Oudenbosch huldigde missionarissen van de 11. Familie AMERIKAANSE VROUWEN JN DE OORLOG (W.A.S.P.) h L. jLf Het werk van Ko Gobbens uit Etten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JANUARI 1954 Feestgave (f 1280.-) overtrof de verwachtingen Overweldigende belangstelling °P receptie I" Hengstenkeuringen in Zeeland D Nieuwe heffing voor oesterkwekers .ZOMER 1953 ZEER GUNSTIG Vrouiven en de wereldluchtvaart Jacqueline Auriol, sprekend voorbeeld ffi'T'G" .f"? e„erste jaren ook Ame- Eaihait steeds frontpagina-nieuws maakte door haar vliegstunts. Gedu rende de periode van de twintiger ia ren. traden zeer veel vrouwen on d, voorgrond. Luchttransport Algemene vergadering te Oostburg Kees Broekman tweemaal favoriet Elk katholiek gezin van Zevenbergen heeft een licht paarse kaart Actie voor nieuwe toren bij de kerk Eerst huisvader en daarna amateur-kunstenaar EERST HET GEZIN Mensen uit ons midden Nederland ziet voetbal wereldkampioenschap Ook daar niet mogelijk Dat ging er minder vredig toe Int. korfbaltreffen Bonner won van Beni J. RIJK (Ovezande) titelhouder Geen denderende begin- suecessen MARKTEN DE STEMMIG VERSIERDE AULA van liet bint Joa." Berchmaas-semina. rie te Oudenbosch bereidde de West-Brabantse en speciaal de bevolking van het koepelstadje Zondagmorgen een oprechte b'^e aan de sympathieke Mis sionarissen van de H. Familie, die nog lang in de fvérbremren nn Want niet alleen kwamen honderden person'*" tée S ...air de pater overste van de 7-*^ H h d der.ng kon burgemeester B Funktestbaar vis bp(] van het huldig.ngseomite het ^"%f™,ft«dens de collecten, die voor de te overhandigen van f 128(1.-. vei u Agatha en Barbara waren paters todens de II Misser i n^^"„leester. dat de verwachtingen van gehouden. „Dit bedrag a n bewijs. dat de Missionarissen van de het comité ver heeft overtroffen, is H. Familie geliefd rijn bij de bevoiKing. een muzikale hulde LIET zilveren verbiijfsjubileum van de paters werd ingezet met opdragen van eer plechtige H g in de basiliek door de PateIA J. Vis. Het fraterskoor zon, een Amefsfoort !genH de'' feestpredikatie werd eveneens door een missionaris verzorgd. Reeds voor twaalf uur begaven zich talrijke personen naar de aula. waar de receptie werd gehouden Een de putatie van Saint Louis was de eer ste. die de paters geluk kwam wen sen. Daarop bracht burgemeester B Funk, vergezeld door de wethouders van Oosterhout en Keij en door de gemeente-secretaris, de heer van hoek. felicitaties over. Het huldigings- comitè verscheen met pastoor van Heijst om een proficiat uit te spre ken in ontvangst genomen door de pater-overste J. Vis, de pater-provin ciaa) B. Welling en de paters G. Pee- ters en W. Leeferink. Burgemeester B. Funk richtte zich tot de jubilerende gemeenschap en zei: „Toen bekend werd, dat de pa ters een jubileum gingen vieren, wa ren er talrijke Oudenbosschenaren, die van mening waren, dat dit jubi leum zo maar niet kan passeren. Er werd een comité samengesteld, dat zich ten doel stelde een geschenk bij een te brengen. Dit konden het beste contanten zijn. Gerekend werd op een bedrag van f 1000.-, maar dit werd niet behaald, want het werd royaal overtroffen. Het resultaat was im mers f 1280.-". Een luid applaus welde op in de zaal. De burgemeester bracht de dank baarheid van de bevolking over en pater-overste J Vis vond het een aangename taak dank te zeggen vooi zoveel blijken van sympathie. MUZIKALE HULDE te presenteren ondei leiding van Ad van den Ber- ghe De voorzitter van bet gezelschap, "de heer J Kar remans vertolkte de gevoelens van het korps, vertellen de, dat het geer gewoonte was uit te rukken voor zilveren jubilea, maar dat thans een uitzondering was ge maakt voor de pa'ers en fraters, die in Oudenbosch veel goed hebben ge daan. Na de harmonie volgde het optre den van het Oudenbusch Mannen koor. dat met Herman van Poli aan het hoofd enkele liederen ten geho- verplichte hengstenkeuringen ■A in Zeeland zullen worden ge- „cii op de volgende data: te Goes op Woensdag 27 Januari (11 uur), te Oostburg op Donderdag 28 Januari (11 uur), te Axel op Vrijdag en te Hulst op Vrijdag 29 Januari (resp. om 10 en 2 uur). De centrale heng- sten-premie-keuring vindt plaats te Goes op Donderdag 11 Februari a.s. om half elf. "TERWIJL een stroom van mensen 1 gelukwensen overbracht, stelde de Oudenbossche harmonie zich op om TV/1 ET ingang van 7 Jan. 1954 is in het iVA Voedselvoorzieningsblad afgekon- ding de „Heffingsverordening ter fi nanciering van het Landbouw Econo misch Instituut". De opbrengst is voor de afdeling Visserij van het L.E.I. en zal .04 ten duizend bedragen van de opbrengt van de afgeleverde oesters. Het aantal heffingen, bijdragen, con tributies en belastingen, schijnt voor de oesterkwekers nog steeds te laag te zijn. re bracht. De heer P. van Rijsber- gen sprak de jubilerende communi teit toe en huldigde de paters even zeer voor het vele en goede werk dat zij in Oudenbosch presteerden. Honderden belangstellenden bega ven zich inmiddels naar de fraai ver zorgde tentoonstelling. Honderden vulden eveneens Fidei et Arli. toen daar, na een vuord vooraf van pater overste de Nederlandse première werd gebracht van „Das VVunder" („De ondoorgrondelijke mens"): een première, die nog nader zal worden besproken. Voor ontzilting zoute gronden I"TE zcimer van 1953 is ongekend gun- stig geweest v. de ontzilting van de zoute landbouwgronden. In het Zeeuws landbouwblad wordt aan de ontzilting een uitvoerige be schouwing gewijd door ir. C. v.d. Berg te Goes die op grond van geno men proeven in verschillende delen van Zeeland tot de conclusie is ge komen dat de grootste daling van het zoutcijfer van de geïnundeerde gron den heeft plaats gevonden in de maan den Augustus en September, zulks tengevolge van de grote regenval, vooral in de maand Augustus. De droge herfstmaanden hebben het zoutcijfer in enkele gevallen weer doen stijgen maar dit is van geringe betekenis. De ontzilting is plaatselijk erg verschillend en deze verschillen hangen samen met de toestand van de grond. Hoe meer de grond doorlaat, hoe beter over het algemeen de ont zilting is. Ook een goede ontwatering bleek van groot belang te zijn. Op grond van tot dusver opgedane ervaringen is de verwachting dat de percelen die vlak na de inundatie in de bouwvoor een zoutcijfer beneden 10 hadden, bij normale regenval ten tijde van de zaai nog een zoutcijfer van lal 1/2 zullen hebben. Voor waarde is echter dat het goed ontwa terde' percelen zijn met redelijk door latende grond. Zoutcijfers van 10 tot 15 kunnen on der dezelfde voorwaarden dalen tot 1 a 2, terwijl zoutcijfers boven 15 het nog kunnen brengen tot 2 a 4. Voor de grondbewerking, het strooi en van gips en het herstel van de dijken was het najaar buitengewoon gunstig. Algemeen leefde de verwach ting dat het door het fraaie najaars weer slecht gesteld zou zijn met de ontzilting. Thans blijkt dat de toe stand niet ongunstig is en dit is niet te danken aan de herfst maar aan de zomerperiode. TN de zomer van 194!) stortte ergens in Frankrijk een vliegtuig neer. Uit de wrakstukken van de te pletter geslagen machine werden drie mensen gehaald, twee mannen en een vrouw. De vrouw was Jacqueline Auriol.de schoondochter van de vorige president van Frankrijk. Onmiddellijk moest ze worden overge bracht naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis de linkerhelft van haar gezicht was weggeslagen, haar neus en kaak waren ver dwenen, de rechterarm was verbrijzeld en het sleutelbeen was op twee plaatsen gebroken.... maar toen ze vijf lange uren op de ope- IrLf G geIeg.Cu 6,1 ZC t,0ül' ee" waas het «ezicht van haar echtgenoot boven zich zag, toen had ze toch nog de kracht en de moed om hem te vragen: „Zou ik weer kunnen vliegen, Paul'" ir°dgeVIJn t°Ü "let beS!*alligd' Jacqueline", was zijn ant woord, „kop op dus, je zult weer kunnen vliegen....!!'' luchtmacht en later in de Franse. Z1J ?cen succes. Katherine Strnton en haar zuster hadden meer geluk, tijdens de eerste wereldoor log exploiteerden zij een vliegschool voor Canadese piloten. In 1922 maak te Phoebe Omlie naam als aviatiste, luchtmacht voor vrouwen. Maar ook in Engeland en Frankrijk, in Rusland en China en nog zovele andere lan den meer, hebben de vrouwen bewe zen een plaats, achter de stuurknup- pel waard te zijn. En het mooiste voorbeeld was toch wel Jacqueline Auriol, die zwaargewond in het ziekenhuis terecht kwam, maar toch on danks alles, een record brak, waarop zij al zolang haar hoop gesteld had JTN na acht verschrikkelijke maan- den, na eindeloze dagen van ang stig afwachten en pijn lijden, stapte Jacqueline weer in een vliegtuig en verbeterde zij, nu enkele maanden geloden. het snelheidsrecord voor vrouwen.... zij was de snelste vrouw ter wereld geworden Dit is nu een typisch voorbeeld van een van die vrouwen, die de luchtvaart verkozen, de snelheid na streefden ondanks de talloze hinder nissen. _die op hun weg lagen. Reeds lang voor de eerste wereldoorlog, eigenlijk al vanaf het ontstaan van het vliegtuig, hebben vrouwen daar in een rol gespeeld. het begin TTARRIET QUIMBY. een Ameri- kaanse. was de eerste vrouw, die een vliegbrevet behaalde (19111. Achttien maanden later hadden ook de zusters Moisant. Ruth Law en Ka therine Stinson. de rang behaald van gebreveteerd pilote. Ruth Law pro beerde nog hoger op te klimmen, aanvankelijk in de Amerikaanse OPLICHTER TE VUGHT GEGREPEN £)E gemeeiiie-polltie te Vught heeft een zekere K. gearresteerd, die er van ivordt verdacht in samenwerking met een vrouw in verscheidene delen van het land particulieren en winke liers voor duizenden gulden te hebben opgelicht. De man. die sinds een half jaar een villa In Vught bewoont, zou voordien zijn „jachtterrein" o.m. te Amsterdam Den Haag en Rotterdam en verscheide ne gemeenten in het Zuiden van het land hebben gehad. ^°°r zovev de politie thans kan na zou met deze zwendel een bedrag 15.000.- tot f. 20.000 - zijn gemoeid vrouwen op de DE W.A.S.P. IN AMERIKA Den Bosch heeft een avondlyceum {-JET Bossche initiatief om te komen renm 56 van een avondly- feft 20 spoedig en zo veel val rilann #ev?nclen- dat. in het gebouw dn K K Lvcea voor 39 cursisten van 11 beginnen. De rector (teven? Janslyceum Dr. Pacilly sprak JeCt0r. Van het avondlyceumi lcidiiw curslsten toe en. droeg de a' van °u? aan de conrector de heer *an Helmond "pjDENS (1e tweede wereldoorlog kregen de Amerikaanse vrouwen de kans hun bruikbaarheid als pilo ten te bewijzen en dit streven re sulteerde in de organisatie van de W.A.S.P. (Womons Airforce Service rilots). 25 Amerikaanse vrouwen vertrokken in het tweede jaar van de oorlog naar Engeland om daar samen met de Britse A.T.A. te trainen en dienst te doen. Ongeveer een jaar later kon het Luchttransport Commando starten met vrouwelijke piloten voor het overbrengen van materialen en de 25 hesten maakten zich klaar voor deze opdracht. Als lid van de staf van het Trainings Commando, organiseerde Jaenueline Cochran in Amerika de in schrijving en de training van de vrouwelijke piloten. Meer dan 25.000 vrouwen solliciteerden op de eerste oproep. Daar er geen recruterings- program bestond en er niet genoeg ruimte was, werden er maar 1S00 ge accepteerd. Toen de eersten hun op leiding ontvangen hadden en klaar waren voor de practijk, werd de W.A. S.P. gevormd en werd Miss. Coehran toegevoegd aan de Generale Staf van de luchtmacht in Washington, van waar zij aanvankeiiik de operatics van de W.A.S.P. leidde, tezamen met de voortzetting van liet traningspro- eramma. Van de l„80fl eandidaten wer den er 1000 bevorderd, die direct in actieve dienst kwamen! WEINIG VERLIEZEN Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie TN hotel „De Eenhoorn" te Oostburg werd de algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging voor Kunstmatige Inseminatie afdeling West-Zeeuwsch Vlaanderen. Onder de aanwezigen waren dr. G. Grootenhuis, adjunct-directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren on ir. W. L. Harmsen, Rijks veeteelt consulent. Uit de rekening en verantwoording bleek dat het boekjaar 1952-1953 kon worden afgesloten met een winstsal do van 2986,52 en dat er 1390 koeien werden geinsemineerd. De secretaris de heer L. C. Plad- det gaf een verslag van het afgelo pen jaar. De inseminatiegelden werden vast gesteld op f 14, Wegens periodiek aftreden, werden verkiezingen gehouden voor de be stuursleden van Biervliet, Cadzand, Eede en Yzendijke. Hiervoor werden respectievelijk herkozen de heren: J. F. Dekker, J. A. Provoost. C. Stur- tewagen, en Edm. Buysse-Blondeel. Als lid voor, 't nazien der reke ningen werd benoemd de heer Cam- maert uit Groede. De heren A. Buyck Waterlandkerk- je, A. Verhage Schoondijke en J. A. Provoost Cadzand werden benoemd tot afgevaardigden voor de Algemene Vergadering van het Coöperatieve Stierenstation te Goes. Aan de Veetentoonstellingscommis sies te Oostburg en Yzendijke werd een subsidie verleend van f 20, De voorzitter van het Coöperatieve Stierenstation, die mededelingen zou doen betreffende de voorgenomen re organisatie, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Zijn taak werd overge nomen door Ir. W. L. Harmsen. Hieruit ontstond een hevig discus sie, omdat de vergadering het niet he- --G V' f:'''G S Wt &*- T - jr A:'i' ""lA - kM MKfHl lemaal eens was met de voorgenomen wijzigingen. Dr. G. Grootenhuis, die een toelich ting gaf vroeg eikaars lasten te dra gen en te profiteren van eikaars steun tot heil van de kunstmatige insemi natie in de hele provincie Zeeland. De beslissing hierover werd in han den gegeven van het bestuur, dat het voorstel van Goes zal bespreken. TN alle katholieke gezinnen van Ze venbergen zal men momenteel een licht paarse kaart aantreffen waar op de parochiekerk van dc H. Bartho- lomeus staat cn de spreuk „5 Maan den bidden. 5 maanden bouwen". Als men de kaart maar even bekiikt. zal men hieraan direct iets vreemds mer ken. De daarop afgebeelde kerk heeft n.l. een toren. Nu zult ge U afvra gen, „Is dat iets vreemds als er een toren bij een kerk staat?" In Zeven bergen is dat inderdaad iets vreemds, want sinds de bevrijding in Novem ber 1944 bezit de plaats geen enkele kerktoren meer, cn de mensen zijn een dergelijk beeld haast geheel ont wend. Hoe is men er nu toe gekomen om deze kaarten met kerk en spreuk huis aan huis te verspreiden en daar op te hangen? Dit is het kenteken van de grote actie die onder de katholie ken in de plaats is ontketend. Voor de katholieke Zevenbergenaren is 1954 nl. een zeer gewichtig jaar. In dit jaar zal de geestelijke herder der parochie, pastoor W. van Kessel, een dubbel jubileum gaan vieren, en daar is katholiek Zevenbergen niet bij stil blijven zitten. Het 50-jarig priester schap van hun pastoor op 28 Mei en zijn 25-jarig pastoraat van de paro chie on 2 Augustus, zijn te merkwaar dige feiten om die zo maar zonder meer voorbij te laten gaan. Daarvoor is pastoor van Kessel te geacht en tc bemind Het kerkbestuur cn de beide kapelaans hebben de hoofden bii el kaar gestoken, en hebben hun plan non aan de parochianen voorgelegd. Wetende dat het reeds lang de vurige wens van de zeereerw. jubilaris is, zijn kerk wederom met een fraaie to ren te kunnen hercompleteren, zijn zij met het stoute en grote plan voor de dag gekomen de pastoor als stoffe lijk cadeau bij zijn jubilea de kerkto- re aan te bieden. Dit plan is buiten verwachting met groot enthousiasme ontvangen. Men had n.l. aanvankelijk gevree'sd, dat het offer misschien te zwaar zou zijn voor de parochianen. In 5 maanden tijd f 20.000 op te bren gen is waarachtig ook geen peulschil letje. De parochianen met al de ver enigingen aan het hoofd zetten ech ter de bezwaren opzij en zijn aan de slag gegaan. De toren voor „meneer pestoor" moet er komen. Een actie-comité werd gevormd en collectanten aangezocht. Deze zijn er op uit gegaan en reeds nu kan er van een goede gang van zaken gesproken worden. De huiscollecte zal slagen. Daarnaast zullen alle verenigingen in hun lijn iets op touw zetten om daar door ook van die zijde zo veel moge lijk bijeen te krijgen. En het bedrag van f 20.000 zal er komen. Dit is vol doende om de bouw van de toren te kunnen aanvangen. De tekening is reeds gemaakt en spoedig kan de aan besteding verwacht worden. Zo zal dan in dit jubileumjaar pastoor van Kessel ,die terecht de bouwpastoor wordt genoemd, zijn vurige wens in vervulling zien gaan. en wel op een wijze die hem na aan het hart ligt, n.l. iedere parochiaan zijn steentje. Naast dit stoffelijke cadeau zal men de pastoor ook een cadeau op gees telijk gebied aanbieden, en daar is men reeds mee bezig. En zal 5 maan den dagelijks in ieder gezin gebeden worden om Gods zeu'en af te smeken over de jubilaris zelf, de parochie in haar geheel en elke parichiaan in het bijzonder. Vandaar de licht paarse kaart in ieder katholiek gezin van Zevenber gen, een symbool van trouw en lief de aan de geestelijke herder der pa rochie, en de offeringsgezindheid van de parochianen. •>r> „Ik sta voor een actievw beleving van de vrije lijd |<^0 GOBBENS, van de Bisschop Molenstraat 17 te Etten, is huisschil der van beroe» en een van de grootste ijveraars voor de oudheid kundige kring „Jan uten Houte", een vereniging, die elk jaar rond Pa sen een expositie organiseert, waarop ook het werk van Ko is te zien. Dit is de Ettenaren trouwens niet onbekend, want naast talrijke stillevens, bij voorkeur door Gobbens gemaakt, heeft de amateurkunstenaar ook doeken vervaardigd, waarop mooie piekjes van de gemeente zijn vast gelegd. Hij is op dit ogenblik bezig met de vervaardiging van een groots panorama, dat hem nog wel enige maanden zal bezig houden omdat er alleen 011 Zondagmiddag aan gewerkt wordt. De vader van het grote gezin, is niet de enige, die kunst bedrijft. Ook zijn kinderen hebben aanleg. Zij zitten al evenzeer aan de schilders ezel. TIJ werden allen ingedeeld bij het Luchttransnort en de gehele oor log werkten zij als piloten binnen de grenzen van het Amerikaanse contin gent. Gedurende liet W.A.S.P.-program ma verloren 18 vrouwen het leven. Eén slachtoffer op de 16.000 vlieg uren. Er zijn maar weinig piloten, die zóveel uren in lmn leven gevlogen hebben. Dit gemiddelde was dan ook één uur vliegen per dag, gedurende Mina vijftig jaren. Dit was in het kort de geschiedenis van de W.A.S.P., de Amerikaanse LJet is eigenlijk jammer, dat ik maar weinig tijd in het schil deren kan steken", vertelt Ko Gob bens „Ik heb op de eerste en voor naamste plaats de zorg voor mijn groot gezin en door de week moet er dus worden verdiend. Het is een aar dig drukke tijd tegenwoordig en de uren van de dag zijn dan ook goed ge vuld. 's Zondagsvoormiddags heb ik klanten te ontvangen in de winkel, maar in de namiddag is er gelegen heid om te schilderen. Er gaat geen Zondag voorbij of ik ben bezig." Ko Gobbens is een nuchter mens. uit zijn woorden blijkt wel, dat hij nelemaal geen maniak is, maar op de eerste plaats de vervuiler van zijn huisvaderlijke plichten. „Toen ik nog schoolbanken zat. tekende en schilderde ik reeds. Ik had veel ple- ziei in dit werk cn ik wilde er best 1 doorgaan. Maar belangrijker was, rifenL,, cïilst )eerde mÜn kost te ver- voJr i' streefde daarnaar en ik me als. huisschilder, waar- hehho n0K al,1l'd de gelegenheid zou ren TV ^1Jn tobberij bot te vie- ieuèri p. o ïnk wel"ken in mijn niet althrt f?"gez?en, he' schildersvak er van kimS^wfi1 g0ed Was- kwam meer ïerecht en maar weinig IN DE OORLOG Jk deed er enige jaren niets aan tot dat ik in de oorlog weer d« ^ele- genheid kreeg mijn liefhebberij te hervatten. Ik vond dat belangrijk, want de kinderen werden groter eri ik wilde trachten de kinderen te le ren hoe zij op een nuttige en aange name wijze van hun vrije tijd zouden kunnen profiteren. Dat is de groot ste drijfveer geweest om het werk weer aan te pakken. Ik ben niet teleur gesteld in mijn verwachtingen, want inderdaad besteden mijn kinderen veel tijd aan tekenen, boetseren, schilderen en knutselen. Mijn oudste zoon. Jan, thans in militaire dienst, is leerling van de Sint Joostacademie. Wim schil dert cn beeldhouwt, terwijl de meis jes reeds aardig tekenen. Het is een liefhebberij geworden van het hele gezin en ik ben daar toch wel blij om." Ko Gobbens had alle reden om daar blij om te zijn. Hij toonde enkele werkstukken van zijn kinderen: werkstukken, die nog niet veel heb ben te betekenen, maar die langzaam beter zullen worden, want alles moet worden geleerd. Ko Gobbens toonde ook werk van zichzelf. Hij liet een aantal stillevens zien, die het oog van de toeschouwer strelen en die geschilderd zijn naai de natuur. Ko Gobbens toonde enkele religicuse werken en tenslotte bracht hij enkele landschappen in het mid den, die er absoluut mogen zijn. „Ik beschouw mijn werk niet als 'n kunstwerk", zo besloot Ko Gobbens. „Dat kan en mag de bedoeling niet zijn. Maar ik meen een waardige tijd passering te hebben gevonden en dat lijkt mij voor deze tijd toch wel erg belangrijk. Ik meen, zoals vele ande ren, dat voor de vrije tijdpassering te gemakkelijk naar middelen wordt gegrepen, die de mens slechts passief bezig houden. Ik sta voor een actieve beleving van de vrije tijd. Ik geloof, dat dat het beste is J/OOR de tentoonstelling van Jan Uten Houten, die rond Pasen zal werden gehouden, heeft Ko Gobbens nieuwe werken gemaakt, waaronder deze Griekse wijsgeer. Ko schildert. Hij is echter niet de enige in zijn gezin. Zijn zoon Wim, op de foto naast hem staande schildert en beeldhouwt eveneens. Televisie»conf,erentie te Parijs besloot tot uitzending Meer dan vijftig televisie-experts uit België, Gr. Brittannië, Denemar ken, Frankrijk, West Duitsland, Italië Nederland en* Zwitserland zijn in het hoofdkwartier van de Franse televi sie-maatschappij bijeengekomen voor een driedaagse conferentie. Zij kwamen overeen, dat zij hun programma's bij wijze van experiment voor drie maanden zullen relayeren. Dit betekent o.m., dat de wedstrijden van de eindronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voet bal op de televisie-schermen in de acht bovengenoemde landen gevolgd zullen kunnen worden. Geen volledig beroeps- voelbal in Oostenrijk „Volledig beroepsvoetbal in Oosten rijk zal niet kunnen worden inge voerd", aldus verklaarde de nieuwe president van de Oostenrijkse Staats- liga, Frey. Hij voegde er aan toe, dat de zware belasting, welke de vereni gingen moeten opbrengen, nl. 50 per cent van de bruto-inkomsten, het overschakelen van het premiestelsel op het „full time" professionalisme in de weg staat. Mijn explodeerde toen renners passeerden De eerste „Ronde van Zuid Viet nam" heeft reeds in de eerste étappe op abrupte wijze een einde gevonden, toen een door Victmin-troepen ge plaatste landmijn op de weg, waar de karavaan voorbij trok. draadloos tot ontploffing werd gebracht. De soldaten van de Vietmin, die deze aanslag pleegden, lagen op korte afstand van de weg in een hinderlaag, van waaruit zij óók nog geweervuur op de deelnemers en toeschouwers openden, zonder dat echter iemand werd gewond Twee renners, die aan de kop la gen en de reclame-karavaan waren reeds de plek gepasseerd, de andere deelnemers heben zo gauw als zij konden rechtsomkeert gemaakt. Dit jaar te Enschede LJET HOOFDBESTUUR van de Kon. Ned. Korfbal Bond heeft op een vergadering, die te Utrecht werd ge houden. besloten te trachten dit jaar in Enschede een internationale wed strijd tc 'iaten spelen ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Overijsselse Korfbalbond. Voorts werd besloten op de bonds raad (vergadering van afgevaardig den van een aantal belangrijke com missies van de K.N.K.B. met afge vaardigd en van de regionale bonden der K.N.K.B.), die op 16 en 17 Jan. a.s in Lunteren wordt gehouden, onder meer de volgende onderwerpen te behandelen: 1) de a'anvangslecftijd, waarop ads- piranten aan de" competitie-wedsstrij- den mogen deelnemen, 2) de ïnvoe- rng van een periodieke medische sportkeuring: 3) de invoering le- In internationale oefenzeskam p Dc uitslajrcn van rlc eerste ronde van de internationale oefenzeskamp in Amsterdam luiden; BarendregtPirc 01, BeniDonner 01; Van GeetStumpers 0.50,5. O. Z. VI. tafeltennis- competitie In de competitie van de afdeling Oost van de Zeeuwsch-Vlaamse Ta- feltennisbond is op 5 Januari j.l. te Terneuzen de wedstrijd gespeeld tus sen Tempo I en II uit Terneuzen en Ready I en II uit Sas van Gent. De uitslag was: Tempo IReady I: 19. Tempo IIReady II: 19 District Walcheren- Zuid-Beveland KISBB De uitslag van de biljartwedstrijd voor het 2de klas kampioenschap Dis trict WalcherenZuid Beveland van de K.N.B.B., gehouden te Ovezande. luidde ais volgt: 1. J. Rijk 2. Wisse 3. Sohier 4. Pepers 5. Schuurbiers 6. v. Luijk 7. Korff 8 Andriessen 7 14 1050 228 4.60 30 7 10 1004 252 3.98 38 7 8 957 238 4.02 29 7 6 874 272 3.21 22 7 6 922 296 3.11 30 7 4 910 253 3.59 20 7 4 857 271 3.16 24 7 4 860 178 30 9 23 De heer Rijk van O.K.G.L. te Ove zande werd dus kampioen en promo veerde naar de le klasse Libre. Door de burgemeester van Ovezan de werden onder een toepasselijk woord de diverse prijzen uitgereikt. Voor de wedstrijd bestond zeer grote belangstelling. QNZE landgenoot Kees Broekman heeft in de interland schaats wedstrijd Noorwegen-N ederland, welke Vrijdag en Zaterdag in de Noorse hoofdstad gehouden werd, zowel de 5000 meter als de 10.000 meter gewonnen. Op beide num mers werd zijn sterkste rivaal, de Noor Hjalmar Andersen, tweede. Op de 5000 meter maakte Kees Broekman een tijd van 8 min. 21.5 sec. tegen Andersen 8 min. en 22 sec. Op de 10.000 meter werd Kees Broekman eerste in 17 min. 13.1 sec; Hjalmar Andersen werd twee de in 17 min. 27 sec. Kees Broekman rechtsen Hjal mar Andersen tegen elkaar in de baan. Wedstrijdprogramma's verschoven Evenals het wedstrijdprogramma van de KN V B. van 10 Januari j.l. is óók dat van de afd. Zeeland naar a.s. Zondag 17 Jan. verschoven. DOJN DERDAG WORDT GESTART In TSetl. kampioenschap hoofdklasse 47/2 Aan de eindstrijd om het hoofd klasse biljartkampioenschap van Ne derland anker kader 47/2, welke op Donderdag 34, Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Zondag 17 Januari a.s. te Amers foort wordt gehouden, zullen de titel houder P. van de Pol, H. de Kleine jr. H. Metz. A. Mol, C. van Oosterhout, C. de Ruyter, H. Scholte en L. Teegelaar deelnemen. Voor de eerste middag van dit tour nooi staan op het eerste biljart de partijen Metz—Mol en van de Pol— Scholte en op het tweede biljart van Oosterhout—Teegelaar en de Ruyter dc Kleine jr. op het programma. De middagpartijen vangen steeds om 14.00 en om 16.00 uur aan, terwijl 's avonds telkens om 20.00 en 22.00 uur wordt begonnen. Op int. tafeltennis- kampioenschappen van Frankrijk Te Parijs werd een aanvang ge- maakt met de internationale tafelten niskampioenschappen van Frankrijk, waaraan Nederlanders deelnemen. De resultaten van onze landgenoten in de eerste ronde waren, heren enkel spel: Amouretti si. Henrichs 2112 218. 2119. du Buy si. Gambier 21 9, 2114, 218, Dubouille si. van der Spek 21—18, 21—23. 21—11. 21—10 Aubain sl. Mostert 212, 2113. 21 12 Coumans sl Bouzin 1221, 2118 13—21, 21—16, 21—16. Dames enkelspel: Rosalind Rowe (Gi\ Br sl. Tine de Zeeuw 2112, 2114, 2114, mej. L. Giraud sl. Noor tje van Megen 2426, 2114. 2113, 2114, Coby van Megen sl. mej. S. Tegner (Zweden) 21—17, 21—17, 21—15 In de tweede ronde heren enkel spel werd onze landgenoot Coumans uitgeschakeld. De Duitsers Freun- dorfor versloeg hem met 219. 219, 218. Mej. C. Watcl (Fr.) versloeg in de achtste finales van het dames-en kelspel Cobv van Megen met 22—20 21—15. 21—16. In de tweede ronde lieren enkel snel heeft de Zuid-Slaviër Gabric met 2114, 21—14, 2111 gewonnen van Cor du Buy. GOES. 11 Jan. 54Spruiten Al 26 29, A2 25. BI 15—18; Witlof Al 50—52, A2 4548, BI 1828, Afw 2137; Rode kool 78; Gr. Sav. kool 1520, Boerekool 8 10, Uien 7—9, Prei 25—27. ROTTERDAM 11 Jan. Aanvoer in totaal 2101, VeDe koeien en ossen 1080, varkens 927, schapen of lammeren 94. prijs in cents p. kg. Vette koeien 176—296, 260274, 225240, Varkens (lev. gew.) 187 185 182. Prijs in guldens p. st. Lammeren 100 90 80. Aanvoer, handel, prijzen: Vette koeien ruimer, kalm, als vorige week Dinsdag prima's hoven not. afloop min der; varkens: groot, tamelijk, teruglo pende prijs, prima's afloop slecht, enkele prima's boven not. lammeren: minder, vlot, goed prijshoudend. ROTTERDAM. 11 Jan. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam) Tarwe: doorsneekwa liteit op vochtconditie tot 27.60 betere kwaliteiten daarboven; Voedergranen: Zomergerst. goed prijshoudend, maal- kwaliteit tot 21.50, overigens 22.25—23.75, grote geschoonde daarboven. Haver, kal mer. 20.5021.75, blanke daarboven Rog ge, flauw met weinig zaken, 21.25—22.00 17 pet. vochtgarantie daarboven. Mais, met weinig of geen aanbod prijshoudend, doorsneekwaliteit tto 27.50. Peulvruchten: Groene erwten priina kwaliteit met be tere prijzen 40.51.50. Schokkers 50.- 70.-. Bruine bonen 80 - —102.50. ir 4 7 FK.S 4/VDE/V Mannheim 017. Kaub 62 0.02), Trier 95 0.04). Koblenz 67 0.08), Keulen 1, Ruhrort 180 0.03). Lobith 7.70 0.02) Nijmegen 5.57 0.03), Arnhem 6.00 0 01), Eefde 1.33 0.05). Deventer 65 0.09). Namen La Plante 1.24 0.06), Borgharen 39.03 0.07). Belfeld 10.83 0.06), Grave 5.16 0.16). 1.

de Stem | 1954 | | pagina 3