Pagblaft Pc Stem Van de De werkgelegenheid wordt minder DE VREEMDELING Nog onbekende uitkomst Baby slikte vergif Mrs. J. Vonk (Canada) beantwoordt vragen BELASTINGEN ZIJN LAAG e*? hjorufdeftutL SARRASANI BRANDT IN ANTWERPEN Steeds drukker op Schiphol De „witte pokken*' nog uitgebreid (^RAÜIO J TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Affaire De Boer WE hebben een brochure ontvan gen, geschreven door P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden en van hunne Nabestaanden. De heer de Boer vecht nu al sinds 1919 voor het goed recht van degenen, die tijdens de mobilisatie 19141918 in de dienst ziek zijn geworden. Of hij het altijd juist en tactisch heeft ge- i daan, kunnen we gevoegelijk in 1 het midden laten. De aandacht wordt nu gevraagd voor het feit, dat men de heer de Boer in Octo ber 1949 arresteerde en dat de of ficier van justitie op een perscon ferentie allerlei gegevens verstrek te omtrent fraude met verenigings- gelden, welke de heer de Boer zou hebben gepleegd. Na acht maan den „voorlopig" te hebben gezeten, werd de heer de Boer echter door de rechtbank vrijgesproken. Ook een hoger beroep haalde niets uit. Tijdens zijn gevangenzetting heeft men ook nog zijn vrouw even ge arresteerd, omdat ze een inbraak zou heben gefingeerd. Later bleek, dat de politieman, die haar oppak te, èelf de inbreker was geweest. 27 uur Moeder krijgt de kinderbijslag Almedine de pijnstiller ^L?derS°?ens AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Zaken zijn zaken BIJNA EEN HALF MILLIOEN Koning Boudewijn naar de Congo 'jee 29 uo.ido r)E Nederlander zit op het ogen- blik voor een rekenmachine, waarop zijn koopkracht in het nieuwe jaar wordt uitgerekend. Er zijn al vele toetsen aangeslagen, maar toch worden er nog telkens weer nieuwe beroerd, zodat hij de handle niet kan overhalen, om uit eindelijk vast te stellen, of en hoe veel hij er (eventueel) beter van wordt. Laten we eerst eens een aantal verbeterde en verslechten de factoren naast elkaar zetten. VERBTERINGEN: loonsverhoging van 5 procent; flinke verlaging van j inkomsten- en loonbelasting, welke de schatkist 190 millioen kost, a i schaffing van schoolgelden voor L.O., verminderng voor andere takken van onderwys; verlaging van de prijzen voor huisbrand en suiker, misschien ook voor schoei- VERSLECHTIN GENHuurverho ging van 17 tot 29 pet.; verhoging der prijzen van koffie, thee, scho- colade-artikelen, gas en electrici- Wteit, kranten, wasserijen, consump- I ties in café's en restaurants, hotel- I overnachtingen; hogere tarieven voor autobusritten; scheren en haarknippen, ziekenfondsen \T/E noemen zo het een en ander I en zullen ook wel iets zijn ver geten. Doch in ieder geval kan men nu onmogelijk nog vast stellen, of de regering slaagt in haar opzet: De huurverhoging volledig com penseren en bovendien de con sumptiebeperking van 5 procent ongedaan maken. Er is hier en daar al gesproken van de spiraal, waarlangs het loon- en prijspeil zich zou bewegen. Men vreest, dat deze beide koopkracht- bepalende factoren elkaar achter na zullen gaan hollen. Nu geloven we, dat we met de thans bekende gegevens nog niet tot zulk een pes simistische conclusie behoeven te komen. Naast het loon zijn er ook andere factoren, welke invloed uit oefenen op de prijsvorming. De grondstoffenprijzen, de afzetmoge lijkheden in het buitenland, de hoogte der belastingen, welke spe ciaal op het bedrijfsleven drukken I (daarin is nu juist enige verlich- en het wordt ook ten dele door de economische evolutie m het buiten land bepaald, waarbij vooral de verdere ontwikkeling in Ameri ka een groot woord meespreekt. Verder ligt het zwaartepunt van de berichtgeving nu juist in de ver slechtende factoren, waardoor alles wat er verbeterd is op de achter grond komt te staan. Terwijl dat alles bij elkaar toch ook waarlijk niet kinderachtig is. [WTAAR de wolk van berichten om trent bewegingen in de prij- zensector verduistert wel het klare uitzicht op de werkelijke koop kracht van de nieuwe lonen. Eerst zal de rust in de prijzensector die nen weer te keren en stabilisatie bereikt moeten zijn, aleer we vaste conclusies kunnen trekken. En we kunnen er zeker van zijn, dat zowel de regering als de sociale organisaties op de uitkijk zitten, om te gelegener tijd de balans op te maken en de consequenties daarvan te overwegen. Door internationale hulp gered |_JET EEN-JARIG zoontje van een familie in Dordrecht is dezer da gen ternauwernood aan de dood ont snapt. In een onbewaakt ogenblik slikte het kind de inhoud van een insectenverdelgingsapparaat in. Enige tijd later deden zich vergif tigingsverschijnselen voor, die de moeder deden besluiten naar de poli kliniek van het Gemeentelijk Gast- of Ziekenhuis te gaan. Daar werd het kind onder behandeling gesteld van een dokter, die uiteraard de samen stelling van het verdelgingsmiddel niet kende en het kind daarom zo goed en zo kwaad als het kon behan delde. Inmiddels had de vader zich met de Belgische fabrikant van het insectenverdelgingsmiddel in verbin ding gesteld, die op zijn beurt weer een Zwitserse hoogleraar consulteer de. Deze richtte zich tot een Duitse collega die enkele injecties voor schreef, waardoor het kind vanmor- /"elukkig zijn niet alle emigranten zo naar als ik in mijn eerste antwoorden moest beschrijven. Ik neem tot voorbeeld de familie van Hoek uit Gilze die a.s. Mei twee jaar in Alix woont, waar mr. van Hoek botermaker is aan de Creamery aldaar. Over deze mensen heb ik nog nooit een klacht gehoord en ook zij zélf zijn tevreden, al hebben ze de eerste tijd het ook niet zo breed gehad met hun zes kleine kinderen. Maar nu na nog geen twee jaar heeft hij al een eigen bedrijfje met een koe, een kalf, kippen, enz. Hij heeft zijn eigen auto en hebben het hier best naar hun zin. Voor zulke emigranten heb ik respect en niet voor de lui, die altijd klagen en ontevreden zijn en trachten de Canadezen te overbluffen. Daar bereiken ze toch niets mee. ting gebracht), dat alles speelt mee'gen buiten gevaar kwam. De heer de Boer betoogt nu in zijn brochure, dat de aanleiding tot de hele affaire een geheim schrij ven aan het ministerie van oorlog zou zijn geweest, dat de werking van de Boers bond had willen fnui ken. De juistheid van dit alles staat niet te onzer beoordeling. Wel ech ter menen we, dat er zo veel twij felachtige kanten aan deze hele af faire zijrf, dat een grondig onder zoek van bevoegde zijde geboden is De eerste maal vergaderden de heren zeven uur. De tweede maal vergaderden de heren negen uur. De derde maal vergaderden de heren elf uur. De heren, daar bedoelen we dan mee de vier stadscommandanten van Berlijn. Hadden ze zo'n geweldig inge wikkeld vraagstuk op te lossen? O nee, het gaat alleen maar om het gebouw, waar de vier ministers van buitenlandse zaken en hun sta ven straks rustig zullen kunnen vergaderen. De heer Molotov koes tert namelijk een tikje twijfel om trent zijn populariteit in West- Berlijn. Hij wil bewaking, heel sterke bewaking en uitsluitend van betrouwbare communisten. Als er een lokaal in West-Berlijn zou worden aangewezen, dan moeten Russische geheime politie en Oost- Duitse Volkspolitie als het ware de vrije hand krijgen in het Westelijk deel der stad. Daar voelen de Wes telijke stadscommandanten niets voor. Ze vinden het trouwens een blijk van wantrouwen, dat die be waking niet aan hen zou kunnen worden toevertrouwd. Waarom ze er dan ook niets voor voelen, alle bijeenkomsten maar in het Oosten te laten houden. Wie beschermt de Westelijken dan trouwens tegen be ledigende manifestaties? Zo is er dan al zeven-en-twintig uur ver gaderd over dit onderdeel van de voorbereiding der conferentie. En nog geen overeenstemming! Als dat een voorteken is Vraag: Hoe denkt ge over werkge legenheid, belastingen, sociale voor zieningen, arbeidsverhouding, dorps leven? Werkgelegenheid: Zo u al weet, wo nen wij op een klein dorpje. Het is dus niet eenvoudig u te vertellen, hoe het in de stad is. Ik kan u alleen maar vertellen, wat ik in de krant lees en hoor vertellen. In het voor jaar is het niet moeilijk om aan werk te komen. In de winter en het najaar is het haast onmogelijk. Ik zal u ver tellen, wat ik deze week hoorde De eigenaar, van wie wij onze farm ge kocht hebben, verhuisde naar Calga ry, een grote stad hier 160 km van daan. Hij ging zich daar vestigen als timmerman. Hij zei ons: ,.0 daar is werk genoeg en je kunt er hopen geld mee verdienen. Enkele weken sprak ik zijn vrouw en vroeg haar, hoe ze het stelde. Ze zei: heel goed, maar m'n man heeft nog geen werk kunnen vin den en nu is hij zo lang maar reizi ger in stofzuigers geworden! Ik las 'n tijd terug in de courant, dat er emi granten uit Duitsland waren, die drie maanden geleden gearriveerd waren en nog geen job hadden gevonden. Waar die mensen van leven en wonen weet ik niet. Wij zelf vinden ook, dat het niet zo gemakkelijk meer is dan drie jaar ge leden. Toen gaven de Canadezen niets om hun baantje en namen om een kleinigheid hun ontslag. Nu is dat lang zo erg niet meer; ze houden hun baantje vast. Belastingen: Dat is iets wat velen uwer vragen. Ik wil proberen er zo veel mogelijk over te vertellen. On- gehuwden, indien ze 100 dollar in de 14 dagen verdienen, betalen 10 dollar per veertien dagen. Gehuwden als ze 100 dollar in de veertien dagen ver dienen, betalen 2.60 dollar, met één kind 1.55 dollar, met twee kinderen 0.05 en met meer kinderen niets; dit alles is per 14 dagen. Dit is de in komstenbelasting. Wanneer je eigen dommen hebt, moet je daar ook be lasting van betalen. Ik weet niet, hoe hoog die is. Wel weet ik, dat wij van (Advertentie) onze farm 200 dollar per jaar moeten betalen. Indien je eigendomsbelasting betaalt behoef je wanneer je in het ziekenhuis ligt, maar 1 dollar per dag te betalen. De eerste tijd ,dat we hier waren, was er belasting op de radio. Maar dat is nu niet meer. Sociale voorzieningen: Die zijn in Nederland veel beter. Je moet jezelf verzekeren tegen ziekenhuis en dok terskosten. Dat is zeer voornaam, want die kosten zijn hier verschrik kelijk hoog. Het is al meermalen voorgekomen, dat mensen, die er goed bij zaten, door ziekten straatarm zijn geworden. De kinderbijslag is als volgt: voor kinderen onder de zes jaar 5 dollar, van zes tot negen jaar 6 dollar, van 10 tot 13 jaar 7 dollar, van dertien tot zestien jaar 8 dollar per maand. De cheque is op naam van de moe der en komt elke maand op de 20ste Alleen in de maand December komt het op de 10de; dit in verband met 't kopen der Kerstgeschenken. U krijgt deze kinderbijslag als u een jaar in Canada bent. U haalt dan een formu lier; hier moesten we dat halen op 't postkantoor. U moet niet vergeten, wanneer u emigreert, de geboortebe wijzen van de kinderen mee te bren gen. Het trouwboekje is niet voldoen de. Arbeidsverhoudingen: In de meeste bedrijven werken ze nog 48 uur, maar ze zijn druk bezig de 40-urige week in te voeren. De spoorwegen werken 40 uur. Wij hier werken van 8 uur in de morgen tot 12 uur, dan van 1 tot 6 uur. Woensdagmiddag zijn we vrij Nadat je een jaar gewerkt hebt, heb je recht op twee weken vacantie. De lonen zijn goed. Dorpsleven: In de dorpjes is hier niet veel te beleven. Er is niet veel vertier voor de emigranten. De Ca nadezen hebben hun eigen clubjes en geven feestjes onder elkaar. Ze nodi gen er ons ook wel bij uit, maar wij voelen er ons niet zo bij thuis. Het is anders dan wij het gewend zijn. In de meeste dorpjes is een grote zaal, waar toneeluitvoeringen gegeven worden. Deze zijn steeds met bal na. Ook is er een bioscoop. In de winter spelen ze ijshockey. Ze schaatsen veel op de ijs baan en spelen een spel op het ijs, dat curling heet. Het is best gezellig en mijn man heeft er zich vorige winter goed mee geamuseerd. Verder is er de Poolhall. Die is meestal bij de kapper. Er staan daar verschillende biljarts. Zo zien ze er tenminste uit. Hoe het gespeeld wordt, weet ik niet. Maar het is er steeds erg druk, dus zal het wel gezellig zijn. Dan is er de beerparler. In de dorpen een zeer on gezellig ding. In de steden zijn ze be ter. Je kunt er niets dan bier bestel len en ze bestellen altijd twee glazen tegelijk. Waar dat goed voor is, weet ik niet. Voor de ramen en deuren hangen gor dijnen die dicht zijn, of anders zijn de ramen zo hoog dat je er niet binnen kunt kijken. Ze mogen van buiten af niet zien, dat er binnen gedronken wordt. Dat is een Gouvernementsbe paling. Personen onder de 21 worden niet toegelaten. Er wordt nogal veel gedaan voor de jeugd: sportdagen, uitvoeringen, pic- nicks, feestjes, enz. Almedine, de snelle en veilige pijnstiller is thans verkrijgbaar in een nog betere samenstelling. ALMEDINE TEGEN PIJNEN, VERKOUDHEID, GRIEP MET de circusbrand bij v. Be ver nog vers in het geheu gen worden we door een blik op het Januari-blaadje van de ka lender weer meegevoerd naar die andere circusbrand, nu 12 jaar geleden, waarbij het trotse circus Sarrasani zo ontzaglijk zwaar getroffen werd. OOR de enorme circusbedrijven als Sarrasani, Gleich, Krone en Kludsky werd het in de crisis ver armde Europa eigenlijk te klein. De mmrrentle nam steeds scherpere het is begrijpelijk, dat circiK ?e brandstichting in Do«im* saiu als een vernietigings- Glf i J - beschouwde Ir brengen Zaak hee£t kunnen Veten onder u zullen zich de grote koppen en de uitvoerige berichten uit de kranten van die dagen nog her inneren. Het is begin 1942 en Sarrasani speelt in Antwerpen. Midden in de nacht van 12 op 13 Januari, als het hele circusdorp in diepe rust is, breekt het vuur uit in de garderobetent. In enkele minuten tijds zijn de honder den uniformen, requisieten, koffers en artisféneigendommen een prooi der vlammen geworden. De olifanten hebben de brand ge roken en rukken nu, onder het hart verscheurend gebrul van dieren die in doodsnood verkeren, dol van angst aan hun kettingen. Voor dat de ge alarmeerde circusbrandweer iets heeft kunnen doen (de tankwagen is leeg vanwege de vorst-) is het vuur al naar de olifantenstal overgeslagen. 23 vastgeketende dieren wachten hier de dood. De twee grootste der kudde, Jenny en Rosa, die het dichtst bij de uitgang staan, ontwikkelen echter zulke oerkrachten, dat zij zich van het plankier met ketting-en-al losrukken en het terrein op rennen. Het dubbele dak heeft inmiddels vlam gevat en valt op de arme die ren neer, zodat in een ommezien het stro onder de dikhuiden in lichte laaie staat. In deze infernale doodsstrijd worden de dieren tot het uiterste gedreven, Waar mogelijk trachten de oppassers met gevaar voor eigen leven de kolos sen te redden, andere scheuren zich van de kettingen los.... TRANEN IN DE OGEN door L. A. CUNNINGHAM 35) John Gower trok lichtelijk de wenk brauwen op. Hij bedankte Elodie voor bet bord groentensoep, brak zijn brood- Je door en nam een lepel soep, alvo rens te antwoorden. „Dat is wel eigen aardig heel eigenaardig". •Hoezo?" Ben was niet gauw uit bet veld geslagen. „Wat is er dan gek aan?" •■Ik weet het zelf niet eens", glim- 'achte John Gower, „dus is het wel SaPPig, vindt u ook niet? dat een onbekende als u het zo vlug merkt". •■Weet u het zelf niet!" Ben legde een vork vol vlees, ardappel en biet nee''. „Hoe bedoelt u?" .Ik meende, dat ik me duidelijk ge- had uitgedrukt. Misschien vergis L m,a daarin. Nu. laten we aannemen, 'b een Amerikaan ben, wat dan?" "MM", Ben herhaalde het fransen |V/Iet tranen in de ogen ziet de circus koning Hans Stosch vijf van zijn lievelingsdieren in de vlammen om komen. Staande te midden van het personeel en de artisten die verbeten tegen het vuur vechten, geeft hij zijn orders. Alle stallen zijn nu in op schudding slechts de zeeleeuwen en het nijlpaard Oedipus liggen onbewo. gen in hun watertanks. De verenigde brandweren weten uitbreiding te voorkomen en worden het vuur mees ter. Als zwarte balonnen steken de verkoolde lichamen der dikhuiden bo ven de smeulende resten uit. Bü de gespaard gebleven olifanten hangt de huid er in lappen bij. Sinds deze noodlottige nacht groeide er bij het wijfje Mary een lange beharing op de aangetaste huid, hetgeen haar een mammoeth-achtig voorkomen .gaf. Zij behoefde niet meer op te treden en werd door de oppassers extra ver troeteld. (Advertentie) De kèelontsmettendè talilotten w loslippigheden van LEONARD J AATST WERD ER beleefd geklopt aan liet loket van het kantoor ener handelsdrukkerij. Toen de bediende het luik had openge schoven, ontwaarde hij een man met het uiterlijk van een cliëntwie dus de vraag gesteld werd wat hij gehad had willen hebben. „Kunt U iets voor me drukken?" vroeg de klant. „We hebben het wel druk, maar onze drukkers zijn drukte gewend en kunnen er best nog wat bij drukken", luidde het wellevende antwoord. „Ik wilde een stapel zilverbonnen van een gulden hebben", ver klaarde de man, waarop de bediende zei dat zulks niet ging. „Die guldens worden toch gedrukt!?" stelde de klant. „Jawel zei het hoofd achter loket. „Jullie drukken toch ook?" zei de man weer. Ja wel antwoordde het hoofd. Nou dan!" besloot de man ongedul dig. „Dan zal ik het eens gaan vragen aan de baas" gaf het hoofd weer terug Toen het hoofd terug kwam zei het dat het ging. „Wat kost net? vroeg de cliënt. „Eén gulden en vijf cent per stuk boodschapte het hoofd namens zijn baas De man dacht even na. „Nee, ik wil tot tachtig cent gaan". Het hoofd schudde. „Dan ga ik wel naar jullie concurrent", zei de klant kwaad, „afleggers!" \7OOR het eerst in de geschiedenis V van Schiphol heeft het passagiers- aantal het half millioen overschreden, zo wordt vermeld in het jaaroverzicht over 1953 van de luchthaven Schip hol. In 1938 werden 112.546 personen vervoerd, in 1953 565.000. Ten aanzien van 1952 is dit een stijging van 16 procent. Ook hef goederenvervoer is in 1953 over de gehele linie gestegen. De stijging van het postvervoer be draagt bijna 4 procent, dat van de goederen 9 procent en dat van de ba gage bijna 13 procent. Ten opzichte van het laatste normale vooroorlogse jaar 1938 is het passagiersvervoer vervijfvoudigd, het postvervoer ver viervoudigd, het goederen- zowel als het bagagevervoer verzevenvoudigd. Het gemiddeld aantal passagiersbewe gingen bedroeg in het afgelopen jaar 1550 per dag. Observatiegevallen naar Scheveningen TTET aantal gevallen van zgn. wit- te pokken in Den Haag is nog uit gebreid. Op het ogenblik worden veertien patiënten verpleegd in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Boven dien zijn daar thans nog zes perso nen in observatie opgenomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de inspectie voor de volksgezondheid be sloten het sanatorium aan de Stc- vinstraat te Scheveningen te ontrui men om er de observatiegevallen op te nemen. De patiënten zullen echter in het ziekenhuis aan de Zuidwal ver pleegd blijven. Voor een paar Pfennig ETEN inwoner van Berlijn heeft in een voetbalpool een bedrag van 529.308,50 Mark (ongeveer 490.000 gld) gewonnen voor zyn inzet van een paar Pfennig. De gelukkige winnaar belde de ad ministratie op van het totobedrijf, maar hij weigerde zijn naam bekend te maken. Van Woensdag af kan hij het bedrag laten incasseren, zelfs zon der dat hij zich persoonlijk meldt. Vermoedelijk in Augustus Brussel wordt bevestigd dat Ko- ning Boudewijn deze zomer een officieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel omtrent de datum nog niets vaststaat wordt aangenomen dat de Koning deze reis in Augustus zal ondernemen. Scheidsrech ter f"IJDENS een voetbalwedstrijd tussen twee elftallen in het Rijnlandse viel het iedereen op, dat de scheidsrechter zulke rare beslissingen nam. Wanneer de jongens in alle gemoedsrust aan het spelen waren, kwam hij als een razende naderbij hollen om vier penalties achter elkaar toe te kennen. Toen iemand met opzet wel van de kaart werd geschopt, waardeerde hij dit met drie extra goals. Later bleek, dat de scheidsrech ter een borreltje op had. Of vijf tien borreltjes, om het secuurder te zeggen. Volhouder tertje van zes spreekt wel Duits en Engels, maar weer geen Russisch. Eerst probeerde de examinator het zó: hij praatte tegen het meisje, die de boodschap doorgaf aan haar moeder, waarop de moeder haar man toesprak. De antwoorden kwa men langs dezelfde weg terug, maar waren wel wat verward. Toen haal de de man er een Duitse mecanicien bij, die Duits èn Engels sprak. De ze gaf de vragen door aan de echt genote en vrouwlief vertelde haar man wat er van hem verlangd werd. Szaizko zakte. Gewild VOOR de tweede maal in één jaar hebben inbrekers dui zend lipsticks gestolen uit 'n parfumerie-zaak in Amers- ham. De politie vraagt zich af, wat de daders voor kerels zijn. QNZE REDACTIE heeft een brief- je ontvangen van een 11-jarige lezer, die nu al sinds jaar en dag tekeningen instuurt, maar er nog TJnnrlio nooit een geplaatst zag. Hij ver- nuig meldt daarin, dat hij ook niet voor pjNZE OOM KEES slaapt in een de show zit te tekenen Opgewarmd W hemelbed. Verontrust door de door de hele buurt maakt hij wel toenemende diefstallenreeks keek dagen van tien Jerommekes, maar 00m Kees sedert eni tjjd elke plaatsen, ho maar. Kijk eens, beste H., er zijn gren zen jongen. Maar aan één Jerom hebben wij al de handen vol. Dit zijn problemen, makker. Hulp JYJICHAEL SZAIZKO, een uit zijn vaderland verdreven Rus, wilde in Amerika zijn rijbewijs halen. Dat was echter niet zo gemakkelijk, want Szaizko spreekt geen Engels ....Zijn vrouw, een Duitse spreekt wel Duits en Russisch, en hun doch- avond onder het bed, omdat hij ook niet gek is. Gisterennacht evenwel kreeg hij, ondanks deze controle werkzaamheden, toch een geweld dadige klap op de hersens. Een in breker had bovenop de hemel ge legen. Melodie "TOON heeft op een bruiloft onge dachte successen geoogst met een melodie, die hij zelf van een tekst had voorzien: Tatatara-ra- Mastbos. Dit is waanzin. „Je kunt nu niet binnenkomen, Karei ik ben me juist aan het kleden!" en hoofdschudden. De cursus liet hem lelijk in de steek. „U neemt me niet kwalijk meneer Gower, is het niet—?" „Gower". maar ik weet zeker, dat ik u eerder heb gezien", „Werkelijk? Weet u dat ik het pret tig zou vinden als het zo was? Waar hebt u me gezien?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen. Uw gezicht komt me bekend voor zo bekend, dat ik op de eerste blik voelde, u te kennen". „Nu John Gower wijdde zich aan zijn maaltijd. „Misschien valt u aanstonds wel in, waar u me gezien hebt. Ik zou u wei op weg helpen heel graag zelfs maar om u de waarheid te bekennen, verkeer ik in hetzelfde parket als u. Ik bedoel, dat ik niet weet waar het was, dat u me meent gezien te hebben." „Neen. Nou Ben wierp een laat ste blik op dat donkere, levendige ge zicht, en gaf het voorlopig op „Mis schien heb ik me vergist. Misschien lijkt u veel op iemand iemand, die ik goed ken". „Dat zal het zijn", stemde John Go wer opgelucht toe, hoewel hij een ogen blik lang gehoopt had, dat hij hier, zo geheel onverwacht, van deze paffige man iets zou vernemen, dat voor zijn hele volgende leven van het grootste gewicht was. Tegen dat de koffie was rondge diend, kwamen de stamgasten opzet ten. Ze traden binnen, de neuzen rood van de kou, de baarden wit besneeuwd en drongen rond het vuur, om de kou uit hun oude botten te verdrijven. Jean Belliveau en Floribert Gaudet, p'ote grauwgebaarde kerels, net Lrl- königs uit een bevroren woud, kwa men het eerst; hen volgde Martin Iheriault; daarna verscheen Hormi- das Breau, de schoenmaker, de ge broeders Malenfant en nog een half dozijn meer, waaronder Leandre <Fre- chette, de plaatselijke journalist en dichter. Leandre, met zijn wilde touwkleu- rige manen en zijn uitstekende Adams appel, vereerde niet vaak Het Witte Hert met zijn tegen woordigheid; was er feitelijk nooit geweest voordat John Gower er kwam. Nu kwam hij elke week een avond, zocht een plaatsje bij het vuur en gaf klassieke kennis en ontoepasselijke versregels ten beste en genoot op zijn beurt van de starende bewondering der boeren. Met John Gower. een man die hij zijner waardig keurde, praatte de ma gere poet graag. Leandre Frechette had een rijke verbeelding en een gevoel voor het ongewone en geheimzinnige. Maar ondanks zijn goedkope aardig heden, was hij met de vreemdeling niet veel opgeschoten. John Gower vona hem een zonderling en was beurtelings vermaakt en verveeld door zijn stad huistaal en zijn citatendoorspekte verhalen. Vanavond had John Gower echter behoefte aan gezelschap. Hij glim lachte vriendelijk toen hij uit de eet zaal kwam en bleef staan aan Leandre's tafeltje om zijn pijp op te steken. „Een goede avond om thuis te zit ten, meneer Frechette", merkte hij op, Leandre over de vlammende lu cifer aanziende,en hij vroeg zich af, of dit plaatselijke genie ooit een schone hoge boord omdeed of de vettige, ge spikkelde strikdas aflegde, die zijn nek op die van een kalkoensen haan deed lijken, „Een avond", baste Leandre, thetv- traal zijn kin in de lucht stekend, ,.om de Lares en Penates te vereren. Een avond, meneer Gower. waarop de vriendelijke warmte des vuurs tot in de diepste spelonken van ons hart zijn warme, gezellige gloed verspreidt". Precies", stemde de vreemdeling toe. „Wat denkt u van een spelletje dam?" „Volgaarne", verzekerde Leandre, DONDERDAG 14 JANUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. AVRO' 7 00 Nws.; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9,00 Morgenwijding; 9.15 Kerkorgel; 9.25 Waterst.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Lichte muz.; 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano- 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinb.- meded 12.33 Lichte muz.; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nws.; 13.15 Mcded. en gram.; 13.35 Musette-ork.; 14.00 .Rijk en geen geld", hoorsp.; 14.30 Piano, 'viool en hoorn; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.; 16.00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 V. cl. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Mr. Dr. A. C. B. Helder: „Nederland en de wereld: Nederlandse Oost Aziatische scheepvaartbelangen"; 18.00 Nws.; 18.15 Sportproblemcn; 18.25 Gram.; 18.40 Rep. of gram.; 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prai rie-duivels", hoorsp.; 19.00 V. d. kind.: 19.05 Gesproken brief uit Londen: 19.10 Lichte muz.; 19.45 „Humor in de Vlaam se literatuur van heden", caus.; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 21.40 „Hoe mooi was het leven", hoorsp.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gl'am.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.40 Gitaarsp. NCRV: 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Amus. ork. en Theater-koor; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert (12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.3312.40 V. d. boeren); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Viool en piano; 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Vocaal ens.; 15.40 Fluit en clavichord; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zang en voordr.; 16.50 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Vocaal dubbel kwartet; 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Le ger des Heilskwartier; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 V. d. jeugd; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Ik denk er zo over.... en U?; 21.55 Gram.; 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.30 en 16.15 Idem; 16.40 Indiaan se dansgroep; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kind. 18.15 en 18.30 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Klankb.; 21.00 Verz. progr.; 21.30 „Wat is dat?" 22.00 Nws.; 22.15 Kamer- muz.; 22.5523.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.30 Koor en sol. 15.00 Kamerork. en soliste; 15.45 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15, 18.30 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nws. „zal ik mijn vaardigheid met de uwe meten. Neem plaats". Op het tafeltje was een dambord ge schilderd, uit de lade haalde Leandre ee veel-gebruikte damschijven en het spel nam een aanvang. In de warme lucht hing de tabaks rook in blauwe wolken; de rosse gloed van het vuur vermengde zich met het licht der omkapte lampen; het hout knapte en een diep stemmengemompel besprak het vee, de schaarste aan voeder, de strengheid van de winter en de vooruitzichten van het voorjaar. De radio, die lang buiten werking was geweest, doch juist die morgen her steld was door een reizende mecanicien die er zijn middagmaal mee had ver diend, speele een mengelmoes van Frans- Canadese liedjes, door Mon treal uitgezonden en naar het oordeel van het chitische gehoor niet half zo goed als dikwijls in deze zelfde ge lachkamer gezongen waren. Buiten ging de wind liggen en sneeuw tikte zachter tegen de ruiten en hield eindelijk geheel op. Isaac ging naar de deur en keek naar buiten. „Het is hel der". kondigde hij aan. „En bar koud en de volle maan komt. op. Wat een avond vrienden wat een schitte rende avond I Volle maan. Nieuwsgierige, heimelijke blikken wei-den op de donkere Vreemdeling geworpen, die al zijn aandacht geves tigd had op het spel. Ze zagen hem een ogenblik het spel vergeten en naar de vensters staren, naar de blauwaehtig-zilveren glans die over zee en moeras werd uitgegoten. En ze dachten: „De maanheks roept vannacht. Weldra zal hij naar haar toegaan". Hij beëindigde het spel, korte met ten makend met Leandres slimme be denksels en stond op. „Het was heel aangenaam, meneer Frechette en ik dank u voor het spel En nu ga ik een eindje wandelen," Hij ging naar zijn kamer en kwam weldra, voor de koude gekleed, terug. Temidden van doodse stilte bereikte hij de deur. De ogen staarden in het vuur, de gedachten waren op één punt gericht de Vrcemdeilng en de Heks en de ronde, bleke maan. Hoe lang zou dit nog zo doorgaan. Hoe lang zou het duren, voor er nog groter on gelukken geschiedde, dan reeds gebeurd waren de moord op Leon de Vysart en het verdwijnen van Ulric. „Hij gaat naar haar toe", gromde Hormidas, de schoenmaker, toen de herbergdeur achter John Gowers brede rug was dichtgevallen. „Ik zeg jullie, dat het niet te pas komt. He is een schandaal." „Misschien is het liefde", bracht Isaac rustig in het midden. „Liefde tussen die Zwarte en haar!" hoonde Mormidas. „Rare liefde! Waarom ontmoeten ze elkaar op een avond als deze, als het niet is om nieuw kwaad te brouwen? Voor dat Huis is het ongeluk begonnen toen de Vreemdeling uit de mist opdook. Ze hebben met elkaar uitgemaakt het te vernietigen om het te bezitten. Ze wil hem hebben.Al wat ze hebben vil kan ze krijgen. Haar broers heeft ze uit de weg geruimd. Wie weet, is de grote Ulric al dood? Ze zal ons allen on geluk brengen". De anderen Knikten. „Wat heeft die Vreemdeling, die doet of hij drukker is, te maken met haar?" vroeg Hor midas. „Genoeg!" riep Isaac boos en zijn goede oog keek dreigend. „De Vreem deling lijkt kalm en fatsoenlijk genoeg. Wat is er voor kwaads in. Mormidas? Ze zijn jong en zullen ongetwijfeld verliefd zijn". (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5