BELL-BOY ZÖID-BEVELAND Z-VEAANDEREN ADEMPAUZE voor WATERSCHAP LAMSW AARDE Goede verbindingen: hèt wachtwoord van Schouwen-Dniveland Ouc AH 0 BUI-BOY Jacque DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JANUARI 1954 Provinciale Staten vergaderden Waterwingebied Dishoek blijft zoals Streekplan aangaf Subsidie voor culturele doeleinden Felicitaties voor de heer Krijger te Goes Waterschapsbenoe mingen Concentratie Vleeskeuringsdiensten 256.096 woorden van lof voor ëf Rapport Reconstractieconimissie is verschenen l» MOGELIJKHEDEN TOT ONTWIKKELING WORDEN AANGEWEZEN GOES TERNEUZEN Walcheren AGENDA HEDEN MORGEN Overv Luch HCT St- £)E STATENZITTING begon gisteren met een afscheid. De heer Kodde, richtte nl. als oudste Statenlid zich tot bode Bal, die met 1 Januari jl. met pensioen ging en overhandigde hem na verschillende waarderende woorden een electrisch scheerapparaat, wat door de heer Bal, niettegen staande de zekerheid dat hij er „kaal mee afkomt", dankbaar aanvaard werd. Na deze vriendelijke geste werden betrekkelijk snel zij net niet al te scherp, vijandelijkheden geopend tegen het voorstel van G.S. om de grenzen van het waterschap Lamswaarde in die geest te herzien, dat teil gunste der gemeente Hulst, een deel der Dol- laertpolder er buiten valt. De heer Vercauteren (KVP) opponeerde tegen dit voorstel waarmee bedoeld Water schap niet ingenomen is, ook omdat het niet getoond is en de Staten er eerder kennis van kregen dan hijzelf. Daarom bepleitte spr. aanhouding. Verschillende leden vielen hem daar in bij. terwijl de heren Kodde en Lin- denbergh ook bedenkingen uitten, die nog wat dieper gingen. Laatstgenoem de stelde nog de vraag waarom 3 jaar geleden G.S. aan het waterschap toe stemming gaven tot het heffen "an polderlasten in het deel van het wa terschap, dat men nu aan Hulst wil toekennen. De heer Hamelink (Ged. Staten) verdedigde het voorstel en zei dat de normale procedure is gevolgd, waarvan hij aanhouding onnodig en ongewenst achtte. Men moest z.i. geen precedent scheppen. De beslissing van 3 jaar geleden was een voorlopige, daar vast stelling van de grenzen toen nog niet had plaats gehad. Spr. vond het voor stel redelijk. De oppositie bleek met dit antwoord niet tevreden en hoewel de heer Hamelink aanvankelijk voet bij stuk hield, streek hij tenslotte de vlag en keurde de aanhouding goed. Mr. v.d. Weel (Ged. Staten) had meer succes toen hij zich keerde tegen een aanval van de heer v. Oorschot (PvdA) op de wijziging van het Bezol digingsbesluit, die volgens hem niet ver genoeg ging t.a.v. drie ambtena ren. Mr. v.d. Weel merkte op, niet te delen de illusie van de heer v. Oor schot dat een salarisregeling te mak is, die alle betrokkenen bevredigt. Het voorstel werd hierop aanvaard. De Staten gaven vlot hun „ja" op het voorstel van G.S. om f. 5000.— bij te dragen in de op f. 25000.— begrote kosten van het onderzoek dat de Wa terleidingmij „Zeeuwsch Vlaanderen" wil beginnen inzake het „Braakman plan" De bijdrage per Jaar voor de commis sie Waterbeheersing werd van f. 4000.- op f. 5000.gebracht. DIS (CUSSIE) IIOEK ("ie debatten laaiden weer op, bij het schrijven van G.S omtrent het Streekplan Walcheren in verband met de waterwinning te Dishoek. Ir. Diköt- ter schaarde zich onomwonden achter het standpunt van G.S. gezien het belang van een goede waterwinning en de zekerstelling daarvan. Spr. sprak zijn volle vertrouwen uit ten deze in G.S. gezien ook het advies van de des kundigen. De heer Lindenbergh (VVD) viel ir. Dikötter bij en zei huiverig te staan tegenover de door de deskundi gen voorgestelde infiltratieproef in de duinpan. De heer van Oorschot meen de, dat men zich moest neerleggen bij het oordeel van de deskundigen op dit terrein ir. Dikötter en beklemtoonde, dat de volksgezondheid moet gaan bo ven het particulier belang. Het stand punt van de gemeente Koudekerke achtte spr. onjuist. In tegenstelling met dhrn. Kodde en Stcmerding ont popte dhr. verhagen (VVD) zich als een warme voorstander van de wens van G.S. van het Streekplan Walche ren ook wat het waterwingebied aanbe langt, ongewijzigd vast te stellen. Spr. laakte de laatdunkende toon van een circulaire waarin drie belanghebbenden de „Midden Zeeland" hadden aange vallen. Diep beschamend noemde hij deze daad. De heer Stemerding vroeg tenslotte zekerheid, dat bestaande ge bouwen in de „veiligheidsstrook" niet afgebroken zullen worden. De heer Hamelink (Ged. Staten), voerde de verdediging op overtuigende wijze. Het recreatiegebied van Koude kerke dat 150 h.a. groot is, wordt niet bedreigd door de waterwinning, die zich tevreden stelt met 6 h.a., wat het uiterste minimum is. De recreatie- belangen worden nauwelijks aangetasv door de voorgestelde strook die een diepte heeft van 150 meter. ZekerheiQ Dubbel feest waardig gevierd ITit alle delen van het land kwamen gisteren bij de heer Krijger te Goes de felicitaties binnen ter gele genheid van het 40-jarig jubilé van zijn autobusbedrijf. Na een drukbezochte receptie in een met bloemstukken gevulde zaal, volg de in hotel de Korenbeurs een diner, waaraan het woord werd gevoerd door de burgemeesters van Goes en Kortgene en door de heren Schellin- ger van de B.BA. en Ir. Denis van de Z.V.T.M. 's Avonds bracht Euphonia het echtpaar Krijger, dat tegelijk zijn 40-jarige bruiloft vierde, een serenade en op de feestelijke bijeenkomst, die helf negen begon, werd het program ma verzorgd door de conferencier en goochelaar A. van Oorschot. Dij koninklijk besluit zijn benoemd D tot dijkgraaf van de Nieuwe- Veerpolder, de heer J. Romeijn, te Ouwerkerk. met ingang van 22 Janu ari 1944 tot voorzitter van het bestuur der waterkering van het calamitieuze waterschap Bruinisse de heer P. L. Krepel, te Bruinisse. Tot gezworene van de Hertogin- Hedwigepolder, de heer C. D. Smet, te Clinge en tot lid van het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, de heer H. Rijstenbil, te Scherpenisse. dat de paar gebouwen in die strook gehandhaafd blijven kunnen G.S. niet geven; daai zal de onteigeningsproce dure in beslissen. Tegen de heer Kodde (SGP) zei ir, Diköiter, dat de twee deskundigen prof. Krul en ir. Lin denbergh het volkomen eens zijn ove, de noodzaak dat de grenzen van het waterwingebied vastgesteld worden zo als aangegeven in het Streekplan. Wrijfpunt is alleen de recreatie en spr. meende, aat het waterleiding daar absoluut oog voor zal hebben. De infiltratieproef zal z.i genomen moeten worden daar dit ook haar be lang is. De heer Philipse (Ged. Staten) vestigde de aandacht er nog op, dat er volledige overeenstemming is geweest tussen de gemeente Koudekerke en de commissie destijds ingesteld. Helaas is daarna, door spr. niet bekende in vloeden het accoord met voeten getre den. Tenslotte werd het schrijven van G.S. voor kennisgeving aanvaard, wat goedkeuring van het gehele Streekplan ook op het punt van het waterwinge bied inhoudt. Alleen de heren Kodde en Wisse verklaarden zich tegen, •N KWART TON VOOR CULTUUR LJeel wat afwijkende inzichten kwa men naar voren bij het voorstel van G.S. om f. 25000.— uit te trekken voor culturele doeleinden. De heer Schorer (PvdA) juichte het toe en wekt G.S. nog verder te gaan en de provincie baanbrekend werk te laten verrichten. Spr. vroeg naar de moge lijkheid van een algemene tentoonstel ling van de beeldende kunst. De heer Kodde verklaarde namens de SGP mordieus tegen te zijn. De heer Meliefste zei dat de A.R.- fractie voor zou stemmen, maar zon der veel enthousiasme en onder voor behoud. dat het zwaartepunt niet bij het toneel komt te liggen. De heer Stemerding (CH) maande aan tot voorzichigheid bij het subsidiëren van deze zaken, daar het eind er anders vlug van weg is. Voorts waarschuwde spr. tegen het kaf onder het koren. Sommige toneelvoorstellingen spotten bijv. doorlopend met de huwelijks trouw. De heer Mes (Ged. Staten) antwoordde de heer Schorer dat het inderdaad in de bedoeling ligt om dit Jaar tot een tentoonstelling van Zeeuw se beeldende kunst te komen. De aan maning tot voorzichtigheid vindt bij G.S. een open oor. Gaarne zou het college meer willen doen en daarom hoopt het op extra hulp in deze van de regering, waarom gevraagd is. Po gingen om het kaf van het koren te scheiden zullen niet achterwege blij ven. Wat de muziekschool betreft; in Februari a.s. zullen G.S. voorstellen daar f. 5000.voor uit te trekken. Het voorstel werd aanvaard met de stemmen van de SGP tegen. Aangenomen werd ook het voorstel om de Stichting Zeeland een crediet van f. 2500.te geven voor onderzoek op het gebied van de jeugdzorg In Zeeland. LECTUUR EN FOLKLORE aanwezig boek te geven. Zij vreesde daarvan dat oude boeken niet geleend en dure boeken niet gekocht zullen worden. Mr. Mes zei namens G.S. dat dit oezwaar onder ogen zal worden ge zien; zelf ziet spr. het niet zo ernstig Hel voorstel werd aanvaard. Nog royaler waren de Staten bij het voorstel van G.S. om f. 15000.— te ge ven aan „Nieuw Walcheien" voor de organisatie van de folkloristische ma nifestatie in Juni a.s. De heer Kodde maakte natuurlijk bezwaren, maar de heer Schout die namens G.S. sprak, had weinig moeite de Staten te over tuigen dat deze subsidie voor een de monstratie van het Zeeuwse volk als uiting van dank en als hulde aan het Koninklijk Huis, volkomen gerecht vaardigd is De heer Kodde voerde hier nog tegen aan, dat hij alleen te gen was. omdat hij meent dat het eenvoudiger kan. De heer Schout ont kende dit ten stelligste. Aangenomen werd hierna de nieuwe subsidie-regeling voor het borgstel lingsfonds en geen bezwaar werd ge maakt tegen de bijdrage ten behoeve van de bouw van een lagere landbouw school te Koewacht. 'n Poging van de PvdA om toch nog een subsidie voor het Nederlands ge- sprekcentruin te bekomen werd afge wezen met 29 tegen 9 stemmen. BEGROTINGEN AANGENOMEN Weel geharrewar ontstond hierna over de vraag of men de behandeling der begroting direct moest beginnen dan wel uitstellen tot Dinsdag. Tenslot te kwam er een meerderheid voor doorzetten en zo werden laat in de avond de begrotingen van de provincie en van de bedrijven aanvaard. Conrector aan O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam 7-H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Con-rector van het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amster dam de Weleerw. Heer J.C.A. Huibers die kapelaan was te Den Haag (H. Agnes). ii de Zak van Z. Beveland MAAR WIJ vernemen is binnenkort het Koninklijk Besluit te verwach ten waarhjj de Vleeskeuringsdiensten in de Zak van Zuid-Beveland gevoegd zullen worden bij die van Goes. Dat betekent dus opheffing van de tot nu toe zelfstandig werkende dien sten te Heinkenszand en Ovezande. Deze samentrekking is het gevolg van het streven der regering naar vol ledig ambtelijke diensten, welke een directeur hebben, die geen bindingen heeft aan een particuliere vee-arts practijk. Voor de gemeenten brengt deze concentratie weinig verandering mee. evenmin als voor de huisslach ters. daar de keurmeesters in functie blijven. Dij het voorstel tot subsidiering der lectuurvoorziening, viel mevr. v.d. Broeckc het stelsel aan, om 5 cent per Dorpshuis te Kruiningen Cen te Vlissingen in het leven ge- roepen stichting onder leiding van de heer de Groof heeft een plan la ten ontwerpen voor een modern dorpshuis, dat uit 2 vleugels bestaat, 50 meter breed en 25 m. diep is. De kosten werden geschat op ruim 2 ton en de vooruitzichten om dit be drag binnen enkele maanden te be komen, zijn zeer gunstig, dank zij ook een gift van f 45.000 uit Tasmanië. Men hoopt nog dit jaar met de bouw te beginnen. De vergaderzaal, zo deelde het stichtingsbestuur ons mee, zal 420 zitplaatsen krijgen. (Advertentie) .Advertentie) Bravo BELL-BOY. In je superieure kwaliteit vond de Nederlandse roker inspiratie voor een lofzang van 256.096 woorden. Zeker, ook de 13 prijzen van de BELL-BOY prijsvraag hebben huD welkome duit in het zakje gedaan, maar voor zulk een golf van wel sprekendheid is meer nodig. Wie naar dat meerdere nieuws gierig is, proeve zelf de Bovenste Beste 75 ets sigaret die BELL-BOY heet. - VIRGINIA I Bovenste Beste Virginia - 75 ct STATENKRING GOES DER K. V. P. De candidaalstelling voor de I'rov. Staten EAe Statenkring Goes der K.V.P. kwam onder voorzitterschap van dhr. Andriessen In bestuurs- cn ledeiv- vergadering bijeen teneinde te bespre ken de voorstellen van het kringbestuur inzake de candidaatstelling voor de leden van de prov. staten. Medegedeeld wordt door de voorz. dat de einddatum van de candidaatstelling is bepaald op 23 Januari a.s. zodat voor die datum de candidaten welke in de afdelingen worden gesteld ter kennis van het sta- tenkringbestuur moeten zijn gebracht. Conform het voorstel van het kring- bestuur weid accoord gegaan met het uitkomen van een lijst voor de gehele provincie bij de officiële stemming. Met de voorgestelde indeling der toe te kennen plaatsen kon de statenkring zich niet verenigen. Het bestuur van de statenkring welke hieromtrent moet adviseren, deelde het besluit mede aan de vergadering en de afgevaardigden waren het hiermee volkomen eens. Met klem zal dan ook het kringbe stuur worden geadviseerd deze indeling te herzien 'en zodanig te wijzigen, dat teil behoeve van de statenkring Goes, alsnog een plaats wordt beschikbaar gesleld. Volgens het voorstel is het zo, dat behalve het zittend lid van Ged. Staten nog slechts een zetel voor de statenkring Goes beschikbaar is en dit wordt ten enenmale onvoldoende ge acht, omdat het niet mogelijk zal zijn de maatschappelijke, vertegenwoordi ging tot liaar recht te doen komen en dit zou misschien wel eens nadelen kunnen bezorgen wanneer straks ge stemd moet worden door de kiesgerech tigden. Voorts werden candidaten ge steld voor het dubbele kringbestuur en wel alj vertegenwoordiger in het dub bele kringbestuur van het statenkring- bestuur de Heer de Konink. terwijl door de vergadering werden aangewe zen als candidaten voor het dubbele bé stuur zulks ter verkiezing van dit be stuur op de a.s. kringvergadering, de heren Andriessen, Suy, Grim en Si- monse. Tot leden van de Prov. verkie- zingsraad werden benoemd de heren Bakker, Vette, de Konink en Suy cn tot plaatsvervangers de heren Grim, van Stee, Traas en Waterschoot, Nadat nog de aandacht was geves tigd op de op 19 Januari a.s. te houden bijeenkomst te Heinkenszand waar komt spreken Prof. Gielen en tevens de agenda's voor de op Zaterdag a.s. te houden kringvergadering aan de af gevaardigden waren uitgereikt wérd de vergadering gesloten. £)E OP 29 APRIL 1953 ingestelde Rcconstructiccommissie Schouwen- Duiveland heeft haar taak voorlopig afgesloten met een rapport, waarin letterlijk alles op het eiland aan diepgaande beschouwingen wordt onderworpen cn waarin conclusies worden getrokken, welke het uitgangspunt kunnen vormen voor een harmonische ontwikkeling van de samenleving in al haar facetten op dit door de ramp zo zwaar ge troffen eiland. Uit de enorme hoeveelheid cijfermateriaal, beschou wingen, voorstellen, suggesties, aanbevelingen, statistieken cn karto- grammen in dit 179 bladzijden tellende boekwerk valt als vrijwel voor naamste punt af te leiden, dat verbindingen de sleutel vormen tot de verdere ontwikkelingsmogelijkheden van Schouwcn-Duiveland. Goede verbindingen met overig Zeeland cn Nederland zullen haar invloed uit oefenen in alle sectoren van het leven op dit eiland. IN acht hoofdstukken is het rapport verdeeld. Hoofdstuk 1 stelt vast, dat de beperkte ontwikkeling der bestaansbronnen (met als gevolg een vrijwel constante en oude bevolking) veroorzaakt is door de eilandpositic van het gebied. Het volgende hoofd stuk concludeert tot de noodzaak van een herverkaveling met bedrijfsgroot- te-sanering (minimumgrootte 7 en 9 h.a.) een modernisering tot klein-in- dustrieën. een voldoende technische scholing der arbeiders cn voldoende facililiteiten voor de zich ontwikke lende nijverheid, een modernisering van de vlasnijverheid en een coöpe ratieve bedrijfsvorm met de stichting van voorlopig één coöperatieve zwin- geltribune, een concentratie van de vele meestal onrendabele haventjes tot enkele goed geoutilleerde havens, een reconstructie en uitbreiding van het wegennet, een onmiddellijke overschakeling van tram op bus en een spoedige automatisering van het telefoonnet. MAATSCHAPPELIJKE EN CULTURELE VRAAGSTUKKEN Lloofdstuk 3 is gewijd aan de maat- schappelijke en culturele vraag stukken. Men wenst drie bejaarden tehuizen cn een verpleeginrichting (ziekenhuis Noordgouwe), vernieu wing van de methodiek van 't jeugd werk en inschakeling van geschooide jeugdleiders, voortzetting van de bij zondere maatschappelijke hulpverle ning, oprichting van een beschutte werkplaats voor minder-valieden, grondige vernieuwing van schoolloka len en -meubilair, een algemeen be volkingsonderzoek op tuberculose, een volledige verpleegstersopleiding op het eiland, meer tandartsen, badhui zen cn zwembaden cn opruiming van de bestaande slachtplaatsen in Zierik- zee, een verantwoorde spreiding van dorpshuizen, gediplomeerd personeel voor het kleuteronderwijs, een doel matige lectuurvoorziening, vormings cursussen voor leiders van amateur toneelgroepen en directie-cursussen voor muziekgezelschappen, alsmede deelname van Schouwen-Duiveland in de te stichten Zeeuwse Muziekschool. WONINGEN EN RECREATIE. W/at de woningtoestand betreft wil de Reconstructiecommissie afbraak van de beschadigde een- en twee kamerwoningen en vervanging door volwaardige huizen, alsmede concen tratie der niet-agrarische bewoning in enkele flinke dorpskernen. Divere kerntjes zullen moeten verdwijnen, omdat zij reeds lange tijd haar func tie hebben verloren. Hoofdsuk 5 is gewijd aan de re creatie en het zegt. dat het. met het oog op de verwachten toename van het aantal vacantiegangers. gewenst is nieuwe ontsluitingswegen aan te leggen naar het strand van Westen- Schouwen, Haamstede en Renesse, de zeedijken langs de Zuidkust van Schouwen tussen Zierikzee en Burgh- sluis te herstellen, de vacantiebehui- zing aanzienlijk uit te breiden (voor al in de goedkopere logiesvormen), onvervangbare natuurgebieden te be houden en in het belang van een ge zonde recreatie-ontwikkeling de ge meenten Haamstede, Burgh en Re- nesse in de Westhoek tot één gemeen te samen te voegen. „DE VAL" VEERHAVEN. Tr het hoofdstuk over het verkeer, toont de Commissie zich voor standster van „de Val" als afzonder lijke veerhaven voor de provinciale boot. maar zij meent dat er geen be hoefte bestaat aan een tweede ver harde startbaan op het vliegveld Haamstede. Wel dient er voor de sportvliegcrij een nieuwe grasbaan te komen. Nadat in hoofdstuk 7 gezegd is, dat er aan de opbouw van het landschap en het aanbrengen van een doelmatige beplanting alle aandacht moet worden besteed, wordt in het laatste hoofdstuk voorgesteld het aantal gemeenten terug te brengen van 18 op 5 of 6. Men wil niet slechts herstel en versterking van de buitendijken, maar ook een stelsel van binnendijken als extra beveiliging van de bevolking bij eventuele calamiteiten. Waar dit niet mogelijk is, dienen terpen te worden gebouwd. HET BEVOLKINGSCIJFER GROEI DE WEER MET ENKELE HONDERD TALLEN Was de stijging van het bevolkings cijfer in 1952 slechts 80. in 1953 steeg dit weer met 824. Het inwonerstal op 31 December 1953 bedroeg 14.024. Tegenover 281 geboorten stonden 92 sterfgevallen cn tegenover 914 vesti gingen 732 •vertrokkenen. PLATZAK. G. P. een 48-jarige zwerver, klopte op Oudejaarsavond bij de Polit.e alhier aan cn vroeg om onderdak voor de nacht cn indien mogelijk voor een jaartje naar Vecnhuizcn. Hij was platzak. Het enige, wat hij bezat, was een bundeltje met ondergoed, zijn „verschoning". Meermalen is hij we gens bedelarij of landloperij voor een tijdje naar Veenhuizrn opgezon den cn ook ditmaal gaat hij voor twee cn 'n half jaar naar Veenhuizen, na éérst een week hechtenis te hebben ondergaan. K.A.B.-l' 1LMA V UN D. „Spijkers met koppen" heette de filmklucht, die Zondagavond in Schut tershof voor de leden van de K.A.B. werd gedraaid en spijkers met koppen waren er mee geslagen, want de zaal was tot de laatste plaats bezet. Behal ve dit lachgeval, ging er nog de do cumentaire rolprent, waarin de ont wikkeling in het productie-proces van handenarbeid tot machine werd ge schetst. De voorzitter, de heer de Rechter, wenste ln zijn inleiding, de leden nog een Zalig Nieuwjaar en vertelde nog een en ander over de toekomstplannen voor het winterpro- gram. 's-Heerenhoek LOURDES ACTIE K.A.J. Dezer dagen is een gedeelte van de Lourdesactie beëindigd. De Kajotters kochten enige tijd geleden een var ken, drukten de benodigde circulaires en gingen gegadigden opzoeken, die eventueel zin in het beestje zouden hebben. Dit waren er natuurlijk ve len en vele kwartjes werden er can de spekleverancier vergooid. Voor eik kwartje mocht een gegadigde raden naar het gewicht, dat het varken zou hebben na een bepaalde tijd. Dc rader van het juiste gewicht kreeg dan de krulstaart cadeau. Plechtig en met enig ceremonieel werd de bascule geraadpleegd cn gaf aan. dat het juiste gewicht bedroeg 68 kilo cn 250 gram. De winnaars in combinatie wérden J. den Dries en D. de Jonge. Benoeming. Aan de R.K. Jon gensschool werd in dê vacature Pec- ters benoemd de onderwijzer Jac. Raas uit Lewedorp. Ovezande FEESTAVOND FANFARE „JULIANA". De plaatselijke fanfare gaf haar jaarlijkse feestavonden voor dona teurs en leden. Na de opening werden enige muzieknummers ten gehore ge bracht, welke op een goede wijze werden vertolkt. Na het optreden der fanfare werd door de toneelclub ..Vriendenkring'' uit Heinkenszand ten tonele gebracht het toneelstuk ..Ver loren dorp". Het stuk speelt in Frank rijk en heeft betrekking op de on dergang van het dorp Tignes. De speelstei's en spelers hebben hun rol len op voortreffelijke wijze vertolkt. Rilland'Bath DOKTER NANNÏNGA NAM AFSCHEID In de zaal van de heer Colpaert werd afscheid genomen van dokter en mevr. Nanninga. Dokter Nanninga, die 15 jaar in deze gemeente zijn praktijk heeft uitgevoerd, gaat de ge meente verlaten, en zal zich, na nog enige studies, als specialist te Rotter dam vestigen. Een talrijk publiek was aanwezig bij dit afscheid. De voorzit ter van het huldigingscomité, burge meester Jobse, heette allen hartelijk welkom en schetste in welgekozen woorden, het verblijf van het echt paar Nanninga in deze gemeente. Zeer velen zien de dokter node weg gaan. Hij dankte namens de ganse burgerij de dokter en zijn echtgenote voor al het goede, dat deze beiden voor Rilland-Bath hebben gedaan en wenste beiden het beste toe in hun nieuwe woonplaats. Vervolgens sprak de heer J. J. Goeree namens de afd. van het Groene Kruis, waarvan dok ter Nanninga voorzitter was. Daarna sprak de Herv. Pred. ds C. den Engel se. Mevr. Boonman-Serrarens voerde het woord namens de huisvrouwen van Rilland Bath. De heer W. C. v. d. Werff sprak namens de Landbouw- vereniging en als vriend. Alle spre kers roemden het werk van dr Nan ninga, evenals dat van zijn echtgenote en wensten hen beiden het beste toe. Burgemeester Jobse bood daarna na mens de ganse burgerij een aanden ken aan, nl. een prachtige radio-gra- mofoon. Dokter Nanninga dankte hartelijk voor deze attentie en zei, dat hij zo iets in 't geheel niet had verwacht. De bedoeling was, aldus burgemeester Jobse, om nog een album aan te bie den, waarin handtekeningen geplaatst waren van zeer vele burgers cn bur geressen en zelfs van dc schoolkinde ren van Rilland Bath. Momenteel is dit nog niet precies klaar en zal later worden aangeboden. Daarna was er gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen van de dokter en zijn vrouw, waarvan een grote menigte gebruik maakte. Kloetinge GEVARIëERDE UITVOERING. „Hooger Op" heet de Goese mu ziekvereniging welke Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" een avond van gezonde ontspanning bracht op een wijze die haar naam alle eer aandoet. Deze nog jonge vereniging, die uit zeer jeugdige krachten bestaat, die het accordeon, mondorgel cn gitaar bespelen, heft met het rijk gevarieer de programma, dat voor het voetlcht werd gebracht bestaande uit muziek, schetsjes, zang en conferences, dui delijk aangetoond, dat het elk jaar een trapje hoger klimt op de ladder der kleine kunst. De muzieknummers, cie in betvtting door alle leden werden uitgevoerd, vonden telkenmale een warm onthaal bij de geheel bezette zaal. Ans Walraven verraste met een aardige jodelzang, terwijl ook de zangnummers van Jopie de Witte en Jan van den Boomgaard in goede aarde vielen. Voorts vernoemen wij het optreden van het Hoskos-duo de Morecos en de conferencier Jan Rejack. die het publiek volkomen op zijn hand had. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Ingrid dv F. A. Koulen van den Bruele. Anna dv H. Hame link (wonende te Hoek); Margrietha, dv J. de NijsHeijnsdijk. Rudi dv C. SmetPeersman. Jacobus zv J. Schol- lingBalnikker (wpnendc te Hasselt) Maria Louisa dv D. ElveSchoon- akker Adriaan zv P. BramsenMast, (won. te Waarde). Fridolina dv A. Verschmirende Vos (won. te Axel Huwelijksaangiften: Gilles Buijze, 42 jaar ên Cornelia H. Versteeg 44 jaar. Huwelijksvoltrekkingen: Martinus Bai-endse, 25 jaar, te Breskens eii Barbara Baert. 24 jaar. Overleden: Jacobus van Drongelcn, 71 jaar. Adriaan de Vriezc, 81 jaar, Cornelia Tramper 76 jaar. Louisa Ma ria van Aerde. 58 jaar. Cornelis Hor mon, 63 jaar. Maatje de Regt. 67 jaar. Sara Haak 85 jaar. Frederik de Bree, 76 jaar. Sas van Gent BEVOLKINGSTATISTIEK. De loop der bevolking over het jaar 1953 was als volgt: Bevolking per 31 Dcc. 1952: 1956 M„ 1958 V.. totaal 3914. Geboorten in de gemeente 22 M„ 30 V. Totaal 52. Idem buiten de gemeente 7 M„ 12 V. To taal 19. Vestigingen 86 M, 97 V, To taal 183 Een totale vermeerdering derhalve van 115 M. 139 V. Totaal 254. Overlijdens in de gemeente 10 M„ 3 V.. Totaal 13. Overlijdens buiten de gemeente 6 M. 5 V. Totaal 11. Ver trek 99 M. 99 Vr, Totaal 198. Een to tale vermindering dus van 115 M en 107 V.. of totaal 222. Op 31 December 1953 bedroeg de bevolking derhalve 1956 M„ 1990 V. of in totaal 3946, onderverdeeld in de navolgende nationaliteiten: 3449 Ne derlanders, 463 Belgen, 1 Duitser, 2 Polen, 15 Italianen, 2 Fransen, 2 En gelsen cn 12 statenlozen, terwijl het onderscheid naar kerkelijke gezindten als volgt is: 3251 R.K., 534 N.H42 Ger. Kerk, 2 Ev. Luth. Kerkgenoot - schap. 4 Ger. Gem., 6 Oude Ger. Kerk 3 Doopsgez Gem., 1 Gem. der Angli caanse Episcopale Kerk, 1 Chr. Ger Kerk, 2 Ev. Gem. en 100 zonder Kerk- gezindte. Er werden 21 huwelijke gesloten, terwijl 2 echtscheidingen werden in geschreven. Kloosterzande ST. CECILIA HIELD MUZIKALE INZAMELING Twee achtereenvolgende Zaterda gen werd door het Harmoniegezcl- schap St Cecilia een muzikale collecte gehouden en de opbrengst stemde tot tevredenheid. De eerste Zaterdag gold het Kloosterzande en Groenen dijk terwijl de voorbije Zaterdag Walsoorden, Noordstraat en Water straat werden bezocht. Nog enkele activiteiten en een milddadige mede werking van de zijde der bevolking en de hartewens „ook onze muziek in de tuniek" zal dit jaar in vervul ling kunnen gaan Graautc BEVOLKINGSOVERZICHT. Bevolking op 31 December 1952: 909 mannen en 841 vrouwen. Totaal 1750. Geboren: 10 mannen en 14 vrouwen. Totaal 24, Gevestigd in 1953; 10 man nen cn 7 vrouwen; vertrokken in 1953 27 mannen en 36 vr. Totaal 63. Bevol king op 31 December 1953: 893 man nen en 827 vrouwen. Totaal 1720. Huwelijken in 1953: 14. Bevolking ver minderd met 16 mannen en '14 vrou wen Totaal 30. Zelzate Koewacht DORSMACHINE EN GRAANOPPER DOOR BRAND VERNIELD. Toen de loondorser M. Wauters, wo nende te ErtveldeStoepe, voor reke ning van de landbouwer L. Buysse uit onze gemeente bezig was met het dorsen van graan, geraakte zijn dors machine door nog onbekende ooizaak ia brand. He*, vuur greep snel om zich heen cn s'oej over op eer. in de na bijheid staande opper graan. Door te genwoordigheid van geest kon bijtijds de voor de dorsmachine staande tractor worden afgehaakt en in veilig heid gebracht. Ofschoon de brandweer van Zelzate in een minimum van tijd ter plaatse was, kon niet worden ver hinderd, dat zowel de dorsmachine als de graanopper een prooi der vlammen werden. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De verzekering dekt de schade gedeeltelijk. OOSTBURG UITBREIDING R. K. BEGRAAF PLAATS. Daar het zeer noodzkelijk is wordt thans het R. K. Kerkhof in onze pa rochie aanzienlijk uitgebreid. Een stuk grond bij het bestaande kerkhof is aangekocht, cn cr wordt thans begon nen met het aanvoeren van grond hiervoor. In de Wouterij ligt nog een grote heuvel zandgrond. Deze zal naar het kerkhof worden verplaatst. Voor het in orde brengen hiervan wordt in onze parochie door ieder de helpende hand geboden. Deze week zal cr met paarden en wagens worden begonnen om de grond op zijn plaats te brengen en dc uitbreiding van de R. K. Begraafplaats te verwezenlijken. Vormingswcek. De afgelopen week werd door Pater Breukers in onze pa rochie een vormingswcek gehouden voor de jongens en meisjes tussen 16 en 30 jaar. Pater Beukers, die in onze parochie geen onbekende is, immers hij was het die de feestpredicatie hield bij het zilveren Priesterfeest van onze pastoor en hij heeft ook alhier reeds eerder een Huwelijksweek gehouden, had ook met deze week een waar suc ces. In grote getale zijn de jongens en meisjes opgekomen om de predicaties van Pater Breukers bij te wonen. Retrancliement „LUCHTW ACHT"-AVOND. Onder leiding van kapitein Banning werd alhier een bijeenkomst gehou den met als doel te komen tot de op richting van een korps „Luchtwacht dienst" Het is algemeen bekend, dat er in Cadzand een luchtwachttoren zal worden gebouwd, die bemand be zet) zal worden door vrijwilligers van Cadzand en Retrancliement. Burgemeester J. A. Leenhouts, die een kort welkomstwoord sprak, be treurde de matige bezetting van de zaal. Vervolgens werden enkele filmpjes gedraaid, die ons nog eens duidelijk aan de „vrijheid" deden denken. De heer De Kam, secretaris van „Steunt Wettig Gezag", lichtte een en ander toe en toonde de noodzaak aan van het korps Luchtwachtdienst. Hij ver trouwde er op dat de bevolking /an Retranchement, tezamen met die van Cadzand, het vereiste aantal vrijwilli gers, zijnde twintig, zal kunnen op brengen. Door sergt. Herrebout werden de te volgen lessen toegelicht, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld tot vragen stellen. Enkelen van de aanwezigen hebben zich reeds aangemeld. LOOP DER BEVOLKING. Het zielenaantal is in 1953 met 67 gestegen. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1953 3446. waarvan 1640 mannen en 1806 vrouwen. In totaal werden er 162 kinderen geboren. Voor Oostburg zijn de ge tallen 50 jongens cn 38 meisjes. Overleden zijn 110 personen, waar van voor Oostburg 17 mannen er, 21 vrouwen. In het bevolkingsregister werden opgenomen 269 personen, 112 mannen cn 147 vrouwen. Van het bevolkingsregister werden afgevoerd 242 personen, 112 mannen en 130 vrouwen. Zodat op 31 December 1953 het aantal inwoners bedroeg 3513, waar van 1673 mannen en 1840 vrouwen. Verloting, Ten bate van de V.K. A.J. werd een verloting gehouden, waarvan de trekking heeft plaatsge had op 6 Jan De opbrengst komt ten goede aan de te houden Lourdes- bedevaart. De eerste prijs: een keukenuitzet. werd gewonnen door J. Faes, Frede rik Hendrikstraat 21. KATHOLIEKE KRING. Voortaan zal er in de Katholieke Kring op iedere Maandag- en Don derdagavond voor iedereen gelegenl heid zijn om te biljarten en te kaar ten van 7 uur tot 11 uur. Bevorderingen. De groepscom mandant der Rijkspolitie. Opper wachtmeester J. K. Harriot is per 1 Januari 1954 bevorderd tot Adjudant, e wachtmeester 1ste Klas J. Dom missen is per 1 Jan. 1954 bevorderd tot Opperwat htmeester. MIDDELBURG OPTREDEN VAN AMATEURS. Op Zaterdag 30 Januari a.s. zal :n het Schuttershof alhier onder het motto „Amateurs voor het voetlicht" een wedstrijd worden gehouden, waarvoor amateurs op verschillend gebied zich met elkaar kunnen meten. E'- zijn diverse geldprijzen beschik baar gesteld. VLISSINGÉN- WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM Door de politie ziin twee mannen aangehouden die zich in de omgeving van het station zeer geheimzinnig, dus veidacht gedroegen. Het bleek hier een handel in cocaine te betreffen. De koopovereenkomst was reeds tot stand gekomen en de koper zou twee flessen cocaine kopen voor f 7000.—. Toen de politie hem arresteerde had de verko per de twee flessen gevuld met een witte stof verzegeld en dichtgelakt in zijn jaszak Op het bureau aangeko men bleek de inhoud van de flessen te bestaan uit fijn tafelzout ter waarde van f. 1.60. Dc bedoeiing van de ver koper om de ander voor f. 7000.op te lichten lag er dus dik bovenop. Bij een winkelier in de Walstraat kocht een onbekende jongeman een duur horloge. Voordat hij het betaalde vroeg hij toestemming om het eerst aan zijn ouders te laten zien. De horlo gemaker vond dit goed waarop de jon gen de winkel uitging en niet meer is tei ug geweest. Bij het gooien met sneeuwballen werd een 18-jarige jongedame getrof fen die zelf de. jongens die dit hadden gedaan onder handen nam. Een der jongens schopte daarbij in haar rich ting waardoor haar polshorloge werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. In een melksalon in de Noordstraat werd politie assistentie gevraagd omdat twee jongens van 14 cn 15 jaar elkaar met 'n biljartstok te lijf wilden gaan en op het verzoek van de eigenaar van de zaak te verlaten geen gehoor gaven. FEESTAVOND Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Voetbal en Athletiek- club ..Walcheren" alhier werd een feestavond georganiseerd in het Con certgebouw. waar de Toneelvereni ging „St Paulus" te Middelburg op trad met het blijspel „Drie Wijze Gekken", dat uitstekend werd ge speeld cn zeer veel succes oogstte. Des middags was er een kinderfeest, waar de goochelaar „Alibenlux" op trad, terwijl onder leiding van de heer de Jonge een toneelspel „Schoenmaker Brand zoekt een knechtje" werd opgevoerd. De jeugd heeft zich prima geamuseerd en de uitvoerenden werden met een dank baar applaus beloond. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Het heilig experiment. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De parel vissers. HULST. Bioscoopgebouw. 8 uur: De vrouw met het ijzeren masker. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 8 uur: Rigoletto. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Serenade van Toselli. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Het heilig experiment. AXEL. Centrum, 8 uur: Verboden ver houding. KLOOSTERZANDE. Zaal Serarens: Lezing van de heer L. Kint over Ame rika t.b.v. Uniformfonds ,,St. Caecilia". OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Black Bart. SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: Rigoletto. TERNEUZEN. Luxot, 8 uur: Serenade van Toselli. TN DE STEIt rie te Oudi het koepelsb sionarissen v Want niet al de pater-ovei dering kon l van het huid te overhandi paters tijdens gehouden. ,,D het comité v( H. Familie g< IJ ET ziivere de paters opdragen van in de basiliel J. Vis. Het meerstemmig< Amelsfoort werd eveneer verzorgd. Reeds voor talrijke perso de receptie v putatie van ste. die de p sen. Daarop Funk, vergez van Oosterhc gemeente-seci hoek. felicitat comité verscl Heust om ee ken, in ontv pater-overste ciaa) B. Welli ters en W. L Burgemeest tot de jubili zei: „Toen b( ters een jubi ren er talrij die van men: leum zo maa werd een cc zich ten doei een te brengt contanten zijn bedrag van niet behaald, overtroffen. mers f 1280.-" Een luid a zaal. De burge baarheid van pater-overste aangename ta zoveel blijker TERWIJL e 1 gelukwen; Oudenbossche TN de zom neer. Ui werden drii vrouw was president v: bracht naar haar gezich dwenen, de twee plaatst ratietafel h; echtgenoot moed om li „Je ogen zi woord, „koj |TN na acht den, na ei stig afwachtei Jacqueline verbeterde zij geleden, het vrouwen. ter wereld ge Dit is nu ee één van di luchtvaart ver streefden ond; nissen, die op lang vóór dc eigenlijk al het vliegtuig, in een rol ges TTARRIET kaanse. w; een vliegbre Achttien maa de zusters Mo therine Stinso gebreveteerd beerde nog aanvankelijk OPLICH G1 r^E gemeenw een zeken van wordt ver niet een vroir van het land liers voor dui2 opgelicht. De man. die villa in Vughi zijn .jachtten Den Haag en ne gemeenten lancl hebben Voor zover gaan. zou met van f. 15.000 gemoeid Den B av Bo&schc tot de opi to. ceum heeft weerklank gev v»n de he lessen van het 'tevens R.K kon rectoi sprak de curi, leiding over a A- van Helmc

de Stem | 1954 | | pagina 2