maken Sovjets ernst met plan viermogendhedenconferentie W1\E De wereld durft haar ogen niet te geloven matrozenshag Het eind van elk verhoor door com munisten is: IK BEKEN!1 esman VOLKSPOIITIE TIJDELIJK DE STAL) UIT Hoe worden de broodprijzen Zes opvarenden van sleepboot in Nieuwe Maas verdronken Op Fun en bezweken de dijken Twee straaljagers neergestort Geen middel is hen te wreed Dorpen besraven onder sneeuw Bohlen sprak weer met Molotov Loonregeling uit vrije bedrijf van toepassing bij DL W-werken Britse schooljongen ontvoerd Amsterdammertjes op de schaats STERVEN lijkt een voorrecht Het inhalen bij kruispunten 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zo kunnen wij de vorstin niet ontvangen BEIDE VLIEGERS OMGEKOMEN Meegevoel na marteling - het sterkste wapen V ertrou wens votum voor Laniel BRITS VLIEGTUIG NEERGESTORT Weer 5 Nederlanders aangehouden C TV deed Pella de das om A leden President gedragen. Op ippendragers. De ir, at onmogelijk een heten. /an de ruilovereen- t op fijn plaats. De egeven, ook de laat- ■eft dat gedaan zon- iurgerij verwacht nu van de andere kant. I bij de mensen die net de culturele ont- irgen op Zoom, een eien, die niet prettig Igrijpehjk is. ALs De- t men, laten wij dan laten zien i is er nog, te voor- :eprikkeldheid de ven- lurgers en militairen beinvloeden. Maar nderhandelingen over f, naar ons gevoel, g meer duren. •ukkelijk vermeldt, dat één week op 6x8 48 dt. sver, dit zijn officiële hieromtrent navrage iet S.F.B. Spuistraat 288, isaluut aan onze stoere it algemeen. Zij hebben nder abnormaal moei- ien en hebben zich vol- r de louze „Luctor Et mij nog indenken ook, onder hen zich op de jen hebben afgevraagd, om, met op hun schoot le werkgever en dat in H. P. SCHELlsF.KENS istr. best. Kath. Bouw- akarb. bond St. Joseph. RUGGINGS- DEN XI Werkgever. Ik kan U bij klaren, dat ik in de ja- tweemaal zonder werk in dag, de andere keer dag (dus geen werklo- die jaren niet in regie Ichter ook al omdat ik la werkte, wel hoge lo- Tietlegenstaande heb ik iat ik zonder werk was, Bredase loon ontvangen, ende 1% jaar of langer had verdiend, en waar- iale lasten waren bere ik toch ook m'n deel Houdt 't echter maar als men U heeft verteld, zijn, die 80 pet. krijgen ïun loon b.v. over 48 iet. of meer premie 4- 15 U echter vertellen, dat ming volkomen gerecht- indien dat wel gedaan toch minstens 'n halt Dben, om overbruggings- Verder moet U zich tellen, hoe of zich 'n ge- kinderen gevoelt, waar ird werken b.v. op f 75.- e niet noemen) is inge- lotseling, door werkloos- eval of uitvriezen ineens omt te staan. Als er te- berekeningen van de ;rknemers bestaan, dan er ten eerste verschil- in arbeiders bestaan, o.a. fwerkers, opperlui, tim- rs etc. Daarbij komt nog er inwoning, heden alleen tegenspraak beiders komt, omdat 6f "evers het punt niet be- óf. en dit lijkt me aan- 'n werkgever in 't alge gaarne met mensen in- n schrijven, al is dit ook Een werknemer J. DE LEEUW iRUGGINGS- DEN XII Tkgever. Eindelijk heb U terug geschreven op al in de Publieke Tribune den. Maar ik had toch at U op mijn schrijven d gegeven en Uw naam net als ik deed. Of had jd niet toe of zijt U als Uw naam te noemen? Nederlanders zijn. als schreef langs ons heen it van alles wat U schreef Maar U wil er zich uit- k, mijnheer de werkge- its te scherp, maar ik kan nt ik als arbeider van de chreven zoals ik daar ge- heb verdiend en 1 week ld heb gehad. Dus U dat ik heel dat schrijven mijn fatsoen trok, daar ik n heb en niet U. Mijnheer wat was eigenlijk de be- w schrijven? Verdienden *cn wij te veel Overbrug- yerkloos zijn. Moeten ons liet genoeg ploeteren om met dat weekgeld? En nu nten meer krijgen en iets voor de kinderen en ach- Id betalen, die zij mogelijk nrdt hun dat niet gegund, d voor Uw arbeiders zijt. dan zo schrijven? Want iie dat hebben gelezen van zouden weten van U, zoU- jraag bij U werken. C. DE VETH 94e JAARGANG No. 20921 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 6.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag rerstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vo„, de Zeeuwse KUanden GOES. Westsmgel 98, Telefoon no 2236 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooit 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Nood in Italië TTALIë heeft wel het hevigst te lij den onder de koudegolf, die de laatste dagen over Europa trok. De sneeuwval is nog niet opgehouden, zo dat het verkeer ernstig belemmerd wordt. Bij Vincenza ontstond er brand in een tram, toen er sneeuw in de motoi kwam, waardoor kortsluiting optrad. De passagiers sprongen in paniek door de ruiten. Een aantal van hen werd gewond. Alle treinen reden met vertraging en honderden auto's lie pen in de sneeuw vast. Vele berg dorpen werden volkomen van de bui tenwereld afgesneden. Ploegen vrij willigers en militairen zijn bezig de ergst bedreigde dorpen uit te graven. Aan de bovenloop van de Rijn in Duitsland, zijn de havens toegevro- ren. De vaargeul van de Rijn zelf is echter ijsvrij. DE VERGADERING van de Maas trichtse raad werd gisteren even on derbroken voor het eten van de Drie koningen-koek. Eén K.V.P.-lid en 2 P. v. d. A.-leden troffen de boon en werden drie koningen, 's Avonds trac- teerden ze. HET TWEEDE slachtoffer van het on geval op een bewaakte overweg, in Rotterdam, waarbij een sneltrein de niet gesloten overweg passeerde, is aan zyn verwondingen bezweken. DE AMSTERDAMSE recherche waar schuwt het publiek voor de gedeser teerde soldaat F. F. S. Schwager (1.80 m., rond gezicht, grijsblauwe ogen, donkerblond, zware wenkbrauwen, gaaf gebit, maar een hoekje uit beide voorsnijtanden), die geparkeerde auto's steelt. IN PERZIë is de arrestatie gelast van 50 leden van de communistische Toe- deh-partij, die een moordaanslag op een lid van het Vorstenhuis aan het voorbereiden waren. HET INDONESISCHE kabinet heeft na 'n vergadering besloten met de KL M. besprekingen te openen over de Garuda Indonesian Airways. DE V. S. ZULLEN het MIG-15 vlieg tuig, dat in September 1953 door een Noordkoreaanse piloot naar Zuid-Ko- rea was gebracht, niet aan de recht matige eigenaar teruggeven. Niemand wil het namelijk opeisen. jyjET ENIGSZINS ONGELOVIGE BLIKKEN volgt de wereld de gebeurtenissen, die voorafgaan aan de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Rusland, Frank rijk en Engeland in Berlijn. Zal dit droombeeld West en Oost aan één tafel tóch werkelijkheid worden? De Sovjet-Unie schijnt ernst te maken met haar beloften tot deelname aan de con ferentie, die op 25 Januari moet beginnen. Vanmorgen zijn de ver tegenwoordigers van de hoge commissarissen der vier landen reeds in Berlijn bijeen geweest, voor een eerste bespreking over technische regelingen van de conferentie. De plaats van samen komst was het Olympisch Stadion. Hier is nu gesproken over de plaats van de conferentie en naar men aanneemt over kwes ties betreffende de verbindingen tussen West- en Oost-Berlijn. FVE BELOFTE tot deelname aan deze bespreking kwam gisteren nog ge heel onverwacht van Russische zijde. Een andere geste van de Sovjets is, dat de Oostduitse Volkspolitie, zolang de Viermogendhedenconferentie duurt uit Berlijn zal zijn teruggetrokken. De Volkspolitie in Berlijn telt 2500 man. Inmiddels heeft de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, zijn tweede onderhoud gehad met minister van Buitenlandse Zaken Molotov, zulks op het verzoek van de laatste. Er is weer gesproken over Eisenhowers plan voor geheime on derhandelingen over atoomenergie. Ook in Frankrijk treden de perso nen aan, die binnenkort in Berlijn zul len gaan optreden. Premier Laniel be schreef het Franse aandeel in het ko mende grote stuk aldus: .,Wij gaan de conferentie bijwonen met de vaste wil om te komen tot een vreedzame regeling. Wij kunnen niet van te vo ren reeds in een mislukking geloven en er is geen reden om de koude oor log te aanvaarden als iets onvermij delijks". Onder luid applaus van de Nationa le Vergadering, tot welks leden La niel sprak, voegde hij eraan toe, dat over de kwestie van Frankrijks hou ding ten aanzien van het Europese legerverdrag zonder uitstel een be sluit zou moeten worden genomen, zodra de viermogendhedenconferentie en de Verenigde Naties te Panmoen- djon hervatten teneinde vóór 25 Ja nuari regelingen betreffende genoem de politieke conferentie te treffen. De Sovjetrussische regering heeft Woensdag te Moskou me degedeeld, dat zij bereid is deel te nemen aan inleidende be sprekingen met de Verenigde Staten te Washington over het vraagstuk der atoomkracht. P)E maximumprijzen voor volkswitbrood zullen per 4 Januari 1954 ingevolge de door de loonsverhoging gestegen kos ten in enige provincies en ge meenten variëren. De prijzen zullen voor wat betreft Brabant en Zeeland bedragen: Provincie Zeeland: afgehaald bezorgd Alle gemeenten 37 38 Provincie Noordbrabant: Breda 35 36 Eindhoven. 's-Hertogen- bosch, Tilburg 36 36 Overige geemeenten 37 38 De maximumprijzen voor volks- bruinbrood zijn 1 cent per brood van 800 gram lager dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor volkswit- cn volksbruinbrood zijn twee cent per brood van 800 gram lager dan de daar voor gelden maximumprijzen. zou zijn afgelopen. Frankrijk hoopt, aldus Laniel, op een positief antwoord op vragen, welke het aan de gealli eerden in verband met het Europese leger zal stellen. Na Laniels rede keurde de Nationale Vergadering de Franse begroting voor 1954 met 409 tegen 208 stemmen goed. De Westduitse Bondsdag zal waar schijnlijk drie dagen voordat de con ferentie te Berlijn van de Grote Vier moet beginnen, de kwestie van de militaire dienstplicht bespreken. De afgevaardigden van de rege ringscoalitie verklaarden, dat zij niet zullen instemmen met een verzoek van de socialistische oppositie om het debat tot na de Berlijnse conferentie uit te stellen. Onderwerp van het debat is een wetsontwerp van de regerings-coali- tie om de wettelijkheid van de mili taire dienstplicht in de Westduitse Grondwet vast te leggen. Volgens diplomatieke kringen te Londen zullen de Westelijke minis ters zich op de komende conferentie te Berlijn eensgezind verzetten tegen de Russische eis om korte tijd later een vijf-mogendhedenconferentie met communistische China te beleggen. Naar men verwacht, zal Molotov laten uitkomen, dat een vijf-mogend- hedenconferentie de weg opent voor een regeling van de strijd in Indo- China. Het Westelijke standpunt is echter, dat communistisch China eerst op een politieke conferentie inzake Korea 'n bewijs moet leveren van zijn vreedza me bedoelingen. Om deze reden wil het Westen de besprekingen tussen de Noordelijken Ook verregaande coördinatie TN AFWACHTING van een algehele reorganisatie met betrekking tot de door de DUW gesubsidiëerde wer ken, heeft de minister van Sociale Za ken, blijkens een brief aan de Twee de Kamer nu reeds een aantal wijzi gingen op het oog. Behalve enkele belangrijke beslui ten van de minister op het punt van een verder gecoördineerd beleid ge- DE DUITSE Volkswagenfabriek stelt voortaan iedere maand een auto beschikbaar voor de „voor zichtigste, de hoffelijkste, minst roekeloze en netste bestuurder" die op de Duitse wegen verschijnt. Dit doet de fabriek om de verkeers veiligheid te bevorderen. HET ECHTPAAR P. Lamie-Koeleman wonende in Koog aan de Zaan, vier de gisteren zijn 64-jarige echtvereni ging. Bruid en bruidegom (respectie velijk 85 en 92 jaar oud) genieten nog een goede gezondheid. IN MARSEILLE is een proces begon nen tegen 31 leden van de voormalige Gestapo, waarvan er 20 bij verstek zullen worden berecht. Er zijn 120 getuigen gedagvaard en de Gestapo mensen worden verdedigd door elf advocaten. EEN TWEEDE slachtoffer van de bot sing tussen een Belgische mijnwer kersbus en een vrachtwagen, op Nieuwjaarsmorgen te Valkenburg, is gisteren overleden. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene hebben in Grindelwald de derde prijs gewonnen in een ski-wedstrijd voor hotelgasten. De Prinsessen en het dochtertje van de eigenaar van hotel Adler, vormden samen een team. BIJ EEN MILITAIRE oefening in de buurt van Vught is een 20-jarige sol daat, die pas een maand in dienst was door een losse patroon geraakt en daardoor gestorven. DE ALGEMENE ziekenfondsen en de landelijke huisartsenvereniging heb ben minister Suurhoff om een onder houd verzocht, naar aanleiding van de moeilijkheden die tussen hen en de minister zijn gerezen. (Advertentie) VAN KOSSEM S Minder koud 1 Weersverwachting, geldig vanavond: tot Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- 0f sneeuw buien. Matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Van het Westen uit stijging van tem peratuur. Vandaag: Zon onder 16.46 uur. Maan onder 20.01 uur. Morgen: Zon op 8.47 uur. Maan op 10.20 uur. Scheepje kapseisde na aanvaring QP DE NIEUWE MAAS, ter hoogte van de Merwedehaven te Rotter dam, heeft zich Dinsdag tegen mid- dernarht een vreselijk drama voltrok ken, dat het leven heeft gekost aan zes opvarenden van de sleepboot „Ar gus van L. Smit en Co's internatio- nael sleepdienst. Een Duits schip, de „Damascus voer het sleepbootje aan en dit kapseisde onmiddellijk en ver dween daarna onder water. Alleen de luchtdichte voorsteven bleef boven water uitsteken, de plaats aangevend waar zes mannen een vreselijke dood in de koude golven hadden gevonden. De „Argus" had juist de havenloods overgenomen van een Duits schip dat op weg naar zee was. De kapitein' van de sleepboot voer met gesloten ra men, in verband met de kou en hier door kan het gebeurd zijn, dat de ka pitein het naderende Duitse schip niet opmerkte. Direct na de aanva ring werden hulpkreten gehoord en de kapitein schijnt nog geprobeerd te hebben, een reddingboei uit te wer pen. Dit alles mocht echter niet ba- Parlement van Boeganda: TIET parlement van Boeganda heeft besloten de gouverneur te laten weten, dat het „moeilijk zal zijn de koningin op passende wijze te ont vangen" .zolang de onlangs afgezette Kabaka (vorst) niet naar zijn land is teruggekeerd. Ook werd besloten twee „treurda gen" te houden, waarop alle winkels en kantoren gesloten zullen zijn. Aan de bevolking wordt verzocht, geen openbare gelegenheden te bezoeken, zolang de Kabaka in het buitenland vertoeft. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh worden op 28 April in Entebbe, de hoofdstad van het pro tectoraat Oeganda, verwacht. De Britse regering zou de Kabaka. die thans in Engeland verblijft, een salaris van 80.000 gulden per jaar heb ben beloofd, op voorwaarde dat hij afstand doet van zijn rechten op de troon, zich onthoudt van alle politie ke activiteiten en niet zonder toe stemming naar Afrika terugkeert. De beslissing van de vorst hieromtrent was nog niet bekend. ten. Tot gistermiddag was men er niet in geslaagd het sleepbootje te lichten. De „Argus" lag onderstboven. Men gaf klopseinen op de wanden van het scheepje, maar er kwam geen ant woord. Weldra had men de afschuwe lijke zekerheid, dat de zes opvarenden allen Rotterdammers de dood hadden gevonden. Bevreemdend is wel, dat van de voorwerpen die zich doorgaans aan boord van de schepen bevinden, zoals boeien, lampen e.d., niets is teruggevonden. Ook de „Damascus" heeft door de aanvaring schade opgelopen, 't Schip is niet uitgevaren. ENE ACHTJARIGE Colin Bryans is Woensdagmorgen door een onbe kende vrouw ontvoerd, toen hij een school te Brighton verliet. Voordat de onderwijzer had kunnen ingrijpen, was de vrouw met de jon gen in een auto in de richting Londen weggereden. De moeder van Colin had reeds eerder dreigbrieven ontvangen. Sinds dien had het onderwijzend personeel opdracht, de jongen alleen aan de moeder mee te geven. paard aan een efficiënter uitvoering, zijn er ook maatregelen getroffen waarvan de DUW-arbeiders zelf iets zullen merken. Met ingang van 4 Ja nuari jl. zullen namelijk op de door de DUW gesubsidiëëerde werken uit sluitend loonregelingen van het vrije bedrijf worden toegepast. Hierover schreven wij vorige week reeds. Tot verdere coördinatie heeft de mi nister enkele bepalingen gemaakt, bij de uitvoering waarvan zijn eigen de partement een centrale functie zal hebben. Besloten is de godsdienstige, gees telijke en culturele verzorging van ar beiders, gehuisvest in kampen, voort te zetten. Over de voortzetting van de actiiviteit der sociale ambtenaren wordt nog overleg gepleegd, o.a. met de organisaties van werkgevers en werknemers. GARANTIE. 7OLANG de voorlopige indeling voor Dl:W-arbeiders van kracht is, geldt daarbij de volgende garantieregling voor de arbeiders, die in de week van 28 Dec. t.m. 2 Januari onder de DUW- loonregeling 1946 werkzaam waren op door de DUW gesubsidiëerde objec ten: het bruto-loon dezer arbeiders zal niet lager zijn dan het brutoloon, dat zij zouden ontvangen, indien de DITW-loonregeling 1946 op hen van toepassing was gebleven, vermeerderd met 5 pet. in verband met de loon- ronde. In ons land hebben de dijken het geweld van de door de laatste storm opgezweepte zee kunnen weerstaan; in Duitsland en Zuid-Scan- dinavië zijn echter talrijke dijkbreuken te tellen: deze luchtopname geeft een beeld van een doorbraak bij Skige (ten Noorden van Odense op het eiland Fünen), tengevolge waarvan ruim 48000 vierkante meter bouwland onder water kwam te staan een beeld, dat maar al te zeer gelijkt op de aanblik van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden tijdens de rampdagen. (Telefoto.) Brokstukken vielen op dak van een school en neergestort, werden op slag De bewonertjes van AmsterdamNieuw West schaatsten Woens dagmiddag op land, achter de ringdijk. Onvoorzichtigen zakten er zo af en toe wel door, maar als ze rustig aan gleden of schaatsten, ging het uitstekend. QISTERMIDDAG zijn boven de buurtschap Oeken, ge meente Brummen, twee Thun der jet straaljagers tijdens een oefenvluebt met elkaar in bot sing gekomen Beide piloten gedood. De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van "Zutphen oefenden. Zij botsten met een enorme klap, welke tot ver in de omtrek te horen was, tegen el kaar. Brokstukken van de toestellen kwamen overal in de omgeving te recht. Eén der straaljagers kwam te recht tussen twee boerderijen en boor de zich in de grond. Brandende ben zine stroomde over het dak van de ene boerderij, welke in een ogenblik in lichterlaaie stond. Het vee kon wor den gered, evenals enig huisraad. De voorraad hooi en stro ging echter in vlammen op. Het tweede toestel kwam bij de openbare lagere school te Oeken op de speelplaats terecht. Ook hier boor de het toestel zich diep in de grond. Brokstukken van het toestel veroor zaakten een groot gat in het dak van de school. De brandweren uit Brum men en Eerbeek bestreden het vuur. Een gelukkige omstandigheid was, dat de leerlingen juist om drie uur de school hadden verlaten. Er bevon den zich ook geen kinderen meer op de speelplaats. MARTELING, maar de geveinsde vriendschap is het mach tigste wapen der communisten bij hun pogingen om bekentenissen van hun slachtoffers los te krijgen". Dit verklaarde de jonge Belgische missionaris van het Onbevlekte Hart van Maria, pater Albert van Lier- nf «Sn terugkeer uit China, waar hij ruim een jaar gevangen e Deleten en waaruit hij werd uitgewezen, nadat hij een dwaze ver- fan!!^? u ondertekend. „Hoe hebben ze U zo ver gekregen, dat U die in bekentenis met Uw handtekening bekrachtigde?" De lijnen n°g jeugdige gezicht van de missionaris verhardden. p NIGE ogenblikken antwoordde hij niet. Toen zij hij langzaam: „De z.g. uitputtingsgrens, waarna een mens bereid is alles te tekenen wat voor hem wordt neergelegd, bestaat niet Al die bekentenissen en er zijn er honderden, voordat de beslissende komt worden woord voor woord, zinnetje voor zinnetje uit het slacht offer geperst, stuk voor stuk ver draaid, verwrongen en uit het ver band gerukt. Deze bekentenissen wor den over lange perioden en over tal rijke zittingen voor communistische ondervragers uitgesmeerd. Zinnetje na zinnetje wordt uit het slachtoffer gewrongen door het geweld van de marteling, maar meer nog door de geveinsde vriendelijkheid van de on dervrager". Maar, zo zegt Pater van Lier- de, het krachtigste wapen van de rode „rechter" om de eenza me, verwarde en ten dode ver moeide gevangene te breken is een vriendelijk gebaar of een uiting van bezorgdheid. Het vreemde hiervan is, aldus de jonge missionaris, dat de gevan gene in zijn verwarring werke lijk gelooft, dat de rode onder vrager werkelijk zijn vriend is, die ernstig tracht hem uit de moeilijkheden te helpen, waarin hij verstrikt is geraakt. Pater van Lierde wees erop, dat de ogenblikken, waarop hij het krach tigste verzet kon bieden de ogenblik ken van marteling waren. Op zo'n moment is het slachtoffer het minste geneigd toe te geven aan de commu nistische interpretatie van de tegen hem ingebracht „misdaden". LITTEKENS T~JE benen en armen van pater van Lierde vertonen nog de vele lit tekens van de pijniging.-n, die hij heeft moeten ondergaan. Hij werd ge dwongen uren lang geknield te blij ven op een venijnig scherp geschaaf de lat. Tijdens de ondervragingen moest hij op zijn hurken zitten met 'n baksteen in iedere knieholte, zodat de scherpe randen in zijn kuiten en dijen drongen. Zijn polsen waren op zijn rug gebonden en bij wijze van afwisseling werd hij zo nu en dan daaraan opgehesen. Wanneer de pijn hem te machtig werd en hij het uit gilde van de smart, die de overbelaste en scheurende spieren hem bezorg den, dan duwden de kwellers hem een oude sok tot in zijn keel tot hij kokhalsde van benauwdheid. Veer tien dagen lang werd hij wakker ge houden. Op de vraag om de achtereenvol gende psychologische stadia te be schrijven, waardoor het slachtoffer heen gaat. voordat hij uiteindelijk bekent, antwoordde Patei van Lierde, dat hij er niet zekei van was of er wel onderscheiden psychologische sta dia konden worden aangeduid. „Fei telijk wil je helemaal niet bekennen", zo zeide hij, „Je bent verward. Je vecht met je geweten, met jezelf. Je piekert over datgene wat je bekend hebt. Je krijtg er spijt van en trekt de bekentenissen weer in. Maar dan begint het hele proces weer van vo ren af aan en je bekent opnieuw. Je krijgt steeds de indruk, dat de on dervrager tevreden zal zijn wanneer je maar op dat ene kleine punt toe geeft. Maar er komt steeds weer een ander klein punt". Pater van Lierde wees nog op andere factoren, die tot de bekentenis bijdragen, namelijk de verschrikking der eenzaamheid en de hulpeloosheid. Ook het gebrek aan slaap heeft grote invloed, daar het de mens op de rand van hallucinaties brengt. Daarbij komt dat de onder vragers angstvallig vermijden om een bekentenis af te dwingen, die recht streeks tegen de godsdienst indruist, alsmede om hun kundigheid zich voor te doen als een vriend, die de gevan gene probeert te helpen. „Te langen leste, zo besloot Pater van Lierde, schijnt wat goed is, plot scling slecht, wat wit is lijkt op een of andere manier zwart. Je zou graag willen sterven, maar ze laten je niet sterven. Het einde is, dat je bekent". Bij een andere boerderij viel nog zware benzinetank door het dak. De benzine stroomde door de boerderij, doch veroorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen wor den gehaald. DREMIER LANIEL van Frankrijk heeft Woensdagavond een vertrou wensvotum van de Franse Nationale Vergadering gekregen. Er werden 319 stemmen voor en 249 tegen uitgebracht, zodat de meer derheid voor de regering 70 stemmen bedroeg. pEN „VALETTA" transportvliegtuig van de Britse luchtmacht is boven Hertfordshire, in Engeland, omlaag gestort. Men meent, dat zich zestien man aan boord bevonden. Tot nog toe zijn acht lijken gebor gen, twee inzittenden zijn ernstig ge wond aangetroffen. Men meent, dat zich nog zes personen in het wrak bevinden. P R heeft geruime tijd verwarring geheerst over de vraag of het voorschrift van het wegenverkeersre glement waarin wordt verboden op kruispunten in te halen, indien men daarbij op het voor het verkeer uit de tegengestelde richting bestemde weggedeelte komt, rechtskracht zou bezitten in verband met het inmid dels in werking getreden verdrag van Genève, waarin een dergelijk verbod niet voorkomt en dat volgens bepaal de leerstellingen dit verdrag zou doorkruisen. De Hoge Raad heeft de ze vraag nu bevestigend beantwoord. DEHALVE de vijf Nederlanders, die onlangs in Bandoeng zijn gearres teerd, zijn er nog vijf anderen aan gehouden, namelijk de heren Schmidt Kerseboom, Kain, Doornik en Molle- Bij geruchte is vernomen, dat alle gearresteerden betrekkingen met ben den zouden hebben onderhouden, maar officiëel is er niets verklaard. In kringen van de commissie tot be hartiging der belangen van Nederlan ders in Indonesië wordt gezegd, dat indien er al van contact met ben den sprake is geweest deze activi teit zoch zeker niet gericht was tegen de Indonesische regering. Een storing bij de televisie welke pas afgelopen weekeinde in Italië is begonnen schijnt de aanleiding tot het aftreden van premier Pella te zijn ge weest. Door een technische storing werd Maandag namelijk •n het televisieprogrnm een te- lefnnvnpsnrek hoorbaar. dat door de Gasperi, de secretaris van cle Christelijk-democrati- sche partij, met, Andreotti. een ondersecretaris, gevoerd luerd. In de loop van dit gesprek maakte de Gasperi enige voor Pella minder vleiende opmer kingen en Pella zelf zou een der televisiekijkers geweest zijn, die van dit telefoongesprek ge tuige vterden. Dit incident deed 'e emmer der politieke menings verschillen binnen de eigen par tij overlopen.

de Stem | 1954 | | pagina 1