„Bedek het lichaam en vul de maag" Emigrant (1881) kreeg 367 fabrieken De gevangenen van de vorst ONDEUGDELIJK, VAAG, NIET WETENSCHAPPELIJK Het is een héle lijst! Matarazzoventte groenten Hij maakt alles Kleine aannemer wil ook leven R.A.C.-Zuid wederom zeer actief dit jaar Dr L. Plaut rekent af met astrologie boekj Verlichtend ievanA.N.W.B. Gerard Maarse en Kees Broekman wonnen hun 500 meter-serie SPORTKEURING SLECHTS TEN DELE DOORVOERBAAR Het watersportcentrum in de Braakman DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 JANUARI 1954 Van Gogh-tentoonstel- ling een week langer open Belachelijke voorspellingen DE, A.N.W.B. gaat op grote schaal de brochure „Als de nacht valt...." gratis ten behoeve van de weggebrui kers verspreiden. MISLEIDEND Het Hoogoventornooi V0ETBAIF0RUM IN LANDENWEDSTRIJD TE OSLO ONS INTERNATIONAAL VOETBALPROGRAMMA TOT HALF JUNI Alphons Janssens naar Australië Sterrentaf elteimistournooi Eerste provinciale schaatskampioen Landau I won met grote cijfers van V.S.V. I Ocfen-schaakzeskainp te Amsterdam Vijftien deelneemsters SPORT IN 'T KORT MARKTEN TOEDEK het lichaam en vul de maag". Dat is een stelregel, 5* -D van (je geïmmigreerde worstverkoper Francisco Ma tarazzo een van 's werelds rijkste mannen gemaakt heeft. De firma, die hij in 1911 gesticht heeft, is thans het grootse indus triële concern van Zuid-Amerika. Het bestaat uit 367 fabrieken met een geschatte waarde van zes milliard cruzeiros en een jaarlijkse omzet van 4 milliard cruzeiros. De grondslagen werden in 1881 gelegd, toen de 27-jarige Francisco Matarazzo uit Castellabate in Italië voet op Brazili aanse bodem zette. Hij had een lading wijnen en kaas bij zich en was voornemens in de handel te gaan. Ongelukkigerwijze kwam zijn lading bij het lossen inhet water terecht. J^oor deze tegenslag niet in het minst ontmoedigd ging hij naar Sorocaba in het binnenland van de Staat Sao Paolo, waar hij in de straten met groenten ging venten Hij wist geld opzij te leggen en kon na verloop van tijd een klein levensmiddelenbedrijf openen. Hij maakte reuzel en had weldra een kleine reuzelfabriek. Toen hij zover was trok hij naar Sao Paulo, waar hij een meelfabriek opende. Na enige tijd kwam hij tot de con clusie, dat hij teveel voor de meel zakken betaalde. Daarop opende hij een eigen textielfabriek. Andere fa brieken die elkaar aanvulden, volg- Massaal bezoek van de scholen ÜR BLIJKT de laatste dagen een verblijdend grote belan-^elting te rijn voor de van Gogh-tentoonstelling in Bergen op Zoom. Tot nu toe zijn er ruim 2300 bezoekers geweest. De aanvragen van scholen uit Brabant en Zeeland stromen momenteel bin nen en om deze reden zie»t het comi té Tentoonstelling te Bergen op Zoom zich genoodzaakt, de expositie ©en week langer in Bergen op Zoom te houden dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Zij zal nu tot en met 17 Ja nuari geopend blijven! Aanvankelenk liet het zich aanzien, dat het aantal bezoekers beneden de verwachting zou blijven. Men had graag gezien, dat de Bergenaren zelf meer interesse voor de tentoonstelling aan de dag legden. De afgelopen da gen echter mag men ook over het be zoek van de Bergse burgerij niet kla gen. En de grote toeloop van buiten de stad (de scholen kwamen eerst toen de kerstvacantie achter de rug was!) heeft het comité tenslotte tot ver lenging doen toesluiten. den. In 1909 was Matarazzo reeds fan tastisch r|jk. In 1911 richtte hij een concern op met een kapitaal van 10.700.000 cru zeiros en begon hij de volgende fase van zijn expansie. Hij voegde spijker- fabrieken, kistenfabrieken, blikfabrie- ken, en goederenwagons aan zijn be zittingen toe. Daarop volgden hout hakkerskampen, veeboerderijen, win kels, hotels, raffinaderijen, steengroe ven, locomotieven, schepen en vracht auto's. Het was zijn doel, dat de producten van Matarazzo van grondstof tot ver bruiker alle bewerkingsstadia in eigen fabrieken zouden doorlopen. Zijn an dere principe was naast zijn grote be drijven kleine fabrieken te stichten ter verwerking van afvallen tot zeep, kaarsen en andere producten. Na de dood van zijn troonopvolger Armelino in 1920 nam hij een andere zoon in de zaken op, Francisco jr, die door zijn familie ook wel Chiquinho genoemd werd. De jongere zoon had reeds bewezen over ongewone zake lijke capaciteiten te beschikken en LIET is voor kleine aannemers veelal onmogelijk in te schrijven op gro te complexen nieuwbouw van wonin gen. Deze aannemers zouden evenwel toch een kans hebben bij deze wo> ningbouw te worden ingeschakeld, in dien opdrachtgevers bij de aanbeste ding van derglijke complexen niet al leen een aannemingssom in massa zouden vragen, maar ook gelegen heid zouden geven tot het inschrijven voor percelen. In deze geest heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de gemeentebesturen nu geïnstrueerd. met zijn vader vormde hij een bril jant team. SENSATIE 7ij kochten schepen voor het vervoer naar Argentinië van koffie en hout in ruil voor tarwe, die zij in hun fabrieken nodig hadden. Zij openden een nieuwe slagerij in Parana, welke nog steeds de grootste varkensslachte rij van Brazilië is. Zij openden zoutfabrieken in het Noorden van Brazilië. Zij stichtten reusachtige vet-, zeep- en oliefabrie- ken. Zij namen deel in de kilometer lange fabriek te Agua Branca in Sao Paulo. in 1922 veroorzaakten zij een grote sensatie door een complete rayonfabriek uit Italië te importeren. In 1931 trok Matarazzo senior zich uit de zaken terug. Hij verdeelde zijn onderneming in 13 stukken één voor ieder zijner kinderen. Maar het leeu wendeel en het directoraat-generaal van de maatschappij ging naar Chi quinho, die reeds bezig was de aande len van zijn broers op te kopen. IN 28 STEDEN (~)nder de heerschappij van Chiquin- ho, welke thans nog voortduurt, werden nieuwe bedrijven aan het con cern toegevoegd, terwijl in verband met de oorlogsdreiging enorme voor raden gevormd werden. Honderden buitenlandse technici werden aangeno men om toezicht op nieuwe textiel- en cementfabrieken uit te oefenen. Het concern omvat thans 367 fabrie ken in 28 steden. De oppervlakte van deze fabrieken bedraagt bijna 200 hectare, ongeveer 300.000 Braziliaanse arbeiders en hun gezinnen vinden een bestaan in de IRFM. Jaarlijks worden 600.000 ton Mata- razzoproducten vervoerd door de 1.000 vrachtauto's, 250 goederenwagons en 10 locomotieven en 12 zeeschepen van het concern. In de bedrijven worden 80 verschillende producten gemaakt, variërend van bijenwas tot kunstspon- zen. Bijna 30 procent van de winst is afkomstig van de 23 textielfabrieken. Daarop volg-n in belangrijkheid le vensmiddelen. De fabrieken van de de IRFM produceren maandelijks 120.000.000 kilogram katoenzaadolie, 800 kilometer jute, ruim 1.000.000 me ter rayon, bijna 4.500.000 meter katoe nen stof. Jaarlijks worden in de slach terijen 200.000 varkens verwerkt. Van de grondstof tot de verbruiker doorlopen de producten alle bewer kingsfazen in de fabrieken van Mata razzo. Een pak macaroni wordt ge maakt van bloem, zout, reuzel, suiker enz. uit de Matarazzo fabrieken. De macaroni wordt in carton verpakt, dat in de fabrieken van Matarazzo ver vaardigd en bedrukt is. Het hout voor de kisten, waarin de pakjes macaroni vervoerd worden, komt uit de bossen op fabrieken van Matarazzo. Het ver voer geschiedt met vrachtauto's, goe derenwagons en schepen van Mata razzo. De IRFM heeft zelfs een eigen bank voor de financiering van crediet- operaties. PAPIER UIT EUCALYPTUS /oor de verkopen aan de kleinhan- delaars heeft zij eigen grossiers om maar geen cent van de winsten te missen. In de toekomst zal Matarazzo mis schien chemische fabrieken openen. Het concern bezit reeds de grootste fabriek van caustische soda in Bra zilië en werkt met Goodrich samen voor de bouw van een fabriek, die jaarlijks 3.000 ton PVC-plastics zal ma ken. Een andere branche, waar Mataraz zo toekomst in ziet, is de vervaardi ging van papier uit Eucalyptus. Brazilië heeft hard papier nodig en de eucal^otus groeit overal in Brazi lië, zelfs tp de verlaten koffielanden. Indien de verwerking op economisch verantwoorde wijze kan geschieden, zal het weer millioenen voor Mataraz- zo betekenen. TN HET SECRETARIAATSGEBOUW van de K.N.A.C. te 's-Gravenhage zijn de vertegenwoordigers van de verschillende landelijke autosportclubs sa mengekomen om in gezamenlijk overleg met de sportcommissie van de KN.A.C. de nationale autosportkalender 1954 samen te stellen. 15' •f.1? ^it boekje worden op overzich telijke manier de wettelijke verlich- tingseisen voor voertuigen in woord en beeld toegelicht. Men wijst er op dat de wettelijke eisen slechts mini mumeisen zijn en geeft raad hoe men de „verlichting om goed te zien" en „om goed gezien te worden' zouden u graag duidelijk maken, wat het verschil is tussen astronomie en astrologie. Misschien kan de zuivere vertaling van deze woorden ons al een goed eind op weg helpen. Welnu, astron is het Griekse wóórd voor ster. Het verschil zit dus in de staart van de woorden. De betekenis van nomos is: wet. De astronomie houdt zich dus bezig met de wetten, die de sterren beheersen. Zuiver wetenschappelijke bezigheid dus. Astrologie is heel wat anders. Het staartje „logie" komt van het Griekse woord legein, hetgeen lezen betekent. Hier hebben we dus te maken met een bezigheid, waarbij oorspronkelijk de wetenschap uitgangspunt is geweest en die vervolgens gebruik maakt van „regels", welke met wetenschap weinig of niets meer hebben uit te staan. f)IT laatste hebben we niet zelf uit gedacht of vastgesteld. In de we kelijkse studiereeks-uitgave van Ivio is namelijk een zeer lezenswaardig boekje, „Staat het in de sterren?" (schrijver is dr L. Plaut) verschenen, waaraan we die conclusie ontlenen. De astrologie meent, dat de invloed van de hemellichamen op aardse ge beurtenissen zeer groot is. Meer nog: voor een groot aantal verschijnselen zou de stand van de zon, maan en planeten beslissend zijn. Aldus zou vooruit te zeggen zijn, welk lot be paalde volkeren wacht (oorlog, vrede, rampen of hongersnoden), wat de af zonderlijke mens beschoren is en welk karakter hij heeft en tenslotte hoe en op welk tijdstip men het best bepaalde handelingen moet stellen (het sluiten van een huwelijk of het opzetten van een zakelijke onderne ming b.v.). Een en ander lykt vry onschuldig. Het zou ook onschuldig zijn, wanneer maar niet aan het „lezen in de ster ren" door vele misleide mensen een fantastisch grote waarde werd toege schreven, die vaak beslissend is voor hun verder leven. Met opzet schrijven we: misleide mensen. Dat doen we dan weer op gezag van dr Plaut. STERK TWIET sterke voorbeelden toont hij AVA namelijk aan, dat de schijnbaar wetenschappelijke kleedjes, waarin boeken, tijdschriften of de z.g. horo scopen worden gestoken ten aanzien van de waarde van de sterrenwiche- van de omslag van de astrologische kalender „voor Nederland en kolo nieën" van 1940. Wie zou zich de volgende verschrikkelijke data niet herinneren en wie zou zich niet verbaasd de ogen uitwrijven bij het lezen van de daar aan vastgeknoopte astrologische „voorspellingen": 10 Mei. In de morgenuren menings verschillen en onrust, ongevallen op de openbare weg, vergissingen bij het werk.. De late middaguren zijn beter, hetgeen zich op de volgende dag uitwerkt. 11 Mei. Een gunstige dag, begint vroeg, dan heeft u de gehele dag succes. 12 Mei. Onrustige stemming, onte vredenheid j es met personen uit de omgeving en bij het werk; blijf dus kalm en overhaast niets. 13 Mei. Behandelt u alles nauwkeu rig, dan kunt u buiten de kleine storingen om, toch nog op succes rekenen.. 14 Mei. Een goede dag, maar niet zo haastig zijn, u kunt vlug geschil len krijgen. 15 Mei. Een zeer belangrijke dag voor reizen, handel, studie. Dit is zover bezijden datgene wat ons in werkelijkheid in die tragische dagen beroerde, dat het eenvoudigweg verpletterend is voor dit soort astro logische voorspellingen! VAAG IT EN vraag, gesteld door een bezoeker van het Forum (tot on ze sp|jt kunnen we z|jn naam niet noemen, om dat deze, vergissen wjj ons niet. onvermeld bleef) leidde tot uit voerige mededelingen van de zijde der des kundigen. Het betrof de sportkeuring en de ongewenste manier, waarop daarmede soms door clubbesturen wordt omgesprongen. F) E desbetreffende vraag gold het vol gende: indien een spe ler, uitkomende voor nen voor zulk een keu ring in aanmerking ko men. Dit is tot nog toe niet uitvoerbaar geble ken. VT/EL heeft de KNVB nu bepaald, dat de keuring van alle junio ren verplichtend is, ter wijl daarnaast de keu ring van de ouderen zo veel mogelijk wordt be vorderd. Overigens ligt hier een belangrijke taak voor de ouders en besturen van clubs en wat de eigenlijke vraag van de steller betreft, kon worden medege- gezondheid, vriendschappen en liefde, vijanden en gevaren. Tenslotte mogen we er dan nog wel eens op wijzen, dat de meest handige „voorspellingen" vaag genoeg zijn, Dr Plaut haalt er een bijzonder spre kend voorbeeld van aan. Prof. Min- naert heeft in een boek (De sterren kunde en de mensheid) verteld, dat hij een volkomen willekeurige horo scoop heeft onderzocht. Hij paste de uitkomst toe op zich zelf: 16 van de genoemde eigenschap pen klopten, 3 waren twijfelachtig en 3 waren fout. Merk hierbij op, dat bedoelde horoscoop niets te maken had met plaats en tijd van zijn ge boorte! Met dit laatste voorbeeld mo gen we dan de „waarde" van de astrologie als „ondeugdelijk", zoals dr Plaut zegt, aanmerken. De uitslagen van de partijen, ge speeld in de zevende ronde van het internationaal Hoogoventoumooi, dat te Beverwijk werd voortgezet, luiden Rellstab—Llaeger (afgebroken). PircBeni y2 BouwmeesterVlagsma 10. Kottnauervan Scheltinga (afge broken.) PrinsKramer 10. De afgebroken partij uit de zeven de ronde tussen de Duitsers Rellstab en Klager is door Klager gewonnen gegeven. Nationale Autosportkalender samengesteld TYE TULPENRALLYE, de Grote Prijs van Nederland en de Fak- kelrallye hebben een Internationaal karakter. De Brabant Grensrit, de Drie Provinciënrit, de West Neder- landrit en de Pijlenrit tellen mee voor het kampioenschap van de K.N.A.C. HET PROGRAMMA: 15-16-17 Aug.: 6e Intern. Fakkelral- lye RAC-Zuid (Stichting Int. Fakkel- rallye). 25 Sept.: Ster van Valkenburg RAC Zuid (A.S.C. de Grensrijders). 2 Oct.: Dolphijnrit RAC-Zuid (de Dolphijn) 15-16 Oct.: Pijlenrit RAC-Oost (Stichting Pijlenrit). November: Eilandenrit RAC-Zuid (A S.C. de Merwerijders). 75-20 Nov.: Herfsttocht KNAC. 21 Februari: Zesde Trainingsrit RAC-Zuid (Tilb. A.C. St. Christoffel) 27 Febr.: Kris-Kras Rit RAC-West (distr. Amsterdam). 6 Maart: Vierde Zuid-Ned. Rit RAC Zuid (A.S.C. de Vennenrijders). 19-20 Maart: Elfde Brabant Grens rit RAC-Zuid (Stichting Brab. Grens rit). 3 A_pril: 2e Turfschiprit RAC-Zuid (A.S.C. De Baronierijders. 19 April: Paasrit RAC-Zuid (A.S.C. de Kempenrijders). 19 April: Paasrit RAC-Zuid (A.S.C. de Monden v. d. Maas). 24 April: Bloésemrit RAC-Zuid (Z.L.A.C.) de Heuvelrijders). 27 April-2 Mei: 6e Intern. Tulpen rallye RAC-West (Stichting Intern, Tulpenrallye). 1-5-16 Mei: Nacht van Venlo RAC- Zuid (A.S.C. de Maasrijders). 29 Mei: Radio Rallye RAC-ZUID (A.S.C. de Hertogrijders). 5 Juni: Krabbenrit RAC-Zuid (A.S C. de Krabbenrijders). 7 Juni Grote Prijs v. Ned. KNAC 26 Juni: Heuvelklim Vaals, KNAC, 26 Juni: Concours d'Elegance RAC- Zuid (Z.A.M.V. de Dolphijn). 3 Juli: Damesrit KNAC. 4 Juli Nationale Sportwagenraces. 25 Juli: Sportwagen- en Motorraces KNAC-KNMV. 22 Aug.: Nat. Sportwagenraces. 29 Aug.: Maas- en Waalrit RAC- Zudi (A.S.C. de Waalrijders). 3-4 Sept.: West-Nederland Rit RAC West. tot het larij waarlijk misleidend zijn. Zo be- grootst mogelijke nut kan opvoeren. I gint het boekje met een afbeelding TN dit verband was ook de vraag van de heer Besoyen actu- ,.??e informeerde namelijk of het gewenst is. dat een junior, zon der overgang, meteen naar het hoogste elftal der club wordt overge heveld. Zelf meende de vragensteller, dat deze zo lang mogelijk in het juniorenmilieu behoor de te blijven, om aller lei redenen. Het ant woord liet geen twijfel. Eerst dient men te we ten of de jongeman li chamelijk capabel is, pas dan mag met de belangen der club re- WE zullen er ons maar niet al te zeer in verdiepen, hoe de astro logie „werkt", al was het alleen maar omdat we dan beter dr Plaut maar helemaal zouden kunnen overnemen in zijn heldere uiteenzetting. Feit is, dat practisch iedere astroloog er zijn persoonlijke methode op na houdt. Behalve dus de algemene regels van de „huizen" aan de hemelbol volgens wetenschappelijke gegevens, wordt gewerkt met astrologische „uitleg ging", waarbij de tekens van de die renriem bepaalde delen van het men selijk lichaam „beheersen". Voeg daar dan de vermeende „occulte eigen schappen" van de astroloog bij, ver meerder die met een flinke scheut fantasie, handigheid of „intuïtie" en u kunt dank zij een horoscoop veel ver nemen over leven en dood, fortuin en een bepaalde club. door kening worden gehou in niet de sportkeuringsarts is afgekeurd, naar een andere club overgaat, daar zonder meer wordt mR0mai, wordt op gesteld en zelfs tegen zijn vroegere vereniging gaat spelen, kan zulke gevallen worden ingegrepen?' In het antwoord werd gezegd, dat iedere spe ler. volgens het KNVB- i'eglement, gekeurd moet zijn, alvorens de- ze t spel officieel mag gaan beoefenen. Tot nu toe is er echter nog Seen instantie in het ,f,Ie5 Ser°epen kunnen worden, welke over de goneie linie tot die keu- ™g„en °ver zou kunnen nam»iner iaar zouden hoïn j j onSeveer drie honderdduizend perso- deeld, dat een simpele mededeling aan de Ju nioren Commissie te Breda (voor wat de Ba- roniestad betreft, elders kan men terecht bij de desbetreffende plaatse- l'Jke Junioren Commis sies) voldoende is,' om aan dergelijke onge wenste en ontoelaatbare toestanden onmiddellijk een einde te maken uuders en clubbesturen moesten echter verstan diger zijn en uit zich zelf zulke junioren een verbod opleggen om te spelen, omdat dit de meest funeste gevolgen kan hebben. den en overigens is het inderdaad gewenst, dat hij zo lang mogelijk in zijn eigen omgeving blijft. Slechts in uitzonder lijke gevallen, bijvoor beeld van ongewone li chamelijke constitutie en lichaamskracht (een reuzen-figuur) in het algemeen dus bij phy- sieke geschiktheid, is het toegestaan, maar voor de rest behoort men altijd en allereerst het persoonlijke heil in het oog te houden. Een uitzondering mag ook gemaakt worden, als een elftal wegens on volledigheid niet zou kunnen spelen. Maar hoe dan ook. elk geval moet afzonderlijk wor den bekeken. -Vt. Vrijdagavond ving te Oslo in het Bisletstadion de landenwedstrijd tus sen Noorwegen en Nederland aan en tegelijkertijd werd de ontmoeting ge houden tussen Noorwegen B en Zwe den. De uitslagen van Noorwegen-Neder- land luidden: 500 meter: le rit: 1 Gerard Maarse, 44.7 sec., 2 Odd Pedersen, 47.0 sec. Tweede rit: 1 Finn Hodt, 44.3 sec.; 2 Wim v. d. Voort 45.5 sec. Derde rit: 1 Hjalmar Andersen, 45.2 sec., 2 Anton Huiskes 47.2 sec. Vierde rit: 1 Kees Broekman, 46.2 sec.; 2 Knut Tangen, z.t. V|jfde rit: 1 Sverre Haugli, 46.5 sec. 2 Wim de Graaf, 47.8 sec. Eindresultaat 500 meter: 1 Finn Itodt 44.3 sec. 2 Gerard Maarse, 44.7 sec.; 3 Hjalmar Andersen, 45.2 sec.; 4 Wim van der Voort, 45.5 sec.; 5 Kees Broek man, 46.2 sec.: 6 Knut Tangen, 46.2 sec.; 7 Sverre Haugli 46.5 sec. 8 Odd Pedersen, 47 sec.; 9 Anton Huiskes, 47.2 sec.; 10 Wim de Graaff, 47.8 sec, Stand: Noorwegen 19 punten, Ne derland 17 punten. BROEKMAN SNELSTE De meeste schippers, die regel matig vracht over het IJsselmeer van kust tot kust brengen, hebben het Vrijdag af laten weten. Zij wa gen de tocht over het wijde water niet meer, omdat verwacht wordt, dat het water wanneer de vorst doorzet binnen afzienbare tijd zal verstarren tot ijs. Voor een schipper, die met zijn boot midden op het IJsselmeer is, wanneer dat gebeurt, breken er gevaarlijke ogenblikken aan. Bij de Oranjesluizen te Amster dam wachten de schepen nu op een hogere temperatuur. Het is daar alsof zij in het ijs, dat zich reeds aan de kust van het meer heeft- ge vormd, gevangen zitten. De „gevangenen van de vorst" bi? de Oranjesluizen, gefotografeerd op Vrijdagmiddag, toen een mild zon netje af en toe hoop op dooi gaf. Het internationaal voetbalprogram ma ziet er tot half Juni van .dit jaar als volgt uit: 13 Febr: oefendwedstrijd Nederlands B-elftal; 17 Febr.: oefenwedstrijd SToprdfipig Ned. Elftal; 2 Maart: Rode Duiveïs,—Zwaluwen; 7 Maart: Rotter dam:, A NederlandEngeland (ama teurs); 17 Maart: Voorlopig Nederlands Elftal;elftal van de Londen Combi nation; 3 April: AntwerpenRotter dam en Brusset—Amsterdam; 3 Ap^ril Den Haag: Nederland BBelgie B; 4 April: Compiègne: Noord Oost Fr. Oost Nederland; 4 April Antwerpen België (jeugd)Nederland (j'eugd) (1820 jaar); 4 April: Antwerpen: BelgiëNederland; 5 Mei: Voorlopig Nederlands ElftalBuitenlandse club; Mei: Noord DuitslandNoord Ned. en Oost NederlandWest Duitsland: 19 Mei: Stockholm: ZwedenNeder land; 30 Mei: Bern Zwitserland Nederland; 7 JJuni: Denemarken B Noord-Nederland; 13 Juni: voetbal wedstrijd Olympische Dag. HERVATTING RELATIES. De oefenwedstrijden van het A- en het B-elftal in Februari zullen alleen, ijs en weder dienende, doorgang kun nen vinden. Het elftal van de Football Combi nation uit Londen wordt samengesteld uit spelers van de Londense profclubs en uit de directe omgeving van de Engelsche hoofdstad. Het vaststellen van de ontmoeting tussen Noord-Duitsland en Noord- Op deze tekening is een overzicht gegevan het watersportcentrum in de voormalige Braakman, waarover wij in ons blad van gisteren een uitvoerige reportage publiceerden. Aan beide oevers zijn, aangegeven met een A, aanlegplaatsen voor zeil- en roeiboten geprojecteerd. B.H. is het botenhuis, H. het hotel, Z.B. het zwembad. W. is de winkelgalerij dit alles gelegen in het middelpunt van het nieuwe vacantiegebied, te midden van wandelpaden en bossages. LA zijn enkele landarbeiders woningen. Rond de weide zullen de zomerhuisjes gezet worden. Ten Zuiden van de Middenweg ligt het kampeercentrum. TYE RESULTATEN van de 5000 meter luiden: le rit: 1 Finn Hodt 8 min. 50.8 sec, 2 Wim van der Voort 9 min. 2e rit; 1 Odd Pedersen 8 min. 44 sec. 2 Wim de Graaf 8 min. 48 sec. 3e rit: 1 Knut Tangen 8 min. 31.3 sec. 2 Gerard Maarsse 8 min. 43.5 sec. 4e rit: Sverre Haugli 8 min. 30.1 sec. 2 An ton Huiskes 8 min. 41.9 sec. 5e rit: 1 Kees Broekman 8 min. 21.5 sec. Hjalmar Andersen 8 min. 22 sec. De stand na 500 en 5000 meter Noorwegen 39 punten, Nederland 33 punten. Verliezen voor Nederlandse ruitersport Voor de Nederlandse ruitersport zijn drie belangrijke springruiters verloren gegaan, te weten: Tonny Timmer, Jaap Rijks en Alphons Janssens (Baarle-Nassau), ruiters, die de Ne derlandse vlag op buitenlandse con coursen hippique vaak en met succes lioog hebben gehouden. Tonny Timmer is professional ge worden; hij geeft springlessen en wil paarden in training nemen; hiermede is Timmer uitgesloten voor uitzending van de Stichitng Hippische Sport bond naar het buitenland. Alphons Janssens is met zijn gezin naar Australië geëmigreerd en hoopt daar zo spoedig mogelijk een eigen boerderij te kunnen verwerven, ter wijl hij tevens hoopt in Australië in de concoursring te kunnen verschij nen. Jaap Rijks zal binnenkort naar Kruegersdorp bij Johannesburg ver trekken, om daar de commerciële lei ding van een Rotterdams bedrijf op zich te nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Rijks t.z.t. aan hippi sche wedstrijden in Zuid-Afrika deelnemen. Evenals vorig jaar zal er weer een Zeeuws Sterrentournooi tafeltennis worden gehouden. Hieraan wordt deel genomen door de beste tien spelers van Zeeland. Vorig jaar werd de Mid delburger Hofman winnaar. Ook nu zal het tournooi te Goes plaats vinden en als voorlopige datum werd Zater dag 20 Februari vastgesteld. Habing titelhouder van Drente lange baan U\E EERSTE provinciale kampioen op de lange baan in Nederland is bekend. Op de nieuwe ijsbaan te Zweelo veroverde Habing (Zweelo) na een fel duel met Bleuming (Waeh- tum) de Drentse lange baan titel. Het ijs verkeerde in goede conditie en de belangstelling was voor deze eerste titelwedstrijd zeer groot. Buiten mededinging namen twee rijders uit het Westen deel. Het wa ren Hopman uit Egmond a.d. Hoef en Blokker uit Akenhoek. Hadden beiden mee mogen dingen naar de titel, dan was Hopman kampioen geworden en blokker had de tweede plaats bezet, want hun prestaties lagen ver boven die van de Drentenaren. Schaakcompetitie.) In het kader van de Zeeuwse Schaak competitie vond er een ontmoeting plaats tussen het eerste tiental van Landau uit Axel en VSV uit Sluiskil. Landau was tijdens deze ontmoeting veruit de sterkste, hetgeen zij met een 7142'/; zege wist uit te drukken. De gedetailleerde uitslag was als volgt: J. v. d. Hage (Landau) G Wullems (VSV) 14; C. de Putter 1- E. Tacq 1; M. Jansen 1JJ. de Jonge 0; M. Wondergem 1G. Arnold 0; A. Runtenburg 0W. Harderman 1; H. de Ridder 1A. Dourleyn 0; J. Bak ker 0F. v. d. Hooft 1; M. Matteles 1J. Philipsen 0; JJ. de Ridder 1M, Schooff 0; D. Jansen 1A. Dourleyn 0. Eindstand: Landau 714VSV 2'/,. Onder auspiciën van het trainings fonds van de Kon. Ned. Schaak Bond zal van 11 tot en met 16 Jan. te Am sterdam een oefenzeskamp worden gehouden. Hieraan zullen deelnemen de Zuid- Slaviër Pirc, de Oostenrijker Beni en onze landgenoten Donnèr en v. Geet de jeugdkampioen van Nederland 1952. De namen van de overige twee Nederlanders staan nog niet vast. Nederland betekent een hervatting van de relaties, welke vóór de oorlog op dit gebied bestonden. Het ligt in de bedoeling, dat het volgnede sei zoen Noord Nederland thuis een Noord Duits lftal zal .ontvangen en- dat Oost Nederland weer op bezoek gaat bij West Duitsland. Aan turnfinale dames te Deventer De finale van de nationale turn- kampioenscliappen voor dames wordt Zondagmiddag 18 Jan. in de Buitenso ciëteit te Deventer gehouden. Sinds 'n halve finale is ingelast na de dictricts- wedstrijden, hebben deze wedstrijden een ander karakter gekregen, waar door zij voor het publiek veel belang wekkender zijn geworden. Deze halve eindstrijd is niet ge wonnen door Dini Krul, die al vijf maal achtereen de Ned kampioensti tel behaalde, maar door Lenie Lens van Kracht en Vlugheid (Utrecht) met twee punten voorsprong. Daar de punten, die in de halve finale zijn behaald, meetellen voor de finale, be gint de nationale kampioene dus met een achterstand. Ook bij de jongere turnsters zijn krachten, die wel eens voor een ver rassing zouden kunnen zorgen, zowel Jopie EsseveldBoelhower (Zuilen), Sini Muskee (Enkhuizen) e.a Een nieuwigheid bij deze kampien- schapswedstrijden is, dat het paard- voltigeren vervangen is door de even- wichtsbaik, op welk toestel niet alle turnsters even zeker zijn Aan de fi nale zullen 15 dames deelnemen Piet ten Thije van de Leeuwar der Zwemclub LZO zal voor het jaar 1953 het van der Mastschild worden uitgereikt. Deze onderscheiding wordt elk jaar verleend aan die Nederlandse zwemmer of zwemster, die over het afgelopen jaar de beste prestatie(s) heeft geleverd. GOES, 8 Jan. Bloemkool A2 31, B2 40, afw. 641, Spruiten Al 2335, A2 2836 B2 20—21, afw. 20, Witlof A2 31—33, afw. 22. Gr. Savoye kool 7—20, Rode kool 7 11. Witte kool 7, Prei 25—28, Peen 3, Uien 4—6, Boerenkool 11—20, Andijvie 49 67, Knolselderij 620. LEEUWARDEN, 8 Jan. Aangevoerd: 52 stieren f 2.30—2.62 per kg. slachtgewicht; 250 vette koeien, le kw. 2.502.77, 2e kw. 2.40—2.49, 3e kw. 2.00—2.39; 939 melk- en kalfkoeien 7001055; 40 pinken 340585; 24 graskalveren 165395; 592 nuchtere kalveren 40—53; 1443 vette weideschapen en lammeren. Vette en weideschapen 60 —110; lammeren 35—78; 505 vette varkens oude varkens 1.60—1.70; vette biggen 1.82 1.85; zouters 1.771.80 per kg. levend gewicht; 172 biggen en lopers, biggen 40 60. lopers 61100; 23 bokken en gei ten, geen notering; 128 paarden 450805; totale aanvoer 4368. Overzicht; stieren: aanvoer ruimer, stemming williger, prijzen hoger. Melk en kalfkoeien aanvoer ruimer, stemming goed, prijshoudend. Graskalveren aan voer klein, stemming williger, vooral voor zware kalveren. Gewone va\kens prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer groter, stemming kalm, prijshoudend. Zware kalveren gewild en boven note ring. Varkens aanvoer ruimer, stemming williger, oude varkens notering gelijk, vette biggen iets lager, zouters iets ho ger. Biggen en lopers aanvoer klein, stemming kalm, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren aanvoer zeer ruim stemming goed, prijshoudend. Paarden, aanvoer zeer ruim, stemming heel kalm, prijzen niet hoger. WATERSTANDEN Mannheim 105 1), Kaub 62 (+6), Trier 91 2), Koblenz 57. Keulen 0.04 2), Ruhrort 187 4), Lobith 775 11), Nijmegen 564 8), Arnhem 608 (—10). Eefde 137 (—3). Deventer 62 1), Namen La Plante 153 (—25), Borgharen 4029 3), Belfeld 114 (+41) Grave 514 (+14).

de Stem | 1954 | | pagina 7