WENNEKER DE VREEMDELING IN DE MIDI Ons land in 1953 Maancl van t Donker Aè Textiel van de kruidenier.... Poging tot moord het OUDE jaar uit (|Sj het N I EUWE jaar in S Bij duisternis maximaal 50 km. RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 Cadeaustelsel Neutraal 65 Ct. Onvergetelijk - Onveranderd AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Hou je hand op Boekenplank Ook tweede „lijger" gestorven L. A. CUNNINGHAM Wat werd er van Nederland in het jaar 1953?Eén datum staat voor altijd zwaar en zwart in het boek der historie: 1 Februari St. Ignatiusvloed. Bijna 2000 doden, een schade van bijna een milliard, dat waren de voornaamste verliespos ten van enkele uren van waterge weld. Nederlands veerkracht en geestkracht. Nederlands goodwill in het buitenland ook kwamen echter door deze ramp pas goed aan het licht. Een heroïsch reddingswerk werd spoedig begeleid door prach tige inspanningen van liefdadig heidszin, van ingenieursvernuft en onverdroten arbeidskracht. De do den en het spoor van leed, dat ze achterlieten, kunnen niet vergoed worden. Doch wat binnen mensen vermogen lag is geschied en ge schiedt nog. Plannen werden gebo ren om het deltagebied geheel van de zee af te sluiten. Onze economi sche draagkracht bleek weer zó sterk te zijn, dat een omvangrijke hulpverlening en schadevergoeding kon worden georganiseerd. Ontroe rend was het, hoe uit alle delen der wereld bijstand toestroomde en nog steeds blijft vloeien. Deze enorme tegenslag kon zo niet verhinderen, dat Nederlands opgang naar nieuwe welvaart voort schreed. De goudvoorraden stegen met de maanden, de 'betalings- en handelsbalans vertoonden over schotten. Ondanks dt onverwachte belasting met de gevolgen van de watersnood, ondanks de anderhalf milliard, welke de uitbouw der De fensie nu ook weer vergde, ondanks verdere verbeteringen in onze so cial voorzieningen, werden nu ein delijk belastingverlagingen op touw gezet, welke iets betekenden, zo wel voor de tussen de raderen ge raakte middengroepen als voor het zich al te gebonden gevoelende be drijfsleven. Dit losser worden van JJoe nodig het is, dat de regering nu eens spoedig afkomt met een wetsontwerp tot regeling van het cadeaustelsel, is gebleken uit ..de oorlog", welke thans is ont brand tussen de textieldetaillisten en een aantal filiaalbedrijven in het kruideniersbedri.jf. De betrokken kruidenierszaken stellen, dat ze de ze cadeaugeveri.j niet kunnen sta ken, omdat anderen ook allerlei ca- deaux verstrekken. Zo is dit een sneeuwbal, die al verder rollend in omvang toeneemt. Hoe groot die omvang al is, kan blijken uit een mededeling van een der filiaalbe drijven: De jaarlijkse orders in la kens en slopen van twee van de gro.otste textiel-inkoop-combinaties bii elkaar geteld, maken nog niet één tiende deel uit van wat een van de vrijwillige filiaalbedrijven in de kruidenierssector in vier maanden nodig heeft. „De kruideniers laten Twente draaien", zegt het betrok ken filiaalbedrijf. Welke omvang de tegenzet der textieldetaillisten nu zal aannemen, moeten we afwachten. En wie weet, hoe dit dan weer tot nieuwe vin dingen van andere kant zal leiden. Daarom moge de regering haar studie omtrent het cadeaustelsel nu spoedig doen uitmonden in een wet telijke regeling. Anders vervallen we van kwaad tot erger. £)e „neutrale" Nederlandse Onder wijzers Vereniging heeft in haar jaarvergadering politieke voorkeuren toch niet kunnen camou fleren. De voorzitter duidde op een periode, dat een P. v. d. A.-man aan het hoofd van O., K., en W. stond, als op een glansperiode en daarin lag de suggestie, dat het onder ka tholieke ministers mis is gegaan. De voorzitter verbloemde geenszins, dat de N.O.V. niet afkering is van nieuwe schoolstrijd. De N.O.V. is niet bereid, aldus de spreker, me dewerking te verlenen aan de uit breiding van de pacificatie tot an dere takken van onderwijs, zolang van confessionele zijde geen bereid heid getoond wordt de problemen van het huidige stelsel voor het la ger onderwijs tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te brengen. „Aanvaardbare oplossing" wil zeggen, dat de voorrang van het openbaar onderwijs moet worden erkend. De „neutraliteit" van dit onderwijzersgezelschap is hiermede wel voldoende getekend. de greep der staatsmacht is nog maar in een beginstadium, doch het wordt ook al op andere terreinen zichtbaar en het valt samen met een zekere verschuiving in de politieke verhoudingen, waarbij de confessio nele partijen elkaar beter gaan vin den. Deze verschuiving werd mo gelijk, toen in 1952 de anti's de oppositieburcht verlieten en een stuk meebreiden aan de brede ba sis, het lievelingsdenkbeeld van Professor Romme. Daardoor groei de echter een zekere spanning tus sen de twee grootste partijen, nog aangewakkerd door bepaalde ge beurtenissen bij de begrotingsbe handeling: een loonmotie. welke de socialistische minister Suurhoff min der aangaam was, een waarschu wing voor dezelfde minister terza ke van het humanistische welfare- werk, een tik op de vingers voor Mansholt ten aanzien van het con fessioneel landbouwonderwijs. In de verkiezingscampagne voor de ge meenteraden hadden deze partijen scherper dan ooit tegenover elkaar gestaan en uit het koffiedik der uit slagen lazen beiden een overwin ning. De wnd. voorzitter van de P. v. d A. heeft trouwens met rauwe rondborstigheid een paar malen be toogd, wat voor politieke ondingen hij eigenlijk ziet in de confessionele partijen. Spreekt daaruit ook niet enige vrees voor onderhandelingen, waarin zich de Werkgemeenschap der katholieken in de P. v. d. A. be gaf, nadat de indrukwekkende maanroep van de Kardinaal, op het Kromstaffeest had geklonken? In ieder geval is het zó, dat de draad der onderhandelingen niet is afge broken en 1954 ontvangt als erfe nis een voortzetting der onderhan delingen. Tot die erfenis behoort ook een studie van wijze lieden, die zich over het vraagstuk der een heid hebben gebogen en wier rap port drukkensgereed ligt. In de K.V.P. is in ieder geval nieuwe leefdrift gevaren. In April 1954 zal bij de Statenverkiezingen kunnen blijken, of versterking van innerlij ke kracht en werfvermogen inder daad doorzet. Van betekenis is ook, dat de internationale contac ten intenser zijn geworden en dat daarbij samenwerking is ver kregen met Christelijk-confessionele partijen. De in de geestdrift van de doorbraak dood-verklaarde politiek op confessionele basis blijkt bij het streven naar eenmaking van Euro pa van heel wat deugdelijker ge halte dan een socialisme, dat in verscheidene landen scherp op de nationalistische koers vaart. De bewering, dat het socialisme slechts vooruitstrevendheid garan deert, gaat ook in de binnenlandse politiek zeker niet op, waar de op confessionele basis georganiseerde katholieken vooraanstaan bij -de drang naar een sneller opbouw der P.B.O., die in commissies en rappor ten dreigt verstrikt te worden. Het is te hopen, dat er in 1954 nu eens vaart in zal komen, opdat mede daardoor de Staat ontlast kan wor den van taken, waarvoor hij niet geroepen en geschikt is. We moeten ook hard verder op de weg der in dustrialisatie. Op dit terrein zijn in het afgelopen jaar ongetwijfeld weer successen geboekt, met name ook in het Zuiden, doch tevens rees de vraag, of de hantering van het begrip „noodgebieden" niet te be krompen geschiedt. Van grote be- tegenis kan worden het feit, dat een principieel besluit viel omtrent de stichting van een Tweede Techni sche Hogeschool in Eindhoven. Te leurstellend is nog altijd, dat de waterstaatkundige ontwikkeling in het Zuiden geremd blijft door het uitblijven van een accoord omtrent de waterwegen. De gehele ontwik keling van de Benelux-gedachte heeft trouwens een zeer teleurstel lende fase moeten doormaken, om pas in de laatste maanden weer licht aan de kim te zien gloren. Zal 1954 de dageraad brengen? Begin 1953 was het verhaal van de zeven ontsnapten uit Breda nog groot nieuws, er is in de loop der maanden heel wat over te doen ge weest en de helpers hebben terecht gestaan. Maar van de zes_ weer ge- pakten is er nog maar één in ons land teruggekeerd. De overigen worden door juridische staketsels tegen terugvoering naar Nederland beschermd. Tot grote vreugde van degenen, die hun misdaden niet als misdaden willen zien en in nieuwe organisaties betogen, dat het Hit- lerdom nog zo kwaad niet was. Maar de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk vernam met in stemming, dat openlijke propagan da daarvoor in de kiem werd ge smoord. ■^/oor de katholieken zal 1953 bi zonder te boek blijven staan als het jaar van een eeuw Krom staf. Een grandiose viering stond gelukkig niet in het teken van „Hoera, we zijn er!" Dankbaarheid om veel wat verworven werd, om onze groei van niet-volk tot volk, om het bereiken van de staat der volwassenheid ging gepaard met de bezorgdheid voor de geruisloze af val, voor het doorvreten van sleur en laksheid, voor het opdringen van een modern humanisme met aan matigende pretenties. Dit tekent onze taak voor de „oekomst: het verdiepen van het geloof het ver sterken van de trouw aan het ker kelijk gezag, het aankweken van geestdrift voor de grootse taak van dit uur: de herkerstening der sa menleving. eerste voorwaarde voor waarachtig 'geluk en waarachtige welvaart. Ieder kan daaraan mee werken door het trouw vervullen van zijn plicht in de goede gestel tenis. God moge er ons de kracht voor geven. (Advertenties Dan kruidenierswaren van de textielhandel IWTAANDAG verstreek liet ultima- tum. dat de gezamenlijke textiel- detailhandelsbonden hebben gesteld aan de vrijwillig "iliaalbedrijven. die lakens en slopen cadeau geven. In dit ultimatum werd gesteld, dat deze vrijwillig filiaalbedrijven het ca deau geven van textielartikelen vóór 28 December mor^t staken. Indien aan dit ultimatieve verzoek geen gevolg zou worden gegeven desbetreffen de besprekingen waren reeds op niets uitgelopen zou de textieldetailhan- del een grootse tegenactie onderne men. De betreffende vrijwillige filiaalbe drijven hebben aan dit verzoek geen gevolg gegeven, zodat gisteren de textieldetailhandel is begonnen met een grote tegenactie, welke hierin be staat, dat de textieldetailhandelaren bij hun artikelen waardebonnen zullen verstrekken, waarop bij kruideniers, die niet met het geven van textielca- deaux meedoen, gratis kruidenierswa ren verstrekt zullen worden. De actie zal een tijdelijk karakter dragen en uitsluitend daar gevoerd worden, waar ter plaatse vrijwillig filiaalbedrijven in de kruidenierssec tor textiel cadeau geven. American cigarettes Verdacht ziektegeval Het op last van de Justitie ingestel de deskundige onderzoek naar de oorzaak der ziekteverschijnselen bij zekere mevrouw O., in Den Haag, heeft uitgewezen, dat vergiftiging de oorzaak is. De officier van Justitie heeft hierin aanleiding gezien last te geven over te gaan tot de hernieuwde aanhou ding van de 49-jarige kappersbedien de A. van W., als verdacht van po ging tot moord op deze vrouw. De verdachte is na zijn aanhouding ter beschikking van de rechter-commis- saris gesteld, die het verdere onder zoek in deze zaak leidt. Van W. is inmiddels opgesloten in het huis van bewaring. OOST-ROZEBEKE. Jk mót U deze keer over 't Donker schrijven, vermits het over d'n „divorce", over d'n echtscheidink, gaat. En, leest ge dat woorddan peist gij, Ollanders, op „de wal en de. sloot", op „van kwaad tot erger", op 't zuuken bij 'n ander, waar 't nie ligt opgeschept. Da's allesbehal ve licht en t ies daarmee, dat ik over Donker schrijf, 't Gaat over 'nnen Ollander. En dan zult ge seffes zeggen: die ga nie rap van z'n vrouw lopen. Én dan hebt ge gelijk, 't Is nochtans in Antwerpen gepasseerd. Ge weet: daar komen veul Ollanders op de diamanten beurs' Van goud en zilver zijn wij allemaal zot- Diejen Ollander had 'n vrouw en twie kinnekes, alle vier mee onver mengd oud-Nederlands bloed in 't lijf, van vreemde smetten vrij. Dat zult ge aanstonds vernemen. Maar de men sen zijn tegenwoordig nie vies van 'n smetje, surtout as er 'n paar frankskes mee te verdienen zijn. Ik zal dieje mens, voor uw gemak, nou maar Pietersen noemen. Pietersen zegde tot zichzelf: 't ies in België plezanter leven as in Olland. De con- tribuusses zijn er wel even hoog as in 't land, waar de mensen zingen, da ze vrij en blij leven op hunnen dierbaren grond, maar 'nnen Ollander peist gemeenlijk, dat 'm slimmer is as 'nnen Belzjen employé. In België kunt ge 's Zondags ook 'n mazzeltje maken," in België gaat ge veul gemakkelijker doppen en uw vrouw en kinderen doppen mee., ik wor Belzj, ik ga me doen naturaliseren en me vrouw en kinderen naturaliseren mee. Ik gaai naar 't gemeentehuis, om., m'n licht op te steken. Wa gaat me da kosten? Pietersen is seffes gerenseigneerd: „Awel, meneer, da kost u tien duu- zend francs." „Per kop?" „Per kop." „Da's veertig duuzend francs voor man, vrouw en kinderen?" ,,'t les gelijk ge zegt, meneer." (Advertentie) GEEN MARKT pIETERSEN krabt zich met z'n tien nagels op z'nne kop en vraagt: „Kan da nie minder, as ik met vieren kom? Da's toch usance in de negotie. En detail of en gros, da mot toch verschil maken. Da's 'n principe waar ik me, m'n leven lang. aan gehouen heb., as 't nou nog voor twintig duu zend kon, en dan is 't nóg 'n rib uit me lijf." ,,'t Is ier geen markt van ongere gelde goederen," snauwt d'n employé. „Neeje, maar., geregeld gaad ier alles toch ook nie." De employé gooit 't vensterke van z'n loket vqor de neus van Pietersen neer en Pietersen gaat naar vrouw en kroost om zeer ernstig over 't na turalisatie-vraagstuk na te denken. Hij zal en mót onderdaan van 't mak kelijk landje worren, met heel z'n gezin, maar., veertig duuzend?.... 't Riekt naar z'n failliet. Pietersen heeft fijne, rechtskundige relaties. Die motten maar es inspringen, èn gratis. Da's dure plicht voor landge noten in 'n vreemd land. En Pietersen heeft 't gevonden, hij heeft z'n plan de campagne uitgestip peld als 'n chef-staf. En, nadat-ie z'n vrouw er van overtuigd heeft, dat naturalisatiegeld bloedgeld is, z/gt-ie: „Ik laat me van je scheiden." „Scheiden??" 't Gaf even 'n huise lijke atoom-ontploffing, maar hij stelt haar onmiddellijk gerust: „Blijf sprin- levend! 't Wordt 'n schijn-scheiding." Voelt ge het nu aankomen? En, als ik hier onwaarheid spreek, spreek ik door de mond van 'n zeer geloofwaar dig persoo, die mij met heilige ernst verzekerd heeft, dat het aldus gegaan is. Pietersen heeft 'n echtscheidink- proces doen inspannen door z'n „fijne" relatie en de scheidink i s uitgespro ken. Vier en twintig uren later komt de nieuwbakken vrijgezel-met z'n schoon-ingeschreven papieren om na turalisatie, betaalt z'n tien duuzend francs aan de caisse van d'n ontvan ger. Pietersen is Belzj geworren. En, as 'nnen Belzj trouwt, worren z'n vrouw en haar kinderen automatiek Belzjen. De vrijgezel hertrouwt zo rap as 't maar kan weer met z'n geliefde vrouw, is zeer content, maakt 'n be nefice van dertig duuzend francs. GEWIEKST LICHT 17 N nu moet ge me goed verstaan: ge hoeft geenen goochemen Ol lander te zijn, om daar de lucht van beet te krijgen. Ik weet zeker, dat er Ollanders in België wonen, die zeg gen: „as ik dat vooruit geroken had, maar, masschient kan 't nóg." En ge zult me vragen: noemt ge dat donker, mij dunkt, 't ziet nog al aardig licht in 't binnenste van diejen Pietersen. 't Akkoord, maar da's nie 't rechte licht, da's gewiekst licht mee 'n luchtje. En 't ies maar de vraag, wat voor soort geweten ge er op na '#oudt vis-a-vis de wetsvoorschriften. Maar daar veegt Pietersen natuurlijk z'n botten aan. En de Belzjen zelf hebben daar ook geenen schrik van. Ge hebt er nog nie van in de gazetten gelezen, maar ge zult 't lezen. De grote strades voor 't snelverkeer in België zijn door „Openbare Wer ken" afgekeurd. Ze hebben er borin gen gedaan, en 't blijkt, dat d'n beton op de meeste plekken veul te ondiep is gelegd. Die mot 30 centimeters dik zijn en op sommige plekken haalde het maar zeven of tien. 't Gaat 'n monster-proces worren. Zo ook mee de regeringsgebouwen. Op 't residence palace. waar 't ministerie van Open bare Werken is, hebben ze maar wat vuil op de facades geklatst. Dat wordt 'nnen dikke stert aan de proces-muis. SUSKE VAN TESTELT. „OUDE PROEVER" Z.O.G. fl. 7.70 p.ltr. „OUDE WENNEKER" 7.25 „GOBLET" JONGE JENEVER,, 6.55 „GOBLET" CITROEN 6.05 COGNAC „DUJARDIN" 6.95 „WENNEKER" LIKEUREN 5.60 p 60 p. fis. I, VERKRIJGBAAR IM ALLE SL'JTER'JEH, W loslippigheden van LEONARD 70ALS U IN DE KRANT hebt kunnen lezen, wordt de twintigste- eeuwse kapitalisten-klasse gevormd door de bedelaars. In, Am sterdam bestaan broeders van het bietsende gilde, die daggeldjes van vijftig gulden en méér bij moeder op tafel leggen. De wijken in de hoofdstad zullen al wel onder enkele strebers verdeeld zijn, maar anders zouden wij zeker een kans gaan wagen. Stel u voor: s morgens begeven wij ons (als bedelaar vermomd) in onze eigen Packard naar ons uitgangspunt laat ons zeggen het Rokin. We sturen de chauf feur met een tientje op zak de stad in en beginnen zelf ons meelij wekkende gelaat te exploiteren. Het régent guldens, zodat we ons een delicate lunch in het Amstelhotel zullen laten serveren. Na de middag werken we wat vaste klanten af, ons fondswerk zogezegd, om tegen vijf uur, weer op het Rokin, de Packard te bestijgen, die ons naar onze villa aan de Apollolaan brengt. Tezamen met onze echtvriendin, die voor halve dagen met een marmot werkt en zodoen de een eigen kapitaaltje kan verwerven, tellen we de ontvangsten, met behulp van ons kasregister. Onderwijl vervangen vriendelijke be dienden ons ambtsgewaad voor een gemakkelijk zittend, tweed cos- tuum. „Foei, wat een zware dag was dat!", zeggen we tot onze echt vriendin, die zich al kleedt om vanavond naar het concertgebouw te gaan. Halt, daar gaat de telefoon! Ja. met de administratie van de firma Handje, roepen wij in de hoorn. Wat zegt u? Wilt u een aalmoes overmaken. Gironummer 131313. Juist meneer. Ha wat een zaken zouden wij maken. We zouden een dagblad voor bedelaars gaan uitgeven, dat we „Het gevertje" zouden dopen, We zouden veel concerten bijwonen, genodigd worden op dure recepties, we zouden veel aan liefdadigheid kunnen doen. En iedere week zou den we ons even laten doorlichten. Want we zijn altijd op onze ge zondheid gesteld geweest. Naam P)E RECHTBANK van de Zuid- Afrikaanse stad Paarl heeft een jonge neger, die wegens dronken schap en nachtelijk gerucht was ge dagvaard, tot een boete van twee Pond Sterling veroordeeld. „Hebben jullie wat tegen me?" vroeg de getroffene. „Ja," zeiden de rechters eerlijk. Want de man heette Adolf Hitler. EN Kat KAT kreeg te maken met een grote rat, die maar door het huis rond darde, alsof het niets was. De kat was al een keer bij haar baas apart geroepen, maar durfde het niet aan de rat te lijf te gaan. Zij dronk ten slotte echter in het geniep een borreltje en kort daarop was de rat het haasje. Ziekenhuis £)OOR de milde giften van alle dorpelingen kreeg men in Newport de beschik king over een prachtig, zie kenhuis. Er was plaats voor 135 patiënten, maar nu schijnt er ineens iets niet te kloppen, want zieken, ho maar. Geen mens, die in New port behoefte heeft aan een kuur, met het gevolg, dat het ziekenhuis al geruime tijd leeg is. De milde schenkers overwegen nu de directeur tegen het hoofd te slaan om fodoende ten minste een be gin te maken. Hond LACKIEeen grote zwarte hond, is een dagelijkse bezoeker ge worden van het Gerechtshof in Brenthord. Als hij de draaideur niet open kan krijgen, blaft hij net zo lang, tot een der bodes hem komt binnen laten. Het beest is er zelfs al aardig thuis. Het licht het pootje, als dat zo uitkomt en zelfs als dat niet zo uitkomt en heeft reeds hooglopen de ruzie met rechter Tudor Rees gehad. Deze man had hem wars van elke gerechtigheid in een donker hoekje een trap tegen het staartje gegeven. Recht ""TWEE zestienjarige knapen in Peoria (Illinois) hadden 'n loos brandalarm gegeven. De rechter gaf hun de keus tussen 25 dollar boete de man, of zes Zaterdagen lang, het koper in de brandweerkazerne poetsen. Ze kozen het laatste, maar nu moeten ze nog botje bij botje leggen, om de man die hen heeft la ten arresteren aan zijn premie van 20 dollar te helpen. Filmsterren WIA EEN advertenie in enige dag- bladen zocht en vond de Franse felmregisseur Paul Cadéac „300 fi guranten met gangsteruitdrukkin gen". Toen de opnamen bezig waren kwam de politie eens een kijkje ne men. Ze arresteerde er 22 echte gangsters, die zich zelf ook wel eens op 't witte doek wilden zien. Opa's baard biedt uitkomst. jyjet ingang van 1 Januari 1954 zal het verboden zijn de zgn. Sealed Beam koplichten te voeren. Ingevolge de laatste wijziging van het Wegen verkeersreglement zullen met ingang van die datum de koplichten van alle motorrijtuigen moeten zijn uitgerust met een gloeilamp „waarbij de niet verblindende lichtbundel wordt te weeggebracht door een gloeidraad, welke aan de onderzijde is afge schermd door een kommetje". De practijk heeft uitgewezen, dat het door deze lampen uitgestraalde licht zo gering is, dat men slechts een meter of 40 zicht heeft. Om dus ongelukken te voorkomen, wijzen de samenwerkende verkeers- organisaties er met nadruk op, dat in verband met de remafstand de toe laatbare rijsnelheid maximaal 50 km. per uur mag bedragen. waren jongen van een tijgerin en een leeuw. Men zal proberen opnieuw lij- gers te fokken Qok het tweede „lijgerjong" van de dierentuin van Pretoria is thans gestorven. Een week geleden stierf het eerste van een paar, dat een maand geleden ter wereld kwam. De lijgers DE VEROVERING VAN MOUNT EVEREST Een actueel boekje in de Prisma reeks van Het Spectrum. Nu voor het eerst in de geschiedenis der mensheid 's werelds hoogste berg, de Mount Eve- ret. werd bedwongen, zal er zeker gro te belangstelling bestaan voor een be schrijving van de pogingen in de voor afgaande jaren, welke dit succes in hoge mate hebben voorbereid. De Schotse Alpinist W. H. Murray was de aangewezen man om dit relaas te boek te stellen. Want hij heeft na de oorlog in het grensgebied tussen Tibet en Westelijk Nepal aan verscheidene ontdekkingstochten deelgenomen. Uit zijn rustige zakelijke beschrijvingen rijst toch de grootsheid van deze avon turen op. die letterlijk en figuurlijk een climax vindt in het laatste hoofd stuk, waar de geslaagde tocht aan de orde komt. En als leidmotief van het geheet klinkt de laatste zin: Want zoeken en onderzoeken en ontdekken zit ons allen in het bloed Het boek je is ook geïllustreerd met mooie foto's. door „Mij beklagen? Ik heb medelijden niet nodig, mademoiselle! Jij. die be sproken. aangestaard, zelfs gehaat wordt, jij bent te beklagen". „Ik heb er ever. weinig behoefte aan als jij. En je trekt je toch zeker niets aan van de praatjes van de mensen, die je steeds als boeren hebt gemin acht". „Dat is het nu juist! Omdat ze boe ren zijn. rust op ons de taak. onze stand hoog te houden tegenover hen" „Nu. ik heb geen hunner kwaad ge daan. Je praat onzin. Ulric". Zij vouw de zuchtend de handen achter het hootd. „Ik kan enkel mijn eigen weg gaan Ik bid God. dat ik goed mag weten welke weg dat zijn moet en daarom ga ik die". „Wat vertel je me daar allemaal i Er is toch nietHemel! Je wilt me toch niet wijsmaken, dat er werkelijk iets is tussen jou en die vent „Men noemt het liefde. Ulric", fluis terde zij. dromerig in het vuur sta rend. „Liefde weet je. Een vreemd en wonderbaar iets. Als je het eenmaal kent. bestaat er verder niets meer voor je". „Liefde!" Ulric's mond viel open. „Li efde voor dien Je schertst. Het is weer een van je grappen.Gunst hoe kun je op die man verliefd wor den?" „Ja. dat is een 1 de eigenaardig heden van de liefde, broer. De vragen, die je aan de gewone levensdingen kunt stellen, zijn op de liefde niet toe passelijk. Ze leent zich voor geen vra gen noch analyse. Je zegt „waarom" en „hoe". Mijn antwoord is, dat ik het niet weet. Het is zo, dat is alles wat ik zeggen kan". „Je lijkt heus wel krankzinnig, Ar- mande. Geen wonder, dat die stom me kerels je voor een heks aanzien". ..Ja" prevelde zij. „een heks. Weet je. Ulric. ik zou best een heks willen zijn. Om grote macht te hebben, maar alleen over het kwade. Ik zou een vriendelijke heks zijn en het kwaad temperen, uitroeien, in goed verande ren. En" handig gaf ze het gesprek een andere wending „ik zou in Beausejour beginnen. Ik zou alle bran dewijn in water omtoveren, ik zou het huis opknappen, nieuwe tapijten op de vloer, nieuw behangsel op muren, hier en daar nieuwe meubels In de kamers. In de stallen zou ik, met één zwaai van mijn toverstaf, een paarden zet ten en in de schuren wagens. Ik zou ze „Ik praat niet verder met je", zei Ulric onverstoorbaar. „Ik heb met jou en alles afgedaan. „Volstrekt niet". Ineens zat ze rechtop en keek hem woedend aan. „Jij bent het hoofd van de familie. Hoe kun je beweren, dat je met alles heb afdegaan! Een grote taak. een mannentaak, rust op jou". „O ja"? Doe jij het liever met je toverij. Spreek een paar toverformu les uit. Bezorg ons enige zakken goud stukken". „We hebben geld mijn geld Leons „Ja, Ja. zeker". „Maar daarover zou je verantwoor ding afleggen. Al lang geleden had' je dat zullen dogn. En je hebt het ver schoven, met opzet uitgesteld, geloof ik. Ik heb een recht om te weten. Ik moet het weten. Als je dan niets voor Beausejour wilt doen. moet ik het zelf doen en jij moet mij de middelen daar toe verschaffen." „We zullen wel zien". Ulric werd zenuwachtig. „Het is jammer vre selijk jammer". Hij sloeg een veronge lijkten toon aan en zijn gezwollen, bloeddoorlopen ogen keken bijna wee moedig. „Wat is jammer?" Het was moeilijk om het geduld met hem niet te ver liezen. Ze kende die verongelijkte toon, die ongelukkige blik. „Het verval ron dom ons?" „Nee. nee. Ik bedoel dat jij en Ro ger „Nooit." „Daarom zeg ik toch, dat het zo jammer is. Dan had je met het huis kunnen doen wat je wilde. Je had het kunnen afbreken en opnieuw opbou wen als je er lust in had. Maar dat zou je niet; je zou je verder niet be kommeren om deze oude kast en deze mijlen slijk". „Ulric", haar stem klonk vrien delijk „de hemel zij je genadig als je dit huis beschouwt als een oude kast en de uitgestrekte landerijen als mijlen slijk „Maar „Dit, is nog steeds een edel huis. De hoekpijlers zijn Liefde en Hoop en Vertrouwen en Kracht. Op die funda menten is het gebouwd. Geen verval kan hen ooit aantasten, de tijd deert hen niet, want ze zijn eeuwig. En deze grond is van ons hej tiet levens bloed van ons volk steekt in deze grond. En je praat zo! Hoe kun je zo spreken?" „Ik nu, ik beschouw het anders dan jij doet", gromde Ulric. „Alle machtig, ik heb evenveel familietrots als jij. Ik ben een, de Vysart. Dat ver geet ik niet. Maar ik gebruik mijn verstand. Ik weet, wanneer ik over wonnen ben of wanneer het niet meer de moeite is met iets dbor te gaan. Dat is rijp beraad; wat jij hebt is kinder achtig idealisme, een massa dwaze, ro mantische ideeën, die je niets dan ont- gooschelingen zouden opleveren". „Dan heb ik ze tenminste gehad". „Een schrale troost". „Goed!" Ze stond op. want de etens- oel ging. „Ik vrees, dat we het nooit eens zullen worden, Ulric. Jammer. Ik zou gaarne jou aan mijn zijde heb ben maar als dat niet kan, zal ik alleen strijden". „Ja", zei Ulric cn glimlachte tegen de slanke, rechte schouders voor zich. „dat zul je". (Wordt vervolgd). DONDERDAG 31 DECEMBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 0.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO- 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert (12.30 Land- en tuinbuowmeded.) 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Koorzang en dankwoord. NCRV: 14.00 Kamermuziek. 14.28 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Idem. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianokwar tet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Emigran ten-groeten. 18.15 Gram. 18.30 „Dienen", caus. 18.40 Gram. 18.50 Nws. en weerber 19.00 Kerkdienst: 20.15 Vocaal ens. en sol.; 20.45 Gram.: 2 45 Terugblik 1953: 22.45 Gram.: 23.00 Nws. en S.O.S.-ber.; 23.15 Groeten en Oudejaarsindrukken uit verre Gewesten: 23.25 Vocaal kwart.; 23.35 „De avond van het jaar", toe-' spraak: 23.55 Rep.: 24.00 Klok: 0.01 Ca rillon: 0.03 Nieuwjaarswens; 0.08 Delft roept U op! KRO: 0.30 Nieuwjaarswens: 0.35—2.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram.: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; ork" Ti k'ELU'ers: I1/00 Concertgebouw- ork., 11.4o „Het is niet waar", caus.- 12 00 ?2a?oe ieiodPlan°L 12„25 In 'l spionnetje; ïaJ.oU Land- en tuinb. meded 12Or- gelspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"^ 13.00 Nws.; 13.15 Meded. cn gram.: 13.25 Lichte muz.; 13.55 Cabaret; 14.30 Kamer. ïïm -k I5'°° V' d' zieken: 15'45 Gram.; 16.00 ..Tussen vier en vijf"; 16.45 V d jeugd; 17.30 „Bill Sheriff en zijn prairie-' S™ h°or|p", 17 45 Regeringsuitz.: Mr Th. Bot. Nederland en de wereld"- 18 00 Nws.; 18.15 Sportproblemen; 18.25' Rep. of gram.; 18.30 Pianowedstr. voor kinde-' ïo"Vn VnR?: 19 00 "Voor de eerste maal" 19.30 Oudejaarsavonddienst; 20.45 Dit jaar", toespr.; 20.55 Nws.; AVRO- 21 00 Gevar. muz.; 22.15 Gram.; 23.00 Nws 23.15 Strijkork.; 23.30 Gram.; 23.45 Toespr' door de Comm. v. d. Koningin in de prov. Zeeland; 23.55 Muz.; 24.00 Jaarwis- selm m Staatsmijn „Laura"; 0.03 Nieuw jaarswens; 0.10 Gram.; 0.30 Nieuwjaars wens; 0.40-2.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.15 Pianomuz.; 12.30 Weerber 12.34 Filmmuz.: 13.00 Nws.; 13.15. 14.00 en 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45, 15 20 en 16.50 Gram.; 16.00 Ork. conc.; 16 55 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 V. d. kind 18 00 Gram.: 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Idem; 20.00 Cabaret; 22.00 Nws.; 22.15- 24.00 Afscheid a.h. jaar 1953. BRUSSEL, Frans. 848 Hf. 12.00 Gevar muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.30 Ork. conc.; 15.10 Idem: 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.: 17.15 en 19.00 Gram.: 19.30 Nws.- 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nws.; 23.00 Gram.; 0.04-1.00 Gram.

de Stem | 1953 | | pagina 5