«B Spit of j Lekt Constant worden tijdens de fabricage van CABALLERO gewichtsproeven*) genomen. Caballero-rokers genieten dagelijks van deze accuratesse. Hun sigaret is niet te vast en niet te los, maar precies goed gestopt. <1 Ik ruimde tweemaal mijn stal leeg r Nieuwe jaar zette gunstig in Onverzettelijkheid versloeg woekerende ziekte Er is maar één oplossing.... Heiligverklaring Paus Pius X op 12 Mei SLOAN S liniment Bedrijfsleven te Tilburg in verzet Qa-va-Seul DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Strijd tegen runder-t.b.c. vroeg zware offers GOED BEGIN Tegen onbillijke lasten- oplegging van S.E.R. Smokkelhandel tiert welig 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Verkeer- en vervoers problemen CONSTANTE KWALITEIT 65 CENT Wekelijks beursoverzicht van 31 Dec. 1953 t.m. 6 Januari 1954 Verdere vooruitzichten ook niet slecht Om het Zuidelijk Kampioenschap VAX MIERLfl EN ZOON i.ï PEER TER VEER Werk van Leuvense hoogleraar op index A. v. HOOYDONK te Ulvenhout een pionier: leven, dat wy een gezonde vee- WET moet zowat enkele tien- volgens zyn eigen woorden tallen jaren geleden zijn, „van m'n kindsjaren af» een ^apel kryge». Toen van Hooy. dat Adrianus van Hooydonk, waarachtige liefde voor de vee- ,lonk ",t zel> zaS het er niet zo woonachtig aan de Chaamseweg fokkerij heeft gekoesterd. Dat best uit. Op de dag van vandaag te Ulvenhout, verzuchtte: „Ik 's bij een boer geen vluchtige, is dat anders. Nu heeft hij een hoop het nog eens te beleven, voorbijgaande liefde maar een sta, yo, gezonde dicren staan dat wij een gezonde veestapel basis waarop een levenswerk En er u krijgen." Dat deze paar woor- "aa' gebouwd worden, Zo n den diep uit zijn boerenhart boer leeft met zijn hart in de keer 'aten binnenstappen. Het kwamen, is wel duidelyk, voor stak Is ziJn levenswerk, waar hij te- wie weet, dat van Hooydonk „Ik hoop het nog eens te be- recht trots op is. (Advertentie) jyjENSEN die op het gebied van de veefokkerij veel gezag hebben, durven met onbezwaard gemoed te verklaren, dat Adrianus van Hooydonk van Ulvenhout op het terrein van de bestrijding van runder-tbc een pionier geweest is. Tot tweemaal toe heeft hy het aangedurfd om zijn hele stal leeg te ruimen en volkomen opnieuw te beginnen. Misschien heeft hy daarbij wel eens aan zichzelf getwijfeld (een boer is in al zijn vrijheid zo onver biddelijk gebonden aan de natuur), maar in zijn hart wist hij dat het nodig was, dat het de enige oplossing was. „Als ik er alles van moest vertellen." zei ons de heer van Hooydonk, „dan vertelde ik de halve krant vol!" LIET was in 1924, dat van Hooydonk trouwde en vol goede moed aan de opbouw van zijn boerenbedrijfje begon. Het zag er naar uit, dat alles gezegend zou verlopen. Natuurlijk had ook toen de veestapel, al was die nog niet zo groot, zijn bijzondere aandacht. Het ging best, zo goed zelfs, dat op een locale veekeuring in 1925 ai zijn vee werd geprimeerd. Maar na enkele jaren raakte van Hooydonk met zijn beesten aan de sukkel. De oorzaak? Och, ge kunt dat zo gauw niet bepalen. Op een gegeven moment moest hij vee bij gaan kopen en van stonde af aan liep het helemaal mis. „Zo kan het onmogelijk langer," meende een zwager van van Hooy donk, die assistent bij de Rijks Land- bouwvoorlichtingsdienst was. Er volg de overleg met ir Tromp te Breda en die adviseerde: onderzoek op tbc en ontsmetting van de stal. Het onderzoek ging erg primitief, maar het wees niettemin uit, dat vrij wel de hele stal reageerde. In de zo mer van 1932 greep van Hooydonk met forse hand in. Al wat er in zijn stal stond ongeveer 10 of 12 bees ten werd opgeruimd en van Hooy donk trok naar de markt en naar de boeren om een nieuwe stapel op te zetten. Onverzettelijk LJET bracht niet de gewenste re sultaten. Ook met het nieuwe vee vlotte het niet. „Wat ik toen kocht kon ik na een jaar of twee opnieuw opruimen. Van dat ogenblik af hebben we weer tien jaar gesuk keld, zodanig dat het met geen pen te beschrijven is," vertelt van Hooy donk bedachtzaam en het is aan zijn ogen te zien, dat hij dit alles in de tails opnieuw voor zich haalt. Hij las ergens over kopergebrek in de grond, dat de veestapel kan ruï neren. Goed, hij kocht koperslakken- bloem en zaaide het uit. De melkgift verbeterde, maar de tbc woekerde onverzettelijk voort. Doch met een zelfde onverzettelijkheid bleef de ge troffen boer zijn verzet tegen deze dreiging handhaven. Op verzoek van de landbouwcon- sulent werd er op het bedrijf aan de Chaamseweg een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarvoor een gezelschap kwam opdagen van niet minder dan dertien mensen, w.o. drie professoren, een uit Engeland, ingenieurs van de veeartsenijkundige dienst te Wagenin- gen, veeartsen enz. „Ik legde er de nadruk op," vertelt van Hooydonk, „dat wij geen kalve ren konden opfokken, maar een van de professoren, die drie beestjes in de stal zag staan, vond deze uitlating zoiets als een goeie mop." „Dat zijn drie buitengewoon goede kalveren," zei hij. Er werden bloed proeven genomen, grond- en mest- monsters getrokken en het slot was, dat de plaatselijke assistent opdracht kreeg het bedrijf van Adrianus van Tn Vaticaanstad is bekend gemaakt,, dat de heiligverklaring van de Za lige Paus Pius X zal geschieden in de avonduren van 29 Mei op het St. Pie tersplein. De volgende ochtend zal in de basiliek van de Sint Pieter de eer ste pontificale H. Mis voor de nieuwe heilige worden opgedragen, waar schijnlijk met pauselijke assistentie. Voor de heiligverklaring van Pius X zal hetzelfde bijzondere ceremonieel worden gebruikt als voor de heilig verklaring van Maria Goretti. De an dere zalig- en heiligverklaringen be treffende 6 Dienaren Gods zijn vast gesteld op 13 Juni. (Advertentie) QP HET KANTOOR van de Prov- Gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel, hebben we een onderhoud gehad met dr J. A. J. M. Kirch, directeur van deze dienst, over de be strijding van runder-tbc in Brabant. De dienst weet met cijfermateriaal te vermelden, hoe de stand momenteel is. De ware inhoud van dit werk ech ter komt ge te weten, wanneer ge gaat praten met een van de talloze veehouders, die offers hebben moeten brengen om de tbc-bestrijding effectief te ma ken. „Ga eens praten met Adria nus van Hooydonk te Ulven hout", zo luidde fiet advies en wat deze veehouder heeft moe ten doen om zijn stal vrij van de gevreesde ziekte te krijgen, kan men in bijgaand verhaal lezen. Hooydonk week na week op de voet te volgen en van ieder dier telkens een rapport uit te brengen. Het zou een lang verhaal worden om heel dit onderzoek te beschrijven, we kunnen volstaan met het resultaat: niets. Na enige weken moest de assistent van de „beste kalveren" schrijven, dat ze er uit zagen als „levende lijken". Dankbaarheid ]y/IAAR toen kwam de kentering. Op een of andere manier kwam van Hooydonk in contact met de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel en als hij daar van vertelt, dan ligt in zijn woorden nog de grote dankbaarheid, die hij ten opzichte van deze dienst koestert. Juist even tevoren was er een plaatslijk onder zoek op tbc geweest en dat had uit gewezen, dat de hele veestapel van zijn stal, met uitzondering van één koe, volop reageerde. Achteraf is ge bleken, dat deze ene koe een zgn. open lijder was. Voor de tweede maal in de geschiedenis van zijn bedrijf stond van Hooydonk voor een loodzware beslissing. Hij over- U ziet het goed, dit zijn de achterkanten van koeien, en wel van de koeien van landbouwer Adrianus van Hooydonk uit Ulvenhout. Zonder dat ze het weten, kunnen deze koeien pronken met de onderscheiding: tbc-vrij. Ze weten evenmin, hoveel moeite hun eigenaar heeft moeten doen om het zover te krijgen. Voor wie dat wel weet (en in bijgaand verhaal kan men het lezen) is het geen wonder, dat Wim en Adri van Hooydonk dit rijke bezit van hun vader iedere dag weer met veel zorg omringen. legde duchtig met zijn vrouw en het besluit was: opnieuw de stal saneren. Wat dit betekent is voor een bui tenstaander moeilijk te begrijpen. Al het vee zoals het er staat en waar de boer in de loop van jaren vertrouwd mee is geraakt, waar hij zijn tijd en zijn krachten aan heeft besteed, het moet allemaal weg. Dat is een af scheid, in de volle zin van het woord. Maar het is ook een gevoelig geldelijk offer. Van Hooydonk dacht er niet langer over. In het voorjaar ging de jong veestapel de deur uit en toen het nazomer werd, de rest. Jammer genoeg," aldus onze gast heer, „hebben we toen de stal weer open gezet en een deel van ons vee verkocht. We hadden dat niet moeten doen, omdat anderen nu van dit be smette vee de dupe konden worden. Maar dat begrepen we toen nog niet." Alleê bij elkaar werden er twaalf beesten geslacht, waarvan vijf open lijders en enkele werden er als fok- vee aan de man gebracht. De derde maal „"POEN de zomer in het land kwam heb ik voor de derde maal een nieuwe jongveestapel opgezet. We hebben ze apart gestald, apart gevoerd en er op een tbc-vrij bedrijf melk voor gehaald, allemaal twee jaar lang." Deze zorgen zijn niet voor niets gebleken. Bij het eerste onderzoek waren er weliswaar nog enkele rea- geerders bij, die meteen weer de deur uit gingen, maar het jaar daarna was het er nog maar één, die ook werd opgeruimd. In begin 1951 kon van Hooydonk met trots zijn hoofd heffen. Het on derzoek, dat regelmatig gehouden werd, toonde aan, dat zijn stal geheel tbc-vrij was. Op advies en met mede werking van de Prov. Gezondheids dienst en met behulp van de veeart sen had hij bereikt, waar hij jarenlang voor had gezwoegd en gewerkt. Het jongste onderzoek heeft uitgewezen, dat de toestand op het ogenblik nog precies dezelfde is. Dank zij deze mensen... LIEEL deze historie kan men zien als een incidenteel geval, als de roman-in-beknopte-vorm van een boerenleven. Maar men kan ze ook zien in het kader van de bestrijding van de runder-tbc, die onder leiding van de Prov, Gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel onvermoeid wordt voortgezet. Deze dienst is momenteel bezig met de afwerking van een vijfjarenplan, doch mede dank zij mensen als van Hooydonk is het mogelijk geworden, dat men op het ogenblik twee jaar op dit plan voor is. De reeds eerder vastgestelde streefdatum 1 Mei 1954, waarop het rundvee in Brabant tbc- vrij zal zijn, kan volgens de huidige verwachtingen ruimschoots worden gehaald. (Advertentie) Bij spit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S In huls hebben. SLOAN'S doodt de pijn INGEVOLGE de wet op de P.B.O. worden de kosten, welke de So ciaal Economische Raad medebrengt thans geheel ten laste gebracht van het bedrijfsleven. En zulks terwijl de ze raad toch is samengesteld niet al leen uit vertegenwoordigers uit werk geverskringen, maar voor een even redig deel ook uit representanten van de overheid en de werknemers. De begroting voor 1954 medegere- kend, zal op die manier alleen door de ingeschrevenen in het Handelsre gister f 2,4 millioen zijn opgebracht, zonder dat nog enige bijdrage kwam van de zijde der regering en de ar beidersorganisaties. Alleen de bedrijf schappen in de agrarische sector zoals b.v. in de provincie Groningen dragen een bepaald deel bij. De gezamenlijke Kamers van Koop handel nu, zijn van oordeel, dat voor 1955 een billijker lastenverdeling moet worden gevonden, zó, dat alle belanghebbende groepen, de overheid inbegrepen, haar evenredig deel dra gen. ADRES grond van deze overwegingen heeft de Tilburgse Kamer van Koophandel het initiatief genomen, In en om Zelzate LIET gebied in en om Zelzate is nog steeds het toneel van een welige smokkelhandel in vee, welke dusda nige afmetingen aanneemt, dat de in deze streek woonachtige boeren erover klagen, dat hun wintergewassen ern stig worden beschadigd, nu deze door het vee en de smokkelaars worden vertrapt. Vooral in de sparrebassen tussen Zelzate en Wachtebeke zijn de smokkelaars zeer actief. Bij groot scheepse offensieven van de douane zijn zelfs beesten in Destelbergen en Loochristi in beslag genomen. De Moervaart kan de smokkelaars al evenmin afschrikken, want geregeld waden zij er met hun „smokkelvracht" door. Douane-ambtenaren van de brigade Wachtebeke hebben een vaars in be slag genomen in de Groenstraat, tus sen Wachtebeke en St. Kruis-Winkel. De duisternis was echter aan de zijde der smokkelaars, die konden yntsnap- 'pen. Door de toldienst van Moerbeke weiden fietsers opgehouden, die alco holhoudende dranken uit Nederland België trachtten binnen te smokkelen, terwijl zij eveneens een motorrijder aanhielden, die Nederlandse roomboter bij zich had. De vaarzen, die enige tijd geleden in beslag werden genomen, werden ieder voor de prijs van 28.000 francs verkocht, terwijl een partij aangesla gen garnaal (1900 kg.) 85 frs. per kilo opbracht. om zich met een adres tot de betrok ken minister en de raad zelf te wen den met verzoek aan de bestaande ongewenste en onbillijke toestand vóór 1955 een einde te maken. Aan alle kamers in den lande zal om adhaesie aan dit request worden ge vraagd. (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilleties. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter s Leverpilletjea, Voorlopig nog droombeeld QP gestelde vragen omtrent verkeer en vervoer deelden G.S. mee dat de pogingen om te komen tot een ver keer Per helicopter nog slechts in een beginstadium verkeren. Omtrent de perspectieven van dit nieuwe vervoer middel kan thans bezwaarlijk een con creet antwoord worden gegeven. Wat de verkeers- en vervoersproble men met betrekking tot Schouwen- Duiveland aangaat, zijn Ged. Staten zo vrij te verwijzen naar het recon structie-rapport. Dit rapport zal de Staten spoedig bereiken. Ged. Staten stellen zich voor hun oordeel daarom trent mede spoedig aan de Staten kenbaar te maken. De vaak al te breed opgeladen auto's voor vlasvervoer enz, veroorza ken ook over de veren van de Wester- Schelde soms last. De inrijpoorten van de M.S.S. „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" hebben een breed te van 3.40 m. Voor de aanleg van het wegvak Nieuwland—Vlissingen zijn op de rijksbegroting van Verkeer en Water staat nog geen gelden uitgetrokken. DE NED. VER. SOCIALE ZORG voor minder-validen heeft de regering ge vraagd om maatregelen, die de po sitie van de minder-validen kunnen verbeteren, zoals het verlenen van rente tot de gevallen van 75 pet. ar beidsgeschiktheid. Reeds men minimale afwijking van 30 gram per 1000 slgarefien beïnvloedt de maak In man gomde sigaret. •i. SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERROETS Konijnententoonstelling te Tilburg WOOR de Provincie Noord Brabant V en Zeeland zal op 23 en 24 Jan, a.s te Tilburg in de zaal van de heer Fr' Jacobs in de Molenstraat de jaar lijkse kampioenstentoonstelling van het Zuiden worden gehouden. De ver zorging is voor de derde maal opge dragen aan de ver. ETKC. waarvan de zeer populaire figuur in de konii- nenfokkerswereld in Nederland de heer J. Boers voorzitter is. Op deze tentoonstelling mogen al leen dieren worden ingeschreven die in t seizoen '53-'54 het predicaat Z.G. of hoger hebben behaald. Een zeer aanlokkelijk vraagprogramma is de fokkers deze week toegezonden Als keurmeesters zullen fungeren J. Boers A de Cock, J. de Jong. Jac. v. Koo ien, J. Bol en B. Werner. r~\E afgelopen herichtsperiode. die door de beurssluiting op 31 De cember 1953 ditmaal slechts drie beursdagen telt, kenmerkte zich door een vaste stemming, waarmede 1954 voor de beurs gunstig inzette. Beziet men bijgaande ljjst, dan valt het op. dat in de aandclengroep op een uit zondering na voor alle fondsen ho gere koersen tot stand kwamen, waar door diverse fondsen op een niet on belangrijk hoger peil belandden. De internationale waarden blijven goed gevraagd, waaronder aandelen A.K.U. De emissie te New York schijnt achteraf niet zo gunstig ver lopen te zijn als de berichten eerst deden veronderstellen. Hierdoor kwam materiaal los, dat op het Dam rak werd gespuid. Inmiddels is hierin een verandering gekomen nu de laat ste dagen New York weer als koper optreedt. Op 6 dezer heeft de maat schappij bekendgemaakt, dat zij een interimdividend van 4 zal decla reren. Het betalen van een interim dividend is tot dusverre in de ge schiedenis van de maatschappij niet voorgekomen. Het is niet onredelijk om op grond hiervan te verwachten, dat het slotdividend 6% zal bedragen, waardoor het jaardividend t.o.v. 1953 met 1% zal worden verhoogd. Aandelen Unilever lagen vast op beleggingsvraag en aandelen Konink lijke Olie konden ondanks het onver anderde h'terimdividend van 4%, iets in koers monteren. Dit onveranderde interimdividend betekent voor velen een teleurstelling, daar men had ver wacht, dat dit wereldbedrijf evenals Unilever tot een verhoging van het interimdividend zou overgaan. Dat desondanks de koers zich heeft we ten te handhaven bewijst wel, dat dit hoofdfonds uitermate goed in de markt ligt. Een verrassing voor aan deelhouders in een verhoging van het slotdividend of anderszins is dan ook nog geenszins uitgesloten. Zowel New York als Londen traden in de laatste dagen als koper op. Ook voor aande len Philips blijft nog veel belangstel ling bestaan cn het ziet er naar uit, dat de huidige koers voor verdere verbetering vatbaar is. Bij de locale waarden traden di verse fondsen op de voorgrond, t.w. Amsterdam Droogdok 270278 Dikkers en Co. 174180 Electromotoren Dordt 1161211s Gerofabriek 116121 Heemaf 21021714 Heinekens 25225814 Hoeks' Machine en Zuurst. 251257 Holl. Draad en Kabel 298309 Ned. Gist en Spiritus 240248 Rotterdamsche Droogdok 3323891 i Utermöhlen 152168 Deze koersverbeteringen wijzen op een markt, die technisch goed ligt, gesteund door behoorlijke beleggings vraag. De diverse gunstige berichten, die o.m. ter gelegenheid van het jaar einde zijn verschenen, en die op een gunstige gang van zaken wijzen met hoopvolle verwachtingen voor 1954, hebben aan deze optimistische stem ming meegewerkt. Zo verschenen o.a. berichten over de Kon. Ned. Grofsmederij, N.V. In dustrie v/h Lohuyzen, Amsterdam- sche Droogdok Mij, Kon. Stearine en Kaarsenfabriek Gouda-Apollo, Hol- landsche Melksuiker, Kon. Ned. Gist en Spiritus, en Dikkers en Co. Bij de Indonesische waarden vielen aandelen Billiton Maatschappij op. De aandelen van de tweede rubriek kon den verder stijgen tot 24914, waar door het interimdividend geheel werd ingehaald. VOORUITZICHTEN TN ons vorige beursoverzicht gaven wij een terugblik op het afgelopen jaar. Met een enkel woord willen wij thans de vooruitzichten voor het jaar 1954 belichten. Naast de gebruikelijke verrassingen kan men hier op enige vaste feiten rekenen. De afschaffing van de divi dendstop zal voor enkele maatschap pijen zeker aanleiding zijn om tot dividendverhoging over te gaan. De mogelijkheid van grotere differentia tie in de dividendbetaling, gepaard gaande met een grotere afhankelijk heid van het dividend van de gang van zaken in de bedrijven, kan aan de levendigheid van de beurshandel ten goede komen, speciaal, nu na de afschaffing van de speculatiewinst belasting geen onnatuurlijke belem meringen meer aan het vermogens beheer in de weg worden gelegd. Wij maakten reeds melding van gun stige dividendvooruitzichten in ver- (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS band met de over het algemeen be vredigende gang van zaken voor het bedrijfsleven in het afgelopen jaar. Voor een van de hoofdfondsen is het dividend over 1953 reeds bekend en wel voor Unilever, die haar divi dend heeft verhoogd van 12 tot 14%. Voor de andere grote internationale concerns houdt de beurs een divi dendverhoging deels voor waarschijn lijk, deels voor zeker mogelijk. De toegenomen buitenlandse be langstelling voor onze internationale waarden zal de toekomstige financie ring van deze bedrijven waarschijn lijk vergemakkelijken. Met de verbetering van de bericht geving in het afgelopen jaar is voort gang gemaakt. Men kan verwachten, dat deze verbetering zich in de toe komst zal voortzetten. Het is uiteraard onmogelijke een prognose te geven voor de ontwik keling van het koerspeil in het ko mende jaar. Wel kan gesteld worden, dat voor vele aandelen in tegenstel ling met de obligaties, nog geen pla fond behoeft te zijn bereikt. In het algemeen is het koerspeil nog betrek kelijk conservatief. De rendementen op de aandelen liggen nog vrij hoog, terwijl het dividend in vele gevallen zeer ruim door de winst wordt ge dekt. De ontwikkeling van de con junctuur zal beslissend zijn. BELEGG1NGSMARKT r\E beleggingsmarkt heeft weinig verandering ondergaan. Bij de in schrijving op de 2'4% premielening Enschede schijnt het nog erger te zijn toegegaan dan bij de premielening Eindhoven het geval is geweest. Het merendeel der inschrijvers zal der halve op zeer teleurstellende toewij zingen moeten rekenen De Amerikaanse effectenbeurs heeft 1954 eveneens gunstig ingezet. De verklaring van president Eisenhower, dat hij met alle wettige middelen, waarover zijn regering beschikt, de welvaart van zijn land zal handha ven, heeft op Wallstreet een gunstige indruk gemaakt. De koersen York bereikten het hoogste sinds medio December. te New niveau OBLIGATIES»: 29 12 '53 5 1 1954 3 Ned. '62-'64 100 7 8 100 15'16 3-3'/j% Ned. 1947 99 1/2 99 1 8 3 Ned. '47 doll.l. 95 3 4 95 3 4 3 Ned. 1937 97 1'8 97 3 16 3 Ned. Inv. cert. 100 13 16 100 13 16 3 Gr. boekobl. '46 98 1 2 98 3 8 3 Ned.Ind. '37 A 98 1 2 98 U/16 3 3 4% Ned. 1953 103 U/16 103 7 8 AANDELEN: A'damsche Bank 184 186 R'damsche Bank 179 1/4 179 7 8 Twentsche Bank 176 179 3 4 Nat. Handelsbank 132 134 1 5 Ned. Handel-Mij 169 170 3'4 Alg. Kunstz. Unie 177 1 2 182 3 4 v. d. Bergh's Jurgens 284 1 2 286 1 2 Mach. fabr. Breda" 123 1 4 134 Van Gelder Zonen 181 1 2 182 1 4 Unilever 224 3 4 231 1/2 Hll. Kunstz. Ind. 86 1 2 87 1/2 Ncd. Kabelfabriek 234 1 2 244 G.B. v. A. Philips 201 12 297 3 4 Kon. Ned. Hoogovens 173 173 1 4 Wilton Feijenoord 186 1 2 188 3 4 Int. Gew. Betonbouw 145 144 1/2 Internatio 148 3 4 150 Billiton Mij I 249 249 1 2 Kon. Petroleum 352 1/4 354 1 4 Rubb. C. Mij „A'dam" 98 1/4 99 Bandar Rubber Mij 119 3 4 124 1/2 Holl. Am. Lijn 146 1 4 148 K. N. S. M. Nat. Bez. 138 1/4 139 Ned. Scheepv. Unie 133 3 4 135 12 Rotterd. Lloyd 129 3 4 130 1,4 K. Jav.-China Paketv. 119 7 8 121 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 21 3 4 22 U4 Handelsver. „A'dam" 119 7 8 121 14 Ned. Ind. Suiker Unie 76 1 4 77 Ver. Deli-Mijen 99 1 '2 101 Senembah 89 1 '4 89 1/2 AMERIKAANSE FONDSEN: (Cert. v. aand.) Anac. Copp. Min. C. 31 1 4 31 5 fl Beth. Steel Corp. 49 1'8 50 1 4 General Motors 58 59 1/4 Int. Nickel 35 36 Rep. Steel Corp. 48 5 16 49 9 16 Unit. St. Steel Corp. 38 111' 39 1/4 Cities Serv. Comp. 82 5/8 83 1/2 Shell Union Oil C. 77 3 4 79 Tide Water Ass. Oil. C. 19 7/8 20 1 4 Southern Pac. C. 38 37 1/2 Un. Pac. Railr. C. 108 1/2 108 1/2 door £je grote Britse maraihonkampioen Jimmy Peters, die nog niet lang geleden in Enschedé met een eerste prijs ging schuiven, heeft in de wedstrijd Morpeth-New Castel, een „marathon" over 21.6 kilometer, zichzelf overtroffen. Hij deed over de afstand zes minuten en acht se conden korter dan het vorige jaar, toen hij een nieuw record over deze, reeds dertig maal gelopen, afstand vestigde. „Het was zielig", zo schrijven En gelse collega's, „om nummer twee in deze meeting te zien aankomen. De Schot lan Bonnie zat bijna, een kilometer achter Jim Peters. Hij was enige tijd bij Peters geble ven, maar nadien had hij de kam pioen niet meer gezien" „Ik zag hem amper van me weg gaan", verklaarde lan Bonnie. r\e wielrenners Koblet en von Bue- ren hebben voor de tweede maal in successie het Europees ploegkoers- kampioenschap in de wacht gesleept. Een zeer merkwaardige formule geldt voor deze titelstrijd, die de wielerlief- hebbers maar zeer weinig zegt. Het Europees ploegkoerskampioenschap werd voor de eerste maal verreden in 1948-1949 en toen gewonnen door Schulte-Boeyen. De blonde Gerrit nam de titel ook in 1949-1950 en 1950- 1951 met zich mee; de Bosschenaar won toen de titel tesamen met Gerrit Peters. Het jaar daarop ontstond er herrie tussen Reynes-le Nizerhy en Ar- nold-Strom omtrent de titel, die de Parijzenaars tenslotte wegsleep ten. In 1952-1953 ging de titel naar Koblet-von Bueren, die nu even eens de victorie voor zich opeisten. Qf de Olympische Spelen in 1956 in Australië zullen wordén gehou den, is nog steeds niet zeker. In vela landen wordt hét als een bezwaar aangemerkt, dat de Olympische Spe len in een dergelijk excentrisch we relddeel worden betwist. In Lausanna zal er op 16 Januari over dit pro bleem worden gesproken. Het is feitelijk in strijd met de Olympische gedachte als de spelen niet in Australië zouden doorgaan. Nederland komt er echter wel bijzon der moeilijk voor te staan, als de spe len er werkelijk worden gehouden. 1956 is niet zo ver meer af! Tn een vorig mozaïek werd al meege deeld. dat er een Ronde van Egyp te verreden gaat worden. Een nieuw en interessant bericht omtrent die Ronde van Egypte is los gekomen, na melijk, dat de wegen, waarlangs de karavaan zal trekken, stuk voor stuk door het leger van Mohammed Na- guib zuillen worden opgeknapt. Voor wie (zoals bovengetekende!) de we gen van Egypte wel eens heeft ge zien, zal het niet verbazen, dat een algemene reconstructie zal worden toegepast. Anders kwamen de renners vermoedelijk niet verder dan Cairo en Port Said! Aan de Ronde van Egypte neemt deel Mohammed Mustapha, van wie verschillenden zich nog zullen herin neren, dat hij, na twee meter in het amatcurwereidkamnioenschap te Lu gano te hebben gefietst, tegen de aar de viel en de strijd (sic!) moest sta ken! ï/oetbalprognostleken plegen ge woonlijk aardig wat op te leve ren voor het fonds ter ondersteu ning van alle sporten. In Frankrijk en België worden deze methoden gevolgd, evenals in Italië. Een ge deelte van de onkosten, verbonden aan de voorbereiding en uitzending van ploegen naar de Olympische Spelen, kunnen er uit worden ge put. In Italië bracht alleen de voet- balprognostiek over 1953 (schrik niet!) een milliard gulden in de schatkist van de sporten. In België brachten de prognostieken ruim f S00.000.- binnen. ■y^/ielerminnend Frankrijk zit in een verkiezingsstrijd gewikkeld, die vermoedelijk niet veel gemeen zal hebben met de verkiezing van een president, omdat het eerste minder tijd zal vergen dan het tweede. De Eerste Franse Wegren ner van het jaar zal worden geko zen en bekend gemaakt tijdens een wielermeeting te Parijs. Louison Bo- bet zal die titel krijgen. Daarna komt de verkiezing van de „Ver openbaring 1953". Wie zou dat an ders kunnen zijn dan Jacques An- quetil? Louison Bobet heeft overigens de titel van Frans sportman van het jaar reeds in zijn zak zitten Hij won die titel met 84 punten voor de Ch. d'Orialo, Bozon, Kopa, An- quetil en Nosbaum. Aller vriend Roger Hassenforder behaalde zeg ge en schrijve 1 punt. TJongarije is natuurlijk de voetbal- club geworden van 1953, dat echter niet alleen door de onverge telijke wedstrijd tegen ae Engelsen. De Hongaren speelden zeven wed strijden, wonnen er vijf en speelden er twee gelijk. Oostenrijk dwong een 11 af, terwijl Zweden 22 no teerde. Nederlagen leden, Engeland 6'3, Italië 30, Zweden 42 (eer ste ontmoeting)Tsjecho-Slowakije 51 en Oostenrijk 32. rje Congregatie van het H. Officie heeft in de Osservatore Romano een decreet gepubliceerd, waarin zij een boek van de Leuvense professor, Kanunnik Camil Muller uit het bis dom Luik, op de index plaatst. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke maatregel tegen een hoogleraar van Leuven wordt genomen. Het boek, dat veroordeeld is, behelst commen taar op de encycliek „Humani Gene ris", welke Paus Pius XII in 1950 heeft uitgegeven om al te ironische tendenzen van vele katholieken in voorzichtiger banen te leiden. Ka nunnik Muller, hoogleraar in de fa culteit der wijsbegeerte, gaat in zijn boek in tegen enige richtlijnen in de encycliek aangegeven.

de Stem | 1954 | | pagina 6