Swlft De avonturen-roman van Ho I si Minh Van levend museum tot een paradijs NEDERL. „HU DIE VERLICHTING BRENGT" D Basis voor blijvende steun aan eigen missionarissen Instructeur (trice) Notaris van Dissel J J van Dijke 25.90 23. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JANUARI 1954 Blinde verering der opstandelingen GIFTIGE ANGEL Grootse missie-actie in Dongen Unieke tentoonstelling Boekenplank Carl Hagenbeek won de liefde van het dier Leeuw herkende zijn vriend nog CIRCUS WORDT NU VERKOCHT Niei, GEMEENTE SINT-JANSTEEN. OPENBARE AANBESTEDING D1 94e Jj E plotseling in Frans-Indo-China fel opgelaaide strijd tussen c'e Eianse troepen en de communistische opstandelingen (Vietminh) heeft weer eens de aandacht gevestigd op de leider 2,er Y^e|min'1 Ho Tsi Minh: een voor Frankrijk giftige angel. Ho si Minh betekent: ,,Hijdie verlichting brengt", maar aan Frank- rijk heelt hij niets anders dan een dramatische last bezorgd. Vele verhalen zijn de laatste paar jaren over hem rondgestrooid, zo meldt het tijdschrift „Vergeet me niet Hij zou gedood zijn, hij zou af- Sczet zijn, terwijl zijn opvolger om het volk te misleiden, nog steeds met Ho Tsi Minh's naam tekent. Niemand weet wat waar, of niet waar is. Sedert twee jaar heeft geen Europeaan hem meer gezien. Men weet niet, of hij zijn hoofdkwartier heeft in de jungle van Indochina. Men weet alleen dat de op standelingen een blinde verering voor hem hebben, voor zijn naam hun le ven veil hebben en in zijn naam strij den. En tenslotte weet men dat, als hij nog leeft, hij thans 61 jaar oud is en dat zijn loopbaan eerder een avonturenverhaal gelijkt, dan de le vensgeschiedenis van 'n staatsman. WIE IS HIJ LJy werd in 1892 geboren in een arm rijstverbouwend gezin in de Indo- Chinese provincie Annam. Hij heet te toen Ngujen Ai Gok. Op 14-jarige leeftijd verliet hij het ouderlijk huis en verhuurde zich als scheepsjongen op een schip aan de kust. Hij door kruiste zo de wereldzeeën, leerde de Franse en Engelse taal en bezocht vaak de landen, in wier havens zy meerden. Op deze wijze kwam hij in 1911 te Parijs. Tijdens de vredesconferentie in 1919 verscheen hij er weer.als af gevaardigde van het Koninkrijk An nam. Hij had zich in het hoofd gezet dat hjj de bevrijder van zijn door Frankrijk bezet land zou worden, hij beriep zich op het zelfbestemmings- recht van alle volkeren (de 14 pun ten v?n Amerika's president Wilson) schreef vliegende bladen, deelde ze zelf op de vergadering uitmaar werd door de overwinnaars niet au sérieux genomen. Op dat moment maakte de warmbloedige Indo-Chinees kennis met mensen, die vol bewonde ring waren voor de Rode revolutie in Rusland en die geloofden in de toe komstige bevrijding van alle kleur lingen. Ngujen Ai Gok sloot zich bij de felsten aan en werd mede-oprich ter van de communistische partij in Frankrijk. Hij bleef in Parijs. Sticht te er in 1920 een tijdschrift voor alle onderdrukte gekleurde volkeren (De Paria) en ging daar zo woendend te gen de Franse politiek te keer dat men hem uit het land zette. NAAR AMERIKA r)c jonge strever naar Revolutie zocht zijn heil in Boston (Amerika), waar hij beambte op het Russisch consulaat en communistisch agent in de bond der zeelieden werd. Dat hij er „goed" werk leverde, blijkt wel hier uit, dat de Sovjet-Russen hem in 1923 naar Moskou halen om er aan het Marx-Engels-Lenio-instituut een cursus in bolsjewistisch ondermij- ningswerk te volgen. Hij wordt opge leid tot specialist. Voortdurend krijgt hij nieuwe en .belangrijke opdrachten van zijn Moskouse meesters. Nu eens duikt hij op in China dan in Indone sië. dan weer in Japan of Korea. In 1926 is hij, onder de naam Golin, een der communistische adviseurs van Tsjang Kai Sjek. Wanneer deze laat ste met de communisten breekt, en zijn rode adviseurs de laan uitjaagt, vliegt Golin terug naar Moskou. In navolging van Mao Tse Tung (die in China een communistische partij sticht C yAN 16 TOT EN MET 24 JANUARI A.S. zal heel Dongen in het teken staan van de grootscheepse missie-actie, die in deze periode onder de titel „Dongen voor Dongen" wordt georganiseerd. Er zit daarbij een groot doel voor want men wil in Dongen de missie-gedachte gaan be vorderen; een blijvend contact gaan onderhouden met de eigen Dongense missionarissen, paters zowel als broeders en zusters; en tenslotte een fonds gaan vormen, om dit contact mogelijk te maken en om, zo dat mogelijk zal blijken nog in een of andere vorm steun aan de zonen en dochters uit Dongen, die in de vreemde hun missiearbeid verrichten, te geven. Gezien de prestaties, die de Dongenaren bij vroe- ger opgezette acties weten te leveren, zal ook het laatste doel zeker wel bereikt worden. YY/E zeiden reeds, dat het een grootscheepse actie is, die in Don gen op stapel staat en daarmee is niets te veel gezegd De zaken wor den er, zoals gewoonlijk, gedegen aan gepakt. Een reeks gebeurtenissen, die alle met de missie-actie verband hou den, staat dan ook te wachten en men kan rustig zeggen, dat de actie door de hele Dongense gemeenschap wordt gedragen. De vroegere thuisfront-ge dachte ligt eigenlijk aan de actie „Dongen voor Dongen" ten grondslag. Er is een comité gevormd, dat zich met de organisatie heeft belast en dit comité, moet gezien het programma, dat uit de bus is gekomen, heel wat voorbereidend werk reeds hebben verzet. Tot op heden heeft het comité de namen en adressen van 32 Dongense missionarissen ontvangen. Dongen le vert derhalve een lofwaardig en be wonderenswaardig aantal missiona - rissen. Want al deze missionarissen zijn van Dongen geboortig of van Dongen uit als inwoner naar de missie vertrokken. Dus niet eens vanuit de in Dongen gevestigde Congregaties. MISSIE-KWARTIERTJES TWJaar om dan op de actie terug te komen: deze actie omvat om te beginnen: geestelijke oefeningen. Op het programma prijken Pontificale H.H. Missen, want gedurende de actie verblijven in Dongen drie Missie-Bis schoppen; in alle parochiekerken wordt elke dag een extra H. Mis op gedragen. hetgeen mogelijk is, doordat de hele periode 15 Paters (S.V.D., Te teringen) in Dongen aanwezig zullen zijn. Iedere dag worden in alle pa rochiekerken onder alle H.H. Missen conferenties gegeven over de missie en in de twee voornaamste parochie kerken iedere dag om 1 uur een zgn. missie-kwartiertje, dat door Paters- missionarissen wordt geleid. Deze kwartiertjes zijn speciaal bedoeld voor de werknemers, die dan naar hun werk gaan. Bovendien is er elke dag in alle parochiekerken een half uur Aanbidding. TENTOONSTELLING ^aast deze meer kerkelijke gebeur- A tenissen, staat op de eerste plaats een missietentoonstelling, georgani seerd door de paters S.V.D. van Te teringen, door de Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes te Dongen en de Zusters Franciscanassen te Dongen. Deze tentoonstelling van de Paters van S.V.D. mag een primeur heten, want nog geen andere plaats in Ne derland heeft deze expositie gezien. Zij vertegenwoordigt een waarde van niet minder dan f 40.000. Voorts is er practisch iedere avond in alle drie de parochies een causerie, een film of iets dergelijks over de missie, gege ven door een missionaris of een mis sie-arts. Voor het onderwijzend perso neel zal een speciale avond worden belegd, Er zal een huldigingsavond worden gehouden voor de ouders en naaste familieleden van de Dongense missionarissen. Er wordt een grote loterij met fraaie prijzen op touw ge zet alsmede een fancy-fair op Zater dag 16 en Zondag 17, 23 en 24 Januari, OOK VOOR DE JEUGD ^atuurlijk is ook de jeugd niet ver geten. Daarvoor is een speciale actie in het leven geroepen. Op de scholen zullen speciale godsdienstles sen worden gegeven door Paters-mis- sionarissen; er zal een grote teken-, kleur- of opstelwedstrijd worden ge houden voor alle onderwijsinrichtin gen, lagere scholen, Uloscholen, kweekscholen voor jongens meisjes, HBS en MMS, de Huishoud school en tenslotte voor de Vakschool voor Schoenmakers. Er zal een pop- pententoonstelling zijn, waarvan de poppen, die de kleding zullen dragen van missionerende congregaties, in étalages zullen worden geplaatst. In tegenstelling tot vroegere zgn. diocesane missietentoonstellingen, waaraan gewoonlijk meerdere missio nerende congregaties deelnamen, ge schiedt dit voor het eerst door één congregatie: de S.V.D te Teteringen. Zaterdag 16 Januari zal de missie actie officieel worden geopend. De stoet van bisschoppen en paters zal dan worden ingehaald, waarna een plechtig Lof in de St. Laurentiuskerk en een begroeting volgen in de aula van de H.B.S. de Indochinezen gunstig te stemmen) in 1949 Bao Dai weer op de keizers troon gezet maar ook deze Indo chinezen verlangen, onder Bao Dai, precies hetzelfde van de Fransen, dat zij eenmaal weigerden aan Ho Tsi Minh: de nationale onafhankelijkheid. Ondertussen is Ho Tsi Minh voor de Indochinezen een legende geworden, een spook van de jungle, dat zij be wonderen en vrezen tegelijk. Wat zal van deze strijd het einde zijn? HO TSI MINH en de guerilla-oorlog begint tegen de troepen van maarschalk Tsjang Kai, Sjek, Wanneer deze laatste met 1950 het onderspit delft, sticht Ngujen Ai Gok ook een Indochinese communis tische partij in 1930 te Honkong op Engelse bodem. Dc Franse regeerders zetten aan stonds een prijs van 50.000 piasters op zijn hoofd en veroordeelden hem bij verstek ter dood. Meermalen wordt de zich dan noemende Ho gevangen ge nomen. nu eens door de Engelsen, dan weer door de vertegenwoordigers van Tsjang Kai Sjek in Shanghai. Telkens weet hij te ontsnappen, voor hij aan de Fransen wordt uitgeleverd. Gedurende de tweede wereldoorlog vecht hij tegen de Japanse bezetting in China en Indo-China en krijgt daarvoor van de Westerse mogendhe den wapens en materieel. Terwijl Keizer Bao Dai van Vietnam zijn land zonder tegenstand aan de Japanners overlevert, begint Ho Tsi Minh de jungle-oorlog tegen de Japanners. Na de bevrijding wordt hij natuurlijk ge- eerd als een vechter voor de zaak der geallieerden en als hun vriend. De vroegere matroos wordt staatshoofd van Vietnam de Keizer Bao Dai moet, wegens zijn wankelmoedige houding afstand doen en is blij, dat hij nog geaccepteerd wordt als raadgever in de regering van Ho Tsi Minh. Deze voert intussen zijn jungle-oorlog ver der, eerst tegen de infiltrerende na tionale Chinese troepen van Tsjang Kai Sjek, en dan tegen de Franse be zetting; hij vordert van Frankrijk, dat dj kolonie weer wil bezetten, de poli tieke en economische zelfstandigheid. Frankrijk, dat na de oorlog zelf een sterk-communistische regering heeft, nodigt Ho Tsi Minh naar Parijs, tot het voeren van besprekingen, uit. Zo biedt Frankrijk het zeldzame schouw spel dat het een door een Franse rechtbank ter dood veroordeelde en met premies nagejaagde opstandeling als eregast in het paleis van Versail les ontvangt en hem tijdens de grote parade op 14 Juli 1946 (nationale feestdag) op de eretribune bij de Champs Elysées de ereplaats geeft naast de Franse staatspresident. ONMENSELIJKE OORLOG l~Ae nochtans sterk communistisch geïnfiltreerde regering van Frank rijk is echter niet genegen Indo-China volledig onafhankelijk te maken. En dan reist Ho Tsi Minh af glim lachend, dankend voor de prettige en eervolle ontvangst, maar met een grote verbittering in het hart. Nau welijks terug in Indo-China, gaat hij de jungle in van waar hij, met de eens ontvangen geallieerde wapenen de strijd tegen de Franse troepen op neemt. Uit hinderlagen worden de troepen beschoten, besprongen. Gevangen sol daten worden onthoofd. De Fransen betalen met gelijke munt. Het wordt een gruwzame, meest onmenselijke oorlog die nu reeds zeven jaren duurt en die Frankrijks leger zo onmis baar voor Europa's kracht in Indo- China doet verbloeden. Weliswaar hebben de Fransen (om VROUW ZONDER VERLEDEN Het as geen bijzonder gegeven, dat Serge Groussard in deze met de Prix Femina bekroonde roman behandelt. Een vrouw wordt betrapt met haar minnaar en schiet in de verwarring van het ogenblik haar man dood. Ze vlucht met een groot bedrag aan geld, mist de trein naar Parijs en weet dan een plaats te krijgen op een bin nenvaartuig, dat naar de Franse hoofdstad vaart. De schipper weet niets van deze vrouw. Alleen, dat ze wanhopig is en mooi. De knecht ont dekt echter het geheim en pleegt chantage op de vrouw. Ook ontstaat er een toestand van gespannen jaloe zie tussen schipper en knecht, omdat de oude baas de liefde van de vrouw blijkt te hebben gewonnen. Aangeko men in Parijs, aarzelt de vrouw of zij zich zal aangeven bij de politie, doch tenslotte verlaat zij de schipper en gaat haar zware weg. De opsomming van gegevens doet nogal melodramatisch aan en een pen met minder talent zou er slechts aan leiding in hebben gevonden voor een drakerige ..volksroman". Hier is ech ter een schrijver aan het woord, voor wie het gebeuren slechts aanleiding is om zich diep in te leven in de gestel tenis van deze gekwelde zielen. Onbe langrijke feiten en gebeurtenissen krijgen hier achtergrond en diepte. De vrouw in haar wonderlijke gecompli ceerdheid, die het raadsel van haar eigen hart niet verstaat, de oude schip per met zijn hunkering naar nog wat warmte en geluk in de levensavond, die het echter ook weer gelaten en in een grondeloze weemoed laat glip pen om de vrouw te laten gaan op de weg. door haar misdaad gewezen, de jonge varensgezel, een bot en bon kig stuk leven met primitieve sluw heid. En dan ook het rustige glijden van het schip door het Franse land schap zo zuiver en simpel in wonder lijke tegenstelling met het woelen der hartstochten en begeerten en ont goochelingen in deze drie mensen. Het is geen proza voor geestesonerva- ren. Het voert nogal eens in situaties vol zwoelheid en zinnelijkheid. Maar de grote begrippen van schuld en boete worden er niet in verdoezeld. En het is zeer knap van psychologisch begrip en sfeertekening. Vandaar dan ook onze lof voor deze roman, zij het dan met het stevige voorbehoud dat we boven aanstipten. (Uitgave P. Vink, Antwerpen-Tilburg). PRISMABOEKEN Twee nieuwe Prismaboeken willen we hier voor de dag halen. Allereerst een bundeltje Fantastische Vertellin gen van Edgar Allen Poe. Men kan Poe de grootvader van Sherlock Hol mes noemen. Hij heeft het moderne detectiveverhaal voorbereid met ver tellingen, welke zich bewegen ron dom de misdaad en haar mysteriën. Hij heeft dat gedaan met het opzetten van vernuftige complotten en scherp zinnige oplossingen alleen, maar ook door een uiterst suggestieve schilde ring van omstandigheden en sfeer. Er zijn verhalen vlak voor het naar bed gaan. Doch geharde liefhebbers zul len blij zijn met deze verzameling en er een boeiende ontspanning aanbe- leven. Het tweede boekje is ook een her druk. Fitzi-oy Maclean heeft in de tweede wereldoorlog een rol vervuld op belangrijke posten, in de Noord- Afrikaanse woestijnoorlog, in Perzie (waar hij de toen pro-Duitse gene raal Zahedi handig wist te ontvoeren) en ook bij de partisancn-generaal Ti to, van welks persoonlijkheid en ver richtingen hij een zeer levendig beeld geeft. Het geheel wordt gelardeerd met een droge humor, welke dit boek je bijzondere bekoring geeft. JN DE SNELTREIN naar Keulen waren twee reizigers in een geani meerd gesprek gewikkeld. Ze hadden het over dieren en over het fan tastische „geheugen" dat deze soms bezitten. De jongste van de twee reizigers, een slanke man met een korte baard en een slappe vilthoed op het hoofd, wist vooral heel sterke staaltjes te vertellen. „Ik heb een jaar of zes geleden een jonge leeuw aan de direntuin in Keulen gele verd", zei hij, „maar ik durf wedden, dat het dier met nog zou herken nen als ik bij hem in de kooi zou komen". De ander betwijfelde dat, „Zou u dat durven bewijzen vroeg hij. „Ik wil er een weddenschap op afsluiten". „Uitstekend", zei zijn mede-reiziger, die niemand minder was dan de bekende Carl Hagenbeek, eigenaar van 's werelds bekendste dierenpark en exploitant van een enorm circus, dat ook zijn naam droeg. NJa aankomst in Keulen begaven de twee mannen zich onmiddellijk naar de „Zoo". Bij het roofdierenhuis gekomen, nodigde Hagenbeek zijn nieuwe kennis uit, goed op te letten. De dierenvriend opende de deur van het roofdierenhuis en riep op vrien delijke toon een bepaalde naam. Op hetzelfde ogenblik sprong er in één van de kooien een leeuw op, die onder het uitstoten van een smartelijk ge brul, zijn kop langs de tralies begon te schuren. Toen Hagenbeek naar het dier toeging en het door de manen begon te strelen, gedroeg het zich als een tevreden poes. Met deze historie is Carl Hagenbeek ten voeten uit getekend. Hij was meer dan alleen een eerlijk en eenvoudig mens. Zijn naam werd een begrip voor alles wat met wilde dieren ver band houdt, maar vooral voor wat be treft de goedheid voor de dieren. Carl Hagenbeek werd op 10 Juni 1844 in Hamburg geboren. Als jonge man v«n 22 jaar nam hij de zaak van Zijn vader over en hij wist deze op te werken tot de grootste wilde-dieren- handel van zijn land. Ook begon hij met het organiseren van expedities, speciaal naar Afrika. Er zouden vele boeken te schrijven zijn over het wel en wee van de firma Hagenbeek in de jaren, dat Carl er de leiding had. Wij zullen ons bepalen tot het jaar 1907, toen de reeds grijzende Hagenbeek bij Hamburg zijn dierenpark voor het pu bliek openstelde. PARADIJS £)it was een gebeurtenis, die 'n omwenteling op dit gebied inluidde. Hagenbeek was name lijk de eerste, die de museum achtige dierentuinen van wel eer, verving door een park dat het dier vele vrijheden, maar bovenal de suggestie van zijn eigen omgeving gaf. Zeven ja ren had Hagenbeek nodig gehad om een dor stuk akkergrond tussen Hamburg en Lockstedt te herscheppen in een waar dierenparadijs, maar daarna was de naam van de stichter ook bekend tot in alle uithoeken van de wereld. Berlijn, Leipzig en Munchen volg den Hagenbecks voorbeeld. De beide zoons van de beroemde dierenkenner, gaven adviezen aan ondernemers in 't buitenland, die iets dergelijks op touw wilden zetten. Zodoende werden be- renklovcn, apenrotsen en robbenvij- vers al heel spoedig ook in Londen, Bazel, Amsterdam, Boedapest en nog heel veel andere steden in de diverfee dierentuinen gebouwd of aangelegd. Het beroemdste van alle bleef ech ter het park in Hamburg. Enkele cij fers geven een indruk van de omvang, die deze onderneming had. Hagen becks dierenpark was in de eerste 25 jaren van zijn bestaan een „door gangshuis" voor 600 olifanten. Alleen al voor deze dieren gebruikte men ruim een millioen kilo rapen, vijf millioen kilo hooi, vele tonnen zeme len en ruim duizend ton haver. VERKOPEN minder belangrijk dan het die renpark was het circus, dat Ha genbeek exploiteerde. Men werkte in bijna alle landen van de wereld en dat met twee of drie groepen. Jaren lang was de naam Hagenbeek een ga rantie voor het beste, wat er op eir- cusgebied te zien was. Het circus be zat tientallen beroemde medewerkers en het aantal artisten, dat er zijn op leiding kreeg en later met eigen die- rengroepen in andere circussen ging optreden, is haast niet te bepalen. Nu is de firma Carl Hagenbeek overgegaan tot openbare verkoop van haar circus. Hoewel aan de beroemde onderneming hierdoor veel aantrek kelijkheid wordt ontnomen, is het be richt. op zich niet zo schokkend als 't wel lijkt. Ook in 1889 werd het groot ste deel van het beroemde circus verkocht en wel aan Barnum and Bai- lev. Tijdens de eerste wereldoorlog, kocht Hagenbeek het Duitse circus Strassburger op, om opnieuw op tour- née te gaan. In 1921 en in 1932 volg den nieuwe verkopen en wel aan Ringlfng Bros, Barnum and Bailey en aan Sarasani. Steeds weer wist de firma Hagen beek perioden van depressie te bo ven te komen om bij gunstig getij opnieuw haar naam te laten schit teren boven het gespannen tentzeil van een enorm circus. Hel is niet voorbarig te beweren, dat dit in de toekomst ook zeker weer eens zal ge beuren. DE STILLE MAN Maurice Walsh heeft voor deze ro man tot uitgangspunt genomen het erland, dat zich met zijn Sinne Fein- beweging woedend te weer stelde te gen de Engelse ovrheersing. Een jon ge vrouw werkt mee aan de ontmas kering van haar man als „verrader". Dit feit blijft achter de personen en gebeurtenissen zijn invloed uitwer ken, ook als de wapenstilstand met de Engelsen gesloten is. Ieder der hoofdpersonen vertelt achtereenvol gens een hoofdstuk van de zich ont wikkelende historie, waarin Ierse trots, koppigheid, melancholie, senti mentaliteit in aanraking komen met de meer nuchtere, doch in de grond ook hartelijke Schotse mentaliteit van een kapitein van het Britse le ger. Het is allemaal van een hartver kwikkende menselijkheid, hartelijk heid en humor, zij het dat de psycho logische diepte niet al te groot is. Een roman, die een groot publiek kan genieten en die het vertalen zeer zeker waard was. Er is indertijd ook een film van vervaardigd. (Uitgeverij P. Vink. Antwerpen-Tilburg) FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren: Jan, zoon van Hr. en Mevr. Peijnenborg- Vos, Goirle. Frank, zoon van B. Brands-Brouwers, Tilburg. Overleden; W. Kou- wenhoven, 87 jaar, 's-Graven- hage. A. Kloppenburg, 69 jaar, 's-Gravenhage. L. Holle- man-Dorst. 77 jaar, Zierikzee. J. Godding, 66 jaar, Maas tricht •j- Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in de ouder dom van 81 jaar, onze innig geliefde vader, be huwd- en grootvader, oom •n neef, de heer EMILE BENIGNÜS VAN ACKER Weduwnaar van Me vrouw Sedonie Amalia de Rop. Westdorpe: O. A. van Acker R. H. van Acker M. B. M. van Ackcr- van Gremberghe en hun kind Elsie Familie van Acker Familie de Rop De plechtige uitvaart dienst gevolgd door de teraardebestelling waar bij U beleefd wordt uit genodigd zal plaats heb ben op Woensdag 13 Ja nuari om 10 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw Visitatie te West dorpe. Westdorpe, 10 Jan. 1954. UITSTEL VEILING te GOES bericht dat de publieke ver koping van de windmolen „De Korenbloem" te Goes tot nadere aankondiging is uitge steld. 946-0 De NOTARIS te KRUININGEN zal bij inschrijving verkopen t.v.v. de Heer Jan Dek Jacs- zn. te Kruiningen: een woonhuis met 2 flin ke stenen schuren en erf aan de Nieuwstraat 42 te Kruiningen. In gebruik te aanvaarden, be houdens goedkeuring van B. en W. van Kruiningen bij de betaling der kooppenningen. Het te verkopene is geschikt voor bedrijfspand. Biljetten in te leveren vóór of öp 16 Jan. 1954 ten kantore van genoemde Notaris, al waar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Half Januari nieuwe cursus sen handelscorr., examen Ju ni a.s. Kleine, geselecteerde clubs. Directe aanmelding is zeer gewenst. PH. FICKINGER - BREDA, Teter.dijk 119, Telefoon 7784, Gedipl. leraar handelscorr. en beëdigd Tolk/Vertaler. 917 Enige en algemene kennisgeving. A Heden overleed tot onze diepe droefheid vrij plotseling, nog tijdig voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze lieve vader, be huwd- en grootvader, de heer SILVESTER CORNELIS NONNEMAN weduwnaar van Dorothea de Smit, in de ouderdom van 71 jaar. Hulst, Maria Nonneman Lamswaarde, Angelina Rombout-Noniieman Al. Rombout en kinderen Terhole, Josephina de Rycke-Nonneman R. de Rycke Terneuzen, Gerda Neve-Nonnenian L. Neve en kinderen Steenbergen, Eduard Nonneman Boselikapelle, Piet Nonneman M. Nonneman-Wullems Hulst, Godfried Nonneman en verloofde Joseph Nonneman en verloofde. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in Uwe godsvruchtige gebeden aan. Plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben Woensdag 13 Januari, om 8.30 uur ,in de Basiliek te Hulst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd. 968-0 Burgemeester en wethouders van Sint Jansteen brengen hiermede ter kennis van gegadigden dat zij zullen trachten aan te besteden: het schoonhouden van het geiAeentehuis en van twee arrestantcnlokalen. Daartoe bestemde inschrijvingsformulieren zijn vanaf Woensdag 13 Januari a.s. verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Burgemeester en wethouders voornoemd J. I. M. REUSER, burgemeester F. E. FRANCKEN, secretaris Namens de Zeeuwsch Vlaamse Bouw- en Handelscom binatie te Vlissingen zal door ondergetekende in het openbaar worden aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis in de gemeente Heinkenszand aan de Kerkiaan, kadastraal be kend sectie B. no. 1406- Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar tegen betaling van f 15,per stel bij Lichtdrukkerij van Berkel, Nieuwendijk 9, Vlissingen, of door overmaking per postwissel van f 15.25. De aanbesteding vindt plaats op Maandag 18 Januari 1954 des voormiddags om 10 uur op het gemeentehuis te Heinkenszand. Restitutie bij ongeschonden inlevering f 10.per stel. 947-0 Vlissingen 11 Januari 1954. Architectenbureau W. D. DE REGT. Kantoor: Boulevard Evertsen 4a, Vlissingen. Tel. 2298. Waarom GRIJS als het anders kan NIEMAND man noch vrouw behoeft grijs haar te hebben. ZONDER VERVEN uw oorspronkelijke, natuurlijke haarkleur terug. Vraagt gratis brochuré aan COSTIMURO - SARPHATISTRAAT 50 - AMSTERDAM SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te j Breda plaats voor een j LEERLING VERKOOPSTER 14—17 jaar l en een FLINKE LEERLING BEDIENDE j 1518 jaar Degelijke opleiding tot winkelverljoper, geen wijk J werk. - Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de Wit N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2, J te Zaandam. 950-oo Wie wil een erk. bonds autorijschool met nieuwe les auto op eigen naam beheren. Ben. kap. f 1000 tot f 1500. Br.: R. Vedder, Kaapstr. 8, Den Haag. O* bekende Swift heren-molière in zwart bruin en roodbruin. In verschillende brede leeiten. Buitengewoon voordelig, slechts Hetzelfde model, maar dan in lijn zacht kalfsleer en in de beroemde spijkerloze Super Swift-uitvoering. Fantastische pasvorm Bestand tegen sneeuw Tussenzool van leer. Verende poro-rubber zool. E"ht een schoen voor di* nan, die graag opgewekt door het leven stapt. U loopt op wolken I Hebt U een forse voet? Dan is bier Uw Swrft- schoen. Breed voorblad zonder één enkele naad. Gemaakt volgens het be kende spijkerloze Super Swift-systeem. Dubbele leren zolen. Oersterk. Laat d« winter maar komen. Hier is een royale schoen, die een stootje kan velen. Dubbele zolen. Solide, oersolide. Super Swift Spijkerloos. Fantastisch buigzaam Alstublieft, herenHier hebt U een prachtmodel voor een prijs, die U zal meevallen. Deze schoen moet U beslist eens in de winkel gaan zien. U loopt ermee weg. Onbegrijpelijk lage prijs voor zo'n knaap van een Swift-schoen „Hoe komt die teleloonrekening zo noog? We naren de vorige maand toch uit." Lekker droge voeten I i De denavo J Over tgdel tige Deze tor- i 4 Maai J Zon uur. Ni|megen

de Stem | 1954 | | pagina 6