De deur is open, maar scherp bewaakt rijs H! Eisenhower in een boodschap tot het Congres: WESTERLINGS WERK voortgezet De wereld van de atoombom Stierf Beria als Christen? DAGBLAD VOOR ZEELAND Atoombommen op China bij nieuwe I agressie cloor JVoord-Korea „Atoombankplan beeft kansen BROODPRIJS weldra officieel West-Duitse controverse aan vooravond van Berlijnse conferentie Pieter van der Meer naar het klooster van de toegangsweg tot Ouwerkerk Om het vriespunt Bondsdag-debat niet uitgesteld VLIEGENDE SCHOTEL Ontploffing boven gebied van Dieppe Naderende rug van hoge luchtdruk Een beeld, dat al haast vergeten was... Geruchten in Indonesië na arrestaties: Nederlandse H.C. beschuldigd Benden werken met Darul Islam samen E Weer doen 70.000 man mee aan herhalingsoefeningen 1954 ISABELLA toch getrouwd Derde divisie naar Duitsland Vier slachtoffers geborgen „EX-GEVANGENEN ZIJN WELKOM" r Holder de bolder.... IJST LAAG!) ag.— 94e JAARGANG No. 20922 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad; C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend uosse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 Bureau voui de ireuwse Eilanden (JOES, Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 8 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 u 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f (J.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse Editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 030 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Geldig t/m Januari a.s. GEVRAAGD 1 atholiew *rezin, met 4 ide kinderen, vraagt lienstmeid, kunnende chrijven met verlangd Suykens, Le Grelle- rchem (Antwerpen), g mogelijk net dicnst- vraagd, voor dag of Goed loon. A. Picavet Hulst.737 je gevr. voor alle werk weinig kunnende ko- Mad. Installé, Schub- Antwernpn. o-<4 iddelenbedrijf Fassaert 13, Hulst, vraagt een kwame winkeldame. >or direct.792 vaam meisje gevraagd lp m huishouding en D epenstraat 126, Anl- B.).8786 trie, in de kop van N. omg. Alkmaar een R.K. ster gevraagd en net Br. ondr no. 8787, De Stem bijkant. Ber- ^oom.8787 meisje gevraagd voor zin. minimum 15 jaar. e Ferm, Bredabaan 72'.' of van der Veken, .str. 1 Borchem Antw- oliek gezin gevraagd g meisje als hulp in mg en ter verzorging leren van 3-5 jr. Goe- waarden. Goede voe- iselijk verkeer. Schrij- adres: 1 Chemin du Nivpi'ps. België. 6769 gezin zonder kinderen richt, dat binnenkort reda zal verhuizen, >er 1 Febr. een net evraagd voor dag en ergoeding voor huisbe- ang werk te Maastricht overleg te regelen. - 5t. Monulphusweg 11 - Maastricht of See- 4 (tel. 5652) Breda. INKEL AANGEK. s. zoekt werkkring on* wat. Kennis van dak- ig en opperman. Breda str. Br. A. Schreurs, ïastr. 29a, Rotterdam. vooi' /\/\SI;KH ïand te koop een i.g.st. u Tegen billijke prijs. - agen Agent Dagblad De roenendijk 113. 789 huizen" )uw, vrije vestiging. 10.500. Ook voor vrij- v. inw. Makelaars v.d Co., Nieuwe Ginneken* 3, Breda. 'ON1NGRUIL uil. Rotterdam 1ste eta- keuken veranda, zolder derruimte, nette sfr. voor woning Breda en A. Schreurs. Geertsema- R'dam centr. 6730 ^--T - )\S - MDTOREN .ndenwagens te koop - i kleine, dresseerkarren, nnhangwagentje, lucht- Uen, ook voor hand- es, 3-jarige Shetlander klein hitje. J. Tijs. Tal- 51achter de melkfabr. tinus, Breda. Tel. 4542. HANDK1 'i mei een slecht accU. Tudor r, Volt 90 AmP- maanden „arantie. ook verkrijgbaar. J. rijs. r R1 Rreda. Tol l~~ ling van Belg. Sportrij- en 2de h. dames- en he- ielen. Wij moffelen ook f 15 L. Vonck. Wilhe1- 25, St. Jansteen. 700 westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST. Dubbele Pooit 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OUSTBUEG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). O EDER JAAR SPREEKT de Amerikaanse president een bood schap uit aan het Congres, waarin de hoofdlijnen van het be leid voor het komende begrotingsjaar worden aangegeven. Presi dent Eisenhower legde in deze traditionele rede, die hij gisteren hield, de nadruk op de verhoging der militaire weerbaarheid en de economie. Het belangrijkste punt betreffende de Amerikaanse militaire strategie noemde hij echter niet in deze boodschap aan het Congres. Hij zou in een conferentie op het „Witte Huis" heb ben gezegd, dat zijn politiek voorziet in een aanval met atoom bommen op het Chinese vasteland, indien de Noordelijken de strijd op Korea zouden hervatten of wanneer de Chinese commu nisten zich in de strijd in Indo China zouden mengen. ni Jn het openbaar zei de president, dat er grotere samenwerking tussen de geallieerden zal zijn op het ge bied van de atoomenergie. Het ge bruik van nieuwe wapens schept een nieuw verband tussen personeel en materiaal. In de begroting zal dan ook sterk de nadruk worden gelegd op de luchtmacht en marine-lucht- IN 'T KORT DE POLITIE in Tiel heeft vier fa milieleden gearresteerd van een vee koopman, die in 1951 werd vermoord Het onderzoek is al die jaren voortge zet, tot men genoeg bezwarende fei ten tegen de vier familieleden vond. OOK DE BAKKERS in West-Over ijssel, evenals hun collega's in Amers foort hebben vlammende protesten laten horen tegen de hen opgelegde maatregelen in verband met de brood prijsverlaging. EéN DER VERZEKERDEN van de N.V. verzekering maatschappij „De Nationale Unie van 1945" heeft het faillissement dezer maatschappij aan gevraagd. Op 14 Januari zal hierover worden beslist. IN EEN UNESCO-verslag wordt ver klaard, dat de televisie een enorme uitputting van scheppend talent in houdt. Een bepaald minimum-aantal zenduren is nodig, voor het publiek toestellen gaat kopen. DE STOKER van de Belgische sleep boot „Alja" is op de Rijn, enkele ki lometers ten Noordwesten van Lo- bith, bij een aanvaring tussen twee sleepboten, over boord geslagen verdronken. PROFESSOR Maurice Halperin van de Boston-universiteit is van zijn ambt ontheven, omdat zijn naam genoemd is bij een onder zoek naar een spionnage-organi- satie in hoge regeringskringen. TENGEVOLGE van een aanzienlijke daling van de waterstand ligt de scheepvaart op de gehele midden loop van de Rijn vrijwel stil. Vele vaartuigen liggen bovendien vastge vroren. NAAR LATER gebleken is, hebben bij de ramp met een Brits militair vliegtuig, dat Woensdag neerstortte, veertien van de vijftien inzittenden het leven verloren. Het toestel was in een sneeuwstorm geraakt. vaartdienst, aldus Eisenhower. Ver der kondigde de president een verbe tering van het mobilisatie plan aan, gepaard aan een deugdelijker opzet van de continentale verdediging. Hiervoor zal ruim een milliard dol lar meer worden uitgegeven dan in 1953. „Paraatheid, naast bereidwillig heid tot samenwerken met de Sovjet unie om de vrede te verzekeren" zo zou men Eisenhowers rede kunnen betitelen. Hij wekte de Russen op, om op zijn voorstel voor een bank van atoommateriaal in te gaan. Van de kant van het Kremlin is inmiddels verklaard, dat men aan de geheime besprekingen over een „atoombank" wil deelnemen en uit eigen beweging werd Washington als plaats voor de voorbereidende con ferentie genoemd. Deze besprekingen zouden nog voor de aanvangsdatum der viermogendhedenconferentie in Berlijn, 25 Januari, plaatsvinden. Men zal dan de technische bijkomstighe den bespreken. President Eisenhower wees erop. dat de deur nog steeds voor de Rus sen geopend blijft, maar voorlopig er naast die deur een paar goed gewa pende soldaten.... Over de binnen landse veiligheid zei Eisenhower, dat degenen, die bewust aan de commu nistische samenzwering deelnemen, het Amerikaanse staatsburgerschap moet worden ontnomen. „WERELDWONDER" pCONOMISCH gezien was 1953 een succes-jaar voor de V.S. De scha delijke invloed van de inflatie is men nu meester en men kan aldus Ei senhower de Amerikaanse econo mie gerust één der wereldwonderen noemen. De president stelde verhoog de uitkeringen van sociale verzeke ringen voor. In een latere boodschap zullen veranderingen van de Taft- Hartley stakingswet worden voorge steld .Verder drong Eisenhower aan op verlening van het stemrecht aan alle burgers boven de 18 jaar. In een overzicht van de toe- stand in de gehele wereld, zei de president, dat de vrije we reld geleidelijk aan kracht wint, terwijl het bouwsel van de he ren van het Kremlin steeds bro zer blijkt te zijn. Aan een nieu we agressie in Korea zal het hoofd worden geboden en de bases in Okinawa blijven be staan. De strijd in Indo-China moet nu beslist worden met ma teriële hulp van de V.S. De eco nomische programma's voor Korea en andere critieke pun ten in de wereld moeten onver kort worden voortgezet. WERDER bepleitte de president de invoering van een gezonder en vrijer stelsel van handel en betalin gen. Binnenkort zouden hierover uit gewerkte voorstellen aan het Congres worden gezonden. De overschakeling van oorlogseconomie naar vredeseco nomie moest men niet aan het toeval overlaten. Voor het volgende begrotingsjaar wordt aldus Eisenhower, een verdere vermindering van de uitgaven van meer dan 5 milliard dollar geraamd. NAAR HET A.N.P. verneemt, zal de beschikking van de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening waar in de onlangs bekendgemaakte regeling van de broodprijs is neergelegd, op korte termijn of ficieel in de Staatscourant wor den afgekondigd. Nu het overleg tussen de Sovjet-Unie en de V.S. over de atoom wapens voor de deur staat, geven wij in dit kaartje een overzicht van hetgeen zich de laatste jaren op dit gebied heeft afgespeeld conferentie van Berlijn te bepalen, voordat zij hun Russische ambtgenoot, Molotov, op 25 Januari ontmoeten. Wa en wanneer Dulles, Eden en Bidault deze gedachtenwisseling zul len hebben, zou nog niet zijn vast gesteld. Regulier Oblaat in Paulus- abdij te Oosterhout pISTEREN is Pieter van der Meer de Walcheren, de bekende letter kundige en spreker, ingetreden in de St. Paulusabdij van de Benedictijnen te Oosterhout, als Regulier Oblaat. Deze staat laat alle mogelijkheden voor de toekomst open ten aanzien van eeuwige geloften en H.H. Wijdin gen. Zeer binnenkort zal de hoer van der Meer in het Benedictijns habijt worden gekleed. DONALD MACLEAN, een van de twee Britse diplomaten, die twee jaar geleden vermoedelijk achter hte IJzeren Gordijn verdween, heeft een erfenis van ruim f 5000.- gekregen. Zal hi, terugkomen om haar te halen? DE RAAD van Dwingeloo, die zich aanvankelijk hevig had verzet tegen de bouw van een radio-telescoop en een FM-zender op het grondgebied van de gemeente, heeft nu besloten deze wonderen der technik maar toe te laten. ALLE FR/CTIFS in de Rotterdamse gemeenteraad hebben een voorstel van B. en W., voor aanleg van een derde petroleumhaven, gesteund. Er is een kapitaal van f 18.5 millioen ge voteerd. HET RAI-BESTUUR heeft de organi satoren van de vorig jaar zo goed ge slaagde Groninger salon van moto ren, rijwielen en bromfietsen, verbo den, dit jaar iets dergelijks te begin nen. Er staat f 5000.- boete op. ¥?^^NGANG van 18 Januari zal de A.iN.w.B. voorlopig experimenteel een begin maken met een voort gezette wegenwacht-service tijdens de Weersverwachting geldig tot van_ avond: Wisselende bewolking mct flin ke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende sneeuwbuien Overwegend matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige w'nd tussen Noord en Noord-Oost. Matige tot lichte vorst in het Zuid oosten van het land. Elders tem peraturen om en langs de kust tot vier graden boven het vries punt. Vandaag: Zon onder 16 47, maan onder 21.25 uur. Morgen: Zon op 8.46, maan op 10.36 uur. rT"'ERWIJL in Berlijn Donderdag de vertegenwoordigers van de vier mogendheden voor het eerst bijeen zijn gekomen om de Berlijnse confe rentie voor te bereiden, is in Bonn een felle strijd tussen dr Adenauer en de socialistische oppositie ontbrand over de houding, die de Westduitse regering ten aanzien van de confe rentie aanneemt. Het heeft Adenauer zodanig ge prikkeld, dat hij door de socialisten van sabotage der kansen op een ver gelijk tussen de Grote Vier is be schuldigd, dat hij tot de tegenaanval is overgegaan. De partij van dr. Ade nauer is Donderdag terug gekomen van een Woensdag genomen besluit om het op stapel staande nieuwe Bondsdag-debat over de bewapening van West-Duitsland een week uit te stellen. De christelijke fractie heeft thans besloten het debat op 14 Janu ari te houden, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. zonder rekening te houden met het feit, dat op die datum een aantal afgevaardigden in het K. S.G.-parlement in Straatsburg zullen moeten zitten. Bovendien heeft dr. Adenauer de socialistische leider Erich Ollenhauer schriftelijk gesommeerd, zich te dis tanciëren van de beschuldiging van sabotage der conferentie. Het voor lichtingsbureau der regering heeft deze beschuldiging „een ongehoorde aanval" genoemd, die de Duitse be langen in gevaar zou kunnen brengen. De socialisten hebben hun aantijging gegrond op de weigering van bonds kanselier Adenauer om het nieuwe bewapeningsdebat uit te stellen tot na de Berlijnse conferentie, zoals door de oppositie was geëist. FXE WESTELIJKE drie ministers van Buitenlandse Zaken zullen bij een komen om hun houding op de P^E BEWONERS van de Franse kust plaats Dieppe zijn gisteren opge schrikt door een geheimzinnige krach tige ontploffing. Enige minuten tevoren was op eni ge tientallen kilometers van de stad een verblindende lichtflits in de lucht waargenomen. Door de luchtdruk werden ruiten verbrijzeld en deuren opengeworpen. Een spoorwegemploye verklaarde, ongeveer op het tijdstip van de ont ploffing bij Dieppe, een vurige schijf te hebben gezien, die zich met grote snelheid door de lucht bewoog. In Atrecht, eveneens in Noord-Frank rijk, had iemand een vurige schijf in de lucht gezien, die zich niet ver plaatste. Achter een depressie. welke van IJsland naar Nova Zembla trok, stroomde de laatste dagen zeer koude Poollucht naar het Zuiden. Deze lucht werd bij de lange tocht naar het Zuiden over het betrekkelijk warme zeewater in de onderste ni- veaux echter tot enkele graden boven het vriespunt verwarmd heigeen gepaard ging met tal- ri)ke sneeuw- of hagelbuienln de loop van Donderdagmorgen bereikte deze lucht het Noor den en Westen van ons land, en in de middag steeg de tempe ratuur plaatselijk tot 4 graden boven nul. In het Zuiden en Occten van het land kon de vorst zich ech ter handhaven. Het weer komt nu tijdelijk opnieuw onder in vloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich over de Noordzee naar het Zuiden be weegt. Hoewel daarbij in de middag plaatselijk lichte dooi kan voorkomen, vooral in de kustprovincies, blijft zolang deze rug bezig is te passeren het koude weer voortduren. Er zijn echter nieuwe storingen bij IJsland en op de Oceaan onder weg, welke waarschijnlijk een volgende aanval op het Euro pese vorstgebied zullen gaan ondernemen. Velen van de inwoners van Ouwerkerk, die na de rampnacht ■moesten worden geëvacueerd kon den de feestdagen in de maand De cember weer thuis in de hun oude vertrouivde omgeving doorbrengen. Loen zij naar hun dorp terugkeer den konden zij dit echter nóg niet bereiken over de grote toegangs weg De uit de modder en het slib omhoogstekende lantaarnpalen ga ven wel de plaats aan waar deze weg moest liggen, maar hij ujas on begaanbaar voor het publiek. Thans is men bezig met het .uit graven van de weg. Aan beide Zr/den liggen bergen slib. door het water hier gebracht. RADIO Vaticana meldt, dat naar het Ierse weekblad The Standard te Dublin bericht Beria, de vroegere Sovjetrus- sische Minister van Binnen landse Zaken en hoofd van de veiligheidspolitie voor zijn te rechtstelling Christen is gewor den. Het blad geeft als nadere bijzon derheid, dat Beria vlak voor zijn te rechtstelling daartoe de wens te ken nen heeft gegeven en bij de autori teiten van de gevangenis verzocht heeft om het Nieuwe Testament. The Standard voegt eraan toe. dat het be richt van dit verzoek een beroering heeft verwekt als een bomexplosie. In zijn commentaar zegt het blad, dat het niet onmogelijk moet worden ge acht, dat deze omkeer van Beria te danken is aan het gebed van kardi naal Wyszynski, aartsbisschop van Gnesen en Warschau, die in de cel naast die van Beria zou hebben ver toefd. J7R ZIJN IN INDONESIË tien Nederlanders gearresteerd, zonder dat er van officiële zijde ook maar iets werd gezegd over de redenen die daartoe hebben geleid. Het enige, dat men van de gearresteerden weet, is, dat zij voor het merendeel bestuursleden waren van een comité, dat zich de belangen van Nederlanders in Indonesië had aangetrokken. Maar de Indonesische pers blijkt op een fantastische manier ingelicht te zijn, beter zelfs dan de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië. Toen dit commissariaat op de hoogte werd gesteld van de aanhouding van zekere kapitein Smith, moest worden geantwoord, dat deze meneer Smith een volkomen onbekende was. Terwijl toch de Indonesische pers weet te ver tellen, dat kapitein Smith werd gearresteerd, terwijl hij zich bevond in een wagen van het Nederlandse Hoge Commissariaat.... plotten tegen de regering. „Be- rita Indonesia" zegt te hopen, dat de regering de Nederlandse Hoge Commissaris zal uitwijzen. Het regeringsgezinde blad „Merde- ka" gelooft, dat de recente arrestaties nog door vele gevolgd zullen worden. Het linkse Chinese blad „Sin Po" verklaart uit gezaghebbende bron te hebben vernomen, dat de thans opge rolde „samenzwering" in West Java over sterke gewapende benden be schikte, die samenwerken met de Da- rul Islam en die uit de lucht bevoor raad werden. „Merdeka" weet hier over nog te zeggen, dat met het ver trek van de Nederlandse militaire missie uit Indonesië, merkwaardiger wijs plotseling een gebrek aan coör dinatie aan de dag trad in de organi satie van kapitein Smith, die zo gaat het blad verder dikwijls in een auto van het Hoge Commissariaat is gezien. De verzetsgroe'p zou ook contact onderhouden met de heer Van der H6?" deze geheimzinnige affaire rfminS er nog geen beschul- digmg tegen de gearresteerden inge bracht) aan de ene kant een verma- kelijk tintje, aan de andere kant is de toestand hoogst ernstig. De bla- den in Indonesië schrijven nu name lijk, dat er subversieve Nederlandse organisaties in Indonesië aan het wroeten zijn, die samenwerken met de Darul Islam en die de romantiek der Siciliaanse bandieten-activiteit in het eilandenrijk doen herleven. De fantasie is ongebreideld, maar men vindt er toch voldoende materiaal in voor een aanklacht tegen de Neder landse Hoge Commissaris. Hij zou bescherming verle nen aan mensen als de (onbe kende) kapitein Smith en de hand_ hebben in bepaalde com- O Plas, de voormalige Recomba van Oost-Java, die enkele jaren geleden het Indonesische staatsburgerschap aannam en die nu in Beiruth ver toeft.... De troepen van Smith en Bos Cover deze tweede man is weinig bekend, maar „Merdeka" noemt hem als lei der van weer een andere verzets groep) zijn goed geoefend en zij wer den gesalarieerd op basis van het KNIL-tractement. „Deze lieden roken nog steeds Players", aldus het blad. De bevoorrading geschiedt door de lucht of over zee, en bij dit laatste wordt gedacht aan de vreemde duik boten, die de laatste tijd langs de In donesische kust zijn gezien. Bos en Smith werken niet samen, maar zij hebben een afspraak om niet op el kaar te schieten. SPOEDIG EEN NOTA? Te Veenoord werden Woensdag de eerste schaatswedstrijden voor mannen gehouden in het winterseizoen 1953-1954Deze wedstrijden werden georganiseerd door de IJsvereniging Nieuw Amsterdam-Veen oord en gehouden op .le ondergelopen sintelbaan in het nieuwe Sport park Veenoord, Gem. Sleen (Drente). Tijdens de tweede omloop. Rechts J. Klamper uit Jubbenga en links R. J. Hegen uit Wezep in actie Men wil er tevens van afzien de lood sen van de mobilisatiecomplexen te gebruiken. Daarom zullen er lege ringskampen, gevormd door houten barakken (geen tenten dus) in enkele mobilisatiecomplexen worden opge slagen. De derde divisie zal dit jaar nog wel in tenten worden gelegerd. Vader gaf toestemming '"TE KELSO, in Schotland, is Don derdag het huwelijk voltrokken tussen de achttienjarige Maria Isabel la Patino, dochte" van een Boliviaan se tinmillionnair, en de twintigjarige James Goldsmith, zoon van een der directeuren van het Londense Savoy- hotel. De voltrekking vond enige uren nadat de vader van de bruid zijn hardnekkig verzet tegen het huwelijk had opgegeven, plaats. Pation had gewild, dat zijn doch ter zou trouwen met een telg der Franse families, die aanspraak op de Franse koningskroon doen gelden. Na de plechtigheid, die slechts vijf minuten in beslag nam, is het jonge paar met onbekende bestemming vei- trokken. Patino heeft het huwelijk van zijn dochter niet bijgewoond. jyjERDEKA" gaat nog verder dan alleen Nederland te beschuldi gen van ondergrondse activiteit in het eilandenrijk, want „er is nog niet uitgemaakt in hoeverre Engeland of andere landen van het Westelijk blok bij deze organisatie zijn betrokken". Het blad vermoedt, dat deze landen een verdeeld Indonesië wensen, in dien Indonesië hun zijde niet wenst te kiezen. „Zij willen hier militaire steunpunten vestigen." „Sin Po" meldt tenslotte, dat dit alles binnenkort officieel door de Indonesische regering aan de Nederlandse regering zal worden gemeld. EN ZELFDE aantal militai ren als verleden jaar on geveer 70.000 man zal in de loop van dit jaar onder de wa penen worden geroepen. Op 8 Maart reeds wordt het perso neel van de 44e Regimentsge vechtsgroep van de Nat. Terri toriale Beveiliging opgeroepen. Hiertoe behoren een regiment in fanterie, een afdeling artillerie, een verkennings-eskadron en een com pagnie pioniers. Een groot deel der herhalings- en reserve-plichtigen der K.L. komt in het najaar op, zoals hen in Mei zal worden medegedeeld. Opgeroepen worden de reserve-of ficieren van de 5e en 6e divisie, als mede de gehele derde divisie. Voorts nog NTB-eenheden. De derde divisie wordt in Nederland gemobiliseerd, doch zal daarna naar het buitenland (waarschijnlijk naar Duitsland) ver trekken. Een datum is hiervoor nog niet vastgesteld. Wel is zeker, dat er geen mobilisatie-oefening, zoals er verleden jaar één werd gehouden, zal plaats vinden. Men hoopt de vervroegde opkomst van kaderpersoneel, zoals dat in voor gaande jaren nodij, bleek, te kunnen beperken tot enkele onderdelen, om in de toekomst deze voor-opkomst zelfs geheel te kunnen vermijden, be halve dan voor kwartiermakers. De legering van alle mobilisanten wordt een steeds nijpender probleem. De ramp met de „Argus" T~NE sleepboot „Argus", die Dinsdag- avond op de Nnieuwe Maas in aanvaring kwam met het Duitse schip „Damascus", tengevolge waar van de sleepboot kapseisde en gedeel telijk zonk, staat nu in ondiep water bij pier 1 in de Waalhaven. In het schip trof men de stoffelij ke overschotten aan van vier beman ningsleden. De overige twee opvarenden en de havenloods worden nog vermist. Zuid-Koreaanse minister: P\E Zuidkorcaanse minister van De- fensie, heeft bekend gemaakt, dat „alle voorbereidingen zijn getroffen" om de anticomuunistische krijgsge vangenen te ontvangen wanneer zij na 22 Januari worden vrijgelaten. Deze verklaring, die werd afgelegd nadat admiraal Sohn een onderhoud had gehad met president Syngman Rhee. luidt anders dan dreigementen van de Zuidkorcaanse minister van Buitenlandse Zaken, die gezegd had, dat „maatregelen genomen zouden worden om de gevangenen te bevrij den, als de Indische bewakers zouden voortgaan met het verrichten van identiteitscontrole of als de mannen ook na 22 Januari zouden worden vastgehouden. De Noordelijken blij ven hervatting van de uiteenzettin gen eisen. Twee uit een stal ontsnapte 'oeien van de veehouder P. Boersen, wonende in de polder .Het Noorden" op ^exel. zagen bisteren kans om via een vartij stro een zolder te bereiken. Het plafond bleek echter niet. be stand tegen het gewicht van de lijvige uitbrekers, want één koe zakte er met haar beide voor poten doorheen, terwijl haar metgezellin aan haar voorpoten bleef hangen. Boer en buur slaagden er met veel m.oeite in de dieren uit hun onpleiizerige positie te verlossen De dieren gaaien van schrik een dag lang geen melk meer.

de Stem | 1954 | | pagina 1