Van lie MX V DE VREEMDELING IN DE MIST Paters van Oudenbosch boden steeds de helpende hand Onderwijs 1953 stelde teleur Ups en downs in de vlasindustrie gedurende liet afgelopen jaar RADIO-PROGRAMM A'S TWEEDE BLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1954 In oorlogstijd en tijdens de St. Ignatiusvloed Viering van het zilveren jubileum in het teken van de dankbaarheid Droog voorjaar en hete Pinksterdagen SJjldüJjdii Geen heiligen We, hebben onlangs gesignaleerd, hoe de heer Bomans (niet Godfried) in het propaganda-orgaan van de Welter-partij op zeer deni grerende wijze over de bekende brochure van Professor Romme had gesproken. We mogen thans vast stellen, dat de heer Bomans erkent één moment te persoonlijk te zijn geweest. Hem spijt dit en hij biedt daarvoor zijn excuses aan. „Doch bedenkt U dan tevens", zo sprak de heer Bomans ons aan, „dat ik geen heilige ben en voor een zo gewich tige zaak als hier genoemd wel eens mij zelf voorbijschiet. Deed de te gen-partij dit nooit, vaak opzettelijk en herhaald?" De doorbraak Gunstige zaaitijd Liturgische kalender AT EEN 0NDERLIJKE ERELD y Vis wordt duur betaald (Van onze onderwijsmedewerker) XJet is weer de tijd van balans en overzicht en ook voor de sector van het leven, waaraan wij in het afgelopen jaar onze speciale aan dacht hebben gewijd, is het nuttig, nog even om te zien. Ten aanzien van de watersnood kan men 1953 een rampjaar noe men. Ten aanzien van het onderwijs zouden wij dit zo sombere woord niet in de mond durven nemen. Maar wel is 1953 voor het onder wijs een teleurstellend jaar geweest. En in zoverre het een jaar van ge miste kansen is geweest, zou 1953 toch wel eens een periode kunnen zijn geweest, die van verre of van nabij een ramp helpt voorbereiden. JTnkele jaren geleden, vlak na de oorlog en de eerste jaren daar opvolgend, heeft er een frisse en forse wind gewaaid door het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Er zijn toen groot se plannen op papier gezet, On derwijsplan Rutten, v.g-l.o., experi menten en voor het eerst sinds lange jaren scheen de zon in de schoolwereld en ontbloeide er bin nen en buiten de muren een positie ve geest van geestdrift en hernieu wing. Zeker, ook materiële belan gen kwamen tegelijkertijd ter ta fel. Maar men zou kunnen zeggen, dat deze met de linkerhand werden afgedaan terwijl de rechterhand zich bezig bleef houden met de ideële kern van de onderwijspro blemen. Welnu, van deze geest is in 1953 minder dan voorheen overeind ge bleven. Financiële problemen le raarsalarissen, oude pensioenen hebben het merendeel van de de batten over onderwijs beheerst. En zelfst dat, de materiële basis waar op het onderwijsgebouw moet wor den opgetrokken, is niet tot bevre digende oplossing gebracht. Er is geen rust omtrent het materiële be staan in het M.O.; de gehate classi ficatie bleef bestaan, zij het in ge matigde vorm; de gepensionneerde collega's blijven verpauperen; het kleuteronderwijs ontbeert nog steeds een wettelijke grondslag; het leer lingen-aantal per klas bleef krank zinnig hoog; er werden te weinig scholen gebouwd; er zijn nog steeds onderwijzers te kort. Cn op deze wijze zijn we terug ge sukkeld in de vooroorlogse gang van zaken: uitputtend gepraat over geld en nog eens geld, met de belangen waarom het feitelijk gaat, steeds waziger op de achtergrond. Waarlijk, de tijd van het algemene begrip voor het onderwijs als car- dinale factor in het. volksbestaan is weeral aan het verkwijnen. Het is geen wonder, dat in het jaar waar in de watersnood zulke zware offers aan 's lands financiële draagkracht oplegde, op alle gebieden een ver sobering betracht moest worden. Dat ook voor het onderwijs het geld slechts in beperkte mate aanwezig kan zijn, is voor ieder begrijpelijk. Maar het is triest, wanneer men, tussen de feiten door. het besef voor de kern-princioes ziet wegglippen De scholen zullen wel voortgaan met hun werk, zeker, maar de kans op een grandioze nieuwe geest in de ganse onderwijswereld is in 1953 kleiner geworden dan tevoren. Maar laten we ondanks dat hoop houden. BZD. J)OOR DE PATERS VAN DE H. FAMILIE te Oudenbosch zal op 10 Januari een bescheiden feest worden gevierd, omdat zij dan ge- gedurende vijfentwintig jaar in het Brabantse Rome verblijven. Voor de burgers van de gemeente en voor velen daarbuiten is de 10e Januari een belangrijke dag, omdat de paters op die dag een hulde in ontvangst hebben te nemen, die zij wel zeer verdienen, omdat zij Oudenbosch en West-Brabant in de afgelopen vijfentwintig jaar menige dienst hebben bewezen. QP het einde van de twintiger jaren bezat de congregatie van de pa ters van de H. Familie, gesticht door pater Berthier, een huis te Nieuwkerk, onder Tilburg gelegen: een huis. dat te klein werd. De overheid besloot tot aankoop over te gaan van het door de paters Jezuiten aangeboden huis te Oudenbosch, gedeeltelijk nog gebouwd door de bekende architect Cuijpers. De studenten zouden de prachtige omge ving van Nieuwkerk missen, maar de verhuizing hield toch een grotere ver betering in. [VE VLASINDUSTRIE in Nederland heeft het afgelopen jaar ook weer zijn wel en wee gekend. Reeds het begin in Januari was zeer slecht, er was bijna geen afzet van het afgewerkte product. Vele bedrijven lagen stil, met het gevolg, dat er in de vlasindustrie algemeen werkloosheid heerste. Reeds in de maanden November en December 1952 was er een aanzienlijke daling van de lintprijs, hetgeen in het begin van het afge lopen jaar nog verslechterde. Bij het aanbreken van het rootseizoen werkten vele bedrijven op halve kracht, hetgeen geleidelijk aan is verbeterd. We willen dit graag bedenken. En zullen zeker niet beweren, dat de politieke tegenstanders van de heer Weiter wel allemaal heiligen zijn. XJet weekblad voor geloofsverkon diging „De Bazuin" meent zelfs te kunnen stellen, dat „katholieke voorstanders van doorbraak jaren lang in woord en daad en zwart op wit verdacht zijn gemaakt in hun katholiciteit"We geloven, dat dit een beschuldiging is, die in haar volle lengte en breedte en diepte ook op een verdachtmaking gaat lijken. In ieder geval is het een feit, dat men zich van gezag hebbende K.V.P.-zijde nooit aan dit euvel hoeft schuldig gemaakt. Ook Professor Romme doet dit in zijn jongste brochure zeer beslist niet. Hier en daar zal er op lager plan wel eens iets miszegd zijn op dit stuk ,doch over de grote linie gaat deze beschuldiging beslist niet op. En is men van de zijde der door- braak-broeders wel altijd even fair geweeste als men voor zich het praedicaat „progressiviteit" opeiste en de anderen liefst naar de conser vatieve hoek verwees? De Bazuin doet daar trouwens ook aan mee door de doorbraak-katholieken te bestempelen als „onze vooruitstre vende broeders".... We weigeren te erkennen, dat zij het monopolie van vooruitstrevendheid zouden be zitten. Trouwens, de Bazuin komt hierdoor in tegenspraak met een eigen uitlating: „We zullen moeten leren om de doorbraak niet te ver eenzelvigen met de behoefte aan breedheid en het isolement niet met een hardleers conservatisme" DEEDS in de maand Februari kreeg men meer kopers op de markt, doch van prijsopslag was er nog geen sprake. Buitengewoon gunstig, wat be treft de weersomstandigheden, brak de zaaitijd aan. Alles kon worden ge zaaid in zeer geschikt zaaiöed. In 1953 kende men veel verandering in liet areaal. We zagen in de Nederlandse vlasuitzaai de volgende verschijnse len. De oude getrouwe concurrent ver loor deze zomer veel van zijn pluimen en werd algemeen door de Wiera ver dreven. De uitzaai Concurrent in 1952 bedroeg 70% in 1953 nog slechts 44,8% De Wiera daarentegen steeg tot. 37,8',t tegen 1952 6.7%. Formosa viel terug van 9,3 op 6%, Hollandia van 4,1 op 3.6%. Percello van 5 op 0,9%. Verum handhaafde zich pre cies en bleef 2,7%. De overige rassen stegen van 2,2 tot 4,2%. In 1953 be droeg de totale uitzaai in geheel Ne derland. 22415 H.A. Witbloei en 4838 H.A. Blauwbloei. Ten gevolge van de watersnood is er ruim 6000 H.A. land niet met vlas kunnen beteeld worden. Het voorjaar was niet erg gunstig want het regende oter het algemeen te weinig, zodoende kreeg men vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen vlas dat aan merkelijk te kort was. Het tweede schade verschijnsel waren de hete Pinksterdagen, welke ook de groei van het vlas sterk benadeelden. De markt van het vlaslint was die tijd al aan merkelijk verbeterd, nu niet direct prijsopslag, maar er was een vlotte afname, wat voor de vlassers het voor naamste is. Niettegenstaande het droge voor jaar en de hete Pinksterdagen was er in de Noord Oostpolder een beste vlas oogst gegroeid. Juist voor de oogst werd het in deze polder zo mooi gegroeide vlas geteis terd door zware regens. Hiervan werd vooral de concurrent het slachtoffer. Prachtig gegroeide akkers vlas leger den en kwamen niet meer overeind WIERA AAN DE SPITS watersnood niet geweest zou er in 1954 zeker 40000 H.A. worden uitge zaaid. doch dit land is nog niet ge schikt om met vlas te betelen. Wat de rassen betreft, verwacht men ze ker 75Wiera. gezien de goede re sultaten welke dit ras heeft gegeven het afgelopen jaar. EXPORT Op 8 Januari 1929 kwamen de pa ters naar Oudenbosch, op 14 Januari werd de plechtige inbezitneming ge vierd in tegenwoordigheid van de ge- neraal-overste, pater Tampe. van bur gemeester Hoeks en pastoor de Wit. De fraters voerden daarbij een blij spel op van Molière, getiteld „De schelmstreken van Scapin". Het contact, dat de paters van de H. Familie hadden met de Ouden- bossehe gemeente en met de verschil lende andere instituten, is altijd bui tengewoon prettig geweest. Ofschoon krachtens de aard van haar werk gro tendeels in beslotenheid levend, dien de de communiteit van Sint Joan Berchmans toch ook op directe wijze de gemeenschap in het verlenen van assistentie, in het preken van retrai tes en tridua, in het geven van lessen op scholen gedurende bepaalde perio den en meerdere andere aangelegen heden. OORLOGSPERIODE P\E export in het afgelopen jaar aan vlasproducten zal circa 70 milli- oen gulden bedragen, wat zeker zal meetellen. DE WATERSNOOD £)E Wiera bleek hier tegen zeer ge schikt te ziin, want deze bleef zo hij gegroeid was, zodat dit ras met kop en schouders boven de andere uit stak. Het vlasplukken is gezien de mechanisatie geen probleem meer ge weest. De gehele Nederlandse vlas oogst was op 18 dagen geheel aan de kant. Na de oogst hebben we steeds een goede markt gekend; er was veel vraag naar het lint, maar tevens was er ook een aanmerkelijke prijssteiging Vooral de maand November was bui- tengewoon goed. Een aantrekkelijke prijs voor alle producten, zoals lint. liinzaad en lokken (zeker niet te ver geten). De hoogste prijzen voor warm- waterroot zijn geweest tussen 250 en 300 gulden. Het dauwroot vlaslint tot 22d gld. de ruwe lokken tot 45 cent en het lijnzaad, gekeurde concurrent tot 62 cent, Wiera tot f 1,—. 1952 kende deze tijd een aanzienlijke werkloos heid. op de vlasbedrijven, dit is niet het geval. Bijna alle fabrieken werken noc op volle kracht. Over het alge meen viel in 1953 de lint opbrengst per H.A. tegen. Voor 1954 verwacht men een buitengewoon grote uitzaai naar schatting 33000 H A. Was er de QOK de watersnood van 1 Febr. heeft de vlasindustrie in Neder land zwaar geteisterd. En hier den ken we dan speciaal aan de Zuid Hol landse Eilanden. Dreischor en de Wesinoek van Brabant. W e nebben met onze eigen ogen gezien hoe vele vias- serijen door het water zijn verzwol gen en het is haast niet te geloven, aal aeze oijna weer alle leurg wei Ken alsof er niets gebeurd is. Ieder zal hier wel begrijpen dat onze getroffen vlassers niet bij de pakken zijn blijven neerzitten, doch hebben doorgewerkt om hun bedrijf in de oude toestand terug te krijgen. De leus „Luctor et Emergo" is hier zeker op hun plaats. Hoe groot de schade in de vlasin dustrie met deze ramp is geweest? Hier kan men zeggen dat ze vele mil- lioenen guldens beloopt. Het zal moei lijk zijn om vast te stellen hoe groot de schade precies is geweest. HET NIEUWE PROCÉDÉ Mog iets dat in het afgelopen jaar nieuws in de vlasindusthie heeft gebracht is het nieuwe procédé bij het T.N.O. te Delft. Een nieuwe vinding, welke is gedaan bij het TNO, voor het bewerken van vlas volgens een nieuw systeem. Te beginnen met groen vlas en eindigen met gespon nen garens. Dit ook is voor oïize vlas sers een zware dobber geworden. Thans wordt er over gegaan tot het bouwen van een proeffabriek te Delft. De gel den hiervoor nodig zijn door de Ne derlandse vlassers samengebracht en spoedig zal met de bouw van deze fa briek worden begonnen. Zal deze zaak slagen, dan zal dit een grote omme keer in de vlasindustrie brengen. Door het neertellen van de hiervoor benodigde gelden hebben de vlassers een groot vertrouwen gegeven aan de wetenschap. De nieuwe ideén, uitge werkt op het T.N.O. te Delft met zeer reële mogelijkheden, zijn een aanval op lange termijn tegen de vlasindus trie. DIJZONDER levendig leeft in het ge- heugen van de paters de oorlogs periode 19401945. Deze periode was voor het huis zeer moeilijk. Reeds in October 1940 werd het huis van de paters te Kaatsheuvel door de bezet ters in beslag genomen. Dit had tot gevolg, dat in Oudenbosch 80 studen ten van de lagere studie geherbergd moesten worden. De communiteit werd daardoor verdubbeld en pater-econoom kwam voor haast onoplosbare proble men te staan. Dat het moeilijk was de gezondheid van een 160 jonge kerels op peil te houden, bewees het betrek kelijk grote aantal t.b.c.-patiënten dat de paters van Oudenbosch in die tijd kenden. De paters hadden echter veel steun van de mensen uit de omgeving. Eigenlijke oorlogsschade hebben de paters val. Oudenbosch aan hun huis niet opgelopen. Zij leefden wel intens mee met het leed. dat verschillende dorpen in de omgeving van Ouden bosch opliepen. Op de 3e November 1944 kwamen duizenden vluchtelingen van over de Mark in Oudenbosch aan. De paters, die, op grote Amerikaanse trucs gezeten de helpende hand bo den waar dit nodig was, konden 150 vluchtelingen in hun huis bergen en zij deden dat gedurende meerdere we ken. Het was wei een erg ongewoon gezicht de kloosterkeuken behangen te zien met een kinderwas. vreemd was het leven in die dagen, maar de paters waren blij en dankbaar iets te kun nen doen. Ook in de dagen van de Februari- ramp waren de paters actief. In het huis werden verschillende hulpdien sten georganiseerd en de bedden kwa men ter beschikking van de vluchte lingen. Ojn al deze redenen hebben de pa ters van Oudenboscn de sympathie verkregen van zeer veel mensen: een sympathie die de 10e Januari duide lijk aan de dag zal treden! (Advertentie) Zondag 3 Januari. Wit. Feest van de Zoete Naam Jezus. 2e gebed (in stille Missen) octaafdag H. Joannes. Credo. Prefatie van Kerstmis. 's-Her- fogenbosch: 2e gebed octaafdag H. Joannes. Maandag 4. Rood. Octaafdag van de H.H. Onnozele Kinderen. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Kerstmis. Dinsdag 5. Wit. Vigilie van Drie koningen. Gloria. 2e gebed H. Teles- phorus. 3e van de H. Maagd. Credo. Prefatie van Kerstmis. woensdag 6. Wit. Verschijning des Heren of Driekoningen. Credo. Pre fatie en Communkcantes van Drie koningen. Donderdag 7. Wit. Mis van Ver schijning des Heren. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Cre do. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. Vrijdag 8. Wit. Als gisteren. Zaterdag 9. Wit. Als gisteren. loslippigheden van LEONARD JJ/E KENNEN ALLEN het bekende gezegde over de vis, die duur betaald wordt. Dit geldt vooral voor sommige palingsoorten, die immers wanneer men het vel, de graat, de kop en de staart ver wijderd heeft, eigenlijk alleen nog maar een geurtje vertegenwoordi gen en verder niets. De haring heeft het heel ivat beter, dunkt ons en er is materiaal genoeg voorhanden om dat te bewijzen. Ge moet we ten dat er in het Engelse Kanaal ongekend grote aantallen haringen zijn gevangen In lJmuiden brengen de vissersschepen soms 2000 tot 2500 kisten vol haring binnen. We herinneren ons van vorig jaar, dat de haringvissers steen en been klaagden, omdat de geschubde kanaa - zwemmers weigerden hun netten binnen te varen. Hoe gelukkig (zou den wij althans zeggen) moeten die vissers zich dus nu wel voelen dat de bekende historie van de wonderbare visvangst, zich zo dient onder onze kust is gaan herhalen. Maar kijk, dan hebt u het mis, want de geleide economie is er de oorzaak van, dat de vreugde van nu maar een schimmetje is van de blijdschap van de vissers uit ie Nieuwe Testament. Immers, die IJmuiders klagen steen en been. Ze moeten zich halfdood werken om die geweldige v,an9sten,bin"®"%°°„ te krijgen. Hun netten scheuren, hun ribben kraken en de P°rje™°" nai is net zo dun als verleden jaar, toen de haringen zich niet lieten verschalken. Dagelijks worden er duizenden kisten haring ^o°rPe- draaid" en voor uitverkoopprijsjes naar de vismeelfabrieken gestuurd^ Vissers en reders slaan dat wenend gade en ze rammen zich op de borst uit ergernis, dat ze zich zo druk hebben gemaakt om die ^ge- re vangsten van het vorige seizoen. „Laten we hopen, daf sp°®~ dig wat minder wordt met de vangsten zeggen ze. Maar als dat ge beurt klagen ze wéér. Zo is de mens nu eenmaal. Het enige wat erop zit is, dat men van overheidswege het leerzame boekje .Over minimumprijzen en wat eraan vastzit (Uitgave D p. van LandbouwVisserij en Voedselvoorziening) onder de harl"3™ gaat verspreiden. Twee flinke oplagen, in zee gestort op de linke plaatsen, kunnen wonderen doen. waren aan een rode das. Een ac tief peleton arresteerde twee spion nen, nadat het de prooi intensief had beschoten. Helaas bleken het twee Beierse boeren te zijn, die naar de welstand van hun suiker bieten aan het kijken waren en met de hele manoeuvre niets had den te maken. Zij kregen een schadevergoeding, omdat Ameri kanen fatsoenlijke lui zijn. Twee uur later waren er meer Beiers met rode dassen dan oefenende soldaten. De spionnen kregen daar op in het geniep gele dassen. Weduwe P EN vijftig-jarige weduwe in Has- L tings sloeg een indringer met een wandelstok buiten westen. De man had een goed borreltje op en was in deze onbevangen toestand bij de dame binnengestapt om eens over de dagelijkse zorgen van het leven te praten. Maar de weduwe hield er niet van met een wildvreemde man te babbelen en haalde de stok van haar man zaliger te voorschijn. De buren hebben zich wild gela chen. Kat CNNZE dagelijkse portie kat gaat ditmaal over Peggie. Peggie is een wit poesje, dat uit drang naar algemene ontwikkeling de locomo tief bekroop van een trein in Old Ford Het beest frommelde wat rond in het mechaniek met het gevolg, dat de locomotief opeens als een tij ger vooruit sprong en een solotocht van vele kilometers begon Want Peggie is een pientere poes, die hem onmiddellijk drukte, toen de zaak verkeerd iiep. Feestdag TWINTIG blanken en hon- derdvijftig zwarten moes ten in Johannesburg naar het ziekenhuis worden gebracht. Ze hadden de Kerstdagen doorgebracht met massale vechtpartijen en heftige de monstraties. „Ondanks alles een kalm dagje", zei de politie achteraf. Handig nE AMERIKAANSE troepen in Beieren hebben een manoeu vre gehouden. Die is vreselijk goed gelukt. Dank U. Er was één kleine moeilijkheid. Om het helemaal echt te maken had men ook spion nen ingeschakeld, die herkenbaar Propaganda T~\E AMERIKANEN gaan in het ko- mende jaar weer een stevig stuk reclame maken. Zij hebben daarvoor speciale dagen cn weken ingesteld. Het is thans zover, dat er het hele jaar door dagelijks een bijzondere dag valt te vieren. Men begint met een nationale vogelkooitjesweek, dan volgen de Glimlachjesweek, de na tionale lachweek en de nationale zuurkool-met-worst-dag. Toon zou nog wel andere dagen kunnen verzinnen, zegt hij. maar hij wil er zich niet over uit laten. Wens A/oor de rest een ZALIG NIEUW- JAAR. En we hopen, dat dit nu eens geen onzin zal blijken te zijn. „Zo ziet het er tenminste wat zelliger uit!" Bossen waterwingebied £)OOR de Waterleiding Mij. in Zeeuwsch-Vlaanderen zal op haar waterwingebied worden begonnen met het planten van bossen. Daar de waterleidingmij. steeds heeft getoond grote belangstelling te hebben voor de vlasindustrie, door het beschikbaar stellen van dauwrootter- rein in haar waterwingebied en trach ten een oplossing te vinden voor het afvalwater der roterijen, zal naar wij van de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse vlas- sersbond vernamen met de belangen der vlasindustrie weer rekening wor den gehouden bij het planten der bossen. ZONDAG 3 JANUARI 1954 HILVERSUM I. 402 M. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.55 Sport- meded.; 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus.; 9.15 Dubbelkwart.; 9.30 „Geestelijk leven", caus.; 9.45 Met en zonder om slag; 10.20 „Ach Gott, wie manches Her- zeleid", cantate; 10.40 ,,De verklaring", hoorsp.; 11.15 Promenade-ork. en sol.; AVRO: 12.00 Sportspiegel; 12.05 Ham- mondork.; 12.35 „Even afrekenen, He ren!'' 12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.05 Me- ded. of gram.; 13.10 Twee piano's; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Groot koor en omr. ork. en sol.; 14.50 Filmpraatje; 15.05 Vierhandig pianospel; 15.45 Disco-caus.; 16.30 Sportrevue; VARA: 17.00 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.50 Sport- journ.; 18.15 Nws. en sportuitsl.: VPRO: 18.30 Korte kerkd.; IKOR: 19.00 V. d. kind.; 19.35 Bijbellezing; AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. muz.; 21.05 Meded.; 21.10 „Blauwbaard", hoorsp.; 21.55 Strijk- ork.; 22.25 Act.; 22.40 Orgelconc.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Populaire muz. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 8 00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.30 Hoogmis; NCRV: 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Vocaal ens.; 10.00 Geref. Kerkdienst; 11.30 Omr. ork.; 11.45 Kerkconc.; KRO: 12.15 Gram.; 12.20 Apologie; 12.40 Harmonie-ork.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.10 Strijkork., koor en solist; 13.40 Boekbe spr.; 13.55 Gram.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Viool en piano; 14.55 ..Katholiek Thuis front overal!"; 15.00 Amus. ork. en koor; 15.40 Gram.; 16.00 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Jeugddienst; 18.00 Zang- dienst; 18.45 Pastorale rubriek; NCRV: 19.00 Nws. uit de Kerken; 19.05 Orgelconc. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervor mers", caus.; KRO: 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Symphonette-ork. en sol.; 21.00 V. d. jeugd; 21.20 Dansmuz.; 22.00 V. d. eugd; 22.25 Gevar. muz.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Eng. muz.; 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nws.: 13.15 Gram.; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Gram. 15.30 Idem; 15.45 Voetbalrep.; 16.30 Gram. 17.00 Vlaamse muz.; 17.40 Gram.; 17.45 Sportuitsl.; 17.50 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.: 19.30 Gevar.; progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05- 24.00 Dansmuz. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.10 Verz. progr.; 14.00 Gram. 14.30 Ork. conc.; 16.30 en 16.45 Gram.: 17.00 Nws.; 17.05 Gram.: 19.00 Godsd. halfuur.; 19.30 Nws.; 20.00 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.25 Lichte muz. 22.55 Nws.; 23.00 Lichte muz.; 23.55 Nws. MAANDAG 4 JANUARI 1954 Hilversum 1, 402 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.50 Quatre-mains; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.40 Dansmuz.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 „Onder de pan nen", hoorsp.; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram. VPRO: 10.00 ..Voor de oude dag", caus.; 10.05 Morgenwijding: VARA: 10.20 Fluit, cello en piano; 10.40 V. d. zieken; 11.40 Voordr.; 12.00 Gram.; 12.07 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Dansmuz.; 13.00 Nws.; 13.15 V. d. middenstand; 13.20 Orgel en zang; 13.45 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Quatre-mains; 14.45 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.45 V. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Roemeens ork.; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Gram.; 18.45 Pari. overz.; 19.00 V. d. jeugd: 19.10 Muzikale caus.; 19.25 Volkszangkoor; 1945 Regeringsuitz.: Ir. J. van Gaaien: ..Actuele problemen v. d. bietenteelt"; 20.00 Nws.; 20.05 „In Hol land staat een huis", hoorsp.; 20.35 Aetherforum; 21.20 Dansmuz.; 21.50 „Huurverhoging en compensatie", lezing; 22.05 Omr. ork. en groot koor; 23.00 Nws'. 23.15 Orgelspel; 23.35-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 71.5 Gym.; 7.30 Gram.: 7.45 'n Woord v. d. dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; door L. A. CUNNINGHAM 26) „Die is er goed afgekomen," zei Martin Theriault, de oudste van de oudjes en de meest geachte, aangezien hij als knaap de Spokende Dijkgraaf in den vleze had aanschouwd, „Wei nige ontsnappen Damase Blais en een mens moet méér dan normaal zijn om levend uit de Baai van Fundy te komen op zulk een nacht." „Net zo," stemde Jean Belliveau toe, die ook bij de haard had gezeten op de avond, dat John Gowers witte ge zicht voor de ruiten van het Witte Hert verscheen, „meer dan normaal. Het is een wonder, Isaac, dat Je geen gerammel van ketenen, geen geluiden hoort in huis, in het diepst van de nacht. Hoor Je nooit iets?" Isaac Proux schuifelde op zijn stoel, nam de zware pook op en schoof een brandend houtblok recht. „Ik moet bekennen, vrienden, dat ik niets dergelijks gehoord heb. Soms hij keek over zijn schouder naar de duis ternis boven aan de trap „soms loopt hij nog laat op en neer, op en neer, als een gekwelde geest, en soms praat of leest hij hardop." „Tegen zijn vrienden beneden, hé?" meende Floribert Gaudet. „Hij heeft geld ook hé?'' „Nou," erkende Isaac, ,ik heb wel wat' gezien in de leren gordel die hij draagt. Als hij eer bondgenoot is van de duivel, zoals jullie beweren, wilde ik. dat er meer zo kwamen opdagen, hij betaalt alles contant." „Maar wat zoekt hij in St. Bruno?" hield Floribert vol. „Hij is geen werk man. nooit geweest. Dat kun je wel aan zijn handen zien." „Hij werkt immers voor Alphonse Trudel," zei Isaac. „En waarom hij 11.00 Kamermuz.; 11.45 Gram.; 12.25 V. boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Orgelconc.; 12.59 Klokge lui; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.45 ld.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Srtijkkwar- tet 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianorecital; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Prof. Dr. R. van Lier: Rijksdelen overzee: Su riname; 18.00 Meisjeskoor; 18.20 Sport: 18.30 Gram.: 18.45 Eng. les: 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Gitaar en dwarsfluit; 19.30 „Volk en Staat"; 19.45 Huismuz.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.50 „Anny van de Watermolen', hoorsp.: 22.00 Ka- merork.; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 V. d. land bouwers; 12.42 Gram.; (Om 12.50 Koer sen); 13.00 Nws.; 13.15 Pianorecital; 13.30 Gram.: 13.45 Pianorecital; 14.00 Schoolra dio; 15.00 V. d. zieken; 16.00 en 16.40 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Orgel en piano; 18.00 Franse les; 18.15 Gram,; 18.25 Fin. kron.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Strijkkwart.' 20.50 Volkslie deren; 21.15 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Orgelspel: 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans. 484 M. 12.00 Ork. conc.; 12.46 Gram.; 13.00 Nws.: 13.15, 14.00 14.15 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Pianoreci tal; 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.30 Gram.: 21.15 Kamermuz.; 22.00 Nws. 22.55 Nws. blijft?" De herbergier haalde veelbe tekenend de schouders op. „Ze zal toch die rijke Lavergne niet opgeven voor een man als hij!" „Wie kan weten, wat dat meisje zal doen?" meende Isaac terecht. „Je kunt evengoed voorspellen hoe de wind zal zijn op St. Cecillia's dag als probe ren de handelwijze te voorspellen van die de Vysart". „Maar die man", fluisterde Belli veau. „Weet je nog wel op die avond, Isaac? Hij sprak, toen hij bewusteloos was; in zijn koorts riep hij een naam. Hoe was het ook weer?" „Candace", fluisterde Isaac. „Zo was het Candace". „En wie of wat kan dat zijn?" „Condace?" Leandre Frechette, de litterator van St. Bruno, kuchte ge wichtig. „Candace heette vele konin ginnen van Ethiopië". „Zwarten!" riep Martin Theriault triomfantelijk. „Een negerkoningin. Dat is het Candace „Candace?" klonk het als een spook achtige echo uit de duisternis boven aan de trap. Met een slag werden alle hoofden omgedraaid en keken alle ogen om hoog. John Gower stond op de trap. zijn gezicht in de schaduw. Ze keken toe hoe hij langzaam naar beneden kwam. Zijn blik ging verbaasd van het ene verweerde, nootbruine gezicht naar het andere. Hij naderde het vuur. „Neem me niet kwalijk", hij glim lachte tegen Martin Theriault. „u wekte mijn nieuwsgierigheid. U was het toch. die van Candace sprak, is het niet? Wie is Candace? De naam komt me zo bekend voor Candace". Ze was een koningin van Ethiopië, monsieur", zei Martin zenuwachtig. „Het het kwam zo toevallig in het gesprek te pas". „Juist John Gower lachte. „Een koningin van Ethiopië dus? Hoe inte ressant! Nu vergeef me mijn nieuws gierigheid. Ik kwam beneden om luci fers, meneer Proux, astubüeft". Isaac haalde haastig een doosje was- lucifers en overhandigde die aan zijn gast. John Gower stopte zijn pijp en stak die aan. Er heerste diep zwijgen in de kring, die gewoonlijk zoemde als een bijenkorf. Onrustige ogen staar den in het vuur, zenuwachtige oude handen frommelden met pijpestelen. Weldra zei John Gower goeden nacht en besteeg nogmaals de trap. In zijn kamer, dezelfde goedonder- houden kamer boven aan de trap. waar Armande in de stormnacht ge geten had, zette hij zich op de rand van het bed, de ellebogen op de knieën en het hoofd in de handen. „Candace eigenaardig dat ze het hadden over wat was het ook weer? een koningin van Ethiopië. Men zou geneigd zijn te denken ik dacht zo toen ze naar me omkeken dat ze van de duivel gesproken hadden en nu op zijn staart trapten. Gekke, oude kerels! En een vreemde, zonderlinge streek ook! Hier is in eeuwen niets veranderd, wed ik. Het doet denken aan de fantastische droom van een dichter. Maar het bestaat. Zij bestaat" Hij stond op. liep naar het venster en trok het gordijn weg om in het sterrenfonkajend duister te staren en het vager zwart van de zee. „Ik ben benieuwd, wat ze vanavond doet alleen met haar broer in dat grote huis en naar de verhalen te oorde len is hij geen aangenaam gezelschap. Ik wilde vermoeid keerde hij zich van het venster af en streek met de hand over het voorhoofd. „Maar ik zie haar spoedig terug. Dan zie ik weer in haar ogen en misschien kus ik haar lippen of streel haar haren. Dan deert niets me meer niets". Hij raapte een haveloos exemplaar van de gedichten van Rubert Brooke op. achtergelaten door de Engelsman die ook een raadsel van het Witte Hert geweest was. De regels betoverden hem. Ze waren een gebed en een hoop; hij herhaalde ze telkens weer en Eliodie, die langs zijn deur kwam. hoorde een diepe klank van zijn stem. Met bleek ge laat kwam ze bij de haard terug en vertelde de oude. wat hij daar boven op zijn kamer zei; „Over de dood. heren! De ergste vriend, zei hij, en vijand, is slechts de dood!" Ze mompelde in vrome ontzetting. Dit was stellig de zonderlingste gast. die het Witte Hert ooit geherbergd had. Maar Isaac Proux, de slimmerik, wist dat het zijn omzet eerder zou vergroten dan verminderen, want als vliegen om een strooppot, klontten de boeren rond zijn haard in de hoop griezelige, angst-aanjagende verhalen te horen, in de hoop misschien juist die dingen te zien, die hen deden hui veren en verbleken. Hij glimlachte, toen het gezelschap vertrok, niet stuk voor stuk, maar allemaal tegelijk. Zelf was hij niet bang: hij betwijfelde sterk of de Boze zo'n eetlust zou tonen voor eieren met spek en boekweitpannekoeken als de ze gast., .In elk geval", besloot Isaac, met ware hoteliers-filosofie, „betaalt hij goed". (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3