van de verkla ring van Kardinaal de Jong, een verdere aansporing van het Ker kelijk Gezag in ons land overbodig maken. (Advertentie) SCHOENCRÈME - WRUFWAS KOPERPOETS minister suurhoff heeft ge praat met vertegenwoordigers van huisartsen en ziekenfondsen en daarbij^ heeft hij blijkbaar niet de flinke" taal van een partijverga dering gebezigd, doch die van het rustig overleg. Er is nu afgespro ken, dat op korte termijn vóór 21 Januari de gegevens van de deskundigen der beide partijen en van die des ministers aan elkaar getoetst. Daaruit moet dan één ad vies voortkomen, dat alle partijen zullen aanvaarden. Jlen uitvoerig onderzoek, zich uitstrekkend over ongeveer drie maanden, verlangt de minister nu blijkbaar niet meer. Het ziet er naar uit, dat de invoe ring van het verrichtingentarief per 1 Februari met al zijn romp slomp toch nog afgewend kan wor den. Maar waarom deze methode niet meteen gevolgd? Waarom die onverhoedse schorsing zonder eerst de partijen te horen? Bij tactischer handelen had de minister veel ru moer kunnen voorkomen. JN de Eerste Kamer 'heeft een merkwaardig stuk gespeeld met betrekking tot de Pensioenwetten. In een wijzigingsontwerp zaten ver scheidene verbeteringen, maar er was ook een lelijke verslechting. Er was namelijk een bepaling, dat van een pensioen ook alles zou afge trokken worden wat een gepension- neerde in een particuliere betrek king zou bijverdienen. Dit in fla grante strijd met het beginsel, dat pensioen uitgestald loon is. In de Tweede Kamer sputterden ver scheidene leden tegen deze bepa ling, maar minister Beel zei, dat er haast bij was en dat de zaak nog wel eens bekeken zou worden. Waarop ieder maar slikte. Vele Eerste Kamerleden lieten echter in het V.V. weten, dat ze voor dat slik ken niets voelden. En Minister Beel gaf nu volmondig toe: Die bepaling Als men een goed onderkomen heeft, wanneer men 's avonds na het dage lijks werk kan terugkeren naar een vriendelijk verwarmd huis, waar men het goed heeft, dan kan men zich niet voorstellen hoe groot de ellende moet zijn, van hen, die door het water wer den verdreven van huis en goed, en dit thans moeten terugvinden als één grote ruine. Het huis verwoest, het meubilair onbruikbaar, alles waaraan men soms jarenlang heeft gewerkt in één nacht vernietigd door het woe dende waterMen moet sterk zijn wil men de kracht vinden hieruit weer iets goeds te scheppen. Het postkantoor te Kerkwerve. Eertijds, vóór de stormramp een huisje, waar op de bewoners trots waren, thans één grote puinhoop (foto hier naast). Op de foto hierboven: Nieu- werkerk. is fout, ze moet zo spoedig moge lijk verdwijnen. Hij beloofde dan ook een wetsvoorstel, om ze onge daan te maken. Het siert de minis ter, dat hij zo royaal een fout be kende. Hij mag overigens wel op zi.jn hoede zijn voor adviseurs, die hem in eerste instantie zo slecht hebben geraden. ETEN hefschroefvliegtuig van de „Sa- beha", dat blijkbaar ..de wind in de zeilen" had, heeft Woensdagoch tend de vlucht Antwerpen-Rotterdam waarvoor normaal 42 minuten staat, afgelegd in 25 minuten. (Advertentie) Rijg de briefkaarten aaneen, waarop rokend Nederland zijn loftuitingen over Bell-Boy neer schreef, en ge hebt een ereketen van 5 kilometer. Alleen de jury van de Bell-Boy prijsvraag weet hóé enthousiast de lofzang is voor deze Matador der Virginia-sigaretten. U kunt er echter een idéé van krijgen, door morgen een doosje Bell-Boy te kopen. YIROINIA Bovenste Besle Virginia - 75 cl TN Zweden zullen grote appels op de A markt verschijnen van een wonder lijke boom. Deze appels, die voor de geleerde zeer opmerkelijk zijn, omdat ze tweemaal zoveel chromosomen hebben als andere appels, onderschei den zich voor leken alleen door de grootte. De smaak is gelijk aan die van gewone appels. Deze appels zijn door een Zweedse deskundige ge kweekt zonder bestuiving. ("AP 5 Januari vertrok de familie H. uit de Appelstraat te Den Haag naar Australië, evenwel zonder haar 19-jarige dochter Eleonora. Deze was nl. de dag tevoren uit huis verdwenen en was niet terug, toen het schip met haar familie Nederland verliet. Zij is verloofd met een jongeman uit Haarlem, die eveneens op 4 Janu ari verdwenen is uit de ouderlijke woning. De chef van de Haagse kinderpolitie verzoekt thans bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Eleonora, die op 2 September 1934 in Palembang geboren is en blond haar heeft. R 12 bestrijdt rheumatische ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon' der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrichtsrhcumatiek. ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. huiirverpakking, inh. 48 tab'ctten, Gld. 3.20 Verkrijgbaar bij apothekers en drog sten. TE Moerdijk is een vrachtauto ge lost met ongeveer 300.000 steentjes, die overgebleven zijn van de E.H.B.Ö.- actie, die vorig jaar werd gehouden. De steentjes zullen waarschijnlijk in de lambrizering van de nieuwe kerk te Moerdijk worden verwerkt. loslippigheden van LEONARD Goedkope vriendelijkheid pf/E HOEVEN ELKAAR niet te vertellen, dat je eerder kunt bin nendringen in de kluis van de Nederlandse Bank dan in het Kremlin in Moskou. Foei, vrienden, wat wordt dat rode heiligdom bewaakt! Maar vorige week liepen er opeens 5000 kindertjes door de uiterst geheime kabinetten, zalen en gangen te dwalen. Zij trok ken Molotov aan zijn broek en mochten zitten aan het schrijfbureau van wijlen Beria. Heerlijk was dat en een ogenblik lang hebben we van aandoening geglimlacht. Geef deze wereld aan de kinderen, zo peinsden we zachtkens voor ons heen, en er heersen geluk en vrede. Maar tien herinnerden wij ons plotseling een foto in de kranten uit de oorlogstijd, waarop men Himmler een kind een kus op beide wan gen ziet drukken. Dat gebeurde in Hamburg, dat toen net gebombar deerd was en naar er verteld werd, moesten ze lang zoeken naar een kleuter die dapper genoeg was om zich weer op straat te wagen nog afgezien van die zoenerij met Himmler. Daar moet je ook van houden, vooral als je gehoord hebt dat die man een jaar tevoren je oom heeft laten arresteren. Nu is het ons niet bekend of de groten uit het Kremlin zich ook aan het zoenen hebben gewaagd, maar ook als ze het niet hebben gedaan, dan is deze krankzinnige invasie van kinderen toch niet anders dan een verraderskus. In alle Russische kranten zag m.en foto's van de kinderen in het paleis van de macht hebbers. Die foto's waren bedoeld voor de ouders en de andere fa milieleden van die kinderen, want door de kinderen koopt men de ouders. De tijden veranderen, maar de mensen blijven hetzelfde. Zo'n kus is goedkoop. Bewonderaar QM zakelijk te beginnen; Een Brits zakenman, onze heer Walter Middel IJA, dacht een garagehouder in het verdienstelijke Elmonton. Butcher, heeft aan de dochters van de Franse maarschalk Foch een be drag van een half millioen gulden ieder nagelaten. In zijn testament inbreker, die s nachts zijn Zo gezegd, zo gedaan en om die ven een va.l te spannen, prutste de man net zo lang totdat iedere zegt Butcher, dat hü steeds een gro te bewondering voor Foch heeft ge had. En daar zijn die dochters toch maar weer goed mee. Hoed pEN Amerikaans hoeden-ontwerp- ster meende het gevonden te hebben. Zij dacht wel iets zo ge weldigs te hebben gemaakt, dat ze haar schepping direct opzette. Zij moest van de verstikkingsdood wor den gered, want ze raakte op be nauwende wijze verstrikt in de ve ren, die ze op het hoofddeksel had geprojecteerd. De dons, die er op zat slikte onze juffrouw in. Zij is baby-sitter geworden. Gelukje AJAB1J een papierfabriek te Bus- beke (B.) kantelde een tank wagen, die 5000 liter wijn ver voerde. De auto was geslipt en de tank kieperde van de laadbak af, zodat de volledige inhoud over de straatkeien vloeide. Toegesnelde ooggetuigen konden de chauffeur uit zijn netelige positie redden. Ze konden de politie echter niet vertellen, wat er gebeurd was, want onderwijl hadden ze reeds ontdekt, wat de lading was. Zij zongen slechts opgewekte wijnliederen. Dame FAE 83-jarige mevrouw Stuart uit Edinburg heeft een boete ge kregen van 75 zachte guldens. Voor het eerst sedert de dertig jaar, dat ze nu al auto rijdt. Ze reed in een boze bui met haar kleine auto twee andere vierwielige motorvoertuigen en dertien tweewielige plofmachi- nes de berm in. Mijn man zei, dat ik te oud werd om te chaufferen, zei ze, en daar werd ik verschrikkelijk kwaad om. De echtgenoot had haar optre den gevolgd op zijn motor en zich volgens zijn verklaringen de boom in gelachen. drijf zou binnentreden een blik olie over zich heen zou krijgen. De garagehouder heeft nu ruzie met de plaatselijke politie, want in een der afgelopen nachten was een agent de garage binnengegaan omdat hij dacht, iets verdachts te horen- Opoe TN Boksburg, een mijnwerkersge meente nabij Johannesburg in Z. Afrika, is 'n 110-jarige vrouw over leden. die 75 jaar gehuwd is ge weest. Haar man stierf in 1938. Er zijn nog vijf zusters van de vrouw in leven, die allen de negentig reeds gepasseerd zijn. Zij heeft 282 nako melingen gehad. Bouwen U*EN man van Heiloo zit te haspe- len met al die huisvestingsmoei lijkheden, die hem beletten een nieuw huis te laten zetten op de plaats waar nu nog zijn oude huis staat. De architect heeft echter een oplossing gevonden. Het nieuwe huis wordt gewoon om 't oude huis heengebouwd en als het nieuwe klaar is, wordt het oude afgebro ken. Intussen kan de familie nog wonen ook, al zal het binnen wat stoffig zijn. Denk er aan, dat je bij de sphinx links af slaat en niet te hard gaat draven, zodat ik van m'n bult afglij!" VRIJDAG 15 JANUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.45 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.30 Waterst.; 9.35 School radio. VPRO: ..Thuis", caus.; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Klein koor en koperens.; 11.00 Voordr.; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel en zang. AVRO' 12.00 Metropole ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Amus. muz 14.00 V. d. huisvr.; 14.20 Viool en Mo- zartvleugel; 14.50 Voordr.; 15.10 Alt en piano; 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muzikale caus.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.15 Verz.progr.; 18.45 „De haverkist", hoorsp.; 19.00 Kinderliedjes; 19.10 Meis jeskoor. VPRO; „Mensen en conflicten: Anarchie der Waarden", hoorsp.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.; 20.05 Twee piano's; 20.30 Benelux; 20.40 „Hoe ontstond de beweging voor Vrouwenkiesrecht", ge sprek. VARA: 21.00 „Macbeth", opera; 22.05 Buitenl. weekoverz.; 22.20 Instr. kwart, en solist. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws.; 23.15 Orgelspel; 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.45 Schoolradio; 10.00 Symphonette ork., kl. koor en sol.; 10.35 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Radio Philharmonisch ork.; 12.00 Angelus: 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded) 12.33 Amus. ork. en solist; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Pianoduo; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Franse muz.; 14.30 Hier Vrij Europa; 15.00 Schoolradio; 15.30 Mezzo-sopr. en piano; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Gevar. muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Amus. muz.; 18.40 Vragenbeantw.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting"; 1930 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Politiek-Fo- rum; 21.00 Gevar. muz.; 21.30 Brabants halfuur; 22.00 2e acte „II Barbiere di Si- viglia", opera; 22.45 Godsd. caus.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Electr. orgelsp.; 14.00 Schoolradio; 15.00 V. d. jeugd; 15.30 Gram.; 16.00 en 16.50 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.30 Idem; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.05 Idem.; 20.15 Symph. ork. en soliste; 22.00 Nws.; 22.15 Intern. Radio-Universiteit; 22.30 Gram.; 22.45 Idem; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20. 14.00 en 15.00 Gfam.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Pianorecital; 17.50 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Radio-Variétes; 21.30 Lichte muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazz- muz.; 22.55 Nws. door 30. „Bah!" de schoenmaker spuwde in de haard en schudde het grijze hoofd. „Mij maak je dat niet wijs. Dat maak Je ons geen van allen wijs. We hebben er al teveel over gepraat Die kerel kwam uit de zee opduiken, nergens vandaan, en hij moest weer in zee te- tug gegooid worden." „Dat is goed!" riep de oudste der Malenfrants. „Gooi hem in zee!" Zijn broers knikten toestemmend. Zij had den de laatste tijd aan de kommiezen verscheidene vaten gesmokkelde rum moeten afstaan, waarin ze een bloeien de nering dreven. Bij een dezer over vallen was een familielid doodgescho ten. Het was wel duidelijk, dat de po- litie was ingelicht over het aan land j brengen der smokkelwaar en in hun I domme koppen had de gedachte wortel i geschoten, dat de Vreemdeling die in lichtingen had verstrekt. Liep hij niet altijd bij avond door de moerassen? Hadden ze hem niet zien zwerven langs baaien, inhammen, waar hij niets te zoeken had? Zij mochten hem niet. „Maar je mag een mens niet zo ver oordelen", hield Isaac vol, die een onbevooroordeeld man was en een goede klant als John Gower niet graag wilde verliezen. „Hij heeft niets ge daan. wat Je slecht kunt noemen. Hij heeft zover ik weet geen enkele wet overtreden". Doods zwijgen was het antwoord op Isaacs verweer. Hij was de enige, die een woord sprak ter verdediging van Armande de Vysert of de Vreemdeling Niet geheel onbewust van de ge sprekken, die hij had achtergelaten, liep John Gower met vlugge passen langs de besneeuwde weg naar St. Bruno. Geen kamer, hoe vrolijk en warm. geen gezelschap, hoe aangenaam ook. kon hem op een avond als deze binnenhouden. Hij vroeg zich af, of hij er altijd op deze wijze op had gereageerd? Had hij altijd het ver langen gekend om buiten te lopen in de schoonheid van de maannacht? Of was het hoofdzakelijk om haar dat hij ging? Zijn hart hongerde naar haar, zijn ogen naar haar ogen. Maar toch wist hij niet. of ze komen zou. Het zou de hand van het Lot zijn als zij el kaar ontmoetten. Misschien zou ze naar de kerk wandelen om het orgel te bespelen, misschien zou ze. andere avonden betreurend, - wegblijven; en misschien was dat het bestt. Voor dr. Mare Duclos' huis bleef de Vreemdeling staan. In Marcs werk kamer brandde licht. Hij mocht Mare graag lijden; meer nog omdat hij wist van de Jarenlange genegenheid van de Jonge dokter voor Armande de Vy sert. En Marc was heel hartelijk voor hem geweest. Marc had gezegd, dat hij zich later zijn verleden zou her inneren; het kon geleidelijk terugke ren, of eensklaps als bij toverslag dui delijk worden. Ook had Mare zijn verlangen, het verleden te laten rus ten, kunnen begrijpen. John Gower liep het tuinpad op en schelde. Marcs huishoudster deed open; ja de dokter was thuis. Hij was boven, maar zou dadelijk wel bene den komen, ol meneer maar naar bin nen wilde gaan. Ze liet hem in Marcs gezellige ka mer een kamer, die John Gower weemoedig maakte, met zijn planken vol boeken, zijn schilderijen en studie souvenirs: zijn versleten leren fau teuils, zijn pijpen en snuisterijen al de heterogene dingen welke een man die niet onder vrouwelijke controle staat, verzamelt. De Vreemdeling zette zich in een stoel bij de haard en keek schuchter rond. Ja. het was een prettige kamer en ze gaf je een indruk van de be woner. En hij hield van haar, deze ern stige, knappe dokter. Liefde en toe wijding las de Vreemdeling in Marcs levendige, vermoeide ogen een lief de. nie niets vraagt. Waarom hield zij niet van Duclos? De Vreemdeling drukte de hand tegen de slapen. Het was vrvrkeerd. Het was allemaal ver keerd. Hij zou meteen vertrekken o onverschillig waarheen. Hij zou het Duclos vanavond zeggen. Hij stond op en begon ondustig de kamer op en neer te lopen en bekeek de ooeken en tijdschriften. Plotseling ritselde een krant en scheurde haast in zijn plotseilng verstrakkende greep. Een vreselijke, ontzettende blik kwam in zijn ogen. Het papier schudde, zo heftig beefden zijn handen. Zijn luide ademhaling was boven het knetteren van het vuur te horen. „God!" zei hij fluisterend „mijn God!" Langzaam vouwde hij de courant op en legde die weer op zijn plaats en nam hem toen wéér op om naar de datum te kijken. Hij sloot de ogen en stond daar strak, de armen langs de zijden, het maskerstrakke gezicht op geheven, ais leverde hij zich over aan de geseling van het Lot en verdroeg die moedig, zonder een klacht. Toen Mare binnentrad, zat hi1 op de stoel bij de haard, stond op en gaf Mare aarzelend een hand. „Ik ik kwam toevallig langs Ik kom u even vertellen, dat ik hier wegga weg ga en" „Juist" Mare keek naai de naard. „Je gaat dus weg en nog steeds" Mare wees op zijn voorhoofd „niets, wat?" „Niets John Gower glimlachte grimmig „Niets, dokter ze kunnen me naar de electrische stoel bren gen met niets hier". Hij tikte tegen zijn voorhoofd. „Wat!" schrok Mare op en staarde hem aan. „Wat bedoel Je?" „Dat weet u wel. D kent mijn naam. U hebt die al enige tijd geweten, weet wat ik gedaan hebt waarvoor ik door de Jusitie gezocht word Een moordenaar Hij keek naar zijn handen. „Bloed aan mijn handen haar broeders bloed en met deze handen Plotseling vertrok zijn gezicht van woede en hij deed een schrede op Mare toe .Waarom hebt u me niet gezegd? Waarom liet u mij in mijn waan? Waarom deed u zo. iets ge meenst" Kalm keek Mare hem aan. „Zij vroeg het me" De handen van de Vreemdeling zon ken neer. Verbaasd, ongelovig, boorden zijn blikken in die van Mare. „Zij zij wist „Lang voordat ik net wist. Ze ont dekte het kort nadat...' „Na die avond. Ze moet het na die tijd ontdekt hebben. Daarom ontweek ze mij. Maar toen ik kwam heeft ze Zeg mij, dokter, wist ze. dat het dat het me allemaal duister is en ik niet weet..." „Dat wsti ze niet. Ze neeft veel ge leden bij de gedachte of gij. die haar liefhebt, die vreselijke daad hebt be dreven..." „Ze denkt dus dat ik net gedaan heb?" „Neen. dat denkt ze niet geen ogenblik U?" „Ik las het vernaai in die cou rant. Het klinkt of ik of ik die man vermoord heb in een twist over een meisje. Maar ik kan er me niets meer van herinneren. Niets. Wat moet ik doen? Ze kunnen mij toch niet straf fen voor een daad. die ik me niet herinner!" „Als Je het gedaan nebt..." „Ik kan het gedaan hebben. Het Kan, Al die tijd heb ik geweten, dat ik iets akeligs had achtergelaten, iets afgrijselijks. Misschien liet het ver leden me daarom koud, misschien vond ik het hier daarom zo heerlijk en wil de hier blijven, waar het zo vredig en kalm is." „Het kan zijn", zei Mare, „maar nu kan je hier net ilanger blijven. Je zou niet willen" „Neen.' Hij nam zijn pet van de tafel en draaide die tussen zijn vin- gels rond. er naar starend met een vreemde, vermoeide, hopeloze trek om de mond. „Ik zal stellig gaan. Ze weet. dat ik..." „Ze weet dat Je heel te goeder trouw was en ze vroeg mij, toen ik haar van mijn ontdekking vertelde, om Je de hand boven het hoofd te houden, evenals zij". „Ja. ze heeft me geholpen. Zij had me lief en ik had haar lief. We waren zo gelukkig. En nu dit het kan niet waar zijn. Zo wreed kan het lot niet zijn om mij haar te geven en de her innering aan haar en me dan eens- Klaps te vertellen, dat ik een schurk ben, een beest, een moordenaar, dat ki de broer heb gedood, van wie ze zoveel hield. Dat kan niet waar zijn!" (Wordt veivolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3