Dr PJ es man plotseling overleden Verlangen naar vrede in alle harten Emigratie begint met het kruisteken r "u Dr Drees voor wereldomroep Vietminh-offensief op Laos EINDE VAN EEN LEVEN IN DIENST VAN DE LUCHTVAART Op Schiphol haii£t de vlag halfstok De KLM was 't werk van zijn handen Prins kreeg prijs op oude jaarsbal Met de ski-lift naar boven Het nieuwe jaar in alle talen begroet Het gaat ook daar niet om brood alleen Landverhuizers waren op retraite Volksbruinbrood 1 cent goedkoper Hartelijkenette mensapen DAGBLAD VOOR ZEELAND LOODSENSTAKING IS AFGELOPEN Veroveraar met een vredestaak In Grindelwald Een kwartier is me te weinig.... De doorzetter Zakenman Franco Goede vondst goed beloond DE, 8-jarige Betsie Blok uit 's Heer Abstkerke vond Donderdag tussen Kruiningen en Kapelle een portefeuille met f 2000.— J IETS KOUDER AMOR BEHAALDE EEN RECORD Meel- en bloemprijzen worden bedwongen 04e JAARGANG No. 20917 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 2 JANUARI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f U.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan- tienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling, niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, DE DOOD heeft op de laatste dag van 1953 één der grootsten weggerukt uit de rij van de modern' Nederlandse wereldveroveraars. Een man, die me- op één lijn kan stellen met de voorvaderen, die oir kleine land een grote naam hebben gegeven: dr. AI bert Plesman, president-directeur van de Koninkli kc Luchtvaart Maatschappij. Hij is de grote voor trekker geweest van dat geslacht van twintig-eeuwse pioniers, dat in het begin dezer eeuw geloofde aan de heerschappij van de mens, óók in de ijle lucht. Die indertijd a's heksenjagers aangestaard door dui zenden wrakke en vreemdsoortige vehikels het luchtruim instuurden. Maar die de grondslag legden voor een net van luchtlijnen over de gehele aardbol. '"--•Cv -r „Het luchtruim verbindt alle volkeren", was de mening van de over leden president-directeur van de K.L.M. Het staat gegrift in de muur bonen het in de hal van het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag ge plaatste borstbeeld van wijlen de heer Plesman. DUIM zestig Belgische zeeloodsen, die zes weken geleden in staking gingen uit protest tegen de benoeming door de regering van een plaatsver vangende chef, hebben Nieuwjaars dag het werk hervat. Ook de Belgische zeelodosen in Vlissingen hervatten het werk, waar door de toestand nu weer normaal is. De regering heeft de verzekering ge geven, dat toekomstige benoemingen „in volledige overeenstemming met de regels" voor wat betreft het vereiste aantal dienstjaren, zullen worden ge daan. LORD NORWICH (vroeger Duff Coo per), militair, staatsman en auteur, i: gisteren op 63-jarige leeftijd gestor ven. Twee maanden geleden verscheen de autobiografie van deze beroemde Engelsman. KONINGIN ELISABETH heeft 930 personen in Engeland in de adelstand verheven. Twee conservatieve parle- mensleden kregen de titel van baron. Hierdoor zijn tussentijdse verkiezin gen noodzakelijk geworden. IN DEN HAAG zijn drie gevallen van „Witte Pokken" ontdekt. Deze ziekte, die vrij onschuldig is, kwam in Nederland nog nimmer voor. Wel zijn de witte pokken besmettelijk. HET FRANSE P.T.T.-personeel op treinen en stations, heeft besloten de staking, die nu al tien dagen geduurd heeft, maar weer voor eenzelfde pe riode te verlengen. IN DRIE Mexicaanse staten zijn in totaal acht nieuwe olievelden ontdekt die tot de rijkste van het land wor den gerekend. IN DE FRANSE nationale vergade ring bestaat een sterke stroming om president Laniel. die volgens de tra ditie na de installatie van de nieuwe president zou moeten aftreden, te handhaven tot na de Berlijnse con ferentie. pien, die gevlogen werden met allengs krachtiger reusachtiger vliegtuigen. Die de glorie dragen van oveel overwinningen op de tijd, op de afstand, op de ioeilijkheclen, die van het begin af aan in de lucht- iart golden. Plesman stond vooraan in hun rijen, als jngeman reeds, toen het geloof in de mogelijkheid 'an het zich verheffen in de lucht, door velen werd beschouwd als ketterij. En hij is daar vooraan blijven staan, zijn leven in dienst van de luchtvaart stellend. Hij bracht zware offers: zijn drie kinderen vonden hun einde bij vliegrampen. Hij heeft gestreden voor ,zijn" luchtvaart, en hij won. Tot op de scheiding van het oude jaar, het jaar van Christchurch, ook zijn laatste réis aanving. (AP OUDEJAARSDAG kwam plotse- ling het bericht, dat dr Plesman wegens een aderlijke bloeding in de buik, in het Bronovoziekenhuis te Den Haag was opgenomen. Enkele uren later kwam de tijding van het over lijden van deze 63-jarige luchtvaart pionier. Voor de internationale lucht- aart kwam dit bericht als een slag, vant met dr Plesman is meer heen egaan dan alleen een Nederlander an rijke geestelijke gaven, die mede Jederiand buiten zijn grenzen heeft ;etild. Plesmans dood is de afsluiting an één groot luchtvaartavontuur, 'n avontuur van een generatie, dat de mensheid ondanks veel leed grote ze- ^en heeft gebracht. Aan zijn niet te beteugelen werk kracht, inzicht, leiderschap, vakman schap, intuïtie, enthousiasme, geloof in de luchtvaart en in een betere we reld is het te danken, dat de K.L.M. ren van de grootste luchtvaartmaat- -chappijeji ter wereld is geworden. Aan dit werkzame leven kwam een einde juist in één van grote betekenis .ijnde overgangsperiode in de burger- 'uchtvaart. Nu zal beslist moeten wor- len over nieuwe typen vliegtuigen of -liegtuigmotoren. Het staat wel vast, 'at dr Plesman de grote lijn voor leze nabije toekomst heeft aangege ven. Steeds meer, vooral na de tweede wereldoorlog, heeft dr Plesman aan gedrongen op internationale samen- erking die de mensen dichter bij el kaar zou brengen en een der meest ïeëigende middelen daartoe was de moderne luchtvaart. In de acht jaren, die sinds de be vrijding van Nederland zijn verstre ken, heeft dr Plesman, sinds 1946 president-directeur van de K.L.M., zijn schepping gemaakt tot één der grootste internationale luchtvaarton dernemingen met vertakkingen over de gehele wereld. De K.L.M., die in 1919 begon met een staf van 12 man is onder zijn bezielende leiding uit gegroeid tot een concern, dat 13.545 employé's telt. dat een luchtnet ex ploiteert van 212.156 km., waarin 102 steden in 67 landen zijn opgenomen. Haar luchtvloot is bijna 90 moderne vliegtuigen groot. Uit de gehele wereld zijn blij ken van rouwbeklag binnenge komen. Ook voor de radio werd zijn heengaan betreurd en zijn vruchtbaar leven herdacht. On der meer spraken minister-pre sident Drees en dr ir M. H. Damme. Op Schiphol heerste diepe verslagenheid na het overlij densbericht. Hier, in de omge ving die hij beminde, zal de overledene Maandag zijn opge baard. Dinsdag zal het stoffe lijk overschot op de algemene begraafplaats aan de Kerkhof laan te Den Haag ter aarde wor den besteld. De Koningin en Prins Bernhard hebben uit Grindelwald een in bijzon- Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35). Viering rustig verlopen DRINS BERNHARD, verkleed als Mexicaan, won bij een gecostu- meerd oudejaarsbal, dat in hotel Ad- Ier te Grindelwald, waar de prins Don derdag was aangekomen, werd gehou den, de prijs voor het origineelste cos- l tuum. Aan een leuk kinderfeest nam ooi prinses Margriet deel. Het was een gezellig en ongedwongen gedoe, daar in hotel Adler. Men zag er eskimo's, Chinezen, maar ook een Twentse boer dansen. Hier in Nederland was de oude- jaarspret ook niet mis. De militairen in de kazernes aten oliebollen en ze schoten om twaalf uur 's nachts plech tig hun geweren af. In Nijmegen kreeg men even de schrik, toen tijdens het opvlammen van een houtvuur op Plein 1944, een luide knal weerklonk. Een jongen had een handje voetzoekers in het vuur gegooid. De schade bleef beperkt tot een gesprongen winkelruit. Den Haag trilde rond het uur van twaalf op zijn grondvesten, maar be halve een paar kleine ordeverstorin gen, bleef het bij lawaai alleen. DE RUSSEN hebben het oude jaar netjes afgesloten, door 33 grote fa brieken in Oost-Duitsland aan de Oostduitse regering over te dragen. Het zou nóg leuker geweest zijn, als de rechtmatige eigenaars (particulie ren) hun bedrijven hadden terugge kregen. DR. PLESMAN was een goed vriend van Z. K. H. Prins Bern hard. De Prins, die in Grindelwald op vacantie is, was zeer getrof fen door de doodstijding. Hij be schreef Plesman als een energiek en gevoelig mens. Een anecdote, die Plesman volkomen typeert is de volgende: „Ik herinner me nog", zo zei de Prins, ,8at toen hij in Ameri ka was, hij president Truman wilde spreken over iets, dat hem na aan het hart lag. Truman wil de hem toen een onderhoud van een kwartier toestaan, maar het antwoord van dr. Plesman aan de man, die hem deze mededeling bracht, was: „zeg maar aan de president, dat me dat te weinig is en dat ik niet kan". En het re sultaat was, dat Truman, die hier door kennelijk toch wel geïm poneerd was, hem later toch veel langer heeft ontvangen. Dat was nu typisch Plesman. der hartelijke bewoordingen gesteld telegram aan mevrouw Plesman ge zonden, waarin innige deelneming wordt betuigd met het grote leed. FAR. ALBERT PLESMAN, werd op 7 September 1889 te 's-Gravenhage geboren als zevende kind van een eenvoudig zakenman. Na beëindiging van de HBS-opleiding was het zijn bedoeling beroepsmilitair te worden, waartoe hij de Cadettenschool te Alk maar en de Kon. Militaire Academie te Breda bezocht. In Augustus 1911 werd hij beëdigd als 2e luitenant, waarna hij werd ingedeeld bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. In April 1917, werd hij op zijn ver zoek toegelaten tot de vliegeroplei ding te Soesterberg, waar hij in No vember 1918 zijn militair brevet be haalde. In deze tijd werd zijn idee geboren het vliegtuig, dat tot dan toe alleen voor oorlogsdoeleinden was ge bruikt, te gaan aanwenden voor het vervoer van passagiers, vracht en post. Ondanks tegenstand en onbegrip, wist hij enkele collega's en later ook belangrijke personen voor zijn idee te winnen en werd met de organi satie van de lrchtvaarttentoon- steliing Amïtcihiim ,Eita) begonnen. Deze expositie werd een succes en dit heeft de oprichting van de KLM op 7 October 1919 ten zeerste bespoe digd. Lt.-vlieger Plesman, die bij de tot standkoming van deze Nederlandse Luchtvaartmaatschappij een bijzonder aandeel had gehad, werd tot admini strateur benoemd en enige tijd later tot directeur. Toen de oorlog in Mei 1940 ook over Nederland kwam, werd Ples- man's levenswerk voor een groot deel vernietigd. Gedurende de oorlog was dr. Ples man van Mei 1941 tot April 1942 te Scheveningen gevangene der bezet ters, waarna hij naar Twenthe werd verbannen. Hier werkte hij de plan nen uit voor de wederopbouw van zijn bedrijf en toen op 2 April 1945 dit gebied werd bevrijd, vertrok hij ter stond naar Amerika, waar hij tot ieders verbazing de oorlog was toen nog niet beëindigd veertien „Skymasters" wist te kopen voor zijn bedrijf. Een jaar later vlogen zijn vlieg tuigen naar vele delen der wereld. Kort na de oorlog werd dr. Ples man president-directeur van de KLM. In verband met dr Plesmans dood hingen de vlaggen op Neder- land's grootste luchthaven, Schiphol, op Nieuwjaarsdag halfstok. gIJ DE AANVANG VAN HET NIEUWE JAAR, dat nu nog smetteloos in onze handen ligt, hebben geestelijke en wereldlijke leiders over de ge hele wereld gesproken over hetgeen wij met dit, ons toevertrouwde jaar moeten doen. De minister-president, dr. W. Drees sprak voor de wereldom roep tot de Nederlanders in het buitenland. Hij begon zijn rede met een herdenking van dr. A. Plesman, wiens overlijden op de laatste dag van 1953, het nieuwe jaar reeds tekent met weemoed. QVER LANDVERHUIZING, zei dr. Drees, dat emigratie verdrietige kanten kan hebben. Als geheel is het echter een bewijs van levenskracht en levenswil. Velen biedt het onge kende mogelijkheden om ongebruikte energie tot volle en ruime ontplooi ing te bregen. Tot slot sprak de pre mier de beste wijsen uit voor allen, die in het buitenland zijn, doch die zich met Nederland verbonden weten. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, zei, dat de wereldvrede niet kan wor den opgelegd door een internationale organisatie, doch dat deze wel de fun damenten voor een duurzame vrede kan leggen, door te streven naar ver betering van de economische en so ciale omstandigheden en versterking van de gelding van internationaal recht. Churchill beloofde in zijn nieuw jaarsrede, dat zijn regering zou door gaan met haar streven naar vrede, de mogelijkheden van een internatio naal conflict achtte hij verkleind. De aftreden de Franse president, Auriol, was er zeker van, dat zijn land de morele eenheid zou herkrij gen. Ook hij had hoop op verminde ring van de internationale spanning. Bondspresident Heuss hoopte op „werkelijke onderhandelingen" in plaats van onvruchtbare nota-uitwis selingen. Premier Malenkov wenste de Amerikanen succes toe bij hun T pogingen om schendingen van de vrede te verijdelen. De belang rijkste stap naar wereldvrede, achtte hij voor 1954 een atoom verbod. De vertegenwoordiger van de Russische hoge commissie in Berlijn zond voor de eerste maal sinds jaren, nieuwsjaarswensen aan de Westelijke stadscomman- danten. In Duitsland waren alle politieke leiders het erover eens, dat 1954 aan de verwachtingen beantwoordt, als het Duitsland slechts zijn hereniging brengt. Generaal Franco had een za kelijke nieuwjaarswens: namelijk, dat de Westelijke mogendheden haar over tollige producten aan landen buiten het IJzeren Gordijn beschikbaar zou den stellen, door aan deze staten le ningen op lange termijn te verstrek ken. Eerlijk deed zij aangifte en al spoedig werd bekend, dat het kostbare geval verloren was door een vertegenwoordiger der Hollandia-fabriek. die op weg was geweest naar Goes. Betsie kreeg f 100 beloning en had dus een goede Oude jaarsdag. OM HET BEZIT VAN DE „OPIUMtVEG" TN HET FRANSE hoofdkwartier te Saigon, de hoofdstad van Indo-Chi- na, hangt een gespannen sfeer, na het bekend worden van een plan voor een nieuw offensief van de Vietminh-re- bellen, op Laos. Anderhalve divisie geoefende militairen zou hiervoor worden ingezet. Deze aanval zal waarschijnlijk zwaarder zijn dan het jongste offen- DRIE HAAGSE jongens waren op oudejaarsavond thuis aan het knalballonnetjes maken. Ze had den er al heel wat, toen ze zich verpoosden met een sigaret. Prompt verhief zich het dak van de woning in de lucht. De ravage was enorm. OOSTENRIJKSE douane-ambtenaren openden dezer dagen een goederen wagon, die uit Joego-Slavië afkomstig was. Er zaten twee echtparen en één kind in, die op deze manier naar de vrijheid waren gereisd MET INGANG van 4 Januari zal de prijs van auto-benzine aan de pomp met 4/10 cent worden verlaagd. Dit meevallertje houdt verband met de daling van de wereldmarktnotering. J Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en overwegend droog J weer. Plaatselijk mist. Zwakke J tot matige wind, aanvankelijk Oostelijk later veranderlijk. In de ochtend lichte vorst en in de mid- dag temperatuur om het vries- J J Punt. Vandaag: Zon onder 16.40 uur. Maan onder 13.55 uur. Morgen: J J Zon op 8.48 uur. Onder 16.41 uur. t ?jaan «P 7.43 uur, onder 14.48 uur. Maandag: Zon op 8.48 uur. Maan °P 8.33 uur. J (Van onze redacteur.) HET BEGIN van menig emigratie-besluit staat het dollar- of Pond-teken. Men trekt naar andere landen, in de hoop zich in ma terieel opzicht een nieuwe- en betere toekomst op te bouwen. Doch de mens leeft niet van brood alleen en daarom zou onze eerste gedachte aan een eventuele emigratie vergezeld moeten gaan van inzicht in de mogelijkheden van geestelijk behoud ja zelfs van geestelijke ver dieping in het nieuwe vaderland. Wie uitsluitend streeft naar een grotere welvaart voor zich en zijn gezin, zonder zich te bekommeren om de grote emigratie, die ons bij de dood allen wacht, die is een mis lukt landverhuizer. Om deze reden vonden wij het zo verheugend, te horen, dat een vijftigtal aanstaande emigranten besloten had, zich door middel van een retraite in „Sint Gerardus" te Zeppe, te gaan bezinnen op die geestelijke kant van hun voorgenomen stap. Een emigratie kan van grotere invloed zijn dan een huwelijk, omdat het voor velen de absolute zelfstandigheid in een volkomen vreemd land gaat betekenen. TETS van het besef dezer komende verantwoordelijkheid bemerkten wij in het optreden van deze vijftig emi granten, met verschillende waarvan wij ook hebben gesproken. Het was de eerste maal, dat er in Seppe een gemengde retraite werd gehouden. Verschillende jongemannen hadden hun verloofde meegenomen en ook waren er meisjes, die in de loop van dit jaar als bruid naar het nieuwe va derland zullen reizen. Er waren vrou wen en mannen van middelbare leef tijd, maar onverschillig, leeftijd, afkomst en ontwikkeling waren de ze vijftig mensen gelijkvormig in één opzicht, namelijk hierin, dat zij allen van een zeker vertrouwen getuigden. O, wat deze retraite hen in hun diep ste zelf had gedaan, dat laat zich niet zeggen, maar men kan het bemerken aan die rust, dat zeker zijn van Gods hulp, ook daar. Want eerder dan de sterren, straalt Gods liefde overal! HOFFELIJK In Grindelwald trekken de Prinsessen Beatrix en Irene er vaak samen op uit. Wij zien haar hier in de ski-lift naar boven gaan Links Prinses Beatrix, rechts Prinses Irene. P4 zekere zin, was deze gemengde retraite een experiment. Maar het is een succesvolle proefneming ge worden. Deze mannen en vrouwen, paarsgewijze zittend in de gezellige zalen van „Sint Gerardus", gearmd de kapel binnengaand en na afloop van een conferentie samen pratend over wat zij hadden gehoord; dit was alles zo normaal en harmonieus, dat er gro te dankbaarheid moet zijn bij de or ganisatoren van deze speciale cursus. Een retraite van jonge mensen ken merkt zich vaak door tussentijdse ont ladingen van spanning, bijvoorbeeld tijdens het recreatie-uur. Hier was daar geen sprake van. Men zag groep jes jonge mensen met elkaar staan praten. Anderen zonderden zich alleen af. Elders liep een verloofd paar ge armd door de gangen. Er heerste een sfeer van hoffelijkheid tegenover el kaar. juist dank zij de aanwezigheid van de andere sekse. AMOR LACHT Waar er zoveel mensen bij el kaar zijn, ontmoet men altijd wel het een of andere unicum. Hier was .dat zeker, dat vier tal verloofde paren uit Berkel- Enschot, waarvan telkens één partij uit een en dezelfde fami lie afkomstig was. Op 23 Febru- ri, als de emigratie-datum voor deze jonge mensen nadert, zul len ze en bloc in het huwelijk treden. Ook ontmoetten we een jonge man, die na anderhalf jaar in Canada te zijn geweest, op vacantie in Nederland was. Tesamen met zijn verloofde, maakte hij nu deze retraite mee. Van hem hoorden we, dat deze cursus vol komen op de practijk van het emi- gratieland was afgestemd en dat er dus problemen werden aangesneden, die hij zélf emigrant in het ver re land had leren kennen, of waar van hij het bestaan door anderen had begrepen. Maar over één ding waren allen het eens. In de eerste plaats, dat de- re retraite geestelijk een verfrissing was, en voor liet overige een aange name vacantie in een gezellige en evenwichtige omgeving. Zonder aarzeling kan men een emi grant, die de resultaten van een der gelijke retraite meeneemt overzee, een verstandig mens noemen, die het met de hulp van God zeker zal kla ren. sief, waarbij Indo-China in twee de len werd gesplitst. De Fransen kun nen slechts weinig troepen in het veld brengen. Niettemin wil men ver hinderen, dat de Vietminh de stad Dien Bien Phoe in handen krijgt, om welks bezit de strijd al is begonnen. Deze stad ligt aan de „opiumweg" naar Communistisch China. Bij een eventuele overwinning, zouden de op standelingen de rijke opiumoogst van Laos in bezit kunnen krijgen, die zij met de Chinese communisten kunnen ruilen voor wapens en voedsel. T~AE Regering heeft besloten de door de loonsverhoging in het bakkerU- bedrijf optredende kostenstijging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloem prijzen voor het brood. De bestaande maximum- en mini mumprijzen van het volksbrood zullen daardoor in het algemeen niet wor den verhoogd. Alleen de prijzen van volkswitbrood, geldende voor bezorgd brood op het platteland gaan één cent omhoog. De maximum- en minimum prijzen van volksbruinbrood en -krop- brood in het gehele land zullen ech ter met één cent per brood van 800 gram worden verlaagd, terwijl in een aantal provinciesteden de maximum- en minimumprijzen van volkswitbrood eveneens met één cent per brood van 800 gram zullen worden verlaagd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners, worden de bezorgprij- zen voor volkswitbrood en, behoudens enkele uitzonderingen, .ook de prijzen voor afgehaald volkswitbrood, met 1 cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeenten blijft de prijs van het volkswitbrood afgehaald onveranderd en wordt de prijs van dat brood bezorgd, met 1 cent per 800 gram verhoogd. Bij de van 4 Januari 1954 af gel dende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volksbruinbrood overal één cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volkswitbrood. In Noord-Malakka. in de staat Perak. zijn tot nu toe onbeken de harige wezens, half mens half aap lijkend, waargenomen, die waarschijnlijk door over stromingen uit hun verblijf plaatsen in het oerwoud zijn verdreven. De wezens schenen geen mensen aan te vallen. Wel zou een vrouwelijk aapmens kennelijk spelenderwijs een rubbertrapper wat hardhandig hebben omhelsd, tot groot ver maak van diens metgezellen. Al dezaapmensen zijn groot en fors van gestalte. Het haar hangt tot aan het middel en zij hebben lange, vooruitste kende tanden- Volgens sommige ooggetuigen dragen zij lende doeken. volgens anderen niet. In Malakka bestaan legenden over vreemde harige wezens, die eens in de oerwouden op de berghellingen leefden.

de Stem | 1954 | | pagina 1