Prominente sportfiguren kijken in Oudej'aarsspiegel PafiMail Slejftem EEN BUITENLANDSE GREEP IN 1953 Je speelt altijd met elf man HOOFDKLASSE: geen gek idee Geen optimistische geluiden Even veilig als in een taxi.. 's Lands oudste gaaiboller DAGJE OUDER Je moet nooit te hard roepen Voetbal Wielrennen Tour de France komt vast door Breda Automobilisme R.A.C.-Zuid volledig geslaagd Motorsport Luchtvaart Kruisboog Bescheiden, noeste arbeiders, die rustige ontspanning zoeken Krimpen van pijn ZEVENDE BLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 Kees Cools: .tiJET is een beetje moeilijk, me- "m neer, om alleen iets te zeggen over wat je in 1954 allemaal van p|an bent, want je speelt in een partijtje voetbal noo' alleen, maar steeds met elf man. Voor wat mij persoonlijk aangaat, ik zal natuurlijk I mijn uiterste best doen en ik zal als stopperspil van R.B.C. u-achten de weg naar de goal gesloten te houden", zo vertelde Kees Kools, de se- mi-internationaai van R.B.C. „We hebben met onze ver eniging een reeks van merK- svaardige wedstrijden achter I de rug. We hebben wedstrij den gespeeld, die we niet I hadden behoeven te verlie- zen. We hebben wedstrijden i gewonnen, die we evengoed hadden kunnen verliezen. Zo is voetbal nu eenmaal". „Ik hoop wel in 1954 de kans te krijgen in vertegen woordigende elftallen opge steld te worden. Het is niet gemakkelijk om in die verte genwoordigende elftallen te spelen, want je hebt altijd weer met andere makkers te maken. J. Meeüs: IR. HOPSTER'S idee, om reeds vol gend jaar Nederland een hoofdklas se te bezorgen, vind ik niet gek, kan ik zelfs in alle opzichten respecteren, zei ons de heer J. Meeüs, die nu reeds zovele jaren bij het Bredase N.A.C. de scepter zwaait, maar ik geloof niet, dat een en ander al zo spoedig te verwezenlijken is. Naar mijn mening is in ons land het dieptepunt nog niet bereikt en tot zolang zullen de verenigingen niet be reid zijn nog vóór het Plan Burgwal uitgewerkt is hun stem te geven aan het instituut hoofdklasse. De reden is dat de meeste clubs nog niet genegen zijn (met uitzondering van een flink aantal eerste klassers in het Zuiden) in de eerste plaats net alge meen belang ten deze te laten pre valeren boven dat der verenigingen. De stemmenverhouding in de K.N.V. B.-bondsvergadering is van dien aard, dat een hoofdklasse alleen reeds om die reden geen kans van slagen kan hebben. Wellicht is er een tussenweg te vin den door twee hoofdklassen in te stel len. In dat geval ware aannemelijk, dat de daaruit voortvloeiende zeer in grijpende promotie-mogelijkheden voor de 2e, 3e en 4e klassers, deze gunstig zouden stemmen. Kees Pellenaars: want een valpartijtje kan heel wat illusies wegnemen. Maar gesteld, dat ik die moeilijkhe den allemaal doorkom en gesteld, dat ik van veel pech blijf gespaard, wel dan voorzie ik een goed seizoen. Kijk eens, ik word langzaam maar zeker een dagje ouder, maar ik heb toch nog spirit genoeg om aan het avon tuur van een nieuwe Tour de France te beginnen. Er zijn veel moeilijkhe den rondom die Tour. Ik weet het allemaal, maar die moeilijkheden zul len hopelijk uit de weg worden ge ruimd. Ik doel hiermee op ploegleider Kees Pellenaars, die wij maar moei lijk kunnen missen." Gerrit Voorting vertelde verder: „Ik geloof niet, dat wij als oudere be roepsrenners veel te duchten zullen hebben van een nieuwe generatie Ne derlanders. Ik zie namelijk nog geen jongeren op het voorplan treden on danks het feit, dat er heel veel ama teurs zijn. Ik geloof niet, dat het nieuwe sei zoen, wat dat betreft, veel wijzigin gen zal brengen. Ik zie er meer in, de bevestiging van de kwaliteiten van de gevestigde renners en wellicht de verrassende komst van enkele nu nog niet bekende renners!" Ed. de Grood: "p%E R.A.C.-Zuid, die morgen Zes jaar bestaat, was de eerste regionale automobiel sportclub in Nederland; pas daarna werden de R.A.C's West, Oost en Noord opgericht. Het doel, dat zij zich stelde: de zgn. wilde automobielsport te doen ver dwijnen, de autosport in goede banen te leiden en sportieve autobezitter tot intensievere beoefening te brengen, ze in het algemeen in bredere kring te bevorderen, dit gestelde doel is practisch volkomen bereikt, aldus ver telde ons de heer Ed. de Grood, secr. van de RAC-Zuid en stuwende figuur van deze zeer populair geworden or ganisatie, welke haar zetel in Tilburg heeft. Hoe het in 1954 gaan zal met onze evenementen? Er is dat befaamde art. 24 van het Wegenreglement. Men is nu doende een vorm te zoeken om de georganiseerde automobielsport in be tere banen te leiden, zodat voldaan kan worden aan de eisen, welke men van hogerhand voor ogen heeft. Ik heb vertrouwen, dat wij het uitste kende werk, dat de RAC-Zuid als overkoepelend orgaan heeft kunnen verrichten, ook in de toekomst zullen kunnen voortzetten. Ook wat de prachtige Brabant Grensrit betreft. L. Vleeskens „WAT van 1954 voor de motorsport mag worden verwacht?" aldus de voorzitter van de Westbrabantse Motorclub: „De zaken staan er werke lijk zeer somber voor, want middels een wet is het zonder toestemming van de minister verboden oriënteringsrit- ten te organiseren. Ï—JET is nu maar de vraag of die toe stemmingen royaal zullen worden ge geven. Ik heb wel de indruk, dat de wetten er zijn gekomen om de hoe veelheid wedstrijden tegen te gaan. Anders had alles even goed bij het oude kunnen blijven. Ik geloof ech ter ook, dat voor bijzondere gelegen heden toestemmingen zullen worden verleend. Ik denk bijvoorbeeld wel, dat ter gelegenheid van de grote Spoorwegfeesten in Roosendaal, wed strijden mogen worden georganiseerd. Het nieuwe jaar is voor de oriënte- ringsritliefhebbers dus nog een open vraag!" Toine Mazairac: rpOINE Mazairac, de gulle en gemoedelijke Bergenaar, eens amateur-wereldkampioen in de sprint heeft Abraham al 'n hand gegeven. Maar in veel van zijn vrije uren (hij heeft een drukke garage) kan men hem op de vliegbasis Woensdrecht aan treffen. Hij bestuurt even kun dig de Piper-Cup als de zweef- kist. Het is een verblijdend ver schijn sel, dat zoveel jonge mensen zich voor de zweefvliegerij hebben ge meld. De sport ligt, anders dan het motorvliegen, binnen ieders finan cieel bereik en van alle jeugdige deelnemers kun je horen, dat ze het zweven een openbaring vinden. Wilt U er ook de nadruk op leggen, dat we alle medewerking hebben van de leiding van de vliegbasis. Als we op Woensdrecht niet van alle kanten geholpen werden, zou de vliegsport hier nooit zo'n vlucht hebben kunnen nemen. Alois van Aert: TN ENKELE JAREN ttfds is de kruisboogsport in de drie Zui delijke provincies tot grote ontwik keling gekomen en het ziet er naar uit, dat die ook in 1954 op dezelfde voet zal voortgaan. Sinds de Ned. Bond tot stand kwam (mijn broer in Wernhout zette er de eerste stappen voor) konden meteen interland-ont moetingen tegen België cn Frankrijk worden gehouden en daarby is geble ken, dat de Ned. schutters uit prima hout gesneden zijn". Het is de heer A. van Aert, een be kende kruidenier aan de Boschstraat te Breda, voorzitter van de Ned. Kruisboogbond, die deze optimisti sche geluiden over deze oeroude sport laat horen. Na de oorlog leefde zij hier langzaam maar ze ker op, dank zij de connecties wel ke, met name vooral in Zundert, met onze Zuiderburen werden aange knoopt. Na de oprichting van de Ned. Bond konden in het Zuiden van ons* land een groot aantal verenigingen worden aangesloten. De beoefenaren zijn alle bescheiden, maar noeste ar beiders, die rustige ontspanning zoe ken en van folklore houden. Volgend jaar: 1954 ,is er wederom een drielandenwedstrijd België-Frank- rijk-Nederland, terwijl er in ons land een Ned.-Frankrijk ontmoeting door gaat. Een prachtige sport, besluit de heer van Aert, om zyn zenuwen op en top te leren beheersen. Fons Sponselee: p'ons Sponselee, die in de Paulus- polder onder Stoppeldijk woont is wel de oudste gaaiboller van heel Nederland. Hij is al ruim zestig jaar aan die karakteristieke sport ver knocht; het gaaibollen wordt alleen nog in Zeeuwsch-Vlaanderen beoe fend en dan nog slechts op enkele plaatsen. De bollenbanen zijn zeld zaam geworden. Fons is 78 en vanaf zijn 17e bolt hij al. Ze hoeven hem dus niets wijs te maken en als hij zegt, dat gaaibollen een .voordelig spel" is, dan is het ook zo. Voor 'n kwartje heb je twee bol len. Vroeger, dik 60 jaar geleden, was dat ook al zo en'dat was in die tijd nog al prijzig. Iemand die dan acht bollen nam, was een rijkaard, die er zo maar een gulden tegenaan kon smijten! De bollenbaan is naast Fons' café en als 't kermis is op 't dorp. wordt de zaak gereed gemaakt en komen Fons' boilevrienden, sommige van heel ver, naar de Pauluspolder om de oude, echt Vlaamse en helaas langzamer hand uitstervende sport te beoefenen. Dan vallen de hoogvogels, de zijvogels cn kleine vogels bij bosjes en davert de omgeving van het dreunen van de houten bol op de plankenbaan. En van het gejuich van de transpirerende boilers natuurlijk.... Vorig jaar heben ze Fons met zijn diamanten gaaibollersjubileum gehul digd. Dat is een grandioos bolfeest ge weest. „Vorige keer, met oudejaars avond van 7 uur tot 's morgens 7!" verhaalt hij. Ja, Fons kan 'm met zijn 78 jaren nog wel raken. In zijn een tje heel z'n leven vrijgezel geweest heeft hij het best naar z'n zin. Op tijd zijn natje en droogje en.... eens per jaar. met de kermis, een gezellige bolwedstrijd! (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal zuivert door de nieren is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40, f 8,88 de Tour de France Breda aan zal doen? „Dat gebeurt vast en om mij een pleizier te doen zullen ze zelfs over de Terheijdense weg nomen, I! Pel z'n neus krult van genoegen als hij dit zegt) Heb je goede verwachtingen van de prestaties onzer renners in de Tour? „Nou en waarom niet; ik sla zelfs op het standpunt, dat we altijd naar be ter moeten streven, dus werk ik er op om het in 1954 zo mogelijk nog beter te doen" Gerrit Schulte: TA ,dat is me nu ook een vraag: wat J heb je voor verwachtingen van 1954?", lachte Gerrit Schulte, pas te rug van de Zesdaagse in Brussel. „Ik heb eigenlijk geen verwachtin gen. Of dat mag ik eigenlijk ook weer niet zeggen. Want een mens heeft al tijd verwachtingen. Maar het is ver bazend moeilijk voor me om er op dit ogenblik op vooruit te lopen. Kijk 'ns, ik voel me momenteel best in condi tie, maar je moet niet vergeten, dat ik een dagje ouder wordt. Als de kam pioenschappen op de weg in Mei zou den zijn geweest je weet dat ze pas in Juni 1954 gehouden worden dan zou ik nog weer eens 'n gooi naar het kampioenschap hebben gedaan. Dat geloof ik wel. Maar misschien ook niet. Dat hangt zo van de omstandig heden af ,zie je. Om te zeggen: ik ga in 1954 nog eens een stunt uithalen, nee, op het ogenblik zie ik die zeker niet. „Het zou wel leuk zijn, als je nou kon zeggen: In 1954 wordt ik wereld kampioen op de weg. Maar dat zal wel een droom blijven. Misschien ook niet. Wie weet. De wonderen zijn de wereld nog niet uit". Gerrit Voorting: Jn de rustige huiskamer aan de Cliaritasstraat nummer 9 zat Gerrit Voorting, die van het nieu we wielrenseizoen hoge verwach tingen bezit, na zich in deze winter heel rustig te hebben gehouden. „Ik moet zeggen, dat wielrennen een eigenaardig beroep blijft en dat je nooit te hard moet roepen, ALS je de voorbije weken Kees Pellenaars trachtte te vinden, had Je beslist assistentie van een eerste klas jachthond nodig.... „Ik heb het al veel te vroeg te druk met alle mogelijke "voor bereidingen". zei Kees. toen we hem uitein delijk thuis aan had den getroffen. Niet van een vergadering of van een wielereve- nement, maar van n jachtpartij op - z'n - eentje. Als ik dat niet meer kan doen - de mooiste sport om muizenissen kwijt te raken, en dat zijn er nogal kijkt in de richting van vrouw. Er moeten af en toe hazeboutjes op tafel komen, anders loopt het niet goed met me af..,." Dus ook volgend jaar weer ploegleider van de Ned. jongens in de Tour? „Het is nog net iets te vroeg om daar definitief op te antwoorden, maar als alles verloopt, zoals dat wordt voorzien, dan ja! In dat geval denk ik een team te kunnen samenstellen met als kern de beste van de succesvolle ploeg van dit jaar". Weet je al of de karavaan van JAN VAN LUXEMBURG en prinses Josephine Charlotte van België traden in het huwelijk. Een gelukkig paar in een gelukkige Be(ne)lux-combinatie. I NARRIMAN was na betrek kelijk korte tijd een ex-konin gin. Niet lang daarna was zij ook ex-echtgenote. In de eerste dagen scheen Faroek er ver driet van te hebben... MOSSADEGH sliep op de schouder van zijn advocaat tijdens het proces in Teheran. Wie zal uitmaken, of dit de slaap der rechtvaar digen is? i i EEN DER HOOGTEPUNTEN was de kroning van Elisabeth II van Engeland. Hier neemt zij na de kroning de eerbewijzen van de hoogste adel in ontvangst. OM TRIcST was in 1953 heel wat te doen. Op dit plaatje zien we Tito een rede uitspreken tot de Zuid-Slaviërs. Een probleem van de eerste orde bleef Triest desalniettemin DE ONDERTEKENING van de wapenstilstand in Pan Moen Djon deed in het afgelopen jaar veler harten sneller kloppen- Wanneer zal het daar werkelijk vrede zijn.... Z- H. PAUS PIUS Xll opende op de meest plechtige wijze het Ma riale Jaar. Op deze telefoto zien we de Paus, terwijl hij de zegen Urbi et Orbi geeft. EEN OPSTAND van de Oost- Duitse arbeiders bracht o.a. Oost-Berlijn in rep en roer. De Sovjet-tanks moesten in grijpen. BERMUDA vormde een der grootste gebeurtenissen op politiek terrein: Eisenhower, Churchill en Laniel bespraken er de wereld problemen STALIN STIERF: de gehele wereld kreeg daarvan een hevige schok. Op deze foto wordt de Sovjet-leider ten grave gedragen, begeleid door de „groten"

de Stem | 1953 | | pagina 15