OM HET HERSTEL van de Zeeuwse fruitteelt KINDERLIJKE VOLKSKUNST UIT DE KEMPEN SCHAARS BOUWVOLUME remt ontwikkeling van Goes Z-.VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland De poëzie van het oude lied Als eenvoudige schilderijtjes Aardenburg heeft indrukwekkend bouwprogramma voor 1954 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 JANUARI 1954 Revalidatie-gedachte Miliioeneii dames PASTOOR KUIPERS TE YERSEKE KV.P. afdeling Aardenburg Doktersdienst Dienst dierenartsen L Jongensschool, gymnastieklokaal, kleuter school en badhuis AXEL MIDDELBURG VLISSINGEN GOES AGENDA HEDEN MORGEN Izaak van Melle overleden MAANDAG Rond de haard Krimpen van pijn TUINBOUWCONSULENT BEPLEITTE NIEUWE BANEN QP DE BUITENGEWOON DRUKBEZOCHTE Fruitteeltclag, gisteren te Goes in de zaal-Krüirer gehouden en die in het teken stond van de her-inplant, heeft een keur van sprekers de verschillende aspecten hier van bezien. 's Middags stelden de heren ir. Roosje en v. d. Vrie de bestrijdings- problemen aan de orde. DE RAMP F)E tuinbouwconsulent, ir. v. Hennik had direct reeds het gehoor met een interessante beschouwing over het herstel van de fruitteelt in het ramp gebied. Van de 1460 ha. boomgaard in Zee land en West-Brabant is 1100 ha als verloren te beschouwen en van de rest staat nog niet vast of die geheel te behouden is. Het feit dat dus twintig procent van het fruit-areaai grondig moet worden vernieuwd brengt grote consequenties met zich mee. De kans wordt nu ge boden om een grondige vernieuwing in te zetten wat rassenkeuze, planlsche- ma en aanplantvorm (spillen of strui ken) betreft. Overwogen dient tevens te worden of, nu er de laatste jaren al te veel in de richting van winter- fruit is gegaan geen verschuiving naar het zomerfruit wenselijk is. Nieuwe banen moeten in ieder ge val opgezooht worden nu de fruitte lers in zo'n sterke mate afhankelijk zijn geworden van de export. Dit brengt immers mee, dat men rekenen moet op snel wisselende vraag. Men moet zich richten naar fruitteelt op korte termijn; het is niet meer ver antwoord om voor een 20-jarige perio de te planten. Met het systeem van wijkers en blijvers zal wel gebroken moeten worden. Snelle vruchtwisse ling moet mogelijk zijn evenals beper king van investering dwingt tot het zo snel mogelijk tot productie te ko men. Voors moet men zich toeleggen op het kwaliteitsproduct en derde eis is; lage kostprijs. NIET VERSAGEN r\E vraag of het onder de huidige omstandigheden er is al een teveel aan fruit de getroffen fruit teler tot her-inplant moet overgaan, beantwoordde spr. in positieve zin, Juist ook omdat er vernieuwing in de fruitteelt moet komen. Voor de eigen lijke fruittelers is herinplant absoluut verantwoord, zodra de bodem dat toe laat. In dit verband propageerde spr. nog voor de geïnundeerde geweest zijnde gebieden grondruil tussen fruit teler en landbouwer om de moeheid van de grond te ondervangen. Ook spreiding van de boomgaarden achtte ir van Hennik gewenst en als ideaal stelde hij het fruitteeltbedrijf van 4 a 5 ha. Thans ligt de bedrijfsgrootte voor 40 pet. nog beneden de 2 ha. In de ochtendbijeenkomst bekeek de heer Op *t Hof de bodem-situatie in verband met de herinplant en brak de heer van Oosten een lans voor de spillen. Bijscholingscursus voor wijkverpleegsters J"AANK zij een subsidie van het Prae- ventiefonds worden door de Kruisverenigingen reeds enkele bü- scholingscursussen voor wijkver pleegsters gehouden. Was de vorige voor een belangrijk gedeelte gewijd aan de zorg voor rheuma-patiënten, de cursus die nu wordt gegeven, staat in het teken van de revalidatie (de zorg voor de lichamelijk of geeste lijk misdeelden en de pogingen om hen te helpen volwaardige mensen in hun prestaties zo dicht mogelijk te benaderen). Voor de wijkverpleegsters uit Z. Vlaanderen is dit onderwerp reeds ln bijeenkomsten te Terneuzen be handeld Voor de Zuscters uit het overige deel van Zeeland wordt een cursus te Domburg georganiseerd. Deze zusters zijn voor dit doel in twee groepen ingedeeld. De eerste groep volgt de cursus van 7 tot 9 en de tweede die van 14 tot 16 Januari. De wijkverpleegsters zijn ondergebracht in Hotel Duinheuvel te Domburg. Eerste docent is de heer K. van Dijk te Middelburg, hoofdinspecteur-direc teur der districts arbeidsbureaux in Zeeland over: Begrip en maatschap pelijke zijde der revalidatie. Over de medische zijde van de re validatie spreekt dr. Te Riele te 's- Hertogenbosch en over de psychische zijde van dit vraagstuk dr. Deodatus te Vlissingen. Op de cursus te Domburg wordt een proef genomen met de methode van groepsdiscussies. De leiding berust bij de disricts- verpleegsters( die een dergelijke cur sus reeds te Oosterbeek hebben ge volgd. De Kruisverenigingen doen, zoals de secretaris van de prov. Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis, de heer A. de Lange, bij de opening van de cursus opmerkte, graag alles wat mogelijk is. om de wijkverpleegsters de voorlichting te geven, die zij bij de volbrenging van hun verplegende en praeventieve taak nodig hebben. TN zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer J. Leushoek, de ramp gememoreerd en zijn spijt uit gesproken over het feit, dat de nor men van de schade aan de boomgaar den geleden nog niet bekend zijn. Als belangrijke gebeurtenis ln 1953 memo reerde spr. nog, dat Zeelands proef tuin de mededeling kreeg dat hij om gezet zal worden in een proefstation voor de fruitteelt in de volle grond voor heel Nederland. Het afgelopen jaar was in Zeeland gunstig voor de fruitteelt. Er kwam weinig nachtvorst en hagel voor, ter wijl opbrengst en prijzen goed waren. Jammer vond spr. het dat de rassen- keuze voor appels zo beperkt is. De propaganda voor het fruit werd door de N.OF druk beoefend, o.m. door een speciale fruitavond te Leiden De ze maand volgt eenzelfde stunt te Haarlem en wel op 28 Jan a.s. BUITENLANDSE GASTEN 'S TWTORGENS elf uur arriveerden nog met twee bussen een vijf tig fruitkwekers uit de omgeving van St Niklaas onder leiding van de tuin bouwconsulent voor Oost-Vlaanderen, ir Peeters, die in de middagvergade ring enkele complimenteuze woorden sprak tot zijn Zeeuwse confraters en de Zeeuwse kwekers. (Advertentie) zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA GELEI. Binnenkort indiening nieuw uitbreidingsplan JN ZIJN NIEUWJAARSREDE memoreerde de burgemeester van Goes aller eerst de stormramp, die Goes tot een hulpcentrum maakte. Daarna stond spr. stil bij de voornaamste feiten uit het afgelopen jaar als het tot standko- men van de Ligthartschool; het Medisch Centrum annex badhuis; 't parkeer terrein aan de Koepoort; de electrificatie der gemeente; de voortgezette rio lering; de zuiveringsinstallatie en de aankoop van een barak voor de bate- riologische dienst. Aan de waterstofgasinstallatie wordt gebouwd. Over de woningbouw kon spr. niet roemen. Er kwamen in 1953 slechts 'n zestig wo ningen uit de bus en momenteel zijn er nog 24 in aanbouw. De toestand wordt benauwend daar er 721 woningaanvragen zijn. Verheugend was overigens dat de bevolking van 13.654 tot 14.020 toenam. Was er voldoende huisvesting, dan zou de groei nog sneller zijn. Meer bouwvolume is nodig. gINN KNKORT zal het nieuwe uit breidingsplan worden ingediend. Ook kan de raad binnenkort ver wachten een voorstel de begroting belangrijk te wijzigen in verband met het plan tot het bouwen van nieuwe lagere scholen. Voorts zal in 1954 het wachtlokaal aan de Koepoort ge bouwd worden. Nadat de heer Zuidema de rede had beantwoord werd met de agenda be gonnen. Allereerst kwam het voorstel om de verpleegtarieven van het Gast huis met f 1.te verhogen, wat een hogere opbrengst van f 40.000 bete kent; aan de orde. Daar het tekort voor 1954 geraamd wordt op f 49.000 werd deze verhoging nodig geacht. Over het voorstel van B. en W. om het Centraal Genootschap voor uit zending van kinderen te verhogen tot f 0.50 per kind en per dag, maximaal tot een bedrag van f 800, werd nogal geredetwist. Er was verzet tegen dit maximum, hoewel B. en W. meenden dat het ruim gesteld was en tenslotte werd met 10 tegen 5 stemmen een voor- stel-Visscher aangenomen om dat maximum te laten vervallen. WERKPLAATS MINDER VA LIDEN. FJE SLUIZEN der welsprekendheid werden nog wijder opengedraaid bij het voorstel van B. en W. een be schutte werkplaats voor minder va liden in te richten aan de Westhaven- dijk, waarvoor een som nodig is van f 29.500, terwijl op de exploitatie een tekort van ruim f 10.000 is te verwach ten voor de gemeente als de provin cie niet subsidieert. De heer Bakker (K.V.P.) vroeg al lereerst naar de uitkomsten van de vergadering te Middelburg over dit soort werkplaatsen. Spr. was blij, dat het B.A. zich van deze zaak heeft ge- distancieerd, maar drong aan op een groter verscheidenheid van werk zaamheden, zodat .er meer kans voor de mensen is in 'het vrije bedrijf te komen. Voorts drong spr. aan om wat de beheersvorm betreft, een stich ting Fe kiezen en vroeg nog naar de mogelijkheid van subsidie door de provicie. Wethouder Bouwman zej. dat men hier met een proef te doen heeft. Het ligt in de bedoeling ook omliggende gemeenten hiervoor te interesseren en dan zal men vanzelf tot een stich ting komen. Het resultaat der verga dering door de heer Bakker bedoeld, was, dat een stichting in wording is en die wil, na totstandkoming, bij de provincie om steun aankloppen. Inderdaad wil men behalve het erwtenlezen en manden vlechten, an dere voorwerpen vervaardigen; kan sen zijn er genoeg, 't Komt slechts op bekwame leiding aan. Spr. had ver trouwen in de zaak en meende dat Goes het spits moest afbijten. De heren Vermaere en Polderman maakten bezwaar tegen de Westha- vendijk als plaats van vestiging. Ten eerste om de afstand en ten tweede om de stank van de reinigingsdienst. Wethouder Bouwman vond de stank nogal meevallen en zei. dat de barak verplaatsbaar is en later desgewenst elders neergezet kan worden. Bijna alle leden wierpen nog 'n duit in het, zakje en bepaald geestdriftig was de heer Visscher, die weidse pers pectieven zag. Met alg. stemmen werd het voorstel aanvaard. Vrij lang is wederom gedebatteerd over de wenselijkheid de gemeente begroting aan een voorbehandeling te onderwerpen. De heer v. Riesen zei groot bezwaar te hebben; de heren Vroome en Zuidema bleken voor en andere gaven hun „ja" onder enig voorbehoud. Het voorstel werd hierna aanvaard. Nadat verschillende commissies wa ren samengesteld de woonruimte commissie werd in haar geheel her kozen volgde de herbenoeming tot gedelegeerden in het bestuur van de Ambachtsschool van de heren de Munck en Vroome. De heren de Roo en Polderman werden herkozen resp. als leden van het B. A. en Gasthuis- bestuur. Op 26 Mei a.s. 25 jaar priester LJOEWEL niet vermeld op de offi- ciële lijst van priester-jubilea in het Bisdom Haarlem, hoopt ook pas toor Kuipers te Yerseke dit jaar zijn 25-jarig priesterfeest te vieren. Het feit dat pastoor Kuipers in Zwitser land tot priester is gewijd, zal wel oorzaak zijn van het niet vermelden. Ook de datum is ongewoon, n.l. 26 Mei. Het feestelijk herdenken zal waarschijnlijk plaats hebben op He melvaartsdag 27 Mei. Candidaatstelling Prov. Staten ("AP de gisteren te Aardenburg ge- houden ledenvergadering van de KVP afd. Aardenburg werden de vol gende candidaten voor de a.s. verkie zingen van de Prov. Staten gesteld: Mi'. A. Mes. Heinkenszand; A. Locke- feer. Hulst; J van Dongen, Aarden burg; C. van Bellegem, Aardenburg; R. de Waele. Sluiskil; M. Govaert, Groede; P. de Meyer, IJzendijke; P. Vercauteren, Clinge; ir. Dikötter, Ter- neuzen; E. Poppe. Grauw. TE GOES wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter Griep; te Middelburg en Vlissinen resp. door de doktoren Pel en Bouwman en te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek, neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom. (~)P West-Z.-Beveland wordt Zon- dag dienst gedaan door de heren A. Elzerman, Goes en M. Gaakeer, Ovezande. (Advertentie) MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wasset en chemisch reinigen Y\ j r^E Aardenburgse raad kwam vol- tallig bijeen op de eerste raads vergadering van het nieuwe jaar. Bij de nieuwjaarsrede memoreerde bur gemeester van Dongen de belangrijke gebeurtenissen welke zich in het af gelopen jaar hebben voorgedaan en wenste de leden een voorspoedig 1954. Uit zijn rede bleek, dat de bouwacti viteit, hoofdzakelijk nog herstel oor logsschade, ook in het afgelopen peer groot was geweest. Er werden in totaal 86 bouwver gunningen afgegeven, aan 31 wonin gen werd begonnen, 20 woningen kwamen gereed, terwijl 10 boerde rijen gereed kwamen en men met de bouw van 5 boerderijen begon. In to taal werd aan bouwkosten besteed f 948.500.-, zijnde voor woningen f 501.800.-, voor werkplaatsen, lood sen enz. f 61.500.-, voor boerderijen f 166.000.- en voor landbouwbedrijfs gebouwen f 101.800.-. Verder memo reerde hij, dat in 1953 ook Eede bij de vuilnisophaaldienst werd aangesloten, de vrachtauto van de gemeente in ge bruik werd genomen, een luchtwacht- toren te Eeae werd gebouwd en een wasserijbdrijf in aanbouw is. Boven dien kwam voor alle aangeslotenen te Aardenburg doorlopende telefoon verbinding tot stand, ook des nachts, en kwam de nieuwe autobrandspuit in gebruik. De weg Aardenburg-Heil- le werd hersteld, alsmede de Brou werijstraat en Westmolenstraat, die van een klinkerbestrating werden voorzien. Voor de toekomst staat op het pro gramma de bouw van een R.K. Jon gensschool te Aardenburg, een R.K. Kleuterschool te Eede, een gymnas tieklokaal en een badhuis. Wethouder Catsman beantwoordde de rede van de burgemeester als oud ste raadslid en sprak de hoop uit, dat de burgemeester onder Gods zegen op dezelfde wijze zijn taak in de toe komst zou mogen vervullen. DANK VAN RAMPSLACHT OFFERS WAN de te Aardenburg geëvacueer- de Inwoners uit de rampgebieden was een Delfts blauw bord aangebo den, als dank voor de ondervonden hulp en gastvrijheid in Aardenburg. Besloten werd dit bord een plaats te geven in de raadszaal. Aan de bewoners van de wijk Het Eiland werd adhaesie betuigd bij hun streven om de keiweg van de Brakke naar Oostburg verbeterd te krijgen. Het Waterschap „Het Vrije van Siuis" heeft deze weg in onderhoud en zal de verbeteringen moeten aanbrengen. Van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was toe stemming ontvangen om dit jaar een gymnastieklokaal te bouwen. Beslo ten werd om te trachten de bouw dit jaar te verwezenlijken en in princi pe werd besloten het gebouw te plaatsen op de hoek van de Burcht straat en de Busschietersstraat. Daar aan werd verbonden de bouw van een badhuis, daar een en ander voorde liger zal uitkomen, wat betreft stook- gelegenheid. Doordat de Voetbalvereniging Aar denburg activiteit heeft getoond om de vereniging tot bloei te brengen, heeft het gemeentebestuur zijn loya liteit getoond ten opzichte van deze vereniging. Zonder hoofdelijke stem ming werd dan ook besloten de helft van de achterstallige vergoeding voor het gebruik van het gemeentelijk sportpark, gezien de minder gunsti ge financiële toestand der vereni ging, kwijt te schelden en in de toe komst de mogelijkheid te openen om bij minder gunstige jaren de vergoe ding te verminderen tot f 250.- per jaar. Besloten werd grond aan te kopen van mej. J. de Rijcke( gelegen in het nieuw ontworpen uitbreidingsplan. Met 8 tegen 3 stemmen werd een voorstel om van gemeentewege een kolentoeslag te verlenen aan on- en minvermogenden afgewezen, aange zien de meerderheid van de raad van oordeel was, dat in Aardenburg dit een taak is voor de instellingen van weldadigheid. Sas van Gent GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR SOCIALE ZORG Zoals reeds bekend is. werd het Bur gerlijk Armbestuur in deze gemeente met ingang van 1 Januari 1954 omge doopt in „Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg", terwijl het oestuur van de instelling, in tegenstelling tot vroeger, thans uit vijf leden bestaat. Gisterenavond werd ten gemeentehui ze de eerste vergadering van de nieu we instelling gehouden, waarbij het oudste bestuurslid in jaren, de heer J. P. Geirnaerdt. wegens ontsteltenis van burgemeester R. A. J. den Boer, de bijeenkomst met een kort woord opende. Hij hoopte, dat het de instel ling mocht gegeven zijn goed en vruchtbaar werk te verrichten. Hier na ging men over tot verkiezing van een voorzitter en onder-voorzitter, welke functies resp. aan de heer J. P. Geirnaerdt en de heer C. L. de Maayer werden toebedeeld. St. Gilles Westdorpe Luchtwachttoren Thans is de Luchtwachttoren, welke op Passluis is gebouwd, geheel gereed gekomen, zodat het Korps Luchtwachtdienst zijn oefeningen op deze toren kan be ginnen. Jeugdverkeersexamen Mede op advies van de „Commissie Eenheid in de Verkeersexamens", is de datum waarop het schriftelijk gedeelte van het Jeugdverkeersexamen 1954 op de lagere scholen alhier zal worden af genomen, bepaald op Dinsdag 2 Maart a.s. Meer mannen Axel telt momen teel 169 mannen meer dan vrouwen. Nieuw-Namen Schapen verdronken Tengevolge van het zeer snel opkomend water kon de schapenboer C. Verbist zijn dieren niet tijdig meer uit de schorren krij gen. Alle pogingen ten spijt moest de man lijdelijk toezien dat 26 schapen verdronken, wat voor V. een grote schadepost is. Graauw R.K. BOERENBOND IN HET GOUD Onze R.K. Boerenbond viert in de ze maand zijn gouden bestaansjubi- leum en hoopt dit feit op feestelijke wijze te herdenken. Het bestuur heeft een voorlopig programma samengesteld. Men zou de dag beginnen met een H. Mis. Om 3 uur zal een feestvergadering wor den gehouden, waarna om 4.30 uur een gezamenlijke koffiemaaltijd zal worden gebruikt. Om 6 uur zal de ca baret-groep van Guus Keddy een ge zellig avondprogramma verzorgen. Biervliet NATURALISATIE ingediend is het ontwerp van wet tot naturalisatie van Theopiel van Rattingen, geboren te Koewacht 6 Juli 1901, landbouwer, alhier. Schoondijke WERVINGSACTIE B. B. De in Hotel „De Zwaan" belegde wervingsavond van de Bescherming Bevolking, met het doel om tot com pletering te geraken van de Oprui- mings- en Reddingsdienst, mocht zich verheugen in een tamelijke belang stelling. Na een uitvoerige uiteenzet ting van de burgemeester over het doel en de werkwijze van de organi satie Bescherming Bevolking in het algemeen en de Opruimings- en Red dingsdienst in het bijzonder, gaven zich 5 ingezetenen als noodwachter op. De Dienst telt nu 11 leden en moet nog met 4 leden worden aangevuld. Moeizaam en ten koste van veel woorden worden tenslotte ook in Schoondijke de nodige noodwachters aangeworven. LOOF DER BEVOLKING De bevolking is over 1953 vermin derd met 19 personen. Per 1 Januari 1954 waren er 1004 mannelijke en 1012 vrouwelijke ingezetenen. Het aantal geboorten bedroeg 44 tegen 20 overlijden. Het aantal ingekomen per sonen bedroeg 79 tegen 122, die de gemeente verlieten. In de echt wer den verbonden 12 echtparen. St. Niklaas AUTO'S SLIPTEN Tengevolge van gladheid slipten in de Bellestraat 2 auto's. Een voertuig, behorende aan L. V., kwam tegen een telefoonpaal terecht, die middendoor brak. De auto ging over de kop. De inzittenden werden slechts licht ge wond. De andere auto, behorende aan J. H., kwam op een boom terecht. De auto werd zwaar beschadigd en H. kreeg ernstige verwondingen aan het gezicht. NIEUWBOUW JEUGDHUIS Het probleem der ontpsanning voor onze jeugd wordt steeds moeilijker en baart de geestelijke leiders zeer veel zorg. Een aan de eisen van de tijd ingerichte zaal zou hier een uitkomst brengen. De plannen zijn reeds ge maakt. Een groots opgezette tombola zal de eerste stoot moeten geven tot verwezenlijking van deze bouwplan nen. Het is de bedoeling om een ge deelte der kath. organisaties in het gebouw onder te brengen. Boerinnen-jeugdfeest Op Drie koningendag vond het traditionele feest plaats van onze Boerinnenjeugd. Met zang en voordracht werd een echt gezellige Vlaamse sfeer gewekt, zodat de avond keurig verliep. oprichten in 1909 van de eerste elec- trische centrale in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, welke centrale in 1937 door de P.Z.E.M. werd overgenomen. In 1910 stichtte de heer Van Melle de eerste clectrische wasserij en strijke- rij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook richtte hij een eigen beurt- vaartdienst Breskens-Rotterdam-Ant- werpen op, met vier motorboten. Zijn voornaamste activiteiten ble ven zich richten op de suikerwerk- fabricage waaraan in 1920 een bis- buit- en wafelfabriek werd toege voegd. Het eerste particuliere personen- vrachtvliegtuig schafte de heer Van Melle zich in 1933 aan. Lange tijd was dit vliegtuig, de Dubbele Arend, een unicum in ons land. In 1944 werd het bedrijf in Bres- kens gebombardeerd, maar na de be vrijding begon de heer Van Melle in Rotterdam opnieuw, vlakbij het sta dion Feijenoord verrees een nieuwe moderne fabriek. STEENTJE IN TRIBUNE WORDT ONTHULD Vanmiddag om drie uur zal de ere voorzitter van de Adviescommissie voor Sportaangelegenheden, burge meester mr dr N. Bolkestein, in de nieuwe tribune op het sportterrein aan de Nadorstweg, een kleine steen ont hullen, welke bedoeld is als een be wijs van erkentelijkheid der geza menlijke Middelburgse sportverenigin gen aan de particulieren, die door 'n royale geste de bouw van deze tri bune hebben mogelijk gemaakt. BOUW VAN GYMNASTIEKLOKAAL Zo men weet was de gemeente van plan twee nieuwe gymnastieklokalen te bouwen: één op 't Zuid en een op het terrein tussen de kath. kerk en bejaardenstichting. Voorlopig kreeg het gemeentebestuur echter van Den Haag slechts toestem ming voor de bouw van één lokaal. Daar op 't Zand de behoefte aan een lokaal het sterkst is, zal het daar ge projecteerd worden. VAN LADDER GEVALLEN Bij werk aan de schoorsteen der centrale verwarming van de Kath. kerk is een arbeider zo ongelukkig ge weest van een ladder te vallen. Per ambulance is het slachtoffer, dat nog al geblesseerd was en een enkel had gebroken, naar het St. Josephzieken- huis vervoerd. Rheuniabestrijfling in Zeeland P)E door de besturen van de Kruis- vereniging in Zeeland gevormde federatieve commissie voor de rheu- labestriiding benoemde met ingang an 1 Februari 1954 tot districts verpleegster bij deze dienst zuster G. M. Kloet, thans werkzaam in de Rheuma-afdeling van het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. Zij zal zich metterwoon te Goes vestigen. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: Lohengrin. AXEL. Centrum, 6.30 en 9 uur: Fan- fan la tulipe. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Tien van het vreemdelingen-le gioen. GOES. Grand: De banneling van de eilanden. Schuttershof: Die lustige Witwe. MIDDELBURG. Electro: Deze vrouw is gevaarlijk, Schouwburg: Hoog verraad. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Verdorven jeugd. SAS VAN GENT. Ctfympia-theater, 8 uur: Fanfan la tulipe. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verboden spel. Concertgebouw, 8 uur: De schat van de gouden condor. VLISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw: Fee-ts avond Poolse oud-strijders. Alhambra- Fanfan de musketier. Luxor: Gevan genen van het oerwoud. VIER NIEUWE LAGERE SCHOLEN Naar ons ter ore kwam is het ge meentebestuur van plan de bouw van vier nieuwe lagere scholen aanhangig te maken, n.l. voor het R.K., Chr., Herv. en openbaar onderwijs. Dit is deels het gevolg van de be volkingsaanwas en deels doordat de oude scholen niet meer aan de eisen voldoen. Om laatstgenoemde reden bijv. heeft het kath. schoolbestuur voor de bouw van een nieuwe Meisjesschool ver zocht. „DIE LUSTIGE WITWE" Voor een overvolle Schuttershofzaal gaf de Goese Operette-vereniging een welgeslaagde uitvoering van Lehars vermaarde operette „Die lustige wit we". Solisten, koor en orkest leverden merkwaardige prestaties en oogstten keer op keer levendige bijval. In een volgend nummer komen wij op de uitvoering, die hedenavond her haald wordt nog terug. Energieke Zeeuwsch- Vlaming stichtte fabriek van suikerwerken DIJNA 77 jaar oud is te Barendreclit overleden de heer Izaak van Mel le oud-directeur, gedelegeerd com missaris en oprichter van Van Melle's biscuits- en toffeefabriek n.v. te Rot terdam. In Breskens, alwaar hij werd gebo ren, begon de heer' Van Melle in 1900 zich op de fabricage van suikerwer ken toe te leggen. Niet in het minst doordat hij tevoren in het buitenland een grondige studie van het vak had gemaakt wist hij het bedrijfje, dat aanvankelijk met een 14-jarige broer en een 18-jarige hulp werd gedreven, te doen uitgroeien tot de grote onder neming van thans met meer dan 800 medewerkers. Op electriciteitsgebied werd door de heer Van Melle even eens pionierswerk verricht door het ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: Martha; 8 uur: De parelvissers. AXEL. Centrum, 4.15 uur: Fanfan la tulipe. 8 uur: Verboden verhouding. BOSCHKAPELLE. Prijspiering bij P. Vonck t.b.v. zes jongens die rust moe ten houden. DE KINGE. Kinema van Oijck, 3 en 7.30 uur: Tien van het vreemdelingen legioen. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 3 en 19.30 uur: Mijnheer Lamberthier. GOES. /Grand: De banneling van de eilanden. Schuttershof 20 uur: Film avond KAB. HEIKANT. Prijskaarting bij Inghels de Block om 5 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30, 5.15 en 8 uur: Marching along. Hokten - toonstelling bij Jos. van Helslandd'- Hooghe. ST. JANSTEEN. Prijspiering bij P. Cock om 5 uür. Schiet^ig in zaal Bea bij F. Bauwens om 3 *ur. KOEWACHT. Prijspiering bij L. de Kind om 6 uur. Duivententoonstel- ling bij L. de Kind van 104 uur. Prijskaarting bij A. Bonte om 6 uur. KUITAART. Prijskaarting by P. Dan- kaert om 6 uur. MIDDELBURG. Electro: Deze vrouw is gevaarlijk. Schouwburg: Hoog verraad. MOERBEKE. Schieting bij A. Wouters om 3 uur. OOSTBURG. Ledel, 4.30 en 8 uur: Verdorven jeugd. 2 uur: Black Bart, de vrijbuiter. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Furie van de Congo; 5 en 8 uur: Fanfan la tulipe. TERHOLE. Prijspieken in café 't Cen trum. Prijskaarting bij M. Vonck om 5.30 uur. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Verboden spel; 2 uur: De schat van de gouden Condor. Concertgebouw, 8uur: De schat van de gouden condor. VLISSINGEN. Alhambra: Fanfan de Musketier. Luxor: Gevangenen van het oerwoud. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Cabaret Jan Verbraecken. GOES. Grand: Banneling van de eilanden. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De vrouw met het ijzeren masker. MIDDELBURG. Elecrto: Deze vrouw is gevaarlijk. Schouwburg: Hoog verraad. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Verdorven jeugd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Fanfan Ia tulipe. TERNEUZEN. Luxor, 8 upr: Verbo den spel. VLISSINGEN. Alhambra: Fanfan de musketier. Luxor: Gevangenen van het oerwoud. ALS er in vroegere tijden op de afgelegen hoerenhoeven der Kempen in de eentonige winteravonden vaak gezongen is, door de boer. z'n ganse gezin en de gezellig rond het haardvuur gezeten huren dan moet dat voor namelijk wel in de tijd van Kerstmis en Nieuwjaar geweest zijn. Het akker werk lag veelal stil; vaak dekte een donzig sneeuwdek de hele wereld, de avonden waren eindeloos lang, kranten waren nog onbekend en de hyper moderne radiomuzick maakte het nog niemand onmogelijk z'n eigen stem hoorbaar en verstaanbaar te maken. Liet zou aan het beschrijvingstalent van bv. een Ernest Claes veilig zijn toevertrouwd, om ons een beeld voor te toveren van zulk een met zanglustige jonge en oude boeren en boerinnen gevulde Kempische „hèrd". waar in 't schemerachtige licht der olielamp en bij 't geflakker der rode tongende houtvlammen de langzame, gedragpn melodieën verzweefden der oeroude volksliederen. Van eerbiedwaardige ouderdom waren ook die gezongen verhalen. Vele stamden uit de Middeleeuwen Hun naieve. schilderende trant, hun simpele refreinen, hun rake en le. vensechte plastiek stond er ons borg voor. als ze al niet verzameld bleken in de oude Liederboeken, waarvan vooral de drukkerijen van de Metro pool der Kempen, de stad Antwerpen, er verscheidene hebben uitgegeven. Hier om te beginnen een prach tige Kerstleis, van drie coupletten, telkens afgewisseld door een refrein: Al weent dit soete kind, 't en is voorwaar geen wonder. De kouw die speelt hierin, van boven en van onder, den hagel en de sneeuw, den sturen noordenwind; eylaas is dat niet herd. voor sulck een teer jonck kind. Ach wie can dit wel doorgronden, die het ai geschapen heeft legt in doeckxkens teer gewonden, en van kouw en van rouw en van kouw hier schudt en beeft. Llier is noch vuur noch vlam, noch hout om vuur te stoken; de deur die is vaneen; het dak dat is gebroken: dus wordt hij overal doorvlogen van de kou; hier en is niets waarmee dat men hem dekken zou. VY/ie had dit ooit gedacht hem in den stal te vinden, hij die daer wandelt op de vleugels van de winden? Die heel den aardschen bol op eenen vinger draagt, hij ligt hier in een krib, geboren van een maagd. DE DRIJ VOGELKENS (~)ver het algemeen kan men zeggen, dat de voorbije eeuwen tientallen liederen kenden, waarbij ernstige ge dachten aan het leven hiernamaals het hoofdmotief vormden. In onze verscheidenste tijd is zulk een volks lied ondenkbaar geworden, maar 't onderstaande heeft jaren en eeuwenlang de ronde gedaan op de Vlaamse en Kempische boeren gehuchten en doet nu en dan denken aan de eschatologische voorstellingen op de schilderstukken van Jeroen Bosch of Dirk Bouts. Dr Vlaamse romanticus Prudent van Duyse herft indertijd een schit terende omwerking van dit oude lied gegeven, maar de simpele woorden waarbij het Kempische volkslied het relaas van de Drij Koningsdochter- kens weergeeft is om de eenvoudige trant van een ongemene bekoring. De drij vogelkens, waarmee 't lied aanvangt zijn wat vreemd voor onze verbeelding, maar 't zij bekend, dat de Middeleeuwen vaak de zieltjes der afgestorvenen onder de gedaanten van vogels zagen. Hier is 't lied. dat in gepaarde rijmen, gemakkelijk ge leerd en overgeleverd kon worden. UAaar vlogen drij vogelkens over den Rijn, daar stierven drij koningsdochterkrns fijn. Twee 's avonds laat, één 's morgens vroeg. éér dat het haantje den dag opjoeg. „Wat zal mijne moeder droevig zijn, dat wij alle drij gestorven zijn." Daar leggen drij wegen van plezier. Ziet dat ge daar den rechter van kiest- Den smallen weg zijn er drij gegaan, Voor de hemelsche deure zijn zij gaan staan. „Doet open, doet open de hemelsche deur, Daar staan drij koningsdochterkens veur!" En de hemelsche deur werd opengedaan, En daar zijn er twee van binnengegaan. En de derde die moest er blijven staan. „Ach Here, ach Here, wat heb ik misdaen, dat ik met mijn zusters niet mede mag gaen? „Had gij alle dagen naar de kerk gegaan, In plaats van op uw slaapkamer te staan. Uw haarkens overwonden met zijden lint, En strikskens rond uw beenen gewind En God is met dansen noch springen gediend, En Hij is naer geen hooveerdij gesind" En zij is den breeden weg ingegaan, Voor de helledeure is zij gaan staan. „Doet open, doet open de helledeur! Er staet een koningsdochlerken veur! En de helledeur werd opengedaan. En zij is er ook al binnengegaan. En de eerste die zette haar op eenen stoel, En de tweede die wierp er een kussen naar toe, En de derde die maakte haar eenen drank, Van solfer en pek dooreen gebrand. En zij zette den kroes aan haren mond En zij dronk he'„ uit tot op den grond. ..En moet gij nog hebben. hier staat er nog. Genoeg, twee kuipen, twee kuipen vol „Neen. ik en drink er niet meer. Want mijn arm zieltje. die lijdt dan nog meer." „Doet uw jong hert daarvan zoo zeer. Gij zult er nog willen, tienmaal meer." En hoe dieper dat zij in de helle zonk Hoe bitterder, dat er haar klagen klonk. En zij schoven het vensterken langs eenen kant En staken de helle van vier hoeken in brand. (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert door de nieren is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. DE DRIJ WEGEN YY/e willen besluiten met een liedje, dat in de omstreken van Meche- len nog vaak gezongen werd en dat op-en-top volks gekleurd is: De drij wegen, heet het. Liet wegsken naar den hemel Is vlijtig om langs te gaan. Daar ligt het gestrooid met leliën en rozen, rozen, En dat hebben de engels gedaan. Liet wegsken naar het vagevuur, Is tristig om langs te gaan. Daar hoort ge de arme zieltjes kermen, kermen Over 't kwaad, dat zij hebben gedaan. I iet wegsken naar de helle, Is tristig om langs te gaan. Daar ligt het gestrooid met spelden en naalden, naalden, En dat hebben de duivels gedaan. HUB. K.

de Stem | 1954 | | pagina 2