NOG VELE WENSEN op sociaal en van DE VR economisch gebied f 15.000 subsidie voor „N.-Walcheren" De AFSCHEID VAN R. W. JANSSEN TE ROOSENDAAL M, Baayens Z-VLAANDEREN Tussen Schelde en grens De waterwinning op Walcheren en de recreatie DAGRLAI) DE STEM VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen's rampwonden wel genezen, maar.... Kleine door watersnood ffelrnffpo dorpen hebben geep eigen middelen voor opheffing en verbetering VELERLEI MENINGEN G. S. handhaven voorstel Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote Het kwam al uit DE NIEUWE LONEN IN DE LAND- EN TUINBOUW MET ingang van 3 Jan. a.s. zullen, naar de prov. soc. commissie der stichting voor de landbouw meedeelt, nieuwe lonen gelden in de land- en tuinbouw. Opt ïcien TERNEUZEN HULST IN. een der afdelingen wees een lid AGENDA HEDEN MORGEN ZATERDAG Herhal Zalig N "pOEN OP 1 FEBRl'ARl van het thans zo goed als afgelopen jaar de rampzalige stormvloed over ons land kwam. heeft het eveneens ge troffen Oost Zeeuwseh-Vlaanderen niet gedurende zo lange tijd aan spraak behoeven maken op hulp van buitenaf. Na het eerste alarm moest een droeve balans worden opremaakt. doch toen men van andere rampgebieden nog niet de helft wist en de aantellen slaehtoffers nog met honderden zouden vermeerderen, kon Oost Zeeuwseh-Vlaanderen goddank de toestand reeds als geconsolideerd beschouwen en terwijl elders nog nieuwe dijkdoorbraken werden gemeld, was bier het herstel overal reeds in volle gang. i ren en met talloze moeilijkheden ver- De toegeschoten helpers konden zich on andere gebieden concentreren. Oost Zeeuwseh-Vlaanderen kon zich zelf hel oen. Dat deed het dan ook. Het heeft zich gered. Doch nu in bijna alle andere ramorebieden het herstel is gevolgd door wsderoob—w moet men ooraerken dat Oost Zeeuwseh-Vlaanderen niet volledig ge holpen is met dijkherstel en herbouw van woningen. DANKBA4RHECD «r U'T GEEN VERLANGENS GIT DIJ Duivelshoek brak de dijk; er werden huizen weggevaagd en er kwamen mensen om. Het gehucht Paal onder Graattw werd materieel zwaar getroffen! Ossenisse werd. met omliggende polderse lange tijd onder water gezet en overal leden de zeedij ken langs de Wester-Schelde. Nu zijn de gaten weer dicht en men mag gerust zijn op de herstelde zee weringen. Hoewel de bewoners va'n Ossenisse het nog niet helemaal be grepen hebben op de zeedijk van de Folder van Ossenisse. Men heeft geen zekerheid dat deze dijk nu geheet af gewerkt is of niet In dit gehele gebied heerst niette min een gevoel van dankbaarheid, ten eerste om de, in vergelijking met an dere streken nog vrij genadige slag welke de stormvloed Oost Zeeuwseh- Vlaanderen toebracht en ten tweede om de snelle en afdoende hulp. Nu men hier sedert geruime tijd weer ver licht kan ademen, heeft men anderen, zwaarder getroffenen, hulp geboden en het is met vreugde dat men con stateert dat men er ook elders, zij het veel moeizamer, bovenop komt Dank zij de hulpverlening op kregen zou hebben. Immers, de getroffen Zeeuwse ge bieden zijn grotendeels enigszins ach tergesteld. niet alleen op cultureel ge bied is he! daar uiterst moeilijk e°n Hevrediw°nri rr^eau te bere'ken omdat de noodzakelijke voorzieningen ont breken en zeer moeilijk t? verkrijgen zijn. doch ook op economisch en voor al sociaal terrein zijn er talrijke wen sen. welke in normale verhoudingen <- - onvorvyrthaar waren. De fondsen waaruit men heeft kun nen putter en no" steeds put, zijn uiterst goed besteed! OOK HIER HULP NODIG flyJEN moet de zwaarst getroffenen het meeste gunnen, doch intussen degenen die er in verhouding nog het genadigst afkwamen, niet vergeten. Als men in het voormalig Oost Zeeuwsch-Vlaamse rampgebied een on derzoek zou instellen naar de talloze wensen welke er op sociaal en econo misch gebied leven, zou men tot de slotsom komen, dat ook hier vele voor zieningen noodzakelijk zijn. Dit gebied, de ..kop van Oost Zeeuwsch Vlaanderen", heeft ondanks alles toch ernstig geleden, niet in het minst nog door het dodelijk isolement waarin het werd gesloten. Economisch gezien betekende dit voor deze streek een ramp na een ramp en de gevolgen ervan zijn nog" steeds zeer goed merk baar en ze zullen merkbaar blijven totdat dit gebied weer in het normale verkeer via Perkpolder-Kruiningen is ongenomen Wanneer het zo veris. za! men hier een enorme schadepost geleden hebben. Op sociaal terrein zijn de noden wellicht nog hoger. Want hoe is het yoov dorpen met een inwonertal va riërend van enkele honderden tot en kele duizenden mogelijk sociale diens ten te exploiteren en daarvoor onder komens te bouwen zonder dat men geholpen wordt. In enkele dorpen zijn tie toes'anden op sociaal gebied nog droevig: ze passen waarlijk niet meer ;n deze tijd. Iedere gemente, iedere parochie, heeft zijn verlangens. Het zijn wen sen welke men onmogelijk met eigen middelen kan vervullen. En zonder do gepaste dankbaarheid voor eigen redding en voor wat heviger gcslage- nen verkregen en nog zullen verkrij gen uit het oog te verliezen het is toch niet verwonderlijk dat men het redelijk zou achten als ook dit gebied naai' verhouding gelljdelijk zou delen in alles wat men de getroffen streken kan verstrekken teneinde er niet al leen bovenop te komen doch tevens opgeheven te worden. orme schaal, uit binnen- en ouiten- i land, kan men zich daar langzamer hand weer bewoonbare dorpen en be staansmogelijkheden scheppen. De hulp bleek zelfs zo overvloedig te zijn dat men de mogeliikheid heeft de ge troffen streken niet alleen terug ie geven wat ze verloren doch ze even eens economisch, sociaal of cultureel op te heffen. Dit is verblijdend om diverse re denen. Ten eerste hebben de bewoners van die streken dit om hun heldhaftig gedragen lijden wel verdiend en bo vendien wordt hun nu een mogelijk heid verschaft tot het verwerven van instellingen welke men qnder norma le omstandigheden slechts* na vele ja- FILMPROGRAMMA Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen worden ver toond; Hofzicht Theater, IJzendijke: Kin derogen, 18 Jaar. Het Centrum, Axel: The stars are singing, alle leeftijden; Stalag 17, 11 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Het duel bij Silver Creek, 14 jaar; The Missisippi Gambler, voor strikt volwassenen; Abbott en Costello gaan naar Mars, 18 jaar Ledel Theater, Oostburg: Road to Bali, 18 jaar met enig voorbehoud; The stars are singing, alle leeftijden. Concertgebouw, Terneuzen: Just foi you, 18 jaar. Luxor Theater, Terneuzen: Europa '51, 18 jaar met enig voorbehoud; Jolanda. de dochter van de zwarte piraat, 14 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Abbott en Costello maken schoon schip, alle leeftijden; Affair in Tri nidad, 18 jaar met enig voorbehoud; Sirocco, 14 jaar. IN een der afdelingen van de Stalen werd opgemerkt dat de folkloristi sche manifestatie van „N.-Walcheren", waarvoor G.S. f 15,000 willen geven, schrijnend zou kunnen zijn in verband en-1 met de watersnoodramp in 1953. Dit lid verklaarde dat zijn bezwaar vervalt door de opmerking van een ander lid dat hier geen sprake is van „feestelijkheden", doch van een onder deel van de herdenkingsplechtigheden van de herrijzing van Walcheren na de oorlogsrampen die welhaast tot de ondergang van dit eiland dreigden te voeren. De manifestatie draagt een algemeen Zeeuws karakter en wordt mede gefinancierd uit middelen van king willen brengen. Ged. Staten heb ben gemeend deze manifestatie moge lijk te moeten maken door het verle nen van het voorgespelde subsidie Ook in de nog niet genoemde afde ling gaf een lid uiting aan de vrees dat deze wijze van herdenking door velen uit het "amagebied aangevoeld zat worden als niet passend. Een iid van Ged Stalen zei, dat hij die opmerking wel kan begrijpen. Het is echter de bedoeling een algemene provinciale demonstratie te organise ren. waaraan niemand aanstoot be hoeft te nemen. Advertentie) UIT PSALM XLV GIJ, Heer, zijt ons vertrouwen, Gij onze toeverlaat, de Stichting „Nieuw Walcheren daar fje kracht waarop wij bouwen de manifestatie zelve geen baten zal afwerpen vn directe financiële zin. In een andere afdeling stelde een lid de vraag, of het college v,an Gede-,.; - puteerde staten de provincie reeds I.? 3 Vreugdè dalen hersteld acht. Dit lid Vfpeg 4ich af of. indien Walcheren wil herdenken wat er gebeurd is, dat niet kan geschieden op een plechtige wijze, zonder zoveel vertoon, dat tot ijdelheid leidt. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoor, dat deze herdenking nu in 1954 staat gehouden te worden omdat het in verband met de watersnood ramp van Februari j.l. niet wenselijk bleek deze in 1953 te doen plaats heb ben. In verband met het aangekondigde Koninklijke bezoek heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" het herstel en de wederopbouw van Zeeland tot uitdruk- DOKTERSDIENST Morgen wordt te Goes de dokters- dienst waargenomen door dokter Bruynzeel en te Heinkenszand Arends- kerk en Wolfaartsdijk door dokter Staverman. DIENST DIERENARTSEN Op Zuid-Beveland West wordt mor gen dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen en A. Elzerman en Zon dag a.s. door de hereft Joh. Klaassen te Heinkenszand en M. Gaaker te Ovezande. die zegenend met ons gaat- Geen rampspoed doet ons és-alen, want uit Uw milde hand tot redding van ons land. Wankelt en schudt de aarde also-f zij los en blind de baan, die haar bewaarde er. leidde, niet meer vindt, hebben ook wilder golven dan ooit een mens hier zag ons allen haast bedoh>en, wij wachten blijder dag. TJIT ALLE HOEKEN van de volge- pakte Katholieke Kring van Roo sendaal, badend in de weelde van een zomerse, verrukkelijke bloemen pracht, viel een applaus neer op de scheidende directeur van de R. K. Landbouwwinterschool, R. W. Jans sen. Het applaus zwelde aan, toen pas toor C. Smoor naar voren trad en na de vloedgolf van lof, in boeiende vol zinnen uitgestort over de directeur, aan R. W. Janssen het ereteken uit reikte van Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Het was een stralend hoogtepunt uit deze afscheidsbijeenkomst, bijge woond door boeren uit geheel Neder land en omkranst door een aantal re devoeringen, die het panorama toon den van een veelzijdig man, een eer ste klas „schoolmeester", een techni sche agrarische deskundige, didacticus en methodicus, organisator en stimu lator, politicus en tacticus, publicist en raadgever. R. W. Janssen's naam glansde in de vereenzelving met zijn school en zijn leerlingen, zijn mengeling van ge strengheid en liefde, zijn vooruitzien de blik in de twintiger jaren, toen hij de omschakeling van de West-Bra bantse landbouw teweegbracht, van een suikerbietenstreek een pootaard- appelenstreek maakte. Al wankelen de staten, valt veler koningstooi het losgebroken haten van 't wilde volk ten prooi, al trilt langs alle wanden der bergen zijn geweld: niets deert ons, op zijn handen blijft onze hoop gesteld. Want Ik ben God, verheven boven dl aards geweld, mijn macht heeft alle leven zijn grens en tijd gesteld. Geen volk zal ooit ontwaken of Ik schonk taal en land, geen dood zal het genaken dan uit mijn Vaderhand.' Ja, Heer, blijf ons geleiden, Gij, die ook Jacob kracht en overvloed bereidde tot heil van zijn geslacht. Op U is ons betrouwen, Gij zijt de burcht, de rots waarop wij kunnen bouwen, ons loflied, onze trots Vert. Gabriël Smit. Zalig Nieuwjaar, M. Oometis' Boekhandel Breda Ginnekenweg 66 - Ginnekenstraat 30 WOLLEDIGHEIDSHALVE ver- melden wij, dat het interview met de helderziende Dijkshoorn, die ons een prognose voor 1954 gaf. op 1 December plaatsvond. Naar de heer Dijkshoorn mede deelde, sloeg zijn voorspelling be treffende treinrampen in het nieuwe jaar. onder meer op de grote treinramp tijdens de Kerst dagen Het is namelijk zo. aldus de heer Dijkshoorn dat de psycho- copist bepaalde voorspellingen moeilijk in de tijd kan projec teren. Begrafenis van de heer A. M. Boogaart GANDER zeer grote belangstelling is het stoffelijk overschot van de heer A M. Boogaart, in leven beambte van de Meterdienst der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij te Middelburg, op de R.K. Begraaf plaats te Oud-Vossemeer ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de Directeur der PZEM. Ir. T. Michielsen: colelga's droegen 't stoffelijk overschot van uit de kerk naar zijn laatste rustplaats Een aan tal bloemstukken, waaronder van Be stuur en Directie der PZEM. alsmede van collegas, dekten de baar. Arbeiders van 23 jaar en ouder, die belast zijn met de verzorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en voor hen die arbeiden met zware landbouw machines verdienen van 3 Jan. tot 28 Febr. een weekloon van f 48.65 en van 1 Maart tot 30 April f 55,76. Voor de overige volwassen arbeiders is het uurloon 93 of 86 cent, al naar gelang zij geschoold of ongeschoold zijn. Geschoolde vrouwelijke arbeiders van 23 jaar en ouder krijgen een uur loon van 60 cent en ongeschoolden 55,5 cent. Volwassen vaste vakarbei ders in de tuinbouw zal men per week van 3 Jan, tot 14 Febr. f 45,95 moeten betalen en van 15 Febr. tot 30 April f 53.07 In het boomkwekersbedrijf zijn de weeklonen resp. f 44,29 en f 51,40. (Advertentie) Lange Vorststraat GOES 106 wgnst U een voorspoedig 1954. Handelaar wegens oplichting veroordeeld Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren de handelaar I. K. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. K„ die in een psychiatrisch rapport sterk verminderd toerekeningsvatbaar wordt genoemd, had eind vorig jaar een vrouw te Hulst voor enige hon derden guldens opgelicht. De procu reur-generaal had tegen K. een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van ondergaan voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering ge vorderd. In eerste aanleg was K. ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Geslaagd Voor het 1ste gedeelte Staatspractijkexamen Moderne Be drijfsadministratie slaagde A. v. Jole alhier. Aanrijdingen. Op de hoek Axelse- straat-Diokweg wilde een tankwagen van de Guif links de laatstgenoemde straat inrijden. Een achterop komen de personenauto, bestuurd door de heer L. v. R. te Soest, bemerkte waar schijnlijk te laat de tijdig uitgestoken richingaanwijzer van de tankauto en reed deze aan juist toen deze de draai nam. Het gevolg van deze onoplet tendheid was een zwaar beschadigde personenauto. Op de splitsing van de oude en nieuwe Oudelandseweg te Driewegen reed een personenauto, bestuurd dooi de heer J. v. d. H. te Hulst, tegen een de straat kruisende groentewagen op. Auto en wagen liepen vrij wat schade op. Strandjutters. Een viertal inwo ners van Terneuzen meende een mid del gevonden te hebben goedkoop aan een 4-tal vaten boter te komen. Deze lagen tijdelijk aan de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder en waren aange spoeld uit het Deense schip „Lemnos", dat vorige week op die plaats schip breuk leed. Toen de werklieden van de gemeentedienst deze vaten wilden ophalen, bleken deze verdwenen te zijn. Eer de dag om was. had de po litie niet alleen de valen, maar ook de daders van deze jutterij te pakken. Philippine GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het eerste feest dat onze gemeente in het nieuwe jaar zal vieren, is het gouden huwelijksfeest van het echt paar S. Segers-Rammeloo in de Ra velijnstraat. Om maar eens precies te zijn, hun trouwdag was 7 Januari 1904! Stan Segers. zou met zijn Emma wel een maand eerder getrouwd zijn, maar de toenmalige pastoor heeft daar een stokje tussen gestoken, want 't was m de Advent. Daarom werd het 7 Jan. Dus op 7 Januari is het dan 50 jaar dat Stan en Emma, aan één stuk, als 2 getrouwen, het lief en leed gedeeld hebben. Onbezorgd en in blakende ge- gezondheid leven ze hun leventje. De feestvierende oudjes hebben 4 Kinderen en deze hebben ook weer een goed familiekringentje gevormd. En onze beide oudjes zien daar met trots op neer. Elke dag gaat Stan de fami lie boerderijtjes af om te zien of alles daar wel in orde is. Van een stil en rustig leven kan men eigenlijk niet spreken. Beide oudjes doen nog ver dienstelijk werk. Naast de vele lief hebberijtjes die Stan nog dagelijks doet :s hij ook nog vele jaren de man, die onze doden naar hun laatste rust plaats zal helpen dragen. Emma doet in stilte haar eigen huishouden en heeft nog veel tijd over voor haar kinderen. Wij weten zeker, dat op 7 Januari a.s. de Raveli.jnstraat een feestterrein zal zijn en dat moet ook. want Stan en Emma verdienen dat. BEKENDMAKING De burgemeester van Hulst maakt bekend dat het op Maandag 4 Januari 1953 geoorloofd is m de dranklocali- teiten muziek en dansgelegenehid te geven van des namiddags 4 uur tot des avonds half 11 (café's sluiten 11 uur n.m.), mits de verschuldigde ver makelijkheidsbelasting vóór of op Za terdag aan genoemde dag voorafgaan de ten kantore van de gemeente-ont vanger is voldaan. De door de gemeente-ontvanger af gegeven kwitantie geldt als vergunning zodat in dit geval geen afzonderlijke dansvergunning dient te worden aan gevraagd. Huist, 29 December 1953. De burgemeester van Hulst, B. A. Th. M. Tïuffino. 822-0 St., Jansteen naturalisatie Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie o.a. van Leopold Alphon- INIiBaSiai SdSf Op het podium van de Katholieke Kring te Roosendaal aanhoorde de heer R. W. Janssen, vergrijsd door zijn veelomvattende werkzaamheden, slechts woorden van lof. Omringd door bet huldigingsbestuur, Pastoor Smoor, kapelaan Krielaarts en ande ren, nam hij afscheid van zijn school. LIOOP gaat vaak hand in hand met vrees. Zo ook bij het binnen treden van een splinter nieuw jaar, dat allerlei goeds kan en wel weer veel slechts zal bren gen. Tijdens de Kerstda gen heebben wij vele malen met grenzeloze verbazing gekeken naar drie rozen (een gele en twee rode) die zich niet stoorden aan de kalen der en stil stonden te ontluiken, dennegroen en hulst beschaamd zet tend. Rozen storen zich niet aan conventie; ge woonlijk bloeien ze niet in de winter, maar als het weer hun dat toe staat, wel. waarom zou den ze het dan niet doen? Zo ziet ge, dat mensen nog heel wat van simpele rozen kun nen leren, In de tuin hadden ze voorzichtig hun knop pen eens buiten gesto ken en zij die onze sok ken stopt heeft ze zorg zaam in een kristallen vaasje gezet, waarin ze dankbaar gedijden. FAAT vaak verguisde 1953 heeft Z.-Vlaan deren toch nog wel wat goeds gebracht. Een ramp leerde, ons de nieuwe, korte weg naar „Holland" kennen. „Hol land", dat is: alles wat Nederland is behalve Z.-Vlaanderen. Zo'n term is gemakkelijk, al klopt ze dan niet pre cies. De bus naar Breda (die bedoelen we name lijk) brengt vele reizi gers op een gemakke lijke manier naar el ders. vlug en zeker. De mist kan practisch geen spelbreker zijn. Dat is een van die goede din gen van het afgelopen jaar. Maar ook hier staat de vrees weer op de achtergrond. Autori taire handen willen het stopsein geven. Z. Vlaanderen moet maar over de Schelde reizen en als dat niet gaat, blijft men maar thuis. In Kruiningen wordt 'n pracht van een station gebouwd, met een wachtkamer waar het geriefelijk toeven is, in afwachting van een trein die de geplaagde reizigers na twee uur of langer bussen en varen eindelijk met wat meer snelheid vervoeren zal. En in Den Haag be grijpt men maar niet waarom die rare Z.-Vla mingen liever binnen twee uur in het hart van Brabant zijn dan dat ze in een nette, rui me restauratie wachten op treinen. Zo iets is ook moeilijk te begrijpen voor mensen die nog steeds passagiers uit het Noorden, die naar het land tussen Schelde en grens willen, met een stalen gezicht naar Kruiningen sturen om hen daar vergeefs op verdere verbinding te laten wachten. Dat is zelfs deze maand nog voorgekomen, naar zo'n misleide reiziger ons verzekerd heeft. Dat 1954 ons een defi nitieve busdienst op Breda brenge \/OOR de brouwerij Van Waes Boodts in Westdorpe is het afge lopen jaar niet slecht geweest. In Dortmund. DE bierstad in HET bierland, werd een bier concours gehouden en de Westdorpse brou wers lieten daar aan de bierkenners hun extra selected pilsener proe ven. Die Dortmunder biermannen likten hun lippen eens af. keken elkaar een betekenisvol aan en zeiden eensge zind „prijs van uitmun tendheid", waarna ze nog een pint namen. Waarmee nieuwe glans werd toegevoegd aan de schuimende bierreputa tie van Nederland. TROUWENS de voet ballers van Hulst deden het ook niet kwaad in 1953! Kersvers gepromoveerd naar de derde klas gingen ze op de oude voet verder met het verzamelen van punten-vóór. Als dat zo doorgaat. worden ze weer kampioen. Voor de vierde achtereenvol gende maal en dan zelfs in een hogere klas. Zo ver is het natuurlijk nog niet en onder ons gqzegd. het zou de grootste ramp niet zijn als het niet gebeurde. Er zijn wel voornamer dingen maar we mogen het de club toch wel toewensen. TN in ene adem wen- •Lj sen we dan ook iedereen dit dit leest, of hij het er nu mee eens is of niet. een za lig uiteinde en een goed begin. Welk begin tot het einde toe goed mo ge blijven. sius de Maeyer, geboren te St. Jan steen 29 October 1902, vlaser, wonen de alhier. Clinge JAARLIJKSE FEESTAVOND K.A.B. Dezer dagen hield de plaatselijke afdeling van de K.A.B. haar jaar lijkse feestavond. Evenals vorig jaar was het gezelschap van Aug. de Laat uit Tilburg verzocht om deze avond te vullen. Het gezelschap „Cakie" uit Alkmaar had vorig Jaar een zeer goe de indruk gemaakt, doch het gezel schap van Aug. de Laat overtrof dit nog. De verschillende zangnummertjes vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak, ook de gooehel-telepaat Ba- roni maakte een zeer goede indruk. Zijn talrijke goocheltrucjes grensden aan het ongelooflijke. Het komische gedeelte werd verzorgd door Aug. de Laat. Overplaatsing. De assistent van s Rijks Belastingen de heer J, Assel- man alhier is met mgang van 1 Jan overgeplaatst naar Huist. Hij zal te werk worden gesteld bij de visitatie. Nieutc-Namen STR A AT VERLICHTIN G-MISèRE Sedert 3 jaar wordt er in de ge meenteraad gesproken en gedebalteerd over de slechte en onvoldoende straat verlichting op ons dorp. B. en W. zijn er van vertuigd dat verschillende punten in de gemeente bar slecht of helemaal niet verlicht zijn. Wij zitten nu in de derde win ter sedert de besprekingen en de be woners van de Nieuw Kieldrechtdijk, de Kauter en Smetstraat (de 2 laatste straten gedeeltelijk) zitten zonder straatverlichting. Ook aan de grens overgang en aan het postkantoor slaat men in het duister. Hoe komt het toch dat in deze zo duistere zaak geen enkel lichtpuntje komt? ACTIVITEIT ONDER TONEEL AMATEURS Na een succesvolle opvoering van het blijspel de Gebroeders Kalkoen heeft onze R.K. gemengde toneelclub thans in studie genomen het toneel stuk „Een vreemde eend in de bijt" van Kees Spiermgs. De culturele club van de K.A.B. werkt ijverig aan de voorbereiding van een bont program ma voor haar leden en één avona willen zij geven voor de parochie. De toneelafdeling van onze fanfare De Scheldezonen blijft ook niet ten achter en geeft een bonte avond met muziek, zang en klein toneel. Al deze opvoeringen zullen plaats vinden in de loop van Februari In Prosperpolder treden de jonge boerinnen op 10 Januari a.s, voor het voetlicht met het toneelspel Rode Ro zen en een blijspel De vertroetelde dienstmeid. Nog levendig is onze her innering aan het succes dat deze jonge club oogstte met hun eerste op treden van de Strijd aan het witte front,. Qezien bun gedegen studie be looft; ook -deze opvoering' lieer veel. L.A AANVOER. -SUIKERBIETEN Aan de Koningin Emmahaven zijn in het afgelopen seizoen ruim 12 mil- lioen suikerbieten aangevoerd. Deze zijn gedeeltelijk per schip en gedeel telijk per vrachtauto naar de diverse fabrieken vervoerd. Het is een zeer drukke campagne geweest voor de ha- ven en het gaf aan vele handen werk. Biervliet VOOR OUDEN VAN DAGEN Ten bate van een reis voor ouden van dagen had een verloting van een bromfiets plaats. Het gelukkige lot was. 128 dat in Biervliet bleek ver kocht te zijn. Hoewel het geldelijk succes van deze verloting niet denderend is, is er toch een zodanig basisfonds, dat hopelijk een reis kan worden gemaakt in Mei of Juni 1954. De portemonnaies van de goedwillende Biervlieters zullen dan nog even open moeten. Aardenburg BAZAR DER V.V. AARDENBiURG Ten einde in de slechte kaspositie der vereniging verbetering te bren gen, werd door de plaatselijke voet balvereniging een fancy-fair georgani seerd, die zeer goed geslaagd mag he ten. Van allekanten werd de mede werking der bevolking ondervonden en de publieke belangstelling op beide dagen, was dan ook zodanig dat het gebouw van de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" te klein bleek. Niet minder dan 93 maai moest het rad van avontuur zijn ronde doen en vooral ook de bussentent trok belang stelling. Op het toneel kon men naar hartelust smullen van de wafels en frites. Jammer was, dat niemand de naam van de pop had geraden. Burge meester van Dongen die de ware naam in verzegelde enveloppe kwam bekend maken, zei het verwonderlijk te vinden, dat niemand van de 152 personen die geraden hadden, op de hier toch veel voorkomende naam Ali ce gekomen was. De prijs, een prach tige schemerlamp werd daarom ver loot. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER In de plaats van mej. Yvonne Ver planken die is overgeplaatst, werd als maatschappelijk werkster aangewezen mej. Elisabeth Baars. Mej. Baars had als vorige standplaats Roermond. Mej. Verplanken was reeds sinds Septem ber 1951 hier werkzaam en had zich door haar rusteloze arbeid bij velen bemind gemaakt. Men ziet haar dan ook ongaarne vertrekken, GROENE KRUIS-ZUSTER NAM AFCHEID Aangezien de wijkzuster van het Groene Kruis de Aardenburg F. van Stee de dienst met pensioen gaat ver laten. werd in het fraaie Groene Kruisgebouw aan het Ruiterskwartier afscheid genomen. Naast het voltal lig bestuur waren diverse vertegen woordigers aanwezig. Zo merkten wij op vertegenwoordigers van het Wit- Gele Kruis, burgemeester van Don gen, de gemeentesecretaris J. Pari- daen. de doktoren en talrijke verpleeg den. Namens het. Groene Kruis werd aan de scheidende zuster een enve loppe met inhoud aangeboden, waar bij voorzitter C. van den Broecke een afscheidswoord sprak. Ds. L. Blom sprak een afscheidswoord namens de N.H. Gemeente en bood een boekwerk aan. Zuter van Stee is hier reeds se dert Februari 1931, dus bijna 23 jaar werkzaam. Nieuwe politieman. Met ingang van 4 Januari zal worden geplaatst de adspirant der Rijkspolitie J. Mos- terdijk, afkomstig van de Opleidings school der Rijkspolitie te Nistelrode. (Zie verder pag, 7) J^dekerke schijnt geen goed verliezer volgens G. S. I', AFDELINGEN DER STATEN is uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van G. S. inzake de waterwinning te Dishoek. er op dat hoewel G.S. de indruk wekten dat het gemeentebestuur van Koudekerke voor hun standpunt voelt, uit het jongste adres van dit college anders blijkt. Een ander lid verheugde zich er over dat er overeenstemming bestaat tussen de deskundige van Koudeker ke en de directeur van het instituut voor drinkwatervoorziening. Daarte genover merkte een derde lid op dat hij, gezien genoemd adres, die vreug de niet kan delen. Eenstemmigheid is er in geen geval over het recreatiegebied. De gemeen te heeft in haar adres aan G.S. be toogd dat bij onteigening dient vast te staan, dat de bestaande pensions zo nodig kunnen worden uitgebreid en ook dat het omstreden gebied niet met prikkeldraad wordt afgeschermd en voor het publiek, op vertoon van een wandelkaart. In een andere afdeling is een lid van mening dat, wanneer op de in houd van de brief van de gemeente Koudekerke zou worden ingegaan, dan' alles opnieuw op losse schroeven zou komen te staan, hetgeen in strijd zou zijn met het indertijd door de Staten genomen besluit? Alle belang hebbenden hebben volop de gelegen heid gehad hun bezwaren naar voren voren te brengen en na hoor en we derhoor zijn de partijen tot accoord gekomen. Er zijn in de brief enkele voorwaarden gesteld, waaraan niet voldaan kan worden, daar dit in strijd zou zijn met de gemaakte afspraken. Van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt, dat de gemeente Koude kerke volgens deze brief geen goed verliezer schijnt te zijn. Het aan het woord zijnde lid van Ged. Staten was eveneens van mening dat Koudekerke het volle pond heeft gehad en dat ver der op deze zaak niet kan worden te ruggegrepen. MEN ZAL SOEPEL OPTREDEN strook van 150 m. breed toch niet te veel? De gemeente moet begrijpen, dat er tegenstrijdige belangen zijn. De eisen van Koudekerke inzake onbe perkte uitbreiding van gebouwen zijn onaanvaardbaar. Spreker gaf de ver zekering. dat de Raad van Commissa rissen, waarin drie leden van Ged. Staten zitting hebben, zo soepel mo gelijk zal optreden inzake de recrea- tiebelangen van de gemeente. Hij wachtte met vertrouwen hoe de hou ding van de Staten-Generaal zal zijn tegenover het onteigenings-ontwerp. \i TEN tweede lid van G.S. zei dat de zuiverstelling van het waterwin gebied inderdaad in strijd zou kun nen zijn met de recreatiemogelijkhe den van Koudekerke. In 1951 is een commissie benoemd tot onderzoek van de mogelijkheden tot zuiverstelling van het waterwingebied. In volledige overeenstemming met Koudekerke en Biggekerke zijn maatregelen vastge steld. Duizenden zijn uitgegeven voor maatregelen, die de recreatie zo min mogelijk zouden schaden, dus geen prikkeldraad maar afscheiding door een sloot waarachter een bescheiden beplanting. In het noordelijk gebied is een omheining verplaatst, welke ech ter tot driemaal toe is verbroken. De hoeveelheid water die het gebied le vert is voor Walcheren zeer dringend nodig. Ook al zou de infiltratie-proef slagen dan kan toch geen enkele bron worden gemist. Andere waterwinge bieden. die zeer uitgestrekter zijn worden geheel afgesloten. Hier is een ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar! Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De bedelstudent. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 2 u.: Jeugdvertoning; 7.30 uur: Met vrede leven. GENT. Kon. Ned. Schouwburg: 19.30 uur: En waar de ster bleef stille staan. ST. JANSTEEN. Schieting bij J. Baert begin 7 uur. KOEWACHT. Prijskampbiljart bij A, J. van Dorsselaer-Zaman. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar! AXEL., Centrum, 4.15 en 8 uur: The stars are singing. HELLESTRAAT. Groot bal bij A. van Daele. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 en 5.15 uur: Het duel bij Silver Creek. 8 u.: Abott en Costello gaan naar Mars. ST. JANSTEEN. Schieting bij J. Baert Roskam, om 3 uur. KOEWACHT. Schieting bij A. de Nijs om 3 uur. MOERBEKE-KOEWACHT. Groot bal bij Albert Wauters. OOSTBURG. Ledel. 4.30 en 8 uur: Road to Bali; 2 uur: The stars ore singine. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 2.30, 5 en 8 uur: A en C maken schoon schip. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Just for you; 4.30 en 8 uur: Europa 5. Concert gebouw, 8 uur; Just for you. ANTWERPEN. Kon. Ned, Schouwburg 8 uur: De wereld vergaat. Koninkl. Vlaamse Opera. 8 uur: Cavalleria Rus- ticana. Paljas. AXEL. Centrum 6.30 en 9 uur: Stalag 17. HULST. Bioscoongebouw, 8 uur: The Missisippi Gambler. OOSTBURG. Ledel 2 en 8 uur: Road to Bali; 4.30 uur: The stars ore singing. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur Affair in Trinidad. TERNEUZEN. Luxor, 2 en 8 uur: Europa 51, 4.30 uur: Just for you. Concertgebouw, 8 uur: Just for you. Zwaar e nacht gen van en verkc dat wij h< lieten en getreden, den heb! gebracht Sommigei eenzaam zullen eer wat voor! aan niet den en ve bereikte speeld gel dig starer aan de ha denken, di door het Doch veri zien vooru gemoet en willen we; mende din van geluk spoed en afhangt. Vragen d geest, verw; omhoog, m: vage verrm kan. Zo is slingert hij liet meest zorgen over beuden. Jar ons afgevra een nieuwe barsten en dige legers westerse be £)e Eerste hap gez< grotingstaar slag met schouwingei we geluiden K.V.P.-ers b veel van wa tot concreti kwam. Ze komen aan leid niet zelc kwam, als re druk of pressie van der niet ove v. d. A. de het regerinf monopoliseer blijken noga te zijn ten a toestand. Ooi een teruglop Van een te ze in ons la grote vrijhei duchten ze tijgenoot vinden ze n Uit andere zwaar naar van algemer wingen zo Tweede Kar kan h.i. moei haling leider die door bui gemaakt. Do bij een twee rigens zijn senatoren zu in beknopthi TTier komer ste maal De geur var reeds toe. Mi geur van zek vertellen onz van de man, heeft als er U krijgt van thuis, waarn zoet kunt zij ze ganzenvec komende 365 We hopen ve nieken, niets wijze manne eens een uitg toch ook we spoed en vre van allen, die allen, die h Nieuwjaar! L. A. 25) Armande 1 het kille lich weerspiegelde velden. De w: die hun spit: toebogen en neerbogen, al tjes. die elka praatjes toefl CJlric had fel. Ulric war mer Soms haar en teri betrapt bijna t hij een grief gedachten bi gen haar uits Wel. hii h: ten. Jarenlan heer over hr er Iets haper Misschien

de Stem | 1953 | | pagina 2