Nieuwe Moerdijkbrug in 1955 gereed ZEELAND NAM AFSCHEID VAN INSPECTEUR LX). Z-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren St] Z L.AI beried zich over herstel en wederopbouw Grsepbestrijding mei 4 m ridelesi ie§s"ilk! De t; Autobusdienst Sluiskil-Breda wordt niet gehandhaafd Gepantserde smokkelauto VITRITE huldigde personeelsleden Chefarine DAGRLAI) UK SIMM VAN DONDERDAG 7 JANUARI 1954 2 Spoorwegproblemen in onze gewesten Verbeteringen in West- Brabant afhankelijk van algemene urgentie Dames! Vooral nu Samenwerking eerste vereiste In Z.-Vlaanderen Ook Spierpijn Jubilea en afscheid te Middelburg Erk tablet Che!arine „4' bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miltioenen mensen al baat brachten. a Subsidie voor het rooien van boomgaarden Auto met koekjes in brand Afscheid van dr Nanninga te Rilland OCSTBURG Dronken Goesenaar veroorzaakte aan rijding „De Ruyter" naar Vlissingen GOES AXEL Waarderende woorden; prachtige geschenken AGENDA BEDEN Sten Tl REDE, die de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, Ir A. den Hollander op de traditionele jaarlijkse bijeenkomst met de pers pleegt te houden en welke gisteren in het Hoofdgebouw van de N. S. te Utrecht ge schiedde, culmineerde ditmaal in het overwegen-vraagstuk. De conclusie van de heer den Hollander was, dat de discipline van liet Ned. volk hierin de be slissende rol speelt. Als men er in slaagt, deze discipline naar een hoog plan te brengen, zullen de ongelukken snel afnemen en straks beperkt blyven tot uitzonderingen. Sprekende over de vervanging van stoomtractie door Diesel- idem, kon hij mededelen, dat deze dit jaar haar volledig beslag zal krijgen. PEN TERUGBLIK werpend op 1953 mocht spr. verklaren, dat dit fi nancieel en technisch tot tevreden heid kan stemmen. De geplande elec- trificatie voor dat jaar kwam gereed en van belangrijke vooruitgang ten aanzien van de aanleg van bruggen, het tot stand komen van gebouwen, emplacementen en de beveiliging van het net, kon met voldoening worden getuigd. De treinenloop beter te be heersen, de frequentie daarvan te verhogen en de rijtijden te bekorten, dingen waarom het in de toekomst in de eerste plaats gaat, ook ten deze kon grote vooruitgang worden ge boekt. Wat de toekomst betreft: het bedrijf hoe langer hoe meer homogeen te maken en het met „zijlijnen" in aan raking te bregen zijlijnen in de be tekenis van de concurrent-collega wordt ernstig nagestreefd. Het blijft de bedoeling de N. S. in een nieuwe jas te steken; de enige mogelijkheid om zich door toene mende dichtheden te handhaven. Wij zullen, aldus de heer den Hol lander, nu eerst zien hoe de tot nu toe doorgevoerde modernisering van het spoorwegbedrijf uitwerkt. Blijkt ze onvoldoende te zijn, dan zullen wij voortgaan met die modernisering. TAE VERVANGING van stoomtractie door Diesel-electrische zal aller eerst van het Noorden naar het Zui den geschieden. Komende tot de on regelmatigheden in de dienst gedu rende 1953 kon de heer den Hollander aan de hand van cijfers aantonen, dat deze in het afgelopen jaar minder in aantal waren dan het jaar tevoren. Op het ogenblik zijn 33200 man in dienst bij de N.S. en in 1953 werden ongeveer 65 millioen trein km. afge legd. Wat het aantal ongevallen be treft slaat de N. S. heus geen slecht figuur vergeleken bij het buitenland. DE OVERWEGEN. RoosendaalAntwerpenl met modern electrisch materiaal is niet ver meer van haar verwezenlijking. Een datum is niet te noemen, maar zij ligt zeer nabij. Een gistermiddag on hoog ni veau gehouden conferentie met de Beleiseite Snoorwegen gaf de heer den Hollander gelegenheid dit nu mede te delen. BUSDIENST Z.-VLAANDE- REN—BREDA. De nieuwe brug over de Moerdijk zal einde 1955 gereed komen. Wat de busverbinding Z. Vlaande renBreda betreft: de N.S. staan hier volgens de heer den Hollander buiten. De vergunning voor deze cn andere busdiensten wordt verleend door de Commissie Vergunningen Personen vervoer en deze is bet, die continue ring van deze dienst heeft verwor pen. Bovendien waren de Belgische Spoorwegen er tegen. WENSEN EN VERLANGENS YY/AT het nieuwe perron te Middel- burg betreft, op een desbetreffen de vraag onzerzijds werd geantwoord, dat dit er weldra komen zal. In Bergen op Zoom is Wachtpost 13 een verkeersobstakel van belang. De N.S. hebben daaromtrent wel plan nen, maar ze staan niet hoog in ur gentie, zo werd medegedeeld. Burge meester ir. Witte, is vóór zijn minis ter-zijn tweemaal over dit onderwerp bij de N.S. komen spreken, nadien is er uit Bergen op Zoom niemand meer geweest Een tip voor het huidige gemeentebestuur?! De onbewaakte overweg in de Berg se Baan, eveneens te Bergen op Zoom, staat op de lijst van met flikkerlicht te beveiligen kruisingen, zodat daar binnen afzienbare tijd de gewenste verbetering tegemoet kan worden gezien. De gewenste latere treinverbinding Bergen op Zoom-Roosendaal vice-ver- sa, blijkt niet in te lossen te zijn, om dat het personenverkeer volgens de N.S. onvoldoende is om die la tere treinen te rechtvaardigen. KWESTIE VAN URGENTIE T~\E opnieuw in te voeren spoorweg- halte te Etten-Leur, welke het ge meentebestuur van Etten wenst, zal er althans volgende de N.S.-direc- tie niet komen. Wij vermoeden, dat men zich in Etten met dit summiere afwijzende antwoord niet in slaap zal laten wiegen. De onbewaakte overweg in Roosen- daal-Oost, die door nieuwbouw en uitbreiding een vooral voor de jeugd zeer gevaarlijke situatie deed ont staan. zal in volgorde van urgentie door de N.S. worden bezien. De lijn Lage Zwaluwe-Dcn Bosch zal wat betreft reizigersvervoer niet worden hersteld. Het goederenvervoer zal echter niet worden opgeheven. Overigens bestudeert de destijds inge stelde Commissie deze kwestie nog. FINANCIëN BESLISSEN LIET „hoogspoor" te Breda en het daarmee annex zijnde nieuwe sta tionsgebouw, is nog steeds in onder zoek. Het betreft hier in hoofdzaak een financiële aangelegenheid, waar bij de gemeente Breda sterk betrok ken is. Méér kon de heer Hollander op een dezerzijds gestelde vraag niet mededelen. Hamea-Gelei voor Uw handen De president-directeur der N.S. zei zonder omwegen, dat de directie de laatste tijd nogal eens klachten over ruimtegebrek in de treinen ter ken nis worden gebracht. Deze hebben de volle aandacht en het is geen dood doener als verklaard wordt, dat alles wordt gedaan om het reizende pu bliek tegemoet te komen. In 1953 werden circa 160 millioen reizigers vervoerd en het ligt dus voor de hand, dat er wensen over over blijven. Maar er is een omvang rijke bestelling in uitvoering 16.000 zitplaatsen in de nieuwe treinen zijn in aanbouw zodat verbetering na bij is. Ook wat de spoorwegovergangen betreft: bewaakt en onbewaakt, blij ven de N.S. zeer diligent. Met cijfers toonde de heer den Hollander aan, wat op dit terrein in 1953 is verbe terd. Zonder medewerking van het Ned. volk is het vraagstuk dezer spoorweg overgangen echter niet op te lossen: deze, wat spr. noemde, spoorweg vijand nummer 1. Grote aandachten enorme geldsbedragen worden besteed aan de vrijmaking der spoorwegkrui singen. Spr. bracht inmiddels in her innering, dat het slechts één keer op de 80.000 voorkomt, dat een overweg wachter vergeet de weg af te sluiten. Nederland telt niet minder dan 7224 overwegen, hetgeen neerkomt op één overweg per 440 meter. In totaal wer den 2000 vernieuwingen of verbete ringen aangebracht. Het is de bedoe ling met de automatische, halve over- weg-boom-afsluiting, welke momen teel als de beste beveiliging wordt be schouwd, verder door te gaan en spr. is er van overtuigd, dat een ongeluk straks tot de grote zeldzaamheden gaat behoren als het Ned. volk tot sterke discipline zal kunnen worden opgevoerd. Wat het comfort in de treinen be treft: de N.S. blijven streven zonder de redelijkheid te overschrijden, het publiek ten dienste te zijn. De meer freuquente verbinding Ned.-België \/OOIl een bespreking met de ge- troffenen op Schouwen-Duive- land inzake herstel van zwaar be schadigde en verwoeste boerderijen, had het kringbestuur der Z.U.M. een buitengewone algemene vergadering in het Huis van Nasau bijeengeroe pen, waaraan zeer velen gehoor heb ben gegeven. Mede aanwezig waren mr J. F. G. Schlingeman, algemeen secretaris der Z.L.M. en ir C. W. C.( van Beekom. Gedurende het afgelopen jaar is het leven hier beheerst geweest door de ramp en de gevolgen daarvan. Nu dringt zich de vraag op hoe groot de vernielingen wel zijn. Ze zijn erger dan men zich had voorgesteld. Hon derden H.A. zullen dit jaar niet kun nen worden ingezaaid. De herverka veling zal vele problemen met zich meebrengen. Hoevelen zullen er naai de Noord-Oostpolder verhuizen en hoevelen naar Canada emigreren? Op dit terrein is meerdere voorlichting gewenst. Een ander vraagstuk is de wederopbouw. Voorzitter Geluk schetste uitvoe rig de bedoeling van deze buitenge wone vergadering, n.l. de opinie te peilen inzake de wederopbouw en daaruit de conclusies te trekken. De verschillende bedrijfsgebouwen in Schouwen en de Vier Bannen heb ben, nu de zaak goeddeels is droog gevallen, meer geleden dan men aan vankelijk dacht. Het herstel en de wederopbouw zijn geregeld bij de wet op de Watersnoodschade. maar de leek kan moeilijk een inzicht krijgen in de mogelijkheden op dit terrein. In de reconstructiecommissie is ook dit punt ter tafel gekomen. Ook daar heeft men de vraag gesteld: hoe dient de herbouw te worden aangevat? Duidelijk is gebleken dat de kosten van herbouw hier veel hoger liggen dan in andere streken van ons land. Als oorzaken zijn hiervoor aan te wij zen. de geïsoleerde ligging en de moeilijkheden voor het onderbrengen van arbeidskrachten. Deze twee fac toren maken het voor de aannemers een riskante onderneming om op een enkele aanbesteding in te sclirüven. De meeste getroffenen bleken te voelen voor boerderij enbouw en ar beiderswoningen in combinatie. Van de zijde van het bestuur werd een werkcommissie aangewezen bestaande uit de heren M. Fokker. J. J. C. Brou wer, K. van Langeraad, J. Boot Pzn en J. Romeijn C.O.Zn. Noodzakelijk is dat architecten en werkcommissie plannen maken voor verschillende gevallen. Voorts dat men besrpekingen voert met de advi seurs van de Stichting voor de Land bouw omtrent de financiële regeling en met de overheid over de financiën. Dit alles dient gevolgd te worden door gezamelijke aanbesteding, die ondermeer het „toezicht bij.de bouw vereenvoudigen zal. Deze wijze van bouwen zal voordelen afwerpen, daar dan blijken zal wat de verschillen zijn bij individuele bouw of gezame lijke besteding. Ook de overheid voelt voor gezamelijke aanbesteding, maar in andere streken heeft men het ge probeerd en is het niet gelukt. De schade op Schouwen-Duiveland gaat ver uit boven die van Walcheren. Gaat ieder op zichzelf bouwen dan wordt verwacht dat het jaren zal du ren eer de boerderijen opgebouwd zullen zijn. 100 km. snelheid met gedoofde lichten T"NE laatste tijd opereert in Zeeuwsch- Vlaanderen weer een gepantserde smokkelauto, die ooter naar België vervoert Deze auto raast met gedoof de licht/\i en met een snelheid van soms ruim honderd kilometer per uur door de polders er over de grens. Velen kunnen Blijkbaar de aanlok kelijke winst op poter niet weerstaan. Enkele personenauto's zijn in iveslag genomen en honderden kilo's ooter zijn binnengebracht bij de douane diensten, die, indien zij over meei personeel konden beschikken, nog doel treffender zouden kunnen optreden tegen de smokkelarij. Sluiskil (Advertentie) en rheumatische pijnen wrijft U weg met sjmi. J nr hart I i i mwi (Advertentie) Veel waardering voor toewijding en plichtsbetrachting fjPNIEUW is een aantal personeelsleden van de N.V. Vitrite Fabriek gehul- digd wegens een veeljarige trouwe dienst aan het bedrijf. Ditmaal wer den er twee samenkomsten gehouden beide in de cantine om een aantal mannen te huldigen, die 40 of 25 jaar in dienst waren en in de tweede plaats om afscheid te nemen van een zevental personeelsleden, die per 1 Januari jl. het bedrijf met pensioen gingen verlaten. TEGEN PIJNEN en GRIEP, 20 Tabletten a F O 75 T\E laatste tijd worden heel veel oude eii onrendabele boomgaarden ge rooid, Dit rooien kost veel ;,eld en voor hen die maar geiegenheidsfruit- kweker zijn, is dit soms een reden om de bomen maar te laten staan. Thans behoeven de kosten echter geen re den meer te zijn, want er is een re geling bekend gemaakt volgens welke subsidie wordt verleend voor het rooi en van oude, onrendabele boomgaar den. Deze wordt gegeven als het rooien gepaard gaat met een verbetering van de grond. Om er voor in aanmerking te komen moet de grond na het rooien worden geploegd en de ondergrond wrden losgemaakt. Er zijn twee categoriën. Om in die van de regeling Boerenwerken 1 te vallen mogen de totale kosten niet meer bedragen dan f 5000 en moet 't project in twee jaar zijn afgewerkt. De werkzaamheden kunnen dan wor den uitgevoerd met eigen mensen. Ei' dient een plan met begroting te worden opgesteld door de Ned. Heide Mij. of de N.V. Grondmij., die dit in dient bij de Cultuurtechnische Dienst. Deze stelt de subsidie vast. Voor gro tere objecten kan gebruik worden ge maakt van de regeling voor Boeren werken li, waarbij ook arbeiders van buiten het bedrijf kunnen worden aan getrokken. Inzittende mo,est naar ziekenhuis QP de Rijksweg te Biezelinge, nabij de Zwarte Weel, is een met koek jes geladen auto van de firma van Hees uit Rotterdam, in brand gevlo gen en voor het grootste gedeelte uit gebrand. De chauffeur en de bijzitter hadden de nacht in de auto doorge bracht. Toen zij 's morgens weg wil den rijden is er vermoedelijk kort sluiting ontstaan. Ongeveer 200 blik ken koekjes werden een prooi der vlammen. De Kapelse brandweer moest uitrukken om de brand te blus sen. De bijrijder was overdekt met brandwonden en moest in het zieken huis St. Joanna te Goes worden op genomen. Het verkeer ondervond stagnatie. Autobotsing Op het kruispunt Bovenweg eri de baan naar Temeuzen. kwamen cie lieer Kuit Temeuzen en de heer D. uit Vilvoorde met elkaar in botsing. Het ongeval gebeurde door dat beide bestuurders elkaar te laat opmerkten. De schade werd beperj tot enkele gedeukte spatborden. Sas i'flu Gent FEESTVERGADERING „T.H.O.R." De gymnastiekvereniging „T.H.O. R." heeft er een traditie van ge maakt om haar jaarlijkse feestverga- dering te beleggen op de eerste Zon dag van het nieuwe jaar. Het was terzelfdertijd ook de eerste feestver- gadering, die de nieuw gekozen voor zitter, de heer T. van Roon. mee maakte. In een speechje ter gelegen heid van zijn installatie als zodanig, merkte hij op, dat het hem de eerste tijd wel niet gemakkelijk zou zijn om zijn bestuursfunctie naar bevrediging uit te voeren, omdat hij zich zo'n beetje als een „kat in een vreemd pakhuis" voelde, doch als hij zo eens naar zijn andere medebestuurders keek, dan was hij ervan overtuigd, dat het „waarachtig" wel zou gaan. Burgemeester R. A. J. den Boer, beschermheer der vereniging, felici teerde „T.H.O.R." met haar nieuwe voorzitter en de in 1953 behaalde suc cessen op een internationale wed strijd te Leuven, waaraan door Bel gische, Nederlandse, Franse, Duitse, en Spaanse gymnastiekverenigingen werd deelgenomen wist T.H.O.R. een 3e prijs in de wacht te slepen en zeide, dat Sas er trots op kon zijn een dergelijke vereniging te bezitten. De overige agendapunten werden in een snel tempo afgehandeld. De heren A. J. de Vliegher en R. A. Slock werden bij acclamatie respectie velijk als penningmeester en commis saris materiaal herkozen. Na de vergadering zaten de leden gezellig rond de kollietafel, terwijl hierop aansluitende ten bate van de vereniging een bal werd gegeven. De zaal „Reseda", waar ook de feest- vergadering werd gehouden, was „bomvol" met dansliefhebbers. Tijdens het bal liad de trekking plaats van de door „T.H.O.R." ten ba te van haar materialenfonds georga niseerde loterij. ONTMOETINGSCENTRUM OUDEN VAN DAGEN Op initiatief van de maarschappe- lijk werkster, mej. van den Heuvel, is in onze gemeente begonnen met het regelmatig beleggen van contactbij eenkomsten voor personen boven 05 jaar. Op deze samenkomsten, welke gehouden worden in het Verenigings gebouw aan de Westkade, kunnen de oudjes op verschillende manieren hun ti.id aooibrengen o.a. met kaaitspelen, handwerken, praten en breien, daarbij eventueel geholpen door enkele jonge re dames welke zich met dit werk heo- ben belast. Het doel van dit ontmoe tingscentrum is de Sasse ouden van dagen enige afleiding te bezorgen in hun gedwongen rust. Een en ander mag een mooi initiatief worden ge noemd, aangezien het aantal personen boven 65 jaar. ook in onze gemeente steeds' stijgend is. 'DSt bij de oudjes 1 zelf ook welënige animo bestaat, blijKt lilt het feit, dat ob de eerste bijeen komst, reeds 11 bejaarde dames ore- sent waren. Vrijdag wordt de eerst samenkomst voor de heren gehouden. Bevordering Onze stadgenoot, de heer A. N. van der Wal, wacht meester le klasse der Rijkspolitie, groep Sas van Gent, is met ingang van 1 Januari 1954 bevorderd tot op perwachtmeester. de. nam dit aantal geleidelijk af om op 1 Januari 1953 een dieptepunt te bereiken van 3798. Hoewel er in de periode 1945 t.m. 1952 steeds een be hoorlijk geboorteoverschot was trok ken in deze periode zoveel gezinnen naar de industrie-gebieden (speciaal naar de Kanaalzone), dat het bevol kingscijfer steeds afnam. De trek naar elders schijnt in 1953 enigszins tot staan te zijn gekomen, alhoewel het aantal vertrekkenden nog steeds groter was, dan het aantal, dat zich in de gemeente vestigde. De positie van de mannen blijft in onze gemeen te nog steeds onaangetast. Op een to taal van 3813 inwoners zijn zij de vrouwen met 200 de baas. De loop der bevolking over 1953 vertoont de volgende cijfers: Op 31 December 1952 bestond de bevolking uit: 2005 mannen en 1793 vrouwen, totaal 3798. Zij vermeerder de in 1953 door: Vestiging: 44 man nen en 68 vrouwen, totaal 112. Ge boorten binnen de gemeente: 29 man nen en 39 vrouwen, totaal 68. Elders geboren: 10 mannen en 9 vrouwen, totaal 19. Totale vermeerdering 83 mannen en 116 vrouwen, totaal 199. Zij verminderde in 1953 door: Ver trek 69 mannen en 90 vrouwen, to taal 159. Overlijden binnen de ge meente: 9 mannen en 9 vrouwen, to taal 18. Elders overleden: 4 mannen en 3 vrouwen, totaal 7. Totale ver mindering: 82 mannen en 102 vrou wen, totaal 184. De bevolking nam dus toe met 1 man en 14 vrouwen, totaal 15. Op 31 December 1953 bestond de bevolking dus uit: 2006 mannen en 1807 vrouwen, totaal 3813 inwoners. Aantal huwelijken 23. Echtscheidin gen: geen. Levenloze geboorten 3. Dr. Nanninga te Rilland-Bath, die 15 jaar als huisarts rungeerde, zal Za terdag de practijk neerleggen. Hij gaat zich elders specialiseren. Zater dagmiddag wordt in café Colpaart af scheid van hem genomen. Een comité onder voorzitterschap van burgemees ter Jobse, dat f 1200 onder de burgerij inzamelde, zal dr. Nanninga een prach tig geschenk aanbieden. DENK OM DE SCHOORSTEEN Nu er bij de fam. v. d. W. op het Jacob Catspark weer een schoor steenbrandje is geweest, dat door de brandweer spoedig kon worden ge blust, willen wij nog eens wijzen op de circulaire, die door de gemeente is verspreid. Hierin werden de bewoners van ge meentewoningen aangespoord schoor stenen te laten vegen. 22.55 Nws. Groede Aanbesteding Door het architec tenbureau J. C. P. Lconen te Breskens, werd aanbesteed het verbouwen en Tot 6 tceken veroordeeld \/OOR de Politierecther te Middei- burg stond terecht de 45-jarige koopman M. G. uit Goes, die op 10 November van het vorig jaar onder ae gemeente 's-Heer Arendskerke met zijn luxe wagen een autobotsing ver oorzaakte en dit als gevolg van het gebruik van teveel alcohol. Verdachte zeide wel wat borrels te hebben ge dronken, maar hij schreef het onge luk voornamelijk toe aan het feit dat hij door een tegenliger verblind werd. Ondanks dit verweer werd het hem ten laste gelegde toch bewezen ver klaard en werd G. veroordeeld tot 0 weken gevangenisstraf en 2 jaar in trekking rijbewijs. J. van. 't W„ landarbeider te Kwa- dendamme. had ook het verkeer on veilig gemaakt. Nadat hij een grote hoeveelheid bier en borrels had ge dronken. volgens zijn eigen verklaring wel 10 of 20 stuks, wilde hij op de fiets naar huis. Thans werd hij con form de eis veroordeeld tot f 40 of 20 dagen. W. J. B.. landarbeider te Lewedorp, fietste te Goes over de van der Goes- kade, terwijl hij teveel had gedronken. F 40 of 20 dagen. LIET karakter van Vlissingeu als Ma rine-stad zal volgende week nog meer geaccentueerd worden, doordat de nieuwe kruiser der Kon. Marine, de „de Ruyter" Zaterdag 16 Januari voor 'n paar dagen naar de Schelde- stad komt. Zowel Zaterdagmiddag als Zondag morgen en Zondagmiddag is de kruiser voor het publiek te bezichtigen. PLOTSELING STERFGEVAL De heer W. de J„ chauffeur bij de Reinigingsdienst is cp straat plotse ling onwel geworden. Hij kon nog naar zijn woning in de Scheldestraat wor- uitbreiden van een woonhuis aan de O™rieE Kruisdi.jk. Het werk is opgedragen aan de firma Gebr. Visser te Breskens. Aardenburg Benoeming Mej. N. A. de Feijter. alhier werd benoemd tot wijkverpleeg ster te Krabbendijke. Aanrijding Op de hoek Pr. Hen- drikstraat-Julianastraat vond een aan rijding plaats tussen een lijn-bus var. de ZVTM en een motor. Met enige materiele schade liep dit ongeluk af. V ogelivaarde LOOP DER BEVOLKING OVER 1953 Voor het eerst na een periode van verschillende jaren is de bevolking van onze gemeente in het afgelopen jaar weer toegenomen. Sinds 1945, toen Vogelwaarde 4140 inwoners tel- TN de eerste samenkomst ging het om de heer J. van Boven, die een zilve ren dienstjubileum vierde, en om de heren A. N. Boodman, J. A. Hooft- man. J. A. Kok en L. Reijnhout. die 40 jaar In dienst waren. Zij werden in tegenwoordigheid van de bedrijfs leiding en van talrijke medewerkers door de directie toegesproken. Aller eerst richtte de heer B. A. Hesselink zich tot de heer Van Boven, die zich na 1940 beijverde om mede te helpen aan het herstel van de verwoeste fa briek en die daarna zijn krachten gaf aan de nieuwbouw Hij ontving daar voor woorden van grote waardering en erkentelijkheid. Ir J. P. Berdenis van Berlekom, de technische directeur, wendde zich in het bijzonder tot de heer Broodman en wees er o.m. op, dat deze met gro te kennis van zaken en enorme toewij ding ontelbare matrijzen geslepen en gesteld heeft, altijd tot volle tevreden heid van de directie. Nadat de heer Hesselink de jubilarissen Hooftman Kok en Reijnhout gedankt had voor hun toewijding gedurende 40 jaar, ontvingen allen een enveloppe met in houd. De vrouwen kregen een fraai bloemstuk. Vervolgens werd het woord gevoerd door verschillende chefs, collega's en medewerkers. Zij overhandigden de jubilarissen diverse geschenken. Dankwoorden van de jubilarissen zelf vormden het slot van deze samen komst. AFSCHEID rjAARNA volgde een bijeenkomst om afscheid te nemen van hen, die met pensioen gingen. Het waren de heren J. de Bree (die er 47 jaar op had zitten), X J. Caljouw (48 jaar,, A. Heersn.a (24 jaar), J. van Helle man (37 jaar), M. Krijger (47 jaar), W. Th. van Luijk (50 jaar) en D. Sioover (27 jaar). Ook hier sprak de heer Hesselink tot allen een persoon lijk woord, hen dankend voor de plichtsbetrachting en de toewijding, waarmede zij hun werk deden en de hoop uitsprekend, dat zij nog vele ja ren van hun pensioen mogen genieten. Daarna voerden het woora de ver schillende chefs, bazen en collega's, alsmede de voorzitter van de Perso- neelsraad. onder aanbieding van di verse caeaux. Nadat door de scheiden den dank was gebracht aan de direc tie en andere sprekers werd van elk persoonlijk met een handdruk afscheid genomen. QP even ongedwongen als harte- w lijke wijze is gistermiddag in ho tel „De Korenbeurs" te Goes, bij aan wezigheid van e'en driehonderd be langstellenden afscheid genomen van de sympathieke en verdienstelijke in specteur van het L.O., de heer C. Kuiper. Als voorzitter der regelingscommis sie en als vertegenwoordiger van het gehele voortgezet en uitgebreid lager onderwijs in de inspectie Goes, heeft de heer v. Faassen het welkomst woord gesproken en daarna de heer Kuiper geschetst als steun en raads man van de onderwijzers, die bij zijn inspecties niet speurde naar tekort komingen. maar wel zocht naar op lossing van moeilijkheden, waarbij zijn grote ervaring hem hielp. In de tips. welke hij verstrekte, voelde men de bekwame opvoeder en gedegen kenner der wet. Spr. memoreerde de moeilijke jaren met de ambtsperiode van de inspecteur en dankte hem voor hetgeen hij deed voor het onderwijs, voor het kind en voor de onderwij zers. Spr. wenste de heer Kuiper nog vele jaren en offreerde namens het onderwijzend personeel een prachtig radiotoestel. Terstond hierop bood Nelly Velt- huyzen mevr. Kuiper bloemen aan en stak Peter Geysen namens de school kinderen een speechje af. ALS VRIEND TAE Commissaris der Koningin, die hierna het woord kreeg, zei niet zo zeer in die functie te zijn geko men dan wel als vriend uit de tijd van het Militair Gezag, toen de heer Kuiper zo ongeveer fungeerde als mi nister van O., K. en W. Toen heeft spr. hem leren waarderen als de man die zijn moeilijke, delicate en vaak pijnlijke taak op menskundige wijze vervulde. Een bijzonder compliment maakte jhr. de Casembroot de inspec teur voor zijn schitterende en vaak humoristische rapporten. Spr. wenste de heer Kuiper toe, dat hij lang van zijn welverdiende rust zal mogen ge nieten. EEN UNICUM UAE heer Tazelaar, waarn. hoofd-in- specteur, wees er op, dat de in spectie Goes een unicum is in Ne derland, doorsneden als zij is door twee zee-armen en omvatten gebie den met bevolkingen van uiteenlo pende aard. Toch slaagde de heer Kuiper erin een gezien inspecteur te worden, dank zij zijn werklust, gevoel voor humor en het feit, dat hij Zeeuw met de Zeeuwen werd. De heer Schout, namens G. S. spre kend, vermengde geestig het zakelij ke met het persoonlijke. Hij schetste zijn samenwerking in de na-oorlogse periode met de heer Kuiper, die uit groeide tot hechte vriendschap. Spr. roemde de kennis van de inspecteur van het onderwijs, de onderwijzers en speciaal de onderwijzersesen, waaruit de inspecteur zijn levensgezellin koos (applaus). Een rookoffer voegde hij zijn woorden toe. De burgemeester van Goes, mr ten Kate, bracht naar voren, dat de rij van nieuwe scholen te Goes getuigt van het begrip, dat de heer Kuiper toonde voor de behoeften op onder wijsgebied van een snelgroeiende ge meente. Spr. bood hem een fraaie si garenaansteker als souvenir aan. Na de eerste pauze sprak de deken van Goes, namens alle schoolbestu ren in de inspectie zijn grote erken telijkheid uit voor de vergaande zor gen voor het lager onderwijs, dat. en dit wordt vaak vergeten, de basis legt voor alle verdere en hogere ont wikkeling. ..Al doet dit scheiden wee, blij zijn wij, dat we gedurende 17 jaar u tot inspecteur hebben gehad. Gij waart niet alleen de man van de wet, maar de deskundige, die in drong in het onderwijs zelf". Spr. bood hierop een prachtig schilderij van A. v. Dijck aan, voorstellend de kerk van Veere. waarvan, zei spr., het gebouw symboliseert het con structieve werk, dat de heer Kuiper verrichtte en de kerk getuigt van zijn besef van de waarde der godsdien stige vorming. Burgemeester v. Oeveren uit Axel, voerde, inplaats van de heer Truffi- no, het woord namens de gemeenten en tekende de heer Kuiper als de in specteur. die alles breed-objectief en menselijk zag. Hij schonk de heer Kuiper een luxe gereedschapskist. Namens de onderwijzers van SchouwenDuiveland kwam de heer Spaans ook een schilderij aanbieden en inspecteur Leenhouts uit Middel burg uitte mede zijn waardering. Na de tweede pauze werd nog ge sproken door de heren Klompe (con sulent lichamelijke opvoeding), Hart- hoorn en mr. Wolff, de opvolger van de heer Kuiper, die verzocht hem met welwillende onbevangenheid te gemoet te treden. IK GELOOF IN DE ZEEUWEN K.V P.-vergadering Morgen zal in de zaal van De Roode Leeuw een al gemene ledenvergadering worden ge houden van de afdeling Aardenburg van de K.V.P. Daar zal de candfdaat- stelling geschieden voor de Provinciale Statenverkiezingen en voor het z.g. dubbele Kringbestuur. Winterconcert Vrijdag 15 en Zon dag 17 Januari houdt de Kon. Muziek vereniging Aardenburgse Fanfaren weer haar jaarlijkse winterconcert in de Sociëteit Naast een muzikaal con cert door de muziekvereniging volgt de opvoering van diverse toneelschet sen, terwijl besloten wordt met een bal. Sluis tijd van 43 jaar bereikte, was een der oudste medewerkers van de genoemde gemeentelijke dienst. Oeinkenszand LOOP DER BEVOLKING. Bevolkingscijfer per 31 Dec. 1952: m. 1326, vr. 1265, totaal 2591. Vermeer dering in de gemeente 21 m. 14 vr., totaal 35. Geboorten elders: 5 m. 6 vr. totaal 11. Vestiging 87 m„ 86 vr„ to taal 173. Totaal 1439 m.,1371 vr., totaal 2810. Vermindering door: overlijden in de gemeente 7 m„ 15 vr.. totaal 22; over lijden elders 8 m., 6 vr., totaal 14. Vertrek 94 nr.. 94 vr., totaal 188. Bevolkingscijfer per 1 Jan. 1954 1330 m„ 1256 vr., totaal 2586. Aantal huwelijken 16. Aantal hu welijksaangiften: 16. Assenede "TENSLOTTE trad de heer Kuiper zelf naar voren om op gevoelige en fijngevoelige wijze stuk voor stuk de sprekers te bedanken en zeer in het bijzonder de Commissaris der Ko ningin, de heer Schout en de verte genwoordigers van onderwijzers, schoolbesturen en gemeenten. Zeer erkentelijk was spreker voor de vor stelijke cadeaux. Ten opzichte van zijn opvolger zei spr., dat hij vertrouwen in hem had en overtuigd was. dat hij het wel kla ren zou in Zeeland. Na van zijn waar dering te hebben getuigd voor de re gelingscommissie, zei spr. tenslotte, verheugd te zijn dat hij het onder wijs wat gebouwen en leermiddelen betreft, beter achterlaat dan hij het vond, uitgenomen dan in het ramp gebied. Spr. dankte voor de genoten samenwerking en zei nog: Ik heb het goed gehad in Zeeland, ik geloof in de Zeeuwen en heb vertrouwen in de toekomst van dit gewest. DORPSGENOOT ERNSTIG GEWOND Bij botsing op weg Brugge - Oostende Onze stadsgenoot, de heel' Maurice de Sutter, is te Klemskerke het slacht offer van een ernstige aanrijding ge worden. Het ongeluk deed zich voor op de grote rijbaan Brugge-Ostende en wel tussen de zgn. Blauwe Sluis en Vijfwege. Uit de richting Ostende kwam éen stationscar van het Electriciteitsbedrijf te Bredene. waarvan de bestuurder, de 30-jarige ingenieur P. uit Ostende. met hoge snelheid een vrachtwagen, die voor hem reed. wilde passeren Ter zelfdertijd kwam uit de tegenoverge stelde richting de heer De Sutter met zijn personenwagen, eveneens met ho ge snelheid lijdende. De bestuurder van de stationcar moet zich hebben misrekend met het passeren, waardoor beide wagens op elkaar inreden. De botsing was zo hevig, dat brokstuk ken van de auto's verschillende meters ver terecht kwamen. De beide bestuur ders werden met ernstige kwetsuren en hevig bloedend uit hun wagens ge haald en naar het H Hart Zieken huis te Ostende vervoerd. De heer t'. had naast verschillende Kneuzingen over het gehele lichaam enkele lYben en een arm gebroken, terwijl de neer De Sutter er met een gebróken been en enkele andere verwondingen al niet beter aan toe was. De snelheid van de auto's zou op het moment van de aanrijding meer dan 100 km per uur hebben bedragen en dat terwijl de avond inviel en er een dichte mits kwam opzetten. Sinaai BEVOLKING GING VOORUIT Het aantal inwoners steeg in 1953 \an 2059 tot 2086, dank zij 't hoge ge boortecijfer, dat 61 bedroeg; 't getal sterfgevallen bedroeg 22. Er vertrokken 61 personen en 49 vestigden zich hier. Ongeval Terwijl de heer J. L. W. per rijwiel over de Dorpsstraat reed werd hij door een achter hem opko mende trekker met oplegger geladen met bomen aangereden. Tengevolge hiervan bekwam hij een bloeduitstor ting en enige kleine verwondingen. Kloetinge Bevorderd De heer B. Boogerd, Groepscommandant en opperwacht meester bij de Rijkspolitie, is bevor derd tot adjudant. Kruiningen Eervol ontslag Aan de heer D. de Jonge, kantoorhouder dpr PTT is met ingang van 1 Januari 1954 eervol ont slag verleend. Zijn functie wordt thans waargenomen door de heer C. d. Jonge. Kapelle DIEVEN OP RONDE El' zijn personen, die het speciaal gemunt hebben op auto-dekens. Van een dergelijke diefstal is reeds aan gifte gedaan door de veearts R en de heer S. BOTERSMOKKEL.AARS GEPAKT Toen de Rijkswachters dienst de den merkten zij de auto op van een zekere G. die hen verdacht, voorkwam In samenwrking met de Vliegende Brigade" werd G. later opcespooid d:e in z'n wagen ruim 300 kg boter vei' voerde. Ook een 2-tal helpeis werden aangehouden. Stekene PILOOT VERONGELUKT De cadet G. van Vooren. die voor de pilootsopleiding naar de US.A, was vertrokken, is dezer dagen bij een auto-ongeval aldaar om het leven ge komen. HOND BEET KIPPEN DOOD De laatste dagen zijn niet minder dan 21 kippen doodgebeten door een loslopende hond. Deze kippen waren van 3 verschillende eif| r.\ars. De hond bleek van de heer L G. te zijn en is intussen doodgeschoten. Reeds eerder zijn in deze omgeving kippen doodgebeten. VIJSSINGEN „ST. CAECILIA" VERANDERT VAN REPETITIELOKAAL Ht bestuur van de harmonie „St. Caecilia" kreeg plotseling van ge meentewege bericht, dat de harmonie niet langer gebruik mocht maken van het repetitielokaal in het Gasthuis, vanwege de verbouwing tot internaat voor de Zeevaartschool. Gelukkig vond men een nood-onder dak in de voormalige Willem III-ka- zerne en men heeft de toezegging van de gemeente dat die haar best zal doen. de een of andere barak in orde te maken voor de vereniging. Zierikzee BRAND IN WOONBARAK Woensdagmiddag om plm twee uur is brand ontstaan in een van de woon barakken in het arbeiderskamp Zeike polder De schade kon door spopdig in grijpen van de brandweer worden be perkt. Met drie stralen wprd het vuur bestreden, waardoor kon worden voor komen. dat de barak afbrandde. Na een half uur was men het vuur meester De huisvesling van de arbeiders zal door de brand geen moeilijkheden on dervinden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De wereld vergaat. Koninkl. Vlaamse Opera, 8 uur: Het geheim huwelijk. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De biecht van een zondares. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: Gelukkig Nieuwjaar! GOES. Grand. Limelight. Prins van Oranje, 8 uur: Reisverhalen met licht beelden. Electro: Allen zijn wij MIDDELBURG. - moordenaars. VLISSINGEN. Concertgebouw: Show avond Radio-centrum. Alhambra: Limelight. T)E e'fi1 Noorf herbed ijlt Domeinel stemminJ chaam zl naar on ff De eig| overeenkq Staat en I gen woord i| nen wil z| ten liggen Toch ze| aangeganf „Ieder heeft het| de vastgeT derlijk inj hun rechf king overq behoren ke tussen in de be "TEGEN I Domei voeren, dal plan (blijll heeft, watl dc vastgel niets zegt.l nog voorgl Sloe te ba helft der I wel slecht I wonnen gil hierop isl Staat allel ging, dat f te springd den door d ger wordel T)E visie, ze zon meinen en| ons uit blijkt, als I „Men vrq gelijk dat komst ondd eenkomst men echtd neemt waad sloten en d| de huidige begrijpen laakbare h| Toen de in 1880 wa grote crisisl De grondpl deld f 186Sj ha. Ook dq ning werd de period^ - ruim 4000 lja. per jad tot 1895 slq 45 ha. per zeer waarsd had om dez| dijken. Nu in onl honger heeif bijna f 4000 bovendien dl gronden verf ha. is het begerig uitzi| Dergelijke ticuliere zak n.l. dat enil een koop ee| af wil omda of gestegen I geen handel een dergelijl mogen volga opvoedkunde wel een zee| Staat niet Zij aan de voorstellen ring. Blijkens de begroting staat hebben de vraag gesl ticulieren g<j hun gronden delijk deel ondanks eel Staat, waaril lijke bedijkiif nister antw overeenkomsl Rijk en da MAAR aanle gekomen Statenleden, rieven der PI zo in schulde S. het volgen G.S. zijn v ten bij de PZ len. Blijft d< gunstig ontwi de ten nauw junctuur ren onmiddel dit bedrijf, ten en laster dan door een Wat de tar men gerust nog sterker van de PZE wust, dat he dele een mi En voor zovi sitie de rede prijs metterc dering van h< bedrijfsleidin! moge blijken z.g. kooktari NO QVER de gaan sch Bij de tari standsgas is riet in centei Middelburg overeenstemm nu een formu

de Stem | 1954 | | pagina 2