Yandeji Nieuw-Zeeland DE IEEMDWN0 Eisenhower's boodschap M nl FA Vergoeding oorlogsschade verloopt traag COUPON RADIO-PROGRAMM A'S N AG hi pijn TWEEDE BLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1954 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Eenheid Dreigement POTTER'S LIN IA Liturgische kalender Minister Witte moet toegeven: Verwoeste panden over drie jaar grotendeels herbouwd JXeti erl o fi dse rrou uien ontdekken U ziet méér in Koning Leopold L- A. CUNNINGHAM AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Stem uit het graf in rgenomen. Melle de :ii strijke- ;n beurt- fdam-Ant- ioten. ïiten ble- likerwerk- een bis- L-d toege- personen- heer Van ie tijd was Vrend, een i in Bres- na de be- ti Meile in ij het sta- en nieuwe de Kruis- gevormde p de rheu- met ingang districts— t zuster G. tm in de ziekenhuis üij zal zich *en. iamse Opera, 9 uur: Fan- an Dijck. 7.30 mdelingen-le- leling van de Die lustige Deze vrouw vburg: Hoog- ir: Verdorven pia-theater, 8 uur: Verboden jur: De schat ;bouw: Fee-ts rs. Alhambra- uxor: Gevan- laamse Opera, e parelvissers, lur: Fanfan la ïn verhouding, spiering bij P. die rust moe- an Oijck, 3 en rreemdelingen- juwburg, 3 en iberthier. neling van de 20 uur: Film- g bij Inghels— uw, 2.30, 5.15 ng. Hokten- i Helslandd'- piering bij P. ng in zaal Bea ur. :ing bij L. de Ivententoonstel- 10—4 uur. nte om 6 uur. ing bij P. Dan- Deze vrouw uwburg: Hoog- bij A. Wouters .30 en 8 uur: r: Black Bart, Jlympia-theater, Congo; 5 en 8 in café 't Cen- M. Vonck om 4.30 en 8 uur: De schat van Concertgebouw, gouden condor. >raFanfan de gevangenen van van Dijck, 7.30 raecken. eling van de uw, 8 uur: De masker. :o: Deze vrouw .uwburg: Hoog- uur: Verdorven ympia-theater, 8 8 upr: Verbo- bra: Fanfan de evangenen van ischias, hoofd- inodig. Togal oende van die andere mid- ivert door de voor hart en ,g. f 0.95, f 2.40, DRIJ WEGEN met een liedje, en van Meche- werd en dat ird is: het. n hemel te gaan. 1 met leliën >n rozen, rozen, ;els gedaan. t vagevuur, te gaan. ne zieltjes ermcn, kermen hebben gedaan. helle, te gaan. id met spelden aalden. naalden, livels gedaan. HUB. K. PRESIDENT Eisenhower heeft zijn Boodschap over de toe stand van de Unie aan het Congres uitgesproken. Over de hoofden van de Congresleden heen sprak hij tot Ur?t Amerikaanse volk en eigenlijk tot geheel de wereld. De kern van de Boodschap was een nieuw de fensie-program. Men kan daaruit lezen, dat ook de Amerikanen niet ontkwamen aan de spanningen van het „atoomtijdperk". Integendeel, het lijkt er sterk op, dat lange tijd angst de Amerikanen in zeer hoge mate beheerste in al hun doen en laten. Niet eens ou de eerste plaats angst voor de Sovjets als mogelij ke aanvallers. Het was veel meer een heimelijke vrees voor eigen machteloosheid, wanneer het er een maal op aan zou komen de econo mische machtspositie van de V.S. rendabel te maken. Het drong namelijk langzaam maar zeker tot de Amerikanen door dat het bezit van goud en goederen alleen dan waarde heeft, wanneer er iets mee gedaan kan worden. De economische hulp aan Europa en aan andere gebieden, gecombineerd met militaire bijstand, wees reeds in die richting. Wat Eisenhower thans in zijn Boodschap gezegd heeft over vrijmaking van het han delsverkeer, betekent het doorslag gevende bewijs. Aan die verklaring letterlijk „De vrije wereld kan zich niet langer de willekeurige beper kingen in het handelsverkeer ver oorloven, die sinds de oorlog heb ben gegolden", ging dan zijn de fensie-program vooraf. Men kan deze dingen dan ook onmogelijk los van elkaar zetten. Dat bovendien naast drastische verbetering van het mobilisatieplan ook sterk de nadruk is gelegd op verbetering van de continentale verdediging trekt in verband met onze „angst theorie" zeer sterk de aandacht. kunnen het in dit stadium ge rust wagen te zeggen, dat Ei senhower zijn uiterste best moet doen om de nerveuze spanning in de States om te zetten in vertrou wen op de doeltreffendheid van de veroverde macht, zelfs wanneer hij de kans zou lopen, dat het een .ver metel vertrouwen" zou gaan worden De Sovjets hebben nauwelijks in druk kunnen maken op Amerika, waar het ging om de atoombom. De invloed echter van alle geheimzin nigheid rond die bom, evenzeer door Washington als door Moskou als wapen in de Koude Oorlog ge hanteerd, was oneindig veel groter. Voeg daar dan de economische af zondering van de V.S. bij en U krijgt een volledig beeld van de bron, waaruit de angst der Ameri kanen opwelde. Een der gevolgen daarvan was een bepaalde onrust ten aanzien van de Washingtonse Europa-politiek. Men riskeerde op bepaalde punten, (China b.v.) verschil van mening met Engeland, men gaf op andere punten aan Engeland weer iets te veel toe, modderde inzake Triest en waagde het niet om het Saarpro- bleem of het Oostenrijkse vredes verdrag uitputtend te behandelen. Ten opzichte van Frankrijk heerste op het Witte Huis vele malen op windende onzekerheid en vele grote woorden over de Europese Verdedi gingsgemeenschap moesten spoedig na het uitspreken weer aan kracht verliezen door een houding van po litieke lankmoedigheid tegenover de (Franse of Engelse) „boosdoe ners". Rond dat alles werd bij tijd en wijle geschermd met: We zetten alle hulp stop, we trekken onze troepen terug of we beperken ons in Europa tot een randverdediging met het zwaartepunt op de lucht macht. het schijnt zeker niet teveel gezegd, dat angst de Amerika nen ging overheersen. Daarom kan het ook al niet te gewaagd zijn te beweren, dat Eisenhower thans een moedige poging deed om die angst te doen afnemen. Hij zou daar in elk geval mee kunnen bereiken, dat de helderheid van denken ten aan- zien van de Europese problemen en verhoudingen in het Witte Huis zal toenemen. Op dit ogenblik zijn we dan zo ver, dat de V.S. prijs gaan stellen op een Europa, dat zelf een goede boterham kan verdienen. Daarmee zal de Europese weerbaar heid sneller en meer gedegen kun nen toenemen dan door welk kunst matig hulpprogramma dan ook. De Boodschap van Eisenhower, zo kort voor de Viermogendhedencon- ferentie is zeker geschikt om een goed klimaat te bevorderen. Als 't waar is, dat de Sovjets vorig jaar noodgedwongen hun economische politiek hebben gewijzigd en als het bovendien waar is, dat het leger méér dan de ideologie Sovjets Rus land beheerst sinds de dood van Stalin, dan heeft een Amerika, op gebouwd volgens het nieuwe pro gramma van de president en bijge staan door „economisch en militair volwaardig gemaakte" bondgenoten inderdaad 'n ruime kans de eigen macht tot welzijn van de gehele wereld te consolideren. QNLANGS hebben we eens opge merkt, dat het van belang zou zijn, als de grote commissie ter be studering van het vraagstuk der staatkundige eenheid onder de ka tholieken haar rapport op tafel kon leggen tegelijk met de aanvang van het gesprek tussen K.V.P., K.N.P. en katholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A. Dit verlangen schijnt wel zo ongeveer vervuld te worden. Het eerste eigenlijk-- gesprek tussen de drie partijen heeft nu deze week plaats gehad, doch het zal niet meer dan een inleidend gesprek geweest zijn. Terwijl het rapport van der Grinten momenteel ter perse is. We hopen en verwachten, dat het heel wat materiaal zal bevatten, waarmee de gesprekspartners hun nut kunnen doen. ^VERTEGENWOORDIGERS van de huisartsen en de ziekenfondsen gaan de volgende week praten met minister Suurhoff. Hij heeft inmid dels voor een partijvergadering al het manmoedige woord gesproken „dat hij niet zal wijken voor drei gementen". Het komt niet te pas, aldus de bewindsman, dat een groep die zitting heeft in de ziekenfonds raad met een harde klap de deur dichtgooit, als zij haar zin niet krijgt. Is dit geen volkomen miste kening van de werkelijkheid? De Ziekenfondsraad besloot met grote meerderheid tot een bepaalde re geling, een compromis, waarbij nie mand zijn volle zin kreeg. De minis ter echter gooide de deur dicht en decreteerde Terwijl een socialis tisch orgaan als „Het Parool" voor spelde: Het zal in een conflict tussen artsen en regering hard tegen hard gaan. De regering zou de noodzaak kunnen gaan voelen van een straffere greep op het ziekenfondswezen. Haar ver antwoordelijkheid voor de volksgezond heid zou haar kunnen nopen tot maat regelen ten opzichte van de artsen, die alleen kunnen gaan in de richting van de beperking van hun vrijheid van beroepsuitoefening. Ziedaar een dreigement, dat de eigenlijke socialistische gedachten- gang onthult. En dat is het, wat de artsen door hun verzet mede willen keren. NEE, (Advertentie) LAAT HET ZOVER NIET KOMEN! VOORKOM BENAUWDHEID als gevolg van zwa- re verkoudheid Reeds bij 't eerste tabletje voelt U de verlichtende en geneeskrach tige werking. In handige blik- doosjes k 50 cent bij Uw Apotheker en Drogist. IMP. H. TEN HERKEL. HILVERSUM ^ONDAG 10 Januari. Wit. H. Fami lie J. M. J. 2e gebed van de le Zondag na Verschijning des Heren. 3e Octaaf Verschijning des Heren. Credo. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. Maandag 11. Wit. Mis van de le Zondag na Verschijning des Heren. 2e gebed van het octaaf van Verschij ning des Heren. 3e H. Hyginus. Glo ria. Credo. Of: Wit. Mis van Ver schijning des Heren. 3e H. Hyginus. Gloria. Credo. Dinsdag 12. Wit. Mis van Verschij ning des Heren. 2e Gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 13. Wit. Octaafdag van Verschijning des Heren. Donderdag 14. Wit. H. Hilarius. 2e gebed H. Felix. Credo. Gewone Pre fatie. Vrijdag 15. Wit H. Paulus, eerste kluizenaar. 2e gebed H. Maurus. Zaterdag 16. Rood. H. Marcellus I. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Keik of Paus. Prefatie van de Apos telen. INTENTIES De Januari-intenties voor de leden van het Apostolaat des Gebeds zijn: Algemeen: Hart van Jezus, mogen dé afgedwaalden door Maria's hulp tot de kerk van Christus terugkeren. Mis sie: Hart van Jezus, schenk de Kerk in Azië vrede en vrijheid. AJOG ZIJN de Kerstklanken niet geheel verstomd in ons gemoed en nog hangt er hier en daar in de huiskamers een verlate kerstversiering, maa: de feestkring der Kerk, waar mee wij op Zondagen in aanra king komen, is reeds verder vooruit en zij viert reeds de ja ren der verborgenheid in Na zareth, waar Jezus tezamen woonde met Maria en St. Jo seph. Het spraakgebruik der ge lovigen heeft aan dit gezin de naam gegeven van Heilige Fa milie. Op de Zondag na Drie koningen laat de Kerk haar licht vallen op deze ideale sa menleving. Het feest der H. Familie past feitelijk geheel in de Kersttijd en het vormt er in zekere zin een vanzelfsprekend gevolg van. Maar waar het intieme Kerstfeest en het grootse koningsbezoek van Drie koningen reeds vanaf de eerste eeuwen in de Kerk, zowel van het Oosten als het Westen werden herdacht, is het feest der H. Fa milie eerst van zeer recente da tum. Paus Leo XIII gaf er de eer ste stoot aan. toen hij voorschreef dat de christelijke familiën zich aan de H. Familie zouden toe wijden; Paus Benedictus XV breidde de H. Mis en het officie er van over de gehele H. Kerk uit. Beide Pausen zagen met grote zorg aan welke gevaren de gezin nen bloot stonden in déze tijd. Te gen het einde der vorige eeuw drong het liberalisme op. de in dustrialisatie won steeds meer ter rein en bracht een grote omwen teling in de maatschappelijke verhoudingen. De beslotenheid en de veiligheid van het gezin wer den opengebroken en een ont bindingsproces van de gezinnen zette zich in beweging. T TIT het rondschrijven van Paus Leo XIII in 1892 bleek, met welk een zorg de Paus bezield was voor de kiemcel van iedere ge meenschap, zowel van staat als kerk als burgerlijke maatschap pij. Later nog zag Paus Benedic tus XV nog een grotere ramp over de familiën komen, toen de eer- stè wereldoorlog was uitgebroken on er haast geen gezin meer was. dat intact gelaten werd. Wij, die zelf de oorlog over ons heen zagen komen, weten, hoe de ruïnes, die in de gezinnen werden aangericht, nog erger zijn dan de verwoesting van huizen en eigendommen. We kunnen ge rust zeggen, dat wij tot op heden de noodlottige gevolgen niet te boven zijn gekomen; nog zijn de gevolgen van de oorlog in de ge zinnen merkbaar niet alleen, maar we voelen er ons machteloos te genover om ze geheel te over winnen. Wel is dus het feest van de H. Familie op zijn plaats in deze tijd en is het goed, dat de Kerk boven de moderne verwording van het familieleven de aandacht blijft vestigen op 't ideale gezin, waar van de H. Familie van Nazareth het ongeëvenaard toonbeeld is. LTET ligt voor de hand, dat de vijanden van de godsdienst steeds er zich op toeleggen, de fa milie uiteen te slaan, te verwoes ten.Wanneer moderne ideologieën leren, dat de kinderen aan de staat behoren en de ouders geen recht meer hebben op hun eigen kroost kunnen wij daarover misschien het hoofd schudden, maar voor millioenen gezinnen was en is dit de werkelijkheid. Ook bij ons werden de banden tussen ouders en kinderen steeds losser, de oude beproefde en gefundeerde eerbied verdween, de gezagsidee werd ouderwets verklaard en groten deels afgebroken, tenzij misschien niet in die oer-degelijke christen gezinnen, die als oasen zijn in een samenleving, die verheidenst. De ze gezinnen zijn als een afbeel ding, een herleving van het hei lige Gezin van Nazareth, waar wederzijdse liefde en godsdienst zin, eenvoud en armoede, onder danigheid en eerbied, geloof en een onverwoestbare hoop leefden en dit gezin tot de heiligste, maar ook tot de gelukkigste maakte, die de aarde ooit heeft gedragen. FAE Kerk moet wel een groot vertrouwen en optimisme be zitten, dat zij deze H. Familie on der onze aandacht brengt en haar deugden projecteert tegen de vale achtergrond van de moderne tijd. O jyjINISTER WITTE heeft in een rede te Maastricht voor de Mij. van Nij verheid en Handel gesproken over de oorlogsschaderegeling en daarbij toegegeven, dat de administratieve en financiële afwikkeling van oude her- bouwgevallon aanzienlijk trager verloopt dan de oorlogsslachtoffers, de mi nister en zijn departement wensen, De oorzaak ligt vooral in de struc tuur van de wet en de complete aard van de materie. Sinds de eerste oor logsschade in 1940 heeft men verschil lende financiële regelingen voor de afwikkeling van de oorlogsschade ge kend. Eerst in 1950 is de wet op de materiële oorlogsschaden tot stand gekomen, die een rechtsgrond biedt voor de definitieve afwikkeling ook van de oude oorlogsschade-gevallen. Alle voorlopig gefinancierde her bouw- en herstelgevallen, die vóór het inwerking treden der uitvoerings beschikkingen tot stand kwamen on der een zeer grote diversiteit van re gelingen, moeten thans omgerekend worden op de bepalingen der wet en haar uitvoeringsbeschikkingen. Er werden reeds 72.000 zware en 170.000 lichte gevallen van schade voorlopig gefinancierd. Van het eerstgenoemde aantal konden pas 4000 definitief ge regeld worden, zodat er nog 68.000 resteren voor afdoening. De afwikkeling van al die herbouw en zware herstelgevallen zal uiteraard jaren duren, omdat de wet mogelijk heden biedt om nog allerlei prac- tisch reeds afgedane gevallen opnieuw te laten berekenen. A.lle 170.000 dossiers, waarin de mo gelijkheid van rectificatie schuilt, moeten in circulatie worden gehou den en kunnen niet als dood archief worden opgeborgen. HERBOUW r^LOBAAL schatte de minister het aantal door de oorlog verwoeste panden op 80.000, dat der zwaar be schadigde en licht beschadigde panden op resp. 55.000 en 400.000. Hoeveel panden nu nog herbouwd moeten worden, kan niet nauwkeurig worden aangegeven, omdat het juiste aantal verwoeste panden niet geregistreerd werd, vaak twee of meer panden die ingeschreven waren, tot één nieuw pand werden herbouwd, en boven dien een groot aantal ontheffingen van bestedingsplichten werd gegeven. Bij een raming van 20 a 30 duizend verwoeste en nog niet herbouwde panden, kan worden aangenomen, dat de herbouw in Nederland binnen drie jaar voltooid zal zijn, al geldt deze termijn dan misschien niet voor kern gebieden van verwoestingen als b.v. Rotterdam. (Advertentie) Libelle's speciale verslaggever, op reis door Nieuw-Zeeland, vertelt in een serie uiterst boeiende artikelen over het wel èn wee van de Nederlandse vrouwen en meisjes in het nieuwe vaderland overzee. In het nummer van 16 Januari verschijnt zijn eerste relaas, fris, levendig, actueel In datzelfde nummer begint een nieuw vervolgverhaal: „VREEMDE WEGEN", een roman van de bekende Engelse schrijfster Mary Howard, ongemeen spannend door zijn kleurige schilde ring van liefde en avontuur. Tevens wordt de tocht voortgezet door zestig jaar mode-historie! Platen uit Oma's mode-album roepen herinneringen op aan de tijd van medaillons, tournures en wespentailles. Een hoogst interes sante reeks, die zich over tal van nummers uitstrekt. LIBELLE, altijd interessant en af wisselend! U geniet van alle 96 pa gina's! Vul NU de coupon inl EXTRA: Gratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA of maandelijks een complete roman- bijlage. Ik abopneer mij 1 a c op LIBELLE d~T 30 cent per week 3.90 per kwartaal NAAM: ADRES WOONPLAATS, Ik kies als GRATIS bijlage wekelijks het kinderblad I TOMBOLA I maandelijks de roman-bijlage A.U.B. met blokletters invullen en het niet ge wenste doorstrepen. In een open enveloppe, waarop 2 ct. postzegel zenden aan LIBELLE, Nassauplein 7, Haarlem, Postgiro 268670. Socialisten legen iedere Vertegenwoordigende functie J^AAR „Le Soir" meldt, zou Koning Leopold de regering hebben doen weten dat hij een eventuele uitnodi ging om het beschermheerschap te aanvaarden van de Belgische handels tentoonstelling, die op 19 Februari te Mexico zal worden geopend, niet zou kunnen accepteren en zich evenmin voor de officiële opening naar Zuid- Amerika zou kunnen begeven. Deze beslissing van Koning Leo pold zou, aldus het blad, een gevolg zijn van het feit, dat de partijen zich in deze zaak hebben gemengd en hieraan een politiek karakter hebben gegeven. Socialistische bladen hebben name lijk betoogd, dat de afgetreden vorst geen vertegenwoordigende functie meer kan uitoefenen in het openbare leven en België niet in het buiten land kan vertegenwoordigen op een wijze zoals b.v. Prins Bernhard voor Nederland doet. ZONDAG 10 JANUARI 1954 HILVERSUM I 402 METER VARA: 8.00 Nws. en weerbr. 8.18 Amus. muz. 8.45 Sportmeded. 8.50 V.h. plattland. 9.00 Gram, met comm. 9.45 „Geestelijk leven" toespraak. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus. 10.05 V.d. kind. IKOR: 10.30 Remon strantse kerkd. AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Promenade ork. 12.35 „Even afre kenen heren". 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Piano spel. 13.30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Operamuz. 15.20 Toneeibesehouwing. 15.35 Orgel en piano. 16.00 Dansmuz. 10.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 „Tussen kerk en wereld", caus. 17.20 „Van het kerke lijk erf", eaus. VARA: 17.30 V.d. jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws. en sportuitsl 18.30 Hammondorgelspel. 18.50 Radiolym- pus. 19.20 Gram. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 „De puzzle-parade", 21.00 „Rijk en geen geld", hoorsp. 21.30 Meded. 21.35 Strijk orkest. 22.05 Act. 22.20 Gram. 22.30 Caba ret. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwart. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoog mis. 11.30 „Wie is mijn patroon?", vra- 32) door he'inVt^r0nl5leeft hi] me niet de waar aan avond Hoe kon hy me avond ken rjr ontmoeten, met me spre- ,rei:ht.in de ogen zien en me eggen, dat hij van me hield met die zware last op zijn geweten? Hl) daari^ onschuldig zijn aan de mis daad maar waarom zegt hij dat niet?" „hij t> eet het niet." Armande's vingers' verslapten in de ijne. ongelovig, stom-verwonderd, keek ze nem aan. „Weet hij het niet? Wat bedoel je? Hoe kan hij het ..Geheugenverlies'' zei Mare. „Zijn genbeantw. 11.45 Kamermuz. 13.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.50 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Boek bespr. 13.55 Gram. 14.00 V.d. jeugd. 14.30 Residentie ork. 15.40 „Het atoom in dienst van de vrede", klankbeeld. 16.00 Fluit en piano. 16.10 Katholiek Thuis front Overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespi-rs. IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst. 18.00 Pe- paaii de test de waarde van de mens?" caus .18.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen". NCRV: 19.00. Kerkelijk nws 19.05 Kamerkoor. 19.23 G<\am. 1<U30 „Naar Woirns", caus. KRO: \9 45 Nws 20.00 „Die lustigen Weiber von Windsor", opera. (In de pauze: Act. en gram.) 22.45 Avondgebed en Liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams 324 M. 11.45 Gram. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Volksconc. 13.00 Nws. 13.15 en 13.30 Gram. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 15.45 Sport. 16.30 en 16.45 Gram. 17.00 Oude muz. 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Koorzang. 18.30 Godsd. Half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 20.15 Gram. 20.45 Idem. 21.00 Symph. ork en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00Nws. 13.10 Verz. progr. 14.00 Gram. 14.30 Orkestconc. 14.45 Gram. 15.00 Ka- merork. en solist. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Kath. uitz. 19.30 Nws. 20.00 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. MAANDAG 11 JANUARI 1954 HILVERSUM I 402 METER AVRO- 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Dubbel kwart. 9.25 Waterstanden. 9.30 V.d. huisvrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Omr. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 13.20 Metropole ork. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?" caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Pianoduo. 15.15 V.d. vrouw. 16.15 Gram. 17.30 V.d. padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Muzikale caus. 18.30 Ac- cordeonmuz. 19.00 V.d. Jeugd. 19.15 Rep. of gram. 19.25 Lichte muz. 19.45 Rege- ringsuitz.: Landbouwrubr. 20.00 Nws. 20.30 Gram. 200.45 Blaasens. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22.55 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.40 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Filmprogr. 23.45—24.00 Gram. herinnering is een grijze mist ai wat er gebeurd is vóór die avond, waarop we hem vonden, is duisternis, waarin zich, naar hij me vertelde, iets zo afschuwelijks verschool, dat hij God bad het zich nimmer te mogen her inneren." „Je maakt me erg gelukkig, Mare. Je hebt een grote last van me afge wenteld. Hij wist, het niet. Nu is het me duideiijjc. Ik heb me dikwijls ver wonderd over zijn vreemde uitlatingen dat hij niemand .had, en geen plaats waar hij thuishoorde, en dat hij hier vrede kon vinden. Vrede voor hem bestaat er geen vrede! Maar waarom nam hij me niet in vertrou wen „Hij was gelukkig enkel in je tegen woordigheid. Hij vroeg me, er met niemand over te spreken. Hij wenste geen medelijden, noch ruchtbaarheid. Ik denk. dal nij angst heeft voor het verleden en het liefste wil, dat het altijd een" geheim voor hem blijft." „Dat zou misschien ook het beste zijn." meende Armande. „Zou het niet V loslippigheden van LEONARD TT/E HEBBEN NU WEL ontdekt, dat er in elk land maar twee mensen bestaan, die gesteld zijn op de man van de belastin gen. De één is zijn echtgenote en de ander de minister van Finan ciën. Ook in Engeland is dat (dus) zo. Daar stierf dezer dagen een zekere Eric Vincent Poore, die woonde in Patcham bij Brighton. Zijn hele leven lang was deze man overstelpt geweest door aanslag biljetten en dwangbevelen. Een vodden-toestand, zoals u begrijpt. Wanneer deze Poore, die een wat eenzelvig man was. eens bezoek ontving, dan was het tien tegen één iemand van de belastingdienst. Enfin, kort geleden stierf hij, maar vanuit zijn graf vervloekte hij nog alle belastingambtenaren. In zijn testament las men namelijk: „Naar de hel met die belastingkerels. Zij hebben mijn leven gerui- neerd. De belastinginspecteurs zijn sadisten en ontaarde mensen, zon der enige gevoel voor rechtvaardigheid, of zelfs maar gewoon fatsoen." Het merkwaardige testament kwam op de voorpagina's van alle Engelse kranten te staan, en ge voelt wel, vrienden, dat de heren van de belasting aardig voor schut stonden. Maar nu is het iets heel eigenaardigs bij die lieden, dat ze zich van alle vervloekingen, zelfs al staan ze op zegel, zoals in dit testament het geval was, niets (LCLYltTCkkCTl Wij blijven onszelf", zei hun hoogste baas, getrouw onze plicht doende tot heil van het vaderland. Die meneer Poore heeft niet be grepen welk een voorname functie de belasting heeft in de pogingen om de staat gezond te maken." De nabestaanden van meneer Poore onderschrijven deze spraak met een ietwat zielige oogopslag. Poore liet namelijk 30.104 Pond Sterling na, waarvan na aftrek van de belasting en enkele schulden, slechts 2872 Pond is overgebleven. „De ouwe Eric liet zich teveel gaan", zeggen de erfgenamen nu, maar dat is natuurlijk nakaarten. Steen TN NEW DELHI zijn ze even -en nieuw gebouw voor de arron dissementsrechtbanken aan het bou wen, waar iedereen steil van achter over slaat. De rechters zullen echter reeds voor het gebouw klaar is, aan de slag moeten, want de eer- ste steen, die in het begin met veel plechtigheden werd gemetseld, is spoorloos verdwenen. De politie kijkt nu uit naar een verzamelaar in „eerste stenen'". Vis D USSISCHE natuurvorsers meen- den op de bodem van de zee nabij Kamsjatka een nieuw soort vis te hebben gevonden. Op 7520 meter vonden zij een dun plat geval en tot hun verbazing bleek het dier twee staarten te hebben. Ook de zwemvliezen waren 'n studie waard. De knapen aan het prakkizeren en combineren. De onderzoekingen werden tamelijk plotseling gestaakt toen een boer uit de buurt kwam melden, dat hij op die plaats een paar bretels had verloren. Pianiste V\E pianiste Winifred Atwell, die bij ons in een goed blaadje staat treedt momenteel in Londen op. Ze geeft voorstellingen in 'n ijzeren kooi, terwijl drie leeuwen haar gezelschap houden. De toe schouwers vinden het een machtig gezicht maar de waarheid is, dat de beesten de stuipen krijgen van haar watervlugge rags en bedrukt in een hoekje blijven zitten. Pisa pEN Zweedse deskundige, Walter Kjellman, is naar Pisa ontboden om de mogelijkheid te onderzoeken de scheve toren van deze Italiaanse ;ad te restaureren en te stabilise ren. De 800 jaar oude toren hangt met zijn top vier en een halve meter uit het lood. Elk jaar komt daar nog 0.7 millimeter bij. Welkom /IER BEWONERS van een gevan genis in Noord-Dakota boorden en hakten de gehele nacht door teneinde een gat in de muur van hun cel te Arceren. Toen de vrijheid eindelijk in zicht was stak een van de gevangenen zijn hoofd door het gat doch trok dit snel weer terug. Hij had vier paar benen gezien, n 1. dat van de gevangenisdirecteur en van drie bewakers. De directeur was op het lawaai afgekomen, liet niettemin de gevangenen rustig doorwerken tot hij een volledige af vaardiging bij de hand had om het „welkom" te spreken. Zuinig l\/IEVROUW Mildred Thomas te AVI Buffalo (Wyoming) gaat 18 No vember de reis van haar leven ma ken. Helemaal naar Hawaii. Ze heeft een kaartje gekocht met 5000 dolarkwarties tezamen bijna 16 kg. wegende die ze in de loop van 27 jaar bijeen heeft gespaard. Absolute straf EEN Amerikaanse wiskundige, Benton, die vanwege een zware inbraak terecht stond, verdedigde zich met de mededeling, dat hij door de studie van de relativiteitstheorie tct de overtuiging was gekomen, dat er absoluut geen recht of onrecht mogelijk was daar alle dingen slechts betrekkelijk waren. De rechter nam dit standpunt van ver dachte over met de opmerking, dat de zienswijze van Benton derhalve ook maar betrekkelijk was. Hij gaf hem 15 jaar bedenktijd in de ge vangenis. ,,'t Is een tip voor ons om m te smeren (Advertentie) HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d. huisvr. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 en 12.00 Idem. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Banjo-ork. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.25 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 17.00 V.d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V.d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: E. Schul. Nederland en de wereld. Nederlandse immigranten in Australië" 18.00 Mijnwerkerskoor. 18.20 Sport. 18.30 Pianoduo. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Finse volksliedjes. 19.30 ,,Volk en Staat". 19.45 Huismuz. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Lichte muz. 20.40 „Mo zart", hoorsp. 21.20 Gram. 21.40 Geéste- lijke liederen. 22.10 Strijkkwartet. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Residentie ork. en solist. 23.5024.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V.d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 School radio. 15.00 Gram. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Caus. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamerork., koor en sol. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12 00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 en 15.00 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Viool en piano. 17.50 Gram. 18.30 Chansons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. verstandiger zijn, als hij het nooit hoort? Veronderstel eens, dat hij het gedaan heeft. Mare?" „De wet zal er anders over denken." „Bedoel Je, dat ze hem gevangen nemen en veroordelen zouden?" „Als zijn schuld bewezen is." Zij trok haar handen uit die van Mare. „Neen, neen. dat kunnen ze niet doen. Hij moet het niet weten. Mare! Je je wilt hem toch niet ver raden. Dat kun ,1e niet doen." „Wat moet ik dan doen? Het is mijn plicht, de plicht van iedere burger. Hij wordt door de justitie gezocht. Waarom moet ik dit verzwijgen?" „Omdat ik het je vraag. Mare." „Je weet niet wat je vraagt. Ik heb je lief Ja, ik moet het zeggen. Ik heb mijn hele leven aan mijn liefde voor jou gewijd. Nu vraag je mi.i om mijn mond te houden en een moorde naar te laten...'' „Dat is hij niet! Zeg dat niet!" Haar wanhoop deed zijn toorn smel ten. Hij haalde de schouders op „Je verlangt wel veel van me, Armande. Welk nut heeft het voor jou of voor hem, behalve dan dat het zijn nek zal redden?" „Verraad hem niet, Mare," smeekte zij. „Laat hem in vrede vertrekken. Hij gaat toch weg." „Waarom weet je zo zeker, dat hij weg gaat?" „Omdat hij denkt dat er hier niets meer is. dat hem bindt. Het kan zijn zoals je zegt. dat hij angst heeft voor het verleden; nóg onzekerder is zijn toekomst. Achter hem is het duister, vóór hem geen licht. Ik denk, dat hij een tijdlang gedroomd heeft van een Utopia..." „Dat bestaat niet." „Jammer genoeg. In elk geval heeft hi.j de hoop op het zijne verloren. Mis schien ik weet het niet heeft hij het vertrouwen in mii verloren. Maar wat kan ik doen? Ik kan hem de waarheid niet vertellen en sedert ik de waarheid weet kan ik niet met hem omgaan. Het is wreed, Mare. De dag, dat ik die courant van Roger kreeg en het akelige verslag las en ziin por tret daarin zag, leek het of mijn hart stilstond; ik dacht dat ik sterven zou, Mare." Hij klopte haar op de schouder. „Trek het je niet zo aan, Armande. We zullen doen wat we kunnen. Ik zal hem niet verraden, maar het is slechts een kwestie van tijd wanneer een an der hem zal herkennen." „Dan moeten we hem hier weg zien te krijgen." „Waarheen? Nergens is hij veilig. Eerlijk gezegd, loopt hij hier nog de minste kans om ontdekt te worden, maai gevonden wordt hij toch en als het dan uitkomt, dat wij gezwegen hebben.. „Ik weet het." knikte zij. „De men sen zullen het ergste er van denken en het zeggen ook ze zullen zeggen, dat ik hem de hand boven het hoofd hield, zij zullen me voor onmenselijk houden." „Het zal een slechte indruk maken." Marc's gezicht stond ernstig, „zoals le zegt, zullen ze er de ongunstigste ver klaring aan geven en zeggen, dat Je een misdadiger hielp en meer gaf om hém dan om het feit, dat hij je broer gedood had „Houd op. Mare. Als je het zo zegt. klinkt het allemaal zo slecht en ge meen. En dat is het niet. Ik weet ze ker, dat het dat niet is. Onze vriend schap was edel en goed. er lag iets moois in. Ik kon hem niet haten, want ik had geleerd hem lief te heo- ben. Zelfs zelfs als hij schuldig is. kan ik h?m niet haten. Maar dat is hij niet Hij kan het niet zijn." „Het is anders zonneklaar, dat hij schuldig moet zijn Je vertrouwen in hem is werkelijk roerend, Armande." „Het is het enige, wat ik heb. het enige, waaraan ik me kan vastklam pen. Mare, en ik wil het niet opgeven. Vanaf het eerste ogenblik, dat ik deze man zag neb ik hem vertrouwd. Ik wi] in hem bliiven vertrouwen." „Goed.1 Mare haalde weemoedig de schouders op. „Dat kun je veilig zeg gen. I :n vertrouwen als het jouwe moet een grote steun zijn voor een mens. In elk geval zal ik doen wat je vraagt. Voor jou wil ik alles doen. Goe de nacht. Armande." Hij drukte haar kort de hand en stapte vlug in de auto. Roger, Marc, John Gower, die eigenlijk Michael Dumont was, ze had hen allen uitgelaten op deze winter avond twee er van zouden wellicht nooit tot haar terugkeren en het hart werd haar zwaar bij de gedachte. Maar Mare zou ze altijd hebben. Mare zou haar altijd opzoeken, van haar hou den, zonder er iets voor te verlangen. ..Bij hem vergeleken ben ik klein zielig en zelfzuchtig." dacht ze, ter wijl ze langaam naar haar kamer liep. HOOFDSTUK IX In het Witte Hert Een grijze winteravondschemering zeefde door de vuile ruiten van Al- phonse Trudels drukkerij. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3