NIEUWE PASTOOR EN HOOFDPLAAT TE ZEGGE D Hu Hij maakte in z'n eentje Emmaliaven weer bevaarbaar DÉ DE Benoemingen in liet Bisdom Breda Z-.VL A ANDEREN ZUID-BEVELAND Walcheren Subregent Nooren adjunct-secretarie Prov. stoombootcliensten besproken Broeder Salesius, vicarus van Huijbergen, gaat jubileren Zilveren jubilaris bij gouden feest M VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1954 Pastoor H. Deenen Dubbele functie Pastoor A. van Mierlo Vergadering van B. en S. op de Bevelanden TERNEUZEN Bekend paedagoog Commandant Provoost onderscheiden Bevelands Ziekenfonds 25 jaar 40 Jaar Krijgers auto- bus-bedrijf AXEL GOES Mon. v. d. Hegden, man van de daad Levendige uienhandel In 1945 was Clingse haven onbruikbaar nu drukke bieten-laadplaats Met de spa MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN H I m 1i T°r 5P^OLGE4R Pastoor hoofdplaat benoemd, namelijk de zeer eerw. heer H. Deenen, kapelaan van de H. Laurentius- parochie te Breda. G. de Bruijn te Zegge heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Bre da benoemd de zeer eerw. heer A. van Mierlo, tot dusverre pas toor van de parochie Hoofd plaat. pastoor A. E. A. M. van Mierlo is geboortig van Breda, waar hij op 23 Februari 1899 het eerste levens licht aanschouwde. Na zijn studies aan het klein en groot seminarie kreeg hij Halsteren als eerste stand plaats. Vervolgens was hij gedurende 18 jaar kapelaan te Rijen. Op 29 Mei 1947 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Hoofdplaat. In deze door de oorlog zwaar getroffen gemeente pakte hij de zaken energiek aan. De kerk van de H. Eligius werd gerestaureerd, evenals de pastorie en de school. Vanwege zijn grote ver diensten hebben de parochianen hem drie jaar geleden op grootse wijze gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest. Dat zij thans hun herder niet graag zien vertrek ken, behoeft geen betoog. Jnmiddels is reeds een nieuwe pastoor voor de parochie Pastoor Deenen is een Geldersman van geboorte. Hij kwam op 21 Octo ber 1901 te Zevenaar ter wereld. Op 11 Juni 1927 werd hij te Hoeven tot priester gewijd. Zijn eerste stand plaats was Graauw, waar hij 21 De cember 1927 wer dbenoemd. Op 2 October 1929 ging hij naar Halsteren en op 2 April 193G naar Dongen. 6 October 1943 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St Josephparo- chie te Roosendaal. Reeds in 1944 werd hij daar kamp aalmoezenier van de politieke delin quenten. Bovendien werd hij inspec teur voor de geestelijke en sociale verzorging van de kampen in Zee land. Noordbrabant en Limburg. Na dat de rgste na-oorlogse misstanden wai verdwenen, werd aalmoezenier Deenen op 19 Augustus 1951 tot ke- pelaan te Breda benoemd, waar hij o.a. als kanselredenaar naam maakte. In Juni 1952 werd hij bij zijn zil veren priesterfeest door de gehele pa rochie gehuldigd. £)e subregent van het klein se minarie, de eerw. heer N. Nooren kreeg een dubbele func tie toegewezen, namelijk die van adjunct-secretaris van het bisdom en van assistent van de rector van het St Ignatiuszie- kenhuis te Breda. Tot nieuwe subregent van Ypelaar werd benoemd de eerw. heer A. Goo- sen. Voorts werden benoemd tot kape laan te Breda (H. Laurentius) de eerw. heer E. Bruinsma, te Roosen daal (H. Antonius) de eerw. heer G. Matthijssen te Wouw de eerw. heer C. Oomen, te St Willebrord de eerw. heer P. van Osta, te Clinge de eerw. heer O. Gielliet, die assistent was te Zegge. voorshands een veertig-minuten-dienst varen, aanvangende omstreeks 5 3 4 uur en eindigende omstreeks 22 3.4 uur. Deze twee-uurs-busdienst moet te Zierikzee tevens aansluiting géven op de provinciale veerdienst, waarop ech ter onmogelijk een twee-uur-dienst kan worden gevaren. Over de werken aan de veerhaven te Kruinmgen komen gunstige berich ten binnen. Ged. Staten achten uitbreiding der vloot gewenst TN de afdelingen der Staten zijn t.a.v. de prov. bootdiensten heel wat wen sen geuit en vragen gesteld. Aangedrongen werd op kosteloos vervoer tussen Zierikzee en Katse veer of op lagere tarieven. Anderen vroegen om dagretours en enkelen gewaagden van hun vrees voor het invoeren van hogere tarieven op de Wester-Schelde- diensten. Aan het antwoord van G.S. ontle nen wij het volgende: Van een voorgenomen tariefsverho ging op de Wester-Schelde is hun piets bekend. De huidige vloot wordt allengs te gering om het steeds toenemend ver voer over de"*Wester-Schelde te zetten. Gedeputeerde Staten zijn reeds ge ruime tijd bezig met het beramen van maatregelen om tot uitbreiding van de vloot te geraken. Zij hopen in staat te zijn dit jaar de Staten daar omtrent voorstellen te kunnen doen toekomen. Door het uitvallen van het veer KruiningenPerkpolder is het veer VlissingenBreskens overbelast. Verhoging van de vervoer-capaciteit van laatsbedoeld veer is in de toe komst inderdaad nodig, maar hetzelf de geldt voor het veer Kruiningen Perkpolder, waar in de zomer van 1952 40 pet. van het vervoeraanbod van auto's moest blijven wachten. Was het veer ZierikzeeKatseveer betreft zouden G.S. gaarne medewer ken aan vrij vervoer daarop, maar de financiële mogelijkheid is daar nog niet voor. ONGELUKKIG TIJDSTIP L-IET tijdstip voor aandrang tot ta riefsverlaging is niet gelukkig ge kozen. Naar het zich laat aanzien zal het exploitatie-tekort van dit veer over 1953 een tot dusver ongekende hoogte bereiken Voor de naaste toekomst staat, gelijk hierover is opgemerkt, ten behoeve van dit veer een investering van millioenen guldens te wachten. Juist om de daaruit voortspruitende last aan rente en afschrijving tot te dragen proporties terug te brengen, hebben zij voorgesteld een aanvang te maken met het vormen van een daar toe bestemde reserve. Deze reserve zal evenwel tot een veelvoud van de som, vermeld op bladzijde 6 van de brief, waarbij de begroting wordt aangebo den, moeten aangroeien, wil dit doel worden bereikt. Gedeputeerde Staten kunnen dan ook thans geen vrijheid vinden een verlaging van de tarieven voor het personenvervoer te bevorde ren. Om mogelijk misverstand uit te sluiten merken zij nog op, dat het tarief voor personenvervoer bedraagt voor de le klas f 1 en voor de 2e klas f 0,80. Maatregelen als het invoeren van dagretours, gepaard met een tariefs verlaging van 25 pet, het sterk ver minderen van het aantal personen ver eist voor toepassing van het gezel schapstarief, achten zij thans finan cieel niet verantwoord. Bovendien lei den maatregelen van die aard tot een uitholling van het personentarief, waardoor voor de toekomst een zeer ernstig beletsel ontstaat om te gera ken tot een algemene verlaging van dat tarief. in verhouding tot andere openbare middelen van vervoer is het huidige tarief niet hoog te noemen. Dit tarief is. ondanks de devaluate van de munt eenheid sedert 1940, nimmer verhoogd. De aansluiting van boot en bus te Katsche veer is goed. De aansuliting te Zierikzee is minder goed. Zeer bin nenkort omstreeks 24 December e. k. zal een twee-uurs-busdienst wor den gereden Burgh - Haamstede - Brouwershaven - zierikzee - Zijpe. zulks in aansluiting op een twee-uurs- dienst van de B B A. van Anna-Jaco- ba-polder naar Roosendaal. De veer dienst zijpe—Anna-Jacoba-polder zal In Mei 75-jarig beslaan ("ANDER voorzitterschap van mr dr Mes kwam de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Noord en Zuid-Beveland in vergadering bij een. De voorzitter wenste de leden een voorspoedig» 1954 en hoopte dat dit jaar een goed jaar zal zijn zowel voor het persoonlijk leven als voor de ge meenten waar de leden werkzaam zijn en sprak tevens de hoop uit, dat 1954 een jaar zal zijn van verdere opbouw en herstel en dat rampen ons bespaard zouden blijven. In deze vergadering werd o.m. gesproken over de positie en taak van de gemeente-geneesheren en de salariëring. Omtrent deze ma terie. welke in de gemeenten zo ge heel verschillend ligt. zal een enquête worden ingesteld en getracht zal wor den in overleg met de inspecteur van de volksgezondheid tot era regeling te komen, welke in alle opzichten geacht kan worden te voldoen en ook een gro tere eenheid op dit gebied te krijgen. In een volgende bijeenkomst wordt hierop nader teruggekomen, alsmede over de organisering ophalen huisvuil, welk onderwerp eveneens een voorlo pig punt van bespreking heeft uitge maakt. Voorts werd besloten het 75-jarig bestaan der vereniging in Mei 1954 te herdenken. Nader zal worden bezien op welke wijze deze herdenking zal plaats vinden. FNJE VICARUS van de Congregatie van Huibergen, broeder Salesius, viert Woensdag 13 Januari zyn zil veren professiefeest. Het is niet gebruikelijk, over de loopbaan van een broeder te spreken als over een carrière. Was 't dit wel, dan zou men kunnen zeggen, dat de aanstaande jubilaris wel een schitte rende carrière heeft gemaakt. Broeder Salesius was na zijn pro fessie een tijdlang onderwijzer bij het lager onderwijs in Huijbergen en Breda. Daarna was hij ruim 12 jaar verbonden aan het B.L.O., dat in. Bre da, onder broeder Joachim, zo'n prachtige vlucht heeft genomen. In 1941 werd broeder Salesius naar Ber gen op Zoom geroepen en tot overste benoemd van het klooster aan de Hoogstraat. Bovendien werd hij hoofd van de St. Franciscusscholen. Hij volgde als zodanig broeder Masseus op, die vrij plotseling was overleden. Vijf jaar lang bleef broeder Sale sius in Bergen op Zoom. Hij kwam er in een tijd, dat de ideeën omtrent de opvoeding van voogdijjongens aan een sterke kentering onderhevig wa ren. Het systeem van „tucht-voor-al- les" werd vervangen door dat van de vrijere opvoeding. Broeder Salesius toonde in deze overgangsjaren, dat hij over grote paedagogische kwalitei ten beschikte, niet alleen theoretisch hij heeft de acte paedagogiek M.O. maar eerst en vooral in de harde Brandweer van Domburg 40 jaar gediend TN een bijeenkomst in de raadszaal van Domburg, welke onder leiding stond van mr W. J. E. Crommelin, burgemeester, en waarbij de raads leden, het brandweerpersoneel, de brandweercommandanten van Mid delburg, Vlissingen, Oostkapelle, Aag- tekerke en Westkapelle en de heer F. G. Sprenger, burgemeester van Oost kapelle namens de provinciale brand- weerbond tegenwoordig waren, is af scheid genomen van de commandant van de vrijwillige brandweer, de heer Adr. Provoost. De burgemeester me moreerde. dat de heer Provoost ruim 40 jaar zijn krachten aan de brandweer had gegeven, waarvan de laatste ja ren als commandant. Hij dankte de scheidende comman dant namens het gemeentebestuur voor zijn diensten. De burgemeester deelde mee, dat op grond hiervan, het H.M. de Koningin heeft behaagd hem de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver toe te kennen. Hierna bood de burgemeester hem namens het gemeentebestuur een vulpen aan. Herdenking op 23 Jan. a.s. LIET Ziekenfonds Zuid- en Noord Beveland bestaat thans 25 Jaar en is in die kwart eeuw ontzaggelijk gegroeid Begonnen met enkele dui zenden leden is men thans de 45.000 al ver gepasseerd, waarvan twee derde tot verplicht verzekerden behoort. Op Zaterdag 23 Januari zal het ju- bilé te Goes worden gevierd. In een buitengewone vergadering in de „Ko renbeurs", die 's-middags drie uur be gint, zal de voorzitter, mr. Bouwman een herdenkingsrede uitspreken. Daar na worden vijf personen, die met het fonds meejubilercn gehuldigd. Het zijn de heren C. Griep arts, mede-oprichter en secretaris: A. Buys en C. Maarten- se bestuursleden; J. Meyers, admini strateur en J. v.d. Schraaf, bode. Na afloop der vergadering volgt een receptie en 's-avonds treedt voor de genodigden een Amsterdams gezel schap op. ]\/IAANDAG a.s. viert het autobus bedrijf van de heer J. Krijger te Goes zijn 40-jarig bestaan. Zondag 10 Januari is het n.1. 40 jaar geleden, dat de heer Krijger als eerste in de provincie, ,een autobus dienst opende op Wolfaartsdijkseveer, welke dienst onafgebroken werd uit gevoerd tot October van het vorige jaar, toen die de heer Krijger werd ontnomen. Vijf jaar later werd de dienst weer begonnen welke nog steeds door de heer Krijger wordt geëxploi teerd evenals de dienst op Tholen, die van 1922 dateert. Maandagmiddag wordt ter gelegen heid van dit jubilé een receptie gehou den, gevolgd door een diner voor ge nodigden. waarna 's avonds nog een feestelijke bijeenkomst wordt gehou den. practijk. In 1951 werd hij door het kapittel tot vicaris van de congrega tie gekozen en als zodanig heeft hij nu een drukke werkkring. Het be stuursbeleid inzake het onderwijs van de congregatie rust voor een groot deel op zijn schouders. Dat de opvoedkundige kennis van broeder Salesius in ruime kring waar dering vond mocht ook blijken uit het feit dat hij jarenlang voorzitter was van de afdeling internaten van het Katholiek Verbond voor Kinderbe scherming. Het zilveren jubileum zal volgende week Woensdag in de kloostercom muniteit te Bergen op Zoom worden herdacht. Maar tijdens de receptie, zullen heel wat vrienden van nu en vroeger hem de hand komen druk ken. TAE gouden diocesane bond van de R.K.middenstand te Breda heeft op de dag van zijn jubileum een zil veren jubilaris in zijn midden. Het is de heer A. C. B. van Arendonk, die 25 jaar achtereen de bondsfinanclën heeft beheerd. In die functie heeft de heer van Arendonk vijf voorzitters meegemaakt en vier geestelijke adviseurs. Hij heeft de bond in de moeilijkste jaren, 1920-1930 opwaarts gestuuwd door zijn onvermoeide zorg voor de sanering in de tijd, welke door de Hanzebankineenstorting ook voor de organisatie zijn zorgen en moeilijkhe den met zich bracht. Niet het minst is het aan zijn toewijding en beleid te danken, dat de bond wederom met een zeer behoorlijke staat van baten zijn noodzakelijke activiteiten kon uitoe fenen. ARBEIDSONGEVAL Bij het afhalen tijdens herstellings werkzaamheden van één der oude poorten van de Sasse Poort, raakte eén der arbeiders beklemd met het rechterbeen tussen poort en muur. Het gevolg was dat het slachtoffer, de heer J. M. v. D. te Terneuzen met een rechterdijbeenbreuk in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Sluiskil Scheepvaart Aan de kade van ue UNA alhier wordt gelost het Neder landse s.s. Maastricht. Genoemd schip heeft een lading pepiet aan boord, welke afkomstig is uit Spanje. Philippine OUDSTE INWOONSTER 95 JAAR Dinsdag 12 Januari a.s. zijn hier weer de vlaggen Li ton, want dan viert onze oudste, de wed. A. Bockstael-Moes haar 95ste verjaardag. Wie een bezoek zou brengen bij Camiel Bobelijn waar Saartje is en zou menen daar een oud en vérsleten vrouwtje aan te treffen, zal zich wei deerlijk vergissen. Wel kan Saartje niet meer zien en dat vindt ze erg jammer, want ze zou nog dage lijks haar gemeente om wandeien en ze zou nog in staat zijn om al de kou sen en sokken van de gehele familie te breien. Maar gaat U maar gerust binnen, want al ziet Saartje U niet, als je van de gemeente bent kent ze U toch wel en U behoeft niet verlegen te zijn want ze zal U nog gemakkelijk een paar uurtjes bezig houden. Ze is nog zo goed bij zegt haar dochter Ro salie, ge begrijpt het niet. Alle nieuw tjes weet ze heet van de naald en het nieuws van de krant laat ze wel voor lezen. Wat het slapen en eten betreft behoeft ze voor een twintiger niet on der te doen. Dit sterke vrouwtje heeft wei navolging want ze zegt zelf dat ze haar al flink beginnen na te doen. Er zijn al reeds 2 vrouwen die ook al de 9 kruisjes gepasseerd zijn en ze ge looft, dat de mannen ook al een beetje jaloers gaan worden, want ze ziet dat er ook al naar de 90 gaan kruipen. Maar niettegenstaande dat, zal Saartje toch no. 1 blijven. Achter de kachel zal ze haar verjaardag vieren met kinderen, klein- en achterklein kinderen en buiten zullen de vlaggen wapperen. Betoiischutting vernield Een vreem de auto heeft 's nacht öehooïVk scha de aangericht aan de betonschutting van de heer K. alhier. De dader heeft het maar verzuimd een visitekaartje achter te laten. Sas van Gent TONEELVERENIGING EXCELSIOR HERREZEN Op de in Sas van Gent gehouden vergadering is de toneelvereniging ..Excelsior", na een non-activiteit van twee jaren, weer nieuw leven inge blazen. Onder leiding van de heer Eug. P. van Assche heeft men een aanvang gemaakt met het instuderen van de thriller „Het Geheim van dr. Spencer", welk stuk men in de maand Mei van dit jaar voor het voetlicht hoopt te brengen. KWIK IN UNIFORMENMETER STIJGT De uniformenmeter op de stadspomp zal deze week weer enkele graden wor den bijgewerkt. Het winterse weer is aan deze stijging van de „tempera tuur" in genendele debet was de door het uniformencomité georganiseerde acties hebben thans bereikt, dat de gelden voor 29 uniformen beschikbaar zijn. Nu de feestdagen achter de rug zijn, gaat het comité onverminderd en onvermoeid met zijn werk verder om te trachten zo epoedig mogelijk kan het zijn voor de verjaardag van H.M. de Koningin het voor ogen gestelde doel: de muziek in 'n tuniek, te verwezenlijken. A.s. Zondag wordt in zaal „Reseda" ten bate van het unifovmenfonds wederom een bal ge houden en ook nu weer wordt een grote deelname van dansliefhebbers verwacht. Tijdens dit bal zal een fraai butagasstel worden verloot. Het is verder de bedoeling in de komende weken bals te organiseren in zaal „Flora", vafé-restaurant „Tivoli" en hotel Rotterdam". W est dor pe VERKENNERS VOEREN REVUE OP De Verkennnersgroep gaat a.s. Zon- 1 dag een revue opvoeren. Deze revue is getiteld: „Ruim Baan" en wordt ge geven als tegenprestatie voor de steun welke van de parochianen is onder vonden voor het jeugdwerk. Natuurlijk werkt aan deze opvoe ring mee: het koor van de Verkenners- groep dat hiermede voor de eerste maal in het openbaar optreedt in eigen parochie. Tevens werkt mee het Verkennersensemble: „De Muzikale woudlopers" een orkestje gevormd uit Verkenners en oud-Vêrkenners. A.s. Zaterdag wordt „Ruium Baan" opgevoerd voor de ouders van Verken ners en Welpen waardoor deze avond bet karakter heeft van een ouder avond. Geslaagd Voor het leidersdiploma van het Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond slaagden de dames A. van Alten. N. Haak en B. de Ruyter. Herman Krebbers Maandag a.s. om 8 uur n.m. zal in de Fröbelschool aan de Ds. Jan Scherpstraat optreden de wereldberoemde Nederlandse vio list Herman Krebbers. Aan de vleugel Willem Hielkema. Uitgevoerd zullen worden werken van G F. Handel, L. van Beethoven. Cl. Debussy, C. Saint-Staes en Ravel met toelichting door de heer Krebbers. St. Jansteen LOOP VAN DE BEVOLKING 1 Januari 1953 bedroeg het aantal inwoners 4269, waarvan 2203 mannen en 2066 vrouwen. In de loop van het jaar werden in deze gemeente geboren 37 mannen en 33 vrouwen, elders 8 mannen en 12 vrouwen. Er vestigden zich 56 mannen en 52 vrouwen. Over leden 11 mannen en 16 vrouwen, el ders overleden 4 mannen en 4 vrou wen. vertrokken 87 mannen en 87 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1953 4258 verdeeld in 2202 mannen en 2056 vrouwen. Graauic KAB BESTOND 50 JAAR Op zeer sobere wijze is het 50-Jarig bestaan van onze plaatselijke aldeling van de KAB herdacht. Er werd een H Mis opgedragen voor het welzijn van de leden met algemene H. Com munie. Koewacht LOOP VAN DE BEVOLKING Per 1 Januari 1953 bedroeg het aan tal inwoners 1328 mannen en 1233 vrouwen. Totaal 2561. Geboren 33 mannen en 29 vrouwen. Overleden 7 mannen en 14 vrouwen. Gevestigd 37 mannen en 52 vrouwen. Vertrokken 50 mannen en 61 yrouwen. De toestand op 31 December i9531341 mannen en 1239 vrouwen. Totaal 2580, aldus eén vermeerdering van 19. Dauwrootscizoen. Deze week is in onze gemeente weer het eerste vlas op de weiden opengespreid om daar het dauwroot proces te ondergaan. Boschkapelle PRIJ SPIERING VOOR ZIEKEN In ons dorp wordt een serie prijs- pieringen georganiseerd ten bate van een viertal jongens, die momenteel wegens ziekte een rustkuur ondergaan. Voor de eerste piering, die in café E. Lambert werd gehouden, bestond grote belangsteflling, A.s. Zondag wordt ae tweede piering belegd in café P. Vonk, terwijl de laatste pie ring gehouden zal worden in café Th. Ottjes. De organisatie van deze pie ring beiust bij de „Vrijgezellenclub", Dameszangkoor Na een periode van stilzwijgen is het dameszangkoor thans weer nieuw leven ingeblazen. De heer J. van Vlieberghe heeft de leiding van het nieuw-opgex'ichte koor op zich genomen. Het dameskoor zal iedere Zaterdag de gezangen tijdens het Marialof verzorgen. Overslag LOOP VAN DE BEVOLKING Per 1 Januari 1953 bedroeg het aan tal inwoners 157 mannen en 142 vrou wen. Totaal 299. Geboren 5 mannen en 2 vrouwen, overleden 2 mannen, vrouwen geen. Gevestigd 5 mannen en 11 vrouwen. Vertrokken 10 mannen en 8 vrouwen. De toestand op 31 Decem ber 1953: iö5 mannen en 147 vrouwen. Totaal 302, aldus een vermeerdering van 3. V/IET DE intrede van het nieuwe jaar is de uienhandel levendiger geworden. De ingevallen vorst is hier van voor een belangrijk gedeelte de oorzaak. Er wordt thans een prijs betaald van 9 cent per kg. Voor de gewone uien. terwijl tot voor kort niet meer dan 6 cent per kg. werd betaald. In tegenstelling tot enkele weken geleden worden er nu ook in Zeeland behoor lijke kwantums verladen. Van Engelse zijde is meer vraag gekomen, terwijl ook West Duitsland een belangrijke afnemer is. FJIT IS HET VERHAAL OVER DE MAN, die in zijn eentje een dicht geslibde haven weer bevaarbaar maakte. Die met een spa en een „krab ber" de weg voor binnenschepen weer vrij maakte naar een haven waarvan geleerde mensen in 1945 zeiden „dat haventje is onbruikbaar". Ze hadden wel gelijk, maar ze rekenden buiten Edmond van der Heyden, een eenvou dige man van weinig woorden, maar van des te meer daden. Toen „Mon" v. d. Heyden ons dat vertelde, leek het een heel simpel ver haaltje, dat de moeite niet waard was. Bij de snorrende plattebuis zat hij in zijn blauwe schipperstrui, te vertellen over de ruim 12.000.000 kilo bieten die dit seizoen via de Emmahaven onder Clinge werden afgevoerd. Het was Mon er helemaal niet om te doen, indruk te maken. Hij gaf gewoon antwoord op de vragen die we hem stelden en achter al die eenvoudige antwoorden moesten we voor onszelf heel duidelijk realiseren wat het betekent om een haven, waar enkele jaren geleden geen roeiboot meer kon binnenvaren, toe gankelijk te maken voor schepen van 350 ton! TOEN Mon v. d. Heyden zo'n jaar of zestien was. hadden ruim honderd Clingse vissers hun domicilie in de Emmahaven, aan de vergeten Oost kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, mid den in de schorren van het Verdron ken Land van Saeftinge. Toen was er leven en bedrijvigheid onder de hoge hemel boven de uitgestrekte schorren en slikken. Op diezelfde plaats is het nu heel stil. Er zijn nog maar vier vissers, die van de haven van Clinge gebruik maken. Toen de schorren steeds groeiden, slibde het haventje verder dicht en in 1945 was het totaal onbruikbaar. Er kon geen roeiboot meer in. In hetzelfde jaar ging het van de ge meente over in particuliere handen. Het is nu van de heer L. van Broeck, de bekende textielfabrikant te Nieuw Namen, „de baas" van Mon v. d. Hey den. y Samen hebben ze de zaak eens be keken en ze kwamen tot de slotsom dat er best nog iets van te maken viel. Toen haalde Mon een spa en een krabber. Het werd een moeizaam werk. dat jaren duurde. Mon krabde in de haven, bij laag tij. een laagje modder los en daarna liet hij de volle spuikom er op los. Het aanstormende water spoelde de losgewerkte modder weg. Zo deed hij iedere dag, jaren lang. Zo kreeg hij weer diepte in het Emmahaventje. De weg van de haven naar het vaarwater voert door geulen dwars door de schorren van Saeftinge: een weg van ongeveer 5 kilometer! Om ook die geulen weer bevaarbaar te maken, groef Mon met de spa de hoe ken af. zodat het ronde bochten wer den. Hij beschoeide ze zelf, met rijs hout en zo werkte hij langzaam aan naar „zee" toe. Het water dat de mod der in de haven bracht, gebruikte hij om het weer te verwijderen: iedere dag liep de spuikom vol en bij laag tij spoelde die vracht water welke een uitweg zocht naar de Schelde, alle losgewerkte modder weg. In 1945 kwam er totaal geen water meer in dc haven het zag er uit als nu de Boschouter haven: één cn al slib. Maar nu (ten koste van vier of vijf versleten spaden!) komen er zwa re binnenschepen binnenvaren om bieten te laden! Dat is het werk van Mon v. d. Heyden, die dit karwei in zijn centje opknapte. VAN ALLE MARKTEN THUIS LJET is nu het derde seizoen geweest dat er bieten verladen werden in de Emmahaven en de 12.000 ton van dit seizoen vormen een record. De boeren in de omtrek (van tien kilo meter afstand voerden ze de bieten naar de haven) zijn er buitengewoon mee in hun schik. Als de haven er niet geweest was. zou het vervoer naar de suikerfabriek een enorm pro bleem geweest zijn. Misschien vinden sommigen het in onze moderne tijd wel wat vreemd, zoals aan de Emmahaven aan het ver laden gewerkt wordt. De bieten gaan op de ouderwetse manier, met de kruiwagen, in de schepen. Er is geen kraan, om ze over te slaan. Maar dat het minstens even goed lukt, toont het schrift van Mon v. d. Heyden, waarin hij dit seizoen een groot aan tal bietenschepen noteerde en dat hem tevens het totaalgewicht aan verladen bieten leerde. Mon is een man van het water en de schorren. Hij is één van de zeer weinigen die in de slikken thuis zijn. In de nacht loodst hij zo nodig de schepen van de haven via de donkere kronkelende geulen naar de Schelde. Hij verzorgt de gehele Emmahaven, aan het onderhoud waarvan hij nog steeds iedere dag werkt. Want de aan slibbing is een permanent gevaar. En dan zorgt hij voor het jacht van de baas, dat in de Emmahaven ligt. Het is een eenzame post, waar hij in de bietentijd alleen samenwerkt met de weger. Dat is Cyriel Buys, die in het bietenseizoen nog een func tie aan de vele die hij al heeft, toe voegt. Hij is post- en telefoonkantoor houder, café-eigenaar, boer en nog veel meer. SCHAPEN-DRAMA RAADSBESLUITEN Gisteravond besloot de raad tot stichting van een beschutte werk plaats voor minder validen en trok daarvoor een bedrag van f 29.500.- uit. De barak zal worden geplaatst aan de Westhavendijk. Aangenomen werd ook het voorstel de verpleegtarieven van het Gasthuis met f 1- per dag te verhogen, waar uit een hogere opbrengst van f 40.000 wordt verwacht. In zijn Nieuwjaarsrede deelde de voorzitter mede, dat de raad een in grijpende wijziging der begroting kan tegemoet zien in verband met plan nen tot het bouwen van enkele lage re scholen. OUDERAVOND WELPEN In de Gidsenhut werd een geani meerde avond gegeven voor de ouders van de welpen, die bijzonder slaagde. De welpen haden, onder leiding van hun akela's een alleraardigst program samengesteld, dat even vlot als vrolijk werd afgewerkt en bijzonder veel suc ces had. Mej. de Jonge heeft tot de ouders het welkomstwoord gesproken en ka pelaan van Langen heeft later de me dewerkenden bedankt en bijzondere erkentelijkheid betuigd aan de leid sters die zoveel tijd offeren in 't be lang der jeugdvorming. De heer v. Heerewaarden, districts commissaris der R.K. Padvinders, deelde een en ander mee over het voornemen om de parochiële padvin derij nieuw leven ln te blazen, waar voor behalve goede leiders ook een eigen home noodzakelijk is. Spr. hoop te, dat het zover zou komen, omdat het wei bijzonder jammer is, dat men voor de welpen, die afzwaaien, mo menteel niets kan doen. Heer Arendskerkc LOOP VAN DE BEVOLKING Bevolking per 31 December 1952: 2421 mannen en 2393 vrouwen. Totaal 4814. Geboorten: 53 mannen en 62 vrouwen. Gevestigd 86 mannen en 79 vrouwen. Overleden 18 mannen en 14 vrouwen. Vertrokken 89 mannen en 121 vrouwen. Bevolking per 31 December 1953 2453 mannen en 2399 vrouwen. Totaal 4852. Er werden in 1953 57 hu welijken voltrokken. In 1953 emigreer den 45 personen. Bevorderd Tot ópper-wacht meester bij het corps Rijkspolitie is met ingang van 1 Jan. benoemd de wachtmeester J. Barendrecht. [UON v. d. Heyden is ook zo'n „ma- nusje-van-alles". Altijd is hij in touw, soms tot midden in de nacht. Toen tijdens de Nieuwjaarsstorm het water hoog boven normaal steeg, moest hij er ook weer aan te pas ko men. De schapen die op de Saeftinge- schorren leven, verkeerden in nood en Mon was er direct bij met de vlet om de dieren te helpen redden. He laas zijn er nog 26 verdronken, maar Mon heet er toch veel op de vaste wal kunnen brengen. Dat is Mon v. d. Heyden, de man die rond de Emmahaven en de schorren niet gemist kan worden. De man die met hand kracht een hele haven opnieuw groef, waardoor hij een uitge strekt landbouwgebied een eco nomische ruggesteun gaf. Zulke mensen zijn er helaas weinig.... Ovezande LOOP VAN DL BEVOLKING Op 1 Januari 1953 bestond de Bevol king dezer gemeente uit 716 manne lijke en 686 vrouwelijke personen, to taal 1402 personen. Gedurende het jaar 1953 wei-den 31 kinderen geboren, ter wijl 42 personen zien ln de gemeente vestigden. 15 personen zijn gedurende het jaar overleden en 58 personen ver trokken. zodat op 1 Januari 1954 het aantal inwoners eveneens kon worden vastgesteld op 1402 personen, zijnde 714 mannelijke en 688 vrouwelijke personen. Yerseke BENOEMING TWEEDE WIJK ZUSTER VERWACHT Reeds geruime tijd wordt door de Gr. Kruisver. in samenwerking met de Wijkverpleging, getracht een twee de zuster aan te stellen. Na herhaal de oproep heeft zich nu één sollici tante gemeld. Daar nog enige admi nistratieve moeilijkheden op te lossen zjjn, kan nog niet direct tot benoe ming worden overgegaan, hoewel dit toch zeer binnenkort te verwachten is. Voor de tegenwoordige zuster zal een spoedige benoeming veel verlich ting van haar zware taak brengen. REÜNIE „WALCHEREN MOET DROOG" Gisteravond heeft het bekende co mité „Walcheren moet droog", dat na de bevrijding zozeer van zich spreken deed, in het Nederlands Koffiehuis een allergezelligste reünie gehouden met alle leden en enkele heren van de Dijkdichting Zeeland uit Middel burg en Zierikzee. Na het welkomst woord van de voorzitter, de heer On- derdijk, werden heel wat oude herin neringen opgehaald en als speciale attractie vertoonde de heer P. Casten- miller enkele films, door hem in 1945 van de strijd tegen het water op Wal cheren genomen. NIEUWE CABARETGROEP Onder leiding van de heer B. de Jonge is een cabaretgroep opgericht. „De Waterlanders". Enige prominen te amateurs uit het Middelburgse amu sementsleven zijn reeds toegetreden. WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM Door een schipper van een Rijnaak, liggende in het verbrede kanaal werd aangifte gedaan dat tijdens het los sen, uit zijn jas een bankbiljet van honderd gulden was ontvreemd. Bij het door de politie ingestelde onder zoek bleek, dat dit was gebeurd door zijn Belgische knecht. De man is ge- asserteerd en heeft een bekentenis afgelegd. Aangifte werd gedaan van diefstal uit een woning van een hakbijl. Uit een tweede woning verdwenen een aantal theedoeken en uit een derde enige savoye kolen. De politie stelt een onderzoek in. en Door een agent van politie is een portefeuille gevonden, inhoudende bankbiljetten ter waarde van twaalf duizend drachmen (f 2.45) en familie papieren De verliezer heeft zich nog niet gemeld. GOES. Grand: De banneling van de eilanden. Schuttershof: Die lustige uur: Fanfan la Tulipe. MIDDELBURG. Electro: Deze vrouw is gevaarlijk. Schouwburg: Hoog verraad. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uuro Fanfan la Tulipe. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Verboden spel. VLISSINGEN. Alhambra: Fanfan de musketier. Luxor: Gevangenen van het oerwoud. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: Lohengrin. AXEL. - Centrum. 6.30 en 9 uur: Fan fan la tulipe. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Tien van het vreemdelingenle gioen. GOES. Grand: De banneling van de eilanden. Schuttershof: Die lustige Witwe. MIDDELBURG. Electro: Deze vrouw is gevaarlijk. Schouwburg: Hoog verraad. SAS VAN GENT. Olympia-thater, 8 uur: Fanfan la tulipe. TERNEULEN. Luxor, 8 uur: Verboden spel. Concertgebouw, 8 uur: De schat van de gouden condor. VLISSINGEN. Dr. AriënsgebomyFeest avond Poolse oud-strijders. Alhambra: Fanfan de musketier. Luxor: Gevan genen van het oerwoud. OÖSTBURG. Ledel, 8 uur: Verdorven jeugd. et| aan soort! in eef toch afker Ja, jd zo ietl orgaaj rillen f van zulk toegek Spanjl den vl Wat| grote seband in haq „Honr zou dil verkeq die oef ridder Dionyi levencf derne geldt i pause)] gerlijk Christl goudei Francd officie! tussen! gebruil van el verleel wichtil gevoerf afsluit! onlang de poll evenml als aaf Willibi nee Za maakt! spot ha peller ben rijk en I commui onderscl reageer( zicht wingen I van eetf ons land nistisch| dagblad scheidiri agressie wachter! ligverkl) het Den heid m| „De Teil schrijft:! „De nodig o-j den de nen, oil verschal] der nietl redactie! goed: dsf om een dat hen caan ad een geba bewezen! opperhoq lieken in woorj blijken, paald te ste lam -verbl en afdq - beroemd L. 31)

de Stem | 1954 | | pagina 2