DE SAFARI TREKT DOOR A FRIK A Oud-SS-officieren leiden de slavenhandel 'n Hieuwjaarsadvertentie in het Dagblad De Stem Wekelijks worden duizenden negerslaven verkocht Jan v. d. Vaart j. A. de Laat DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1953 Ongelooflijke onmenselijkheden tot in de twintigste eeuw Mannen en vrouwen, gevangen als dieren, trekken blootsvoets en geboeid door gloeiend hete Sahara ERGER DAN DE NEGERHUT Oosterse oliekoningen kopen hun werkvolk Tegen geleide projectielen RAKE T-ONDERSCHE IN AANBOUW Minder Kerst-oesters Een goede gewoonte en bovendien... practisch, gemakkelijk en goedkoop: Model A* den Aan allen een Z.N, gunstigers en vr 'n geiukk '54 Voetbalver. „VOORWAARTS",JAN MELIS Markt 10. Goes Putte. Aan leden en donateurs IJ ze r waren en huish. artike- een voorspoedig 1954 |len Aan allen Z.N I.A. DE LEEUW-Verlust benevens familie en beken- Model B: Model C: f 3- Manufacturen Kees Huybregts- Jansen Model D: ƒ4— Den Hout Zalig Nieuwjaar ^nw^eAopziehten zalig Tekst Ook UW NIEUWJAARSADVERTENTIfc in het Dagblad De Slem Eerst in de tweede helft van de negentiende eeuw werden grote delen van Afrika door de talrijke ex pedities bekend. De Europese mogendheden haast ten zich om de rijkste landstreken in bezit te nemen en tot kolonie te verklaren. De slavenhandel werd zoveel mogelijk bestreden en vooral Engeland en Frankrijk gaven zich alle moeite om geordende toe standen in hun koloniën te brengen. Maar hij, die op de kaart heeft gezien, hoe de Franse bezittingen van Marokko tot aan de Congo reiken, een gebied van ruim 40 breedtegraden bestrijkend (dat is ca- 4500 km., oftewel een afstand van Amsterdam tol Teheran in Perzië) kan begrijpen, dat een volkomen afdoend politietoezicht, ondanks alle goed bedoeld pogingen, bijkans niet mngeliik is Engeland, waarvan de bezittingen zich zelfs van de Kaap tot aan Egypte uitstrekken, kan ook niet garanderen, dat zijn onderdanen steeds onder vol doende politietoezicht staan. Het land van Midden- Afrika leent zich daar niet voor. Wij zien aan de ene zijde een bijkans onmetelijke woestijn met tal loze schuilhoeken, aan de andere kant een oer woud, zo dicht en ondoordringbaar, dat men slechts met moeite hierin voorwaarts kan komen. Dit gebied nu, over de volle breedte van Afrika zich uitstrekkend met het Tsaadmeer ongeveer als middelpunt van de Atlantische Oceaan tot aan de Rode Zee is het werelddeel meer dan 6000 km. breed - is steeds het toneel geweest waar de slaven- -b ten zich afspeelden. n ce/l Sn-tte UOCiit uu/t it€ adiOtdt.tc Britse officieren, die gedetacheerd zijn in de Suezkanaalzóne, delen mede, dat zij er van overtuigd zijn, dat er nog altijd êên zeer lévendige slavenhandel bestaat. Arabische slavenhandelaars verhandelen volgens hen jaarlijks duizenden slaven. Krachtige mannen brengen ongeveer 80.op, de vrouwen worden verkocht voor bedragen rondom 40 De meeste slaven zijn afkomstig uit midden- en West-Afrika. Tijdens de oorlog was het overbrengen van slaven een riskant bedrijf. Toen patrouilleerde de Britse vloot zeer intensief in de Rode Zee. En deze zee moesten de slavenhandelaars passeren om hun buit in de Arabische landen af te leveren: daar wonen de afnemers! Op de jaarvergadering van de Vereniging tot bestrijding der sla vernij, die kort geleden in Londen werd gehouden, werd medegedeeld, dat niet eens alle slaven door be roepshandelaars worden geleverd. De vereniging beschikte over be wijzen, dat rijke Mohammedaanse pelgrims, die ter bedevaart gaan naar Mekka, „huisbedienden" ple gen mee te nemen om deze dan als „reischèques" te gebruiken. Na aankomst in Mekka verkopen zij enkele van die huisbedienden op een van de vele slavenmarkten, waardoor zij over voldoende con tant geld kunnen beschikken. Om dat er geen Niet-Mohammedanen in Mekka worden toegelaten, had de vereniging geen verder onder zoek kunnen instellen, maar zij had alle reden om aan te nemen, dat er op dit ogenblik nog min stens 750.000 slaven in Arabië zijn! Franse en Engelse journalisten hebben, vermomd, welk zulk een onderzoek ingesteld- Hetgeen zij ontdekten was erger dan hetgeen mrs. Beecher Stowe heeft beschre ven in „De Negerhut van Oom Tom." Een Frans Journalist, Jacques Alain, had enkele malen over de Sahara gevlogen en hij betwijfel de de juistheid van de bewerin gen, als zou de slavenhandel in Afrika tot het verleden behoren. Volgens hem is het gebied zo enorm uitgestrekt, dat het een klein kunstje moet zijn om uit de buurt van de woestijnpolitie te blijven. Het was in Villa Cisneros, dat hij voor het eerst hoorde van slaventochten, die thans nog zou den bestaan. Villa Cosneros is een haven in Spaans West-Afrika, de enige plek van waaruit verbinding mogelijk is met de Canarische eilanden en de verdere Westerse wereld. Hier in deze enige Spaan se stad aan de West-Afrikaanse kust ligt het begin van de einde loze safari, de trektocht door de woestijn, die negers moeten gaan voor zij als slaven worden verhan deld in Medina, bij het graf van Mohammed. Alain is zijn speur- toch hier begonnen en hij is ook geëindigd in Saoedi-Arabië. Met eindeloos geduld heeft hij zich ge mengd onder de inheemsen, om dan na lange tijd de inlichtingen te krijgen, die hij nodig had. DE KOOPWAAR Midden- en Noord-Afrika wordt bewoond door vele rassen. De Ber bers zijn mooie, grote mensen, met een tamelijk lichte huidkleurIn de Soedan en het gebied van de Niger zijn de negers tamelijk don ker maar fors en zwaar gebouwd, zijn de woestijnbewoners slank, ze hebben vaak hemelsblauwe ogen en hun voeten en handen zijn klein en welgevormd. Kan men zich betere „koopwaar" denken voor de handelaars in mensen? Deze verscheidenheid maakt de „zaak bloeiend! Een eenzame jager uit Tindouf, een van de laatste Franse neder zettingen aan de rand van de Sa hara vertelde het volgende: „De leiders van de transporten verplaatsen hun tenten voortdu rend in het gebied langs de hel lingen van Iguidi, om te voorko- .verwijt. OP DE oude karavaan wegen door de Saha ra worden nog steeds sla ven naar de kusten van de Rode Zee gevoerd. Al zijn de transporten lang zo omvangrijk niet meer als in de vorige eeuw, toch worden wekelijks nog minstens duizend medemensen als slaaf verkocht De „Anti-Slavêry Society" heeft met bewijzen aange toond dat de slavenhandel nog steeds van het vasteland van Afrika naar Arahië plaats vindt. Nog onlangs publi ceerde de „Manchester Guardian" hierover nadere bij zonderheden. Hoe deze wegen leiden, waar de slaven vandaan komen, op welke wijze „de handel" is georgani seerd, werd door dra. M. G. Schenk beschreven in een artikel voor de A.O.-reeks. Met toeslemming van de uitgeefster, de stichting I.V.I.O. te Amsterdam, geven wij hiervan een samenvatting, uit een oogpunt van pro test tegen het voortbestaan van onmenselijke toestan den tot in onze tijd. men, dat zij door Franse autori teiten in een of ander bevolkings register worden ingeschreven. Om beschutting te vinden tegen de wind, laten zij hun slachtoffers zelf de grote „kraals" bouwen. Zo'n kraal bestaat uit hutten, die omgeven zijn door dikke ha gen, gemaakt van gedroogde ta- maristakken. Bij de slavenhande laars is de haag het voornaamste. Die is voorzien van vier wachtto rens, bezet door gewapende bewa kers. Wie eenmaal in zo'n kraal is, krijgt niet de geringste kans te ontsnappen. Hierheen brengen de slavenjagers hun „buit". Zij we ten precies waar zij die moeten vangen: uit veria-ten dorpjes, ver van blanke nederzettingen- Die overvalllen zij en dan slepen zij de gehele bevolking mee naar hun miniatuur concentratiekamp. Soms doen zij dit door bedreiging met wapengeweld, een andere keer be loven zij de mensen goed betaald werk. Als er zo'n honderd koppen bijeen zijn gebracht, begint de sa fari. Mannen en vrouwen worden in groepjes van vier aan elkaar gebonden met touwen rond het middel en om de polsen. Bloots voets en nauwelijks gekleed moe ten zij door de woestijn lopen, be waakt door bloeddorstige mannen op kamelen". Wekenlang duurt dus de onge lofelijke lijdensweg voor de ramp zalige geketenden. Niemand weet hoe velen er omkomen van dorst, van honger, van vermoeienis en koorts. Wat doet dat er ook toe? De jakhalzen en gieren ontfermen zich wel over hen, zelfs als zij al leen maar uitgeput neervallen en nog niet dood zijn. Het zijn ten slotte de sterksten en gezondsten die overblijven Men meent te weten, dat sinds enkele jaren de leiding van de sla venhandel geheel in handen is van een aantal voormalige S.S.-offi cieren, die zich in Egypte hebben gevestigd. Hun namen zijn mede gedeeld aan de U-N.O.-commissie voor de rechten van de mens. Deze mannen hebben de beschikking over een stuk of 15 zware vracht wagens, door het Afrika-korps op de slagvelden van Lib ye achterge laten. Zij hebben een groot aantal ware slavenhandelaars in dienst, onder wie vele Ethiopiërs. Zij hebben de zaak zo handig opgezet, dat zij aan twee kanten geld verdienen. De vrachtwagens halen de slaven, maar zij maken de heenreis niet leeg, doch geladen met wapens en munitie. Die wapens en munitie worden langs vele heimelijke wegen aan de opstandelingen in Frans Noord- Afrika geleverd. De Duitsers heb ben twee „kantoren", een in Port Soedan en een in Mekka. Zij wer ken ten nauwste samen met een Armeense vrouw, die officieel „agente in schoonheidsartikelen" heet. Ahmed Ben Hussein heeft duidelijke bewijzen laten zien, dat zij de eigenares is van twee „op- voedingsverblijven" voor slavin nen en slaven in het hartje van Djeddah. Over dit verblijf heeft men zeer betrouwbare en uitvoerige gege- deze handel. De voornaamste klanten van de slavenhandelaars wonen in de grote steden van Ara bië waar de onvoorstelbaar rijke Arabische grootgrondbezitters hun feodaal bewind uitoefenen. Zij in teresseren zich voor het aantal zakken koren, dat hun slaven hun afleveren of voor de vaten olie die zij binnenbrengen en verder voor hun harem. Hun paleizen zijn ge weldige burchten, voorzien van schietgaten, kantelen en wacht torens. Zij konden zo thuis horen in de verhalen van Ali Baba en de veertig rovers. De kelders bevatten nog altijd schatten, die doen denken aan de Duizend-en-een-nacht. Kort gele den veroverde, tijdens relletjes, een kleine legerafdeling zo'n pa leis. Zij vond er behalve honderd duizenden eeuwenoude goudstuk ken ook nog honderden slavinnen en slaven, afkomstig uit Spaans West-Afrika en Oeganda. De mili tairen namen het goud en de ne gers mee; deze werden vrijgela ten. Maar niemand weet, wat hun lot zal zijn. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat zij hun geboorte land. ooit terug zullen zien. De mi litairen meenden, dat nu althans één broeinest van ongerechtig heid was opgeruimd, maar veer tien dagen later installeerde een andere sjeik zieh in de verlaten burcht en het opvoedingsverblijf in Djeddah zorgde er voor, dat hij binnen enkele weken weer de be schikking had over tientallen an dere slaven! Zijn de door Britse officieren ge schreven brieven overdreven? Wa ren de Franse journalisten belust op een „grande reportage"? Zijn al deze berichten sensatie of be rusten zij op feiten? Er zijn ge gronde redenen om aan te nemen, dat dit alles de waarheid is, hoe onmenselijk het ook lijkt. De gru welijke onmenselijkheden in Duits land na 1933 werden trouwens ook naar het rijk der verzinselen verwezen, totdat ons de gruwelijke waarheid geopenbaard werd. Onze generatie zegt niet meer zo gemakkelijk „dat kan niet" als een vorige. Wij hebben geleerd, dat alles kan, vooral in het onmense lijke. Laten we daarom dan ho pen, dat ook in de sfeer van het menselijke althans „iets" moge lijk is. Het minste wat we mogen verwachten is een betrouwbaar onderzoek. p ELEIDE PROJECTIELEN kunnen in een oorlog 'n zeer gevaarlijk wapen zijn. Dit on dervonden reeds de Britten in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog, toen de Duitsers, als de bekende kat in het nauw, rare sprongen gingen maken en Londen en enige be langrijke havens op het conti nent met V-l en V 2-projectie- len gingen bestoken. Gelukkig was dit aanvalswapen nog niet zo geperfectionneerd en dit, alsmede de verbeten vastbera denheid van de Engelsen is de oorzaak geweest, dat deze pro jectielen niet het gewenste re sultaat voor de Duitsers hebben gehad. Natuurlijk zoekt men naarstig naar een bestrijdingsmiddel, maar dit was niet zo gemakkelijk. De geleide pro jectielen hebben een zeer grote snel heid en bovendien bewegen zij zich voort op een hoogte, die door de normale straaljager niet kan worden bereikt. Hoe onderschept men dus de ze gevaarlijke vliegende bommen? Te Woomera in Australië, het Brits-Australisch experimenteel cen trum voor geleide projectielen, meent men een oplossing gevonden te heb ben voor dit ernstige probleem. Na geslaagde proeven met een geleid projectiel als basis, het V.T.O. (ver- tical-take-off) toestel, heeft men een machine ontworpen, die, aangedreven door raketten, in principe een geleid projectiel is, dooh waarvan het voor ste deel bemand is door een piloot, die op een rubber matras languit in de neus liggend de automatische bestu ring controleert en zo nodig deze kan uitschakelen en tot zelfbesturing kan overgaan. Met dit toestel, dat verticaal stijgt, kan de hoogte bereikt worden, waar op zich eventueel geleide projectielen bevinden en de snelheid van deze machine is ook hoog genoeg, om deze te onderscheppen. De vleugels zijn deltavormig en in iedere vleugel be vinden zich twee series raketten, waarmede de tegenstander kan worden aangevallen. De raketmotor kan naar keuze worden uitgeschakeld en op volle kracht worden gezet. Met dit toestel is het mogelijk, jacht te maken op geleide projectielen. Door middel van radar wordt de machine langs de kortst mogelyke weg naar het doel geleid en is zij bovendien in staat na vernietiging van een tegenstander een volgende te attakeren. HET LANDEN. Ma de volbrachte taak wordt het lan- den echter een groot probleem. Men denkt dit als volgt op te lossen. Het toestel bestaat uit twee delen, T korte voorstuk met instrumenten en piloot is in staat door middel van een kleine explosie voor- en achter deel van elkaar te scheiden, waarop zich auotmatisch een parachute ont plooit, die het voorstuk rustig doet dalen. Is het zover dan kan de piloot via een luik in de bodem van zijn ligplaats zich uit het toestel laten val len, waarna hij volgens de beproefde methode een parachutelanding maakt. Ongetwijfeld moet het landen nog primitief genoemd worden, maar zeer waarschijnlijk zal het toestel toch wel aan het beoogde doel beantwoor den, namelijk het onderscheppen en vernietigen van door een eventuele vijand afgeschoten geleide projectie len. Meer orders voor Nieuw jaar P)E VERZENDING van oesters voor de Kerstdagen is over het alge meen tegengevallen. De uiteindelijke cijfers zijn nog niet bekend, maar de ze zullen lager zijn dan vorig jaar. Vooral België, als grootste afnemer, nam veel minder af. Deels is dit te wij ten aan het zachte weer, waardoor De nemarken kans heeft gezien om grote hoeveelheden oesters naar België te exporteren. Dit is gebleken van grote invloed te zijn op onze export. Met spanning worden de orders voor Oud- en Nieuwjaar afgewacht. Deze kunnen nog veel goed maken, zodat de voorraad in de putten ge ruimd kan worden. ULtsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder 0.90 iede. e regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs oerekend 35 Letters cijfer- ot leestekens gelden voor een regel. TE KOOP AANGEB. vens kunnen krijgen. Elke maand worden daar ontelbare slaven of slavinnen afgeleverd. Zij worden geschift naar kwaliteit en van de eerste dag af opgesloten in een soort gevangeniscel. In dit verblijf wordt met de zweep geregeerd. Elke poging tot verzet wordt op de meest hardhandige wijze onder drukt. De opleiding tot verschillende soorten arbeid duurt zelden langer dan 30 dagen. Dan begint de sme rigste koehandel, die men ooit heeft meegemaakt. De rijkste eige naren van de olievelden in Saoedi- Arabië en soms zelfs de buiten landse technici spelen een rol in PKKS «IKVRAAfiD Te Antwerpen deftige R.K. dienstbode gevr., 25-35 jr. goed kunnende koken, voor klein gezin. Goed loon. Extra hulp aanwezig. Geen was. Brieven onder no. 0030. Per 1 Jan. gevraagd. J. R.K. school, singen. a.s. dagdienstbode G. Baeten, Hoofd Singel 178, Vlis- 72 Voor direct dienstbode gevr., in klein gezin, te Hulst. Brie ven onder no. 761, Dagblad De Stem, bijk. Hulst. PERSONEEL AANGEB. Werk aan huis gevraagd, on verschillig wat. Adres: Marie van Riet, Kuitaart, Cathelijne- weg 15. 6387 TE KOOP GEVR. Een goede metaaldraaibank voor klein draaiwerk te koop gevr. Liefst met zelfcentrerende kop; klauwplaat en wisseltandwiel tjes. Brieven met uitv. om schrijving en uiterste prijsop gave onder no. 6403. IUJTO^motoren" Kaizer 1950 te koop, 2 Fords de luxe 1946, Bedford "enkel lucht, Austin m. tandemassen, laad- verm. 8 ton, Dodge vrachtwa gen recht uit dump, Dodge vr.- wagen dubbel lucht, Dump Ford 3-zijdige kipper. W. de Geus, Kralen 4a, Tel. 279 Oud-Gastel of Tel. 4749 Roosendaal. 9717 Austin 1951 te koop, Opel 1950, Standard Vanguar 1949, Peugeot 1949 met over-drive, 2 Skoda's (2 pers.), Studebaker 1948 met overdrive. Vauxhall 1952, Ford bestelwagen 1951, Triumph mo torrijwiel, slechts 5000 km. ge lopen. - Autohandel De Jang, Lyceumlaan 18 (vlak bij station) Roosendaal. Tel. 3904. 9711 Drie 2e hands trapnaaimachi- nes met garantie te koop van f 65 af. E. Bogaert en Zn., Naaimach. handel, Clinge. Gra venstraat 293, Tel. 15. 764 TE HUUR GEVRAAGD Jongedame zoekt per 1 Jan. a.s. kamer in Breda. Liefst on- gemeubeld, zonder pension. Brieven onder no. 6385. HUIZEN Nieuwbouw, vrije vestig., ook voor vrijst. v. inw.. div. koops. Makelaars v. d. Berg Co. Nw. Ginnekenstraat 43, Brda. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Het zal U gemakkelijk vallen uit onderstaande modellen een keuze te maken C. VAN AMEREN, Halsteren Handel in tuin- en landb.za-'t f 1— J RAATS, dames- "ën -[herenkapper. Sluis Aan be- Familie, vrienden en begun- Fa D v d, HAM EN ZN., stigers Huishoudelijke artikelen Zalig Nieuwjaar [Steenweg 57, Bergen op Zoom LEO DE JONGH-VERBIST, wenst al haar afnemers, als- Bakkerij [mede familie en vrienden een A 16'»-Heerenhoek Zalig Nieuwjaar f 2 OUDE BAAN 8 ST. WILLEBRORD Aan cliënten, familie vrienden een gelukkig ZALIG NIEUWJAAR en en den een ln alle opzichten za lig en voorspoedig Nieuwjaar Oude Poststraat I KRU1NINGEN DANSINSTITUUT Koningsweg 20 DONGEN wenst al zijn leerlingen, oud leerlingen, familie en kennis sen een MELKHANDEL Achterstraat 24 Aan al mijn afnemers, be nevens familie en kennissen Vult onderstaand biljet nog h e d e n ln en stelt het vandaag tei hand aan de bezorger van het Dagblad De Stem, die dan voor prompte plaat sing van uw Nieuwjaarsadvertentie zal zorgen (Desgewenst kimt u het bil jet ook toezenden aan een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda, Roosendaal Bergen op Zoom, Waalwijk. Goes, Hulst, Oostburg of Terneuzen DUIDELIJK INVULLEN (liefst in blokletters) Advertentie-afdeling van het DAGBLAD DE STEM, Breda U gelieve onderstaande Nieuwjaarsadvertentie te plaatsen volgent model.... tegen de prijs van fwelk bedrag hierbij wordt ge voegd. Mocht de tekst te groot zijn voor het aangegeven mcdel, dan kan die worden ingekort. Naam en adres: Eenmaal opgegeven Nieuwjaarsad verten ties kunnen nóch gewijzigd, nóch afbesteld worden. „EK. verband luk in 1 mensen

de Stem | 1953 | | pagina 6