NADER TOT GOD Groot gebrek aan GEESTELIJKEN DE VREEMDELING IN DE MIST MEUWSEN Godloosheid neemt toe Qa-va-Seul DE BEDREIGING VAN DE NOORDZEE Gebruiksvoorwerp en sieraad /x Een veiling van IV2 maand RA DI O "Januari opruiming van restanten hij TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 Herhaling Zalig Nieuwjaar! H. Vader ontving; 331.534 personen Vrouw bewusteloos iu keuken T° Noodtoestand in 100.000 Zuid-Amerikaanse dorpen VELE OORZAKEN H. D. Louwes waarschuwt De kalender L. A. CUNNINGHAM Strategie op lange termijn Extra treinen bij jaarwisseling AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Dikken in de aanval PijP De rijkdommen van Faroek Hoeden, confectie en alle herenmode Zwaar en dof dreunen door de nacht de twaalf klepelsla gen van de hoge torenklokken en verkonden aan de wereld, dat wij het oude jaar achter ons lieten en een nieuw zijn binnen getreden. De hoge metalen mon den hebben ons de boodschap gebracht van de vervlogen tijd. Sommigen onzer, vooral zij, die eenzaam door de wereld gaan, zullen een terugblik werpen op wat voorbijging, zullen denken aan niet gebruikte mogelijkhe den en vergane illusies, aan niet bereikte doelstellingen en ver speeld geluk, of zullen weemoe dig staren naar een lege,plaats aan de haard en de banden ge denken, die verbroken werden door het wegvluchtende jaar. Dgch veruit de meesten onzer zien vooruit, de komende tijd te gemoet en zij zouden het gordijn willen wegschuiven, dat de ko mende dingen verbergt en waar van geluk en welvaart, tegen spoed en mislukking van velen afhangt. Vragen dringen zie1 op aan onze geest, verwachtingen en hoop ri.izen omhoog, maar ook bange vrees en vage vermoedens van wat komen kan. Zo is de mens. Zo dikwijls slingert hij tussen hoop en vrees en het meest van al maakt hii zich zorgen over dingen, die nimmer ge- beuden. Jaren achtereen hebben we ons afgevraagd, of nu de' ramp van een nieuwe wereldoorlog zou los barsten en de stoomwals der vijan dige legers de laatste resten onzer westerse beschaving zou vermorze- £e Eerste Kamer heeft de eerste hap gezet in de omvangrijke be grotingstaart. Een Voorlopig Ver slag met algemene politieke be schouwingen verscheen. Veel nieu we geluiden horen we niet. De K.V.P.-ers betuigen instemming met veel van wat in het afgelopen jaar tot concretisering en uitvoering kwam. Ze konden echter niet ont komen aan de indruk, dat dit be leid niet zelden moeizaam tot stand kwam, als vrucht van parlementai re druk of van maatschappelijke pressie van buiten. Ze zijn er ver der niet over te spreken, dat de P. v. d. A. de goede uitkomsten van het regeringsbeleid als het ware monopoliseert. De P. v. d. A.-leden blijken nogal pessimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de wereld toestand. Ook vrezen ze in ons land een teruglopen van de conjunctuur. Van een te veel aan dirigisme zien ze in ons land niets, van een te grote vrijheid in de loonvorming duchten ze ernstig gevaar en par tijgenoot minister van der Kieft vinden ze niet doortastend genoeg. Uit andere groepen komt o.m. be zwaar naar voren tegen het houden van algemene politieke beschou wingen zo kort nadat die in de Tweede Kamer zijn beëindigd. Dit kan h.i. moeilijk anders dan tot her haling leiden. Het is een opmerking die door buitenstaanders al meer is gemaakt. Doch wat wil men anders bij een twee-kamerstelsel, dat ove rigens zijn verdiensten heeft? De senatoren zullen het moeten zoeken in beknoptheid en soberheid. XJier komen we dan ook de laat- ste maal in 1953 aan het woord. De geur van oliebollen waait ons reeds toe. Misschien ook nog wel de geur van zeker smakelijk vocht. We vertellen onze kinderen het grapje van de man, die zo veel neuzen heeft als er dagen in het jaar zijn U krijgt van ons een bussel papier thuis, waarmee U best drie dagen zoet kunt zijn. En wij scherpen on ze ganzenveder maar weer, om de komende 365 dagen te lijf te gaan. We hopen veel goeds te mogen kro nieken, niets dan wijze daden van wijze mannen met zo nu en dan eens een uitglijdertje, omdat critiek toch ook wel eens leuk is. Voor spoed en vrede mogen het deel zijn van allen, die dit leze. En ook van allen, die het niet lezen. Zalig Nieuwjaar! len; of nu de aarde zou geschokt worden in haar grondvesten door atoomexplosies en millioenen zou den worden vernietigd. God zij dank is niets van al deze angstige vragen werkelijkheid geworden en geen dezer rampen over ons geko men. Wat wij niet durven verhopen, gebeurt. Er is enige ontspanning ge komen en de groten der volkeren zullen zich gezamenlijk gaan bera den over het wel en wee der men sen. jyjaar wel kunnen de machtigen der aarde confereren, kunnen de geleerden hun uitvindingen doen er, de techniek haar vernuft tonen, doch Eén is er, die alles regelt en de loop der dingen bepaalt en die in Zijn almacht de aarde in Zijn handen houdt, zoals een kind zijn knikkers in zijn knuistjes knijpt. De volkeren beraadslagen, maar de aarde wentelt voort in duize lingwekkende vaart door de onme telijke ruimten van het heelal en beschrijft baan na baan in een on afgebroken kringloop, totdat God met de vinger van zijn hand het te ken geeft, dat het einde daar is. Van meer waarde dan alle holle wensen bij de jaarwisseling en denk beeldig geluk en voorspoed, die wij verhopen voor onszelf en voor el kander, is de gedachte, dat wij bij deze heenviiedende tijd en van ons wegvluchtende dagen, is het be wustzijn, dat God ons vasthoudt en en dat Hii temidden van de ontzag wekkende krachten van een einde loos heelal onze nietigheid niet ver smaadt, maar ons bemint alsof er buiten ons niets voor Hem bestond. Bij en in Hem ligt dan ook het enig doel van de mens: dit vluchtige le ven moet uitmonden in God en de jaren, die de mens worden toege meten, zijn als de wegen, waarlangs hij moet gaan om aan het einde er van de deur van Gods hart te be reiken. "^fanneer dan ook bronzen slagen dreunen uit de hoge toren is de boodschap, die zij over de wereld verkonden: „Nader tot God!" Wordt dit doel niet bereikt, dan zijn het verloren jaren en ge miste mogelijkheden en heeft het „Zalig Nieuwjaar" voor ons zijn in houd en betekenis verloren. Wan neer dan straks vanuit de duistere kerktoren de klanken der klokken tot ons doordringen, mogen wij bo ven de dagen, die op ons toetreden, de lichtende gestalte zien van Chris tus, die op ons toetreedt. paus Pius XII heeft in het af gelopen jaar 381.534 perso nen in audiëntie ontvangen en 84 grote redevoeringen, in ze ven verschillende talen, gehou den, aldus een opsomming van de persafdeling van het Vati- caan. oen iemand aan een adres in Leeuwarden een bloemetje wilde afgeven, kreeg: hij geen gehoor. Wel zag hij een man de woning verlaten. Toen men binnen een kijkje ging nemen, vond men daar de bewoonster, mevrouw S.. bewusteloos in de keu ken liggen. Of hier misdaad in het spel is. dan wel een ongeval is ge schied kon de politie tot nu toe niet ophelderen. De heer S die zijn werk zaamheden buiten de provincie heeft, was niet thuis. (Aa vertenue) ..DUIM 100.000 Zuid-Amerikaanse dorpen bezitten geen priester; 60.000 dorpen hebben zelfs geen kerk. Wil de Kerk er geen onherstelbare schade lijden, dan moeten deze landen onverwijld beschikken over 150.000 priesters, d.w.z. 121.000 meer dan er thans aanwezig zijn." Aldus verklaarde pater Albert Sanschagrin. provinciaal der paters Oblaten in Canada in een tweegesprek met de K.N P.-correspondent te Montreal. Pater Sanschagrin is zo juist teruggekeerd van een lange reis door Zuid-Amerika, waar hij de stichtingen der Canadese Oblaten heeft gevisiteerd. In de loop van 1954 hoopt de Canadese provincie der Oblaten talrijke priesters naar Chili en Bolivia te zenden, waar reeds 33 Canadese Oblaten werkzaam zijn. (Advertentie) SCHOENCRÈME - WRUFWAS KOPERPOETS Het verval van de eens bloeiende Kerk in de Zuid-Amerikaanse landen kan tot talrijke gronden worden te ruggevoerd. De voornaamste oorzaak is echter het ontstellende gebrek aan priesters, meent pater anschagrin. Een kenner van de situatie in Zuid- Amerika pater Pellegring, heeft in de Osservatore Romano berekend, dat voor 100 millioen katholieken tien maal zoveel als de bevolking van Ne derland geen priester meer be schikbaar is. Andere oorzaken werken het ver val in de hand; de dikwijls slechte verhouding tussen Kerk en Staat, welke laatste sterk wordt beinvloed door de Vrijmetselarij, alsmede de meer dan miserabele sociale toestan den. De verdiensten per gezinshoofd liggen b.v. in Venezuela 66 pet onder die in de Ver. Staten. In Brazilië en Peru ongeveer 95 pet lager; terwijl een arbeider in Ecuador gemiddeld 42 maal minder verdient dan zijn col lega in Noord-Amerika. Tientallen jaren van anti-clericale regeringen hebben hun merkteken gedrukt op het onderwijs, waar een beslist vijandige sfeer tegen Kerk en godsdienst is geschapen. Het secula riseringsproces heeft de Kerk steeds armer gemaakt. De armoede is heden ten dage op vele plaatsen zo groot, dat een jongeman, die priester wil worden, werkelijk heldenmoed moet opbrengen wil hij zijn roeping ge stand doen. Dezelfde armoede belet de bouw van parochiescholen, de bevordering van de priesterroepingen via de school is dus onmogelijk. De Kerk in Zuid- Amerika bevindt zich in een vicieuse cirkel, die slechts doorbroken kan worden door een overvloedige toe voer van priesters uit de rest van de wereld. GROOT GEVAAR len met 40.000 leerlingen. De zende lingen reizen per vliegtuig, de pries ters per muilezel. Pater Sanschagrin besloot zijn ver klaring met een verwijzing naar een artikel in 't Canadese missietijdschrift der Franciscanen, waarin de journa list August Esser als slotphase van deze beangstigende ontwikkeling in Zuid-Amerika niet een verval tot het Protestantisme vreest, maar een nog dieper verval tot het atheisme. FHE DAF in Eindhoven heeft haar cliëntèle een kalender door 25) Armande liep de oprijlaan af in het kille licht der sterren, dat flauw weerspiegelde in de besneeuwde gras velden. De wind zuchtte in de ceders, die hun spitse toppen naar elkander toebogen en weer oprichtten en weer neerbogen, als waren het oude vrouw- tjes. die elkaar duistere geheimen en praatjes toefluisterden, Ulric had weinig gesproken aan ta fel. Ulric was de laatste tiid zwijgza mer en teruggetrokkenier dan ooit. Soms betrapte ze hem erop. dat hij haar bijna toornig aanstaarde, alsof hij een grief tegen haar had en in zijn gedachten bittere beschuldigingen te gen haar uitsprak. Wel, hii had haar niets te verwij. ten. Jarenlang had hij het volle be heer over hun vermogen gehad. Als er iets haperde, was het zijn schuld. Misschien nam hij haar kwalijk, dat TTet Eerste-Kamcrlid, de heer H. D. Louwes, heeft in een afzonderlijke nota bii het Voorlnmj* y*" bere tonen aangeslagen met betrek king tot het waterstaatsbeleid. De heer Louwes is van mening, dat het Nederlandse volk in zijn geheel en in zijn verantwoordelijke organen te kort is geschoten, in zijn strategie en in zijn beleid op langere termijn met betrekking tot de bedreiging van de Noordzee. Ook lopen wij volgens hem kans, na de niet mis te verstane waarschuwing van 1 Februari 1953 te spoedig terug te keren tot de orde van de dag. De onophoudelijk voortgaande da ling van de bodem en de rijzing van de zeespiegel hebben ten gevolge, dat onze positie tegenover de zee steeds gevaarlijker wordt. Dit blijkt even wel slechts van tjjd tot tyd by een stormvloed. Het is nu onze dure plicht, dat sluipende gevaar goed te onderken nen en ons er van bewust te zijn, dat de positie van Noordelijk en Weste lijk Nederland tegenover de zee bij de huidige vorm van onze kust in wezen niet meer houdbaar is. De heer Louwes pleit daarom voor strategie op lange termijn, welke nog gemeen goed moet worden gemaakt in het bewustzijn van het volk. Het is gewenst, aldus de Nota. dat uitvoerig wordt nagegaan, waar het toezicht heeft gehaperd en waardpor zoveel dijkbreuken konden ontstaan. Naar de mening van de heer Louwes moeten in het algemeen een te gerin ge sterkte van de dijken; een verkeerd beloop een te weinig zorgvuldig on derhoud, met name tot uiting komen de in de verontachtzaming van de giasmat, vooral doordat een. scherpe beweiding met schapen achterwege bleef, als belangrijke oorzaken daar van worden aangemerkt. Een actief en levendig Rijkstoezicht is daarom bovenal nodig. F)E omstandigheden, die de activiteit der Kerk belemmeren, zijn even zovele gunstige factoren gebleken zo wel voor de communisten, die reeds grote invloed hebben in Brazilië, Bo livia en Guatemala, en in iets min dere mate in Paraguay, Uruguay, Ar gentinië, Chili en Peru, als wel voor de Protestantse zendelingen, die in groten getale, vooral van de Ver. Sta ten, naar de Latijnse landen zijn ge trokken, vooral sinds China gesloten is. Het aantal zendelingen in Zuid- Amerika bedraagt 16.730 op 1 milljoen Protestanten en 4.8 millioen met het Protestantisme sympathiserenden. (Katholieke priesters zijn er 29.000 op 136 millioen gelovigen.) De Pro testantse zending wordi bovendien gesteund door grootkapitaal uit het moederland, dat hen in staat stelt scholen, hospitalen en tehuizen te bouwen. Waartoe dit leidt, blijkt uit cijfers uit Cuba. Dit land telt 4 mil lioen Katholieken en 49.000 Protestan ten; 639 priesters en 431 dominees, 425 Katholieke kerken en parochiehui zen en 668 Protestantse. In hetzelfde gebied bezitten de Protestanten 102 colleges en scholen met 17.000 leer lingen tegenover 166 Katholieke scho- (Advertentie) Qp Donderdag 31 December 1953 en Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederlandse Spoorwe gen op de hoofdlijnen naar het Noor den, Oosten en Zuiden en in het Wes ten een groot aantal extra treinen la ten rijden. voor laten maken, die behalve door zijn afmetin gen ook door sobere, maar smaakvolle typografische uitvoering opvalt. De royale foto's vormen tezamen een uit nemende bedrijfsreportage. De Esso brengt een landschapska lender in meerkleurendruk. De tinten zijn wat fel, maar dit is het enige dat er op deze overigens fraaie "kalender valt aan te merken Duidelijk afleesbaar en toch een sieraad voor het oog is het staaltje van kunstdruk, dat de N.V. Noury en van der Lande uit Deventer haar re laties aanbiedt. Hier vond de lens van de fotograaf allerlei snapshots op het moderne landbouwbedrijf. De Kuyper uit Schiedag, die met Oude-jaar voor de groten iets in de glazen doet, geeft de kleintjes een grappig dierenkalendertje. De drukkerijen van Louis Vermijs in Breda, zijn iets aan hun naam ver plicht. Er werd een kalender samen gesteld, die behalve een verantwoorde lijke reclame, ook een staal van vak manschap is. Prachtige foto's, alle ge nomen in Breda en omgeving in een aesthetische omlijsting Het ontwerp hiervoor is van IJsbrand Pijper. De Hollandsche Assurantie Sociëteit en de Nederlandse Brand- en Zee-As- surantie Mij, zonden ons een eenvou dige kantoorkalender zijn. Fors uitgevoerd, maar naar dezelf de opzet is de kalender van de Eerste Hollandsche. Een duidelijke en goed bruikbare aanwinst voor het kantoor. Douwe Egberts heeft na vele jaren gebroken met de traditie, een Zeeuws paar aan de kop van haar uitvoerige kalender te plaatsen. Men ziet er nu een haventafereel uit het Zierikzee van lang vervlogen jaren afgedrukt. Deze kalender vervangt een complete agenda. Op de kalender van de Leidsche Onderwijsinstellingen, die het formaat van en flinke affiche heeft, zijn alle maanden van het jaar op één groot vel ondergebracht. Behalve een ets van de Marekerk in Leiden is er wei nig in, dat het oog streelt. Daarvoor is het teveel een reclame-biljet. loslippigheden van LEONARD MISSCHIEN HEBT U onlangs gelezen, dat er in West-Berlijn een „Club der Dikken" is gevormd. Enfin, als u het nog niet wist, het is zo. De voorzitster (het opmerkelijke in dit geval is, dat de club al- leen uit dames bestaat) weegt 264 pond en aangezien zij het zwaarste vrouwtje uit West-Berlijn meende te zijn, werd zij met algemene stemmen tot voorzitster gekozen. Totzover is dit een betrekkelijk normaal geval. Wij hebben nu een- magl clubs nodig om ons parlementair een weinig te trainen en dus kan het ons weinig schelen wat voor clubs dat zijn. Maar in West-Berlijn is tevens een bewijs geleverd voor de IJdelheid der vrouw, ledereen weet, dat geen vrouwlijk wezen zich graag op haar dikte zal beroemenHet gekke is nu, dat zodra een meer dan normale omvang haar een speciaal aureool gaat verlenen, deze cor pulentie hand in hand gaat wandelen met de na-ijver. Want ziet ae voorzitster van de „Club der Dikken" had zichnog maar nauwelijks op een erbarmelijk krakende stoel neergezet, of daar meldde lemana de komst van een soort wijnvat, dat zich op twee dikke pilaren van benen het vergaderzaaltje binnenperste„Ik ben de dikste. lnjga het wijnvat, „want ik weeg 282 pond!" De leden van de club pro beerden de recalcitrante bezoekster te bedaren met net be,Kenae grapje, dat het abbatoir om de hoek gelegen was, maar de dikke da me wist van geen wijken. Enfin, ze werd als bijzonder dik ltd toege laten en ze liet zich achter in de zaal op twee stoelen neerzinken. Maar wéér deinde er een vleesmassa het zaaltje binnen. Weer een vrouw, die zich de titel van dikste voorbehouden wilde zien Driehon derd pond. Enfin, zo is het een tijd doorgegaan, tot tenslotte de vooi- zitster van maar 264 pond, zich moeizaam uit haar «tel rerhtel en uitriep: „Dames, ik kap ermee. Ik ga een club der mageren stichten. Wijn Kanon TN EEN hotel te Dyon heeft men in politie in West-Berlijn 1 verschillende kamers, behalve heeft sedert kort de be- schikking over een waterka- believen witte en rode wijn kan (Jat in de toekomst kan tappen. Toon is onmiddellijk en zon- o-phrmkt bii het Uit" Jer opgaaf van redenen naar Dyon WOruen oeulUlKl J afgereisd onder het zingen van be- gfendrijven Van Oproerige me rkelijke drankliederen. nigten. Een schalks inspec- 11 sheer teur nu echter elke ge- ijsbeer in de dierentuin van legenheid aan om het ding in £EN Londen heeft verbazing gezaaid, te schakelen, met het gevolg, De heer Bernhard Swipp stond voor reeds drie congressen diens kooi zijn krantje te lezen, e y„f officiële bijeenkomsten uit elkaar heeft gespoten. iisbeer ging over het hekwerk han 2en en vroeg: „Wat schrijven de prutsers van het weer?" Hij lachte zich bruin, toen de heer Swipp voor las, dat het goed weer of ailders zou worden. De directie van de dieren tuin bedriegt het publiek nu met een bruine ijsbeer. Leeftijd TTOM BROWN mag niet als offi cier optreden in een oorlogs film, die Amerikanen gaan ma ken. Hij had een te jong uiterlijh voor de held van het verhaal, een kapitein met een buigsnor- Maar acht jaar geleden was Tom Brown kapitein met een buigsnor. En hij was nog eens een held van het he le goede óók. pEN DUITS uitvinder heeft een goede dag gehad. Hij vond in een verloren ogenblik een sigaren pijpje uit, dat luid eri onafgebroken gaat loeien, wanneer het uit de mond van de roker valt. Het is, aldus de Duitser, reeds verscheidene malen gebeurd, dat automobilisten gedurende hun rit ten in slaap vielen. Als ze nu zo'n pijpje aanschaffen en er duur uit ro ken kan zo iets niet meer voorko men. De chauffeurs staan er ietwat wantrouwend tegenover, want het loei-pijpje zal hen waarschijnlijk we) wakker maken, maar wie ga randeert, dat ze niet de stuipen krij gen van de schrik? Tanden DROFESSOR Teirokoe Soeeno uit Tokio, die, zoals ge begrijpen kunt een groot vriend van ons is, heeft ook iets uitgevonden. Glazen tanden. Volgens hem zijn die stevi ger en goedkoper. Men behoeft bo vendien niet bang te zyn, dat de *anden smelten. Ze slaan ook niet ian, zegt de professor. Dat is een mooi werk, meent Toon, want by Hem naast hebben ze een hond, die dat wel doet en dan moet Toon maar •ien, hoe hy in slaap komt. Verschrikkelijksteeds die jeuk op je rug!" WAN 12 Februari tot en met 1 April in het volgend jaar zullen in het vroegere koninklijke Koubbeh-paleis in Cairo de verzamelingen kostbaar heden van ex-koning Faroek worden geveild. Van 12 Februari tot 18 Februari komen de postzegelcollecties onder de hamer. Van 24 tot 28 Februari en van 3 tot 6 Maart komen de verzamelingen onderscheidingen en munten aan de beurt. Van 10 tot 13 en van 17 tot 20 Maart volgen de verzamelingen van kostbare kunstvoorwerpen, horloges, gouden voorwerpen en juwelen. Op Breda. ELndstraat 19 Een zaak naar een man z'n hart! 24 en 25 Maart worden de verzame lingen zilverwerk geveild. Tenslotte worden op 31 Maart en 1 April de verzameling verkocht van presse- papiers en de veelomvattende verza meling van glaswerk, in tal van kleu ren en gedecoreerd met bloemen, fruit en landschappen. In een conferentie in de Egyptische legatie heeft de waarnemende zaak gelastigde van Egypte in ons land, de heer Hussein Izzet. daarover nadere mededelingen gedaan. De Egyptische regering heeft bij een wet van dit jaar alle persoonlijke eigendommen van ex-koning Faroek in bezit genomen. Het betreft grote verzamelingen, die zullen worden ge veild, waaronder evenwel niet voor komen de voorwerpen, die een natio nale historische waarde hebben. Deze zullen in de Egyptische musea wor den ondergebracht. Meegedeeld werd, dat de dynastie van Mohamed Ali haar macht en ex travagant fortuin heeft verkregen door de exploitatie en usurpatie van het goed van dit ongelukkige volk. Het geweldige fortuin, dat thans in openbare verkoop wordt gebracht, bewijst volgens de heer Izzet heel duidelijk deze beschuldiging. zij hem stoorde in zijn lui bestaan en hem trachtte te wekken uit de sleur van niets doen en drank, waarin hij sedert lang geraakt was. In ieder ge val. dacht ze vrolijk, zou hij er wel weer over heen komen, in het eind zou hij haar zelfs dankbaar zijn. Ze had blijde visioenen van een nieuw en be ter leven op Beausejour. waarin Ulric en zij samen het goed tot nieuwe bloei brachten. In de schaduwen van de hoge poort bewoog een donkere schaduw. Ze ving een glimp ervan op. toen ze erdoor trad, de weg op. ..Armande!" hoorde ze hem fluisteren! Zij bleef staan, de wind wikkelde haar mantel om haar slanke lichaam, rukte aan haar blon de lokken. Hij kwam dichterbij en zeide. „Ik ben blij. Je te zien. Ik voelde mij zo ver laten verlatener dan ooit., al die dagen, 's Nachts liep ik door de moe rassen en langs de kust. om naar je te zoeken en zag je in elke schaduw en hoorde je stem in elke windzucht". „Heb je me zo gemist?" „Zo erg. dat ik nog beter leerde be grijpen, wat je voor me betekent. Je hebt mij toch niet ontweken?" „Ik weet het niet. Misschien wel' Ze stond star. Hij deed geen poging haar aan te raken of te omarmen. „Waarom dat? O, maar ik begrijp het al. Ik heb blikken opgevangen en hier en daar een woord. Ik begin de taal nu wat beter te verstaan. Ik had er niet aan gedacht, dat St. Bruno een klein plaatsje ls en de mensen zullen praten „Ja. dat weet ik al. De mensen heb ben al gepraat. Ze zagen onze voet sporen ln de sneeuw. Ze zijn erg vlug in het ontdekken van dingen, die men sen hier, en langzaam je kunt niet begrijpen hoé langzaam ln het ver geten. En de malle dingen, die ze verzinnen —1" „Dat Je een heks bent de maan- heks. Ik vind het een dichterlijk Idee. Het was in het maanlicht, dat ik je leerde kennen." „Maar van u zeggen ze nog erger dingen, meneer John Gower. Ze zeg gen dat je. zoal niet de Boze zelf. dan toch een van zijn voornaamste minis ters bent. Vertel me eens: hoe gaat het je nu in het dorp.Hebben ze je niet in de ban gedaan?" „Neen, integendeel. Ze doen vreemd, maar zijn heel vriendelijk en beleefd. Misschien zijn ze wat bang vonr me en blijven liefst aan de veilige kant, In elk geval werk ik nu in de druk kerij van de oude Trudel ik ben nu een soort drukfoutenduiveltje". Hij lachte. „Misschien dachten ze. dat ik daarvoor het meest geschikt was. In elk geval leer ik aan ik smeer al minder inkt aan mijn vingers. ,Je bent dus werkelijk van plan in St. Bruno te blijven?" „Ik blijf. Men verlaat niet vrijwillig het paradijs. En voor mij is dit het paradijs, omdat jij erwoont". „Het is dus voor mij, dat je hier blijft?" „Is dat niet voldoende reden?" „Ik geloof Je. Ik wil je geloven" Eensklaps lag ze bevend in zijn armen, haar wang Lgen de zijne gedrukt, tot ze zich plotseling losrukte. „Wat is er. Armande? Wat scheelt je toch?" „Niets. O. niets. Ga nu! ga gauw!" „Maar wanneer ♦- „Wanneer? Ik weet het niet. Gauw. In elk geval gauw". Zij wendde zich om en rende struikelend de oprijlaan op. Verwonderd, versuft, staarde hij haar na. tot hij enkel nog haar schre den over het grint kon onderscheiden. „De hemel sta me bij." mompelde hij. „Handelde ik verkeerd? Wat be zielde haar? Kunnen het die baker praatjes over duivels en heksen zijn? Zij praat of ze er iets van gelooft. Maar zie ik er dan uit of ik Driftig schudde hij het hoofd. „Neen, neen, ik wil haar niet opgeven, wil zelfs niet het gevaar lopen haar te verliezen, ik heb haar lief. Dat is alles wat ik weet." Hij sprak wild. terwijl hij terug liep. „Meer wil ik niet weten. Meer behoeft geen mens te weten. Ik heb haar lief en zij heeft mij lief en ver trouwt mij." Hij staarde naar de ruisende duis ternis. waar de zee was en tegen de zware dijken bruiste. Hij schreed door het stille dorp, langs de verlichte vensters en over het door de winden gegeselde moeras ïaar waar het houten uithangbord van het Witte Hert krakend en rammelend heen en weer schommelde aan zijn roestige stang. De dorpsouden rond de haard wens ten hem beleefd goede nacht, keken hem nieuwsgierig na terwijl hij de trap opklom en staken toen de ver weerde en baardige koppen bijeen en deden fluisterend de meest fantasti sche verhalen, terwijl de wind aan de luiken rammelde en kreunde in het houtwerk. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 2 JANUARI 1954 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; (Om 9.35 Waterst.); VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgen wijding; VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianorecital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole ork.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Accord, ork. en so list; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Lichte muz, 14.25 Uitz. in dialect; 14.50 Volksdansen; 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus.; 15.30 Gram.; 16.00 Radio Philharm. ork. 17.00 Weekjournaal; 17.30 Jam Session; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Dansmuz. 18.40 Regeringsuitz.: „Atlantisch allerlei", een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact; 19.00 Artistieke Staal kaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 ,,De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond", caus.; 19.55 Soc. Commentaar; 22.15 Franse muz.; 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d huisvr.; 9.35 Gram.; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Ka merkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Instr. spe- tet en solist; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; en Katholiek nws.; 13.20 Amuse- mentsork. en solist; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.40 Harmonie-ork.; 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten; 15.40 Mannen koor; 16.00 Metropole Ork.; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 V. d. jeugd; 17.55 Sportuitsl.; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18,25 Lich te muz.; 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram.: 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. progr.: 21.50 Act.; 22.00 Wedstr. in sterke verhalen; 22.30 Wij luiden de Zon dag in. Avondgebed en lit. kal.: 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22 Radio Philharmonisch ork. en solist; 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 en 14.15 Gram.; 14.45 Zang en piano; 15.15, 15.45, 16.00, 16.20 en 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 en 18.30 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Zangrecital; 19.45 Omroep- Ommeganck; 21.15 Accord, muz 21.30 Gram.; 21.45 Accord, muz.; 22.00 Nws.: 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL. Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Verz. progr.; 14.15 en 14.30 Gram.: 15.30 Verz. progr.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz.; 18.30 Gram.; 18.45 Accord, muz.; 19.00 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Gram.;*20.30 Chansons; 22.00 Nws.; 22.15 Gevar. muz.; 22.55 Nws.; 23.00 Gram. 23.5£ Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 3