Naar schatting 200 doden door storm lawines en Rumoer rond 'n beeldroman uit 1607 Nog 150 Oostenrijkers vermist Accent op vergeldingskracht Moordend winterweer teistert Europa en de V. S. In één nacht ruim f 28.000 vergokt Koffie en thee vandaag duurder Samenspraak bij de minister Alcohol-conferentie te Noordwijk r Het bloedende beeld Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorbesprekingen van de Westelijken Dulles over Amerikaanse weermacht: Strategische lucht macht voor de NAVO Blons geïsoleerd REGEN FANFANI FORMATEUR E. D. G. m EERSTE KAMER Boekhouder met geld van de baas op stap SLECHTS f 12.500 ACHTERHAALD Als de wijn is in de man. Ned. schip gestrand op Noorse kust Gevaarlijke publicatie en miskende bedoeling Paters van Mariënkroon„Publicatie had beter achterwege kunnen blijven" STUK FOLKLORE WE Seminaries Limoges waarschijnlijk gesloten Senaat aanvaardt Pensioenwetten 94e JAARGANG No. 20926 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 0.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan- cienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Pooit 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35)^ De Berlijnse conferentie DE BRITSE, Franse en Amerikaan se ministers van Buitenlandse Za ken zullen op 23 Januari te Berlijn af zonderlijk beraadslagen voordat op 25 Januari de besprekingen met de Sov jet-minister Molotof beginnen. Zij zullen dan iets bondiger moe ten zijn dan de vertegenwoordigers van de Hoge Commissarissen, die Maandag maar weer 'ns 11 u. hebben gesproken over de plaats, waar de conferentie zal worden gehouden. Re sultaat: nog steeds verschil van me ning. De drie Westelijke mogendheden hebben besloten alle pogingen aan te wenden op de conferentie de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk ter sprake te brengen. SNEEUW, die wij in Nederland slechts kennen als sier van de winter, heeft zich in andere delen van Europa en in de Verenigde Staten van haar gevaarlijkste zijde laten zien. Voor zover bekend, zijn er gisteren ongeveer 200 mensen door lawi nes en sneeuwstormen om het leven gekomen. Dit getal zal ech ter nog veel hoger worden, want in Oostenrijk werden gister avond nog ongeveer 150 personen vermist, van wie men aannam, dat ze niet meer te redden zouden zijn. Speciaal het dorp Blons in de West-Oostenrijkse provincie Vorarlberg werd getroffen. Tweemaal achtereen werd het onder een lawine be dolven. Vijftig personen worden hier vermist. „r)E regering-Eisenhowcr heeft be- sloten het accent bij de ontwik keling van de Amerikaanse weer macht te leggen op het scheppen van een bijzonder sterke vergeldingsmacht opdat een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen vergeldingsmaatregelen kennend, van agressie zal worden weerhouden." Dit zijn de woorden, die de Ame rikaanse minister van Buitenl. Zaken DE FRANSE strijdkrachten in Mid- den-Laos hebben het contact met de opstandelingen verloren, die in het afgelopen weekeinde na felle gevech ten er niet in waren geslaagd 'n door braak van de Franse verdediging aan de rivier de Mekong te forceren. TIEN PERSONEN trof de Amster damse politie in een woning aan de Churchilllaan aan rond de rouletteta fel. De bankhouder, de roulette en f 400 werden in bewaring genomen. DE K.L.M. is door de Indonesische regering uitgenodigd om begin Fe bruari in Djakarta besprekingen te komen voeren. IN TWEE kunstmestbedrijven, een te Vlaardingen en een te Pernis en te Kralingseveer, dreigt een staking, waarbij 1300 tot 1500 personen be trokken zijn. Het gaat om de belo ning van continu-arbeiders. DE SOCIALIST André le Troquer is bü derde stemming gekozen tot voor zitter van de Franse Nationale Ver gadering. Hy kreeg 299 stemmen, DE PRODUCTIE van de gezamenlij ke Nederlandse steenkolenmijnen be droeg in 1953 12.296.646 ton. Vorig jaar was net 12.532.301 ton en in 1945, het eerste jaar na de bevrijding van Z. Limburg 5.085.000 ton. DE INTERNATIONALE Pax Christi beweging zal op Zaterdag 22 en Zon dag 23 Mei haar congres houden ir Delft. Tevoren wordt de traditionele Stertocht gehouden. Men verwacht ongeveer 500 pelgrims. Foster Dulles, gisteren de „Raad voor de internationale aangelegenheden" toesprak. Het is de basis van de door president Eisenhower en zyn raad gevers opgestelde militaire plannen, om het hoofd te bieden aan de be dreiging van het internationale com munisme. In de practijk betekent dit, dat de V.S. en andere vrije landen volgens de plannen van de regering-Eisenho- wer een gezamenlijke weermacht moeten gaan opbouwen, die een maxi mum oplevert aan afschrikwekkende werking door haar uiterst krachtige vergeldingsvermogen, „tegen kosten," aldus Dulles, „die wij kunnen dragen". Dulles noemde enkele punten van wijziging op, die op lange termijn in de Amerikaanse verdedigingsplannen moeten worden aangebracht. Daarbij betoogde hij, dat het noch van een gezonde economische, noch van een goede buitenlandse politiek getuigt om andere landen blijvend te steunen. Dulles erkende het belang van een plaatselijke verdediging, maar noem de deze nooit sterk genoeg om de sterke communistische landstrijd krachten te kunnen tegenhouden. EUROPA r\VER Europa sprekend verklaarde de minister, dat men bezig was met aanpassing van de inspanningen voor collectieve veiligheid van de NAVO. Volgens de Amerikaanse opvatting moest de NAVO nu werken aan een gestadige ontwikkeling van de ver dedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de V.S. en de geallieerden zou bewaren en niet uitputten. De defensieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht. Dulles drong voorts aan op snelle goedkeuring van het EVG-verdrag. Een ander dorp in Vorarlberg werd eveneens getroffen. Daar werden ne gen personen gedood, terwijl er even veel vermist worden. Men weet dat er in totaal buiten de inwoners van Blons 150 andere Oostenrijkers onder lawines zijn bedolven. De ver bindingen met Blons zijn totaal ver broken. Doktershulp is niet beschikbaar. Op alle ski-beoefenaars in Voi-arlberg is per radio een beroep gedaan om te helpen bij de reddingswerkzaamheden. Blons telt in totaal 404 inwoners. Het station van Dalaas is geheel weggevaagd en een exprestrein naar Wenen, is in een reusachtige sneeuw bal in een vallei gestort. Er bevon den zich een gezin en twee studenten in. Leden van reddingsploegen treffen voorbereidingen om een brug over de Lutz, een kleine nabij Blons stromen de rivier, op te blazen. De Lutz dreigt als gevolg van de vele sneeuw, buiten haar oevers te treden. In Schruns in Vorarlberg, waar Maandag 31 mensen door twee lawi nes werden bedolven, hebben red dingsploegen in totaal vijftien lijken geborgen. Drie personen worden nog vermist, maar men neemt aan, dat zij de dood hebben gevonden. De ove rigen werden gered, maar sommigen waren ernstig gewond. Merkwaardig is, dat de autoriteiten in West-Oostenrijk tot nu toe nog niets was meegedeeld over lawine gevaar. In de provincie Salzburg zijn de voornaamste wegen geblokkeerd. Het centraal station van Linz moest wor den uitgegraven, voordat het verkeer kon worden hervat. Talrijke dorpjes, ook in Opper-Oostenrijk, Siermarken en Tirol zijn volkomen geisoleerd door de sneeuw, die op sommige plaatsen anderhalve meter hoog ligt. In Zwitserland zijn tengevolge van tientallen lawines tenminste 18 per sonen omgekomen. Vele mensen zijn ernsti gewond. Men vreest, dat er een groot aan tal vermisten is, daar gehele gezin nen door de sneeuw bedolven zijn. Nabij Schudorf werden acht leden van een gezin bedolven. De Britse troepentrein van Villach, in de Britse zone van Oostenrijk, naar „DE SOVJET-UNIE", aldus de Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr Harold Urey, „heeft nooit een betere agent in de V. S. gehad dan senator McCarthy". DE DOODSTRAF is uitgesproken over Tsjoi Tsjoeng Bong, een Zuid- Koreaan, die destijds generaal-majoor William Dean aan de Noordelijken zou hebben verraden. DE AGENDACOMMISSIE van de Westduitse Bondsdag heeft besloten dat Donderdag a.s. het regeringsont werp betreffende de Westduitse ver dediging in behandeling zal worden genomen. IN BAZEL is op 54-jarige leeftijd overleden de heer H. Burkhardt, sinds 1949 consul van Nederland met de persoonlijke titel van consul-ge neraal in Bazel. „DIE ZAUBERFLöTE", Mozarts ope' ra, krijgt op Donderdag 21 Januari haar première bij de Nederlandse Opera in Amsterdam. KAARTJES voor felicitatie en con doléance zullen in alle afmetingen in het binnenlandse postverkeer tot 1 Februari 1956 kunnen worden verzon den. Daarna alleen de maat van 7 x 10 cm. Mr J. ALGERA, minister van Ver keer en Waterstaat, heeft gistermid dag de commissie „Financieel bestel waterschapswezen" geïnstalleerd. De weersverwachting tot hc- denavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach- tige wind tussen Zuid en West. J Dezelfde iets lagere tempera- t tpr» t Ion onder 16.54 uur. J Maan onder 3.03 uur. Morgen: Zon op 8.43 uur. Maan op 12.22 f uur. t De Italiaanse regeringscrisis A .S. DINSDAG 19 Januari zal in de Eerste Kamer aan de orde wor den gesteld het wetsontwerp tot goed keuring van het EDG-verdrag. Deze vergadering zal zo nodig des avonds en de volgende dag worden voort gezet. Holland is Dinsdag ten Zuiden van Lend in de provincie Salzburg in de sneeuw blijven steken. Amerikaanse soldaten zijn er. ondanks een verblin dende sneeuwstorm, in geslaagd de trein uit te graven. ZWARE STORM JN DE Ver. Staten zijn het voor al sneeuwstormen, die het land bedreigen en slachtoffers vergen. In het Noord-Oosten heeft de zwaarste storm sinds 5 jaar gewoed. Toen deze storm afnam, waren er al 57 doden. In Philadelphia viel een laag sneeuw van 25 cm, de zwaarste sneeuwval sinds 7 jaar in deze streek. Alle scho len en vele kantoren en fabrieken werden gesloten. Op sommige plaat sen in de V.S. is de temperatuur ge daald tot 27 graden onder nul. Weer kundigen hebben weinig hoop dat het spoedig gaat dooien. SNEEUWVAL IN ZWEDEN 'A I JIT ZWEDEN wordt zware sneeuw- val gemeld. Op vele wegen zijn vrijwilligers en soldaten aan het sneeuwruimen. In een buitenwijk van Stockholm moest men op bepaalde plaatsen met ladders over de ontstane sneeuwmuren klimmen. In sommige streken worden hefschroefvliegtuigen gebruikt voor 't leiden der ruimings werkzaamheden. Lawines en sneeuwstormen hebben Zwitserland en Oostenrijk geteis terd. Het spoorwegverkeer in deze beide landen is vertraagd, zo niet gestaakt. Vele toeristen zijn door de hevige sneeuwval geïsoleerd F,en trein werd op het traject Mei- rïngen-Brient (Zwitserland) nabij Oberried getroffen door een lawine. r\E RECHERCHE te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam aangehouden, die kans heeft gezien in één nacht in twee Rotterdamse speelholen een bedrag van ruim f 23.000 te vergokken. Hier van behoorde f 20.000 toe aan zijn werkgever. Dit bedrag was per giro binnenge komen en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opgedragen, stak de boekhouder het in zijn zak. Vorige week miste de directie het geld en de recherche werd er in ge kend. Het onderzoek heeft nu uitge wezen, dat de boekhouder met het geld des avonds naar een speelclub in het centrum van de stad was ge gaan en toen de klok middernacht sloeg, had hij aan de roulettetafel vijf mille verloren. FORTUIN BLEEF UIT. CR WERD doorgespeeld en na een uurtje was het geluk hem nog steeds niet gunstig gezind want toen [WTET INGANG van vandaag zullen de prijzen van koffie en thee ver hoogd worden. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prijzen voor beide artikelen op de wereldmarkt. Koffiebranders en thee pakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijkheid gesteld de détailprij- zen te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent. was hij nog eens 'n bedrag van 5 mille armer geworden. De andere spelers hebben blijkbaar medelijden gehad met de man, want hij kreeg f 2500 te rug. Hij wilde verder spelen, doch men dirigeerde hem naar een ander adres, ergens in de Bergpolder. Weer zat het geluk hem daar niet mee en spoedig had hij een bedrag van 12.500 gld. aan de speeltafel verloren. Hier gaf men hem tien procent te rug en toen waagde hij zich aan een spelletje baccarat en des ochtens half zeven was de man platzak. Begon nen met twintig mille had hy toen f 23.750 vergokt. Het is de recherche gelukt bij de medespelers van de boekhouder f 12.500 in beslag te nemen. Het on derzoek duurt voort. Verdere arres taties zijn niet verricht. De huisartsenkwestie F)E MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft giste ren vertegenwoordigers van de lan delijke huisartsenvereniging en de landelijke ziekenfondsorganisaties in audiëntie ontvangen ter bespreking van de moeilijkheden inzake de hono rering van de huisartsen door de zie kenfondsen. Overeengekomen is, dat de deskun digen van huisartsen en ziekenfondsen tezamen met de adviseurs van de mi nister op zo kort mogelijke termijn de beschikbare gegevens aan elkaar zullen toetsen en hieromtrent rapport zullen uitbrengen aan de landelijke huisartsenvereniging en aan de lande lijke ziekenfondsorganisatie, opdat deze zich eveneens op korte termijn nader over de situatie kunnen bera den. yuF whiskey-soda's zijn heel wat minder gevaarlijk dan vijf whiskey's puur en een zwaar gebouwd mens kan heel wat meer alcohol verdragen dan een tenger iemand. Dit staat te lezen in een rapport van een aantal internationale deskundi gen, die te Kopenhagen een studie-conferentie hebben ge houden over de invloed van al cohol op de mens en het men selijke reactievermogen. Eten vertraagt de opname van de alcohol in het bloed dat is een al gemeen bekend feit doch in tegen stelling tot hetgeen vaak wordt aan genomen, is uit proeven gebleken, dat een sterke lichaamsbeweging, zo als dansen, niet de minste invloed heeft op de mate waarin de alcohol door het bloed wordt geabsorbeerd. Dat een zwaargebouwd mens min der last heeft van alcohol dan een tenger iemand ligt voor de hand. Het lichaam bestaat immers voor een groot deel uit water en hoe groter het lichaam is, des te sterker wordt de alcohol door dtit water ontbon den. Om dezelfde reden zal men minder last hebben van een met wa ter verdunde drank dan van dezelf de hoeveelheid onverdunde alcohol. Slechts zeer kleine hoeveelheden alcohol worden direct door het li chaam geëlimineerd, o.a. via de adem en verder hangt de „verbranding" van de alcohol in het lichaam in de eerste stadia vooral af van de lever en niet van de spieren, zo wordt in het rapport op grond van uitgebreide proefnemingen vermeld. ER IS VERSCHIL FAE deskundigen zijn het er verder over eens, dat een geregelde drin ker minder last heeft van alcohol dan de gelegenheidsdrinker. Dit is niet alleen een ervaringsfeit, doch ook de conclusie van veelvuldige laboratori um-onderzoekingen. Een zware drin ker zal vaster op zijn benen staan, ge makkelijker over een krijtstreep lo- DROFESSOR Amintore Fanfani heeft de opdracht van de Italiaanse president Einaudi gekregen tot het vormen van een nieuwe regering. Fanfani is leider va neen linkse groepering van de Christen-Democra tische Partij. Hij heeft zich het recht voorbehouden om de opdracht te aan vaarden als hij zijn kabinet zal heb ben samengesteld, aldus verklaarde hij. Voordat Fanfani werd ontboden had Guiseppe Pella, de premier van het demissionnaire kabinet, de op dracht geweigerd. De linkervleugel van de Christen- Democratische partij, waarvan Fan fani een exponent is, was in hoofd zaak verantwoordelijk voor het aftre den van het kabinet-Pella. Met brandende lading OOGINGEN om een Nederlands schip, de Maystar, dat ten Noor den van Bergen aan de Noorse West kust aan de grond is gelopen, Maan dag vlot te krijgen, zijn mislukt. De lading van het schip staat in brand. De brand nam Maandag in de loop van de ochtend in hevigheid af, maar werd later weer feller. Gisteren zouden nieuwe pogingen worden ondernomen om het schip vlot te krijgen en naar Bergen te sle pen. Tot dusver heeft een bergings schip geen assistentie behoeven te verlenen. JJET SOCIALISTISCHE „PAROOL" heeft zich geërgerd aan een katholieke beeldroman uit het jaar 1607 en als curiositeit nagedrukt in het tweemaandelijkse tijdschriftje, door de paters Trappisten van het klooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk uit gegeven. Een geschiedkundige pater had bedoelde na-middel eeuwse beeldroman het verhaal van een Jood, die met zijn spies tot driemaal toe een Maria-beeld had doorboord en deswe ge tot een gruwelijke dood werd veroordeeld aldus ingeleid; „Toen we in de onuitputtelijke platen-collectie Duriau der Abdij Val Dieau (België) snuffelden, vonden we tot onze verrassing een serie plaatjes die ons direct aan de moderne beeldroman deed denken. Al is het onderwerp meer religieus getint en wordt er naar oude trant met godsgerichten gewerkt, we haasten ons ook u mee te laten genieten. Het gaat hier om de geschiedenis van een schilderij van O.L. Vrouw, dat in het Cisterciënserklooster Cambron in Henegouwen vereerd werd. Dit klooster is, dank zij de vrijgevigheid van Anselme de Trazegnies, Heer van Peronne-les-Binches, en kanunniks van het kapittel van Soig- nies nog door St. Bernard in 1148 gesticht, het is opgeheven in 1796. Doch genoeg hierover. We hopen, dat u met evenveel genoegen de plaatjes bekijkt als wij het hebben gedaan". O VER een halve pagina en in reu zen-opmaak iaat een medewer ker van „Het Parool" de plaatjes serie reproduceren in het nummer van 3.1. Zaterdag en commentarieert ze naar zijn intentie als „het thema van de anti-katholieke en goddeloze Jood" opgenomen in het veldtochtplan ter verbreiding van de rooms-katholieke geloofswaarheden. Het is voor de geloofsgenoten, die de werkelijke „veldtocht" van de Cis- terciënser monniken beter kennen uitgesloten, dat de haastig neerge schreven uitnodiging, om ook de le zers van hun tijdschriftje „mee te la ten genieten", iets anders kon bedoe len dan het historisch, visueel en somwijlen folkloristisch genot, dat ons een inzicht in verleden tijdperken, menselijke verhoudingen en geschied kundige of legendarische curiositei ten kan verschaffen, in het bijzonder als ze door niet slecht getekende plaatjes worden verlucht. Wat niet wegneemt, dat de mede werker van „Het Parool" juist in de voorstellingswijze door de tekenaar van een afgrijselijke rechtsmethode alleen te verklaren uit fanatisch ge groeide tijden gemakkelijk steun won voor de veronderstelde intentie. De manier, waarop de gerechtsscène, de religieuze dweepzucht, over en weer, het wegslepen van de mishan delde Jood, vastgebonden aan een paard, en het verscheuren van de ge hangene door honden, wordt uitge werkt in de prentjes, moet het even wichtig gevoel schokken zelfs van ons mensen, die het loslaten der honden van de rassenhaat op de Joden en hun martelingen in volgeladen spoor wagens, kerkers, beulenkampen en gaskamers, hebben meegemaakt, als hun tijdgenoten. BIJ DE PATERS zijn eens naar het klooster Ma riënkroon te Nieuwkuyk gestapt, om te horen wat de Paters op het perscommentaar hadden te zeggen. Broeder portier van het klooster bleek zo onbevangen en eenvoudig als hij groot is en hij was dan ook verwonderd te vernemen dat de pers plotseling Mariënkroon in haar ko lommen heeft gehaald. Maar toch was er wel iets van het rumoer, dat door Parool is gaande ge maakt, waarop een Vrijmoedig Com mentaar in de Tijd verscheen, bin nen de kloostermuren doorgedrongen, al had Broeder portier er in zijn in getogenheid dan ook geen weet van. „Kijk eens, ik voel me op het ogen blik precies als een kind, dat dacht iets aardigs gevonden te hebben. Het zet het ding te pronk en komt op een morgen tot de ontdekking, dat het ding uit elkaar is gesprongen, waarop het begrijpt dat het ding toch eigen lijk helemaal niet zo aardig was, ais het op het eerste gezicht leek." Zo begon het gesprek met Pater Gummarus, de redacteur van het St. Bernardus Tijdschrift, die de gewraak te beeldroman lanceerde. En hij voegde er aan toe: „Als het nog moest gebeuren, zou ik er niet meer aan denken." Waarom dan toch deze publicatie? „Ja, waarom? Toen ik in die rijk dom van oude gravures, die de Abdij Val-Deau in België bezit, aan 't snuf felen was naar interessante dingen, kreeg ik deze plaatjes in handen. Ze frappeerden me. Niet zozeer om de voorstellingen er van. Het was meer om 't feit, dat ik met 'n vroege voor loper van onze moderne beeldroman in mijn handen zat. Nu heeft de beeld roman de laatste tijd vrij veel be langstelling gehad en heeft die nog, Dat was eigenlijk de hele aanleiding tot publicatie. Verder zat er geen enkele bedoeling bij. Ik heb er een voudig niet bij stilgestaan, dat er ie mand anti-semitisme aan zou ontle nen. Trouwens de redactie ook niet en waarschijnlijk de censoren ook niet. Ik geef volmondig toe, dat de pu blicatie niet opportuun is geweest. We hebben er fout mee gedaan en men heeft ons terecht op de vingers getikt, al valt de wijze waarop dit is gebeurd dan minder te appreciëren. Het lijkt nogal opgeblazen." REACTIES VAN LEZERS LIEBT u niet eerder reacties gekre- 1 1 gen? „Zeker wel. Diverse abonné's heb ben ons laten weten, dat zij zich heb ben geërgerd aan de plaatjes, die in derdaad vrij ruw en niet erg fris zijn. Maar die reacties zijn onmiddel lijk gekomen en spontaan. Of diezelf de spontane verontwaardiging ten grondslag ligt aan het artikel in Pa rool, meen ik te mogen betwijfelen. Want om maar iets te noemen wat heeft het publiceren van deze beeldroman in 's hemelsnaam nu te maken met geloofsverkondiging? Men zou bij het publiceren van dergelijke dingen eerst een heleboel moeten kunnen praten, dan het on derwerp geven, om dan tenslotte nog eens een heleboel te praten. Misschien dat iedereen je dan begrijpen zou. Maar om kort te gaan we zien in, dat deze publicatie beter achterwege had kunnen blijven. Zij is niet op portuun geweest. Wij zullen in het Tijdschrift er overigens nog even op terugkomen." Ziedaar een ruiterlijk woord, dat nu ook ruiterlijk moge aanvaard worden. pen, sneller reageren en beter som men kunnen maken dan de gelegen heidsdrinker, die dezelfde hoeveel heid alcohol heeft binnengekregen. De bloedproef is daarom een meer objectieve methode om te constateren of iemand onder de invloed van ster ke drank verkeert. De internationale studiegroep heeft zich te Kopenhagen diepgaand bezig gehouden met de oorzaken en de ge volgen van de drankzucht. Deze bij eenkomst zal thans binnenkort ge volgd worden door een werkconfe rentie te Noordwjjk over de genezing en de voorkoming van alcoholisme. Nauw verbonden met priester-arbeiders WERWACHT wordt, dat het semina- v rie te Limoges van de Mission Fran<?aise, die steeds nauw verbonden is geweest met het werk van de priester-arbeidersbeweging in Frank- ryk, binnen korte tijd gesloten zal worden. Aanwijzingen voor deze ver wachte gang van zaken kwamen, toen de priester-arbeiders uit de So ciëteit van Jezus door de generaal der Jezuiten uit hun werk werden terug genomen. De opening van het nieuwe studie jaar werd vorig jaar zomer uitgesteld ongeveer tezelfdertijd, dat de H. Stoel aan de Franse seminaristen verbood om tijdens hun vacantie in fabrieken te gaan werken als voorbereiding op hun latere taak als priester-arbeider. Enige weken geleden werd het se minarie weer opengesteld, doch alleen voor de theologanten vlak voor hun priesterwijding. Mgr Louis Rastouil, bisschop van Limoges, heeft verklaard: „De werk zaamheden van het seminarie zijn slechts gedeeltelijk opgeheven. Onge veer 20 theologanten maken dit jaar hun studies af en worden dan pries ter gewijd. De anderen, die nog lan ger moesten studeren, zijn voor de keus gesteld zich aan te melden bij de diocesane seminaries of bij missio nerende orden of congregaties of van verdere studie af te zien." Uit deze verklaring van de bisschop meent men te Limoges te mogen con cluderen, dat het seminarie aan het eind van het studiejaar voor goed zal worden gesloten. Ernstige fout wordt ongedaan gemaakt FNE Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van een aan tal Pensioenwetten z.h.st. aangenomen. Belangrijk is hierin vooral de ver betering voor arbeidscontractanten. Er was in het Voorlopig Verslag nogal bezwaar gemaakt tegen bepaalde cu mulatie-beperkingen in het ontwerp. Minister Beel had dit opnieuw in studie genomen en was tot de conclu sie gekomen, dat de desbetreffende bepalingen niet gehandhaafd zullen kunnen blyven en dat zo spoedig mo gelijk een voorstel aanhangig zal moeten worden gemaakt, waarby in ieder geval het betrekken onder deze cumulatiebeperkingen van de inkom sten verworven uit andere dan over- heidsbetrekkingen, te rekenen van 1 Januari 1954 af ongedaan wordt ge maakt. ]VEN FRANSE radioloog, An dré Tropini, heeft ver klaard, dat röntgenfoto's van het beeldje van Sint Anna in het stadje Entrevaux in Zuid- Frankrijk geen verklaring heb ben opgeleverd van de bloedin gen, welke aan de gebroken vinger van het beeldje zouden zijn geconstateerd. Het onge veer een halve meter hoge beeld is eigendom van de hotel houder Jean Salade, die op 27 December per ongeluk een der vingers van het beeld bescha digde, waarna er, zoals hij ver klaarde, bloed uit begon te druppelen. Volgens scheikundi gen is het hun getoonde vocht, dat t de vinger van het beeld je afkomstig zou zijn, inder daad menselijk bloed. Men had de mogelijkheid geopperd, dat het twee eeuwen geleden ver vaardigde beeld inwendig van een kanaaltje was voorzien, dat volgens een oud gebruik, met mensenbloed gevuld zou zijn ge weest. De radioloog zegt ech ter, dat het beeld van massief hout is en dat er klaarblijkelijk geen kunstgrepen aan verricht waren. Vele personen getuig den. de vinger te hebben zien bloeden.

de Stem | 1954 | | pagina 1