W India vraagt Algemene bijeenroeping van een Vergadering der V.N. r 't volk rikanen Lawines teisteren de berggebieden Nederlanders namen deel aan „verboden vereniging nvacht Twaalf doden bij vliegramp in de Verenigde Staten Om het leven van een kind Amerikaanse torpedoboot jagers in Rotterdam Melk uit België niet besmet Eisenhower vraagt wijziging van cle Taft-Hartley wet Zwitserland en Oostenrijk in boei van de winter DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderzoek Noordelijken willen weer praten Ontplofte „Cornet" in de lucht Toch uitstel van beslissing In de wolken Vliegtuig bracht geneesmiddel Oscar Straus overleden r> r Vaag commentaar uit Djakarta t Hageltzeiden seminaristen Aanhoudend zacht EMMY ARBOUS OVERLEDEN Amintore Fanfani kabinetsformateur Geen overeenstemming Atlantisch Pact niet opgeven Vele dorpen zijn ingesneeuwd Mr. G. van Zinnicq Bergmann f LENTE IN WENEN JEUGDIGE DIEVEN IN ENKHUIZEN DE Enkhuizer politie is er in ge slaagd een „bende" van jeugdige diefjes op te rollen. Het waren acht jongens in de leeftijd van acht tot elf jaar, die weken achtereen dief stallen gepleegd hebben in allerlei winkels. Maansverd uistering op 19 Januari Begrafenis van Izaak van Melle r GEMENGD VOETBALLEN KANAAL GENT-TERNEUZEN Zwermen wilde duiven ne kunnen vreedzaam ?er verklaring voegde een gemeenschappelijk en: „de liefde tot het mor de sociale vooruit- s", in de Russische sa- absoluut dat de Kerk i zal kunnen blijven ;erialistische propagan- een waarschuwing van ijst, dat de dagen der zijn. het leven hiernamaals, met iief fatalisme en zijn liefde ijanden. met zijn afkeer voor ve striid voor waar geluk op .et volkomen oneens Is met nunistisch geloof." NIET OVERHAAST DM de communisten zich nog moeite geven om een onder- maken tussen „goede" en priesters, en waarom ze de inanciel blijven steunen is te begrijpen. Waarom maken et gewoonweg een eind aan? in het buitenland natuurlijk jst ongunstige weerklank vin- daarom achten de communis- misschien wel wenselijker niet st te werk te gaan in de zo isdienstige satelliet-landen, iesters die met het regime op et leven, kunnen ook van tij- ut zijn, vooral als ze er toe n het argwaan der gelovigen inderen. ewel de partij, uit haar stand jeken, geen ongelijk heeft met dienstige bedrijvigheid niet te onderdrukken, schijnt het jidelijk dat ze hier toch eens overgaan, als ze aan de macht De leer van Marx en Lenin m waarachtig en begrijpelijk eer van alles in de wereld en leven," verklaarde „Junge p 22 Mei 1953. En wie het aan- ipenlijk tegen zulke onzinnige te protesteren zoals sommi- telijken moet uit de maat- j worden gestoten. Maar ook de plannen van het Kremlin de zon niet altijd. Want er is genkanting. aar namen ongeveer 50.000 per- deel aan een Sacramentsdag- ie in Polen - het enige land het gordijn waar nog processies gehouden. „We willen God in klonk het uit hun mond. tok in Tsjechoslovaklje behoren pet van de kinderen tot een nstige gemeenschap. orten. Deze was in brand ge- n door een raket, welke van die asis werd afgeschoten. Bij de produceerde de vliegende 1 een soort kunstmatig vuur. Te- n van de uiteenspattende scho rtel een individu uit de lucht, bedekt was met een zilverach- hitterend metaal. andere Amerikaanse waarne- Jeorge Adamski, zag eveneens Vliegende Schotel „landen". Dit was het geen „aluminium-mens" een beeldschone Venus-figuur lange blonde lokken, welke uit hotel stapte. ;ens majoor Keyhoe zijn de oewoners reeds 175 jaar lang 'ewriemel" op de aarde aan het veren. De tijd is zeer nabij, zo ft hij, dat grote escadrons Mars- aers de aarde zullen bestormen, n we tegen die tijd een rustige ng aannemen. Vooral geen pa- of vuugevechten uitlokken. De ■bewoners zullen waarschijnlijk zeer vredelievende bedoelingen de aarde afdalen. Door ons te te stellen, zouden we onze vrien- veranderen in dodelijke vijatt- aldus majoor Keyhoe. SPOKEN? fSLOTTE nog dit: hoe men ook iver de Vliegende Schotel mag i, hij blijft vooralsnog een raadsel. Merkwaardig en zeer [lend is het ongetwijfeld, dat dit ctiel met een ontroerende hard igheid de hemel boven de Ver. en blijft frequenteren met een [iefde voor de woestijn-gebieden et Zuiden en het Zuid-Westen. I [Canada heeft ze gezien, de Con- veneens en zeer onlangs was het Engeland, dat er mee kennis it maken alsmede Australië. Dit arom zo opvallend, wijl in deze :n uranium gevonden wordt. Is misschien benauwd over het be an een dergelijk fascinerend ituk", dat men bij voorbaat reeds chtige spoken wU zien? Angelus; 12.03 Lunchconc.; 12.30 [- en tuinb. meded.; 12.33 Gram-, Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Katr. I 13.20 Amus. ork. en soliste; 13.50 r. progr.; 14.40 Kamerork.; 15.30 Ben stig? 16.00 V. d. zieken; 16.30 Zieken- 17,00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v- ugd; 17.45 Regeringsuitz.: J. W. Gra- orst: „Rijksdelen en Overzee": „Hei van Sticusa in de Nederlandse An- l"; 18.00 Amus. muz.; 18.20 SP01;' tjè; 18.30 „Dit is leven", caus.; 18 *3 n.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 G"1?; Uit het Boek der Boeken; "rif n.; 20.25 De gewone man; 20.30 enmakersfeest" of ..Een vrolijk SP het edel ambacht", hoorspel (In Gram.); 2.45 Avondgebed en kalender; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Ha philharmontsch ork. tUSSEL, Vlaams, 324 M. }!«jj tl.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; }a'00 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 1 jeugd; 15.30 Orgelspel; 16.00 Gr" Orgelspel; 17.00 Nwsj 17-10„„-ia'.. V. d. kleuters; 17.30 Pian°r«'' 10 Jeugd en um 19.40 Gram; Boekbespr.; Gram.; 19 w s.; Cans.; 20.00 rouw; 21.00 8 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz. m.; 22.55-23.00 Nws. ).00 Verz. progr.; SjO-ML-f. Zang en piano; 21.30 III., r, HUSSEL. Frans, 484 M. 12-W ji pO 13.00 Nws.; 13.20, 14.45 en 16 05 Dichte muz.; 17.00 m.: Omr. koren; 18.45 en 19jJa 22.1s Nws.; 20.00 Gram.: 22.00 Nws., lerne muz.; 22.55 Nws. 94e JAARGANG No. 20925 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vereauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 Voor GodKoningin en Vaderland Wal DINSDAG 12 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per in/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan- tienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35), ne Britisch Overseas Air- ways" hebben bekendge maakt, dat zij de passagiers diensten met straalvliegtuigen tijdelijk zullen staken naar aan leiding van het ongelukaa met een dier toestellen is ge beurd. De gehele „Cornet -vloot zal technisch nauwkeurmg wor den onderzocht. De „Air Fran ce", die ook „Cornets in dienst heeft verklaarde ook van plan te zijn deze toestellen voorlo pig aan de grond te houden. £)E INDIASE REGERING heeft gisteren de secretaris-generaal van de V. N. officiéél verzocht, de zestig landen-leden te vra gen of zij de Algemene Vergadering al dan niet bijeengeroepen willen hebben, ter bespreking van de Koreaanse kwestie op 8 of 9 Februari. Als 31 of meer leden hiermee instemmen zal er voor 22 Februari, de datum waarop de neutrale repatriëringscommissie op Korea zal worden ontbonden, een bijeenkomst worden gehou den. India voert ter rechtvaardiging van zijn verzoek aan, dat de impasse in de onderhandelingen, ter voorbereiding van de voor genomen politieke conferentie over Korea, ook een bijeenroeping van de Algemene Vergadering nodig maakt. CLECHTS KORT nadat de ramp met een Brits straal vliegtuig werd gemeld, kwam uit Amerika het bericht over 'n tweede ernstige vliegramp op IN DE PROVINCIE Caldas van Co- lumbia is een Columbiaans vliegtuig neergestort. Achttien passagiers en drie bemanningsleden vonden de dood. OP 14 MAART zullen in de Sovjet- Unie verkiezingen worden gehouden van nieuwe leden van de Opperste Sovjet. Eigenlijk zouden deze op 12 Maart gehouden moeten worden, maar Rusland houdt voor dit soort dingen meer van de Zondag. GISTEROCHTEND om 10.50 uur is H. M. de Koningin met de vier Prin sessen na een uitstekende reis uit Grindclwald aan het station Baarn gearriveerd. Prins Bernhard begroette hen daar. Ook ir den Hollander was op het station aanwezig. ENKHUIZER VISSERS hebben op ongeveer 6 km. van Medemblik het staartstuk gevonden van de straal jager, die op 16 December veronge lukt is. Een duiker stelt een nader onderzoek in. IN ENGELAND zijn gisteren de door de nationale vakbond aangekondigde guerillastakingcn va narbeiders bü de electriciteitsbedrijven begonnen. Het gaat om looneisen. De staking treft o.a. het bedrijf voor atomische onder zoekingen te Sellafield. IN EEN BLOEMBAK aan het Korte Voorhout in Den Haag trof een poli tieman de 56-jarige plattcelbakker A. v. V. aan, die liever zwerft dan bakt. De sterke arm vond dit landloperij en rekende de man. TITO zal in de loop van de eerste helft van dit jaar op uitnodiging van president Celal Bayar een officieel be zoek aan Turkije brengen. jl. Zondag. Bij deze tweede ramp vonden twaalf personen alle inzittenden van een passa giersvliegtuig van de „Braniff Airlines" de dood. Onder hen was de stichter en president van de maatschappij, Thomas Bra niff. Sinds 1932 had zich bij „Braniff Air lines" geen dodelijk ongeval voorge daan en de maatschappij werd tot de grootste en veiligste in het land ge rekend. Het ongeiuk werd veroorzaakt door ijsafzetting op de vleugels van de machine, waarmee Braniff en en kele vrienden, van de eendenjacht huiswaarts keerden. Men is thans zover, dat de stoffe lijke overschotten van 15 slachtoffers van de verongelukte Britse „Cornet" zijn gevonden. Een Italiaanse arts, die de lijken heeft onderzocht, is ervan overtuigd, dat aan het neerstorten een ontploffing is voorafgegaan, zoals ook enkele ooggetuigen beweerden. Aan sabotage wordt niet gedacht. YY/AT DIT LAATSTE betreft: ook van communistische zijde schijnt men vorderingen te willen maken. De regeringen van communistisch China en Noord-Korea hebben gevraagd, de verbindingsofficieren van beide partij en morgen te Panmoendjon te laten vergaderen over een hervatting van de afgebroken inleidende besprekingen, waarop door hen reeds eerder was ge zinspeeld. De opperbevelhebber van de V. N. in Korea, generaal Huil, bespreekt mo menteel op Formosa met maarschalk Tsjang Kai Sjek de problemen betref fende de vrijlating en repatriëring van 14.000 anti-communistische Chinese krijgsgevangenen. De Indiërs in Korea zijn al bezig met 'n plan om de krijgs gevangenen, die niet naar communis tisch gebied terug willen, zonder bloedvergieten aan het gealliëerde op perbevel over te dragen. Degenen die wel naar huis willen, zouden even vreedzaam de weg hunner keuze moe ten kunnen volgen. Er gaan ook geruchten, dat de voor zitter van de neutrale terugzendings commissie, de Indische generaal Thi- maya, terugkeer tot de status quo van September zou willen aanraden, waar door de gevangenen tot nader besluit onder de hoede van beide partijen zouden moeten blijven. Generaal Thimaya zou willen aan voeren, dat aan de bepalingen van de wapejistilstandsovereenkomst niet ge heel is voldaan, daar slechts 15 pet. van de gevangenen de „uiteenzettin gen" heeft kunnen aanhoren. Mede om snel een besluit over de toekomst van de gevangenen te kun nen bekrachtigen, is Engeland het vol komen eens met het Indiase voorstel tot bijeenroeping van de Algemene Vergadering. De neutrale terugzendingscommissie in Korea is gisteren korte tijd bijeen geweest, doch men kwam hier niet tot een besluit over de gevangenen kwestie. De Zweedse afgevaardigde wilde de niet teruggezonden krijgsge vangenen na middernacht van 22 Ja nuari in vrijheid laten stellen. De be sprekingen hierover werden echter opgeschort. II ET LEVEN van een achtjarige jon gen in Innsbviick, Gottfried Eder is waarschijnlijk gered dank zij de mo derne techniek, die het mogelijk maakt in weinige uren geneesmiddelen over de halve wereld te vervoeren, door middel van het vliegtuig. Gottfried, die lijder is aan de zgn. „bloederziekte", had een hevige en niet te stelpen bloeding gekregen, na dat hem een tand was getrokken. Het enige geneesmiddel, dat hiertegen be staat, wordt gemaakt in Amerika. Er was geen andere manier om het leven van net kind te redden, dan met een speciaal vliegtuig het medicijn naar Duitsland te brengen. Zondagmorgen werd een noodkreet naar de V. S. uitgezonden: zend het geneesmiddel! Er vertrok direct een vliegtuig en 's avonds reeds was er een pakje bij het kinderziekenhuis, waar Gottfried werd verpleegd afgeleverd. Bij nadere con trole bleek dit pakje echter een ander medicijn te bevatten en direct werd er weer naar Amerika getelegrafeerd en gistermorgen kwam eindelijk het goede middel aan. De jongen werd direct behandeld en de kansen op doodbloeden van het kind, vermin derden vrijwel op slag. Men had hem sinds 2 Januari regelmatig bloedtrans fusies toegediend. Deze foto toont Mevrouw J. Johan- nes-Van Gelderen, wier baby in het KhM-toestel „Jan van Riebeeck", 10 minuten voor de landing op Gan der, New Foundland, werd geboren. Moeder en kind een meisje werden direct na de landing opge nomen in een ziekenhuis in Gander, waar zij het goed maken. r' f - - b- iiv-JWw EEN LEERLING-orgelbou wei- uit Assendelft heeft kans gezien om voor enige honderden guldens schade aan te richten aan een or gel te Krommenie. Hij wilde de levering van een nieuw orgel door zijn baas (die van niets wist) be spoedigen. Vermaard operettecomponist £JE bekende Oostenrijkse componist van operettes Oskar Straus is gisteren te Bad Ischl in de ouderdom van 83 jaar overleden. Hij werd 6 April 1870 te Wenen geboren, ontving zijn opleiding daar en in Berlijn en was theaterdirigent in verschillende plaatsen. Hij schreef o.m. een ouverture en een viooigonate, maar behaalde veel meer succes met zijn operettes, waar van speciaal „Ein Walzertraum" ver maard werd. Verder staan enkele opera's op zijn naam, o.a. „Colom- bine". HET eerste officiële commentaar op de arrestatie van Nederlan ders in Indonesië wordt gezegd, dat de aanhoudingen zijn verricht op grond van art. 169 van het Indonesi sche wetboek van Strafrecht, betref fende „misdrijven tegen de openbare orde". Hier wordt bedoeld, „deelneming aan een vereniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven". Dit kan worden gestraft met negen maan den gevangenisstraf of een geldboete van maximaal f 300. Voor oprichters of bestuurders van zulke verenigingen geldt, dat deze straffen met een der de kunnen worden verhoogd. Vlammen uit het dak r\E burgemeester van Helden Pan- ningen (L.), zag Zondagavond vlammen omhoog schieten uit het dak van het Groot-Seminarie der Paters Lazaristen. Hij belde direct de brand weer en dat was maar goed ook, want de seminaristen, die op de beneden verdieping huisden, wisten nog van niets. Zij hoorden wel een geknetter, maar ze dachten dat het hagelde.... De brand is waarschijnlijk begon nen met een schoorsteenbrandje op de bovenverdieping van de recreatie afdeling, waar op dat moment nie mand aanwezig was. Het vuur vond voedsel genoeg en weldra stond de gehele verdieping in lichter laaie. De rest van het gebouw kon door spoedig ingrijpen van de brandweer, worden behouden. Daar was echter wel veel waterschade. Van politiezijde werd mede gedeeld, dat de gearresteerde Schmidt zich niet in een auto van het Corps Diplomatique had bevonden, toen hij werd aangehouden. In West-Java zijn de afgelopen week 20 leden van een organisatie, die sa menwerkte met de Darul Islam gevan gengenomen. Zij droegen militaire uniformen. Gazet van Antwerpen: FNE „Gazet van Antwerpen" toont zich verontwaardigd over de uit lating in het orgaan van de Neder landse Zuivelbond, volgens welke de in Nederland ingevoerde afgeroomde Belgische melk besmet zou kunnen zijn. Het blad schrijft, dat men in Bel gië daarvan wel eens het bewijs ge leverd zou willen zien. Bij de Ne derlandse Zuivelbond, aldus het blad, moet men toch weten, dat er inzake de zuivelcontrole in België zeer veel is veranderd de laatste jaren. UITBREIDING VAN WERELDHANDEL FNE AMERIKAANSE president, Eisenhower, heeft gisteren enkele veranderingen in de anti-stakingswet van Taft en Hartley voorgesteld, om de wet nog beter aan haar doel te doen beantwoorden. Zo wil hij de bepaling opgeno men zien, dat een staking door de ar beiders, bij een geheime, van rege ringswege te houden stemming moet worden goedgekeurd. De meeste wij zigingen zijn ontsproten aan de brei nen van directies en vakverenigingen. In een boodschap aan het Congres stelde Eisenhower voor, de bestaande overschotten aan agrarische produc ten, ter waarde van 2.5 milliard dol lar, van de markt te houden, om zo doende prijsdaling tegen te gaan. Deze overschotten zouden voor hulpverle- LORD SIMON, voormalig Brits mi nister van Buitenlandse Zaken, is op 80-jarige leeftijd in Londen overle den. Zijn activiteit was het grootst tijdens de crisis van München. Later werd hij lid van het Hogerhuis. HET AANTAL radio-luisteraars in Nederland, dat geregistreerd is, be draagt 2.329.686. waarvan 1.841.249 toestelbezitters en 488.437 bedienaars van zo'n klein doosje aan de muur. DE AARTSBISSCHOP van Boekarest Mr. A. Cisar, is in gevangenschap overleden. Hij werd in 1948 door de Roemeense communistische regering gearresteerd. Alle vijf bisschoppen van de Latijnse ritus in Roemenië zijn nu, hetzij gearresteerd, hetzy in de gevangenis gestorven. Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan mr. A. Hilbingh Prins (voorzitter van de gouden Kon. Ned. Jagersvereni ging) de versierselen van Officier in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. DE ARABISCHE LIGA zal Egypte volledig steunen in zijn geschil met Gr.-Brittannië inzake de bases in de zone van het Suezkanaal. geldig tot J J Weersverwachting, J vanavond: i Zwaar bewolkt met aanvanke- t t lijk af en toe enige regen of mot- J regen. Later overwegend droog J met verspreide opklaringen, 1 Krachtige tot matige wind, aan- i vankelijk Noordwestelijk, later J 2 West Aanhoudend zacht weer. i 4 Vaiiua^g: Zon onder 16.52 uur. t Maan onder 1.37 uur. Morgen: J Zon op 8.44 uur. Maan op 11.50 J uur. ®,e Amerikaanse torpedobootjagers de US ,McGowan" en de US „Rich." zxjn Maandagochtend voor een werkbezoek in Nederland aangeko men. De torpedobootjagers liggen in de haven van Rotterdam Na ziekte van een week DE cabaretière Emmy Arbous Emilia Johanna Maria Henke - is op 54-jarige leeftijd i„ haar woning te Amsterdam overleden. Zij speelde mee in het cabaret van Wim Sonne- veld, doch is als gevolg van haar ziekte reeds de afgelopen week niet opgetreden. Emmy Arbous, Amsterdamse van geboorte .maakte als kind met een dans-ensemble een tournée door Euro- pa. Nadat zij vervolgens twee jaar een dansschool in Budapest bezocht had keerde zij als 17-jarige naar Neder land terug. Gedurende dertig jaar heeft zij daarna haar aandeel geleverd in operettes, cabarets en voor de ra dio. Bovendien speelde zij bij het Rotterdams Toneel van P.D. van Eys- den. Zij was o.a. verbonden aan de gezelschappen Bouber, Boskamp en van Aerschot. Sedert 1946 was zij verbonden aan het cabaret van Wirn Sonneveld. Enkele van haar belang rijke rollen zijn geweest Rita in „Al lerzielen". Jo in „Op hoop van zegen" en de vrouwelijke hoofdrol in „Voer man Henschel". VOERWACHT wordt, dat prof Amin- tore Fanfani, een vurig katholiek sociaal hervormer, die door Alcide de Gasperi en andere leiders van de christen-democratische partij wordt gesteund, vandaag door president Einaudi zal worden aangezocht om een nieuwe regering te vormen. ning aan bevriende en noodlijdende gebieden moeten worden gezonden. Hij beval voorts, aan het in de oorlog ingestelde systeem van ver plichte steun voor de prijzen der agra rische producten, aan het einde van het lopende jaar af te schaffen. Ten slotte'zal worden geprobeerd de han del in het buitenland uit te breiden. De basis hiervoor zal worden gelegd door reizende commissies. Adenauer-Ollenhauer ^ERNOMEN WORDT, dat Adenauer en Ollenhauer geen overeenstem ming hebben bereikt bij hun bespre kingen inzake het houden van het Bondsdag-debat over de E.V.G., vóór de Berlijnse conferentie begint. Ollenhauer heeft ook nog een on derhoud gehad met de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland James Connant. Anthony Eden ANTHONY EDEN, de Britse minis- ter van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat het Westen nooit het Atlantisch Pact zou opgeven om over eenstemming met de Sovjet-Unie te verwerven en dat het zou blijven staan op vrije verkiezingen in geheel Duitsland als „eerste voorwaarde" voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kun nen dit bondgenootschap (het Atlan tisch Pact) dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand be dreigt, niet opgeven," zo zei hij. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als toen een Atlantisch verdrag had bestaan. TE Vught is in de ouderdom van 74 jaar plotseling overleden mr Ge orge van Zinnicq Bergmann. Hij was o.a. Rijksadvocaat en Raadsheer plaatsvervanger bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Verder was hij bestuurslid van verscheidene water schappen en een aantal sportvereni gingen. Door de Koningin werd hij begiftigd met het Ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. JN VELE DELEN van Oost- en Midden-Zwitserland zijn de weg- en spoorwegverbindingen door het neerstorten van lawines verbroken. De spoor- en autoweg tussen Lauterbrunnen en Interlaken was Maan dagmorgen onder een sneeuwlaag van ongeveer tien meter dikte bedekt. Passagiers strompelden met hun bagage via een door een reddingsploeg van spoorwegarbeiders in de sneeuw gemaakte doorgang naar een an dere trein. De treinen uit Zwitserland, met bestemming Wenen, moesten een lange omweg maken. WELE WEGEN in West- en Noord- Oostenrijk zijn onbegaanbaar ge worden, daar zij door een sneeuwlaag van drie meter zijn overdekt. In deze streken woeden hevige sneeuwstor men, waarbij de wind een snelheid van 100 km. per uur bereikt. Dit, ge paard gaande met het omlaag komen van lawines, heeft geleid tot een ver breken van verbindingen en het iso leren van dorpen. Te Feuegenberg in Tyrol, is een ge hele boerderij onder een lawine ver dwenen. De boer is, met drie koeien, onder verscheidene meters sneeuw be dolven. Redders pogen hem te berei ken. 1 In Tyrol woedt reeds 24 uur eer sneeuwstorm. In Vorarlberg zijn de eerste lawine slachtoffers gevallen. Vijf broers, die op weg waren naar de kerk, werden onder een lawine bedolven. Drie hun ner wisten zich te bevrijden. Het in boven-Oostenrijk stromende gedeelte van de Donau is geheel bevroren. Bo ven Wenen, waar de temperatuur Maandag juist juist beneden het vries punt lag, scheen echter een schitte rende winterzon uit een helder blau we hemel. De weg van Zwitserland naar Ita lië over de St. Gothard is op minstens twee plaatsen door neergekomen la wines versperd. Voor vele streken betekende de sneeuwval een intrede van wanner Ir. de Jura had men te kampen met gebrek aan water- Deze boer, uit Val de Travers (Zwitserland) ging iedere dag met dit reusachtige vat naar een kleine bron. Het kost hem 18 uur om het vat te vullen, waar na het wordt teruggebracht naar de boerderij. Voor kookdoeleinden ge bruikt men sneeuwwater- weer. Dit was onder meer het geval voor het Jura-gebergte, op de grens van Zwitserland en Frankrijk, waar door de droogte van de herfst en de wintervorst bijna een tekort aan drinkwater heerste. Een man, die al leen in een boshut in hel Jura-ge bergte woonde, is doodgevroren. Boven delen van Noord-Italië woe den sneeuwstormen, gedeelten van de Lagunen van Venetië waren met dun ijs bedekt. Tweehonderd sportslieden, o.a. ski ers, die in de omgeving van Wenen hun sport beoefenden, hebben ver wondingen opgelopen. In Griekenland zijn enkele dorpen door sneeuwval geiso- leerd. Troepen hongerige wol ven hebben schaapskudden aan gevallen. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waardoor dor pen van de buitenwereld zijn afgesne den en verbindingen verbroken. Ook de Oostkust van de Verenigde Staten wordt door zware stormen ge teisterd, die in New-Jersey vijf doden eisten. In New-York wordt het verkeer sterk belemmerd door een laag sneeuw van 20 cm. Ook zo ver Zuide lijk als Mississippi heerst winterweer. Ze hadden een gerafineerd trucje uitgedacht. Als ze een winkel binnen gingen vroegen ze om een doos en wanneer het geluk hun gunstig ge zind was en de winkelier moest gaan zoeken, sloegen ze hun slag. Soms werden twintig repen chocolade tege lijk gestolen, dan weer rollen drop of gevulde koeken. Als zij genoeg had den van zoetigheid, werd b.v. een worst gepakt. De jongens komen allen uit keurige gezinnen. Om half vier in de ochtend TN de vroege morgen van Dinsdag 19 Januari zal er, bij gunstige weers omstandigheden, een totale maan- eclips te zien zijn. Het is in de nacht van 18 op 19 Januari volle maan. Om enkele minuten over half vier komen de zon, de maan en de aarde in één rechte lijn te staan. Om pre cies 3.17 uur treedt de maan in de schaduwkegel der aarde en dan wordt de maanschijf, beginnende aan de linkerkant, steeds verder verduis terd. Na precies een half uur zal de maand dc aardse schaduwkegel ge passeerd zijn. Gedurende deze eclips blijft de maan geheel zichtbaar. Ze zal dan echter niet zilverwit, maar roodach tig van kleur zijn. Na rouwienst te Rarendrecht QP DE algemene begraafplaats te Barendrccht is het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer Izaak van Melle, die aldaar in de leef tijd van 76 jaar is overleden. Vooraf werd in de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst gehouden. Als eerste spreker voerde daarbij het woord zijn zoon, de heer G.A.P. van Melle. Voorts sprak o.a. de voorzitter van het school bestuur van de christelijke school te Breskens. J. van Haneghem, die op merkte. dat de overledene het vereni gingsleven aldaar tot grote bloei heeft gebracht. Ook heeft de heer van Melle in 1910 te Breskens de christelijke school gesticht. De president-commissaris der N.V. notaris H. van Mazijk uit Sluis, wees er op, dat de overledene in 1910 tesa- men met zijn broer P.C. van Melle de suikerbakkerij heeft omgezet in de tegenwoordige vennootschap. Er was een grote belangstelling in de kerk. Dvoetbalvereniging van Overelbert heeft een ver zoek ingediend om een ge mengd jeugdelftal van jongens en meisjes te mogen samenstel len. Als reden van dit verzoek gaf men op, dat gedurende de laatste jaren slechts twee of drie jongens het tot een zoda nig spelpeil brachten, dat zij voor de club uit konden komen, zodat men voor een tekort aan spelers vreest. De voorzitter van de club herinnert er aan, dat de laatste jaren herhaaldelijk voet balwedstrijden zijn gespeeld tussen de scholen, waarbij de elftallen, met toestemming van de onderwijzers, uit jongens en meisjes waren samengesteld. De scheepvaart in 1953 QEDURENDE het jaar 1953 was de scheepvaart op het kanaal Ter- neuzen-Gent als volgt: Zeevaart: aantal geschutte schepen voor opvaart 2.186, metende 2.401.243 brutoregisterton. Aantal geschutte schepen voor afvaart: 2.184 metende 2.404.309 brt. totaal 4.370 schepen me tende 4.805.522 brt. Voor 1952 bedroeg het totaal 4.491 zeeschepen. metende 5.210.222 brt. Wat de nationaliteit der zeeschepen betreft bezette Engeland met 633 sche pen. totale tonnage 6?8.000 brt. De eerste plaats voor Nederland met 508 schepen, metende 267.000 brt. De derde plaats werd bezet door Duits land met 415 schepen, metende 256.000 brt. en de vierde plaats door Zweden met 181 schepen metende 379.000 brt. Verder werd het kanaal bevaren door schepen van zestien ver schillende nationaliteiten. In 1953 werden in Terneuzen gelost of geladen 250 zeeschepen metende 216.624 brt. Het goederenvervoer in 1953 bedroeg voor Terneuzen 168.646 ton, voor Sluiskil 172.368 ton en voor Sas van Gent 49.653 ton. Totaal 390.667 ton. Voor 1952 totaal 440.144 ton. Binnenvaart: in totaal werden ge schut voor op- en afvaart 41.261 sche pen, metende 12.669.265 ton. In 1952 38.856 binnenschepen, metende 21.015.798 ton. De nationaliteit der bin nenschepen was: Nederland: 30.246; Bergië 9.644; Frankrijk 577, Duits land 432; Zwitserland 322 en 130 sche pen van diverse nationaliteit. Te Terneuzen werden in 1953 gelost of geladen 4004 binnenschepen, me tende 911.024 ton. In 1952 2.999 bin nenschepen. metende 647.994 ton. Het goederenvervoer voor binnen schepen was in 1953 te Terneuzen 718.409 ton. In 1952 505.852 ton. Schade aan spruitkool in Zeeland FAE spruitkooltelers in Zeeland on dervinden de laatste dagen veel last van zwermen wilde duiven die het op deze groente hebben voorzien. In geen tijden heeft men dergelijke grote groepen gezien en men heeft handen vol werk en ze te verdrijven, terwijl ze soms flinke schade aan richten.

de Stem | 1954 | | pagina 1