STREVEN NAAR VEERBOTEN VOOR 100 AUTO'S WALCHERENS maquette in opbouw ZIJ] Z Z-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland jvionI^£. DE MIDDENWEG IN DE BRAAKMAN KOMT ER WEL KOFl Vraag Vooral LUIDKLOK voor YERSEKE EEN1 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Vroeg voorjaar in Statenzaal niaarlate vergadering Lans gebroken voor busdienst Sluiskil-Breda Hinderhoe.it. Koster VERDURMEN OVERLEDEN Helicopters op de Schelde FAILLISSEMENTEN MEN EET WEER OESTERS Vrouw te Axel door auto aangereden Amsterdamse raad naar Schouwen-Duiveland Baggerwerk in kanal door Walcheren Journalisten bewonderden de meesterlijke en prachtige imitaties Fameuse werkstukken AXEL w. bartz verliet st. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Noodweg tertiair HET DORPSHUIS TE KRUININGEN Cabaretavonden voor de middenstand Verkeerstechnische Leergangen AGENDA HEDEN MORGEN Een l\ jyiet zijn Bewm p_|ET GEBEURDE bij de aanvang der middagzitting van de Prov. Staten, dat de heer Cambier zijn pas geopend lucifersdoosje uit de hand liet vallen en alle „solferstokjes" over het parket rolden. Twee. drie collega's knielden naast de veroorzaker van het ongeval om de strijkstokjes te bergen. „Met lucifers spelende Statenleden veroorzaakten brand", spotte er een. „Neen", meende 'n ander, „dit is al het begin van de Sprokkelmaand drie weken te vroeg!" Behalve het voorjaar hing ook de lente in de lucht, want zodra de leden kans kregen bij de algemene beschouwingen, of een milde Mei-regen van vragen en wensen lieten ze neerdalen over de hoofden van Ged. Staten, die op haar „bordesje" de bui rustig zaten af te wachten. Het is weer raak geweest. Er was zoveel spraakwater te spuien, dat pas tegen middernacht de begrotingen er doorgehamerd waren. (Advertentie) Bedenlc, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met I 's werelds beste hoestsiroop Diende 60 jaar de parochie van Boschkapelle /""YP 79-jarige leeftijd overleed in het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil de oud-koster van Bossehenhoofd de heer J. verdurmen. Met hem is heengegaan een koster van de oude stempel die zijn gehele leven heeft doorgebracht in dienst van de Kerk. Op lS-jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan en onafgebroken heeft hij gedurende 60 jaar als koster lief en leed in de parochie gedeeld. Met zijn 60-jarig jubileum dat op 1 Januari 1951 werd gevierd, kwam tevens het afscheid van zijn dierbare kerk. Een slepende ziekte had zijn gestel der mate ondermijnd, dat hij met wee moed in het hart zijn ambt aan een jongere collega moest overdragen. Zo lang zijn gezondheidstoestand het toe liet bleef koster Verdurmen in de scha duw van de toren. Het luiden van het Angelus en dagelijks zingen van de Mis bleef hem toevertrouwd. De laat ste maanden van zijn leven sleet de heer Verdunnen in het Liefdehuis te Zuiddorpe. Voor ieder die hem van nabij kende, was het duidelijk, dat de koster zo ver van zijn geboortgrond en van zijn kerk, niet lang meer leven zou. De Grote Meester in wiens dienst koster Verdurmen steeds met veel liefde heeft gewerkt, heeft hem verder heim wee willen besparen. Hij zal zeker loon naar werken gekregen hebben. Ten gerieve van de Belgische loodsen DINNENKOKT zullen waarschijnlijk helicopters ter beschikking worden gesteld van de loodsen op de Schelde. Hierop wordt door de Belgische reders aangedrongen omdat zij hierin het aangewezen middel zien om het tijdverlies tegen te gaan dat voortkomt uit de verplaatsingen van de Belgische loodsen tussen Antwerpen en Vlissin- gen en omgekeerd. De Belgische reders dringen eveneens aan op het opnieuw toepassen van het stelsel van vaste loodsen. De schepen van de regelmati ge lijnen zouden dus bij 't op- en af varen van de Schelde telkens aan de zelfde loods moeten worden toever trouwd. Deze zou aldus volkomen ver trouwd kunnen geraken met de vele eigenaardigheden die ieder schip ver toont. TJITGESPROKEN zijn de faillisse- menten van H. J. Jacobs, Graaf- seweg 239C, Den Bosch. R. C. Mr. C. v. d. Dungen. Cur. Mr. K. Witlox, Kerkstraat, Den Bosch. J. de Wilde, aannemer. W 40, Zuid- zande. R. C. Mr. B. S. Sieperda, Cur, Mr. H. A. R. de Mul. Nieuwstraat 19, Oostburg. P. Hoedelmans, drankslijter, Beurs plein 5, Bergen op Zoom. verblijven de Koophandelplein 11, Gent (B.). R. C. Mr. J. P. p. Willekens, Cur. Mr. J. C. van Hasselt, Antwerpse straat 30, Bergen op Zoom. Vernietigend is het faillissement van C. V. J. van Driesum, groothan del in brandstoffen, en de beherend vennoot r. W. F. van Driesum, Roo sendaal. Na gedaan verzet. Opgeheven zijn de faillissementen van Bouwonderneming IJzendijke, IJzendijke en de vennoter J. M Th van Poucke en C. M. D. van de Hooft, beiden te IJzendijke. Door ho mologatie van het accoord groot 50%. H. J Schlüter, h./o. hotel des Pay- Bas, Terneuzen. Door het verbindend worden der uitdelinglijst met een uitkering van 20% aan conc. cred. J. K. Krijger Czn.. Poortvliet. Door het verbindend worden der enige uit delingslij st. SALARISVERHOGING VOOR G. S. J^Je heer v. Oorschot (Arb.) spuide eerst een woordenstroom, waar op ongeveer alles dobberde wat de provincie raakt of raken kan, van het Delta-plan af tot de om subsidie bla zende fanfarekorpsen. Zélfs hield hij een gloeiend betoog over het morele en formele eigendomsrecht van de stad Vlissingen op de naar elders ge- eclipseerde Mij. Zeeland om toen vreemd genoeg uit te pakken tegen de bezitters van de gronden in het Noord Sloe, wier eigendom spoedig aan hen ontnomen moest worden, vol gens hem en aan wie zeker geen toe stemming moest worden gegeven om die gronden in te polderèn, hoewel de Staat in een officieel contract daar toestemming voor gaf. Wonderlijke inconsequentie! De heer Vercauteren, die voor de K.V.P. het woord voerde, legde dan ook prompt de heer v. Oorschot daarvoor over de knie; maar of het lesje helpen zal?.... Dezelfde spreker nam 'n loopje met de R.T.M. en raadde dit lichaam aan de Schouwse tram mee te laten rij den in de folkloristische optocht, wel ke deze zomer te Middelburg uit trekt, inplaats van er de Schouwena- ren mee te plagen. Nog informeerde spr. naar het tijd stip waarop KruiningenPerkpolder weer in gebruik komt. Hij brak 'n lans voor de busdienst SluiskilBreda en voor de aanslui tingswegen op de Middenweg. Hij pleitte voor een haven-aanleg te Breskens in de geest der bewoners en waarschuwde tegen te straffe samen voeging van polders. Nog informeerde hij naar 't bouwvolume en naar de verhouding tussen Eti en de K. v. K. te Terneuzen en wees op het feit, dat de Prov. Waterstaat te Terneuzen dakloos dreigt te worden. Na de heer Vercauteren volgden de andere frac tie-aanvoerders en G. S. begon het langzamerhand te duizelen. Mr. v. d. Weel (Ged. Staten) voerde namens dat college het eerst het woord. Hij zei. dat de kwestie van de Noord-Sloe inpoldering regeringszaak is en beklemtoonde, dat G. S. ook nu nog niet tevreden zijn over het bouw volume. Ten opzichte van de opbouw der prov. griffie zijn G. S. optimis tisch. Wat het gasbedrijf betreft, meende spr., dat de gaszinkers een experiment zijn. De aanvang is niet gelukkig ge weest, toen een ankerend schip de zinker vernielde. Normale risico's kunnen echter worden opgevangen. Bovendien komt er in Goes een wa tergasinstallatie als reserve. Ten over vloede hoopt men op verbinding met Bergen op Zoom. De tariefsverhoging zal redelijk zijn, het zal in wezen niet duurder worden, maar wel zal de hogere calorische waarde betaald moeten worden. DELTA-PLAN EN VISSERIJ zijn welke haven het verkeer het bes te zal dienen. Mocht Breskens „naast" de haven komen te liggen, dan is wellicht te overwegen of voor de za kenlieden schadevergoeding wenselijk zou zijn. Inderdaad hebben Gedeputeerden plannen tot uitbreiding van de pro vinciale vloot. Er is reeds een voor stel gedaan aan de minister om een flinke boot voor 100 auto's te bouwen voor PerkpolderKruiningen. dat het drukste was. Voor BreskensVlissin gen is tot eenzelfde boot geadviseerd. Tariefsverlaging voor de Ooster- Sehelde arhtte de heer Lockefeer nog niet mogelijk, evenmin ais tunnelbouw onder de Wester Srlielde. De dienst KruiningenPerkpolder zal waar schijnlijk 1 April beginnen. Er wordt gestreefd naar betere bus aansluitingen op de tijdelijke dienst PerkpolderHoedekenskerke. Wat het E.T.I. aangaat, het ontwik kelingsplan is reeds anderhalf jaar ge leden verschenen. Het zal voorzien van voorstellen, te zijner tijd de Sta ten bereiken. De resultaten van het E.T.I. stemmen tot bevrediging. Het doet nuttig werk. Door bemiddeling van het E.T.I. vestigden zich 8 nieu we bedrijven, terwijl andere aan goede financieringsregelingen werden geholpen. Op de vraag, hoe het staat met de samenwerking tussen het Eti en de K. v. K. te Terneuzen, zei spr. dat de Kamer thans begonnen is met een kleine subsidie aan het Eti. De heer C. Philipse (Ged. Staten) deelde mede, dat het Deltaplan het Drie Eilanden Plan niet doorkruist. Gedeputeerden hopen op spoedige uitvoering van dit laatste. De concentraties van polders en waterschappen wordt voor Schouwen- Duiveland en Noord Beveland bestu deerd. Voorzichtigheid is evenwel ge boden. Wat het Noord-Sloe betreft zal ver moedelijk de particulier, die wenst in te polderen, een uitspraak in kort geding zoeken en dan wel een beroep doen op steun van de provincie. De heer C. Hamclink verklaarde de Stoomv. Mij. „Zeeland" inderdaad als een verloren zaak te beschouwen. De dienst van de Prov. Waterstaat te Terneuzen dreigt op straat te wor den gezet door de Waterleiding. Naar huisvesting wordt uitgekeken. De busdienst SluiskilBreda heeft de aandacht. Blijkt zij nodig na her stel van het veer KruiningenPerk polder, dan zal getracht worden haar te behouden. Mr. Mes (Ged. Staten) gaf nog eni ge troost aan hen die ten gunste had den gesproken van de kleinere mu ziek- en zangverenigingen. BLIJ EINDE VOOR G. S. tAOvertenue) Dij het einde der alg. beschouwingen kwam de heer Kodde met het voorstel om de salarissen van Ged. Staten te brengen op f 8400; alle fracties ondersteunden dit, behalve de P. v. d. A. Het werd echter zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Wegens het vergevorderd uur za gen de Statenleden van het artikels- gewijze behandeling der begrotingen af en op deze wat vreemdsoortige ma nier werden ze aangenomen. U)e heer Lockefeer (Ged. Staten) stond even stil bij het Delta-plan, toegevend, dat dit onrust wekt in de visserswereld, aan de belangen van de vissers wordt echter gedacht. Over de bootdiensten zei spr., dat Ged. Staten hun standpunt nopens de haven van Breskens nog niet defini tief bepaald hebben. Men moet even wel dit probleem niet al te zeer met sentiment benaderen. Beslissend moet Ruim vijf millioen r^EDURENDE de afgelopen maand December hadden de Zeeuwse oesterverzenders het buitengewoon druk, hoewel de omzet iets bleef be neden die van December 1952. Er gingen 5.588.000 stuks naar de consumenten tegen 5.887.000 in 1952. België was weer de beste klant met 5.107.000, vorig jaar 5.408.000, Neder land consumeerde er 290.000 (227.000) Duitsland 127.000, Engeland 12.450 en andere landen 51.000 lArivertentie) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weid adige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Slachtoffer aan gevolgen overleden 'Te Zoute Spui (gemeente Zaamslag) heeft zich een ernstig verkeerson geval voorgedaan. De weduwe A. Bakker wonende al daar (gemeente Axel) liep op het naast de rijweg gelegen rijwielpad, toen op ongeveer dezelfde hoogte twee auto's elkaar passeerden, waardoor deze moest uitwijken. Direct na het passeren, zag de heer D. uit Terneuzen die met zijn auto uit de richting Axel kwam aangereden, op circa 2 meter af stand de voetgangster de rijweg over steken. Hoewel met matige snelheid werd gereden en de heer D. door scherp uit te wijken, de vrouw nog trachtte te ontwijken, kon hij met meer voor komen, dat zij in aanraking kwam met een der koplampen van zijn auto tengevolge waarvan de wed, B. op de rijweg terecht kwam en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een arts uit Axel constateerde dat zij naast inwendige kneuzingen een beenbreuk had opgelopen, zodat het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Terneuzen moest worden vervoerd. Daar is de ongelukkige aan de opgelo pen verwondingen overleden. In dit verband werd verzocht de aandacht te vestigen op de zeer fatale gevolgen, die voor de voegangers voor al des avonds ontstaan, indien zij van een rechts gelegen voetpad gebruik ma ken. Door links van de weg te lopen, kan men steeds het tegenkomend snel verkeer zien aankomen terwijl men in de rug gedekt is voor het achterop ko mende snelverkeer. LIET BEZOEK, dat de gemeenteraad van Amsterdam op 12 en 13 Janu ari aan Schouwen en Duiveland zou brengen is uitgesteld tot 22 en 23 Ja nuari a.s. zoals bekend is, heeft de hoofdstad na de watersnoodramp deze eilanden geadopteerd. IN het Kanaal door Walcheren, ter hoogte van Abeele, is men bezig met het baggeren van een sleuf voor het leggen van zinkers ten behoeve van Gas en Waterleiding. De werkzaamheden worden uitge voerd door de firma Visser en Smit te Papendrecht. "pOEN BIJ HET BESTUUR der stichting „Nieuw Walcheren" het plan op kwam, om haar zo geslaagde actie tot herstel van het in 1944 zo geschon den eiland, te besluiten met een grootse manifestatie, als uiting van dank baarheid voor ontvangen hulp, werd eerst het idee geopperd een tentoonstel ling te organiseren. De heer v. Wagensveld zag daar niet zoveel heil in en sprak de suggestie uit een reuzen-maquette van het herrezen eiland te maken. „Dat is goed", zeiden zijn mede-bestuursleden, „ga uw gang". En de heer van Wagensveld ging zijn gang. „Maar", zo vertrouwde hij gisteren de persmannen toe, bij een rondgang langs de miniaturen, „ik wou dat ik mijn tong toen afgebeten had." Elke stad en elk dorp op Walcheren leverde voor deze maquette zijn eigen aandeel, r.estaande ui. een aantal van zijn voornaamste, schoonste en mar kantste gebouwen. Zo zal men op de maquette voor Middelburg oa. het middeleeuwse stadhuis, de „Lange Jan" met zijn kerken en de beroemde Abdij, kunnen bewonderen. Grote be drijven, zoals de Vitrite Works, de Koninklijke Maatschappij „De Schel de", en ue Nederlandse Spoorwegen, verzorgen zelf hun aandeel in de bouw. „Miniatuui Walcheren" zal worden opgebouwd op het „Molenwater", een open terrein aan de rand van de Middelburgse binnenstad. D maquette telt in totaal 200 gebouwen en objec ten (Madurodam 68), enkele der grootste en interessanste onderdelen zijn het complex der voormalige Ma- ria-Abdij te Middelburg en de gebou wen en werven der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen me' de schepen „Kunsholm" en Carbet". Voorts de Middelburgse fameuze toren de „Lan ge Jan", die voorzien wordt van een speciaal voor dit doel in Heiiigerlee gegoten carillon en de bekende Dom Van Veere, wtaivan de maquette 1.000 k.g. weegt! Ook de rudimenten van de dijkdoorbraken komen in het miniatuur voor; de duinen van de maquette zullen worden beplant met echte duinflora, terwijl langs de we gen een reële beplanting van iepen, eiken en beuken wordt aangebracht. Door bij het bouwen van de maquette gebruik te maken van de natuurlijke bodemgolving van Walcheren zijn alle kernen ongeveer 35 c.m. boven het loopvlak van het terrein, zodat de objecten rijzen en zodoende de aan schouwing aantrekkelijker maken en waardoor alle details beter tot hun ["Ne journalisten begrepen die uitroep, want even verbaasu als opgetogen, hadden zij gekeken naar de schitte rende series monumenten, karakteris tieke gebouwen en moderne zaken- panden natuurgetrouw nr gebootst op één twintigste der ware grootte en daardoor was het hun duidelijk ge worden, wat een organisatie-talent, vindingrijkheid en geduld er nodig was geweest om dit voor elkaar te brengen. Enkele honderden liefhebbers zijn door hem gemobiliseerd, van vaklie den tot amateurs; van goedwillende knapen tot handige ambachtsscholie ren; alleen de gemeente Middelburg schakelde voor haar rekening een groep minder validen in. Zo ontston den, voornamelijk in de vrije avond uren, de fameuse werkstukken, welke men allemaal als kunststukken kan aanduiden. Het enthousiasme bij de vrijwilligers groeide met de dag. Men sen die nog nooit op een ladder had den gestaan zag men op daken klimmen om de juiste maten te ach terhalen; lieden die tevoren vreemd stonden tegenover ieder stuk gereed schap, ziet men thans hameren, zagen, schaven en schilderen alsof ze nooit anders deden. IMITATIE VAN HET EILAND ^aast dit alles moest op het Mid delburgse Molenwater een opper vlakte van 7000 M2 worden herscha pen in een imitatie van het eiland Walcheren zelf. compleet met terrein- verschillen, wegen, waterlopen, kre ken, spoorlijn, electrische leidingen, enz. enz. recht komen. Tenslotte dient ver meld te worden, dat voor de minia tuur 11.000 bomen en planten en 40.000 bloemplanten nodig zullen zijn, ongeacht weide- en klavervelden. Zonder overdrijving kan ge zegd worden, dat „Miniatuur Walcheren" qua opzet en aan blik een unicum wordt in ge heel ons land! De opening van deze maquette zal één van de hoogtepunten zijn van een dag, die gevoegelijk „Walcheren's hoogtijdag," genoemd kan wor den. DE GROTE DAGEN. ("Np Donderdag 24 Juni wordt te Middelburg het nieuwe stadspark en 't Openluchttheater „Toorenvliedt" officieel geopend en aan het gemeen tebestuur van Zeeland's hoofdstad overgedragen. Op di° dag wordt te vens het „Gulden Bomen Boek" aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. de Casem- broot, aangeboden en zal de Neder landse Comedie 's avonds het abele spel „Elkerlyck" uitvoeren. Vrijdag 25 Juni. de dag van het Koninklijk Bezoek, wordf het pro gramma geopend door het luiden van de kerkklokken van Middelburg, 's Morgens bezichtigt de Koningin eerst de nieuwe R. K. Kerk, waarna Zij in de Nieuwe Kerk een plechtige her denkingsbijeenkomst zal bijwonen, waaraan door de Marinierskapel mu zikale medewerking wordt verleend. Vervolgens bezichtigt Hare Majesteit de Koorkerk »n .Onder de Toren". De ochtend wordt besloten met een grote parade op de Markt van een aantal Garde-regimenten in ceremo nieel tenue, die door Koningin Ju liana wordt afgenomen. Des middags volgt o.m. de folklo ristische manifestatie, waaraan prac tise!) heel Zeeland meewerkt en die uit 22 hoofdgroepen bestaat. De derde dag wordt gevierd te Vlissinger o.m. met een concours d' elegance en een vuurwerk vormt het slot der feestelijkheden. De maquette Walcheren blijft de hele zomer te bezichtigen. Sluiskil Ongeval met motor. Ter hoogte van de Spoorstraat moest de motor rijder Th. V. die uit de richting Sas van Gent kwam, plotseling afremmen voor een bromfietser komende uit de Spoorstraat. Door krachtig remmen wist hij de bromfietser te onwijken, maar kwam met de motor te vallen. Hij liep daarbij een flinke wonde op aan het gezicht en moest zich in het R.K. ziekenhuis alhier laten verbin den. OUDE BOOM GEVELD De oudste boom van Axel - een beuk - heeft zijn leven ontijdig moe ten afbreken. Het was een reus in z'n soort en deskundigen schatten de ouderdom op ongeveer 180 jaar. In bijna twee euwen tijd heeft hij zulk een kolossale stam aangekweekt, dat men deze nauwelijks met drie perso nen kon omvatten, terwijl er takken waren die de omvang van een „nor male" boom benaderden. Voor het verkrijgen van magazijn ruimte en een garage t.b.v. een win kelpand, heeft men deze boom der bo men moeten vellen. Emigratie-trek in deze gemeente emigreerden tijdens het afgelopen jaar 5 gezinnen - in totaal 21 personen - naar Canada. Zes personen vestigden zich in Groot-Brittanië en één ver trok naar Chili (Z.-Amerika). Westdorpe VERKENNERSREVUE WERD GROOT SUCCES De Verkennersrevue „Ruim Baan" is een waar succes geworden. De uit voering die de Verkenners ten beste gaven sprankelde van jeugdig enthou siasme zodat deze revue aan de ver wachtingen daarvan, ten zeerste vol deed. Het was een avond vol afwisse ling. op een keurige en ordelijke wijze werden de verschillende nummers vlot voor het voetlicht gebracht. Het was de eerste maal dat het Verkennerskoor in het openbaar in eigen parochie op trad. Toen dan ook de Jongens in hun nieuwe uniformen het toneel opmar cheerden, viel hun een daverend ap plaus ten deel. De verschillende liede ren werden goed uitgevoerd en vielen bij het publiek zeer in de smaak. Het pas gevormde verkennersorkest bracht er die avond eèn vrolijke noot in. St. Jansteen CECILIA De heer W. Bartz heeft ontslag ge nomen als directeur van het bekende gemengde koor St.Cecilia. Lamswaarde BLINDEN GEVEN UITVOERING Door een 25-tal blinde meisjes uit het Blindeninstituut „De Wijnberg" te Grave wordt Zaterdag 16 en Zon dag 17 Jan. a.s. in het patronaatsge bouw een demonstratie- en opvoe ringsavond geboden. Naast voordrachten, zang en or kestoptreden zal ook een demonstra tie van het blindenonderwijs worden gegeven. Het optreden der blinde meisjes is bedoeld als dankbetuiging voor de in de loop der jaren door de inwo ners van Lamswaarde en omliggende plaatsen verleende steun aan het blin deninstituut. Nieuw-Namen K.A.B.-nieuws In een bestuurs vergadering werd besloten de jaar vergadering te doen plaatsvinden op Zondag 17 Januari en de feestverga- dering op 31 Januari. Met ingang van 16 Januari begint weer de maande lijkse Credo Pugno bijeenkomst. De transport arbeiders bond vergadert Zondag a.s. na de Hoogmis. Verschil lende finantiele aangelegenheden werden vlot geregeld. Men zal op verschillende posten enigszins moeten bezuinigen. De Eerw. Heer adviseur, voorzitter, ondervoorzitter, spraken om beurten een nieuwjaarswens uit en vertrouwen op de medewerking van ieder bestuurslid tot groei en bloei der afdeling. Boschkapelle Triduum. in verband met de viering van het Maria- Jaar zal op 14 15 en 16 Januari a.s. in onze parochie een triduum worden gegeven. De pre dikaties zullen gehouden worden door onze oud-dorpsgenoot pater A. de Schepper, Lazarist. Stekene DODELIJKE AANRIJDING Toen onze dorpsgenoot J. G. zich met z'n motor te Sinaai bevond, kwam hij door de gladheid van de weg ten val. Een vrachtauto trachtte de on gelukkige te onwijken, maar kon niet verhinderen dat G. oven-eden werd. Het slachtoffer was op slag dood. Retranchement LOOP DER BEVOLKING Op 1 Januari 1953 bèdroeg het aan tal inwoners 312 m. en 291 vr. Ver meerderd door geboorte; 5 m. en 2 vr. Aantal ingekomen: 5 m. en 8 vr. Aantal vertrokkenen; 6 m. en 8 vr. Op 1 Januari 1954 bedroeg het aan tal inwoners 213m. en 290 vr. Totaal 603. Er werden 8 huwelijken gesloten. Aardenburg LOOP DER BEVOLKING Op 31 December 1952 bedroêg hét aantal inwoners van de gêmeente 4059 waarvan 2089 mannen on 1980 vrouwen. Gedurende 1953 waren er 97 geboorten en 39 overlijdens, zodat de gemeente een geboorte-overschot had van 58. Er vertrokken uit de ge meente 216 personen, terwijl er zich slechts 154 vestigden, aldus een ver- trekoverschot van 62. Op 31 Decem ber 1953 bedroeg de bevolking dus 4055 inwoners waarvan 2087 mannen en 19Ó8 vrouwen. Er is dus een ach teruitgang van 4 inwoners. Het aan tal huwelijken bedroeg 32. (Advertentie) VERPLAATSING ONTVANGKANTOOR Het ontvangkantoor der belastingen wordt deze week van het gebouw in de Bogavdstraat naar het pand no. 39 in de Lange Noordstraat verplaatst. WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een controleklok van de marine uit een bunker op de Boulev. Evertsen. De politie stelt een onder zoek in. Op de Prov. boot is een ongeval ge beurd dat gelukkig nog goed is afge lopen. Een auto moest achteruit in een rij worden gezet waarbij te veel gas werd gegeven en de wagen tegen de zijkant van de boot aanreed waar bij de wagen werd beschadigd. Een dekknecht kwam tussen deze auto en de wagen die er achter stond bijna bekneld te zitten maar met een sprong vist hij er tussenuit te komen waarbij alleen zijn broek werd ge scheurd. Door de politie zijn een drietal jon gens naar het bureau gebracht die in de kelder van een onbewoond pand in de Coosje Buskenstraat een vuurtje aan het stoken waren. 's Nachts zag de politie dat voor de telefooncel in de Coosje Buskenstraat een auto stond waarvan de bestuurder over het stuur lag gebogen. Het bleek dat de man zondanig onder de invloed was, dat hij niet in staat moest worden geacht om een auto te besturen. Toen hij wilde wegrijden is dit hem door de politie belet. Het contact sleuteltje en de autopapieren werden hem afgenomen en deze zijn hem, nadat hij weer nuchter was, te ruggegeven. DIRECTEUR VLEESKEURINGS DIENST TREEDT AF De heer C. v. Baak, directeur van de Vee- en vleeskeuringsdienst alhier, heeft aan B. en W, tegen 1 April a.s. wegens gevorderde leeftijd, ontslag uit zijn functie gevraagd. over Hoek (Mauritsfort) naar Ter neuzen via Sluiskil naar St. Anna- polder, op het Provinciaal wegenplan te plaatsen. Een weg door het ingepolderde ge- biel van de Braakman geprojecteerde weg Hoofdplaat-Terneuzen ware door uw vergadering op het Tertair wegen plan te brengen. Door de hierboven voorgestelde wijzigingen zal de totale lengte van de op het Provinciaal wegenplan voor komende wegen toegenemen met 21.147 k.m" C" ED. STATEN schrijven aan de Prov. Saten o.m.: „Ons college heeft de Zeeuwsch Vlaamse gemeentebesturen in een te Terneuzen gehouden bijeenkomst in de gelegenheid gesteld, hun oordeel met betrekking tot de op de wegen plannen te plaatsen verbindingswe gen, kenbaar te maken; de overgrote meerderheid dier besturen sprak zich uit voor de Middenweg als secundaire weg. Alvorens een definitief standpunt in deze te bepalen, wenste ons college echter het antwoord af te wachten op dd. 13 Januari 1953, aan de Minister van Verkeer en Waterstaat gestelde vragen, die mede verband hielden met de onderhoudsplicht, op welke vragen evenwel, hoewel daarom de zerzijds enige malen werd verzocht, tot heden geen antwoord werd ont vangen. Uit een door het departement van Verkeer en Waterstaat gedane, schrif telijk bevestigde, toezegging, meent ons college evenwel te mogen opma ken, dat tegen het plaatsen van de Middenweg c.a. op het Provinciaal wegenplan. van die zijde geen be zwaar bestaat. Wij menen thans niet langer te mogen wachten en stellen voor een weg, lopende van de weg BiervlietWeg no. 19 d.oor het inge polderde gebied van de Braakman, 's-Heerenhoek Dank voor hulp van Kruiningen "TE Kruiningen is het plan gerezen om de bevolking van Yerseke een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden voor de spontane hulp, die tijdens de rampdagen aan de inwo ners van Kruiningen is geboden en waardoor zoveel mensenlevens zijn i gered. Het geschenk, dat men daartoe van plan is te overhandigen, zal bestaan uit een luidklok voor de (nog steeds niet geheel herstelde) toren van Yerseke. Door middel van een intekenlijst krijgen de bewoners van Kruiningen gelegenheid hun aandeel in de kos ten bij te dragen. 50-JARIG BESTAAN ST. DEUS DEDIT 24 Januari zal in de Jeugdhoeve te 's Heerenhoek een gecombineerde feestvergadering worden belegd n.a.v. het 50-jarig bestaan van de R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit, door de afdelingen 's-Heerenhoek, Ovezande( Kwadendamme en Hein- kenszand. Het programma vermeldt o.a. het optreden van het cabaretge zelschap „Klaveren Vier". Yerseke TOEWIJZING WONINGEN Door de woningcommissie zijn 18 gezinnen verblijd met, een woning in de Burenpolder. Van dit blok, omvat tende 39 woningen en een winkelpand waren reeds 18 woningen verkocht aan deelnemers van het spaarsysteem. Voor het winkelpand is nog geen be slissing genomen terwijl de 2 over blijvende woningen beschikbaar wor den gehouden voor rijks- of gemeente- personeèl. In April het geld bijelkaar ("AVER de bouw van het dorpshuis te Kruiningen deelde het stichtings bestuur nog het volgende mee: Het buitengewoon fraaie plan id oniworpei, door de plaatselijke archi tecten, de heren de Jong en ie Clercq. Het uit twee vleugels bestaande ge bouw zal verrijzen aan de Berghoek straat. De toneelzaal, met 420 zit plaatsen vormt de ene vleugel die door middel .van een corridor is verbon den met ue andere vleugel, die be staat uit een conversatiezal en daar achter een leeszaal en bibliotheek. Langs de corridor zijn weer gepro jecteerd een koffiekamer, een keuken, een garderobe, toiletten en nog een kleine vergaderruimte. Met dit plan gaat men nu in zee om gelden bijeen te krijgen. Men staat voor grote onkosten. Voor de aankoop van de grond, voor de bouw en voor de eerste exploitatie-tekor ten schat men een bedrag nodig te hebben van zeker f 250.000.De vooruitzichten om dit bedrag binnen te krijgen zijn echter zeer gunstig. In April hoopt men het bedrag bij elkaar te hebben. Opgemerkt werd, dat geenszins de verenigingen aansprakelijk zullen zijn voor eventuele expolitatie-tekorten. Het bouwvoluwe voor dit dorpshuis zal niet afgetrokken worden van het gemeentelijk bouwvolume. Er is extra volume voor beschikbaar gesteld. Achter het gebouw hoopt men te zij ner tijd nog een kleinere ruimte neer te kunnen zetten, n.l. een Deens ba- rakje. Zoals in vele dorpen had Kruinin gen reeds lang gebrek aan een cen trale vergaderruimte. Nu krijgt men de kans. Een kans, die men in dit getroffen dorp zeker niet zal verzui men. Succes voor H. I. A.-comité te Houtenisse LIET H. .A. comité van de B.K. Middenstandsvereraging afd. Hon- tenisse heeft in het kader van haar winterprogramma een cabaret-avond georganiseerd welke in alle opzichten zeer geslaagd mag worden genoemd. Het cabaret werd gebracht door het Haarlems Radio - Cabaret - gezelschap waaraan o.a. medewerkten het bekende accordeon-showduo „De Ladony's", de cabarettiere Trudy Schulpzand, de ra diohumorist, conferencier en imitator Harry Meijer en tenslotte de gooche laar tevens pianist Harry Bouwman. Tijdens de beide uitvoeringen van Zon dag zowel als die van Maandagavond was de toneelzaal Serrarens tot in alle hoeken gevuld. Hoewel het gehele programma gebracht onder het motto „Holland lacht weer" zeer werd geap precieerd kan men gerust zeggen dat het accm'deon-showduo De Ladony's de harten der aanwezigen op slag had veroverd en na hun optreden kwam er dan ook geen eind aan het applaudi- seren. Een zeer sympathieke daad van het HIA-comité was het houden van een verloting tijdens de pauze waarvan de gehele opbrengst en die was groot ten goede kwam aan het uniformen- fonds van de harmonie St. Cecilia van Kloosterzande. Dat de lotenverkoop zo vlot verliep was mede te danken aan het geestige zang-intermezzo van de conferencier Harry Meijer welk inter mezzo geheel gewijd was aan de har monie St. Cecilia en haar uniformen fonds. Ook werden de veteranen van het korps de heren P. Kint en J. Neve, beiden 40 jaar werkend lid van St. Cecilia danig in de muzikale bloemetjes gêzet. Uitgaande van A.N.W.B. IN De Prins Van Oranje te Goes zul len op 21 Januari a.s. regionale Ver keerstechnische Leergangen van de A.N.W.B. worden gehouden. Deze leergangen zijn speciaal bedoeld voor diegenen, die belast zijn met de in richting en vormgeving van wegen en straten, of de regeling en beveiliging van het verkeer, ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Het heilig experiment. AXEL. Centrum, 8 uur: Verboden ver houding. KLOOSTERZANDE. Zaal Serarens: Lezing van de heer L. Kint over Ame rika t.b.v. Uniformfonds „St. Caecilia". OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Black Bart. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Rigoletto. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Serenade van Toselli. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana Paljas. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Mijnheer Lamberthier. STOPPELDIJK. Verenigingsgebouw: Lezing Pater H. Breakens over de Ijs velden van de poolcirkel. 'yOEN na veiligheil intieme vrieif afgezet en z| velen, die wj der van de burger, stond specialist vo| voorgrond. van Zaissl ter plotseling! van de belaif verwachtingej van het optl koesterde, zijl duizenden te'J mers aan de^ gearresteerd de activitet zich niet totl Naar het vl Unie, waar f sinds lang el formatie vanl Staat, heeft W bewapende éll districtsgewijl over automat! lichte gemotcT schikt. Alsl Wollweber 1 Erich Mielkel Duitse politie! band met del mannen. I Deze beidel met behulp \I de (communil bijzonder corn de „spionnen! van het volk1' maskeren. El startte middel weber zijn inl schillende dis! geheime staatl Van deze inspl ber gebruik g| welgevallige reurapparaat de kant te zett] nieuwe hem r^e bijzonder weber lag rein van de subtiele werkl heime dienst veel hebben, zag, dat wel, altijd als eer ren" op hoog ren. Zijn belang tijd in het betreffende de zogenaam! den", dat hijl £EN 41-JAI staatslotl zich. tegen dl toor aan het ning. Zij had waarin zich b f 2400 en en3 waarde van i In het Miri straat van he ao heeft zij i deeld, vermoe bevangen en voorbijganger Pad liggen e "e nabijheid vrouw weer b'eek, dat heg nen, werd de!

de Stem | 1954 | | pagina 2