COMMISSARIS DER OVER DE RAMP KONINGIN DE Z-.VLAA N DEREN Zuid-Beveland Bus of tram op Schouwen en Duiveland PUBLIEKE TRIBUNE Ambtswoning voor Heinkenszands burgemeester Nog 3 dagen De man, die Leo Trotzky doodde Waterwegenkwesties zijn nog één Graauw vierde feest ondanks de mist DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1954 OVER HET HEDEN HEEN BLIKTE HIJ NAAR DE TOEKOMST VAN ZEELAND Audiëntie GROEDE IN 1953 Voor- en nadelen Een nieuw rijwielpad Z.-Vlaanderen moet zuinig zijn met stroom Belt-Boy Prijsvraag 2000.- aan prijzen .75 ct, MCCARTHY'S STER AAN HET DALEN SOCIALE ONRUST IN ENGELAND AXEL Zijn ware naam bekend Brussel spreekt geruchten tegen Voor uitvoering Delta-plan zou toestemming van België nodig zijn GOES Ambtsjubileum van de heer H. Dalmijn AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Het| Enke Gee De Het j THR. M. DE CASEMBROOT heeft op Oudejaarsavond, voor de radio uitdrukking gegeven aan zijn gevoelens, bij het afscheid van 1953, dat voor Zeeland zoveel ellende bracht. jyiGR. J. BAETEN, bisschop van Breda zal geen audiëntie verle nen op 3 en 6 Januari. Mgr. W. Mutsaerts zal in de aan staande week geen audiëntie verlenen op Maandag 4. Woensdag 6 en Don derdag 7 Januari.' Verbetering van publieke werken achter veilige dijken QP HET EIND van het jaar pleegt men balans op te maken. Als men dit in de gemeente Groede doet. zal het eindresultaat, wal de publieke wer ken bereft, zeker niet tegenvallen. Reeds eerder hadden we i ovei de riolerings- en bestratingswerken, die dit jaar in Groede worden uitgevoerd. We zijn eens gaan kijken hoe het met deze werkzaamheden gesteld is. Het eerste wat ons opviel was de nieuwe verlichting, welke in de Brouwerijstr. en Blekestraat is aangebracht. Deze verlichting is werkelijk bijzonder goed. Ook de andere straten krijgen zulk een T.L.-buizenverlichting. In totaal komen er 32 nieuwe lichtmasten, waarvan er thans 11 zijn geplaatst. Is dit werk gereed gekomen, dan zal Groede des avonds en ook des snachts op de meest moderne wijze verlicht zijn. Ook de bestratingswerken heb ben goede resultaten opgeleverd. De Brouwerijstraat is in vergelijking met vroeger nauwelijks meer te herkennen. In de groenstroken, welke deze straat sieren zijn honderden polyatha-rozen geplant. Als deze a.s. zomer bloeien zal het een lust zijn, er naar te kijken. Ook de Schuitvlotstraat krijgt zulke groenstroken, maar de vernieuwing van deze straat is nog nie gereed ge komen. Dit wordt wel eind Januari. De nieuwe traverse is reeds in gebruik genomen, maar de werkzaamheden zijn ook hier nog niet voleind. Ver- keers technisch is deze nieuwe tra verse ongetwijfeld een grote verbete ring. maar of de winkeliers, die aan de oude traverse wonen, deze wegom- legging -zonder meer zullen toejuichen, valt te betwijfelen. Hier heeft de me daille helaas haar keerzijde. De Ka per-vijver. met verlichte fontein, wel ke op het pleintje voor het zo aar dige gemeentehuis zouden komen, zijn door de Gemeenteraad om financiële redenen afgestemd. Wij. die het ontwerp van deze vij ver met bijpassend plantsoen zagen, betreuren dit, daar dit een waardig sluitstuk had geweest van een geheel van werkzaamheden, welke Groede zeer ten goede zullen komen. De werk zaamheden aan de zeewering zijn zo ver gevorderd, dat er mag worden aan genomen, dat de veiligheid, ook bij hoge stormvloeden voldoende verze kerd is. Jammer is het. dat de duin strook wat minder aantrekkelijk is ge worden. Het tegeltrottoir, dat aan de zeezijde van de oeververdediging is aangelegd, moet echter weer als een grote aanwinst worden beschouwd. Dit trottoir loopt van Groede tot Nieuw- vliet. Het geeft gelegenheid tot een zeldzaam mooie wandeling langs de mond der Wester-Schelde,- een wande ling, welke in alle opzichten uniek mag worden genoemd. Al met al mag er worden gezegd, dat het jaar 1953 Allereerst gingen zijn gedachten uit naar de slachtoffers en naar hen, die ze betreuren. Naast veel leed. zei de commissaris, bracht de ramp ook veel vertroostends. Een morele steun gaven de vele bezoeken van het Koninklijk Huis en niet minder bemoedigend was de hulp die uit binnen- en buitenland toestroomde Veel werk werd verzet en hulde bracht spr. aan hen, die de dijken dichtten. Op de vraag of men zich nu achter de herstelde dijken veilig kan voelen, gaf jhr de Casembroot een geruststel lend antwoord De zwakke plekken zijn versterkt en naast de dijkwacht staat het 'dijkleger. Mocht het onver hoopte toch gebeuren: de afvoer van mensen en vee is zo goed mogelijk voorbereid. Met vertrouwen zag spr. de toekomst tegemoet. Ieder hunkert om het her- stel te beginnen of te voltooien. Het hoofddoel blijft gericht op een spoe dige terugkeer van hen. die nog geëva cueerd zijn. De rampgebieden zullen zo vlug mo gelijk en schoner dan voorheen moe ten herrijzen. De adoptiegelden schep pen daar de kans voor. Laten wij vooral beseffen, benadrukte de com missaris. dat we niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst werken. Door het verruimen van de werkgelegenheid moet het afvloeien van jonge en energieke mensen voor komen worden. Spr. roerde nog even de dijkverzwa ring aan en noemde dit een werk van schier beangstigende omvang. Zo lang het echter niet uitgevoerd is blijft het gevoel van onveiligheid. Ook het probleem van het herstel der landbouwgronden sneed de com missaris aan en vond dit van nog ern stiger aard dan de huizenbouw. (Advertentie) Tenslotte propageerde jhr de Casem broot versnelde landaanwinning in Zeeland, waarvan het voordeel vijf voudig is: het verschaft meer veilig heid, meer goede gronden en meer zoet water; het geeft minder verdro ging en bewerkstelligt meer spreiding der bevolking. Met de bede om Gods zegen over net Zeeuwse gewest werd de tien minuten-toespraak beëindigd. voor het passagiersvervoer op Schouwen en Duiveland uiteinde lijk gebruik getnaakt worden van bus- of tramvervoer? Deze vraag brengt de gemoederen op het eiland reeds ge ruime tijd in beroering en het ziet er naar uit, dat ze dit ook nog wel enige tijd zal blijven doen. De wensen zijn weliswaar verdeeld, doch het staat vast, dat het overgrote deel der ge meentebesturen en andere organisaties zicli vóór busvervoer heeft uitgespro ken. De Stichting „Nieuw Schouwen en duiveland" heeft er bij Ged. Staten van Zeeland op aangedrong°n spoedig haar standpunt aan het llinvsterie kenbaar te maken, aangezien zij van mening is, dat daarop in Den Haag wordt gewacht. De N.V Rotterdamse Tramweg Maal-schappij heeft tijdelijk een bus dienst ingelegd, doch met grote haast wordt gewerkt aan het herstel van de oude trambaan en men verwacht dat nog in dé maand Januari op een deel van het traject Burg-Zijpe de tram weer in dienst zal worden gesteld. In ambtelijke kringen wordt gezegd, dat dit slechts een overgangsperiode zal zijn. waaruit dus kan worden afge leid. dat ook dit slechts een tijdelijk karakter zal hebben. De eilandbewo ners willen dit laatste echter mei aan want men vraagt zich af. waarom men thans nog het met tienduizenden gul dens onkosten gepaard gaande herstel van de tramlij* begonnen is, indien er werkelijk enige kans bestaat op een omschakeling op busvervoer. Het is daarom, dat de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" op korte ter mijn een beslissing tracht ,e torceren. cmdat het thans nog mogelijk is om het herstel van de tramlijn te staken. BEZWAREN van kinderwagens, dat het meenemen van een beperkt aantal rijwielen de rijtijd zal verlengen en tal van andere schaduwzijden van busvervoer brengt Dr. van Zuylen ter sprake. Bovendien wijst hij er op. dat bij busvervoer een deel van hel R.T.M.-personeel over bodig zal zijn, omdat de busdiensten minder personeel vereisen. Al met al is deze kwestie nog niet opgelost en met giote belangstelling wordt op het eiland de ontwikkeling gevolgd Men vecht voor een sneller en comfortabe ler vervoermiddel, hetgeen begrijpelijk is. wanneer men weet dat het reizend publiek drie uren nodig heeft om van Burg naar Roosendaal te komen. P)E Direceur van de N.V. R.T.M., Dr. H. van Zuylen heeft in een brief nog eens speciaal gewezen op de bezwaren, welke de omschakeling op busvervoer met zich zou brt* gen. In deze brief wordt o.m. gezegd, dat bus voor Groede zeker niet ongunstig was. i tractie geen grotere snelheid met zich Op het gebied van de publieke werken zal brengen, dat bij busvervoer geen zijn er prachtige resultaten geboekt. mogelijkheden zijn voor het vervoer f"JNDER voorzitterschap van burge- meester Derckx kwam de raad der gemeente Iieinkenszand in openbare vergadering bijeen. De voorzitter her dacht bij de aanvang de een dezer da gen overleden gemeente-ontvanger, de heer M. J, van den Dries. Hij schetste deze, die 22 jaar trouw de gemeente mocht dienen, als een plichtsgetrouwe ambtenaar en een edel mens. Nadat een achttal ingekomen stuk ken voor kennisgeving waren aange nomen, besloot de raad de opleidings cursus voor Chr. Kleuteronderwijs te Middelburg een subsidie toe te kennen van f 75.- per jaar. De aftredende leden van de commis sie Woonruimtewet 1947, de heren C. van Baaien, N. de Regt, A. Rijk, A, J. Rijk en P. Staverman, werden her benoemd. De Winkelsluitingsverordening werd in die zin gewijzigd, dat gedurende het tijdvak van 1 April t.m. 1 October de winkels geopend zullen mogen zijn tot 7 uur. Een nieuwe jaarwedderegeling voor de gemeentewerklieden werd vastge steld in dier voege, dat thans de jaarwedde minimum zal bedragen f 163.16 per maand en maximum f 179.16 per maand. Een prmeie voor woningverbetering werd toegekend aan de heren M. Rijk, C. Mol, J. Traas en A. Knuijt. De vergoeding voor de badmeester werd verhoogd en thans gebracht op een vast bedrag van f 77.- per maand. Bij het voorstel tot de bouw van een ambtswoning over te gaan besloot de raad in geheime zitting te vergade ren. Na heropening werd besloten een herbouwplicht in de gemeente Vlis- singen aan te kopen en het uitbrei dingsplan met betrekking tot de bouw van woningen in de Kerklaan te her zien. WONINGKWESTIES verbod werd ingesteld. Zulks zal na der worden bekeken. De voorzitter deelde verder nog mede, dat een nieuw rijwielpad zal worden aangelegd, vanaf het Clara's pad naar de gemeente 's Heer Arends- kerke. Tenslotte dankte hij voor de aange name wijze waarop met de raadsle den kon worden samengewerkt gedu rende het voorbijgegane jaar en be dankte hij de secretaris en het secre- tariepersoneel voor het vele werk dat gedurende 1953 werd verricht. Begrafenis M. J. v. d. Dries QNDER grote deelneming werd het stoffelijk overschot van de heer M. van den Dries, in leven ontvanger der gemeente Hemkenszand, ten grave gedragen. Talrijke officiële personen woonden de plechtigheid bij. O.m. merkten wij op de burgemeester van Heinketiszand de heer H. Derckx, de heer Linden- berg, dijkgraaf van het waterschap 's HeerArendskerke, mr dr Mes, de ge meentesecretaris de heer Meulendijk, wethouder C. Nijsse, dr P. Staverman en enkele raadsleden. De plechtige requiemmis werd opge dragen en de absoute verricht door pastoor Witkamp. Vele bloemstukken dekten de baar toen de overledene naar de doden akker werd gedragen. Herstel kabel duurt enige dagen DIJ het dijkherstel Zuid-Beveland is Donderdagmiddag bij Hoedekens- kerke een electrische kabel van 50.000 volt zwaar beschadigd. De kabel, die Zeeuwsch-Vlaanderen van stroom voorziet, moest buiten bedrijf worden gesteld. De bewoners van Zeeuwsch-Vlaan deren zijn opgeroepen zich in het ge bruik van electrische stroom tot het uiterste te beperken, vooral in üe och tend- en avonduren. Het betreft hier de drie-aderige ka bel Goes-Baarland, die zich in laatst genoemde plaats splitst in vier door de Schelde gelegde kabels. Zeeuwsch-Vlaanderen is thans aan gewezen op de centrale te Westdorpe. Men vermoedt, dat deze installatie niet zal kunnen voldoen aan de nor male behoefte van stroom. Men is uiteraard direct met het herstel be gonnen, maar die kan nog wel enke le dagen vergen. De heren Michielse, directeur, en Everwijn, hoofdingenieur van de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteitsmij., hebben zich naar Hoedekenskerke be geven. Een achter stapels inzendingen verscholen Boekei Brandschoon, secretaris van de Bell-Boy Bond, verzocht ons U voor het laatst attent te maken op de sluitings termijn: 5 Januari 1954. Post Uw inzendingen nu Schrijf op een briefkaart, een slagzin van ten hoogste 8 woorden, die. volgens U, de voortreffelijke eigenschappen van de bovenste beste Bell-Boy het best weergeeft. Ie prijs f 1000.—2e prijs f 500.—, 3e prijs f 250.— en 10 prijzen van f 25.— elk. Iedereen kan gratis meedoen. Adresseer aan: Bell-Boy Bond, p. a. N.V. Ed. Laurens. Postbus 3031, Amsterdam. Be oordeling geschiedt door een jury, haar uitspraak is bindend. Inzendingen blij ven eigendom der N.V. Ed. Lauren3. Over de prijsvraag kan niet worden gecorrespondeerd. Uitslag: 27 Februari 1954, o.a. in dit blad. Bovenste Beste Virginia J^JEMOCRATISCHE senatoren treffen voorbereiding om de macht van de republikeinse senator McCarthy b(j zijn onderzoek naar communistische activiteit te beperken. Zij zouden bij de aanvang van de zitting van het Congres, die op 6 Ja nuari begint, een poging doen om gel den te onthouden aan McCarthy's vas te Senaats-subcommissie van onder zoek, tenzij drie democratische leden, die in Juli uit de commissie traden, er weer, vrijwel op hun eigen voor waarden, in terug kunnen keren. De andere mogelijkheid zou zijn, de commissie van McCarthy op te hef fen en te vervangen. Langzaam-aan-slaking J7NGELAND staat aan het begin van een langzaam-aan-staking van ruim drie millioen scheepsbouwers en technici, nu de eisen van de arbeiders om loonsverhoging, door hun werkge vers zijn afgewezen. De regering zal twee organen in het leven roepen, om l^et geschil te on derzoeken. Op voofhaud hebben de genationaliseerde Loncïense vervoers bedrijven besloten een loonsverhoging aan 18.000 employé's toe te kennen. Sluiskil BUS CONTRA MELKWAGEN Ondanks een geringe snelheid reed een bus van de ZVTM met een hevige klap pardoes boven op een melkwagen die rechts geparkeerd stond aan de Kanaalweg. De mistvorming ter plaat se is de oorzaak geweest dat de chauf feur van de bus. die eveneens langs de rechtse kant kwam, door de stil staande wagen werd verrast en door het slechte uitzicht deze botsing niet kon voorkomen. De melkkar, die als aanhangwagen wordt gebruikt achtei een luxe wagen van de heer S. alhier, werd in elkaar gedrukt en schoot in het achterste gedeelte van de luxe aulo. Beide voertuigen liepen een zeer aanzienlijke schade op. ook de schade aan de melkbussen, flessen, en overige zuivelartikelen, die op de straatweg terecht kwamen, is beduidend. Per soonlijke ongelukken deden zich bij deze botsing niet voor. Afscheid. Op de centrale der PZ- EM te sluiskil werd afscheid genomen van de heer J. Riemens, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In een gezellig onderonsje peld worden. Verschillende voor- drachtjes en „Schetsen" werden voor het voetlicht gebracht op een wer kelijk kunstzinnige manier. Iedere acteur en actrice muntte uit in zijn genre, mooi werkelijk subliem was de schets „Plezante Klas" onder regie van mej. Haria van Hoije en de vol vlaamse humor tintelende voor dracht: Boerke Haas", waarbij het dracht: „Boerke Naas", waarbij het Jos Schelfhout kostelijke kunst ten toon spreidden. Voor het begin van de laatste voor- dracht kwam de geestelijke herder der parochie, de Z.E.Heer W. Rooms, op het toneel om de grote schare be langstellenden te danken voor de op komst en de manier waarop zij hadden meegeleefd met hetgeen voor het voet licht gebracht was. Hij bracht dank aan de besturen der verenigingen, die door hun acteurs en actrices gezorgd hadden, dat deze avond was een avond van Vlaamse fierhad was geworden. Zelzate NIEUW KERKORGEL INGEWIJD In de St. Laurentiuskerk werd het nieuwe orgel gewiid door Z.E.H. Puy- laert. pastoor-deken van Assenede. Bij vond dit afscheid plaats. Bij deze ge- j deze plechtigheid werd hij 'bijgestaan legenheid werd namens de directie der door de Eerw.Heren Duytschaever en PZEM aan de heer Riemens een enve- Hoste, onder-pastoors onzer parochie, loppe met inhoud aangeboden. Ook Het Lof werd gezongen door het plaat- zijn collega's hadden er voor gezorgd om als aandenken aan deze dag aan hem en aan zijn echtgenote een pas sende herinnering aar, te bieden. De heer Riemens heeft ruim 30 jaar dienst gedaan als voorman bij de los sing der kolen. DIJ de rondvraag informeerde heer M. Grim (K.V.P.) naar de naar de huurverhoging per 1 Januari a.s. In verband hiermede antwoordde de voorzitter, dat deze thans nog alleen geldt voor de 6 woningwetwoningen in de Kerklaan en dat de minister was verzocht, toe te staan, dat hier voor een minder percentage zou gel den. De heer M. de Leeuw (A.R.) vroeg naar de reeds lange tijd leegstaande woning van de heer A. Risseeuw in de Dorpsstraat. De voorzitter ant woordde hierop dat de eigenaar be zig was toestemming tot woningsplit sing te verkrijgen. De heer A. C. de Mol (Gemeentebe lang) wilde graag zien, dat voor de uitrit Dorpsstraat-Kerklaan een stop- DOKTERSDIENST ~7 ON DAG wordt te Goes dienst ge- daan door dokter v. d. Werff; te Middelburg en Vlissingen resp. door de doktoren Peeck en Boone en te Arendskerke, Heinkenszand en Woif- aartsdijk door dokter Vos. Dokter Gel- derbiom te Nieuwdorp neemt waar voor dokter Kiviet en dokter Folmer te Driewegen voor dokter Luyckx. Nog'drie Zoimebloem- prijswinnaars TN de officiële lijst van prijswinnaars in de grote Zonnebloemactie (van de pepermuntjes en waardevolle lens jes) komen onder meer nog voor: de heer P. Acke uit de Dijkstraat te Ter- neuzen, de heer M. v. d. Velden van de Red. van Egmondstraat 15 uit Den Bosch en de heer A. de Rooij, St. Josephstraat 122 Tilburg. De Terneuzenaar kreeg een prijs van f ÏÖOO. de beide anderen ieder een prijs van f 700. WOLGENS de Canadese politie heeft men eindelijk ontdekt, dat de man die in 1943 wegens moord op de ver bannen Russische leider Trotzky tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, een Spanjaard is, genaamd Ra mon Mercador del Rio, die in 1913 te Barcelona werd geboren. De man, bekend onder andere na men. heeft steeds geweigerd zijn iden titeit bekend te maken, nadat hij in Augustus 1940 te Mexico-stad Trotzky van het leven had beroofd. Op 20 December kreeg de moorde naar het recht een verzoek om invrij heidstelling te doen, doch hiervan heeft hij tot dusverre geen gebruik gemaakt. WIT GELE I^RUIS In de R.K. Naaischool alhier, werd de algemene ledenvergadering van hét Wit-Gele Kruis onder voorzitterschap van de heer V. Rammeloo, gehouden. Tijdens het openingswoord sprak de voorzitter waarderende woorden over het intense werk voor de vereniging gedaan door de voormalige voorzitter, de heer C, v.d. Bilt. Mededeling werd gedaan over ver hoging van subsidie van de gemeen te, welke gebracht is van f 250,op f 375,—. Inzake de verbouwing van het wijk- gebouw kon worden medegedeeld, dat ae modernisering daarvan met rasse schreden nadert, zodat gehoopt wordt dat de opening al binnen enkele maan den zal kunnen plaats hebben. Een aangelegenheid met langdurige discussie betrof de verhoging van de contributie. Deze is n.l. nodig i.v.m. de algemene prijsstijging én op aandrang van de Provinciale bond. De contri butie werd naar klassen respectieve lijk vastgesteld op f 5,—, f 7,50. f 10.— en f 15,(naar draagkracht). Op grond hiervan zal aan de leden een circulaire worden gezonden, met ver zoek op de aangehechte strook zelf hun contributie te bepalen. BILJARTCLUB A BC. Naar aanleiding van de afgelopen handicap-competitie werden aan de kampioenen der beide klassen tijdens een feestbijeenkomst bekers en lau wertakken uitgereikt. De hoogste onderscheiding de wis selbeker viel te beurt aan de heer J. de Rijke. Vermeld wordt de prestatie van de junioren der vereniging, de elfjarige Carlos Tieleman, die welver diend een lauwertak in ontvangst nam als reserve-kampioen der 2e klasse. Na een gemeenschappelijke maal tijd, volgde een uurtje amusement, be langeloos verzorgd door de heer A. Hoogwijk met leuke liedjes en mop pen, de heer O Lacourt geassisteerd door zijn dochter José. met goochel trucs en staaltjes van telepathie. Clinge Overgeplaatst De grenskommies der Invoerrechten en Accijnzen, de heer B. Scholter werd met ingang van 1 Januari overgeplaatst van Hulst naar hier. Nieuic-Namen selijk mannenkoor onder leiding van de heer A. Neyt, terwijl de heer M. Neyt, organist, de gezangen op het nieuwe orgel begeleidde. Na het Lof verzorgde de organist van de St. Baafskathedraal te Gent, de heer G. Verschraegen, een schit terend orgelrecital, als passende slui ting van de voorafgaande wijding. GILBERT DE HERDT GEHULDIGD Op het gemeentehuis alhier werd de nieuwe kampioen van België, bolwer- pen scholieren, de heer G. De Herdt lid van de athletiekclub Rieme offi cieel gehuldigd De burgemeester de heer Jos. Chalmet, verwelkomde de feesteling, die vergezeld was van zijn ouders, het bestuur van A.C. Rieme. vertegenwoordigers van de voetbalclub Rieme en de supportersclub Rieme. Bij de huldiging waren eveneens te genwoordig: de schepenen Calus, De Decker en Danschutter, alsmede ge meente-secretaris Malschaert. Na het drinken van de erewijn en de plaatsing van de handtekening van dc feesteling in het „Guldenboek" der gemeente, dankte de voorzitter van A.S. Rieme. de heer K. Smet, namens het bestuur en de trouwe supporters dat Rieme, waarvan de leden voor het grootste gedeelte uit Zelzate stammen, binnen afzienbare tijd de nieuwe cluo- naam „Rieme-Zeizate" zou aannemen. HET DIAMANTEN ECHTPAAR Het drukfoutenduiveltje heeft de naam van het diamanten echtpaar, dat Maandag a.s. feest viert, verminkt, hij moet zijn Borgs-Maas. Nader vernamen wij nog dat de krasse oudjes deze zeldzame bruiloft hopen te vieren te midden van hun negen kinderen en ruim veertig klein en achterkleinkinderen. GASTHUIS TARIEVEN OM HOOG. B. en W. stellen de raad voor om de Gasthuistarieven met ingang van 1 Jan. 1954 te verhogen met f 1. per dag. De derde klasse wordt nu f 8.25 en de hoogste 16-25 per dag. K wadendamme DORPSGENOOT BRACHT HOOFDPRIJS MEE. Onze dorpsgenoot, de heer P. .Poort vliet Lzn., behaalde op de provin ciale tentoonstelling te Middelburg met zijn Witte Vlaamse reus (ram) de hoofdprijs in deze klasse; de ram bleek tevens het beste dier op één na van heel de tentoonstelling. 's Gravenpolder RAADSVERGADERING Aan de Stichting Prot. Chr. Maatsch. Werk en de stichting R.K. Maatsch. Werk werd een jaarlijkse subsidie van 10 cent per inwoner toegekend. Het verzoek van de dam- en schaak vereniging om f 100.— als bijdrage in de kosten van aanschaf van wedtrijd- klokken ontlokte enige discussie. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werden benoemd B. Mol (bij loting met Jac. de Witte). W. v.d. Velde en Jan op 't Hof. Aan mw. J. C. Polderman-Almekin- ders werd m.i.v. 1 Januari a.s. ontslag verleend als schoonmaakster van het gemeentehuis. Hierna werd enige tijd in besloten vergadering voort gegaan. M.a.s. werd daarop tot schoonmaak ster benoemd mw. Koole-Tramper. Aan C. J. Kruijs Voorberge werd in principe een stukje grond aan de Schuitweg toegewezen. De voorzitter wenst allen een goed der vereniging. Hij wist mede te delen, en gezegend nieuw jaar toe. QP GROND van verklaringen, die door bepaalde persoonlijkheden zouden zijn afgelegd, hebben ver schillende Belgische en Nederland se bladen gewag gemaakt van een wijziging in de Belgische politiek inzake de Belgisch-Nederlandse problemen betreffende de water wegen. Volgens genoemde inlich tingen zouden de regeringen be slist hebben de problemen van het kanaal Gent-Terneuzen en van de Stop van Ternaaien te scheiden van het vraagstuk der Antwerpen-Rijn- verbinding. Een Belgabericht uit Brussel noemt deze geruchten van alle pyJIETTEGENSTAANDE de dikke ochtendmist, die op de eerste dag van het jaar over Graauw hing, is I Januari voor de Graauwse gemeente-secre taris een warme, zonnige dag geweest door de wijze, waarop in de gemeente zijn 40-jarig ambtsjubileum is gevierd. hulde en het cadeau, ook namens zijn Om half elf werd in het gemeente huis een feestelijke raadsvergadering gehouden. De raadszaal was smaakvol versierd toen de jubilaris met echtge note binnentrad. Burgemeester Schlü- ter nam onmiddellijk het woord. Hij feliciteerde de heer Dalmijn en diens familieleden met deze heugelijke dag. Hij sloot met de beste wensen voor de toekomst. De heer Dalmijn ontving als stof felijk blijk van waardering van de raad een enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte voor de gebrachte grond ontbloot. In Belgische re geringskringen is verklaard, dat de lopende onderhandelingen normaal voortgang vinden, ten einde een oplossing na te stre ven van vermelde vraagstukken die, evenals in het verleden, nauw met elkaar verbonden blij ven. HET KREEKRAK. familieleden, Hierna werden de aanwezigen ge- tracteerd op een glas wijn en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Van de receptie werd druk gebruik gemaakt om 3 uur bracht de fanfare Nooit Gedacht de jubilaris een sere nade en werd hem door de heer de Witte, onder-voorzitter van de ver eniging, onder toepasselijke woorden een vulpen aangeboden. De neer Dal mijn is secretaris van de'fanfare. UO, OilHUUlU „„u „Cl Het feest werd verder in huiselijke Moerdijkkanaal de prijs wel eens kun- kring gevierd. 1 nen zijn! TNE TELEGRAAF had zelfs beweerd, dat er in Antwerpen niet zo heel veel mensen nog geloven, dat Ant werpen staat of valt met het verkrij gen van het Moerdijkkanaal. Het Am sterdamse blad meent, dat 'de oplos sing van het vraagstuk der Schelde- Rijnverbinding in handen van de Ne derlandse regering is door te beslui ten tot heropening van het Kreekrak. „De tijd is hiervoor thans rijp", zo be sluit dit blad. Het Handelsblad van Antwerpen verzekert echter, dat de heropening van het Kreekrak een oplossing van het vraagstuk is die België niet kan tevreden stellen. Vanzelfsprekend kan Nederland het Kreekrak heropenen doch die heropening zal vele millioe- nen kosten. Wanneer Nederland die eenzijdige oplossing van het vraagstuk wenst te kiezen, aldus het Ant werpse blad dan zal het vermoe' delijk ook alleen staan voor het del gen van de kosten. Daarbij vergeet onze Nederlandse confrater, zo gaat het blad verder, dat zo men in Nederland mocht besluiten tot het dichten van de zeearmen, dit een probleem van internationaal be lang wordt waarbij België toestem ming en akkoord zal moeten verle nen. En voor dat akkoord zou het KINDER-TONEELUITVOERING In de feestzaal van de Prosperpol- der parochie trad voor een goed op gekomen publiek, een kindergroep uit Hulst voor het voetlicht met Prinses Devezee. zij gaven een goed en vlot spel. Uitspraak en verplaatsing op het toneel waren uitstekend. De kinderen oogstten na elk bedrijf een dankbaar applaus. De grime werd op de beken de goede wijze verzorgd door Dhr. Fr. van Ecken. De groep uit Hulst heeft voor de Prosperpolder een goede in druk achtergelaten. Goad afgelopen Tijdens het tan ken ontstond een begin van brand aan de buitenkant van een veewagen. In minder dan geen tijd werden de koeien uit de auto verwijderd en op een boerenerf gebracht. Men wist de vlammen spoedig te doven. De auto bekwam weinig schade en kon de reis voortzetten. Stratenaanleg Aan verbetering en modernisering der straten wordt in onze gemeente de laatste jaren zeer veel gedaan. Wij staan op dit gebied wel aan de spits van alle gemeenten in de omtrek. De werkzaamheden in de Reinaartstr. vorderen dank zij het goede weer zeer goed. Door het slopen van het oude huis van F. H. is de inrij vanuit de Hombachstraat veel ver- breed. Niet tegenstaande al deze ver beteringen mopperen de bewoners van de straten, welke nog niet aan de beurt zijn. Zij heffen de bekende klaagzang aan, waarom wordt onze straat nu niet verbeterd en onder steunen deze zang door zeer trieste ge baren. Goed ingelicht als wij zijn kun nen wij deze mensen zeggen; Heb nog wat geduld, alles kan niet ineens. Nog een paar jaar en alle straten over ge heel de gemeente zijn piekfijn in orde. Koewacht PLOTSELING OVERLEDEN Ten gevolge van een hersenbloeding is alhier overleden de heer J. Morkus, wachtmeester der Rijkspolitie. Hellestraat GESLAAGDE CULTURELE AVOND Wat in een kleine parochie de sa menwerking kan verwezenlijken, bleek dezer dagen in onze kleine grenspa- rochie. Door de prima samenwerking van Kafotters, Kajotsters. Katholieke Werkliedenbond en Katholieke Arbei ders Vrouwen-Gilde werd in de paro chiezaal ..Alcazarn" een culturele avond georganiseerd, die in deze Kersttijd werkglijk als een pareltje mag bestem- „OVERBRUGGINGS. GELDEN" VIII Eigenlijk heeft het geen zin terug te komen op mijn beschouwing over de ge volgen der te „hoge lonen" bij het dijk herstel in 1953 enige weken geleden on der „Publieke Tribune" opgenomen. Het wekt geen verbazing dat daarin ge dane beweringen tegenspraak uitlokten. We zijn dat in Nederland gewend. Ein delijk zijn we het ook gewend dat die tegenspraken langs de hoofdzaak heen gingen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat mensen zich ermee bemoeiden die het niet aanging. De hoofdzaak van mijn beweringen was: door de in regie uitgevoerde wer ken werden maar steeds méér mensen (hoofdzakelijk werklozen) naar het her stel gehaald, hoge lonen uitgekeerd waardoor, vanwege de bestaande bepa lingen en vanwege de overbruggingsre geling aan de opnieuw tot werkloosheid teruggekeerden een uitkering toekwam, die ver uitging boven de normale werk loosheidsuitkering. De tegensprekers zijn geen aannemers geweest, die in regie werkten, noch vak- kundigen op het gebied van dit deel der sociale zorg, die mijn betoog in een of andere vorm hebben aangetast. Er is on der dezen ook niemand geweest, die ge zegd of geschreven heeft, dat de opgeda ne ondervinding dwingt deze bepalingen eens te bezien. En toch, wie weet, heb ik hier of daar het besef in het niet- goed-geredigeerd zijn wel wakker ge schud. De tegensprekers waren arbeiders, die te werk gesteld waren bij het dijkher stel en cijfers gaven, welke afweken van de mijne en dan concludeerden dat ik het mis had. Ik ga natuurlijk voorbij de uitroepen, dat lk geschreven heb over iets, waar ik geen verstand van had. Als ik de berekening uit tegenspraak III en IV eens met elkaar vergelijk, blijkt, dat er verschillend berekend wordt door de sociale diensten. Daarmee heb ik niets te maken. Een andere denkt in uurloon en daar hij daarboven nog andere betalingen ge noot (die zijn weekloon verhogen en 80 pet. van dat loon hem nu aan over brugging toekomt) vindt hij, dat ik al leen maar aandacht te besteden heb aan het „eigenlijke loon". Maar natuurlijk gaat het mij om de berekening van de 80 pet. van het totaal ontvangen week loon. Er is er ook nog een die zegt er is nog wel meer ontvangen dan „werkge ver" beweert, maar daarvoor werd ook 15 tot 16 uur (met nachturen) gewerkt. Geen enkel bezwaar, dat zo'n man veel verdiende. Maar als die nu eens werkloos wordt, krijgt hij 80 pet. van het werke lijk aan hem uitbetaalde loon! En als dezulken vroeger werkloos wa ren, krijgen zij gedurende lange tijd werkloos zijnde, een zeer hoog overbrug- gingsgeld. Dat beweerde ik toch! Men kan heel goed lezen in de verschillende ingezonden tegenspraken, dat de mees ten gewone inkomsten genoten en dus nu gewone uitkeringen krijgen. En ik kan mij dus heel goed begrijpen, dat zij zich op hun teentjes getrapt voelden. Maar de anderen, die wel gerangschikt konden worden, als hebbende gekregen hoge we kelijkse loonuitkeringen, die voor mij als voorbeeld dienden, dat de bepalingen niet juist waren, die hebben gezwegen. Want die profiteren van de hantering der bestaande bepalingen. EEN WERKGEVER. GEVAL IN RAPENBURG Als Voorzitter van de Kath. Bouwvak- arb. Bond St. Joseph, afd. Rapenburg, heb ik met zeer veel interesse de ver schillende artikelen gelezen over de „overbruggingsgelden" en ik ben er ook ten zeerste van overtuigd dat „Werkge ver" er finaal naast is. Toch heb ik in „Overbruggingsgelden II" dingen gele zen, die er ook finaal naast zijn. Bij voorbeeld dat een nauwe samenwerking bestaat tussen G.A.B., Soc. Fonds en de organisaties. Vriend Vogels, U hebt tij dens het opstellen van uw ingezonden stuk vast en zeker geen erg gehad in het gesprek dat ik op Zaterdag 19 Dec. j.l. met U gehad heb in Boschkapelle. Het geval zoals het hier in Rapenburg ligt, met het Sociaal Fonds Bouwbedrijf, pleit toch mijns inziens niet tot het spreken van „samenwerking". Wanneer men van af 13 Mei 1953 als plaatselijk vertegen woordiger zit te wachten op een uit spraak van de heren in Amsterdam en door het betrokken lid, waar het geval om gaat, als bestuur van de Kath. Bouw- vakarb. doorlopend wordt beledigd, kan men dan nog praten van „samenwer king"? U net zo goed als wij, weten dat in deze zaak de Kath. Bond geen schuld treft, nog minder het bestuur der afde ling Rapenburg. Over „samenwerking" gesproken, U bent het vast met mij eens, en ik ben blij dat het juist een stukje van U was. P. J. KENTIN, Voorzitter Kath. Bouwv.arb. Bond afd. Rapenburg. Als commentaar zou ik het volgende willen opmerken: Het geval in Rapenburg is mij bekend. Het afdelingsbestuur treft hier geen en kel verwijt. Er zijn echter altijd geval len, die een langdurig onderzoek noodza kelijk maken, In het algemeen zal echter ook de heer Kentin toch met mij eens moeten zijn, dat er gelukkig een goede samenwer king bestaat, zoals door mij bedoeld in het stukje Overbruggingsgelden no. 2. P. J. VOGELS, Districtsbestuurder. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De wereld vergaat. Koninkl. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rus- ticana. Paljes. AXEL. Centrum 6.30 en 9 uur: Stalag 17. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De biecht van een zondares. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: The Missisipi Gambler. OOSTBURG. Ledel 2 en 8 upr: Road to Bali. 4.30 uur: The star are singing. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Affair in Trinidad. TERNEUZEN. Luxor, 2 en 8 uur: Europa 51: 4.30 uur: Just for you. Concertgebouw, 8 uur: just for you. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 8 uur: De wereld vergaat. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: De bedelstudent 8 uur: Martha. AXEL. Centrum, 4.15 uur: Stalag 17; 8 uur: The Paradise Case. DE KLINGE. Kinema van Dijck, S en 7.30 uur: De biecht van een zondares. GENT. Kan. Ned. Schouwburg, 3 en 7.30 uur: Gelukkig Nieuwjaar! GOES. Schuttershof: optreden der Rederijekers met: Driemaal Kerstmis: Grand: De haven der hartstocht. HOOFDPLAAT. Schieting bij P. de Paauw. HULST. Bioscoopgebouw, 5.15 en 8 u.: The Missisipi Gambler; 2.30 uur: Abott en Costello gaan naar Mars. ST. JANSTEEN. Biljartprijskamp bij Th. van Helsland, Chassee, om 5 uur. KOEWACHT. Duiven tentoonstelling bij L. de Kindt van 10—4 uur. Biljartprijs kamp bij A. van Dorsselaer.-Zaman. MIDDELBURG. Electro: Rechter Tho mas. Schouwburg: Kapitein Blood. OOSTBURG. Ledel, 4.30 en 8 uur: The stars are singing. 2 uur: Road to Bali. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Abott en Costello maken schoon schip. 5 en uur: Affair in Trinidad. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Europa 51; 2 uur: Jolanda, dochter der zwarte piraat. Concertgebouw, 8 u.: Just for you. VLISSINGEN. Alhambra: Deserteur van het legioen. Luxor: A. en C. gaan naar Mars. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De wereld vergaat. HULST. Graanbeurs, 7 uur: Groot boerenbal. Bioscoopgebouw, 8 uur: Abott en Costello gaan naar Mars. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The stars are singing. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Affair in Trinidad. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Europa 51. (Vaq van afgell dachf nog Tei| kan men. zoude niet Maar| wijs i En in mistel toch zijn nabij of opvolj forse nister| Weteif se pla derwil mentef lange I school nen el ve gel wing. gen fel. dat dl afgedj zich ideële bleme Wel minde blevel raarsa hebbd batten zelfstl op he den digen| geen staan I ficatiq matig did te kuij voorst! lang ir wit ve kathol! dit eei| haar diepte I gaat lij een fe| hebben euvel Profes;] jongste Hier e! wel eel stuk ,dl deze b| En is braak- geweesl praediq en de i vatievl doet door besten vendeI te erkl van vc[ zitten. I hierdo eigen leren eenzell breedlT een hl

de Stem | 1954 | | pagina 2