Hansen en DE VREEMDELING WYBERT Soet Antwerpen, Adieu,... Optimisme in ons land Juist nu! RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 12 JANUARI 1954 DE, voorzitters van de Kamers van Koophandel hebben wel dege lijk bij hun optimistische beschou wingen over 1953 waarschuwingen doen horen. De een zeide: de me taalnijverheid krijgt minder te doen; de andere merkte op, dat de scheepsbouw niet zoveel werk meer in petto heeft; een derde consta. teerde, dat hier en daar in burger lijke bouw minder te doen was. In het voornaamste district van de ka toenindustrie moest de spreker con stateren, dat de geleidelijk aan in getreden prijsdalingen moeilijkhe den zouden geven en dat het on voldoende vernieuwen der arbeids- methoden het mettertijd onmogelijk zou maken goed te concurreren op de wereldmarkt. De optimistische uitingen zeker die van Eisenho wer dienen om de kooplust bij het publiek hoog te houden, angst te weren. Een methode, die nood zakelijk en goed is. Maar evengoed is iedereen, fabrikant en grossier, winkelier en consument, te waar schuwen, dat de gulden tijd van he den eens ophoudt voor een slechte re tijd. Vlieger duikt een huis binnen Stavenisse zit niet bij de pakken neer Marius de Leeuw in de Raad voor de Kunst Een menselijke barometer Een historische roman van Emiel van Hemeldonck DE SCHRIJVER ïasco L. A. CUNNINGHAM Geen subsidie Det Middelbare Meisjesschool van Etten-Leur is de tweede groot ste van de provincie Noord-Bra bant. Er zijn 103 interne en 20 ex terne leerlingen, die door 15 leer krachten worden onderwezen. De school bestaat al vijf jaar. Bij de examens haalt deze in- en externe M.M.S. een zeer hoog percentage geslaagden, maar als het om rijks subsidie gaat, is iedere andere school in het land een stuk belang rijker. Alle pogingen, door de schoolbestuurders in samenwerking met het gemeentebestuur verricht om subsidie te verkrijgen zijn tot nu toe tevergeefs geweest. Het is nuttig dit vast te stellen, want het Ministerie van Onderwijs zal niet alleen met de lippen, maar ook met de daad interesse moeten opbren gen voor de.... ontwikkelingsge bieden. Door een subsidie te geven kan die belangstelling metterdaad worden bewezen! AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Babbelen babbelen y D DUW-kamp bij Grijps- kerke gaat verdwijnen HET economisch herstel van 1952 is in 1953 geconsolideerd. Dit is de mening, uitgesproken door verscheidene voorzitters van Ka mers van Koophandel, die bij de wisseling van het jaar een nieuw jaars-speech hielden. Dat was de mening van de Mi nister van Economische Zaken, door hem óók uitgedrukt, in een voordracht tegen het einde van het jaar gehouden. In de ene voordracht werden dan eens meer gegevens verstrekt dan in de andere, maar bij allen klonk voldoening over het bereikte. Overzicht-schrijvers in economi sche aangelegenheden gaven daai- enboven allerlei cijfers om het reikte te verduidlijken. Tussen de regels door kon men natuurlijk ook waarschuwingen ho ren voor nabij en verre toe toe komst. Dat is begrijpelijk. Minis ters en voorzitters van de K. v. K. en Fabrieken dragen verantwoor delijkheid. Zij nemen in eigen om geving verschijnselen waar, die tot nadenken stemmen. En ook zij le zen allerlei studies van vooraan staande economisten, die tot grote zorgzaamheid manen. Want een ge waarschuwd mens telt nu eenmaal voor twee. De voorzichtigheid die bepleit wordt ze lijkt nu en dan op angst ontspruit uit verschijn selen, die men in Amerika waar nam en iedereen erkent, dat de in vloed van de conomische positie van Amerika op de gehele wereld zeer groot is. De som van allerlei financiële of/en economische verschijnselen in Amerika heeft daar zelfs een geest van pessimistische waakzaamheid doen ontstaan, in allerlei bankkrin- gen, zich uitende in lagere dividen den op Amerikaanse industriële aandelen en koersverslagingen. De beperkingen op oorlogsuitgave, die in Amerika worden ingevoerd, voe ren tot al of niet gegronde verwach tingen, dat er minder werk zal ko men bij allerlei industrieën. Het feit, dat Amerika terecht na tuurlijk eens zijn enorme voor raden aan granen, katoen enz. wil likuideren en dat denkt te doen door ze over te hevelen naar Euro pa, heeft bijv. in Nederland terecht angst gewekt voor onze landbouw- export en dus voor onze landbouw economie. Het feit, dat de Japanse economie met haar goedkope pro ducten (vanwege de lage loonstan- daard in Japan) in evenwicht ge vestigde Europese (en zelfs Ameri kaanse) economieën kan aantasten, wordt zorgelijk beschouwd. Al die feiten en verschijnselen doen de economische voormannen tot voor zichtige en vaak zelfs pessimisti sche voorspellingen komen. De President van Amerika, Eisen hower, heeft nu ook al bij de wis seling van het jaar uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat Amerika volkomen in staat is in de komen de jaren zijn economisch herstel op peil te houden en maatregelen te nemen om een depressie tegen te gaan. Als men zich de ontwikkeling van de wereld-economie van na de eerste werldoorlog herinnert, weet men dat tussen 1920 en 1924 zich een eerste zwakke economische val voordeed, die men overal heeft we ten af te remmen, maar dat de val dan ook rond 1930 des te scherper is ingetreden. Het is duidelijk dat de economis ten van naam, die nu van hun pes simisme blijk geven, dit verschijn sel voor ogen houden en hetzeliÉde vrezen voor de komende jaren, nu de tweede wereldoorlog, de strijd om en in Korea, de actie voor een gewapend evenwicht tegenover Rusland ten einde zijn of ten einde lopen. er een terugval komt, wor den de economische zwakken afgeslacht. Dat is de werkmans stand, geplaagd door een omvang rijke werkloosheid en de kleine winkelier die geen financiële draag kracht heeft en zich niet weet te weren. En om hen vooral is het goed, dat de hele maatschappij zich zorgen maakt, hoe er gehandeld kan en moet worden als deze terug val van^ ons economisch leven zou plaats Vinden. En omdat Nederland geheel afhankelijk is van het eco nomisch bestel in de wereld, lijkt het mij volkomen verantwoord, dat we in ons land zorgzaam nagaan, hoe de ontwikkeling in de wereld is. In 1954 komen er weer een 80 000 werkzoekenden bij en het zijn die, welke opgenomen moeten worden in het arbeidsproces, dat dus in ons land uitgebreid moet worden. Maar welke uitbreiding volkomen afhan kelijk is van onze exportmogelijk heden. En die zijn afhankelijk of andere landen van ons kopen wil len (de aard en kwaliteit van het artikel) en kopen kunnen (de ver houding van de vreemde en eigen valuta). De eigen behoeften zijn bevre digd voor wat betreft het tekort dat tussen 19401945 door de Duit se plunderingen en het achterblij ven van de productie zijn ontstaan. De dagelijkse behoeften zijn of worden ingekrompen, omdat de ko pers de prijzen te hoog vinden. De te kleine woongelegenheid, zonder zolders of kelders, heeft de mensen afgeleerd in gebruiksvoorwerpen en verbruiksartikelen huishoudelijke reserves te maken. Dat zijn drie feiten en omstandigheden die ver klaren en een waarschuwing vor men, dat de eigen bevolkingsbe hoeften in slechte wereldeconomi- sche omstandigheden, het geprodu ceerde niet in grotere mate zullen opnemen dan nu het geval is. Mis schien wel maar toch niet in grote mate als er zéér lage prij zen zouden komen. Welk laatste verschijnsel de eerste (en nadruk- kelijkste) uiting zou zijn van een economische terugval. Er werd in 1953 goed gespaard, on der meer 100 millioen bij de spaar banken. Maar men weet dat sinds 1946 honderden millioenen per jaar gespaard werden in de vorm van betalingen bij de levensverzekerin gen. Die besparingen zijn mogelijk geworden, doordat de bevolking alleen de hoogstnodige gebruiks- of verbruiksartikelen koopt. Alleen het bestaan der besparingen be wijst, dat ons productie-apparaat niet mag rekenen op een grotere af zet in het binnenland. Het is in het geheel niet onmo gelijk, dat ook thans geldt, dat na „de zeven vette jaren" zeven ma gere jaren zullen komen. Bergen op Zoom. Ir. J. c*-'* - nE BESTUURDER van dit vliegtuig een Aeronca 116 wandelde de trap af om zich onder medische behandeling te stellen nadat hij met zijn toestel in dit in Muncy in Pensylvania staande huis was „gedoken" als gevolg van een motorstoring. De vlieger, de twintigjarige Ronald Neece. had slechts lichte verwon dingen opgelopen. Geen der inwoners van het huis kreeg letsel en er ontstond gelukkig geen brand. Wethoudersverkiezing P)E gemeenteraad van Stavenisse is in zijn nieuwe samenstelling voor de eerste maal bijeen geweest. Burgemeester L. A. Verburg hield een nieuwsjaarsrede, waarbij hij na herdenking van wijlen dr. A. Ples- man een terugblik wierp op het rampjaar 1953. Spreker stond stil bij de aangerichte verwoestingen en her dacht de 153 rampslachtoffers uit Stavenisse. Hierna ontvouwde hij een omvangrijk programma voor 1954: vaststelling van het ontworpen we- deropbouwplan en uitbreidingsplan, verdere realisering van het ontwerp- wederopbouwplan, de bouw van een nieuw wijkgebouw, een nieuwe kleu terschool, uitgebreide restauratie van het gemeentehuis, vaststelling en ge deeltelijke realisering van een riole- rings- en stratenplan en zo mogelijk aanleg van een speel- en sportveld. Spreker bepleitte sterk de belangen van de jeugd en achtte het een ere- plicht voor het gemeentebestuur, alles in het werk te stellen om tot spoedige terugkeer van de nog geëvacueerde ingezetenen te komen. Het oudste raadslid in jaren, de heer L. Hage, beantwoordde in het kort de rede van de vorzitter. Hierna werden de nieuw gekozen leden van de gemeenteraad beëedigd, waarna tot wethouders werden geko zen de heer J. Hage (S.G.P.) en C. J. Moerland (Arb partij) P)E Bossche kunstenaar, Marius de Leeuw, die in 1947 de winnaar werd van de Prix de Rome, is be noemd tot lid van de sectie gebonden en moderne beeldende kunsten en bouwkunst voor de voorlopige raad voor de Kunst. De sectie bestaat thans uit Jhr. W. Sandberg (voorzitter), Pastoor Jean Adams (plaatsvervan gend voorzitter), Prof. J. Wiegers, (schilderkunst) Prof. H. Levigne (gra fische kunst), J. Havermans, H. We zelaar (beeldhouwkunst) en Prof. Ir. J. van den Broek en Prof. G. Holt (architectuur). (Advertentie) zijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wriji Uw iheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed." ^LS NUMMER 15 van de Berk- en Brem-reeks verscheen bij J. Lannoo te Tielt (voor Nederland fa Klemann te Wateringen) een nieuwe historische roman van de Kempische schrijver Emiel van Hemeldonck. Bandversiering en geplasticeerd omslag zijn een ontwerp van Ernest Verkest. Zijn omvangrijk oeuvre is groten deels ondergebracht in genoemde Berk cn Brem-reeks. Sommige delen, zoals De Cleync Keyser en Land van Be lofte, verschenen ook in het Duits. De roman, die aan de serie haar naam gaf, werd in 1940 bekroond met de Prijs der Provincie Antwerpen. Het reeds genoemde geschiedkundig werk De Cleyne Keyser, dat door Jos Spey- brouck rijk geïllustreerd werd. ver wierf in 1948 de Prijs der Vlaamse Provinciën en in 1949 de Karei Bar- bierprijs. ..Maria mijn kind" werd bekroond door de Haarlemse uitgever Gottmer. EEN STERKE VROUW TT m iel van Hemeldonck is voor Noord-Nederland geen onbeken de, hoewel zijn boeken hier nog niet die verspreiding genoten als hun in Vlaanderen te beurt viel. Deelnemers aan de Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeck zullen zich deze wel bespraakte auteur zeker herinneren, want hij is daar steeds een graag ge ziene gast. Van Hemeldonck is echter op de eerste plaats onderwijsman. Als schoolmeester stond hij te Brasschaat zeven jaar voor de klas cn te Hove vijf jaar. Daarna werd hij inspecteur bij het L.O. en tenslotte hoofdopzie ner. Thans woont hij midden in zijn geliefde Kempen, namelijk te Vosse- laar bij Turnhout. JN Den Haag heeft de gemeente een jaar geleden een eigen bouw onderneming gesticht, om een spe ciaal soort van woningen in serie naar ze dacht, goedkoop te kunnen bouwen. Nu blijkt echter dat deze onderneming, financieel een fiasco is geworden. Er is één-en-een kwart millioen tekort. Van de ziide van het gemeentebestuur werd 'dit geweten aan beleidsfouten van de directeur, die inmiddels al zijn functie neerlegde. Deze voormalige directeur echter geeft in 'n adres aan de raad 'n geheel andere lezing. Hij zegt, dat de ellende begon toen op last van de Raad van Commis sarissen met een wethouder aan het hoofd, de onder-aanbesteding werd afgeschaft. Daardoor verloor men de speciaal voor zulk werk deskun digen. De controle werd veel moei lijker. Een stroeve verhouding met de gemeentelijke Woningdienst deed de rest. Het geval moge weer een baken in de zee van het woning- 34) door Na de benauwde drukkerij, die Trudel oud en kouwelijk, gloeiend heet stook te. gaf het de gewaarwording van een verkoelend bad na gloeiende zonne hitte. John Gower liep met lange energieke passen en keek verheugd naai de verlichte vensters der dorps huisjes. Hij benijdde de bewoners hun rust. de volheid van hun leven, de kalme genoegens en het gemis van zorgen en emoties. Hier kon men leven, zonder de wereld te missen. Hij had gemeend dat er geen groter geluk kon bestaan dan in dit oord te blijven wonen. Maar er waren zoveel dingen in haar leven en het zijne. Zi.i kon hem moei lijk trouwen in zijn hoedanigheid van leerling-drukker. Bij de gedachte aan het loon, dat hij verdiende, moest hij glimlachen en overwoog, of de kas de aankoop van een pakje rooktabak zou bouwbeleid zijn. Als de Overheid alles wil doen en de voordelen van particuliere deskundigheid en door zicht uitschakelt, dan loopt het heel gemakkelijk mis. En voor de strop moet de gemeenschap nu maar weer opdraaien. A an zijn nieuwste roman „Soet Ant- werpen, adieu...." heeft Van Hemeldonck jarenlang gearbeid, wat begrijpelijk is, daar vooral een histo risch werk tot in alle onderdelen ver antwoord moet zijn en dus een uit gebreide voorstudie noodzakelijk maakt. Hoewel het verhaal begint in het door de schrijver zo vaak geschil derde Turnhout, neemt hij zijn lezers spoedig mee naar Antwerpen. Lubeck, Londen .Amsterdam. Van een eigen lijke streekroman kunnen we hier dan ook niet spreken. In de Scheldestad maken we ken nis met Vrouwe van Rythoven, de hoofdfiguur uit het boek. Zij leeft in het begin der 16e eeuw en is de echt genote van een grote Antwerpse koopman, die handel drijft met be kende personages als Ducci, de Mou- cheron. enz. Na de dood van haar man blijft zij met vijf kinderen achter. Het blijkt, dat haar wederhelft niet leefde zoals men van hem had mogen ver wachten. Zijn machtig handelshuis dreigt ten onder te gaan, want van alle kanton komen de schuldeisers als aasgieren op het bezit van de van Rythovens af. Maar Vrouwe van Rythoven laat zich niet intimideren. Zij slaat alle aanvallen glansrijk af, redt haar Huis van de ondergang en brengt het op nieuw tot groot aanzien. Als zij op 't toppunt van haar macht is, dwingen de godsdiensttwisten haar de wijk naar Amsterdam te nemen en daar een nieuw leven te beginnen. MEESTERLIJK GESCHREVEN Wan de eerste bladzijde tot de laat- ste weet van Hemeldonck zijn le zers te boeien. De lotgevallen van het Huis van Rythoven zijn dan ook mee- verdragen. Trouwens, hoe durfde hij het wagen, haar lief te hebben, iaat staan de hoop koesteren, haar de zijne te maken. Niemand minder dan niemand. John Gower, matroos uit Far Rockaway. New-York. Hij haa naar Far Rockaway geschreven om inlichtingen betreffende John Gower. Maar niemand daar scheen van het bestaan van een dergelijk persoon ar te weten. De brief van de gemeente secretaris had hij in zijn zak. De brief had hem echter niet terneergeslagen, hij had die met verlichting gelezen en niet in twijfel, doch verheugd wegge borgen. Op een goeden dag zou hij wel vernemen wie hij was en wat. Maar wilde hij het wel graag weten? Soms voelde hij voelde heel dui delijk dat ver weg op de grijze zee van zijn verleden duistere schepen voe ren schepen, die het niet goed zou zijn weer te betreden; en dat in de diepten van die grijze zee afgrijselijke, vormeloze monsters huiisden. Hier, op de kust van het heden, was hij veilig, kon hij gelukkig zijn. Maar wat, als uit het verleden, indien hem dit werd teruggegeven, iets zou opstijgen, dat zijn geluk verstoorde? Beter maar om niet aan te denken. Het had geen doel erover te denken Het leven was mooi. De sneeuw was mooi en de winteravond. In het Witte Hert zou een groot vuur laaien in de haard en de gezellige gelagkamer, er wachtte hem een warm maal, een rustige kamer, boeken om te lezen, een pijp om te roken en dromen. Hij kocht zijn tabak en sjouwde langs de wegen naar de herberg op de viersprong. De vensters van het Witte Hert schenen warm en vrolijk door de jacht- sneeuw en het gehavende uithangbord knaiste en piepte. John Gower schopte de sneeuw van zijn schoenen en bor stelde die van zijn broepspijpen met de bezem, die voor dat doei in de por tiek lag Binnen was het vaste herenkransje nog niet samengekomen. Twee han delsreizigers, vastgehouden door de sneeuw, zaten aan tafel in de eetzaal, die aan de gelagkamer grensde en Elodie. met een keurig wit mutsje en schortje, droeg een dampend blad naar hen toe. John Gower warmde zijn handen aan het vuur en stemde vol mondig in met de verklaring van Isaac Proux, die Elodie door de klapdeur van de keuken gevolgd was. dat het hard woei en een koude nacht beloof de te worden. „Maar nog voor middernacht zal de sneeuw ophouden, monsieur, als ik me niet vergis en dan wordt het kouder dan ooit". „Een goede avond om bij de kachel te zitten, meneer Proux". „God zij alle zwervers en zeelieden genadig", zei Isaac vurig. „Vandaag is er rosbief met bieten en aardappe len, pudding en citroentaart". „Amen", zei Jonh Gower en ging naar zijn kamer. Een van de handelsreizigers, een dikke kerel, die naar de naam Ben Gallant luisterde, stond van tafel op en kwam op Isaac toe. die druk bezig was, nieuwe houtblokken od het vuur te stapelen en inwendig mopperde over de hoeveelheid brandstof, die je op deze bitterkoude avonden verstookte. De reiziger tikte Isaac op de schouder en de herbergier richtte zich op en keek hem met zijn ent holle oog aan. „Ja. monsieur'? De rosbief is goed, wel? De pudding „Die vent?" een dikke duim duidde op de trap. „Wie is hij?" Isaac haalde de schouders op „Zijn naam is JohnGower, De enig over levende van de schipbreuk van het jacht Triton vorige herfst. Hij werkt nu in de drukkerij van Trudel". Ben Gallants gezicht drukte verwon dering uit. „Vreemd", zei hij, „heel vreemd! Ik heb dat gezicht eerder ge zien, Gezien Hij spitste de lippen EM. VAN HEMELDONCK slepend beschreven. Wie een beetje in Antwerpen thuis is, zal met extra be langstelling de geschiedenis volgen, daar de schrijver allerlei bekende plaatsen in de herinnering oproept. Men hernieuwt de kennismaking met persoonlijkheden als de schooljuf frouw Anna Bijns, de meester-druk- ker Willem Vosterman, de beeldsnij der Cornelis de Gheet en vele ande ren. De auteur geeft een meesterlijke schets van de Scheldestad in haar glorietijd, na het verval van Brugge, dat het kantoor van dé Duitse Hanze verliest en ten ondergang gedoemd is. Naast de hoofdpersoon zijn ook de bijfiguren, met name de kinderen, met al hun karakterverschillen, zeer nauwkeurig getekend. Van Hemel donck heeft zijn boek breed opgezet, maar verwaarloost daarbij geen en kel detail. Wie van vorige romans van deze begaafde verteller al genoot, zal ook dit historisch-romantische werk niet willen missen. Maar ook voor een eer ste kennismaking leent dit groots op gezette familie-epos zich uitermate. W VAN DER VELDEN (Advertentie) Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik loslippigheden van LEONARD ttEBT U DAT AARDIGE, nieuwe liedje al gehoord. Het heet (als we ons niet vergissen) „Alle mensen babbelen, babbelen, babbe len". Een leuk ding, met een achtergrondje van mummelende menigten. Wij vinden het zelfs een beetje angstig klinken, al dat holle gemom pel. Maar waar het ons nu om gaat: we moesten aan dit liedje den ken, toen we in „Le Monde" een beschouwing lazen over de aard van de conferenties. Ook bij conferenties horen we op de achter grond het eentonidge gemompel zonder zin. Dit schrijft ,,Le Monde ..Conferenties hebbtv haar eigen mythe en haar eigen betovering. Ze behoren tot de soort der verschijnselen die geen einde nemen; tot de orde der dingen, die men altijd najaagt zonder ze te kunnen grij pen. De conferentie is de sprookjesweg waarop men voortgaat, zon der een schrede te vorderen. Altijd laat de conferentie de deur open voor de wens en het verlangen naar ietsHet is een eeuwig durende aangelegenheid. Men kent de conferentie, die bestemd is om de komende, voorbereidende conferentie in te leiden, waarna een ver gadering kan worden gehouden, die de eigenlijke conferentie vooraf dient te gaan. Zo rijgen de conferenties zich als kettingen aaneen, van het ene jaar in het andere, van het einde van de wereld naar het te genovergestelde. Deze lange slingers vormen het enige, zo kwetsbare tegenwicht van de oneindige tegenspraken, die op conferenties eeuwig besproken zullen worden, met als enig doel de oorlogen te vermijden, die al even eeuwigdurend schijnen te zijn... Een opmerkelijk woord, vooral in Frankrijk, dunkt ons. Ernst E lezeressen van een blad in Odense (in het puike Denemar ken), hebben zich een dezer dagen kunnen beraden op tie volgende huwelijksadvertentie: „Jongeman wenst kennis te maken met gefor tuneerd meisje of dito weduwe. Huwelijk niet uitgesloten. Schoon heid geen allereerste vereiste. Maar geen grapjes astemblieft". Want in dat geval komt de jon geman de reflectanten de benen bre ken. Hij kent dat wel. Moeilijk CEN Eskimofamilie uit Zuid- Groenland heeft bij een firma in Birmingham een tractor besteld te gen betaling van twee vrouwen en mocht dit niet voldoende worden geacht nog 100 vossenvellen ex tra. De Eskimo's willen met de tractor door het ijs gaan darren. De betrokken firma heeft nog geen besluit genomen. Ergernis ALBERT CUVEL1ER, een der leidende communisten in Noord-Frankrijk, ergerde zich aan het feit, dat zijn vrouw tij dens het ontbijt een krantenarti kel voorlas, waarin critiek op de communisten werd geleverd. Hij dwong haar de hele krant op te eten. De partijgenoten vragen zich nu enigszins verontrust af, of on ze Albert deze werkwijze ook op partijcongressen gaat toepassen. Je kunt van die Cuvelier alles verwachten, zeggen ze. T itel ENE Russische doctorstitel liecft een flinke knauw gekregen in haar prestige. Ze hebben namelijk uitge vonden, dat er hele vrachten titels werden behaald door mensen, die eigenlijk zelfs niet precies wisten, wat het was. Een voorbeeldje, zeg gen de ontdekkers. Er was een melk man, die ook wel eens de grapjas wilde uithangen en met zijn vrien den wedde, dat ook hij goed was voor een doctorstitel. En jawel, drie dagen later kwam hij er met eentje afzetten. Hij had nog al wat rela ties en zo, zei de man. En zjjn proefschrift mocht er zijn. „De melk en ik", heette het en tussen zijn we tenschappelijke verhandelingen door, was daarin ook een liefdes geschiedenis verwerkt. Die Iwan, die Iwan. Want zo heette die kerel wel. Man Regisseur Howard Bab, die in de Amerikaanse film veel centen verdient, is bezig met de productie van „Een te veel". Dat is een stemmige draaiprent tegen het alcoholmisbruik. De heer Bab is nu ge arresteerd, toen hij in de zoge- naame kennelijke staat een auto bestuurde. Het was om uit de sfeer te komen, legde Bab uit. Liefhebberij DIJ een firma in Indianapolis werd om de haverklap ingebroken. Op een gegeven ogenblik wilde een van de inbrekers blijkbaar niet be roerd zijn en schreef hij een per soonlijk briefje aan de beproefde directeur. „Ik steel niet voor de centen, ik doe het voor de lol" De directie is nu aan het uitzoeken uit welk oogpunt zij deze bekentenis moeten bekijken, want de man nam niettemin een rond bedrag mee. Handig TOHN ROY, een schilder uit Schot- J land, heeft eindelijk profijt gehad van de snor, die hij zorgvuldig heeft gekweekt. Een knaap van een snor die onze John heeft. Affijn, het ge val wil, dat hij samen met de knap pe actrice Barbara Kelly in een te levisie-uitzending optrad. Plotseling vroeg onze Barbara zo maar in het openbaar hoe de heer Roy eigenlijk zijn vrouw kuste. „Zo", zei Roy en hij voegde de daad bij het woord. ,,'n Aardigheidje voor m'n vrouw! Nu kan ze inderdaad zelf meesturen!" TN de vergadering der Herverkave- lingscomissie Walcheren, heeft de voorzitter mr A. J. van der Weel, o.m. medegedeeld, dat het DUW-kamp bij Grijpskerke eerlang zal verdwijnen. De prettige consequentie daarvan is, dat de nieuwe weg kan worden door getrokken en dit oude gedeelte kan vervallen. Wanneer het kamp weg gaat is nog niet bekend en evenmin of het wordt afgebroken dan wel elders zal worden opgebouwd. In deze vergadering is ook afscheid genomen van ir. A. G. Wiersma, .id van het Bureau van Uitvoering die per 1 Februari naar het Hoogheem raadschap Delfland gaat. Hij werd eerst door mr. van der Weel toe gesproken en daarna door ir. S. Her- weijer in zijn functie van lid der Comissie van Toezicht. Beide heren dankten ir. Wiersma hartelijk voor zijn vele werk en zijn waardevolle ad viezen in het belang van een goede herverkaveling. cn schudde ongeduldig het kale hoofd. „Ik kan me niet herinneren, waar, Maar ik keek net op toen hij tegen u sprak en het flitste meteen door mijn hoofd. „Dia man heb ik meer gezien", dacht ik. Niet een gezicht dat je ver geet. Hij leek op March, de filmac teur. Een zeeman, zei U?" „A. B." knikte Isaac, .matroos eerste klasse". „Enfin", Ben keerde naar zijn twee de portie rosbief terug, vastbesloten ermee te treuzelen tot John Gower be neden kwam om te eten. Een vasthou dende kerel, Ben. Hij had eens veer tig en een halve dollar uitgegeven voor een cursus in geheugenoefening, die deelnemer garandeerde, dat hij nooit meer een gezicht zou vergeten. Het ergerde hem dat hier een man was, die hij moest kennen en ook kende, maar niet kon thuisbrengen. Eindelijk kwam John Gower bene den en nam de stoel tegenover Ben, met een beleefd goeden-avond tegen hem cn de andere handelsreiziger een ongezond uitziende man. Page ge heten, die patentgeneesmiddelen ver kocht. „Een Amerikaan, hé?" zei Ben. ...Ik hoorde het al aan het eerste woord dat u zei". (Wordt vervolgd). WOENSDAG 13 JANUARI 1954. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Promenade- ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagen- da; 13.18 Dansmuz.; 13.45 „De weg om hoog". eaus.; 14.00 Pianorecital: 14.15 V. d. jeugd; 14.50 Kinderkoor; 15.20 V. d. jeugd; 16 00 V. d. zieken; 16.30 Jeugd- conc.; 17.15 Orgelspel; 17.30 Instr. kwint.; 17.50 Regeringsuitz.: „Rijksdelen overzee: De brievenbus gaat open", correspon dentieclub o.l.v Regina Zwart: 18.Q0 Nws. en comm.; 18.20 ,,Het volle pond", caus.; 18.30 R.V.U.: Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: „De levenshuishouding: De ademhaling, inwendige en uitwendige"; 19.00 V. d. jeugd: 19.05 „De Katholieken en het Socialisme" toespr.: 19.20 Gram. cn VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Pol. comm.: 20.15 „Macbeth", opera; 21.40 Cabaret; 22.10 Dansmuz.; 22.45 „Luisteren naar het heelal", caus.; 23.00 Nws.; 23.15 So cialistisch nws. in Esperanto; 23.20—24.00 Voordr. en muz. HILVERSUM II, 2.98 m. NCRV: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gewij de muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.: 9.00 V. d. zie ken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10 30 Morgendienst; 11.00 Gram.: 11.20„Mo zart". hoorsp.; 12.00 Sopr. en piano: 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.- 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Amus. muz.; 13:50 „Wcinachtsoratorium" ged.); 15.30 Amus. muz.; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelsp.; 18.00 Mil. klankb.- 18.15 Gram.; 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nws. en weer ber.; 19.10 Boegbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Radio Philharmonisch ork.; 21.15 „Een oud land in een nieuw ge waad". caus.; 21.35 Weense muz.; 22.00 „Hervormd-Gereformeerd", discussie: 22.15 Viola da gamba cn clavecimbel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber.: 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16.05 Ork. conc.; 17.00 Nws 17.10 Gram.; 17.30 Voordr.; 17.40 Gram.: 17.50 Boekbespr.; 18.00 Zangrecital; 18.30 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Omr. ork. en sol.; 20.45 Gram.: 21.00 „Europa ontvoerd", opera-buffa; 22.00 Nws.; 22.15 Kamermuz.; 22.50—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Omr. ork.; 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Zang en piano; 18.50 en 19.15 Gram.: 19.30 Nws.; 20.00 Symph. ork.; 21.30 Volksliederen: 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 5