WYBERT DE VREEMDELING IN DE MIST MINISTER DE BRUYN zegt: de landbouw gaat voorop g. fUuvtt ueiy»* ARNEMUIDEIN NAM AFSCHEID VAN BURGEMEESTER J. v. d. BOS Jubilea in 1954 Z-VLAANDEREN IV alcheren ZUID-BEVELAND 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 4 JANUARI 1954 Gouden Kathholieke Landarbeidersbond llllllllllll Netelige kwestie te 's Gravenpolder De waterbeheersing en ontzilting De vernieling- van de P.Z.E.M.-kabel Y ogeltentoonstelling voor West-Brabant en Zeeland Herbegraving rampslachtoffers Export vlasproducten Overal dreigt besmetting i MiDDELkSURG AGENDA HEDEN MORGEN L. A. CUNNINGHAM Pauselijke onderscheiding voor de heer van Unnik £)DIE figuren uit de Ned. Kath. Landarbeidersbond zijn bij gele genheid van het gouden bestaansfeest te Haarlem door Z.H. de Paus on derscheiden. Voorzitter C. J. van der Ploeg werd ridder van Silvester, de heren J. Salman uit Haarlem en Ger- rit van Unnik uit Zevenbeirgschen- hoek. beiden gedurende dertig jaren bestuurslid, werden begiftigd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Mgr. P. J. Huibcvs, die uit naam van de kerkelijke overheid deze onder scheidingen uitreikte, schetste de ver diensten van dit drietal en wees erop, dat de heer Van Unnik in Noord Bra bant en Zeeland zeer veel heilzaam uerk heeft verricht. Uit naam van Mgr. Baeten kwam de parochieherder van Zevenberg- schenhoek dit bevestigen. „Uw onder scheiding. aldus de pastoor, heeft ei genlijk reeds lang in de kast klaar gelegen. Minister Dr. Bruyn. die sprak als oud-voorzitter van de KAB kon ver klaren, dat de jubelerende bond zich steeds dienstbaar heeft betoond en zich in ae katholieke vakbeweging dui delijk invloed had op de positie van Kerk en Staat, „Een bond is echter niet alleen wat de leiding er van maakt, doch meer wat men plaatsfeüjk weet te bereiken". Als Minister zeide Zex. dat we tussen de tijd van in dividualisme en solidarisme op weg zijn naar de PBO „een weg. die snel ler zal worden afgelegd dan sommigen wellicht menen en... wensen". In het vooruitzicht van de komende land- en bosbouwschappen, zeide Mi nister de Bruyn nog. dat de landbouw organisatie vooraan marcheerde op de weg naar maatschappelijke recon structie. Bij alle wensen heeft de huidige Verbondvoorzitter Middelhuis zich van harte aangesloten. En de heer J. v.d. Voet. uit naam van het huldigings comité. bood enkele gebrandschilder de ramen aan. een nieuwe bondsvlag en 1603 nieuwe leden, boven de reeds bereikte 23.000. LEERRIJKE GESCHIEDENIS JDEHALVE het voor dit feest uitge geven gedenkboek heeft de congres- t Advertentie) etv tedere dan mor- dreigt te w0F°-e^ R p A N maag- U„ klachten verdw* cachets. U vetgeet, dat 5% èen -aag hebt smaakloos, snel, zeker rede van voorzitter Van der Ploeg de leerrijke geschiedenis van „Sint Deus- dedit" opengelegd. Na de harde eerste jaren is de sociale vooruitgang thans ongelooflijk. Nieuwe taken wachtfen echter, b.v. ten aanzien van grotere vakbekwaam heid. Gemeenschapsgedachte en saam horigheid in het bedrijf zijn evenzeer van groot belang. Het gouden feest werd op verschil lende wijzen stijlvol omlijst. Ter in leiding was in de kathedrale basehek te Haarlem een plechtige Hoogmis ge celebreerd door de oud-geestelijke ad viseur pastoor A. Cleophas, met assis tentie van de huidige adviseur en ka pelaan A. P. Loerakker. Beschuldiging van omkoping DIJ de rondvraag in de raad van 's-Gravenpolder kwam de netelige kwestie van de wethoudersverkiezing aan de orde. Hoewel de Staatk. Gere formeerden slechts drit van de zeven zetels bezetten, zijn er toch twee van hen lot wethouder gekozen. Toen nu geïnformeerd werd waarom B. en W. geen toestemming meer geven voor 'n kleine verloting, omdat dit tegen het principe van dat college is, stelde de heer schipper (CH) de vraag of de wethoudersverkiezing dan wei met de principes van de wethouders strookte! Volgens hem zou n.l. de hter Tissing omgekocht tjn om op de candidaten der SGP te stemmen. De heer Tissing ontkende dit en wees er op dat op de heer de Schip per slechts twee stemmen waren uit gebracht. Teleurstelling over zijn vertrek naar St. Annaland En de provinciale subsidie TN de afdelingen der Staten heeft 'n lid gevraagd of er geen tegenstel ling bestaat tussen de Delta-commis sie en de commissie Waterbeheersing en ontzilting, welke G.S. willen sub sidiëren. Van de zijde van G.S. werd dit ont kend. Inplaats van tegenstelling is er ^menwerking. Wanneer er bijv wordt overgegaan tot afsluiting van de zeegaten, zal de Delta-commissie aan de commissie Waterbeheersing vragen welke gevolgen van deze af sluiting. voor wat betreft de water beheersing en verzilting voor de streek zullen zijn. Een ander lid merkte op, dat er in agrarische kringen grote belangstel ling voor dit onderwerp bestaat, het geen ook blijkt uit de subsidies, wel ke de verschillende corporaties ge ven. Achter de Noord- en West- Kraaijertpolder staat echter geen be drag vermeld. Van de zijde van Ged. Staten wordt opgemerkt, dat waarschijnlijk nog geen subsidie gegeven is, doch wel het besluit is genomen. Een lid in een andere afdeling is te vreden met de voorgestelde verho ging, hoewel hij zich afvraagt of het niet beter zijn zou om zelf een inge nieur in dienst te nemen. Een ander lid in deze afdeling vond de bijdrage van het rijk wel erg laag. Weer een ander lid in deze afdeling vroeg waarom men deze subsidie geeft voor 3 jaar in plaats van voor 5 jaar, zoals werd gevraagd. Ged. Staten meenden, dat een eigen ingenieur niet nodig is en dat men kan volstaan met deze subsidie. Deze dienst heeft een aflopend karakter en men veronderstelt in drie jaar met de werkzaamheden gereed te komen. Behalve de bijdrage in geld, geeft het rijk nog een grote bijdrage in de vorm van de hulp van de verschillende rijksdiensten. FAE buitengewone raadsvergadering van Arnemuiden, waarin burge meester J. v. d. Bos afscheid nam we gens zijn benoeming tot eerste burger van Sint Annaland, is een grootse huldiging geworden. De heer v. d. Bos die eerst sprak, vond zijn Arnemuidse periode ook tè kort. Hij had de verandering zelf ech ter niet gezocht, maar op verzoek van hoger gezag de functie in Sint Anna land aanvaard, ook al, omdat er voor hem een vrij aanzienlijke financiële verbetering aan verbonden was. Na dank te hebben gebracht aan al zijn medewerkers zei de heer v. d. Bos dat er voor zijn opvolger nog een ruim arbeidsveld ligt en wenste hij allen Gods kracht en zegen toe. TELEURSTELLING T~)E loco-burgemeester, de heer B. J. la Soe, wees op de grote teleur stelling, waarmede het bericht van de benoeming van de heer v. d. Bos werd ontvangen. Hij vond hem in Arnemui den de juiste man op de juiste plaats en dankte hem voor al hetgeen on der zijn leiding tot stand kwam: de verbetering van de Markt, de Zuid- wal, de Nieuwlandsewcg en de woning bouw. Namens de raad, het gemeente- personeel en oud-wethouder Polderdijk bood hij hem twee boekwerken aan. Wethouder J. L, Joosse sprak een persoonlijk woord en wees erop, dat niets omgaat buiten Gods voorzienig heid. Hij sprak de hoop uit, dat God dt heer v. d. Bos in Sint Annaland de zelfde bekwaamheden zal schenken als hier. vervolgens voerden het woord de heren J. Siereveld, C. van Hemert, M. de Ridder, J. Allaart en G. Siere veld, raadsleden; P. M. Geluk, gem.- secretaris; de inspecteur van het L.O., de heer A A. Leenhouts. het hoofa der Chv. School, de heer J. P. de Jon ge, oud-gem.-secr. J. J. Huijssen, mede namens de muziekvereniging, het Groene Kruis en de stichting vereni gingsgebouw; L. J. A. Huijbrecht, voorzitter der Visserijver. „Draagt El kanders Lasten", die een zilveren si garettenkoker met inscriptie aanbood, Jac. van Belzen, die het door hem op rijm gesprokene, in een oorkonde op schrift gesteld, overhandigde, J. D. P. Nog 'n paar dagen zuinig heid geboden NT AAR wij nader vernamen is de ver nieling van de 50.000 voltlijn bij Baarland, die Zeeuwsch-Vlaanderen van stroom voorzag, ontstaan door heiwerk van de Rijkswatersitaat bij het haventje van Bakendorp. De PZEM was niet op de hoogte gesteld dat men in de nabijheid van deze zware kabel ging werken, zodat geen voorbereidende maatregelen kon den worden getrofen. Het viel op Oudejaarsdag niet mee om mensen te vinden, die direct het herstel konden aanvatten. Tenslotte is aannemer Bos erin geslaagd 15 man nen aan te trekken, die bereid bleken ook op de Zondagen aan te pakken. Daarna is een ploeg van de Ned. Ka- belfabriek opgetrommeld, die dag en nacht doorwerken om het euvel te herstellen. Met dat al zal het Dinsdag of Woensdag worden eer de kabel weer in gebruik kan worden genomen, zodat uiterste zuinigheid, vooral op de piek-uren voor Z.-Vl. tot zo lang ge boden blijft. In Z.-Vl. vroeg men zich af wat het worden moet, indien de Centrale te Westdorpe geheel niet meer werken kan, maar de PZEM-directie vertelde ons, dat men zich daar niet ongerust over moet maken. Over veertien dagen is n.l. de reserve zware kabel Vlissin- gen—Breskens gereed en het zou al heel toevallig zijn. wanneer de twee kabels tegelijk onklaar zouden gera ken. de Smit, directeur Bouw- en Woning toezicht, opperwachtmeester W. v. d. Ster, ds C. D. Olte, Ned. Herv. pred., burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder namens B. en S. op Wal cheren, ds P. M. Veldhuijzen, Ger. pred. en tenslotte wethouder J. Moer land van St. Annaland. Na. een dank woord van de burgemeester legde deze zijn ambtsketen voor de heer La Sot en overhandigde hem de voorzitters hamer. Op 16, 17 en 18 Januari te Roosendaal QP 16, 17 en 18 Januari zal door de vereniging „Vogelvrienden" te Roosendaal de jaarlijkse districtsten toonstelling worden ingericht voor de leden uit West-Brabant en Zeeland. De deelneming is zo groot, dat qua aantal inzendingen de nationale kam pioenendag wordt overtroffen. Reeds honderd liefhebbers hebben doen weten hun vogels op deze expo sitie te doen vertegenwoordigen. Het organiserende comité verwacht, dat tegen de zevenhonderd vogels aanwe zig zullen zijn. Er is een uitgebreid ere-comité sa mengesteld, waarin o.a. zitting hebben de burgemeesters van Roosendaal en Wouw. De burgemeester van Roosen daal. de heer A. Freijters, zal de ex positie openen. Bij de Paters der H.H. Harten (Picpus) 50 Jaar geprofest op Z Juli Broeder Joannes Baptista Ley graaf in Sint Oedenrode. 25 Jaar geprofest op 25 September: Pater Rafaël Smulders in Makawao iHawaii!. Pater Lebuinus Spclthuis in Mentok (Bangka-Indonesië), Pater Faustinus Hendriks in Bavel, Pater Callixtus van Thiel in Belinju (Bang ka-Indonesië), Pater Thcopliilus de Weijer in Bavel, Pater Jacobus Leijen in Ferraz de Vasconcelos (Brazilië), Pater Alfred Elfrink in Belo Hori- zonte (Brazilië), Pater Pelix Scheper in Rio de Janeiro (Brazilië), Pater Eugenius van Rooij in Goes, Broeder Salvator van Velthoven in Valken burg. 121/2 Jaar geprofest op 9 Januari: Broeder Meserius van der Kley in Pinheiral (Brazilië). 12 j Jaar geprofest op 25 Maart: Pater Maurus Pastoors in Poa (Bra zilië). Pater Benitius Emmen in Ava- rua (Rarotonga-Cook Eilanden), Pa ter Berthold van den Heuvel in Fer raz de Vasconcelos (Brazilië), Pater Wendelinus Klinkenberg in Valken burg, Pater Maximiliaan Muris in Araguari (Brazilië), Pater Bertrandus Lindeman in Ferraz de Vasconcelos (Brazilië), Pater Macarius van Hat- tum in Araguari (Brazilië), Pater Ewald Commandeur in Ferraz de Vas concelos (Brazilië), Pater Isidorus van der Burgt in Tandjong Balei (Ka- rimun-Indonesië). Pater Ludwinus v. Dongen in Pangkalpinang (Bangka- Indonesië), Pater Bernardinus van Meijel in Sint Oedenrode. 40 Jaar priester op 26 Juli: Mgr. Ubald Lehman in Avarua (Rarotonga- Cook Eilanden). Titulair Bisschop van Sertei, Apostolisch Vicaris van de Cook Eilanden in Oceanië, Pater Hie- ronymus Kooien in Romaria (Brazi lië). Pater Theodosius Herckenrath in Honolulu (Hawaii), Pater Gregorius Rottier in Honolulu (Hawaii), Pater Richardus Vincent in Nuland. 25 Jaar priester op 21 Juli: Pater Ignatius Vermeulen in Araguari (Bra zilië), Pater Caecilius Smulders in Rio de Janeiro (Brazilië), Pater Lamber- tus Verrijt in Ferraz 'de Vasconcelos (Brazilië), Pater Bernulphus v. Eer- sel in Valkenburg, Pater Bernardus van den Aardweg in Lissabon (Por tugal), Pater Adelbertus van Velsen in Ferraz de Vasconcelos (Brazilië). 12Jk Jaar priester op 27 Januari: Pater Theophoor Werkhoven in Utin- ga (Brazilië), Pater Wiro Heesters in Nuland. Pater Arthur Lippers in Lis sabon (Portugal). Pater Melchior Schmicrmann in Ferraz de Vascon celos (Brazilië), Pater Valentinus de Koning in Manggar (Bclitung-Indo- nesië), Pater Bcrnulf van Gils in Ho nolulu (Hawaii), Pater Raphael Rot tier in 's-Hertogenbosch. Sirjansland en Oosterland \/OOR de herbegrafenis van de bij de ramp van 1 Februari omgeko men slachtoffers, bestond grote be langstelling, niet alleen van de plaat selijke autoriteiten, maar ook van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Zowel te sirjansland als te Ooster land werd de herbegrafenis voorafge gaan door een rouwdienst in de ker ken, Onder het gelui der klokken toog de menigte na de kerkdiensten naar de dodenakker, waar de Commissaris der Koningin zich tot de aanwezigen richtte, waarop de burgemeester van Oosterland, de heer Laurense, woor den van dank sprak en gevoelvolle woorden richtte tot de belangstellen den. Te oosterland werden 30 ramp slachtoffers begraven. De belangstel ling in de Ned. Herv. Kerk was hier zo groot dat ene telefoonverbinding toi stand werd gebracht met het kerkge bouw der Ger. Gemeenten, waarheen een deel der belangstellenden zich had begeven. Na de herbegrafenis in beide plaatsen keerden de familieleden dei- omgekomenen en genodigden terug naar de kerk, waar een dei- predikanten een dankgebed uitsprak. Op even waardige als piëteitsvolle wijze heeft de bevolking van deze plaatsen afscheid genomen van hen die door de stormvloed om het leven kwamen. (Advertentie) DEMONSTRATIE Welke huisvrouw- wil niet: Gezondere maal tijden bereiden, smakelijker eten. geheel nieuwe ge rechten klaarmaken, be langrijk bezuinigen, veel werk en tijd besparen? De BRAUN Multimix en diverse hulpapparaten waarmee U deze idealen bereikt zal gedemon streerd worden in HOTEL „DE SCHUUR" TE BREDA op WOENSDAG 6 JANUARI a.s. om 8 uur en in HOTEL „KORENBEURS" Potterstraat 50, BERGEN OP ZOOM op DINSDAG 5 JANUARI a.s. om 8 uur. 173-00 Invitatiekaarten en brochures bij de handel met Multimix-raambiljet of bij de imp. verkrijgbaar. C.V. HAPé, Nwe. Herengracht 11, AMSTERDAM. Tel. 48882. Volgens de laatst verschenen sta tistiek zijn er in de maand October 1953 de volgende vlasproducten ge ëxporteerd: Zaailijnzaan 990 kg, f 2475, Ongeregeld strovlas 173.411 kg. f 422.607, Gerepeld strovlas 3.341.523 kg. f 1 045.400, Vlaslint 693.174 kg. f 1.559.323, Gehekeld vlaslint 163.900 kg. f 649.513. Werk 339.115 kg f 363.663. Afvallen 487.634 kg, f 66.191. Totaal f 3.729.172. In de eerste 10 maanden van 1953 is er in totaal voor f 62.381.979 vlas producten geëxporteerd. (Advertentie) Sas van Gent JUBILEA DIJ GLAS- EN FOSFAATFABRIEK In hotel „De la Bourse" alhier had de huldiging plaats van een aantal werklieden en employe's der N.V. Nieuwe Ned. Mij tot Vervaardigen van Spiegelglas enz., die 25 of 40 jaar lang hun beste krachten aan de N.V. hadden gegeven. Vanwege de Mij voor Handel en Nijverheid werd hun een oorkonde overhandigd, terwijl hun door de directie van de N.V. een en veloppe met inhoud werd ter hand ge steld Met een koffiemaaltijd in het hotel werd de korte plechtigheid ge sloten. Onder de jubilarissen van de Glas fabriek behoorden de heren C. Stohr 40 jaar), A. v. d. Walle (40 jaar), J. L. de Groff. C. de Muynck, J. Goos- sens en P. Stouthamer (allen geduren de 25 jaar in het bedrijf werkzaam), terwijl van het aan de Fosfaatfabriek verbonden personeel jubileerden de heren J. F. van Vooren (40 jaar), Ch. Snoek (40 jaar), V. de Clerck (40 jaar), L. Michiels (25 jaar), Ch. de Pauw (25 jaar) en R. Stouthamer (25 jaar). ZANGKOOR HEEFT NIEUWE LEDEN NODIG In café „De Oude Brug" bij de heer J. L. Maas hield het R.K. Kerkkoor „St. Caecilia" zijn jaarlijkse algeme ne ledenvergadering. Tijdens deze ver gadering bleek, dat het ledenaantal da lende is. Het schijnt nog steeds zeer moeilijk te zijn nieuwe leden voor het zangkoor te winnen. Gelukkig is de heer H. C. L. Vercauteren thans met een jongenskoortje begonnen, zodat mag worden verwacht, dat in de toe komst uit dit koortje nieuwe zangers naar „St. Caecilia" zullen toevloeien. In de kascommissie werd de heer R. Stofferis herbenoemd, terwijl de heer J J. van Moorten werd gekozen in de vacature Krieckaart. De voorgenomen reis naar de Vogezen zal niet kunnen doorgaan, omdat daarvoor het tijdsbe stek te kort is. In plaats daarvan zal weer een tweedaagse tocht naar de Rijn in Duitsland worden onderno men, met als hoofddoel: Königswinter. Na het einde van deze goed bezoch te vergadering, werd nog een klein biljartconcours gehouden, waarbij de heren J. L. Maas en P. Maas de le prijs in de wacht sleepten. De 2e prijs was voor Rob. Bockstael-M. de Jaeger, 3e werden J. J. van Moorten-R. Stof feris, terwijl de 4e en laatste prijs een prooi werd van de heren W. L. Lam mens en H. F. Kras. CONTACTVERGADERING KA Om te komen tot een intensievere samenwerking in de Katholieke Actie der volwassenen tussen dames- en he- renpropagandisten werd voor de twee de maal een gecombineerde vergade ring belegd in het Parochiehuis aan de Westkade. De grote zaal van het verenigingsgebouw was door de dames propagandisten in een stemmige Kerstsfeer gebracht. Pastoor F. J. W. Smcltzer sprak de Kerstwens uit. Hierna werd druk ge sproken over de nieuwe actie: „Het ontmoetingscentrum voor ouden van dagen", terwijl de plaatselijke organi satie van alle kanten werd belicht en bekeken. Het geheel werd omlijst door zang en declamatie, uitgevoerd door de le den van de kerngroep der jongeren. Een kopje koffie met tractatie ver hoogde de gezelligheid. „KRATES" Door de toneelgroep van de sport en ontspanningsvereniging „Corn. Boys" werd in zaal Flora voor een uit verkocht huis een tragedie uit het stropersleven, „Krates", door Joh. van Eekelen, opgevoerd. Zoals we dat van deze toneelgroep gewoon zijn, was het spel der deelnemers ook ditmaal uit stekend. Omdat het niet de bedoeling was de bezoekers de gehele avond in een ern stige stemming te houden, werd na de uitvoeringen een bal gegeven waarvan door velen druk gebruik werd ge maakt. Tijdens de pauze werd nog een klei ne verloting op touw gezet voor het C.B. materialen-fonds. Bevordering. De groepscomman dant der Rijkspolitie te Sas van Gent, de opperwachtmeester J. J. van de Woestijne, is met ingang van 1 Janua ri 1954 bevorderd tot adjudant. Kapellebrug GEBREKKIGE STRAAT VERLICHTING Sinds enige tijd is de straatverlich ting aan het gevaarlijke kruispunt Roskam defect. Gezien het enorme drukke verkeer op dat punt, zou het zeer wenselijk zijn, dat hier gauw werd ingegrepen. Retranchement GEMEENTERAAD Met betrekking tot de bestemming van het voormalige raadhuis, werd op voorstel van B. en W. zonder hoofde lijke stemming besloten: 1 Afwijzend te beschikken op een verzoek tot verkoop van het gebouw, 2 Een brandvrije ruimte in te rich ten in het gebouw, voor het Archief, alsmede een bergplaats voor het brandweermateriaal. 3 Na te gaan, of er na bovengenoem de wijzigingen nog mogelijkheid be staat om het achterste gedeelte in te richten als verenigingsgebouw. De begroting van het nieuwe dienst jaar werd z.h.s. vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 91.293,44 (gew, dienst) en de kapitaaldienst in ont- ontvang en uitgaaf op f 79.168,32. (Advertentie) IJzemtijke 40 JAREN BIJ P.T.T. Gisteren was het 40 jaren geleden dat de besteller J. de Lessine in dienst trad als zodanig bij de P.T.T. Het zal „Sjuul", welke zijn klanten blinde lings weet te wonen, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Moerbeke BOTER EN DRANK AANGESLAGEN Door de Belgische kommiezen wer den verschillende wielrijders bekeurd, die frauduleus enige flessen drank trachtten in te voeren. Verder omdat hij ongedekte boter vervoerde. Wachtebeke KOE IN BESLAG GENOMEN Door de Belgische douane-beambten werden enige smokkelaars gesigna leerd, die trachtten een koe over de grens te brengen. De koe viel in han den der beambten, terwijl de smokke laars het hazenpad kozen. In volle treinen, trams ol bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met In CONFLICT MET BRUGLEUNING De automobilist J. L. M. uit Vhs- singen had een slechte Oudejaarsdag. Hij kwam s middags uit de nchtig Nieuwland en wilde de Stationsbrug opdraaien. Bij het afremmen voor de bocht schoot zijn voet van de rem op het gasper.daal. De wagen kreeg gang en vloog tegen de brugleuning. M. zelf mankeerde niets, maar èn auto èn brugleuning liepen veel schade op. BRAND IN HET HUIS VAN BEWARING In de nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. om ongeveer half drie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand In het Huis van Bewaring. De ze bleek te zijn ontstaan in een aan- tal stromatrassen, die op de zolder la gen opgeslagen. De vlammen sloegen al uit het dak. Ongeveer anderhalf uur had men nodig om de brand te blus sen. Van de stromatrassen was niets meer over, terwijl het dak gedeelte lijk werd vernield. Naar de oorzaak van de brand stelt de politie nog een nader onderzoek in. AMBONEZEN HADDEN ONENIGHEID Omstreeks écn uur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag deden zich moei lijkheden voor in een groep Ambone zen. die aan het dansen waren geweest en naar het kamp zouden terugkeren. Een drietal hunner (dat nogal diep in het glaasje had gekeken) wilde niet mee De snoeren probeerden hun ka meraden eerst met een zacht lijntje met te krijgen, maar toen dit niet hielp, is het drietal door de anderen in de kraag gepakt en meegenomen. leiding gehouden over de K.A.B. en het gezin. Tevens werd door spreker het een en ander medegedeeld om trent de P.B.O. Rilland-Bath Vóór behandeling gemeente begroting B. en W. schrijven de raad, dat aan de tot nu toe gevolgde wijze van be grotingsbehandeling bezwaren kleven. Zo moeten door B. en W. verschillen de vragen rechtstreeks beantwoord worden, zonder dat er gelegenheid is zich hierop voor te bereiden of ten aanzien van technische kwesties ad vies van de betrokken ambtenaren te vragen. Bovendien is het niet moge lijk om in een openbare raadsverga dering inlichtingen van vertrouwelij ke aard te verstrekken, terwijl hier door toch vaak een beter inzicht in bepaalde kwesties kan worden gege ven. B. en W. zijn daarom tot de conclu sie gekomen, dat een vruchtbaarder behandeling van de begroting verkre gen kan worden, wanneer deze vóór de openbare raadsvergadering bespro ken wordt in een niet-officiële bijeen komst van de raad, welke niet toe gankelijk is voor het publiek en de pers. De bovengenoemde bezwaren, aan een openbare behandeling verbon den, doen zich dan niet voor, zodat op verschillende vragen een meer con creet antwoord gegeven kan worden. Voor een vruchtbare bespreking van technische aangelegenheden is het noodzakelijk, dat in deze officieuze vergadering ook de directeuren van Gemeentewerken en van het Gasbe drijf tegenwoordig zijn Op deze wij ze wordt een betere voorbereiding verkregen voor de algemene behan deling van de begroting in de open bare raadsvergadering. Naar B. en W. vernamen, wordt bo vengenoemde methode ook in andere gemeenten reeds enkele jaren met gunstig resultaat gevolgd. Zij stellen daarom voor, bij wijze van proef, dit jaar ook in deze ge meente de behandeling van de be groting op deze wijze te doen geschie den. Ovezande RAADSVERGADERING De voorz. deelde o.a. mede, dat het beorag. dat in de vorige vergadering is meegedeeld, t.w. een schenking van Franse Landbouw-instantie, met de verplichting, dit te besteden voor een tehuis voor ouden van dagen thans gestegen is tot 962000 francs (vorige beci 900,000 frs.) Vervolgers deelde de vooiz. nog mede. dat hij met één der wethouders op stap geweest is, voor onderzoek, welke straatverlich ting het meest aanbevelenswaardig is. Er zal na berekening een proef ge nomen worden met T.L.-buizen. Ten slotte maakte de voorz. nog be kend. dat de huurverhoging, die per 1 Januari '54 ingaat, niet geldt voor alle gemeente-woningen. Er zal onder zocht worden of het mogelijk is. alle woningen in huurprijs te verkopen Op het nieuwe bouwterrein worden 3 percelen bouwgrond verkocht. Ie aan mevr. Wed. P. C. Walraven en aan dhr. Weststrale en aan de heer A Weststrale. B. en W. werden gemachtigd, deze prondverkoop in 't vervolg te regelen "Sen besluit L O. Wet van de school san de Hoofdweg wordt herzien en roet f 225,— vermeerderd LEDENVERGADERING K.A.B. Overeenkomstig een ingekomen verzoek van de R.K. Stichting voor maatschappelijk werk in West-Zuid- Beveland werd op de ledenvergade ring van de plaatselijke afdeling der K.A.B. voor 1954 een subsidie aan ge noemde stichting verleend van f 25. Tevens werd besloten ter gelegenheid van de te houden jaarvergadering be gin of eind Februari een gezelschap te laten komen uit Alkmaar. Op deze wijze wordt op cultureel gebied de leden iets goeds geboden. Hierna werd door burgemeester Andriessen een in- ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De- wereld vergaat. GOES. Grand: De haven der harstocht. HULST. Graanbeurs, 7 uur: Groot boerenbal Bioscoopgebouw. 8 uur: Abott en Costello gaan naar Mars. MIDDELBURG. Electro: Rechter Tho mas. Schouwburg: Kapitein Blood. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The stars are singing. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Sirocco. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Jolanda de dochter van de zwarte piraat. VLISSINGEN. Alhambra: Deserteur van het legioen. Luxor: Abott en Costello gaan naar Mars. Ariënsge- bouw, 19.30 uur: vergadering EHBO. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De wereld vergaat. Koninkl. Vlaamse Opera. 8 uur: Cavalleria Rus- ticana. Paljas. VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 20 uur: vergadering Vriendenkring. door 27 Toen Armande terugkeerde, brand de in de hal slechts een enkele lamp en bij het zwakke schijnsel zag zij Ulric, die met een koffer in elk hand de trap afkwam. Toen hij haar zag. bleef hij roerloos staan en keek. of hij gaarne zou zijn omgekeerd. Zijn blik was loerend. Armande ontwaarde hem eindelijk. Ze behoefde niets te vragen, ze be greep. „Je vlucht, Ulric", zei ze kalm. „dat is desertie". „Het nu. wat zou dat! Ik ga. Er is niets dat me hier houdt". „Is er niets over, Ulric?" Geen antwooord. „Ik vermoedde het al", knikte ze. „Ik weigerde het te ge loven. Ik haatte mezelf dat ik zo iets dacht, dat ik geloofde, dat mijn eigen broer „Je behoeft er niet onder te lijden". „Nee, dat zal wel. Je dacht, dat nu Leon door is en als Armande maar met Roger Lavergne trouwde, niets je kon hinderen". „Je wilde ook nooit naar goede raad horen. Zelfs nu is het nog niet te laat. Je zult het wel moeten doen. Je moet toch iets doen". „Het huis is dat nog van ons?" „Dat en anders mets". „Dan zal ik het daarmee moeten doen". Ulric daalde de laatste treden af. Hij durfde Armande niet aanzien. „Ik dacht, dat je al naar bed was", pre velde hij. „Ik ik had dit willen vermijden". „Het hindert niet. Ulric. Ik zeg im mers niets. Je kunt in vrede vertrek ken". „Dat is het juist", barstte hij half huilend los. „Je ongelofelijk koud bloedigheid! Je je zou denken, dat het me niets absoluut niets korstte". „Doet het dat dan?" Hij liep langs haar heen naar bul ten, de deur achter zich openlatend. Zij sloot de deur. schoof er de ouder wetse grendel voor, en deed de deur op de ketting. HOOFDSTUK VIII. De drie die haar liefhadden. De heer Lorenzo Frenette. advocaat en notaris leunde op zijn gemak in een lederen fauteuil in de bibliotheek van Beausejour. legde de vingertop pen van zijn goed-onderhouden linker hand tegen die van de rechter, keek over de gouden pincenez, die op het puntje van zijn neus hing. kuchte deftig en zei: „Het zal u duidelen zijn geworden, mademoiselle Armande, uit mijn uit eenzettingen na een grondig onder zoek van uw familieaangelegenheden dat u niet meer of minder dan ar moede te wachten staat. Buiten het huis en de omringende gronden een zeer twijfelachtig bezit kunt u praktisch niets uw eigendom noemen. Uw broeder is zeer ongelukkig, zeer onvoorzichtig geweest in zijn beheer. Mijn raad aan u is. om de bezitting te verkopen voor wat die zal opbren gen niet veel. vrees ik. in de tegen woordige tijdsomstandigheden." „Ik zal het huis nooit verkopen, meneer Frenette. Nooit. Daarvan kan geen sprake zijn". Armande zat op een punt van de grote notenhouten tafel en zag op de magere rechtsge leerde neer. „Maar mijn lieve kind, wat blijft je anders over?" „Ik kan geld maken uit de boerde rij. Ieder, die werken wil, kan daar- mep verdienen". „Maar een meisje als Jij!" zei Fre nette met een hulpeloos gebaar, „een dame als jij"! „Armande glimlachte. „Kan een da me niet werken? Ik vind van wel. Ik heb maar gedachteloos voortgeleefd, hoewel ik al geruime tijd voelde, dat de dingen niet waren zoals ze wezen moesten. Nu ik de toestand ken. kan ik aan de slag gaan. Ik zal geld le nen en hier boeren. Men zal niet kun nen zeggen, dat met mij de naam de Vysart in Tratramar is uitgestorven". De notaris stond op en boog diep. Zijn brilleglazen glinsterden in de morgenzon. „Ik neem mijn hoed voor u af. juffrouw. J.k neem mijn hoed af voor het geslacht, dat u vertegenwoor digt. Laat ik u zeggen, dat u een zwa re last op zulke tengere schouders laadt, maar ais het doel met vasthou dendheid en wilskracht te bereiken is, zult u het bereiken". „Dank u, monsieur. Ik zal het be reiken". Ze zei het moedig, maar toen zij Frenette uitgeleide gedaan en nage keken had, keerde zij naar de bibli otheek terug en staarde peinzend in het vuur. Vaak had ze nagedacht over de trotse kracht van haar geslacht, over de dappere mannen en vrouwen die de naam gedragen hadden sinds de eerste fleur-de-lys wapperde op de wallen van Quebec en Port Royal; vaak had zij zich verheugd een der hunnen te zijn en hetzelfde geloof, dezelfde hoge idealen te bezitten. Maar het was nooit oi.i haar opgekomen, dat ze eens geroepen kon worden om alléén de eer en de traditie op te houden. Nu was die dag gekomen. Leon was dood. Ulric was smadelijk gevlucht, en zij alleen was nog over. Haar wachtte armoede, haar wacht te een moeilijke toekomst en een liefde die. hoewel boven beschrijving zoet. voorlopig geen hoop op geluk geen vooruitzichten op vervulling bood. iWordt vervolgd) DINSDAG 5 JANDAIÏI 1954 HILVERSUM 1, 402 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagope ning; 8.00 AVRO: Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding: 9.15 Orgelconc.; 9.25 Wa- terst 9.30 V. d. huisvr.i 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters: 11.00 V. d. zieken; 11.30 Sopr. en piano; 12.00 Musette-ork.: 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. plat teland* 12.40 Hammondorgelspel; 13.00 Nws.: 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidos- coop: 14.30 Dansork. en sol.; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d jeugd: 17.30 Surinaamse muz.; 17.45 Rep. of gram.: 18.00 Nws.; 18.15 Piano spel: 18.30 Mil. caus.: 18.40 Gram.; 18.55 „Paris vous parle"; 19.00 V. d. kleuters: 19.05 Mil. ork.; 19.30 Kamcrmuz.: 20.00 Nws 20.03 Gevar. progr.; 21.35 Lichte muz.: 21.55 Meded.; 22.00 Lichte muz.; 22.05 Tiroolse muz 22.15 „De woelige wereld", caus.; 23.00 Nws. ;23.15 New York calling; 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 293 M. KRO7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huis vrouw; 9.40 ..Lichtbaken"; 10.00 V. d. kleuters: 10.15 Gram 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Radio Fhilharm. ork.; 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus; 12.03 Me- tropole-ork.; 12.30 Land- en tuinb. meded, 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.: 13.20 Lunchconc.; 14.00 Cevar. progr.; 14.50 Kamerork. en so liste: 15.30 „Ben ie zestig?" 16.00 V. d. zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Nieuwjaarscauserie v. d. vertegenwoor diger v ,d. Ned. ..ntillen, Mr. C. Debrot; 18.00 Pianoduo: 18.15 Gram.; 18.20 Sport- praatje: 18.30 V. d. jeugd: 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19 30 Gram.: 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philharm. ork. en so list. 1. d. pauze: Ken 'n haan een ei lig gen?; 21.50 „Ouders en kinderen" caus 22 05 Blaaskwintet; 22.35 Gram.: 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.: 23.15 -24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Operette- nuz.; 13.00 Nws.: 13.10 Tuinb. kron.; 13.15 en 13 20 Gram.: 14.00 Schoolradio; 15.30 en 16.15 Gram.: 17.00 Nws 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekhespr 18.00 V. d. jeugd: 18.30 V. d. sold.: 19 00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 S.vn- Hica'c kron 20.00 Verz. progr.: 20.15 V. d. vrouw: 2100 Ork. enn :!2 00 Nws.: 22.15 en 22.'5 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRU-shL, Frans, 484 M - 12.00 Lichte muz,; 13.00 Nws.: 13.20. 14.00 en Gram.: 16.05 Lichte muz 17.00 18.30 Koorzang. 18.45 en 19.15 Gram Nws.; 20.00 Gram.: 21.45 Gram.; Nws.; 22.15 Ork. conc.; 22.55 Nws. 15.00 Nws.; 19.30 22.00

de Stem | 1954 | | pagina 2