al SSiot NIEFJAAR1954 ER ZIJN KAPERS OP DE KUST! Spel zonder verlieskans' ZEEUWSCH-VLAANDEREN krijgt uitgebreid watersportcentrum BRIEVEN Wilton-Feyenoord groeide van smederij tot enorme scheepswèrf VADER PIITER BLIJFT BIJ ONS Publieke Tribune 6 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1954 ;se smaak HONDERD JAAR BROEDERS VAN HUIJBERGEN van JOEGOSLAVISCHE DWARSLIGGERS De Boomplant-actie voor Schouwen- Duiveland Afscheid bode Bal Audiëntie Topfunctionarissen onderscheiden Narigheden uit die goede oude tijd" MOORDENAARS Reeds nu belangstelling van Belgische zijde INGEDIJKTE BRAAKMAN ZAL FRAAI VACANTIE-OORD HERBERGEN Binnen 3 jaar op „volle toeren" Duel op het biljart te Sluiskil ACHT FINALISTEN In landelijk M.T.S.-Schaaktournooi NU PIRC OP KOP JUDO-INTERLAND TE AMSTERDAM Jeugdvoetbalwedstrij den afgelast SPORT IN 'T KORT MARKTEN >asta t-Fabrieken i In September 1954: TN September van dit jaar gaan Broeders van Huijbergen het eer de a eeuw feest vieren van hun congregatie. Te vens vieren zij dan het honderdjarig bestaan van het pensionaat Ste. Ma rie. Uiteraard verkeren de eestplannen nog in een beginstadium, maar zowel de jongens van de meer dan twintig scholen, die onder de Broeders van Huijbergen staan, als de leden der congregatie zelf, zullen zo langzamer hand al over de viering gaan denken. Het instituut in Huijbergen, dat in 1944 verwoest werd, is weer opge bouwd. Kortelings werd de laatste vleugel voltooid. En al betekent dit nog geen algehele realisatie van de nieuwbouw, die het bestuur der con gregatie in het hoofd heeft, er is toch alle reden om ook op hetgeen na de oorlog gedaan werd, met voldoening terug te zien. Voor herstel spoorwegen in rampgebied T~\E EERSTE zending van 19.970 dwarsliggers uit Joego-Slavie is> Donderdagmorgen om 11 uur gelost op het Kilkadc-cmplacement van de spoorwegen bij de zoehaven in Dord recht. Ten behoeve van de herstelwerk zaamheden aan de Nederlandsche Spoorwegen in het door de ramp ge teisterde gebied van ons land konden doze dwarsliggers gekocht worden, dank zij een bijdrage van de Joego slavische regering van 60.000 Ameri kaanse dollars en van particulieren in dat land van 10.833 dollars. Men had uit erkentelijkheid voor het gebaar der Joego-Slaven de ont vangst der zending een officieel ka rakter gegeven. De gezant van Joego slavië, de heer Milan Ristic, droeg met een korte toespraak in de Franse taal het geschenk over aan de ver tegenwoordiger van de directie der Nederlandsche ©poorwegen. de heer S. van de Vrugt. chef van de Centrale Inkoop- en Magazijndienst. Gaat Prinses Beatrix 'n handje meehelpen TN aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over de grootse boomplant- actie, welke de stichting Nieuw Schou- wen-Duiveland voorbereidt, vernamen wij nog dat het sein tot de actie ge geven zal worden in de magazijnen van de Bijenkorf te Amsterdam en Den Haag. Men gaat daar n.l. een tentoonstelling organiseren van foto grafisch vastgelegde contrasten van Schouwen-Duiveland voor en na de ramp. Van een grote serie foto's, welke men van dit eiland bezat vóór de over stroming zijn op precies dezelfde plaatsen, na 1 Februari kiekjes geno men, waardoor navrante en spreken de tegenstellingen worden bekomen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal Prin ses Beatrix de tentoonstelling openen. Oost-Rozebeke. gezegend Niejjaar van Sus van Testelt aan allen, die dit brief- ke lezen, en die 't nie lezen, mogen mee gezegend worren. En, als ik deez woorden neerschrijf, peis ik op de Niefjaren in Vlaanderens verle den en op die in de toekomst komen gaan. Gezegend Niejjaar in 't ver verleden. Ik zal U vertellen, hoeda nig gezegend die geweest is voor de Schout van Rozebeke. De zegen is hem geschonken door Lode Bae- kelandt, sjuust 150 jaar geleden. Ge kent 'm nie-van eigen! Ik ook nie. Maar z'nne naam leeft nog in de mond van de ouwe mensen in Ro zebeke. Baekelandt, de gevreesde, de wreedste, onmeedogendste kerel, die Vlaanderen ooit heeft gekend. Waar de naam Baekelandt wordt uitgesproken, valt er ier plots nog 'n stilte onder de mensen, want, precies 150 jaar geleden, viel z'nne kop met nog 23 andere, op de grote markt in Brugge, recht tegenover de stamme- nee ,,'t Mandeke". Ge kunt wel peizen, dat 't geen mo derne guillotine is, die daar staat op gesteld. Ze hebben die van de Fransen in Parijs zo maar 'n bietje gecopieerd. 't Is 'n houten stellage en daar boven hangt 'n grote blinkende valbijl. On der da blinkende mes staat 'n grote mand met zaagmeel. Daar komt de roversbende van het Vrijbos op vier karren, met paarden bespannen, en met aan weerszijden de gendarmen, de markt opgereden. Voorop gaan drei beulen, 't Zijn geen beulen van stiel, daarom dragen ze 'nne zwarte lap met ooggaten voor 't gezicht. Dad ies uit precautie gedaan, want, ge wit, al wordt er strikte gerechtigheid vol trokken, 't volk zie nie gerre. dat den ene den andere de kop afhakt. Er. zijn ook vrouwen onder de bende, jong-ja, er is er een onder, nog bijkans 'n kind. Ze weten hier nog goed, hoe die hiet: Fransisca Homez. Zij is de eer ste, die de trappen van het schavot bestijgt, ze doet het wel snikkend, maar pertang zeer rustig, want zij heeft zich geelegans met God ver zoend, Dan gaan de anderen, mak en volgzaam as lammeren. HET WAS STIL FILMPROGRAMMA Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen wor den vertoond. Bioscoopgebouw, Hulst: Marching Along, alle leeftijden; De vrouw met het ijzeren masker, 14 jaar. Hofzichttheater, IJzendijke: Das Land das Lachelns, alle leeftijden. Het Centrum, Axel: Fanfan la Tuli- pe, 18 jaar met voorbehoud; Verbo den verhouding, 18 jaar met voorbe houd. Olympia Theater, Sas van Gent: Fanfan la Tulipe, 18 jaar met voor behoud; Rigoletto, 14 jaar. Luxor Theater, Terneuzen: Verbo den spel, 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen; De schat van de gouden Candor, 14 jaar. Ledel Theater, Oostburg; Verdorven jeugd, 18 jaar; Biack Bart de vrij buiter, 14 jaar. Grand. Goes; n» banneling van de eilanden, 18 jaar met voorbehoud. Alhambra, Vlissingen: Fanfan de musketier, 18 jaar met voorbehoud. Luxor, Vlissingen: Gevangenen van het oerwoud, 14 jaar. Electra, Middelburg: Deze vrouw is gevaarlijk, 18 jaar. Schouwburg, Middelburg; Hoogver raad, 14 jaar. TIOE ik dat zo precies weet? Er wo- nen ier nog ouwe keekes, die het uit de mond van vader of grootva der vernomen hebben, die tussen de opeengepakte menigte ebben gestaan. Er werd nie geroepen, gejoeld of ge vloekt... 't was zodanig stil, dat ge 'nne zucht kost horen. Fransisca legt zich gewillig op de strobussel naast de mand, nadat de priester haar het kruisbeeld heeft toegereikt, dat zij kust. Dan valt de bijl as 'n lichtflits uit den hemel. En, curieus Lode Baekelandt is de dertiende. Op dieje moment voelt de menigte 'n rilling door 't lijf gaan, want nog is de kerel gevreesd. Kond heel de streek van Roeselare van Diksmuiden en ver daar buiten is hij jaren lang gevreesd. Hij staat daar nu, zwaar geboeid en noch tans, zo vertelde men hier, hield men zich als gereed om voor hem te vluch ten. Maar, hoort: alvorens 't hoofd op het houtblok te leggen, houdt hl] een aanspraak en vraagt, uit naam van heel zijn bende, vergiffenis voor al het kwaad, dat hij bedreven heeft. Hij omhelst de priester, kust het kruisbeeld en roept: „Vaarwel tot in de eeuwigheid!" Ge zult zeggen: „dat zal wel alle maal legende zijn", 't Is mogelijk, maar rond de Kerstdagen en met Oud op Nief, achter de werme stoof, her leven de legenden in Vlaanderen en in Rozebeke is het allereerst de naam Baekelandt, die op de lippen komt, vermits hij met alle rechterlijke macht en overheid de spot dreef en de Schout in eigen huis ging tarten en martelen, hem van alles beroofde en hem, met de kop naar omlaag boven een vuur hing. 'N KLEIN LEGERKE IN' 1803, zegt men hier, kon men ei- kander 'n oprecht gezegend jaar toewensen, omdat men in de komende winter voor Lode en z'n bende niets meer te vrezen kreeg. Ook voor de bende zelf was Lode een van de wreedste aanvoerders, want wee dege ne, die tot inkeer kwam en de bende verliet. Die werd door hem zelf neer gestoken. Daar hadt ge „Schuwe Pier'; een van Lode's luitenants,daar hadt ge „Molleke". 'n klein, stil en bedeesd visverkoperke, maar tevens de ge meenste bandiet, die onder zijn bevel stond. Al dat gespuis mengde zich onder het volk als alledaagse simpe laars. van wie men niet het minst kwaad vermoedde. De Vlaamse over heid wist de bende geen baas te wor den. Hun moord- en roofpartijen wer den zo schrikbarend, dat het Franse Schrikbewind er zich mee ging be moeien. Het stuurde 'n groot getal gendarmen, men zou haast zeggen 'n klein legerke, om de bende te omsin gelen en dat gelukte tenslotte, in groepjes en zeer moeizaam, nadat zo eerst, als konijnen opgejaagd, uitge hongerd en dood-vermoeid in 'n hutje onder het gehucht Wijnegem-Kapelle als in een klem waren gejaagd en om singeld. Maar zij gaven zich zo maar niet in eene gevangen. Surtout omdat ze tegenover Fransen stonden, ver weerden zij zich wanhopig. Ge kunt in oude Vlaamse gazetten nog lezen van hun proces dat in Brugge werd gevoerd en van het verhoor, dat prompt 14 dagen duurde. In 14 uren werden 560 vragen gesteld en beant woord. 23 Werden tot dj dood veroor deeld, vijf kregen gevangenisstraf en vijf werden vrijgesproken. Ook in de Kempen deed de naam Baekelandt de mensen sidderen. Maar, met de jaren is ook de angst kapot gegaan. Ge ziet da meer. Luistert wat Jozef Simons in „Ons Vroom en Vroo- lijk Kempenland" van de „De Moord op Nijlen" rijmelt. De Griffier leest in de rechtzaal de akte van beschul diging: „Er is gebeurd bij den Pastoor [van Nijlen Een wreede moord, op zijne meid [begaan, Zij hebben haar met messen en [met bijlen Ter dood gebracht. Hoe wreed! [Hoe kan 't bestaan! En na de moord dan hebben zij [dé geiten Van den Pastoor geroofd, is dat [geen schand? Beschuldigd zijn van deze laffe [feiten Den Bert, den Spaar en Lode Baekelandt" In die tijden bad men, rond de stoof gezeten: „Van Baekelandt en zijn ben de verlos ons Heer". SUSKE VAN TESTELT. Prov. bestuur gaf boekwerk TN de jongste vergadering van het provinciaal bestuur is op hartelijke wijze afscheid genomen van de bode kamerbewaarder, de heer Bal, die 1 Januari .1.1. met pensioen ging. De heer Bal werd toegesproken door de Commissaris der Koningin, die de vele kwaliteiten van zijn medewerker met waardering besprak en hem een gelukkige levensavond toewenste. Na mens het gehele provinciale bestuur, schonk jhr. de Casembroot de trouwe ambtenaar een fraai boekwerk, waar in zijn handtekening stond en die van zes leden van Ged. Staten en de Grif fier. Al GR. BAETEN, Bisschop van Bre da, zal volgende week geen audiëntie verlenen op Zondag 10 en Woensdag 13 Januari. /"MSTEREN is te Schiedam het hon- derdjarig bestaan gevierd van Wilton-Feyenoord, een van Neder lands grootste scheepswerven, in een eeuw gegroeid van kleine smederij tot wereldfirma. De staatssecretaris van Sociale Za ken, mr dr A. A. van Rbijn, noemde iri een feestrede, het feest van Wrl- ton-Fijenoord een nationale gebeur tenis. De honderdjarige onderneming is stoer en krachtig en vol leven en bevindt zich nog in stijgende lijn. Na mens de regering is hier een woord van hartelijke gelukwens op zijn plaats, speciaal omdat hier de kern aanwezig is, het symbool van de sa' menwerking van werkgevers en werknemers", aldus de heer van Rhijn. Spreker gaf eén kort historisch overzicht, er op wijzend dat in 1898 het honderdste schip van de helling van Fijenoord liep. Van die honderd waren er 38 door het rijk besteld, want in die tijd plaatsten de meeste reders hun opdrachten nog in het buitenland. Deze onderneming heeft haar plaats werkelijk moeten verove ren. Minister ZijlsfhC die eveneens een gelukwens uitsprak, deelde in zijn re de mede, dat de heer van Daalen, di recteur van Wilton-Fijenoord, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en de heer De Hoog, de secretaris der directie, secretaris van het pensioenfonds, tot Ridder in dezelfde orde. J/ader Pieter is vertrokken; de poort van de St. Paulus- abdij in Oosterhout is achter hem dichtgevallen. In het huis met de witte ramen aan de rand van het Bredase Mast- bosch zal nooit meer het ge lijkmatig bidden van twee men sen te horen zijn, zoals dat vroeger was: ,Avé Maria, gratia plena...." De voordeur zal nooit meer 's zomers wijdgeopend staan en wellicht zullen de bloemen niet zo mooi meer bloeien als voorheen in de tuin, die Moeder Christine aan Ma fic toevertrouwde, haar hofke, dat zij met zorg bewerkte, tot bet laatste toe.... Elk plantje, t°t de kleinste, had haar aandacht, zoals ook de meest eenvoudige mens, die kwam aankloppen op haar genegen heid en medeleven kon rekenen. Men zal de witte sierduif niet meer zten pralen op de duiven til. Het diertje zal voortaan eten uit de hand van mère Christine o1 ÜV' Benedicünessenklooster St. Marie. Het Lie-vrouwkegevormd uit klei. door Moeder Christine, het uithangbord van de barm hartigheid en dat als onder schrift had kunnen dragen: „Wie hier binnengaat, komt als gelukkig mens weer buiten" IN Hl N MEDOGENLOZE JACHT op de koopvaarders hebben kapers en zeerovers de visserspinken altijd beschouwd als kleine prijzen in s levens loterij, die men zeker niet versmaden mocht. Claes Compaen, Nederlands geduchte zeerover, zijn carrière niet met het aanklampen van een vissersschuit en het in beslag nemen van een paar tonnetjes haring en heeft hij, met die haring, niet de smaak naar grotere vissen beetgekregen bemanning in de slaap kon worden gedood. Duizenden inwoners van Sluis, Bier vliet, Aardenburg, Oostburg en Mu- den 'Sint Anna ter Muiden) verloren op die wijze hun leven. Herhaaldelijk vertoonde zich een Engelse kapervloot voor onze kust. Deze Engelsen waren volkomen be kend met de methoden der moderne oorlogsvoering. Zo landden zij in de Meimaand van het jaar 1405 bij West- kappel, om de hoge toren te vernie len, die als baken diende voor de koopvaardijschepen, die onderweg wa ren naar Zeeuwse en Vlaamse havens. Daarna voeren zij de Wester-Schel- de op en enterden op een Zondag in de haven van Sluis de schepen der Hanzeaten, die daar voor anker lagen. Het gelukte hen echter niet om de stad Sluis te veroveren, en hun admi raal, lord Pembroke, sneuvelde zelfs met vele van zijn landgenoten, bij die poging. Cadsand, dat toen nog een ei land was, werd door deze kapers ge nomen en geplunderd en ook Sint- Anna-ter-Muiden had het zwaar te verduren, eer zij met buit beladen, af trokken. KORTE METTEN jyjeer dan zeshonderd jaar geleden kaapten de Engelsen reeds in vol le vredestijd de grote haringschepen van de Zeeuwsch-Vlaamse steden, die met twintig koppen bemand waren, en brachten daarbij vaak de gehele be- maninng om het leven. Niet alleen deden zij dat in volle zee ,maar zelfs in de Engelse havens, blijkbaar met toestemming en medewerking van de perfide stadsbesturen, die in de buit deelden: wat Atjeh was in 1800, was Engeland in 1300. Zulke overvallen vonden meestal in het holle van de nacht plaats, als de heeft zijn taak beëindigd. We hebben allen ingezien, dat eens aan dit huis van barmhartige liefde een eind zou komen. Honderden vrienden van Vader Pieter en Moeder Christine, bekende en onbekende vrienden nemen met weemoed afscheid... God alleen weet, of het eind van d i t geluk niet het begin is van een, dat oneindig groter is. Heeft Vader Pieter me bij z'n vertrek niet bijna toegejubeld: „Ik ben 'n 13-jarige jongeling en ik ga God, m'n vrouwke en m'n kinderen tegemoet"? Voor hem is z'n gang naar de abdij het begin van een tournee, wel ker bestemming zijn vrouwke reeds heeft bereikt. De kloosterpoort is achter hem dichtgevallen, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij voor goed gesloten zal blijven! Zij zal weer wijd openstaan, net zoals de voordeur van het huis met de witte ramen en Vader Pieter zal weer met ons praten zoals hij dat vroeger deed. Wij zullen hem in de kapel zien knielen naast de andere monni ken, gekleed, evenals zij, in het zwart habijt. Hij blijft voor ons de oude, wijze vader en tege lijkertijd de jongeling GUIDO T' SAS Jn deze tijd konden vissers en matro zen zich nog met messen en hand spaken weren in de strijd op leven en dood, wanneer ze geënterd werden door piraten, die geen gotelingen, snellekens of ander scheepsgeschut aan boord hadden, waarmee zij het onbewapende schip konden beschie ten en tot overgave dwingen. De stoere Sluizenaarr gingen zelfs wel, met de moed der wanhoop, tot de aanval over op roofschepen, die door wind en getij verhinderd waren om tijdig weg te zeilen. Een van hen, Wouter Jansen, volgde met zijn schip de vloot der Engelsen, nam een van hun schepen, nog voor dit de mond van de Theems had be reikt, en bracht het naar Duinkerken op. Met gevangen genomer zeerovers maakte men korte metten. Zij werden zonder genade onthoofd, waarna hun lichamen op raden werden gezet en hun baardige koppen op staken wer den gestoken, boven op de hoogste duinen, zodat hun collega's van ver uit zee konden zien, welk lot hen aan de kust wachtte. Dit heeft echtei noch Engelse, noch Franse, noch Friese zeeschuimers kun nen verhinderen om de Schelde on veilig te maken. DE GEUZEN ENaarna kwam de beurt aan de Wa- tergeuzen, dia ook wel eens hun logboek te buiten gingen, vooral in de eerste tijd toen de Prin van Oranje je nog niet met hen in zee durfde te gaan. Zij beschouwden weliswaar de vis sers als hun bondgenoten, en hadden heel wat stille aanhangers onder de schepelingen, maar zij toonden weinig respect voor de koopvaarders van de Zeeuwse, Hollandse of Vlaamse ste den, en schepen van vreemde natio naliteit kregen natuurlijk helemaal geen kans. Een welgericht schot met los kruit, vlak voor de boeg, een tweede schot, ditmaal met scherp, dwars door net want. en de koopvaarder moest de zeilen strijken, ten teken van over gave. Zo nu en dan landden de Watergeu zen op de Zeeuwseeilanden, aan de Brabantse en de Hollandse wal, of in Vlaanderen, legden de dorpen een schatting op, namen de klokken uit de torens en het lood van de daken mee om er kanonnen van te gieten en hingen mensen, die hen niet bevielen, aan de ra van hun schepen op. Eerst in 1568 promoveerde de Prins hen tot kapers, maar het duurde noj een tijd eer zij aan deze nieuwe si tuatie gewend waren. Het zijn vooral de Zeeuwen geweest, die onze vloot hebben georganiseerd en onder hen namen de Vlissingers de voornaamste plaats in. SOMS DRIEMAAL £)rie Vlissingers, twee stroopluy (ka pers), was een waar spreekwoord. Enkele maanden, ..adat die van Vlis singen de zijde van de Prins gekozen hadden, beheersten zij met een vloot van honderden, zwaar van kanonnen voorziene schepen, de Wester- en de Oostersehelde. Zij strekten hun kaap vaarten uit tot in het Nauw van Ca lais. kruisten op de scheepvaartroutes, en legden de handel van de steden, die nog in Spaanse handen waren, vol komen lam. Tot op het einde van de achttiende eeuw verschenen, in oorlogstijd, de kapers aan onze kusten. Nu eens wa ren het Engelsen, dan weer Fransen uit Duinkerken, maar altijd waren de vissers de dupe van deze lieden. Ka pers namen hun netten en touwen af, keerden hun zakken te binnenste bui ten, en vertrokken met een deel van de vangst. Wanneer ze dicht b[j de kust waren zonden ze de stuurman aan wal, om bij de reder de losprijs voor schip, be manning en lading te gaan innen en wachtten inmiddels rustig zijn terug keer af. 't Was voor de kapers een vrolijk spel, waarbij men niet verliezen kon. Zoals kaatsers elkaar de bal toespelen, manoeuvreerden zij de visserspinken naar elkaar toe. Zo kon het gebeuren dat een schuit in de tijd van dertig uur drie maal werd genomen en dat drie maal de losprijs werd uitgekeerd op de kajuitstafel van een vrolijk grijnzende kaperkapitein. JACQUES R. W. SINNINGHE. 7EEUWSCH-VLAANDEREN KRIJGT er een fraai en uitgebreid re creatie-centrum bij, waarmee aan een zeer grote behoefte zal wor den voldaan. Immers, het enige vacantie-oord in dit gebied wordt ge vormd door de kust en de grote trek daarheen, welke men in de zomer maanden kan waarnemen, bewijst wel, dat er belangstelling voor bestaat. Het nieuwe watersportcentrum in de Braakman zal voor het zich steeds meer ontwikkelende kustgebied geen „concurrentie" zijn, doch eerder een welkome en noodzakelijke aanvulling. Bovendien zal het recreatiegebied in de ingedijkte Braakman vooral voor de bewoners van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen van belang zijn, daar het gemakkelijker te bereiken is dan de vrij ver afge legen kust. Nu de inpolderingswerkzaam heden aan de Braakman zo ver gevorderd zijn, dat men reeds aan de verbindingen kan gaan werken, is het intussen ook tijd geworden om de plan nen voor het watersportcen trum te gaan uitvoeren. Zeer binnenkort zal men beginnen met de aanplanting van de uit gebreide bossages. Nog deze zo mer zal het recreatiegebied op bescheiden schaal in gebruik kunnen zijn en het is te ver wachten dat men binnen drie jaar zo ver zal zijn, dat het nieu we vacantiegebied op volle toe ren zal „draaien". De natuurlijke gesteldheid van de vroegere Braakman is voor een groot deel bij in inpoldering niet gewijzigd. Het gedeelte boven de Middenweg werd practisch in zijn oude toestand gelaten. De afwatering van de nieuwe polder en een groot stuk Belgisch pol derland wordt in het aangewonnen landbouwgebied geregeld via twee ka nalen, welke boven de middenweg uit monden in het natuurlijke waterre servoir. Dit watergebied zal het recre atie-oord vormen, vanaf de Midden weg tot aan de afsluitdijk is een bin nenmeer ontstaan, waar het uitste kend zeilen en roeien zal zijn. Door middel van bos-aanplantingen wordt de gehele omgeving opgesierd. Op de „landtong", direct boven de middenweg, zal langzamerhand het watersportcentrum verrijzen. Temid den van bosschages zal een zwembad worden gebouwd, evenals een boten huis, van waaruit roei- en zeiltochten kunnen worden gemaakt. Om de toeristen alle mogelijke com fort te bieden zal ook een hotel wor den gebuwd, dat uitzicht biedt op het water. Het is geprojecteerd tussen bo tenhuis en zwembad in. Verder is er een plaats ingeruimd voor een winkel galerij, waar de vacantiegangcrs al hun inkopen kunnen doen. Tenslotte zullen er, direct boven de Middenweg, enkele landarbeiderswoningen worden neergezet. Rond een grote weide kunnen zo merhuisjes worden geplaatst, zodat het nieuwe recreatie-centrum in zijn geheel letterlijk alle mogelijkheden biedt, zowel voor de „dagjesmensen", als voor degenen die hier hun gehele vacantie willen doorbrengen. Rond het gehele binnenmeer wor den aanlegplaatsen voor de bootjes gemaakt: alle in een beboste omge ving geprojecteerd. Ten Zuiden van de Middenweg komt het kampeercen- trum. VERBINDINGEN NODIG LIEfr plan voor dit vacantiegebied is groots opgezet en duidelijk afge stemd op eentoekomstige grote toeloop van gasten. Dit is ook niet te optimis tisch bekeken. Reeds nu krijgt men van alle kanten en zelfs vanuit België talrijke verzoeken om inlichtingen, hetgeen er wel op wijst, dat men iets Derde match nodig tussen O.B.K. en De Kroon In café Du Commerce te Sluiskil vond een ontmoeting plaats tussen de plaatselijke biljartclubs OBK en De Kroon. Het was een returnmatch en beide clubs begonnen met een gelyk aantal gewonnen partijen de strijd. Het beeft in deze ontmoeting niet aan spanning ontbroken en zeker niet in de partijen M. Stockman-E. Blyen- berg en A. LuycksJ. Seghers, welke een nek-aan-nek race werd om de eerste 80 caramboles vol te maken. Een bijzondere prestatie levrede de 17-jarige J. Casteleyn, die in 13 beur ten zijn partij wist te winnen en hier door een gemiddelde behaalde van 6.10 car. Hij wist tevens voor OBK de grootste serie te stoten, n.l. 21. Bij De Kroon was dit M. Stockman, die 18 car. voor zijn rekening nam. De gedetailleerde uitslag was als volgt: E. Blyenberg (OBK) 79M. Stockman (De Kroon) 80; J. Wullems 80J. Hemelsoet 72; E. Sandrini 80 F. Roovers 70; P. Maas 73F. Mollet 80; J. Seghers 79A. Luycks 80; J. Casteleyn 80P. Roovers 76. Doordat beide clubs een gelijk aan tal partijen wisten te winnen, is de kamp dus onbeslist en zal er een 3de ontmoeting in Hotel De Kroon plaats vinden. Voor nationaal hampioen- schap derde klasse klein Na de voorwedstrijden hebben zich de volgende spelers geklasseerd voor de finale van het kampioenschap van Nederland derde klasse klein biljart kader 38;2, die van 21 tot en met 24 Januari a.s. in Enschede wordt ge speeld; G. J. Beltman en W. Visscher (beide Hengelo), M. van Cuyk (Udenhout), J. Dekkers (Eindhoven), A. Kalkwarf, J. Monnee en H. Warnink (allen Am sterdam) en J. Overdijk (Zaandam.) Biljartmatcli te St. Jaiisteen Aan de biljartwedstrijd, gehouden hij Th. van Helsland, „Chassee" te St. Jansteen, werd door 44 spelers deelgenomen. De uitslag luidde: 1 A. d'Hooghe en C. d'Hooghe, beiden St. Jansteen; 2 G. van Humste en G. Suij, Koewacht; 3 Th. Middelkamp, Kieldrecht en R. de Maijer (Stekene (B.); 4 J. van Kerk hoven en Aug. Aerts, beide St. Janl steen; 5 F. Braem en F. Merckaert, St, Jansteen; 6 Alb. Braem en L. van Campenhrut, St. Jansteen. M. de Wit (Vlissingen) goede tweede Het landelijk MTS-schaaktournooi, dat begin van deze week onder aus piciën van de Kon, Ned. Schaakbond te Dordrecht werd gehouden, is ge wonnen door R. Versnel uit die ge meente. De enige Zeeuwse deelnemer, M. de Wit uit Middelburg, die de Vlissingse MTS vertegenwoordigde, wist met de kleinst mogelijke achterstand op de winnaar, beslag te leggen op de twee de plaats. Vier spelers wisten zich in de finale te plaatsen. De einduitslag luidt: 1 R. Versnel, Dordrecht 4 pt. uit 5 partijen) 2 M. de Wit, Vlissingen, 4'4 uit 6; 3 R. H. Dekker, Den Haag. 3 uit 6; 4 H. Haenraets, Heerlen, 2'/i uit 5. In Hoogoventournooi De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde luiden: RellstabPrins (afgebroken) KramerKottnauer 10. v. ScheltingaBouwmeester VlagsmaPirc (afgebroken.) BeniKlaeger 01. De stand luidt thans: 1 Pirc 3% p. en 1 afgebr. partij; 2—3 Bouwmeester en van Scheltin ga, 3'/i pt. 456 Beni, Kramer en Kottnauer 3 pnt. 7 Prins 2V£ pt. en 1 afgebr. partij. 89 Vlagsma en Rellstab, 2 p. en 1 afgebr. partij. 10 Klaeger, 2 pt. Nederland-Frankrijk op 15 Maart Maandagavond 15 Maart a.s. zal in Krasnapolsky te Amsterdam een judo wedstrijd Nederland-Frankrijk wor den gehouden, waarvoor de ploegen waarschijnlijk uit vijf man zullen be staan. Voorts zullen Zondag 7 Februari a.s. te Tilburg de vertegenwoordigende ploegen van Zuid Nederland, West- Duitsland en vermoedelijk ook Luxem burg tegen elkaar aantreden. Voor diezelfde dag staan de clubkampioen schappen van Zuid Nederland op het programma. Alle jeugdvoetbalwedstrijden voor de kring Bergen op Zoom. die Zater dag a.s. gespeeld zouden worden, zijn in verhand met de weersomstandig heden afgelast. Het Hooftoven schaakt ornooi Te Beverwijk werd het Hoogoven- schaaktournooi voortgezet met 't ver der spelen van de afgebroken partij uit de vijfde ronde tussen de Tsjech Kottnauer en onze landgenoot Prins. De partij eindigde na 77 zetten in remise. Ook de partij tussen Beni en Rellstab (in de vijfde ronde afgebro ken) werd remise. Promotie en degradatie tafeltennis De regeling van de promotie- en degradatie der Zeeuwse tafeltennis competitie is dezer dagen vastgesteld. De Zeeuwse kampioen zal met enkele Brabantse kampioenen beslissings wedstrijden moeten spelen om uit te maken, wie er aan de promotie-com petitie voor de overgangsklasse mag deelnemen. Nummer laatst van de eerste klasse speelt tegen de kampioenen van de 2e klasse om een plaats in de eerste klasse. Nummer laatst van de tweede klasse speelt met de kampioenen van de derde klasse A en B een promotie competitie om een plaats in de tweede klasse. De nummers laatst van de derde klasse A en B spelen met de nummers een en twee van de vierde klasse he ren een promotie-competitie om twee plaatsen in de derde klasse. De kam pioen van de damesafdeling krijgt het vecht om desgewenst eveneens aan deze promotie-competitie deel te nemen. In de hoofdpartij van een inter nationaal boksprogramma heeft de Nederlandse middengewicht Beb van Klaveren in de Rivièrahal te R'dam Donderdagavond op punten gewonnen van de Fransman Tino Pierluigi; het gevecht ging over acht ronden van 3 minuten. voelt voor een dergelijk uitgebreid en centraal gelegen recreatie-oord. Vooral de Belgische visclubs zien iets in deze onderneming. De vooruitzichten voor dit groots opgezette vacantiegebied mogen dan ook zeker niet twijfelachtig worden genoemd. Reeds nu, terwijl er toch totaal geen attracties zijn, heeft de Braakman zich al dikwijls in grote be langstelling mogen verheugen. Eén van de voornaamste voor waarden voor het welslagen van deze onderneming is echter: een goed wegennet. De in de Braakman geprojecteerde we gen worden nu wel aangelegd, doch van aansluitingen op de Midden- en Noordweg is nog to taal niets bekend. Zo lang hier in niet voorzien wordt, ligt het toekomstige vacantiegebied practisch onbereikbaar. Langebaankampioenschap te Zwolle De KNSB deelt mede, dat het kam pioenschap van Nederland op de lan ge baan toegewezen is aan de IJsclub te Zwolle en voorlopig werd vastge steld op 16 en 17 Januari. VOETBALFORUM BEROEPSVOETBAL Men gaat de punten van het laatst gehouden Voetbalforum nog eens apart onder de loupe nemen. Ik juich dit toe, want het was voorwaar een leerzame avond in sommige gevallen. Het is ech ter gewenst, dat zulks desnoods van com mentaar wordt voorzien. Zo neem ik gaarne de gelegenheid om commentaar te leveren op het antwoord van de heer Wijdicks waar. Daar een nadeel van een forum is, dat men niet in debat kan tre den, kan ik niet anders dan langs deze weg op- of aanmerkingen plaatsen. De heer Wijdicks gaat uit van 20 spe lers, nu als men zaken gaat beginnen doet men dit meest op bescheiden wijze, ik zou dus denken dat het hier ook wel wat minder kan, bijvoorbeeld 15. Men kan als regel dus 15 man aannemen voor een elftal, mocht er nog eens een man netje meer nodig zijn dan kan hiervoor altijd per wedstrijd nog een aparte rege ling gelden. Dan, nou nou, we beginnen zo maar met een salaris van 20.000 per speler, daar zitten de sociale lasten niet inbegrepen, want hiervoor stond een aparte post op de begroting. Ik schat zo, dat er hier in Breda wel spelers zijn, die voor minder dan f 20.000 per jaar (dat is f 385.- per week) willen voet ballen en elders in Nederland zullen er wel meer te vinden zijn, ja voor 1/3 van het geVal, dus ruim f 6600 per jaar, zal men nog wel voetballers vinden, die er hun werk van willen maken. Te weinig, goed neem dan f 10.000. Dat wordt dus al een verschil van f 250.000. Als men aan iets wil beginnen, behoeft dat niet ineens zo groot te zijn, langzaam maar zeker. En zo was de gehele begroting van de heer Wijdicks een beetje aan de hoge kant. Nu weet ik wel dat ik een voor de KNVB zeer pijnlijk punt heb aangeroerd en het feit dat de heer Wijdicks al van te vo ren ingesteld was op beantwoording van mijn vraag gaf een blijk van het goed kunnen peilen van het Nederlandse pu bliek. Ach alles behoeft niet ineens zo groot te zijn. Dat men vroeger meer voor zijn club deed, ook ik weet van die tijd, maar de tijden zijn veranderd en wil men leven dan moet men met zijn tijd mede. Ik weet niet wat het zal gaan wor den met de Prof-bond, maar waarom wel profs op de fiets en waarom niet in de voetbal, hoe het ook zij, ik hoop dat het de KNVB zoetjesaan eens zal gaan be wegen het roer om te gooien en eens wat te doen dat zich een beetje bij onze nabuurlanden aanpast. Ik heb mij laten vertellen dat in het buitenland de fa brieken en ondernemingen achter de sport zitten, hoorde ik nog achter me roepen in de zaal, ik geloof zulks ook, want deze fabelachtige sommen kunnen niet alleen van het publiek komen, wel als de fabrieken reclame op deze wijze willen maken, geloof ik niet dat ze slech te reclame maken. Ik geloof ook, dat het fout is, om naast onze KNVB nog eens een bond op te gaan richten, maar laat men in de KNVB wakker worden. A. AK. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Jan. Op de paardenmarkt van heden werden aange voerd 308 paarden, waaronder 22 veulens. De aanvoer was voor de tijd van het jaar zeer goed met grote belangstelling. De goedsoortige jonge paarden, vooral met papieren, werden verhandeld tegen hoge prijzen, de rest kalmer handel met staan de prijzen. Weinig aanvoer van goede werkpaarden, matige handel. Merrieveu lens met papieren werden duur verhan deld. Hengstveulens matige handel. Hit ten en ponny's kalme handel. In jonge slachtpaarden was de handel vrij goed, mindere soorten kalme handel. De prijzen waren als volgt: voljarigen 8501050, 214-jarigen 750950, met pa pieren boven notering. lVt-jarigen 650 775, met papieren boven notering. Mer rieveulens 32540, met papieren boven notering. Hengstveulens 275—340. Slacht paarden 1.401.50 per kg. geslacht gew. Jonge slachtpaarden tot f 1.65 per kg. gesl. gew. De eerstvolgende paardenmarkt zal worden gehouden op Donderdag 4 Fe bruari 1954. KOEWACHT, 7 Jan. Strovlas ongerepeld 1825, gerepeld 2040. Vlaslint putroot 180—270, dauwroot 170—220. Vlaslokken: ruwe 23—40, gezwingelde 60—95. Lijnzaad ongekeurd 38—42. gekeurd 5461. Bol- raap 6 ct. Kalme markt. TERNEUZEN, 6 Jan. Bloemkool A afw. 37, B 18, C 828, Schorseneren 35, Rode kool 8—12, Savoye kool 15—23, Was- peen 1112, Prei 1525, Knolselderij 7 16. Spruiten I 45—59, II 34—38, Uien 6. Wiitlof 5068, Veldsla 25—52, Breekpeen 57. Fruit: Appelen: Golden Delicious K 29—31, F 12—19, Goudreinetten K 14— 17, F 9—13, Jonathan H grof 35, Hl 32, K 26—30, F 5—21, Lombart Calville H grof 21, R 16, Zoete Ermgaard F 79, Overige soorten appelen 34. W4TF.RST 1\ DEN Mannheim 106 (+005), Kaub 56 (+0.01), Trier 93 (—0.01). Koblenz 57 (—0.02), Keulen 0.02 (—0.08), Ruhr- ort 1.91 (—0.07), Lobith 7.86 (—0.04), Nijmegen 5.72 0.05). Arnhem 6.18 (—0.03), Eefde 1.40 (—0.06), Deventer 63 0.01), Namen la Plante 1.78 (+0.47), Borgharen 40.32 (+1.34), Bel- feld 10.73 (—0.03), Grave 5.00 (+0.05).

de Stem | 1954 | | pagina 7