li D Opgewekte toon in jaarrede van de voorzitter der Kamer v. Koophandel LAXEER AKKERTJES Het bedrijfsleven op de eilanden Z-VLAANDEREN Walcheren ZUID-BEVELAND JAARVERGADERING der Zeeuwse Groentetelersvereniging DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 JANUARI 1954 VAAK MEER BEDRIJVIGHEID DOOR DE STORMRAMP Alles gaat beter Afscheid van de heer J. M. Baan Volop werk bij „De Schelde Minister VAN THIEL JNAAJtv ZUiHjLaiMj Cultuurgrond voor oesters HERVERKAVELING IN ZEELAND Bloemlezinguit de maquette Walcheren Broeder LIBERATUS OVERLEDEN Zwitsers jodelkoor komt naar Goes Ongunstig jaar AXEL HULST MIDOELBURG AGENDA HEDEN B» MORGEN n EWOONTEGETROUW heeft de voorzitter der K. van K. voor de Zeeuwse eilanden, in de eerste bijeenkomst der Kamer in het nieuwe jaar ze werd gisteren te Goes in hotel „Ko renbeurs gehouden een terugblik geworpen op het af gelopen jaar. Eerst gaf hij een beeld van de gang van zaken in de voornaam ste bedrijven en branches.. (Advertentie) als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan Administrateur der PZEM TN DE koffiekamer van het PZEJM-ge- bouw te Middelburg werd Woens dagmorgen een bijeenkomst gehouden van Bestuur, Directie en Personeel der PZEM, waarin de heer J.M. Baan, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid heeft ge nomen als Administrateur der ven nootschap. De Fersoneelchef, de heer van Beu- zekom, heette alle aanwezigen harte lijk welkom, in het bizonder de Voor zitter en Secretaris van het Dagelijks Bestuur der vennootschap, de heren Mr. A.J. van der Weel en Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden. Als eerste spreker trad op de heer Van der Weel, die namens Raad van Bestuur en Dagelijks Bestuur zijn grote waardering en dank uitsprak voor de wijze, waarop de'heer Baan zijn vaak moeilijke taak bij het bedrijf heeft verricht. De Directeur, ir. T. Michielsen, sprak eveneens zeer waarderende woorden en legde in het bizonder de nadruk op de vaderlijke wijze waarop de neer Baan zijn afdeling wist te leiden. Hij wenste de heer en mevrouw Baan nog vele gelukkige jaren toe, en bood een fraai bloemstuk aan. Drs. de Jong sprak namens de redactie van het Personeelsblad ,,De Brug" en dankte voor de prettige sfeer, die de heer Baan steeds wist te scheppen. De Technische Hoofdambtenaren, de heren A.F. Linse en A.M. Koolwijk, haalden verschillende oude herinne ringen op en waardeerden de aange name samenwerking met resp. de Werktuigbouwkundige- en Electrotech- nische diensten. De Technische Hoofd ambtenaar, de heer C. Keiler, sprak namens de afdeling Bouwwerken woor den van dank en afscheid. De opvol ger van de heer Baan, de heer M.J. de Bruyne dankte zijn voorganger voor de prettige introductie en hoopte in staat te zijn, diens voetsporen te kunnen drukken. GESCHENKEN DIJ ,,DE Schelde" waren alle afde lingen in 1953 volop bezet met werk. Het jaar 1954 zal de aflevering van 6 schepen moeten brengen, benevens een aantal Dieselmotoren voor export, landketels en een belangrijk aantal machineopdrachten. In aanbouw zijn dan nog 3 schepen, welke in 1955 af geleverd moeten worden. De meeste afdelingen zullen in 1954 nog volop van werk voorzien zijn, hoewel te voorzien is, dat dit in enkele afde lingen niet het geval zal zijn. Vedwacht wordt, dat de resultaten over 1953 niet teleurstellend zullen zijn en de vooruitzichten voor het jaar 1954 gunstig geacht. Bij de P.Z.E.M. heeft de watersnood vertraging in de bouw van de nieuwe centrale veroorzaakt, o.a. moesten de nieuwe generatoren opnieuw gewik keld worden, daar zij in het water hadden gestaan, kan toch met vreug de worden gemeld, dat er goede hoop bestaat, dat de Centrale Zeeland in de eerste helft van dit jaar in bedrijf genomen kan worden. De N.V. „The Vitrite Works" rap porteert dat de slapte, die in het tweede halfjaar van 1952 was opge treden, zich in de eerste vijf maan den van 1953 voortzette, tengevolge waarvan de productie moest wo.rden ingekrompen en een aantal werkne mers moest worden ontslagen. In het midden van het jaar trad enig her stel in, welke tot een opleving leidde, die nu, aan het eind van het jaar. nog voortduurt. Vooral de afzet naar Duitsland, België. Italië en Argentinië was be langrijk. De totale personeelsterkte aan het eind van het jaar bedroeg ca. 440 per sonen, terwijl tevens werk werd ge geven aan ca. 30 personen in de zg. A.V.O. werkplaats. De vooruitzichten voor 1954 zijn, althans voor zover de eerste maanden betreft, niet ongunstig. De Zeeuwse Confectiefabrieken ging het, vooral van Januari tot eind October zeer goed. De zachte winter veroorzaakte het achterwege blijven van nabestellingen. Gebrek aan vrouwelijk personeel was de reden, dat in Bergen op Zoom een nevenbedrijf werd gevestigd, waar thans 280 personen wérk vinden. KOREA IN 'T GEDING grondstoffenprijzen verwacht en de fabrikanten besloten daarom eerst hun grote voorraden te verwerken, alvorens tot nieuwe aankopen over te gaan. Dit veroorzaakte een belang rijke daling van de grondstoffenprij zen. De handel in hout. bouwmateriaal landbouwwerktuigen en ijzerwaren had de rangunstuur mee, wegens de grote bouwbedrijvigheid en de schade die hersteld moest worden. De zaadhandel en boomkwekerijen boekten daarentegen schade door de ramp. De groothandel in levensmiddelen die eerst met moeilijkheden sukkelde, haalde later de schade weer in Het drukkersbedrijf floreerde. Voor de graanmalerij en veevoeder- handel was 1953 een moeilijk jaar DE WERKNEMERS EN HUN BELANGEN Dl, werknemersafgevaardigde, sec tor detailhandel rapporteerde o.m. dat de ledentallen van de organisa tie steeds toenemen en dat overleg met de werkgevers regelmatig voort gang vonden en vaak tot resultaten leidden. De uitvoering van de winkelslui tingswet en de daarbij voorkomende moeilijkheden worden door de orga nisaties met grote aandacht gevolgd. „Hoewel wij op het standpunt staan, dat de normale sluitingsuren zoveel mogelijk dienen te worden gehand haafd, zullen wij, als mede dragers van de economische verantwoordelijk heid, ons niet onttrekken aan het ver lenen van medewerking bij het lan ger openstellen van de winkels, wan neer daartoe gegronde motieven aan wezig zijn. Indien dan echter het openstellen der winkels op buitenge wone uren tot beter resultaat leidt, dan zijn wij van mening, dat ook het personeel in dit betere resultaat be hoort te delen en zal dus extra ar beid moeten worden uitbetaald." De vooruitzichten voor het komen de jaar zien de werknemersorganisa ties met bescheiden optimisme tege moet. GOED, DAT UIT HET KWADE VOORTKOMT TN de „Lompen en Metaalhandel" heeft het jaar 1953 -zich gekenmerkt door een sterke achteruitgang van de handel en dus van de omzetten. Door de beëindiging van de oorlog in Korea werd een daling van de FhE voorzitter memoreerde natuurlijk ook de ramp en zijn schadelijke gevolgen maar ook de durf waarmee vele getroffenen voorwaarts gaan. Men mag dan ook niet, volgens de heer Kommerand, de ogen sluiten voor 't vele goede dat uit de ramp kan voortkomen en dat zich reeds be gint te manifesteren. In dit verband noemde hij de herverkaveling in de ondergelopen gebieden; de bestude ring van de mogelijkheid tot uitvoe ring van het drie-eilandenplan de krotopruiming en de vervanging daarvan met meer menswaardige be huizingen; de voorbereidingen tot be langrijke verbeteringen in de ver keersverbindingen en -middelen tus sen en op de eilanden. Dit alles brengt economische acti viteit in ons district. Tijdelijke werkgelegenheid, gedu rende de periode van uitvoering van al deze werken en daarna door de toegenomen welvaart die van dit al les ongetwijfeld het, gevolg zal zijn. „Indien het ons gegeven is in vrede en vrijheid al dit werk te volbrengen, dan mogen wij de toekomst zeker met meer vertrouwen tegemoetzien." (Advertentie) Maatschappelijke proble matiek in rampgebied INE minister van aiaatscnappelijs IV era heeft ue benoette 6evoei(l zich persoonlijn op de uoogte te stencil van ue maatsenappeiijae problematiek in het rampgebea mede in verband met de plannen welke thans t.a.v. ue sociale reconstructie van de desbetref fende streek m een vergevoruerd sta dium van voorbereiding verkeren. Minister van Thtel zal daartoe, ver gezeld van dr, v.d. Putten en Dr. Hen driks van zijn departement, op Vrijdag 15 Januari een bezoek brengen aan dat gebieo. Het is de Dedoeüng uat net gezel schap 15 Januari om 10.30 uur een bezoek brengt aan Kruiningen waar met de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zeeland en een depu tatie van gedeputeerde staten, een be spreking zal worden gehouden met bur gemeester en wethouders eu vertegen woordigers van enige particuliere or ganisaties, waarbij de situatie ten op zichte van het voor dit gebied te ver richten maatschappelijk werk zal worden bezien. Van Krumingen gaat de reis naar Kloetinge, alwaar met betrekking tot een daar gevestigd kamp voor gezinnen met burgemeester en wethouders 'n be spreking zal worden gehouden. Om 12.30 uur zal het gezelschap de reis voortzetten naar Schouwen en Duiveland, alwaar te 15.00 uur in hotel van Oppen te Zierikzee een bespreking zal worden gehouden met een deputa tie van de kring van burgemeesters van schouwen en Duiveland en van autoriteiten werkzaam op het gebied van maatschappelijk werk en jeugd werk, waarna te 16.30 uur een pers conferentie volgt. Tensoltte zal een bezoek worden ge bracht aan het gemeentehuis van de meest getroffen gemeente Nieuwerkerk. Te 17.20 uur zal het gezelschap zich weder naar Jacobapolder begeven. ]~)OOR het Visserijbestuur te Middel- burg is besloten in principe goed keuring te verlenen voor het gebruik van mosselgrond voor de oestercul tuur. Aanvragers -moeten zich aan enkele bepalingen, onderwerpen en garanderen ton hfitiste 250 bennen zaai-oesters, plm. 10.000 kg., op de aangevraagde grond uit te zaaien. Kleine kwekers zullen er wel niet aan beginnen of het moet zijn in com binatie. Hoewel de groei en de kwa liteit van de oesters op de beneden- grond in de regel stukken beter is dan in de kom van de Ooster Schelde, staat een hoog sterfte-cijfer er tegen over. Mamens het personeel sprak de Fer- 1 soneelschef, de heer van Beuzekom die speciaal de nadruk legde op de uitnemende menselijke eigenschappen van de scheidende en hem namens Bestuur, Directie en het gehele per soneel een fraaie klok met toebehoren en een rooktafel aanbood, aan Mevr. Baan werd een bloemstuk aangeboden. De Voorzitter der Personeelsvereni ging. de heer C. van Hoek dankte voor de zeer gewaardeerde medewerking en oood als afscheid een wandelstok aan. Namens de Meteropnemers - Incasseerders te Vlissingen sprak de heer A. Balje woerden van dank. De heer J. van Tuinen sprak dankwoorden voor de samenwerking, welke hij in zijn functie van Referendaris ter Pro vinciale Griffie van de heer Baan heeft mogen ondervinden. De heer Baan, dankte, diep bewogen alle sprekers. Blokgrenzen vastgesteld ENE Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft beslo ten vast te stellen de volgende blok ken, als bedoeld in artikel 1 van de herverkavelingswet noodgebieden 1. Het gehele eiland Schouwen Dui veland, met als buitenste begrenzing de laagwaterlijn., 2. Het gehele eiland Tholen, met als buitenste begrenzing de laagwaterlijn. met uitzondering van de stadskern Tholen., 3. Het gebied van de zogenaamde „zak" van Zuid-Beveland, omvattende de waterschappen inclusief de be grenzende dijken van EUewoutsdijk Baarland, Hoedekenskerke, Nisse-Stel- le zomede Ovezande, met uitzondering van de polders Hollestelle en St. An thony en aan de Scheldezijde begrensd door de laagwaterlijn. 4. Het waterschap Waarde, met In begrip van de dijken, aan de Schelde zijde lopende tot de laagwaterlijn. zo mede een aantal kadastrale percelen van het waterschap Kruiningen. Van links naar rechts de toren van Ritthem, het stadhuis te Veere, stadhuistoren Middelburg en Ron de kerk aldaar; daar tussen en om heen particuliere panden. In het midden de heer van Wagensveld, de initiatiefnemer. De tuinman vanf St. Louis te Oudenbosch JN HET Instituut St. Louis te Oudenbosch is gisternacht in de ouderdom van 65 jaar Broeder Liberatus plotseling overleden. Broeder Liberatus (in de wereld A. Verwer) was Goesenaar van geboorte. Hij genoot een grote bekendheid als tuinman van het Instituut. Tevens was hij inkoper van groenten, fruit en dergelijke voor dez% onderwijs inrichting. Het tuinbouwonderwijs had steeds zijn bijzondere belang stelling. Zaterdagmorgen zullen de uitvaart en begrafenis plaats hebben. ("NNDER de auspiciën van de Neder- landse Christelijke Reisvereniging zal een der bekendste Zwitserse jo- delkoren. het Tell-Jodlerchor uit Hern de volgende maand een zevental uit voeringen geven in ons land. Het koor dat op 23 Februari naar Goes komt bestaat uit ongeveer 16 manne lijke employees van de Zwitserse spoorwegen, benevens een vrouwelij ke en twee mannelijke solisten. Het werd opgericht in 1933 met het doel om het jodelen op verantwoorde wij ze in het buitenland te doen horen. Als bijzondere attractie wordt het koor vergezeld van een „Fahnen- schwinger" (vendelzwaaier), die bij iedere uitvoering enige staaltjes van zijn kunnen ten beste zal geven. Dij de bestuursverkiezing werd de heer M. Ton te Middelburg* met alge mene stemmen als voorzitter gekozen. Als nieuw bestuurslid koos de vergade ring de heer A. de Papter te Ritthem terwijl de heer A.H. Geertse te Oost- kapelle als secretaris werd herkozen. Naar aanleiding van vragen uit de ver gadering werd medegedeeld dat het bestuur het voorlopig nog riiet aan durft om een proeftuin voor de groen teteelt op te richten. Vervolgens sprak de heer J. Bruinsma te Naaldwijk over de teelt van tomaten onder glas en in de volle grond. Dit onderwerp werd toegelicht met een film. MIDDAGVERGADERING UNe Zeeuwse groententelers hebben Woensdag in de afmijnzaal van de veiling „Walcheren" te Middelburg vergaderd. In zijn openingswoord herdacht de wna. voorzitter de heer M. Ton te Middelburg, de in 1953 overleden voor zitter, de heer P. Ton Lzn te Seroos- kerke en het bestuurslid de beer W.J. v.d. Velde te Ouwerkerk, die het slacht offer van de ramp werd. In zijn jaar rede zei de heer Ton, dat het jaar 1953 minder gunstig is geweest voor de vollegronds groenteteelt. Dit kwam vooral door de prijsdaling in het na- Jaar tengevolge van de abnormale weersomstandigheden Voor de vroege aardappelen werden hoge prijzen be taald. Spreker moest echter constate ren, dat de prijs die de tuinder voor zijn producten krijgt, niet in overeen stemming is met het algemeen levens peil van het Nederlandse volk. In Zee land is er wel belangstelling voor to maten en vroege aardappelen, terwijl de heer Ton zich afvroeg of zomer be planting van aardbeien ook niet op zijn plaats zou zijn. Dat Engeland de invoerrechten op tuinbouwproducten drastisch verhoogde, werd in tuinders kringen zeer betreurd. Wethouder Kö- geler uit Middelburg sprak over de be langstelling die de gemeente Middel burg heeft voor het. agrarisch leven. BESTUURSVERKIEZING Tn de middagvergadering sprak aller- eerst de Rijkstuinbouwconsulent, Ir van Hennik, die vooral wees op het grote belang van wetenschappelijk on derzoek. Hierna was het woord aan de neer W.H. Kemmers van'het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen, die de heffingen en de minimumprijzenfond- 'sen behandelde. Een duidelijke uiteen zetting, die goed naar voren bracht, welke grote belangen de tuinder hier bij heeft. Het hoofddoel is om te be reiken dat de tuinder voor zijn pro ducten een redelijke vergoeding krijgt. Hierover kwam een uitvoerige discus sie. Aan het slot van de vergadering werden een drietal films vertoond n.l. over de Oogst en afzet van aard beien; de Kruidenteelt en Bloemen- avontuur in Holland. Te Yerseke SCHIPPERSKNECHT VIEL IN SCHEEPSRUIM Bij 't vissen van mosselen tijdens de avonduren had de schippersknecht J.T. het ongeluk in het ruim van de YE 173 te vallen. Na aan wal te zijn gebracht werd hij door enige EHBO- ers bij een omwonende binnengedra gen en later door deze naar huis ver voerd. Dokter Ampt constateerde o.m een zware hersenschudding. Sas van Gent JAARVERGADERING „AMICITIA" Door de sociëteit „Amicitia" werd in hotel „De la Bourse" alhier haar jaar lijkse algemene ledenvergadering ge houden, welke vergadering zich in een goede Belangstelling der leden mocht verheugen. De heer T. van Zantbeek werd als voorzitter herkozen, terwijl ook de heren A.E.J.F. Geirnaerdt en A.L. Ranschaert ln hun bestuurs functies werden herbenoemd. Plannen werden gemaakt voor het gezamenlijk bezoeken van opera-uitvoeringen te Gent e,d, terwijl de verdere agenda voor de vergadering in een vlot tempo werd afgewerkt; Na de vergadering konden de deelnemers genieten van een copieus diner. Op 23 Januari a.s. organiseert de sociëteit haar traditionele feestavond, waaraan ook de dames der leden kun nen deelnemen. Deze feesavond wordt thans wel heel bijzonder, nu Jan de Cler, de welbekende radio-artist, er de vrolijke stemming zal komen inhouden en zo hoog mogelijk opvoeren. HERMAN KREBBERS CONCER TEERDE» IN DE FRÖBELSCHOOL Begaafd violist De onder auspiciën van de ZVU in de Fröbelschool aan de Ds. J. Scharp- straat gehouden uitvoering is buiten gewoon geslaagd. Een goed gevulde zaal heeft kunnen genieten van het spel van de vermaarde Nederlandse violist Herman Krebbers. die aan de vleugel werd begeleid door de pianist Hielkema. De avond werd geopend met de Sonate no. 4 in D-dur van Handel. Vervolgens Frühlingsonate van L. v. Beethoven. Na de pauze werd vertolkt een so nate van Debussy, aan welk impres sionistisch werk een toelichting voor af ging, waarna het concert werd voortgezet met Rondo-Capricioso van C. Saint-Saens. Het programma eindigde met de Tzignane van M. Ravel. I.v.m. de enorme bijval werd als toegift nog vertolkt: das Lied ohne worte van Mendelsohn in een bewer king van F. Kreitler en Romanza-An- daluza van de Spaanse componist Pablo de Sarasate. Tijdens de pauze werd aan de be zoekers thee geserveerd. GEMEENTEHUIS 15 JAAR Op 23 Januari a.s. zal het 15 jaar geleden zijn dat het nieuwe gemeente huis voor het eerst in gebruik geno men werd. Vergadering K.V.P. Op Donder dag 21 Januari zal door de K.V.P. afd. Axel een jaarvergadering worden ge houden. Voorlopige aanwijzing zal ge schieden van candidaten voor de ver kiezing van de leden van de Provin ciale Staten. Zuiddorpe PAN MET FRITUURVET IN BRAND Terwijl het gezin van de gemeen tesecretaris, de heer J. Moerdijk, aan tafel zat, geraakte in de bijkeuken een pan frituurvet in brand. Meters hoge vlammen lekten reeds de hou ten zoldering, toen de thuiskomende oudste zoon, geen minuut te vroeg, de brand ontdekte, waarop men kor daat met dekens en dweil aan het blussen toog, hetgeen niet eenvoudig bleek. Tenslotte sleepte men de tafel met alles wat er op stond naar bui ten en toen kon het vuur met water geheel overmeesterd worden. Men had vergeten het gaskraantje onder de fri tuurpan dicht te doen. R. NEELEMANS 40 JAAR BIJ DE P. T. T. Vrijdag viert de heer R. Neelemans zijn veertigjarig jubileum bij de P.T. T. Op 15 Januari 1914 trad hij in dienst en gedurende zijn gehele loop baan bleef hij werkzaam op het kan toor te Hulst, zodat hij in deze plaats, evenals in het ressort van Hulst, een goede bekende van welhaast iedereen, geworden is. De jubilaris, die de func tie van employé 1 vervult, staat be kend als een hard werker. Zijn jubileum zal Vrijdag op het postkantoor feestelijk worden gevierd en op die dag zal de heer Neelenians ongetwijfeld ook van talrijke „bui tenstaanders" blijken van belangstel ling ondervinden. Clinge „DE VLAAMSE GAAI" HEEFT NIEUW BESTUUR Het bestuur van de vogelvereniging De Vlaamse Gaai heeft een grondige verandering ondergaan. Het is n.l. en bloc afgetreden doordat er enige moei lijkheden waren ontstaan. Er werd een nieuw bestuur samengesteld, dat er als volgt uitziet: voorzitter A. v. d. Kelen, secretaris G. v. d. Voorde, pen ningmeester E. Vlaeminck; bestuursle- cen: J. v. Vlierbergen en A. de Wit. Verder bestaan er plannen om in Februari a.s. een tentoonstelling ie organiseren te De Klinge-Waes. waar bij de gelegenheid zal worden openge steld om andere verenigingen hieraan te laten deelnemen. Nieuw-Namen FEESTDAG „SCHELDE/ONEN Onze fanfare „De Scheldezonen" vierde feest op de traditionele Dins dag na Driekoningen. Des morgens werd door de Adviseur Pastoor Mag nus een plechtige H. Mis opgedragen voor levende en overleden leden. De fanfare marcheerde daarna door het dorp en blies pittige marsen De be langstelling van oud en Jong was groot, want met de fanfare feest ieder een binnenskamers stilletjes mee, In het Parochiehuis werden diner en souper door nijvere handen opgediend en alles was keurig verzorgd. Er heers te sfeer en stijl in ons naar de eis van de tijd ingericht parochiehuis en dit werd kennelijk door de feestvie rende leden op prijs gesteld. Aan het diner sprak de voorzitter Burgemeester Vercauteren de aanwezigen op zeer hartelijke wijze toe en spoorde ieder aan te ijveren voor de groei en bloei van onze fanfare. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heren F Kindt, F. van Ecken en R. Lander herkozen. Gr aauw JAARVERGADERING VOETBALVERENIGING Onze voetbalvereniging „Graauw" hield haar jaarvergadering. Door het ontslag van voorzitter E. F. Poppe leidde één der bestuursleden, de heer Alb. Thuy, deze bijeenkomst. De af tredende bestuursleden J. Wiliems, Th, Weemaes en Alb. Thuy werden bij acclamatie herkozen. Tot de ver trokken voorzitter werden zeer waar derende woorden gesproken. Besloten werd, met de benoeming van een op volger nog enige tijd te wachten, om dat men thans niet over de geschikte candidaat beschikt. De financiële positie der vereni ging is door de activiteit van het be stuur gelukkig goed te noemen. Het terrein en het materiaal is in prima staat; spelers heeft men voldoende voor 2 elftallen. De geest onder de spelers is best en mede de voornaam ste hoofdzaak van het kampioenschap, dat het eerste elftal in zijn afdeling wist te behalen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd Alb. Dalmijs, Aug. Schilleman en B. v. Heese. Teneinde het kampioenschap te vieren werd nog besloten op 16 dezer een teerdag te houden. Teerdag De vereniging „De Reis duif" hield jaar jaarlijkse teerdag. Eerst werd een algemene ledenverga dering gehouden, waarbij de toestand van de vereniging werd besproken. Daarna werden de leden-caféhouders bezocht. In het lokaal bij Ed. de Ca- luwé werd een warme maaltijd ge bruikt. De verdere avond bracht men in gezellig samenzijn door. Lamsuaarde TONEELUITVOERING VRIJHEID EENDRACHT De toneelgroep van Vrijheid Een dracht bracht het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris'' ditmaal gespeeld door voor het merendeel jonge krach ten. Er werd vlot gespeeld en het pu bliek was zeer tevreden over het ge- bodene. De regie van deze uitvoering was in handen van P. Andriessen die mooie resultaten mocht boeken. Hengstdijk In studie genomen Onze toneel club heeft onder leiding van de heer G. van Bunderen het toneelstuk „Haat" in 3 bedrijven door Bob Ber- tina in studie genomen. Zij hopen het op 20 en 21 Febr. voor het voetlicht te brengen. Stoppeldijk MISSIE UITGESTELD Door bijzondere omstandigheden is de Missie, die in onze parochie vanaf 6 Februari a.s. zou gehouden worden, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Koewacht AMUSEMENTSDAG BIJ ST. SEBASTIAAN Onze plaatselijke schuttermij. „St. Sebastiaan" hield haar jaarlijkse amu sementsdag. 's Middags werd er in het lokaal bij Pietje v. Hove gezamenlijk gedineerd, waarna nog het een en an der werd besproken. De maatschappij heeft dit jaar twee gouden jubilaris sen. Ter gelegenheid hiervan zal er deze zomer een groot feest met mu- sicale omlijsting cn internationale deelname worden gehouden. De avond werd verder doorgebracht met kaar ten, voordrachten, zang en declama tie door de leden zelf. Zelzate ERNSTIGE AANRIJDING Toen de heer W. Masson. aanne mer van glaswerken, uit onze gemeen te met zijn auto langs het kanaal Gent - Terneuzen in de richting Gent reed, werd hij ter hoogte van de Sinco - bedrijven aangereden door een auto, bestuurd door de heer R Seeuws uit Gent. De botsing was zeer hevig zodat het een geluk mag worden ge noemd, dat geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. De materiele schade was echter zeer aanzienlijk. Rreskens vestiging met 173, 87 m. en 86 vr. Het verminderde door overlijden met 23, 10 m. en 13 vr. en door vertrek met 194, 96 m. en 98 vr. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal inwoners dus 3502, 1802 m. en 1700 vr. In 1953 wer den 17 huwelijken gesloten. KATHOLIEKE KLEUTERSCHOOL Dank zij de giften die zijn ontvan gen kan men overgaan tot de bouw van een katholieke kleuterschool. Dit is weer een stap in de goede richting voor de katholieke samenleving in de betrekkelijk Jonge parochie Bres- kens. Overgeplaatst. De wachtmeester der Rijkspolitie van de groep Bres- kens. J. Ekkenbus is overgeplaatst naar Hontenisse en de wachtmeester W, de Jonge van Hontenisse naar hier Vismijn. Week van 4 Jan t.m. 10 Jat^ 54.: 46 kg bot 20—88, 150 kg schar 4979. 180 kg wijting 4566, 112 kg shardijn 37, 1250 kg export garnalen 1.872.51, 184934 kg haring 19—30, 18148 kg doorgedraaide haring 0.1084. Groede LOOP DER BEVOLKING Het zielental van de gemeente nam in het afgelopen jaar toe met 19. Op 31 December 1952 bedroeg het aan tal ingezetenen 3485, 1791 m. cn 1692 vr. Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 63, 30 m. en 33 vr. en door LOOP DER BEVOLKING Het zielental in de gemeente Groe- de nam in het afgelopen jaar af met 44. Op 31 Dec. '52 bedroeg het aantal ingezetenen 2198 (1113 m. en 1085 vr.) Dit aantal vermeerderde door geboor te met 36 (24 m. en 12 vr.) en door vestiging met 73 (34 m. en 39 vr.) Dit verminderde door overlijden met 21 (6 m. en 15 vr.) en door vertrek met 132 <62 m. en 70 vr.) Op 31.Dec. 1953 bedroeg het aantal ingezetenen dus 2154 (1103 m. en 1051 vr.) In '53 werden 16 Huwelijken gesloten. „SWIFT" VERGADERDE In de kleine zaal van het „Schut tershof" hield de korfbalvereniging „Swift" haar jaarvergadering. Enke le bestuursleden moesten wegens drukke omstandigheden hun functie neerleggen. Zij warden door nieuwe krachten vervangen. In het nieuwe bestuur hebben zitting de dames W. Montaan, V. Strubbe en A. Brugge- man en de heren H. G. Bruggeman cn Ch. de Rijk. Over de functieverde ling van deze bestuursleden zal bin nenkort in een aparte vergadering worden beslist. Aan dit bestuur wer den voorts nog adviserend toegevoegd mevr. K. v. Bergen en de heer A. Molenbroek. Mevr. C. Seerink en de heer H. C. Snip vormen samen de nieuwe kas commissie. De XII-tal commissie bleef gehandhaafd, zij bestaat uit mej. T. v. Dalen en de heren J. Wisse en H. G. Brugeman. Er werd een commissie in het leven geroepen om de viering van het 20- jarig bestaan voor te bereiden. Hier in hebben zitting Mevr. R. Looise, de heer J. de Koning en de heer G. de Ru. Tijdens de pauze reikte de voor zitter van de Zeeuwse korfbalbond, de heer D. Saaman. de kampioensme- daille uit. Hij sprak de hoop uit, dat anderen zich aan het spelpeil van Swift zouden optrekken, doch dat de strijd om Zeelands hoogste korfbal- titel door alle deelnemende ploegen op de voor korfbal eigen, sportieve wijze zou worden gevoerd. FILMAVOND OVER NOORD-AFRIKA In samenwerking met de ZVU gaf de Ned, Reisvereniging n de Concert en Gehoorzaal voor leden en belang stellenden een filmavond over Noord- Afrika. De heer H, Goosen, waarnemend voorzitter der afdeling Walcheren der NRV verwelkomde in zijn openings woord in het bijzonder de spreker en commentator van deze avond, de heer C. Maas uit Epe. Na een inleidend woord door de heer Maas werden een viertal films voor een groot deel in kleuren over be volking, gewoonten, flora eri architec tuur van Noord-Afrika vertoond. De films gaven de bezoekers een indruk van de fhystieke, uit zeer uiteenlopen de rassen samengestelde bevolking, de dorheid van de imposante Sahara naast de weelderige plantengroei in de oasen en de onder Arabische in vloed staande architectuur van de Berbers, Souburg Bazar Op 18, 19 en 20 Februari a.s. organiseert de gymnastiekvereni ging „Astrow" in gebouw „de Zwaan" een bazar. De opbrengst van deze ba zar zal worden aangewend voor de aanschaf van nieuwe instrumenten voor de signaalafdeling. Heinkenszand DE HEER A. PIETERS VOORZITTER KAB. De plaatselijke afdeling van de KAB neild in de zaal van de wed. Pieteis haar jaarvergadering. Uit het Jaar verslag van de penningmeester bleek, het saldo per 1 Jan. f. 261,14. Na nog enkele huishoudelijke zaken te hebben afgehandeld, kwam men tot het hoofd thema van de avond, bestaande uit een door Pater van Waesberge te hou den inleiding over het onderwerp: „Verhouding KAB tot Middelbaar On derwijs" In een uiterst boeiend be toog schetste hij de kansen die er be staan. ook voor jongens uit de arbei derskringen, die over de nodige aan leg beschikken. Dat ook uit de kringen der KAB talloze studenten voortkomen bewees hij aan de hand van uitgebreid cijfermateriaal. Voorzitter Nuijten maakte bekend, dat hij tot zijn leedwezen, wegens te drukke werkzaamheden, genoodzaakt was, zijn functie neer te leggen. Bij de daarop volgende stemming werd de heer J. Koens aangewezen als lid van het bestuur, terwij] uit en door net bestuur de heer A. Pieters Cz. tenslot te tot voorzitter werd gekozen. 's Gravenpolder BEVOLKING NAM TOE Het zielental van de gemeente 's Gravenpolder nam in het afgelopen jaar toe met 23. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 1353. Ditaanta! vermeerderde door geboorte met 39 en door vestiging met 59; het vermin derde door overlijden met 14 en door vertrek met 61 (23 m. en 38 vr.). Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 1376. Oudelande LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners daalde gedu rende 1953 van 779 tot 767. Het ge boortecijfer was 12 en het sterftecij fer 9. Tegen 15 vestigingen stonden 30 vertrekken. Yerseke VOORLOPIG GEEN TWEEDE WIJKZUSTER Even na de benoeming van Zuster Belgraver meldde deze dat ze haar be noeming niet aannam. Voor de ver eniging een tegenvaller, te meer daar de zuster na persoonlijk bezoek, ver klaarde haar sollicitatie te handhaven. Voorlopig zal Yerseke het wel met een wijkzuster moeten doen. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana Paljas. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 1930 uur: Mijnheer Lamberthier. STOPPELDIJK. Verenigingsgebouw: Lezing Pater H. Breakens over de Ijs velden van de Poolcirkel. de van voor I steld,| een samei vattel waarl ter nl derge| der was eigen zi.ids dat zo uil forma probll den Del vorml ranti/ verwl t wijf 4 rappo ondeil uitgelj voor in de zijn oog oj trekkil onget( zijn. stellir kan bepald len. T| sche rappoJ bij ga gens toetsei aan d' in de van kortoi zelve zal w vinde king satie ment 38. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Because your mine. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Niagara.

de Stem | 1954 | | pagina 2