MAANDAG reeds inleidend gesprek De conferentie over Eisenhowers atoomplan Snelheid is niet het grootste gevaar Prinses Beatrix aan de start Voorstel over stemgerechtigde leeftijd reeds ingediend Spanning stijgt in Duitsland Spaarsysteem kan cadeaustelsel o eheel overbodig maken De Prins beschermheer van de R.A.F.A Instelling van productschappen Recherche in Bandoeng zet weer twee Nederlanders gevangen Tijdsduur varieert van 5-83 dagen Frans schip vergaan Wijziging van pensioenwetten PLAN-TAYLOR is goedgekeurd Niet somber naar Willemstad R.A.F. transportvliegtuig neergestort DAGBLAD VOOR In Berlijn: weinig vorderingen „De Schatkist" wil andere wegen a Reden nog steeds onbekend Verlaging tot 18 jaar Herderlijk schrijven over.... ratten EXPEDITIE NAAR DE HIMALAJA Amerikaanse stem over auto - ongelukken Bizondere veiligheidsmaatregelen in de wagens gewenst Wie niet mogen chaufferen Eerste gesprek over politieke eenheid KOREA IN WEST-DUITSLAND Vorst belemmert scheepvaart Dieppe schrok van meteoorsteen Minister Kernkamp: f Liever de kruik dan de inhoud N 94e JAARGANG No. 20923 Uitgave; N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ur A J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, pei post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f U.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f u.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 6.75 per in/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse sditie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/mi Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag rerstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigt'.. bureau voor de Zeeuwse Eilanden tluKS. Westsingel 98, Telefoon no 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooit 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). "jyjAANDAG A.S. ZULLEN op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington de inleidende besprekin gen beginnen over president Eisenhowers plan voor een atoom energie-bank. De minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, zal hier namens de Verenigde Staten optreden en de Sovjet ambassadeur in Washington, Zaroebin, uit naam van de Sovjet- Unie. Onderwerp van gesprek zal zijn de procedure voor het be ginnen van de eigenlijke conferentie. Aan de eigenlijke interna tionale besprekingen over het atoomplan, zal ook Groot-Brittan- nië deelnemen. Nu reeds is de Britse regering door Amerika in gelicht en geraadpleegd tot de inleidende besprekingen. D)E INLEIDENDE besprekingen in Berlijn, als prelude voor de ko mende Viermogendhedenconferentie verlopen traag. Het belangrijkste vraagstuk betreft de plaats waar de grote conferentie moet worden ge houden. De Sovjet-vertegenwoordiger had voorgesteld, dat men in het ge bouw van de Sovjet-ambassade in Oost-Berlijn zou samenkomen. De Westelijken voelen meer voor het ge bouw van de voormalige geallieerde controle-commissie. Het is duidelijk, dat Rusland wil optreden als een soort gastheer, om de indruk te hand haven, dat het de initiatiefnemer tot de conferentie is. Niettemin geloven Westerse waarnemers, dat de Russen in deze geen al te starre houding zul len aannemen. Met enige verrassing vernam men gisteravond in Berlijn, dat de drie Westerse hoge commissarissen in Ber lijn vandaag een bespreking zouden houden. Het vermoeden bestaat, dat er over bepaalde aspecten van de Ber- lijnse conferentie zal worden ge praat, maar niet over de plaats van de conferentie. In Duitsland, dat ten nauwste bij de resultaten van de conferentie be trokken zal worden, probeert Ade nauer nog vóór de aanvang van de conferentie een vorm voor de West- duitse herbewapening vast te leggen. De kanselier heeft geleerd, dat de te genstanders van de herbewapening uiterst gevoelig zijn voor vage, Rus sische toezeggingen. Een pas gevorm de Oostduitse „eenheidscommissie" ter voorbereiding van een vredesver drag voor Duitsland en de hereniging van het land, stelt het welslagen van de Berlijnse conferentie zelfs afhan kelijk van het al dan niet bespreken van de deelname aan de E.V.G. in de Bondsdag. De Bondskanselier heeft de leider der socialistische oppositiepartij Ol- lenhauer uitgenodigd hem Maandag ochtend a.s. te ontmoeten voor een be spreking van de vier-mogendheden- conferentie. Men meent, dat Ollen- hauer de uitnodiging zal aanvaarden. treft zijn opmerkingen over de conferentie, zijn over het alge meen gunstig. Oud-president Truman noemde Eisenhowers boodschap hier doelde hij op de andere onderdelen ervan een goede tijding. Het is waarschijnlijk, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland en Frankrijk in Ber lijn bijeen zullen komen, vlak vóór De reacties op de boorschap»d'e conferentie van de „Grote Vier" van Eisenhower, voor wat be- jezamenlUk hun optreden te be- palen. r\E ONLANGS opgerichte stichting „Huisvrouwenfontls de Schatkist" heeft een spaarsysteem ontworpen, waarmede zij het cadeaustelsel, dat, naar zij meent, veel schade en zelfs een chaos in de middenstand kan ver oorzaken, afdoende wil bestrijden door het bedrijfsleven zelve en zonder in grijpen van de centrale overheid. De stichting meent een oplossing te hebben gevonden. Aan de uitvoering van het systeem kunnen alle bran- WEENSE BLADEN melden, dat de vroegere particuliere secretaris van Kardinaal Mindszenty. pater André Zakar, die gelijk met de Kardinaal werd veroordeeld, is vrijgelaten en benoemd tot hulpgeestelijke. IN GRINDELWALD heeft het konink lijk gezin Donderdag „onderons" ge recipieerd, in verbano met de 17e verjaardag van het huwelijk tussen Koningin en Prins. DE B.B.C. zal a.s. Zondag voor het eerst een H. Mis per telivisie uitzen den. De protestanten hadden gezegd, dat de H. Mis door de wet van het land is veroordeeld en dat uitzending dus een overtreding zou zijn. VIJF EGYPTISCHE diplomaten, waar onder de gezant in Brussel, hebben ontslag aangevraagd. Over de rede nen is niets bekend. GISTEREN vierde Malenkov zijn 52e verjaardag. Volgens gewoonte werd van deze dag geen feestdag in de Sov jet-Unie gemaakt. IN DE AMERIKAANSE staat Penn sylvania zijn Donderdag negen ge heimzinnige aardschokken gevoeld. De geleerden hebben de oorzaak er van nog niet kunnen verklaren. De schade is maar gering en er zijn geen slachtoffers. DERTIEN Amerikaanse dames gaan in Kenia op groot wild ja gen en eventueel zullen ze ook een paar Mau-Mau-leden neerleg gen. Eén van deze amazones neemt behalve haar geweer, ook een naaimachine mee. IN NEW-YORK is gedemonstreerd met een machine waarmee men Rus sische zinnen in het Engels kan ver talen. Wanneer men er een Russisch boek instopt komt het er na een paar minuten als een Engels werk uit, maar de inhoud blijft natuurlijk hetzelfde. IN DEN HAAG heeft men ontdekt, dat personen die tegen de pokken zün ingeënt, ook immuun zijn voor de witte pokken. Intussen zijn er weer drie nieuwe gevallen ontdekt, waar onder twee verpleegsters, die de eer ste patiënten hebben behandeld. OP DE LINKEROEVER van de Schel de in België, zijn vijf wilde zwijnen gezien, die vermoedelijk uit de Ar dennen zijn gekomen. Een jachtopzie ner uitZwijndrecht wist er één neer te schieten. VINCENT AURIOL, die nog een week lang de president van Frankrijk zal zijn is gedecoreerd met de medaille van „beste werkman van Frankrijk", die normaal aan handswerklieden wordt uitgereikt. HET HOGE GEZAGSORGAAN van de K.S.G. staat een marge van 2.5 pro eent boven en beneden de bestaande staalprijzen op de gemeenschappelijke markt van de K.S.G.-landen toe. BIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en oprchting van een notarieel pensioen fonds ingediend. De regering is voor spoedige invoering van een en ander, en wel voor alle notarissen. ISr, betrad een lange man rtfir eJswinkel' boeide de bedien- millinon°f ,cp zÜn gemak voor 3 loges uit n» a,an fuwelen en hor- niet aangehouden'316 bezoeker is no§ DOOI geldig tot Veel bewolking met plaatselijk nge lichte regen of motregen Matige tot krachtige Westelijke wind. Lichte dooi. Vandaag: Zon onder 16.48 uur Maan onder 22.49 uur. Morgen- Zon op 8.46 uur, onder 16.50 uur. Maan op 10.51 uur. Onder 00 00 uur. Maandag: Zon op 8.45 uur. Weersverwachting, vanavond: Maan op 11.08 uur. ches deelnemen. Het spaarsysteem houdt in dat de deelnemende winke lier coupures verstrekt, die recht ge ven op een saldo bij een spaarbank. Dit spaarsysteem zaï de middenstan ders van verscheidene branches weer tot elkaar kunnen brengen. In plaats van elkaar de klanten af te vangen zal men de klanten naar elkaar gaan toesturen, zo zegt de stichting. Het argument: „Mevrouw, wanneer u bij mij koopt, behoeft u geen laken meer bij de manufaeturier te kopen", kan worden vervangen door het argument „Mevrouw, de waardebonnen, die u bij mij ontvangt, krijgt u ook bij de manufacturiers". De huisvrouw zal door dit spaarsysteem niet meer wor den beperkt in de wijze, waarop zij haar korting wenst te besteden. De huisvrouw, die eertijds van de sociale functie van het cadeaustelsel wenste te profiteren, kan dit in het nieuwe spaarsysteem even goed. Zij kan haar geld net zo lang op het spaarbank boe je laten staan als zij wenst. r\E REGERING heeft bij de Tweede Kamer ingediend 14 wetsontwer- tot instelling van de volgende pro ductschappen en opheffing van de vol gende organisaties: instelling van 'n productschap voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuinbouwzaden, voor margarine vetten en oliën, voor gedistilleerde dranken. Instelling van productschappen en een hoofdproductschap voor akker bouwproducten. Opheffing bedrijf schap voor vee en vlees, hoofdbedrijf schap voor tuinbouwproducten en be drijfschap voor groente en fruit, be drijfschap voor sierteeltproducten, be drijfschap voor tuinbouwzaden, be drijfschap voor margarine, vetten en oliën, vakorganisatie gedistilleerde dranken, hoofdbedrijfschap en bedrijf schappen voor akkerbouwproducten. -U'S- .1.^--.^ De oudste twee Nederlandse Prinsessen hebben voor de eerste maal in haar leven deelgenomen aan een officiële skiwedstrijd. In de wed strijd, die werd gehouden voor de gasten van Grindelwaldbezetten de Prinsessen tezamen met mejuffrouw Trix Früh, die met hen samen werkte, een zeer goede derde plaats. Prinses Beatrix met rug- en borstnummer aan de start. C In een bijeenkomst van de Nederlandse afdeling van de Royal Air Force Association is Donderdagavond in Hotel des Indes ZK. H. Prins Bernhard geïnstalleerd als beschermheer van deze afdeling. De voorzit ter, de heer H. Burgerhout, speldt de Prins de gouden speld van de RAF A op. t ^/EDEROM zijn in Bandoeng twee Nederlanders gearres teerd. Ditmaal waren het de 32- jarige B. M. Pattiwael en de 28- jarige P. H. Viersma, die Don derdag door de recherche van Bandoeng zijn aangehouden. Ook ten aanzien van de redenen, die tot deze aanhouding hebben ge leid, kon men geen inlichtingen ver strekken. Het dagblad „Abadi" schreef Vrij dag een hoofdartikel over de arres taties van de Nederlanders. Het blad spreekt er zijn voldoening over uit, dat de „gezagsapparaten erin zijn ge slaagd een deel van de geheime sa menzwering, die verantwoordelijk is voor de onrust in Indonesië, in het algemeen en in West-Java in het bij zonder, op te rollen". Herhalingsoefeningen u jQE herhalingsoefeningen in 1954 zul len voor de verschillende onder delen variëren van 5 dagen (militair- gezag- cn juridischezakcn-groepen) tot 83 dagen (3 bataljon zware tanks) De derde divisie zal (behalve de tankonderdelen) voor 31 dagen onder de wapenen worden geroepen, even als de 31e, 32e en 33e Eskadrons zware tanks. Voorts zaJ o.m. een aan tal legerkorps- en territoriale onder delen voor 59 dagen (officieren, on derofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals) resp. 52 da gen (korporaals en soldaten) worden opgeroepen, een aantal territoriale onderdelen voor resp. 52 en 38 dagen, een aantal afdelingen zware lucht doelartillerie voor 45 resp. 31 dagen, een aantal compagnieën infanterie van de Nationale Reserve voor 17 da gen en een afdeling lichte luchtdoel artillerie van de Nationale Reserve voor 31 dagen. „Abadi" hoopt, dat de zuivering, die thans door gezagsapparaten onder bepaalde groepen worden verricht, óp vastbesloten en zorgvuldige wijze zul len worden voortgezet, aangezien het oprollen van een deel van een geheim complot, dat de hand heeft in de hui dige onrust in Indonesië, de veilig heid in het land gebaat zal zijn", al dus het blad. Bemanning iverd gered J^E FRANSE vrachtboot „Cap Fal con" (1490 ton) is gisteren bjj stormweer in de Golf van Biscaje vergaan. De bemanning van 22 kop pen kon worden gered. De boot zonk vier uur nadat zij de eerste noodsignalen had uitgezonden. Negentien der opvarenden gingen in de reddingsboot toen 't duidelijk was dat het schip zou zinken. Zij werden door een Spaanse treiler opgepikt. Da kapitein, de machinist en een stuurman bleven aan boord tot het laatste ogenblik. Toen sprongen zij in zee. Een andere Spaanse treiler nam hen aan boord. De „Cap Falcon" was van Oran op weg naar Bayonne met een lading fosfaten en kurk. FAE leider van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Knowland. heeft een wetsontwerp in gediend, dat beoogt de grondwet in deze zin te wijzigen, dat de stemge rechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar wordt verlaagd. Zoals bekend heeft president Eisen hower in zijn jaarlijkse boodschap aan het congres een dergelijk voor stel gedaan. De Republikein Windhall heeft in het Huis van Afgevaardigden een VOOR het eerst in de geschiedenis van de R. K. Kerk is een bis schoppelijke brief geschreven over het onderwerprattenverdelging. De betrokken brief is door mgr. Thibault, apostolisch administrateur in de Philippijnen, tot de gelovigen van zijn ambtsgebied gericht, hen oproe pend de strijd aan te binden tegen het ongedierte, dat zulke grote scha de aan de gewassen veroorzaakt. Mgr Thibault achtte het zijn plicht, deze officiële oproep te doen, omdat de Philippino's van ingrijpen tegen de rattenplaag weerhouden worden door de opvatting, dat deze als een straf des hemels beschouwd moet worden waartegen men zich niet zou mogen verweren. Ook twee vrouwen in het gezelschap T~AE bekende Zwitserse Alpinist Ray- mond Lambert zal dit jaar een groep bergbeklimmers leiden op een expeditie naar een top van 8.000 me ter in het gebied van de Mount Eve rest. Lambert zeide, het plan te hebben Zwitserland in het voorjaar of in de voorzomer te verlaten. De toestem ming van Nepal was nog niet gege ven. Hij weigerde de naam van zijn expeditiegenoten bekend te maken. Het is mogelijk, dat zich twee vrou wen onder hen bevinden. voorstel van gelijke strekking inge diend. De stemgerechtigde leeftijd is in alle staten van Amerika 21 jaar, met uitzondering van Georgia waar men op 18-jarige leeftijd stemrecht krijgt. U)E ministers van Binnenlandse Za- ken en Oorlog hebben toegegeven, dat de voorgestelde nadere regeling van de cumulatiebeperking bij ge lijktijdig genot van pensioen en in komsten (die in verband met het wetsontwerp tot wijziging van een aantal pensioenwetten) herziening be hoeft. De zaak is daarom opnieuw in stu die genomen cn het gevolg daarvan is, dat er spoedig een voorstel bij de Staten-Generaal aanhangig zal moe ten worden gemaakt. Hierbij zal in elk geval het betrekken onder de cu mulatiebeperking van de inkomsten, verworven uit andere dan overheids- betrekkingen, te rekenen van 1 Janu ari 1954 af, ongedaan worden ge maakt. Verdere wijzigingen in deze kunnen nog worden overwogen. Vol gens de ministers moet de gewijzigde pensioenwet zo spoedig mogelijk stand komen. tot J-JET Amerikaanse medisch genootschap, dat in Saint Louis (U.S.A.) zijn mid-winter discussiebijeenkomst heeft gehouden en deze had gewijd aan het voorkomen van dodelijke verkeersongevallen, is tot de conclusie gekomen, dat 453 van de 633 personx, die in een jaar in In diana door ongevallen met auto's om het leven zijn gekomen, waar schijnlijk in leven hadden kunnen blijven, als in de auto's enkele veiligheidsmaatregelen waren genomen. 22 procent door verwondingen aan de borst. Van de laatsten waren velen chauffeurs die tegen het stuurwiel of tegen palen werden gesmakt. NIET DE HOGE SNELHEID ^AN de bijeenkomst was een kleine tentoonstelling met betrek king tot dergelijke maatregelen ver bonden. die was ingericht door de chef van de afdeling wetenschappe lijk onderzoek van letsels, veroorzaakt door autobotsingen, brigadier Elmer Paul en agent John B. Klein van de staatspolitie van Indiana. Men kon er veiligheidsgordels, valhelmen en andere apparaten tot verhoging van de veiligheid zien. De meeste slachtoffers zijn n.l. vol gens het genootschap niet om het leven gekomen, doordat hun wagens in eUc-i ar werden gedrukt, maar door dal zij er uit werden geslingerd of met hun hoofd of borst ergens tegen aan sloegen. Van de slachtoffers van de 633 on gevallen van 1952, die werden geana lyseerd, is meer dan de helft gestor ven door schedelfracturen. 15 procent door verwondingen aan de hals en TTet is niet altijd de grote snelheid "•"die dodelijk is", zei Paul. „Twee kleine meisjes werden ge dood doordat ze uit h<?t portier bij de achterbanken werden geslingerd, toen de auto, waarin zij zaten en die niei meer dan 32 km. per uur reed, zijde lings werd aangereden door een ande re." „Een andere auto slipte en raakte een paal. De materiële schade bedroeg - niet meer dan 150 dollar, maar de be- ,edematen. een ernstige vorm van ho- o- A hlnarlH viilr in vliegtuigen wordt gebruikt", aldus Paul. „De rechterplaats op de voorbank is een van de gevaarlijkste. Als men de bestuurders buiten beschouwing laat en alleen op de passagiers let. blijkt, dat 70 procent van de passagiers, die bij een auto-ongeval de dood vonden, op de rechter voorplaats zaten en slechts 23 procent achterin". WAARSCHUWINGEN VAN DOKTERS JDaul deelde mede, dat 't onderzoek in Indiana wordt voortgezet om ge gevens te verzamelen, die de inge nieurs en het publiek kunnen helpen het aantal doden en zware verwondin gen te verminderen. Ook de dokters kunnen hiertoe bijdragen door patiën ten te waarschuwen wanneer zij geen auto moeten besturen, betoogden de dokters Cary N. Moon jr, Fletcher D. Woord-Ward en Edward L. Corey van de medische faculteit van de universi teit van Virginia. Tot de medische aanduidingen tegen het chaufferen behoren epiiepsie, si- niliteit, zware zenuwtrillingen in de FAE eerste bijeenkomst tussen verte genwoordigers van de Kath. Nat. Partij, de K.V.P. en de Kath. Werk gemeenschap in de Partij van de Ar beid, ter bespreking van het vraag stuk van de politieke eenheid der ka tholieken. heeft gisteren in Den Haag plaats gehad. Besloten werd het be raad op korte termijn voort te zetten. De besprekingen zullen een vertrou welijk karakter dragen. IS a 22 Januari worden gevangenen afgevoerd r\E COMMANDANT van het Ame- rikaanse Achtste Leger, generaal Taylor, heeft verklaard, dat de V.N.- bevelhebber, generaal Huil, zijn goed keuring heeft gegeven aan het plan voor het afvoeren der anti-commu nistische krijgsgevangenen na 22 Ja nuari, wanneer de gestelde termijn voor hun bewaking door neutrale lan den is verstreken. Bijzonderheden over het plan gaf generaal Taylor nie.t De Zuidkoreaanse regering heeft besloten de dienstplicht uit te brei den tot alle mannen tussen 18 en 29 jaar, waardoor 300.000 man meer voor militaire dienst beschikbaar komen, Radio-Pjongjang heeft tegengespro ken, dat thans officieuse besprekin gen aan de gang zijn over hervatting van de voorbereidende onderhande lingen, welke een vredesconferentie over Korea mogelijk moeten maken. F\E waterstand van de Rijn is door de vorst thans weer zo laag ge worden, dat de Rijnschippers zijn aangemaand niet verder stroomop waarts te varen dan tot Lahnstein ten zuiden van Koblenz. De Rijn zelf is thans ijsvrij, behou dens enig drijfijs. Daarentegen zijn de Westduitse kanalen nu zover dicht gevroren, dat het scheepvaartverkeer daar vrijwel overal is stilgelegd. WOLGENS astronomen is de geheim- zinnige ontpolffing, die eergiste ren in de vroege ochtenduren boven Dieppe is waargenomen, vermoedelijk veroorzaakt door een meteoorsteen. Een ooggetuige heeft verklaard, dat het nachtelijk duister gedurende en kele seconden in daglicht veranderd werd. De ontploffing heeft verscheide ne ruiten doen breken. JK KAN inderdaad wel zeggen, dat mijn collega Donker, prof. van der Grinten en ik straks met een ge matigd optimisme in het vliegtuig stappen. Wij gaan uiteraard met ze kere verwachtingen naar Willem stad. Dit wil niet per sé zeggen, dat het overleg daar zal slagen, maar wij komen er met redelijke voorstellen, waarvan de basis door de drie par tijen is aanvaard". Dit zeide de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, op Schip hol, even voordat hij naar Willem stad vertrok, om in de z.g. „Kleine Commissie" overleg te plegen met de vertegenwoordigers van Suriname en de Ned. Antillen over de voortzetting van de in 1952 te 's Gravenhage ge houden Ronde tafel-Conferentie over de politieke status der Trans-Atlanti- iche Rijksdelen in het Nederlandse Rijksverband. Vijftien leden avn de Britse luchtmacht,die van een rugbywedstrijd terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven gekomen, toen het toestel in een sneeuwstorm ongeveer 40 k-m. ten Noordwesten van Lon den neerstortte. De reddingsploegen vonden nog twee zwaar gewonden in de resten, doch een van hen overleed korte tijd later in het 'ie- kenhuis. stuurder vloog door de opengespron gen deur en kwam om het leven, i doordat hij met zijn hoofd tegen een paal terecht kwam." „Thans laten sommige auto-eige naars veiligheidsgordels in hun wagen aanbrengen en 25 auto's van de staatspolitie, die van Indiana, zijn er mee uitgerust. Een gordel van het tuig-type, die borst en schouders te genhoudt, is beter dan het type, dat ge bloeddruk en zware angina pecto ris. Voorts moet het bestoren van een auto worden verboden gedurende en kele uren na liet innemen van pijn stillende of kalmerende geneesmidde len „narcotia" en bepaalde andere me dicijnen. Volgens deze dokters zijn de aan gegeven kwalen of geneesmiddelen de oorzaak van een klein maar reëel per centage van de wegongevallen. De Mexicaanse autoriteiten hebben geïast, dat de plaatse lijke brandewijn. Mezcal. niet meer in kruiken doch in flessen verkocht zal worden. De krui ken worden namelijk gemaakt uit de bekende zwarte aarde van het schiereiland Tehuante- pec. welke aarde radio-actieve stoffen, onder meer uranium, bevat. Twee jaar geleden lieten vier Russische schepen het an ker voor Tehuantepec vallen. De bemanning dezer vaartuigen nam daarop genoemde aarde als ballast mede. Later was geble ken, dat de aarde radio-actief was. met het gevolg, dat de Mezcal-kruiken en ander aardc- werk met wagonladingen over de grens ging. Het zag er naar uit. dat men in het buitenland meer belangstelling voor de kruiken dan voor de inhoud hadMaar ook in Mexico gaat de kruik niet langer te water dan dat zij breekt.

de Stem | 1954 | | pagina 1